LONDEN JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Nieuwe spoorweg seinen betekenen grote besparing van deviezen Nederland ontwikkelt systeem, dat nieuw is voor de wereld! Hoe lang nog armoede HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Reizen wordt nog veiliger Toen de dagbladen enige tjjd geleden melding maakten van de oprich ting der Spoorweg Semindustrfe N.V. te Bussum, betekende dit de eerste stap in de openbaarheid van een radicaler en aantrekkelijker ver nieuwing van het Nederlandse spoorweg-seinstelsel. Toen na de oorlog het merendeel der grote stations met bijbehorende emplacementen grondig vernield bleek te zijn en zelfs uitgestrekte baan vakken niet aan het oorlogsgeweld waren ontkomen, was het ogenblik gunstig om de reeds vroeger ontworpen plannen werkelijkheid te doen worden. Sinds 1924 reeds had men contact met de General Railway Signal Compagny te Rochester (U.S.A.) en op grond van de met deze onder neming opgedane ervaringen werden de eerst nodige materialen besteld. Dit groeide uit tot een nauwere samenwerking en thans is de situatie zo, dat de N.V. Spoorsein de noodzakelijke licenties van de G.R.S.C. heeft ver kregen, geldig voor de meeste landen van Europa. De ingewikkelde en dure apparatuur kan nu ln eigen beheer worden vervaardigd, hetgeen uiteraard een grote deviezenbesparing geeft en ln de toekomst zelfs de viezen zal kunnen opleveren. Philips/N.S.F. eM de Alkmaarso Machinefabriek, welke laatste al meer dan vijftig jaren voor de N.S. heeft gewerkt en dus over een uitgebreide ervaring beschikt, hebben thans een aanvang met de fabricage gemaakt, nadat een groep technici dezer onder nemingen gedurende enige tijd in de fabrieken te Rochester is geïnstru eerd. Intussen zijn de Nederlandse Spoor wegen tot een voorlopig herstel van de verwoeste en beschadigde instal laties overgegaan, zodat in ieder ge val de veiligheid verzekerd is. Dze voorlopige installatlse zullen van lie verlede door het nieuwe materiaal worden vervangen en op deze wijze komt Nederland dan in het bezit van het meest moderne seinstelsel, zowei voor baanvak- als stationsbeveiliging. Berust het tegenwoordige seinstel sel-op een combinatie van electrische en mechanische beveiliging, bjj het nieuwe stelsel ligt het zwaartepunt by de electrische bediening. Hieruit vloeit tevens voort, dat het systeem van bewegende sein armen plaats gaat maken voor een stelsel van lichtsig nalen, die niet alleen 's nachts, do"h ook overdag dienst doen. Automatisch blokstelsel De electrische bediening der seinen en wissels geschiedt op een zeer ver nuftige w^jze. Men is bjj het automa tisch blokstelsel niet langer afhanke lijk van menselyko oplettendheid, doch de treinen regelen een en ander, voor zover het baan vak beveiliging betreft, zelf. Daartoe worden op be paalde punten geïsoleerde sporen ge legd, die in verbinding staan met ui terst gevoelige relais, welke op hun Ere, wie ere toekomt Het zij ons vergeven, dat wij ditmaal een persoonlijk stukje wijden aan Fanny Blankers Koen. Fanny, een sportvrouw zo als er maar weinigen op de wereld zijn. Stralend van geluk stond zij daar op het hoogste trapje in het Wembley-stadion, grote vreugde was te lezen op de gezichten van de andere Hollandse meisjes, die zich niet voor de finale hadden kunnen plaatsen, n.l. Xenia Stad en Gré de Jongh. Zij waren al weer over hun teleurstelling heen, toen Fanny voor haar beslissende race stond. Vreugdetranen rolden over de wangen