Voor de derde maal goud voor Fanny Blankers-Koen N. HOLLANDSE PERS 1945 Mr. van Schaick geslaagd MONHgqHto 5e JAARGANG No. 1303 ZATERDAG 7 AUG. 1948 Verantw. redacteur. J. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel K 2200 3971 ONBEDREIGD OP DE 200 METER Slijkhuis uitstekende derde op de 1500 meter achter Zweden Weer hingen gistermiddag zware regenwolken boven bet gigantische Wembley-etadion, toen de ze« finalisten zich klaarmaakten voor de slissende stryd op de 200 m. dames .Regenwolken, die flinke hoe veelheid nattigeid op de volgeperste tribunes en de deelneemsters lie ten vallen. Fanny Blankers.Koen, reeds tweevoudig Olympisch kam pioene, had de binnenbaan, naast haar de geduchte, charmante Austra lische Strickland, in baan 3 de Britse Walker en daarnaast haar land genote Williamson, de donkerbruine Amerikaanse Patterson en dan Robb uit Zuid Afrika. Zonder enige moeite won de twee voudige Olympisch kampioene Fanny Blankers-Koen haar serie in de 200 m. hardlopen voor de Francaise L. Sprecher (668) en de Amerikaanse M. Faggs (725). Haar t(jd was 25.7 sec-, maar in de demi-finale had zö slechts 24.3 sec. nodig. En U weet de Nederlandse vlag ging gistermiddag opnieuw voor Fan. ny in top! Die binnenbaan war een voordeel- Voor onze landgenote .Zij had immers alle tegenstandsters vóór zich en dat is altijd prettig „De vlieg, nde Holland se huisvrouw" kwam best van start en bij het uitkomen van de bocht had zij merkbaar reeds een kleine voor sprong. De Britse Williamson en de donkere Amerikaanse vochten verbe ten doch op de laatste honderd meter ging Mw. Blankers zó snel, dat de voorsprong na elke tien meter groeide De zware baan leek geen beletsel en met meters voorsprong kwam zij op volle snelheid door de finish: de der de gouden medaille was voor Neder land. Een prestatie, welke nog door geen enkele deelneemster of deelnemer tij dens deze Spelen bereikt werd! En onze kampioene was nog nief geheel uitgelopen, toen er nog iets gebeurde, dat nog nooit was voorgekomen: een klein meisje rende op de nu drievou dige Olympische kampioene toe en overhandigde haar prachtige bloemen! Williamson moest verbitterd strij den met Patterson, doch werd tweede in 25.1 sec .Patterson noteerde 25.2 scc en d" tijd van Mw. Blankers <24.4 oj. Öe moordend zware baan) laat "wel zier. hoe „groot het verschil wasi Slijkhuis tegen de Zweden Twaalf deelnemers verschenen aan de start voor de finale 1500 meter, o.w. Slijkhuis en de wereldrecordhou der Strand (Zweden). Een gedrang van je welste bij de start met Slijkhuis als laatste en Han- senne (Fr.) aan de kop. De tijd van Hansenne over de eerste 300 meter was 42.8 sec. Slijkhuis was inmiddels een paar plaatsen opgeschoven, Han senne leidde voortdurend. De 700 m. werden afgelegd in 1 min. 47 sec. en daarop was het weer een gedrang van belang om de meest gunstige positie te verkrijgen. De drie Zweden gin gen naar voren achter Hansenne en het was Friksson, die de leiding over nam. Bij het ingaan van de laatste ronde lagen alle drie Zweden aan de kop met op de vierde plaats Slijk huis. Eriksson versnelde het tempo. Strand laig tweede en om de derde plaats werd heftig gevochten. Bij het ingaan van de laatste bocht lag Slijkhuis derde. Eriksson werd eerste. Een prachtige eindspurt van Slijkhuis, juist iets te laat ingezet om Strand nog te bereiken, zodat on/e landgenoot wederomop een bronzen medaille beslag legde, een zeer fraaie prestatie in dit internationaal zo sterk bezette veld. Voor beiden werd eenzelfde tijd genoteerd van 3 min. 50.4 sec., waarmede onze landgenoot het Ned. record, dat op zijn naam stond, egaliseerde. De uitslag luidt: 