WAS Lt. WICHERS UITVINDING WEL EEN UITVINDING? JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Abonneert U op dit blad In komende jaren zal onze gehele bevolking onderzocht worden HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN OVER DUIKBOTEN EN NOG IETS Oud-adjudant-machinist betwijfelt mogelijkheden Twee artikelen verschenen in onze courant over een z.g. Nederlandse uit vinding. dié in Duitse handen zou zijn geraakt, deed ons een brief van een onzer lezers ontvangen, die zelf jaren lang als adjudant-machinist op de Hollandse duikboten heeft gevaren. Naar aanleiding van dat schrijven zijn we eens naar Heiloo gestapt en hadden daar een onderhoud met de heer d. Z., dat wij interessant genoeg vinden om in de courant te publice ren. Volgens de twee eerstgenoemde artikelen zou de luitenant ter zee Wi- chers een uitvinding hebben gedaan, die na eerst te zijn aangeboden aan de Nederlandse marine in Duitse han den is geraakt, en mede oorzaak zijn geweest van de enorme prestaties der Duitsers op dit gebied. EEN UITVINDING Onze zegsman zeide het artikel met grote belangstelling te hebben gele zen en zich er over te hebben ver baasd. Want deze uitvinding is niet uit de tijd van de heer Wichers, dus om streeks de jaren 1930, maar van veel oudere datum! Reeds op de duikboot waar hij in 1916 op voer, was een dergelijke in stallatie aangebracht Reeds tóen was de mogelijkheid aanwezig om' met Dieselmotoren onder water te varen. Met een man of drie werd dan een pijp opgestoken, die boven de water spiegel uitstak- De boot zelf bleef on der water. Men moest echter uiterst voorzich tig zijn met deze manier van varen. De zee moest erg kalm zijn. Want ln de buis mocht alleen lucht komen en géén water. De heer d. Z. achtte het zeer wel mogelijk, dat er in de loop der tijden verbeteringen in deze methode van varen zouden zijn aangebracht, maar nóg steeds geldt de regel, dat in de buis geen druppel water mag komen. De buis komt boven water uit en als ze lang genoeg is, zou het inder daad mogelijk zijn, dat cle boot tame lijk diep onder water blijft. Welk een ontzaglijke weerstand zou deze buis, die in verband met de gro te luchtverversing voor de dieselmo toren een flinke omvang moet heb ben, echter niet veroorzaken! Wat een vergrote kans op ontdekking! Want de periscoop kan varende voort Worden ingetrokken. De luchtverver- Bingsbuis echter niet. Daar komt nog bij, dat de buis hooit langer kan zijn dan de duik boot hoog is. Wordt ze te lang ge maakt, dan wordt de weerstand in het water zo groot, dat ze ongetwij feld niet staande zou blijven bij een vaart als in de onderhavige artikelen Vermeld. CONCLUSIES Onze zegsman achtte de artikelen, welke door een persbureau waren doorgegeven, dan ook enigszins on- waarsehijnlgkj Alleen reeds het feit, dat het zogenaamde „schnorkelen" bij onze marine reeds in 1916 bekend was, werpt een heel ander licht op de zaak. Toen noemde men het an ders. Het heette „getrimd dieselen". Maar het principe was het zelfde. Dat de Duitsers op zo verre afstand konden opereren, kwam omdat ze op Verschillende geheime plaatsen ravi- tailleringsbases hadden. Vaart de boot echter geheel onder water, dan zijn alleen de motoren bruikbaar die op de accumulatoren werken. Tot zover het nuchtere relaas van een man uit de praktijk. Nu is het inderdaad een feit, dat op latere duikboten van de Neder landse Marine deze luchtkokers niet meer werden aangetroffen. Men zag het nut er niet van in. De dutkboot kon er tóch niet onzichtbaar mee die selen. Men kon ze alleen gebruiken als de zee niet te wild was. De me ning van de heer cLZ. was dan ook, dat de artikelen over het succes van de schnorkelinstallatie geweldig op geschroefd waren. Natuurlijk gingen we niet bij onze vriendelijke gastheer weg, zonder een en ander vernomen te hebben over het leven op een duikboot. De gele genheid was te mooi omdat en pas sant mee te nemen. Avonturen? Nee, niet zo bijzonder veel. Natuurlijk