van een paar an dere Nederlandse athletiekmeis- jes. Was het zuiver om het feit, dat eindelijk, voor de eerste maal in de athletiekgeschiedenis, de Nederlandse driekleur in top ging? Voor het grootste gedeelte wel natuurlijk, maar juist omdat het Fanny was, was de vreugde zo groot. Fanny, die door haar prettige omgang en haar grote eenvoud zich ontelbaar veel vrien den en vriendinnen heeft verwor ven. Ook wij kennen Fanny goed. Wij weten, dat het succes haar goed zal doen. Fanny, proficiat. beurt de seinen en waarnodig tevens de wissels bedienen. Zodra de eerste as van 'n trein het geïsoleerde spoor- gedeelte berijdt, valt door de kort sluiting van de trein over het spoor het relais af. Hierdoor wordt een ach terliggend sein bediend dat wegens de aanwezigheid van een trein in het betrokken baanvak de aanwijzing voor langzaam rijden of voor onvei lig geeft. Passeert de laatste as het geïsoleerde gedeelte, dan vindt het omgekeerde plaats en wordt de baan door middel van het seinlicht vrjj ge geven. Het behoeft wel geen betoog, dat men bij dit alles tevens maatregelen heeft getroffen, die het mogelijk ma ken, dat een mogelijk optredende sto ring de veiligheid niet in gevaar brengt, doch evenzeer automatisch wordt gesignaleerd doordat het baan vak dan niet kan worden vrij gege ven. Slaiionsbeveiliging Het ligt voor de hand, dat ook de stationsbeveiliging geheel bij 't nieu we stelsel zal worden aangepast De op de emplacementen aanwezige sein- VREUGDE IN HUIZE KOEN Sr HE stemming in de ouderlijke woning van Fanny Blan- kersKoen in Hoofddorp is uitbundig. Vader Koen, de dis trictsleider van de C.C.D. in Zaandam, heeft zijn week va- cantie benut om thuis te zitten bij de radio. Om samen met zyn echtgenote en Jan, de ze venjarige zoon van Fanny (Fanneke is bij grootmoeder Blankers) te luisteren naar de prestaties van hun kranige dochter. „De hele Haarlemmer meer leeft mee", zei Koen, toen wij hem Maandagavond opbel den, „zelfs de dominee met zijn vrouw zijn bij ons geweest. Ik heb geen tijd gehad om bij de telefoon weg te lopen. Man, wat zijn we blij. Ja, dacht ik van de week al, als die meid 't nou maar redt. Je weet hoe het gaat, niet? Als ze niet had ge wonnen, dan had iedereen ge zegd: „Zie je nou wel, wat moet zo'n ouwe vrouw (Fanny is ne gen-en-twintig. Red.), wat doet ze in de kou." Fanny, moeder van twee kin deren, had vader en moeder verzocht iedere dag te schrijven hoe het met Jan en Fanneke ging. Vader schreef vóór de grote race deze brief: „Fan! Meid, maak je niet druk over de jongens. Dat komt allemaal goed. Denk er om, dat heel Nederland in spanning naar jou uitziet. Zet 'm op, meid. Als je wint dan dans ik om de tafeL Vader". En vader (hééft om de tafel gedanst. Met moeder Koen. Een trots ouder- ar, dat nu in spanning zit 1 hun Fan op de horden gaat huizen zullen worden uitgerust met een tableau, dat 'n nauwkeurig beeld geeft van de situatie ter plaatse. De genen, die de seinen en de wissela bedienen, hebben dus een volkomen juist overzicht van het geheel, ook al zou het paneel ergens zijn opgesteld van waaruit men het emplacement zelf niet kan overzien. De bediening geschiedt, in tegen stelling tot voorheen by het mecha nische bedieningssysteem, toen me rendeels gebruik werd gemaakt van handles, door middel van drukknop pen, die naast de overeenkomstige wisselplaatsen en seinpalen op het ta bleau zgn aangebracht. Oplichtende lampjes verzekeren de contröle van de uitgevoerde handelingen