1. Eriksson (Zweden) 3 min. 49.8 sec.; 2. Strand (Zweden) 3 min. 50.4 sec.; 3. Slijkhuis (Ned.) 3 min. 50 4 sec.; 4. Cevona (Tsjecho Slow.) 3 min. 51.2 sec.; 5. Bergvist (Zweden) 3 min. 52 2 sec.; 6. Nankeville (Gr. Br.) 3 min. 52.6 sec. ESTAFETTEPLOEG IN FINALE Door een uitstekende wiaseltech" niek Is het de Ned estafetteploeg ge lukt de finale te bereiken. Scholten, Meyer, Zwaan en Lammers liepen 41.7 %ec. en wonnen in hun serie van Canada (eveneens geplaatst), Argen tinië, Frankrijk en IJsland. Voor de finale plaatsten zich voorts Amerika (41.1 sec.); Italië (41.3 sec.) Gr. Brittannië (41.4 sec.) en Honga rije (41.4 sec.). Bob Bonte bereikt finale 200 meter schoolslag In de tweede halve finale van de 200 meter schoolslag kwam behalve de wereldrecordhouder Joe Verdeur ook onze landgenoot Bob Bonte uit. Hij lag op de zevende baan tussen Ce_ rêr (Joego Slavië) en Pavlicek (Oos tenrijk) De Nederlander was met de Oostenrijker de enige der acht deelne mers, die op orthodoxe wijze zwom. Tot op 150 meter lag Bonte op de vijf de plaats, doch hij wist op de laatste baan zijn snelheid prachtig op te voe ren en kon als derde aantikken in 2 min. 47 sec, de beste tijd, die hij dit jaar op een 50 meter-baan heeft ge maakt. De uitslag luidde: 1 Verdeur (VS) 2 min 40.7 sec (nieuw Olympisch record) ;2 Carter (VS) 2 min. 43 sec.; 3 Bod Bonte (Nederland) 2 min 47 sec. 4 Cerer (Joego Slavië) 2 'min. 47.3 sec. Deze zwemmers komen in de finale met Kandill (Egypte), Jordan (Braz) Sohl (USA) en Daries (Aus'tr.) Op het 8ra* van de onbekende sol daat .Under den Linden", in de Sow jet sector is een roofoverval gepleegd De dieven hebben de hand geelgd op de zilvren kroon, welke boven het mausoleum was aangebracht, 100 kg woog en een waarde, had van 12.000 gouden marken. Nel en Wiesje in de Europese ploeg Zaterdagavond zal ter afsluiting van de zwemwedstrijden in Wembley 'n intercontinentale ontmoeting worden gehouden. Op het programma staan de num mers 3 x 100 meter wisselslagestafet te voor dame en heren, 4 x 100 meter estafette dames en 4 x 200 meter es tafette heren. Bovendien zal een waterpolowed- strijd Europa—Rest van de wereld worden gespeeld. Nel van Vliet en Wiesje Vaesren zijn uitgenodigd voor Europa uit te komen, resp. in de wis selslag estafette en de 4 x 100 meter estafette. Er bestaat de mogelijkheid, dat ook Hannie Termeulen zal meezwemmen. WESTELIJKE AFGEZANTEN BIJ MOLOTOF De afgezanten der Westelijke mo gendheden te Moskou, Frank Ro berts, Bedell Smith en Yves Cha- taigneu, begaven zich Vrijdag weer naar het Sovjet-ministerie van Bui tenlandse Zaken, om een bezoek aan minister Molotof te brengen. De con ferentie duurde twee uur ?n veertig minuten. VEERTIEN-JARIGE JONGEN OVERRIJDT BROERTJE VAN VIER JAAR Vrijdagavond zou de 14-jarige zoon van de aardappelhandelaar M. van der H. te 's-Gravenzande de vrachtauto van zjjn vader keren. Juist op het mqment, dat hy draai de liep zyn vier-jarig broertje voor de wagen. Het ventje kwam te val len en kreeg één der wielen over zijn hals en borst. De kleine was op slag dood. Een tweejarig broertje kon nog juist op tijd voor de auto worden weggetrokken Het slachtoffertje was 's morgens reeds op de Zeestraat aan een onge luk ontsnapt, toen een bestuurder van een auto door tegenwoordigheid van geest nog juist op tyd een aan rijding kon voorkomen. De jongen kreeg toen slechts een kleine stoot van de schokbreker. Door haar halve finale 400 m. borst crawl te winnen in de tijd van 5 min 25.7 vestigde de Deense zwemster Ka rin Harup een nieuw Olympisch re cord Het oude stond met 5 min. 26.4 sec sedert 1936 (Berlijn) op naam van Rie Mastenbroek Na precies een maand Naast 6 P.v.d.A.