wel eens spannende ogenblikken m^gemaakt, maar och, voor avonturen duurden ze eigenlijk te kort. Als je echter jaren op een duikboot gevaren hebt, beleef je wel een en ander. En de heer d. Z. had o.a. ook de tocht meegemaakt waar prof. Venig Meinesz zijn beroemd ge worden proeven nam. Proeven, die voor onze hersens te ingewikkeld zijn. Alleen reeds het uitrekenen van de resultaten vergde een jaar arbeid! OP DE BODEM DER ZEE Och ja, daar in Le Havre, dét was eigenlijk nog een spannend ogenblik. We waren daar 's avonds aangeko men en teneinde een beetje rustig te kunnen slapen hadden we de boot maar op de bodem laten zakken. Door het tij was de boot echter wat aan de schuif gegaan en met zijn neus onder een wrak terecht gekomen. Toen we de volgende morgen naar boven wilden, konden we niet. Het achterstuk steeg wel, maar het werd duidelijk, dat de neus vast zat. Een onaangename gewaarwording. Want je kan niet het raam uitkeken om te zien wat er aan de hand is. Nog enkele pogingen werden gedaan, maar tevergeefs. Onze stemming werd er niet beter op. Eindelijk pro beren met volle kracht achteruit en gelukkig kwamen we toen los. Dan voel je echter de spanning' EEN LUIK LEKTE En dan een andere keer, toen we met noodweer van IJmuiden naar den Helder voeren met de O 8. Door een of andere omstandigheid raakte een luik scheef en los en dikke stralen zeewater spoten naar binnen. En wa ter is de grootste vijand van de duik- bootmensen. Je voelt je echt onbeha gelijk, als je onder water bent en je ziet het water binnenkomen. Enfin, we zijn er ln geslaagd om het luik weer dicht te krijgen, maar we hadden toch al een paar ton zce- LANGS DE STRAAT Eén van de weinige mooie dagen, die deze Zomer ons heeft opgeleverd. Het is druk aan het strand, waar de bezoekers met autobussen en auto's worden aan gevoerd. Men ligt zich in bad- costuums op het strand te zonnen, terwijl talloze kinderen plagen, om ijsjes drenzen, zich niet kunnen aankleden of de een of andere boodschap moeten doen. Een dikke heer. blijkbaar de papa van een tweetal lastige ben gels. raakt eindelijk zijn geduld kwijt en geeft een snauw, waar op het tweetal met emmertjes ge wapend naar de zee rent en hem met rust laat. De dikke heer wandelt echter weg en zijn plaats wordt ingeno men door een andere heer, die nog meer naar het corpulente neigt. De man vleit zich neer. snurkt binnen korte tijd. Dan zie ik twee bengels met emmertjes zeewater aankomen draven, die onverhoeds geledigd worden op de snurkende: Het resultaat is verbluffend. Een gil, een vloek, een moeizaam overeind komend figuur en twee wegrennende kin deren, waarvan ik er een hoor roepen „Verhip Toon, hef was vader niet water binnen. Dan is het een kwestie van geluk. Ben je te laat, dan ge beurt er een ramp. En verder? Och, het leven gaat zijn gewone gangetje. Je zit een beet je benauwd en op elkaar, het is je behelpen. Daar heb je hier nog zo'n erg niet in, want dan maak je reis jes van enkele dagen en je neemt in een haven weer verversingen aan boord. Maar als we in de Indische wateren voeren en soms tochten van weken maakten, dan snakte je wel eens naar een teug fris water of een hap vers brood. Ja, het leven aan boord van een duikboot is niet gemakkelijk, maar er Is een hechte band en dat verzoet veel. En bovendien: het betaalt niet slecht en daar doe je ook wat voor. Al Is het dan ook geen ongevaarlijk werk. BROEK OP LANGENDIJK 5 AUGUSTUS 1948 63.000 kg. aardappelen: Eigenhei mers 6.807.70; Eerstelingen 7.10 8.10; 77.000 kg. rode kool 6.- 8.70; 22.000 gele kool 11.10—18.70: 6200 kg. witte kool 4.304.90; 2000 kg. uien 14.60—15.30; 1700 kg. slabonan 39.—40 3200 kg. bloemkool 33— 43.-. De beroemde Gouden Koets, die op 7 September 1898 als een huldeblijk door de Amsterdamse burgerij aan Koningin Wilhelmina werd aangebo den, wordt in verband met de a.s. inhuldiging van Prinses Juliana in ge reedheid gebracht. 