Duitse jeugd: afstoten of de r PUZZLE VAN DE WEEK Sport en Politiek SPORT EN POLITIEK TE MIDDEN van de Olympische gebeurtenis sen heeft vorige week in Londen het Congres van de PIPA, de internationale voetbalbond, enkele dagen vergaderd. Er zijn daar zaken besproken, die over het algemeen door de grote gebeurte nissen maar weinig aandacht hebben genoten ir. de sport. En toch het waren o.i. belangrijke kwesties, die wel iets méér ruimte hadden verdiend, juist omdat ze nauw verband hielden met de sportivi teit. 't Begon reeds vóór de Olympische Spelen, toen de Egyptenaren zich van een minder prettige kant lieten zien. Een Egyptische official waagde het te informeren of Palestina aan het voetbal- tournooi zou deelnemen. In dat geval was Egypte niet bereid zijn voetballers naar Londen te sturen. Die Egyptenaar (en vermoedelijk zijn bond) hebben maar bitter weinig begrepen van de Olym pische geest, van de bedoelingen van Baron de Coubertin. Uit de vraag alleen reeds spreekt een mentaliteit, zo strijdig met alle begrippen van sportiviteit, dat een protest bij de regering van Egypte het antwoord had moeten zyn van de verantwoordelijke instanties. „Had moeten zyn".... Voor zover we weten is het uitgebleven. Israël kwam niet naar Londen de Egyptische scherp slijpers konden gerust zijn. EN DUITSLAND? TIJDENS het FIPA-congres kwamen nog twee kwesties aan de orde, waarin de sport nauw met de politiek verweven was. De afgevaardigde van de Zwitserse bond gaf in zeer voorzichtige termen een voorstel in overweging om het 't FIFA-bestuur mogelijk te maken in speciale ge vallen toestemming te verlenen voor wedstrijden tussen clubs van bij de FIFA aangesloten bonden en Duitse verenigingen. In 1945 is Duitsland af gevoerd van de ledenlijst van de FIFA en de Belgische afgevaardigde Seeldrayers herinnerde aan de motieven, die hiertoe geleid hadden: „Duits land en Japan hebben in de tweede wereldoorlog een mentaliteit geopenbaard, welke door geen sportsman kan worden aanvaard" Lc Poolse, Tsjecho Slowaakse en Zuid-Slavische afgevaar digden waren onmiddellijk na het indienen van het Zwitserse voorstel op de ketting gesprongen, maar de heer Seeldrayers sprak wel heel bittere woorden. „Thans trachten", zo zeide hij, „de Duit sers oudergewoonte langs de lijnen van geleide lijkheid hun oude positie terug te winnen, in dit geval schermend met de arme Duitse jeugd, die toch moet kunnen voetballen". Ddt zei de heer Seeldrayers en wij kunnen ons wel indenken, dat hij en meerdere afgevaardig den verbitterd zijn op het Duitse volk. Hij staat blijkbaar een isolatie-politiek voor, een afsluiten van Duitsland van de rest van Europa en de wereld. Terwijl honderden enorme vliegtuigen voedsel naar Berlijn voeren. De politiek is wel zeer tegenstrijdig Intussen slaagde de Britse afgevaardigde er in de situatie gedeeltelijk te redden. Hij kwam met een amendement op het Zwitserse voorstel. „Zo dra er een West-Duitse regering is gevormd en in dat gebied een voetbalbond is opgericht, zou het FIFA-bestuur toestemming moeten geven voor ontmoetingen met clubs uit West-Duitsland. Wij hadden liever gezien, dat men tijdens- dit Con gres maatregelen had besproken hoe men er zo spoedig mogelijk te kan komen de Duitse jeugd de hand te reiken. Het overgrote deel van de mensheid is gelukkig al jarenlang doordrongen van de waarde van reclassering. Afstoten, in de afgrond laten glijden van de verdoolde Duitse jeugd is niet de oplossing, hoe verbitterd men ook kan staan tegenover de mentaliteit van tal- Izoz.