- en 6 K.V.P.-ministers C.H.U. en V.V.D. één zetel De kabinetsformateur, Mr. J. R. H. van Schalk heeft aan de Prinses-Re gentes de volgende ministers voorge dragen: W. Drees (P.v.d.A.) 'sGravenhage, Minister van Algemene Zaken, Mi nister-President. Mr. J. R. H. van Schalk (K.V.P.) 's- Gravenhage, Minister zonder porte feuille Mr. D. U. Stikker, (V.V.D.) Amster dam, Minister van Buitenlandse Za ken. Mr. Th. R. J. Wijers, (K.VJP.), Vught Minister van Justitie; Mr. H. J. van Maarsseveen, (K.V.P.), Utrecht, Minister van Binnenland se Zaken; Prof. Dr. F. J. Th. Rutten, (K.V.P.), Nijmegen, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; Prof. Mr. P. Lieftinck. (P.v.d.A.), Minister van Financiën; Mi W. F. Schokking, (C.H.U.)Am sterdam, Minister van Oorlog en Marine ad interim; Mr. Dr. J. in 't Veld, (P.v.d.A.), 's- Gravenhage, Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Mr. J. R. H. van Schaik, 's-Graven- hage. Minister van Verkeer en Wa terstaat, ad interim; Prof. Dr. J. R. M. van den Brink, (K.V.P.), Laren (N.H.) Minister v. Economische Zaken; S. L. Mansholt, (P.v.d.A.), Wasse naar. Minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening; Mr. A. M. Joekes, (P.v.d.A.) 's-Gra- venhage, Minister van Sociale Za ken; Mr. E. M. J. A. Sassen, (K.V.P.), Vught, Minister van Overzeese Ge biedsdelen; L. Götzen, (P.v.d.A.), 's-Gravenhage, Minister zonder portefeuille. Mr. van Schalk zal optreden als on der-voorzitter van de ministerraad. Het ligt in de bedoeling spoedig definitief te voorzien in de vacature van 't departement van Verkeer en Waterstaat, die voorlopig ad interim vervuld wordt door Mr. van Schaik. Zaterdagmorgen om 10 uur ge schiedde de beëdiging van de nieuwe ministers ten Palelze Soestdijk. DONDERDAG WAARSCHIJNLIJK REGERINGSVERKLARING De nieuwe regering zal zich waar schijnlijk op Donderdag 12 Augustus aan de Staten-Generaal presenteren. De bij die gelegenheid af te leggen regeringsverklaring zal de positie van dit programmakabinet duidelijk maken. Het kabinet heeft 'nextra- parlementair karakter, doch verschilt in zoverre van vroegere ex tra-parlementaire kabinetten, dat doorgaans wel politieke figuren als minister optreden, zonder dat binden de afspraken tussen de kamerfracties zijn gemaakt. Er loopt dus geen rechtstreekse draad tussen de frac- ties onderling. Het program is van zelfsprekend bindend voor de kabi* netsleden. „IN DE GEEST VAN DREES" Mr. A. M. Joekes zeide in een kort interview, dat hij de sociale politiek in de geest van zijn voorganger wilde voortzetten. Het voorbeeld van de heer Drees acht hg de moeite waard om na te volgen. Hij hoopt de uit* bouw der sociale verzekering verder voor te bereiden in overleg met de georganiseerde werkgevers- en arbei dersorganisaties en tevens in overleg met die groepen de sociale vrede te helpen bevordren. MIN. STIKKER: GOEDE HOOP Mr. Stikker verklaarde zeer ver* heugd te zijn, dat de kabinetscrisis thans is opgelost. „Dit opent", aldut minister Stikker, „de mogelijkheid om de verschillende politieke problemen van de laatste tyd te verkleinen. Ik acht, zo besloot hij, het mogelijk, dat dit nieuwe kabinet, ondanks de ge schilpunten van politieke aard, on getwijfeld tot een bevredigende sa menwerking zal kunnen komen." GEEN VERLIEZEN IN 1NDIE De regering maakt bekend, dat in de afgelopen week geen verliezen zijn gerapporteerd. Matige, vooral langs de Wadenkust vrij krachtige wind tusen Oost en Zuid. Wisselend bewolking met enkele plaatselijke buien, hier en daar met om- weer, Weinig verandering in tempert tuur. j

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1