26waarop hij heel in de verte het troepje wielrenners zag fietsen, dat hem een paar uur geleden was gepasseerd en dat hem zo ondubbel zinnig voor idioot had uitgemaakt. Er verscheen een verstoorde trek op Jim my's apensnuit, wat vergeten deed hij zoietg nooit. Hij gromde eens en be gon nu eerst recht op zijn pedalen te duwen! Daar hei-je dat stelletje buik racers, dacht nij en hij kreeg iets weg van een meteoor met raket-aandrij ving. Jimmy's kin lag ongeveer op zijn voorband. Tbc-bestrijding bij mens en dier Radicaal ingrijpen tegen besmette dieren stuit (nog) op onoverkomelijk bezwaar Het sterftecijfer onder t.b.c.-pa- tiënten beweegt zich nu weer ln da lende lijn. Vanaf het jaar 1900 200 sterfgevallen op 100.000 inwo ners bleef de curve zich, behou dens een stijging in de eerste wereld oorlog, ln dalende lijn bewegen. In 19S9 waren er 40 sterfgevallen op 100.000 Inwoners. Tijdens de tweede wereldoorlog echter werd het sterfte cijfer verdubbeld en slechts met In spanning van alle beschikbare krachten kon dit hoge cijfer na de oorlog gedrukt worden. In 1947 was de situatie aanzienlijk verbeterd en het sterftecijfer van 37 op de 100.000 inwoners lag reeds weer beneden het gemiddelde van vóór de oorlog. Wat het aantal ziektegevallen be treft, wordt evenwel met bezorgd heid een niet onaanzienlijke verho ging geconstateerd. Deze verhoging wordt geweten aan een werkelijke toename van het aantal gevallen en aan actievere contróle, waardoor meer ziektegevallen aan het licht komen. In de eerste drie maanden van dit jaar werden ongeveer 5000 nieuwe gevallen genoteerd, een getal, dat belangrijk hoger ligt dan dat van vóór de oorlog. Organen op het gebied der t.b.c.-bestrjjding proberen iOm met consultatiebureaux en mo biele teams, die de provincies af gaan voor massa-doorlichting van bevolkingsgroepen, het gevaar te keren en te voorkomen. Het ligt in de bedoeling de gehele bevolking van Nederland ln de ko mende Jaren op tuberculose te onder zoeken, wat technisch mogelijk is, doordat thans de daarvoor benodigde apparatuur aanwezig is. Men hoopt dan ook te kunnen beschikken over een groter aantal bedden dan de tienduizend, waarover men nu de beschikking heeft. Verder bestaat er nog altijd een tekort aan stafpersoneel en gediplo meerde krachten in ziekenhuizen en sanatoria. Leerling-verpleegsters' zijn in voldoende mate aanwezig. Platteland gevaarlijk De hierboven reeds vermelde ver hoging van ziektegevallen doet zich op opvallende wijze gelden bjj kin deren van veehouders. Door het drin ken van ongepasturiseerde melk de melk voor de grote steden Is ge- pasturiseerd en vooral ook door de nabijheid van runderen met open longtuberculose, lopen deze kinderen groot gevaar besmet te worden. Zoals bekend, is na de oorlog de gezondheidsdienst voor dieren in het leven geroepen, die zich bezig houdt met de bestrijding van besmettelijke ziekten onder dieren. Hieronder valt ook de t.b.c.-bestrijding. De kosten van dit werk worden door de vee houders zelf gedragen, doordat zrj van het bedrag, dat zij van het land- bouw-egalisatiefonds ontvangen, vrij willig op iedere 100 kg. melk vijf cent afstaan. Deze inhouding bracht vorig jaar ruim 1.500.000 gulden op. De bestrijding van tuberculose on der dieren geschiedt door de practi- serende dierenartsen onder toezicht van de directeur van de gezondheids dienst. Zo worden o.m. de runderen jaarlijks getuberculineerd, wanneer zij op stal komen. De reagerende die ren worden klinisch onderzocht. Wor den er positieve reacties waargeno men, dan adviseert men de veehou der die dieren geïsoleerd te houden. Het wegruimen voor de slacht stuit meestal op ernstige bezwaren van de zijde der veehouders. Een oplos sing als die, welke in Amerika ge vonden is, waar al het positief rea gerend vee werd geslacht, stuit in Nederland op onoverkomelijke finan- tiële bezwaren. Wél is de veehouder verplicht runderen met open long tuberculose te laten slachten. De vleeskeuring onderzoekt, welke delen nog geschikt zijn voor