en hun resultaten op 't stationsemplacement. Nergens Ier wereld Geheel nieuw en al» zodanig nog nergens ter wereld toegepast, is dat deel der stationsbeveiliging, dat be trekking heeft op de Inrijseinen. In principe heeft men te maken met twee snelheden, nameiyk de maxi mum ter plaatse toegelaten snelheid en de lage snelheid (45 km.). Het verschil tussen de maximum snelheid van 125 km. (die in de toe komst misschien tot 140 km. uordt opgevoerd, ofschoon hieromtrent op het ogenblik nog geen besluit is ge nomen en de lage snelheid van 45 km. is uiteraard wel wat aan de ro yale kant. Men is er daarom toe o- vergegaan voortaan rekening met meerdere snelheden te houden. Kende men voorheen, wat de snelheidsaan duiding betreft, ln hoofdzaak twee seinbeelden, met name het hoge seinbeeld voor de volle en het lage seinbeeld voor de snelheid van 45 km. thans is er ©en derde aan toegevoegd, dat voor de midden- of variërende snelheid. Gebruikeiyk was een combi natie van de kleuren rood, geel en groen te gebruiken, doch het stelsel der lichtsignalen heeft een ingrijpen de en betekenisvolle vereenvoudiging mogelijk gemaakt, door de ir. J. HL Verstegen met een verbluffend be grip voor logica uitgewerkt en alom met instemming ontvangen. Het nieuwe seinbeeldensysteem maakt gebruik van de kleuren rood, geel en groen, zonder deze in com binatie toe te passen, doch als enke le kleur gekoppeld aan de neutrale, de z.g. maanlichtkleur. Een seinbeeld kan nu dus nooit meer dan één en kele „sprekende" kleur bevatten, ter wijl de bedoeling van deze laatste wordt bepaald door de wijze waarop zij tussen de belde lichtsignalen van maanlichtkleur is opgenomen. 25. Jimmy Brown ontdeed zich van de groente, die bij de botsing aan hem was blijven kleven. Hij zwiepte de knoflook en de asperges het verre veld in, doch de prachtige, martiale sjako van Priem Pruim hield hij ou z'n hoofd en aldus uitgedost rette hij zijn wilde tocht voort. Hij stoof als een wervelwind over de weg, miste voorbijgangers op een centimeter. scheerde rakelings langs auto's, sloeg linksaf en rechtsaf en toen nog eens rechtsaf en lctseling reed hij op een prachtige macadam-weg. Alles byeen ls er sprake van een omvangrijk project, waarvan de Ne derlandse Spoorwegen zich veel voor stellen. Het baanvak tussen Utrecht en Arnhem zal het eerste zyn, dat de toepassing van het automatische blokstelsel te zien zal geven. En wat de nieuwe stationsbeveiliging betreft, hoopt men binnenkort een aanvang te maken met de inrichting van het station Den Bosch. Er is dus werk aan de winkel. Groot werk. Daarom verdienen de plannen van de Neder landse Spoorwegen ons aller belang stelling. (Uit „PHILIPS KOERIER") LANGS DE STRAAT Aan de rand van de stad zit ten twee meisjes in het lange gras en verzamelen bloemen, die ze tof ruikers en'kransen maken. Ik blijf op een afstand staan en sla ze gade. Wat een lieflijk to neeltje! Alles ademt vrede, de peuters zelf, de bloemen, de koeien in de wei, de wolkenlucht er bo ven. het is een genot om er naar te kijken. In filosofische mijmering ver zonken vraag ik me af. hoe er toch wel zo'n herrie op de we reld kan zijn. Het plan rijpt in me om er eens een verhandeling over te schrijven. Dan wordt plotseling de vrede verstoord. Door mijn gemijmer is de oorzaak aan mijn aandacht ontsnapt, maar een van de meisjes ls blijkbaar woedend. Ze scheurt de ander de bloemen uit de hand en begint ze te vertrappen. u Dan raakt ook die tot razernij. Een