Jan Witte wil Dini Bakker en Dick Schermer helpen Wasserij „De Valk'' Lopends vuuri/'es Alkmaarder heeft een plan Zwemmend over het Kanaal Zij kunnen het De zwemsport wordt in ons land druk en goed beoefend. Juist in deze dagen, tijdens de Olym visohe Spelen te Londen, hebben vooral de dames bewezen, dat Nederland op dit gebied heel wat kan pres teren en zelfs aan de top staat op de internationale ladder. Het i* noodzakelijk, dat iedere Hollander de zwemkunst machtig is of wordt dat is het devies van ijverige propagandisten, die al enige jaren lang een actie voeren. Maar niet alleen aan hun ijver is het te danken, dat zij succes hebben, ook de prestaties van onze uitblinkers op de korte en lange afstanden heb ben deze propaganda van de zwemsport in brede lagen ingang doen vin den. En als wij schrijven over uitblinKers, dan bedoelen wij ditmaal de 16 jarige Dini Bakker uit Schage- en de 20 jarige Dick Schermer uit Venhui zen, die onlangs van zich deden spreken op de lange afstand en die nu van plan zijn het Kanaal over te z\ emmen. De tocht over het Kanaal is nog nooit door een Hollander volbracht of deze twee nu zullen slagen? „Ze maken een goede kans" meende Jan Witte, een bekende Alkmaarse zwemmer, die er in 1934 in slaagde van Huisduinen naar Oudeschild op Texel kunnen zwemmen, dwars door de sterke stromen om *»n nabij het Marsdiep en deze Jan Witte zeide ons bereid te zijn Dini Bakker en Dick Schermer voor 'e bereiden op lezelfde tocht en hiervoor te trachten geld bijeen te brengen. Eeisl van Huisduinen naar Oudeschild Jan Witte strijkt met de handen ove zijn dunbehaarde hoofd want als we met hem over zijn zwa en lange zwemtochten zitten te praten. be merkt hij tot "ijn schrik, „dat hij al verdraaid oud begint te worden. Hoe lang is het nou geleden? Hij is nu bijna vijf en veertig, ja ja, toen was het. in 1934. op een Vrij dag voor Koninrinnedag.toen lukte het Inderdaad, dat is al weer veertien Jaar geleden en na het grote succes van Jan Witte is niemand er meer in geslaagd, van Huisduinen naar de ha Ven van Oudeschild te zwemmen. En dat is begrijpelijk, want zoals Jan Witte zwom en zoals hij de zee ken de, zijn er maar weinigen, o ja, wat zwommen betreft zullen Dini Bakker en Dick Schermer zo'n afstand wel afleggen. Maarer komt meer voor kijken, en we merken wel aan Jan Witte, dat hij Dini en Dick gaar ne van advies zal willen dienen Geloof ons, deze Alkmaarse garage houder kan het weten, hij kent de woelige zee heel wat moeilijker dan bijvoorbeeld het IJselmeer op Zijn duimpje, hij zag er vroeger „geen been in" om van Bergen naar Egmond te zwemmen, honderden mefers uit de kust. klimmen,, van go'f t^t golf. zwoegend door de branding in de •torm en vechtend met de stromen, die hij mettertijd ook leerde kennen Want die tocht in 1934 is een grofe prestatie geweest, de Alkmaarder heeft lang moeten trainen, rookte niet en dronk evenmin en „daar word je herwerk van". Niemand zou de afstand van Huisdi i tien naai Oudeschild ooit af kunnen leggen, de schipper in den Helder, die hij tenslotte bereid vond om hem met een roeiboot en 'n haringtrekker te begeleiden stond er eerst ook erg •ceptisch tegenover, maar Jan Witte Wilde doorzetten, hij startte met een weergaloos zelfvertrouwen en hieraan Was het ook te danken, dat hij enige dfgen na een mislukte poging de ha Ven van Oudeschild honderden men •en waren er getuige van kon berei ken. I Een bijdiage En nU zoude Dini Bakker en Dick Schermer van pl«.n zijn het Kanaa' Over