consumptie. In een dergelijk geval geeft de staat aan de veehouder een tegemoetko ming in de schade. Het werk van de gezondheidsdienst voor dieren heeft vooral in provincies, waar vee gefokt wordt, goede resultaten op geleverd. Deze dienst had evenwel bij het be gin van zijn werkzaamheden een vee stapel voor zich, waarvan 40 pet. met tuberculose geïnfecteerd was. Daar door kan het nog jaren duren, voor dat de gehele Nederlandse veestapel vrijgemaakt is van tuberculose. In veeteeltkringen hoopt men, dat het rijk dit werk in de toekomst met subsidies zal gaan steunen. Republikeinen negeren Trumans anti-inflatie maatregelen De Amerikaanse Republikeinse par tij heeft een eigen wetsontwerp ter bestrijding van de inflatie ingediend. Het wetsontwerp voorziet in een her stel van de contróle op het kopen op afbetaling tot Maart 1949 en in een gematigde beperking van de bank credieten. Het ontwerp negeert het verzoek van president Truman om selectieve prijs- en looncontróle en machtiging tot rantsoenering geheel. Ook maakt het geen melding van de door de pre sident voorgestelde belasting op over matige winsten. Het wetsontwerp is door de bank- commissie van het huis van afge vaardigden met 18 tegen 8 stemmen goedgekeurd en zal binnenkort door het congres worden behandeld. vtilmi MARKTBERICHT SCHAGEN 25 paarden 500800; 4 veulens 100 140; 6 stieren (centr.); 17 gelde- koeien (mag.) 350500; 19 idem (vet te) (centr.); 10 kalfkoele. 600—675; 42 nuchtere kalveren; 68 schapen (ma ger) 80107; 18 idem (vette) (centr.); 123 lammeren 3042; 3 bokken en geiten; 19 biggen 4065; 41 konijnen 1315; 74 kippen 615; haantjes 0.50 —2.50. WARMENHUIZEN, 5 AUG. 70.000 kg. aardappelen: Eerstelin gen 88.90; drielingen 5.50—6.30; kriel 3.30; Eigenheimers 7.107.80; drielingen 3.704.30; Koopmays Blauwe 7.30; Bintjes 7.10; Bevelan ders 7.50. 900 kg. 38—44 7200 kg. rode kool 6; 3800kg. witte kool 4. N. 8CHABWOUDE 5 AUG. 122.000 kg. aardappelen. Eerste lingen 7.608.10; Rode Eerstelingen 8.809.20; Eigenheimers 5.70-7.60; Blauwe Eigenheimers 6.707.50; Bintjes 7.307.40; Koopmans Blau we 6.70; Bevelanders 6.80; 23.000 kg. witte kool 4.107.50; 18.000 kg. ro de kool 6—7.80; 2500 kg. gele kool 812.90; 6500 kg. slabonen 3844; 500 k£. zilvernep 14.60 -15.10: Drie lingen 5.40—5.50. ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 Hilversum I 301 nu 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.20 reportage Olympische Spelen; 7.45 Morgengebed; 8.15 Pluk de dag; 9.05 Ochtendconcert; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 12.03 Or kest Klaas van Beeck; 13.00 Ned. Strijdkrachten; 13.30 Piano-recital; 13.50 Film en Toneel; 14.10 Gram. muziek; 15.15 Metropole-orkest; 16.00 Zangrecital; 16.30 De schoon heid van het Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 18.15 Journalistiek week overzicht; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Reportage Olym pische Spelen; 20.00 Nieuws; 20.20 Lichtbaken; 20.50 Omroeporkest; 21.15 Weekend-serenade; 21.55 Va- cantie-cabaret; 22.15 Avondgebed; 22.80 Reportage Olympische Spelen; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.35 Symphonisch concert; 10.00 Morgenwijding; 10.35 Vioolrecital; 11.00 Omroeporkest; 12.00 Orgelspel door Cor Steyn; 1&33 Reportage Olympische Spelen; 13.00 Nieuws; 13.20 Orkest Frans Wouters; 14.00 Esperanto-uitzending; 15.00 Grote reportage Olympische Spelen; 18.00 Nieuws; 18.30 Kwartet Jan Cordu- wener; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 V.P.R.O.