heftig gevecht ontstaat, een luid gekrijs vervult de lucht. Ik heb niet de moed gehad om tus sen beide te komen. Wanti nietwaar „Zo de ouden zongen t Enkele dagen voor de bevrijding verniel l«n de Duitsers dc prachtige oude Katholieke Kerk in Zevenbergsehoek. Men is thans bezig het gebouw in zijn vroegere staat te herstellen. Verwacht wordt, dat de eerste dienst ln de hèrstelde kerk omstreeks Pasen 1949 kan worden gehouden. De vooruitzichten voor de wereld zijn nog niet erg bemoedigend In de hongerwinter van 1945, toen we aan alles gebrek hadden, zagen we verlangend uit naar de vrede. Want dan zou alles immers weer spoedig in orde komen? Als eerst de oorlog maar afgelopen was, dan zou alles immers weer spoedig in orde komen? Als eerst de oorlog maar afgelopen was, dan zou er spoedig weer van alles te krijgen zijn! We weten nu ruim drie jaar later wel beter! Nog altijd is het zo, dat Moeder nauwlettend moet toezien of de boterhammen niet te dik ge smeerd worden en het kopje thee met suiker is niet zo zoet als we het wel graag zouden willen hebben. Hoe lang zal het nog duren, al vorens we weer kunnen eten wat we willen? De statistische gegevens uit Eco nomische Voorlichting geven op deze vraag niet dadelyk een volledig ant woord, omdat er té veel verschillende factoren zijn, waarvan het herstel afhankelijk is, terwijl de zekerheid nog allerminst bestaat, dat eén derde wereldoorlog weer niet opnieuw roet in het eten zal gooien. De gegevens tonen echter wél aan, dat er over de gehele wereld een tekort is aan de eerste levensbehoef ten. Wanneer wij beginnen met oliën en vetten, dan zien we dat de pro ductie van deze artikelen over de gehele wereld nog zeer slecht is in vergelijking met 1939. Schraalhans keukenmeester. In 1939 bedroeg de wereldhandel bijna 6 mlllioen kg., in 1947 nog slechte ruim de helft. Nu komen na- tuuriyk niet alle oliën en vetten in de handel terecht, maar een derge lijke achteruitgang ln de handel de monstreert wel duideiyk, dat er nog enige tijd over zal verlopen vóór we weer een steeds gevuld botervlootje zullen hebben. Het verbruik per hoofd ligt in de West-Europese landen dan ook nog 8 kg. lager dan ln 1939. Het oude Europa. Een vraagstuk op zichzelf vormt het oude Europa. Ook vóór de oor log was er ln ons werelddeel een te kort aan voedingsmiddelen. Uit Amerika werden altijd grote hoe veelheden aangevoerd. Door verwoes tingen van landerijen en kunstmest- gebrek ontstond een enorm tekort, dat nog steeds nijpend ls, hoewel er ontzaglijk veel wordt aangevoerd. De Marshall-hulp zal ook zijn in vloed ten goede doen komen, maar ondanks dat, wordt er toch nog re kening mee gehouden, dat de voed selpositie in Europa in 1951 nog zó zal zyn, dat er watbetreftbroodgraan, vet, vlees en suiker een tekort zal zijn van 10%. Alleen aardappelen zullen er ln 1951 genoeg zijn en het vooruitzicht is dus nog steeds niet bemoedigend. Want van piepers alleen kan de Europeaan niet leven. hier is IniJsanÉtrtrfJwBC Over het algemeen laat de orga nisatie van de XIVe Olympische Spelen te wensen over. Speciaal de ceremonie protoculaire valt ons bitter tegen. Het lijkt wel of de organisatoren de huldiging van de Olympische kampioenen als een noodzakelijk kwaad beschouwen. Er zit weinig sfeer in. Het gros van het publiek reageert op het spelen van de volksliederen zeer lauw. Het vindt het blijkbaar ver velend zich van zijn zetel te moe ten verheffen. Het is welhaast vanzelfsprekend* dat er over een