te steken. „Ze kunnen het halen Zestig jaar getrouwd Het komt niet dikwijls voor, dat èr een zestig-jarige bruiloft gevierd kan worden. Des te groter is de Vreugde er om, wanneer dat wei plaats vindt. En daarom was de familie van het echtpaar Hart gis teren dan ook in een perfecte stem ming. We zijn eens gaan kijken in het zaaltje van het gebouw voor Vrij zinnig Hervormden, waar het echt paar. dat in 1888 getrouwd is een receptie hield. U weethoe dat gaat op recepties: er zijn veel bloemstuk ken en veel schalen vruchten en er komen andere oude mensen om het gelukkige echtpaar eens har telijk af te zoenen. Want het zrjn oude Alkmaarders ook in de letter lijke zin: hij is tachtig, zij is één en tachtig. Negen en twintig jaar heeft bij als machinist op de Alkmaarse Stoom wasserij gewerkt, en toen hij Haar op zijn negen en zestigste jaar vandaan ging, bleef hij er, als we flat nu eens zo mogen noemen, „kind" «an huis. Nog altijd loopt hij met de •leutels van de wasserij in de zak, Want men kan niet gemakelijk af- •cheid nemen van het bedrijf, waar in men vele jaren gelukkig is ge weest. Ja, zestig jaar is een mooie tijd maar ze zijn eigenlijk nog jong. IWant hun vader werd vier en negen tigMisschien dat wij of onze opvolger over tien jaar nog eens liaar datzelfde zaaltje mogen gaan. Waar tien jaar geleden de gouden bruiloft werd gevierd Laten wij het hen van harte toewensen! maai- ik zou hen beslist aanraden, eerst van Huisduinen naar Oudeschild te zwemmen. In het Kanaal krijgen ze ook met sterke stromen te kampen en deze tocht zou al vast een goede oefening zijn", meent Jan Witte. 7o'n poging hij weet ervan mee te praten kost geld natuurlijk. Er moeten mensen mee in de boten, men zal een schipper moeten zoeken, die de zee daar goed kent, 1 boot moet gehuurd wordenja, dat zullen wellicht moeilijkheden zijn. Jan Witte heeft echter een heel goed plan. A!s oudsecretaris van D.A.W. wil hij het bestuur voorstel len, de leden een kleine bijdrage te vragen. Misschien zijn er nog andere mogelijkheden om aan geld te komen Ze!f wil hij ooi. wel een bedrag stor ten. Wel, aan hem zal het hens niet liggen. „Het zou prachtig zijn, als deze Hol 'enders in de toekomst, mede dank zjj deze O-ainmgstocht, het .tanaal zouden kunnen oversteken Ik zou het prettig vinden, als zij eens bjj mij op de Bier kade kwamen praten. We kunnen dan onze ervaringen uitwisselt- ik zou hun nog heel wat kunnen vertellen", zegt Jan Witte. En wij schrijven het meteen in de krant en als laatste zin voegen we hier nog aan toe: ,,We hopen, dat die drie elkaar zullen vinden, we hopen, dat het plan van Jan Witte zo sPOedig mogelijk uitgevoerd zal worden en dat Dini Bakker en Dick Schermer er in toekomst nog meer successen zul len behalen, zwemmend van Huisdui nen naar Oudeschild, of misschien la ter, van Calais naar Dover", Kaasmarkt Wanneer de bouwvak arbeiders met vacantie gaan hebben zij die het van de toeristen moeten hebben, het altijd bijzonder druk. Het hoogtepunt van die fhassale vacantie is wel Amster dam. Die stad wist dan ook op een ogenblik met de drukte geen raad, en stelde een speciaal officieel comité in, dat tot taak had, deze vrije dagen voor de arbeiders te regelen, het „Va cantie comité Amsterdam" Het vorig jaar slaagde de opzet uitstekend: er werd feest gevierd, men kon voor een krats "aar bioscopen, toneelvoorste! De vier Nederlandse meisjes, die het Olympische record 4xlw meter estafette in de tweede halve finale op 4 min. 31.3 sec. brachten. Het