- Duitsers. Slechts door deze mentaliteit te oesi len via de weg der barmhartigheid, kan me: "t grote Duitse volk redden. De jeugd van 1945 nag niet de kans krijgen zo verbitterd te worden, dat 1933 herhaald wordt.... OOK PALESTINA! PALESTINA en Duitsland, het zijn de twee grootste problemen, die de wereld van 1948 kent. Dat de gebeurtenissen in het Heilige Land niet ongemerkt aan de Palestijnse voetbalbond voorbij zyn gegaan, is wel duidelijk en de FIFA heeft bepaald, dat zolang de huidige toestand voort- duurd, contact met Palestijnse clubs niet wense lijk is. Afgevaardigden van de Libanon en Egypte wa ren daarover slecht te spreken omdat de Arabi sche clubs daarvan de dupe worden. Zij wilden opheffing van het verbod, maar de vergadering was niet te vermurwen. Voorzitter Rimet (Fr.) was wel heel diplomatiek en hij beloofde, dat het FIFA-bestuur de toestand in Palestina nauwlet tend zal volgen. „Er is daar een totaal nieuwe politieke situatie ontstaan", zo zeide hy, „en men zal moeten afwachten, hoe het afloopt". OVER DE organisatie van het voetbaltournooi om het wereldkampioenschap is intussen ook het een en ander bekend geworden. Zo men weet is voor 1950 Brazilië de organisator en in het koffie land zal men in 1950 kunnen genieten van een flink aantal wedstrijden. Er zullen weer voor ronden worden gespeeld en daaruit blijven uit eindelijk 16 landen over, die naar Zuid-Amerika gaan. Daar worden vier groepen van vier ploegen gevormd, die door het spelen van een halve com petitie uit zullen maken welke vier landen in de finale komen. In de finale wordt weer een halve competitie gespeeld. Het afvalsysteem heeft men hier dus losgelaten en hoewel door de indeling in groepen de geluksfactor niet geheel is uitgescha- HÉ ank keld, komt de einduitslag toch wel tamelijk dicPïro^ bij de werkelijke krachtsverhouding. Intussen zvPn9e len er dertig wedstrijden in Brazilië verwetf') moeten worden en voor de finalisten wordt hPze >ekcr De int. een zware race! Deskundige Dames Wij zaten eens met een jongedame op de tribune. Een aardige jongedame, maar Ze had tot die Zondag nog nooit een voetbal wedstrijd gezien, wist bij wyze van spreken niet, dat een doelman tussen twee palen en onder een lat staat. Hetgeen prompt bleek, toen zy na vyf minuten stillekens toezien zich tot ons wendde met de vraag, waarom er in 's hemelsnaam niet twee bal len in het veld kwamen, voor iedere partij een Dezer dagen kregen we toevallig een clubblad van Heerenveen in handen, waar in een soortgelijke geschiedenis wordt ver teld. Twee dames voerden na afloop van HeerenvaenGo Ahead een zeer deskundig dispuut over het spel en de spelers. Zó des kundig, dat een van hen zich liet ontvallen: „Die speler met dat zwarte jasje heeft de bal niet één keer geraakt!" En dan te bedenken, dat er bij elke'inter landwedstrijd ettelijke tientallen dames op de tribune zitten, die zo iets niet zeggen maar ongetwijfeld denken yonc fnge in u 'ersté „Be: pderl resid „eld, led t lalen Ün ie af oogw ïrend Ben lurge i Wor e ziel tlleen »et ri Slee en ei midd fewór< rerd O kon ten gebi wee: VOOÏ ken In moe beer arts oven feeks are sas omen lier wonder adel vandaal houw kris kouter gierig as zand bard ruig otter gevel Met handhaving van de volgorde dezer woorden de eerste letter te vervangen door een andere, zodat nieuwe woorden onstaan. De beginletters geven een versre gel van C. S. Adama van Scheltema te lezen. De oplossing van de vorige puzzle is als volgt: gewezen naarmate Innemend detineren todde elegant hymne naijver ammunitie doezelaar rarekiek epicurist dunsel regelmaat economisch enveloppe treiteren sarcasme ideaal geëngageerd nonchalance indigo „Want de mijmering over een ding teerder dan het ding". (Herman Gorter) tn p U mi ieds |>1 |eld v Ipgon I stel Anti Irlacl oefte (ersir fcht, perst, len e pesid* EK dact tafel lijkt Bi hoof over dach een Ni gedr -s.-eci- de i.i onve

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 10