verblijf in Lon den tijdens de Olympische Spelen vele verhalen zijn te schrijven. Vooral als men weet, wat voor wereldstad Londen eigenlijk wel is. Wist U bijv. dat er in Londen ruim tweehonderd spoorwegsta tions zijn, variërend van vier tot tien perrons ieder? De afstand, dia de Nederlandse journalisten heb ben af te leggen om alle sportge beurtenissen te kunnen bijwonen en zich op de hoogte te kunnen houden van de gebeurtenissen in de Nederlandse kampen bedraagt 60 tot 80 km. Amerika heeft, zoals men weet, een grote ploeg afgevaardigd naar de Olympische Spelen. Dat het da deelnemers blijkbaar ook niet aan geld ontbreekt, blijkt uit bet vol gende voorval, dat wü meemaakten tijdens een lunch in het grote res taurant, dat voor Olympische deel nemers (sters) en reporters van da O.S. is gereserveerd. Twee Ame rikaanse deelneemsters, meisjes van omstreeks achttien jaar oud, kwamen naar ons toe en vroegen of wij hun de handtekeningen konden bezorgen van Fanny Blankers-Koen en Nel van Vliet. Wij behoefden dat niet voor niets te doen, verklaarden zij. De jon gedames hadden geld genoeg Als bewijs toonde een hunner haar portemonnaie, waarin o.a. drie bankbiljetten van vijftig pond prijkten. Dit is in Nederlandse waarde ongeveer vijftien hon derd gulden. Opvallend is hoe weinig be langstelling de Engelse pers over het algemeen voor het verloop van de Spelen heeft. Van de voetbal wedstrijd Groot-Brit tanië Ne derland brachten verscheidene bladen slechts verslagen, variërend van een kwart tot een half kolom. In vrijwel alle verslagen kwam tot uiting, dat de Nederlandse neder laag voornamelijk was te wijten iaan het falen van doelman Kraakt POSTDUIF GEVONDEN HENSBROEK —Bij de heer C. Kla ver is een postduif gevonden gemerkt Holland 48. 258864. GESLAAGD OBDAM Te Haarlem slaagde voor het diploma MTS, afd. bouwkunde, de heer P. J. DekkerStuit te Obdam. FEUILLETON Spannend verhaal van edgarwallace - (45) „Ik kwam je juist opzoeken", zei hij. „Ik dacht, da'c je onderhoud met de jongedame langer zou duren. Wacht even tot ik de koetsier betaald heb o ja, ik zag je Chinese bediende en vermoed, dat je hem met een bood schap naar de Yard gestuurd hebt, om hem uit huis te krijgen". Toen hij terugkwam, ontmoette hij Tarlings blik en grinnikte deelnemend, „Ik weet, wat er in je omgaat", zei hij ronduit, „maar werkelijk, de chef beschouwt het niet anders dan een buitengewone samenloop van omstandigheden. Ik ver moed, dat je een onderzoek ingesteld hebt omtrent die revolver?" TarJing knikte. „En kun je ontdekken hoe hij in het bezit kwam van hij hield op, „de moordenaar van Thornton Lyne?" «In theorie. Ja, weliswaar slechts half geformuleerd, maar toch een theorie", zei Tarling. „In werkelijkheid is het eigenlijk nog meer een veronderstelling dan een theorie". Weer grinnikte Whiteside. „Met deze haarkloverij ten opzichte van redekunstige benamingen heb ik my in myn jonge jaren nooit erg bezig gehouden", zei hij, maar ik maak er uit op, dit je een vermoeden hebt". Zonder meer vertelde Tarling nu de ander de ont dekking, die hij gedaan had in Ling Chu's kisf vpp de krantuitknipsels, de beschrijving van het gedrag van wylen Mr. Lyne in Shanghai en het tragische gevolg ervan. Whiteside luisterde zwijgend toe. „Het is mogelijk, dat daar een spoor is," zei hij ten slotte, toen Tarling uitgesproken had. „Ik heb over je Ling Chu horen spreken. Hij is een flink politieman, nietwaar?" „De beste uit China", zei Tarling onmiddellijk, „maar