oude record, dat in 1936 op naam van Nederland was gebracht met 4 min. 36 sec., was reeds in de eerste halve finale gesneuveld, toen de Deense ploeg er 2,5 sec. afknabbelde. Voorste rij: Irma Schuhmacher en Margot Marsman. Achterste rij: Wies je Vaessen en Hannie Termeulcn. lingen en concerten, er waren Bosda gen in het bekende Ar sterdamse Bosplan en wat niet al Ook dit jaar weer kunnen de arbei ders deze masale vacantie meemaken en ze zal een uitkomst zijn voor ve len, die het niet op kunnen brengen met vrouw en kinderen in deze du re tijd een dag of wat naar buiten te trekken. Maar één enkel dagje kan er meestal nog wel op overschieten en zo ontmoetten we gisteren op de kaasmarkt dan ook drommen rasechte Amsterdammers. De meesten waren aj vroeg gekomen en om omstreeks tien uur was oe markt al' to vol. als we haar nog niet dikwijls gezien had den. Want natuurlijk waren het niet alleen AmsterdammersToen Uw verslaggever zo wat ronddoolde tussen de menigte, ontmoette hij zijn oude rector die er, in pofbroek heel wat sportiever uitzag dan hij hem in zijn Gymnasiumtijd gewend was geweest. Ja. het was een vrolijke ontmoeting. Maar het was niet de enige vrolijke ontmoeting van die dag: een oude, maar sterke en goedlachse kaasdra gei werd, zo zagen we toevalliger wijs plotseling bestormd door een paar alleraardigste meisjes zij hadden hem een vorig jaar ook al eens ont moet, en waren met hem samen op een foto gezet "■°sf 1 Lang stond die kaasdrager mef zijn kennisjes te praten. En waarom ook niet? Ze hebben het gisteren niet, zo er,, druk gehad onze kleurig gehoede mannen. Want maar 29000 kilo kaas werd er aangevoerd. Dat was heel wat minder dan de vorige keren. En hoe het was verdeeld? "Vel, het bleken negen stapels kleine fabrieks kaas te zijn, die f 78.50 opbracht, negen stapels kleine boerenkaas die f 79.50 deed, en commissie van f 80. Laten we hopen dat de aanvoer de volgende week weer wat beter zal zijn. agenda VANAF VRIJDAG CINEMA AMERICAIN: Lichtelijke Geschift, met Bing Crosby, Bop Ho pe. Dorothy Lamour. Dagelijks 8 uur. Zaterdagavond 7, 9.30 uur. Zondag 2, 4.30 en 7, 9.30 uur. Woensdagmiddag 2.30 uur. Boven 14 jaar. VICTORIA THEATER: Complot in Quebec. met Paul Lukas, Helmut Dan tine. Dagelijks 8 uur. Zaurdag 7 en 9.30 uur. Zondag 2, 4.30 en 7, 9.30 uur. Woensdag 2.30 uur matinée. HARMONIE: (voor de derde en laatste week) De beste jaren van ons leven dagelijks 7.30 uur. Zondag 1.30, 5 en 8.30 uur Woensdag 2 uur matinee. Kaartverkoop dagelijks van 11 tot 1 uur. 14 jaar. A.B.T. Topper keert terug, met Joan Blondell, Roland Young en Billy Burk. Dagelijks 8 uur, Zondag 2.5 en 8 uur. Toegang 14 jaar. „DE RUS" BERGEN" Zaterdag en Zondag „Onder hypnose" met Anne Craw ford en David Farrar. Zaterdagmiddag Kindervoorstelling Antonin met poppenkast. Maandag, Dinsdag en Woensdag Boemerang met Dana Andrews. Donderdag Baron Kneut met Siem Nieuwenhuy zen. Openluchttheater. Extra voorstel ling van Don Quichot op de bruiloft van Kamacho door de Bergense spe Iers. KUNSTZAAL BOENDERMAKER Tentoonstelling van werken van Kees Boendermaker. HUIS MET DE PILAREN K.C.B. Tentoonstelling van werken van C. Nieuwenhuizen, K. Niehaus, F. ten Holt, mevr. Kouwenaar-Bijzo, A. Bos Eyssen, en H. Lucht. INGEZONDEN MEDEDELING U werkt toch ook niet iheer met stoffer en blik? Waarom staat u dan zelf nog aan de wastobbe? Ga met uw tijd mee en breng uw was bij de' Valk". Geen slijtage, geen vermis singen, helder, schoon enniet duur. TELEF. 