-cursus; 20.00 Nieuws; 20.15 Revue „Kleinigheden"; 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Vin- dobona-schrammel'n; 22.00 „De wij ze Kater", hoorspel; 22.25 Zuid- Amerikaanse klanken; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Spannend verhaal *an EDGARWALLACE - „Hoe kom je daarbij?'' vroeg Tarling. ,Wel", antwoordde Whiteside, „hij heeft grootboeken gekocht" en Tarling lachte. „Dat ziet er niet erg misdadig uit", zei hij opgewekt. „Wat zijn het voor grootboeken?" „Van die zware dingen, die in grote zaken gebruikt worden, Je weet, van dat soort, waaraan één man ge noeg heeft te dragen. Hij kocht er drie bij Roebuck in City Road en nam ze in een taxi mee naar huis. En nu mijn gevolgtrekking", zei Whiteside ernstig, „is dat deze vriend geen gewoon misdadiger is, wanneer hij Werkelijk een misdadiger is. Het kan zijn, dat hij een dubbel stel boeken heeft aangelegd" „Dat is heel onwaarschijnlijk", viel Tarling hem in de rede, „en ik zeg dit met alle respect voor je oordeel, J7hiteside. Men moet meer zijn dan een gewoon mis dadiger om al de details van Lynes geldzaken in het hoofd te hebben en het is veel waarschijnlijker, dat jé eerste gevolgtrekking juist is, dat h'ij van plan is, om in dienst te treden van een andere firma, of dat hij zelf een zaak wil beginnen. Deze tweede veronderstel ling lijkt mij het waarschijnlijkst. In ieder geval is het geen misdaad om een grootboek, of zelfs drie, in zijn bezit te hebben. Maar wanneer kocht hij die boe ken?" ..Gisteren", zei Whiteside, „vroeg in de morgen, nog voor de zaak van Lyne openging. Hoe is je onderhoud met Miss Rider afgelopen?" Tarling trok zijn schouders op. Hij voelde een eigen aardige afkeer om over het meisje met een politie beambte te spreken en hield zich voor, hoe dwaas het van hem was, om zich door haar lieftalligheid te laten meeslepen. „Ik ben ervan overtuigd, dat, wie zij ook mag ver denken, zij zelf niéts van de moord afweet", zei hij kortaf. „Dus zij verdenkt iemand?" Tarling knikte. „Wie?" Weer aarzelde Tarling „Ik geloof dat zij Milburgh verdenkt", zei hij Hij stak zun hand in de binnenzak van zijn jas en haalde er een portefeuille uit, opende deze en haalde de twee kaartjes te voorschijn met de vingerafdrukken. die hij van Odette Rider-had genomen. Het kostte hem een buitengewoone wilsinspanning om dit te doen, of schoon het hem moeilijk gevallen zou zijn om te ver klaren, welke parten zijn gemoedsaandoening hem speel den. „Hier zyn de afdrukken, die je hebben moest", zei hij Whiteside nam de kaartjes aan en bekeek de inkt vlekken, en al die tijd stond Tarlings hart stil, want Inspecteur Whiteside was de erkende autoriteit van het Police lntelliger.ee Departement in zake vingerafdrukken en hun eigenaardigheden. Het onderzoek duurde lang. Tarling herinnerde zich dit toneel nog jaren daarna; het door de zon beschenen pad, de heen en weer lo pende wandelaars, de rijtuigen, die langzaam voort- schoven over de rijwegen en de stramme militaire figuur van Whiteside, die nagenoeg onbeweeglijk stond, terwijl zijn scherpe ogen strak neerkeken op de kaartjes, die hij tussen de vingertoppen van zijn beide handen hield. Toen: „Interessant", zei hij. „Zie je wel, dat de beide af drukken nagenoeg eender zijn wat zeer zeldzaam is. Zeer interessant". „Welnu?" zei Tarling ongeduldig, bijna woest. „Interessant", zei Whiteside weer, „maar geen van beiden komt overeen met de duimafdrukken op de la tafel". „Goddank!" zei Tarling, uit de grond van zijn hart. „Goddank!". HOOFDSTUK XIX Ling Chu zegt de waarheid De firma Dashwood en Solomon was gevestigd in een smal huis in het hartje der Londense City. Haar reputatie was ereste klas en zij telde onder haar cliënten de beste huizen van Brittannië. Beide firmanen waren geridderd en Tarling werd door Sir Felix Solomon in zijn privékantoor ontvangen. Sir Feilx was een slanke, flinke man van ruim middel bare leeftijd enigszins bruusk in zijn optreden maar tegelijkertijd vriendelijk en hij keek de detective over zijn brllleglazen heen aan, toen deze binnentrad. „Scotland Yard, niet?" zei hij, op Tarlings kaartje kijkende. „Wel, ik heb precies vijf minuten tijd voor u. Mr. Tarling. Ik vermoed, dat u mij wilt spreken over de boeken van Lyne?" Tarling knikte. „Wij hebben er nog niét mee kunnen beginnen", zei Sir Felix, maar we hopen hét morgen te kunnen doen. Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3