ik wil niet beweren, dat ik hem door en door ken. Zie hier de feiten. De revolver, of liever het pistool lag in mijn kast en niemand kon er bijkomen dan Ling Chu. Dan is er het tweede en belangrijke bezwarende feit, dat Ling Chu alle reden had om Thornton Lyne te haten, omdat deze man indirect aansprakelijk was voor de dood van zijn zuster. Ik heb nog eens over de zaak nagedacht en herinner mij nu, dat Ling Chu ongewoon stil was, nadat hij Lyne gezien had. Hij heeft mij bekend, dat hij in Lyne's Magazijn is geweest en daar een onderzoek heeft ingesteld. Toevallig bespraken wy de mogelijkheid of Miss Rider de moord begaan kon hebben en Ling Ohu vertelde mij, dat Miss Rider niet kon chaufferen en toen ik hem vroeg, hoe hij dit wist, zei hy, dat hij meermalen een onderzoek had ingesteld in het Magazijn. Hier wist ik niets van. „Dan is er nog een ander wonderlijk feit", vervolgde Tarling. „Ik heb altijd in de mening verkeerd, dat Ling Chu geen Engels sprak, behalve enkele woorden, half Engels, half Chinees, die de Chinezen in hun om gang met vreemde duivels aannemen. Toch stelde hij zijn onderzoek in onder het personeel van Lyn's Ma gazijn en het is een kans van een millioen tegen een. dat hij onder de winkeljuffrouwen er een aantrof, die Chi nees sprak". „Ik zal hem door een paar mannen ln het oog laten houden", zei Whiteside, maar Tarling schudde 't hoofd. „Dat zou tot niets leiden", zei hij, „omdat Ling Chu hen net zou brengen, waar hij zelf wilde. Ik kan je zeg gen, dat hij handiger bloedhond is dan een, die Jelui op Scotland Yard hebben hij heeft een bijzondere gave om vlak voor Je neus spoorloos te verdwijnen. Laat Ling Chu aan mij over, ik weet hoe ik hem moet aanpakken", voegde hij er grimmig aan toe. „De Kleine Affodil!" zei Whiteside in gedachten, de zin herhalend, die Tarling had uitgesproken. „Dat was de naam van he't Chinese meisje, nietwaar? Bij Jove. Dat is toch iets meer dan een samenloop van omstandig, heden, dunkt je ook niet, Tarling?" „Het kan zyn en het kan niet zijn", zei Tarling; „in de Chinese taai kent men het woord affodil niet. In werkelijkheid ben ik er niet eens zeker van, of de affodil wel eens in China gevonden wordt, maar China is een heel groot land. Letterlijk werd het meisje eigen lijk „De Kleine Narcis" genoemd, maar zoals je zegt, het lijkt meer dan een toeval, dat de man, die haar beledigde, vermoord wordt terwijl haar broer in Lon den is". Onde het spreken hadden zij de brede rijweg over gestoken en waren in Hyde Park gekomen. Tarling be dacht zich plotseling, dat deze plek voor hem dezelfde aantrekkingskracht scheen te hebben als voor Mr. Mil burgh. „Waarom ging Je mij opzoeken?" vroeg hij plotse ling, daar hij zich herinnerde, dat Whiteside op weg geweest was naar het hotel toen zij elkander' ontmoetten. „Ik wou Je het laatste nieuws komen vertellen om trent Milburgh". Alweer Milburgh! Ieder gesprek, iedere gedachte, ie dere aanwijzing leidde naar die ghimzinnige man. Maar wat Whiteside te vertellen had, was niet bijzonder Interessant Milburgh was dag en nacht nagegaan ea hét rapport over zijn handelingen was zeer prozaïsch. Maar uit prozaïsche gebeurtenissen komen dikwijl» belangrijke aanwijzingen voort. „Ik weet niet, wat Milburgh's verwachtingen zijn om trent het onderzoek van Lynes boeken," zei Whiteside, „maar hij is blijkbaar verbonden, of verwacht verbon den te worden, aan een andere zaak". Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3