3776 NOORDERKADE 67—68 ALKMAAR Wij staan onder voortdurende controle van het proefstation voor de wasïndustrie. Vrijdagmorgen om negen uur. Als de trein uit Amsterdam binnen is, als de bussen en de trams zijn gearriveerd dan begint het al. Wat een enorme drukte. Vooral gis teren, de kaasmarktdag in de vacan lie week van de bouwvakarbeiders, jonge, jonge, er lijkt ieder jaar wel meer bezoek in Alkmaar te komen. Van bet Stationsplein en de Berger hout trippelden de vacantie gangers in lange rijen achter elkaar aan en ik ben ze gevolgd, over de Berger brug door de Langestraat en de Hout til. De vesten, ja, het kan niet anders of die moeten ze prachtig vinden Al les ziet er keurig onderhouden uit, de rood wit blauwe bloemen doen het mooi, evenals het frisse groene gras en ik kan me begrijpen, dat ieder een gisteren helemaal enthousiast was over onze parken. Of het de bedoeling was weet ik niet, maar gistermiddag zaten tiental len mensen te picknicken in het gras langs de Singel, ze luierden daar wat speelden of lagen in het zonnetje en er kwam niemand om te zeggen „dat ze hier toch niet konden blijven". En dat vond ik een prettig idee -het was half elf, toen ik op het Waag plein tussen de massa vooruit worstel de om maar wat te zien op het plein tje met kaas en kaasdragers. Kwart voor elf _gon iedereen naar de Waag toren te kijken. De trompettist trok zich er nies van aan en de ruitertjes wachtten ook nog een hele tijd, maar toen zij in beweging kwamennee. dat had U moeten zien. Ieder die de eerste van de elf slagen hoorde kwam- de Langestraat en de Houttil uitrennen om toch ook maar W2t van het schouw spel te zienheel veel hebben er op dat uur weinig kans toe gezien. De Bathbrug dreigde te bezwijken (da's een beetje overdreven), er kon nie mand meer bij en ook de Micnt en de Voordam waren tot de laatste plaats bezet. O, 0, 0, wat is hier alles toch beroemd. Op Vrijdagen laat Alkmaar zich ge lukkig van een heel goede kant zien. Het stadsbeeld is vervrolijkt met fcon derden vlaggen en vele etalages trek ken de aandacht. Werkelijk, ga nu eens op een Vrijdag de hele stad door en vraag je dan eens af: „Wat zou Alkmaar zijn. zonder kaasmarkt?" Door Straten en Buurtjes Willen we het hier ook eens probe ten? In andere landen zijn er in de parken en plantsoenen lang zoveel bordjes niet nodig als hier. Zullen we laten zien, dat ook wij het vertrouwen waard zijn? Maar dan ook geen bloemetjes pluk ken, struiken vernielen en overal pa pier laten slingeren. Nee, ik ben niet op de Vest blijven zitten. Ik ben verder de stad ingegaan. Voetje voor voetje, voorzichtig schui felend om door niemand geraakt of gekraakt te worden of niemand te ra ken, want de mensen zijn op zo'n war me dag nogal een beetje prikkelbaar, weet U. O zeker, ik word het ook wel eens. Maar U had het misschien ook wel geworden, als U net als ik, een wan delaar hoorde zeggen: „En hier heb-ie nou dat brokkie kerk, die lelijke sta in de weg". Ja, zou je zo'n kerel niet Brokkie kerk, sta in de wegover onze mooie Groote Kerk gesproken... De klok van de Groote Kerk sloeg tien uur, toen ik mij in de Langestraat waagde. De verkeersagent kon me vei li« naar de overkant brengen en En hier nog een klein overzicht: Het pleintje voor het Landbouwhuis stond vol met luxe auto's, tientallen autobussen uit binnen, en buitenland waren op het Canadaplein en de Paai demarkt geparkeerd, ook op het Ho* plein was weinig ruimte meer over. vele fietsenstallingen waren geheel vol, in de openlucht kwamen extra stallingen, bij de'Vismarkt bijvoorbeeld De cafe's en lunchrooms hadden t razend druk, de verkopers van souve nirs kwamen handen tekort. De Waag teren werd beklommen door.. ]a, denk U eens indoor meer dan 2000 personen, het Stedelijk Museum mocht zich eveneens in een grote be langstelling verheugen. En die be langstelling is hij zeker waard. Wan neer gaat U eens kijken? De politie weet niet zo erg veel te vertellen, de laatste dagen. Slechte mensen en onvoorzichtige weggebjrui kers zijn ook met vacantie. Men kan er nu inlichtingen krijgen over een bouvier, die zwervend in de omgeving is aangetroffen. En over een vlies schapenwol, dat waarschijnlijk van een vrachtwagen gevallen is. Dat is alles. Geen prijsverhoging voor slachtvee In tegenstelling tot geruchten welke in landbouwkringen circuleren, met betrekking tot een spoedig te ver wachten verhoging van de overname prijs voor slachtvee, dealt het Mini sterie van Landbouw mede, dat niet het voornemen bestaat een dergelijke maatregel te treffen. De veehouders dienen er rekening mee te houden, dat in het najaar iu; geen geval meer vee op de slachtvee markten ter overname zal worden toegelaten, dan door het Bedrijfs- schap voor Vee en Vlees kan worden toegewezen voor directe consumptie en opslag in de vrieshuizen. Maatregelen die de aanvoer beper ken kunnen dus eventueel wel worden verwacht. HARMONIE BIOSCOOP DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN Voor de derde en laatste week draait in de Harmonie bioscoop het meesterwerk der filmkunst „De beste jaren van ons leven". Deze film is niet alleen prachtig op filmtechnisch gebied ook de strekking is van een dergelijk gehalte, dat U, als U hem nog niet gezien mocht hebben, niet mag nalaten deze week de H rmonie te bezoeken. A.B.T. TOPPER KEERT TERUG Topper, een elegante jongeman in het gelukkige bezit van een fraaie luxe wagen heeft het geluk, enkele nood geraakte zne.sje» in zijn auto te kunnen opnemen. Dit gebeurt nadat de taxi van de meisjes van een hinder laag uit beschoten is, de taxi. bestuurd door de charmante chauffeur Bob. Er volgen na deze spannende ouver ture nog vele en zeer ingewikkelde in trigues, waarvan wij U de inhoud niet verklappen: het is er per slot een avon turenfilm voor, dat U zelf de span CINEMA THEATER LICHTELIJK GESCHIFT Wanneer men eens werkelijk wil la chen kunnen wij gerust deze raad ge ven, ga naar de Cinema en U zult la chen of men wil of niet. Deze rol p is een van de zotste die de laatste tijd hier vertoont is. Bing Crosby, Bop Hope en Dorothy La- r 'r zijn de ."dfigurei in deze vermakelijke film. Het begint met een schipbreuk, maar toen waren ze r -* zijn tweeën op hot vlot, twae gezworen kameraden, en aan het ein van "H tent zijn zij met hun vieren op het vlot, maar c* - me wee jo- Men ziet prachtige opnamen en hoort uitstekende zang, en een ieder weet wie Bing Crosby is. Meer zullen we u niet vertellen van dit verhaal, wil men zijn zorgen voor een uurtje vergeten, dan is deze film d onlos Vooraf gaat en iiitge breid voor programma, doch de sym p' - - e. had weinig belangstelling bij het pu bliek, wat ook wel enigszins te be grijpen is, daar een ieder deze mu ziek niet kan bevatten. Bij het nieuws krijgt men o.a. de plechtige opening van de Olympische spelen te zien waar natuurlijk wel belangstelling voor bestond. VICTORIA THEATER COMPLOT IN QUEBEC Deze uitstekende crimenale film werd geannonceerd als de eerste film uit Canada. Voor wat ons betreft mogen er meerdere soortgelijke films in onze theaters komen. Goed spel over de gehele linie, prachtige suggestieve muziek, origine le vondsten, kortom alles wat een thriller nodig heeft. Een goed gespeelde rol van de Ir—*-die ir zijn „vriend"' de advocaat tot moord werd aangezet. Een dappere journaliste, die goed kon combineren, doortastend als geen ander en de ziekelijk misdadige ad v- -r"" ziedaar de drie hoofdfiguren waarom de film draait Het verhaal willen wij U niet ver klappen de aardigheid zou er hier door voor U afraken. Het enige zwakke punt in de film was" het einde hiervan, nl men heeft gc:;ht een te ing wi '--ï! ontkno ping te brengen, waardoor het einde j werd. Desondanks een film, die wij de liefhebbers van goede criminale films van harte kunnen aanbevelen. Het journaal bracht on reeds al e Olymp'- nieuvv terwijl d: meters cultuurfim ditmaal zeer interes san» zijn en handelt cver dierenwerld INGEZONDEN MEDEDELING Kennemer Autogarage J. C. Pouwels, Alkmaar vraagt EERSTE MONTEUR Prima vakman, ruime erva ring, zelfstandig werker. reld. ning mee kunt maken. Laten wij aleen zeggen, dat alles ten slotte op een zeer originele manier op z'n pootjes terecht komt een geestencomedie waar U zeker om zult moeten lachen. BIOSCOOP „DE RUS" Ook deze week draaien in „de Rus" weer twee hoofdfilms tot en met Zon dag. de sensationele Circusfilm „The dark tower" („Onder hypnose") met Anne Crawford en David Farrar in de hoofdrollen. In deze rolprent ziet men het echte circusleven met zijn up en downs. Een circusacrobate voert haar num mers uit onder de hypnotische kracht van een man: zonder karakter. Het is een dramatische geschiede nis die zich afspeelt achter de scher men vaQ dit circus. Vanaf Maandag draait de groots op gezette film „Boemerang". Hier zegeviert de eerlijkheid van een man die nadat er een moord is gepleegd op een zeer gezien priester, deze zaak moet uitzoeken als officier van Justitie en wanneer door heel de stad de schuldige wordt aangewezen blijft hij overtuigd van diens onschuld. En hij handelt dien overeenkomstig. Deze rolprent is een gang naar de Rus overwaard. „DE BLAUWE DRUIF" Al lange tüd heeft de heer J. Bijtjes een fruithandel op de hoek van de Achterstraat en de Magdalenenstraat. Het was altijd maar een klein winkel tje, maar nu heeft hij het met behulp van een kennis, de heer Brouwer, op laten knappen en werkelijk, de zaak is er stukken op vooruit gegaan! En zijn nu drie etatages en bovendien cpenlucht uitstalkasten. Maar wat er in de winkel ligt daar moet T- eens op letten, lezer! Het verrukkelijkste fruit en daar by van vandaag af voor het eerst weer bananen. Het heeft wel wat lang geduurd, want in October is de voor inleveringsbon ingeleverd, maar ze zijn er dan toch. En dat is het voor naamste! N.-SCHARWOUDE 6 AUG. 92.000 kg. aardappelen: Eerstelin gen 6.908.10; Rode eerstelingen 8 80 9.20; Eigenheimers 7.107.30; BL eigenheimers 6.507.20; Koopmans bl. 6.50—7.20; 10.000 kg. Rode kool 6— 6 30; 5.000 kg. Veldgele kool 15.10; 2.500 kg. Witte kool 4.90—6.20; 8.000 kg. Slabonen 36-43; 100 kg. Tuinbo nen 9.90—14.30; 600 kg. Zilvernep 13 —13.80: Zilverdrielingen 6; Zilver uien 3.50. WARMENHUIZEN 6 AUG. 65.000 kg. aardappelen: Schotse muizen 8—8.60; Drielingen 5—5.60; Kriel 3; Eigenheimers 78.30; Eigen heimers-drielingen 3.40; Bintjes 7.20; Koopmons bl. 7.208.20; 20.000 kg. Rode kool 6—8.10; 10.000 kg. Witte 4—4.10; 1.500 kg. Slabonen 30- J kg. Bieten 2.10—2.30.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2