GO© LONDEN JIMMY BROWN ALS WIELRENNER HOE KRUPP ONS LAND LEEGROOFDE KOMEN OE KALVEREN IN VERKEERDE MAANDEN TER WERELD? Abonneert U op dit blad HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN TRIBUNAAL TE NEURENBERG PLUNDERING VAN MACHINERIEËN EN MATERIAAL EN WEGVOERING VAN ARBEIDERS TrlbtUiMl te Néurenoerg: Aitrea Krupp, de leider het Krupp- 'eoncern te Essen veroordeeld heeft tot 12 jaar gevangenisstraf en inbeslagneming van al zijn be zittingen. Tien andere leiders fcregen gevangenisstraffen vari ërend tot 12 jaar. De gronden voor 'deze veroordeling waren niet al leen deportatie, exploitatie en jtnisbruik van dwangarbeiders, «naar ook roof van materiaal en installaties uit de bezette gebie den. Thans geven wjj nog enige 'Interessante bijzonderheden uit 'het vonnis van het Tribunaal met betrekking tot de in Nederland bedreven plundering. Het vonnis wijdt onder het hoofd: „machines en materialen, .weggevoerd uit Nederland" negen bladzijden van de plundering van de Nederlandse Industrie door en ten behoeve van het Krupp- concern. Het verdeelt de plunde ring in drie phasen: 1: Het tijdvak 1942—September 1944 (Lager-Aktion). Gedurende 'dit tijdvak is door Friedrich JCrupp's rederij en transportbe drijf N.V. te Rotterdam een hoe veelheid van 16.000 ton ijzermate riaal naar Duitsland vervoerd. 2. Het tijdvak September en Gctober 1944, waarin tengevolge van de nadering der Geallieerden jeen algehele plundering niet mo gelijk was en uitsluitend kostbare machinerieën werden weggehaald. 3. Het tijdvak November 1944 Mei 1945, waarin een systemati sche plundering van publiek en privaat eigendom heeft plaats ge vonden (Ruhrhilfe-Aktion). Einde 1944 was de industrie in het Roer- Oma, wat hindert 't nou Nade verschrikkelijke race over de horden, toen een van de zege overtuigde Maurene Gardner en een vertwijfelde Fanny BiankersKoen wachtten op de uitslag, kwamen minuten van verslagenheid in de woning van Fanny's ouders in Hoofddorp. Jan Fanny's zevenjarige zoon trachtte zijn groot ouders op te beuren toen hij zei: „Oma, wat hindert 't nou als moeder tweede is. Zij hééft toch al een gouden medaille", 't Was goed bedoeld van de kleine Jan Biankers, dat blonde kind van 's werelds snelste vrouw, maar oma en opa Koen waren niet te troosten. „Man", zei Koen ons, „dat die meid daar met haar handen voor haar gezicht stond: ik was totaal uit m'n evenwicht ge slagen. Ik had er zo vast op ge rekend, dat ze veruit zou win nen. Je begrijpt wel, dat wij niet wisten hoe wij het hadden toen Fan toch één was. Man, wat waren wij blij. Knappe prestatie hoor van dat Engelse meisje. Prachtige tijd". Daar in Hoofddorp, daar zijn tranen van vreugde gehuild. Om de dochter, om de moeder van Jan en Fanneke, de hoge, slanke Hollandse vrouw, die ten tweede male de toejuichingen van duizenden over zich liet komen. Die daar stond ten aan_ schouwe van het Engelse ko ningspaar toen het Wilhelmus door dat immense Wembley- stadion golfde. Tranen van ontroering. Niet alleen in Hoofddorp. Oolc in vele andere Hollandse huiskamers. Om Fanny, dat toonbeeld van Hol landse wilskracht. gebied door luchtaanvallen zwaar geteisterd. Daarop is in een be spreking tussen minister Speer en de leiders van het Krupp-con- cern op voorstel van Speer besloten tot inbeslagneming van machinerieën en materiaal in Ne derland, teneinde de industrie in het Roergebied te herstellen. Vier employé's van de Krupp-fabrie- ken zijn hierop in Nederland tot inbeslagneming overgegaan, on derscheidenlijk bij de N.V. Ned. Seintoestellenfabriek te Hilver sum, De VriesRobbé te Gorin- chem, het metaalbedrijf Radema kers te Rotterdam, de Llps fabrie ken te Dordrecht en de firma Van Berkel te Enschede. De inbeslag- genomen machinerieën en werk tuigen zijn vrijwel alle naar de Krupp-fabrieken gezonden. Ter zake van het plunderen der Ne derlandse industrie zijn schuldig verklaard de verdachte Alfred Krupp en drie andere directie leden. Alfred Krupp en tien andere directie-leden en bedrijfsleiders van het Krupp-concern zijn schul dig verklaard aan het gedwongen tewerkstellen van buitenlandse ar beiders, krijgsgevangenen en con centratiekamp-gevangenen, onder wie vele Nederlanders. Het von nis stelt vast, dat het Krupp- concern heeft deelgenomen aan de recrutering van buitenlandse werklieden en dat. deze in hun bedrijven mishandeld en onvol doende verzorgd werden. HIER IS Er was vreugde in het Neder landse kamp, toen Nel van Vliet Dinsdagavond op het erepodium stond tér ere van haar overwin ning op de 200 meter schoolslag. Vele landgenoten zullen zich ech ter geërgerd hebben over de wijze, waarop de Engelse band ons Wil helmus speelde. Nog nimmer heb ben wij ons volkslied op een der gelijke manier horen spelen als op die avond. Het leek eenvoudig nergens naar. Het had meer weg van een foxtrot. We namen veel uan de Engelsen in deze dagen. Maar dat de eer van ons land op een dergelijke wijze wordt aan getast gaat toch wel wat al te var. O.i. zijn de musici niet in staat de volksliederen óp de juiste toon weer ie geven. In het kader van de dansmuziek zullen deze men sen wellicht meer kunnen pres teren! Men fluistert, dat alle Neder landse journalisten er nu prat op gaan, dot zij lange tijd in de „on dergrondse" zijn geweest. Als zij U dat vertellen, bedoelen zij ech ter de ondergrondse trein Londen. Schrijver dezes hoort op de tri bune in Wembiey de meest vreemdsoortige aanmoedigingskre- ten. Toen hij de yell van de Nieuw- Zeelandse meisjes voor de eerste maal hoorde waande hij zich thuis Het was net of zijn buurmeisje door haar vriendinnen werd ge roepen of ze soms mee ging nanT bioscoop. Dissonant Bij het basketballtournooi, dat de Engelsen (en niet alleen zij) als zeer belangrijk beschouwen, heeft zich een minder prettig incident voorgedaan. De Egyp tische ploeg sloot n.1. drie van haar deelnemers uit, omdat zij van Joodse afkomst zijn. Een koud praatje De ijscoman in hei Ned. volksleven In de dagen van grote warmte is er één man, die in het middelpunt van de belangstelling staat; de gs- coraan. Op drukke punten worden de karretjes als het ware bestormd. Tientallen verdringen zich om de baas en voelen zich gedrongen om hun goede geld te offeren. Wat is de prijs? De centen beginnen duurder te worden. Vlak na de oorlog kochten we allemaal ijsjes van een kwartje. Nu draaien we het dubbeltje nog eens om, alvorens we het aan onze onverzadigbare spruiten ter hand stellen. En het weet soms te gebeuren, dat het kihd of U zelf (dat hangt van Uw meerdere of mindere be scheidenheid af) een dubbeltje toch wel een beetje erg weinig vindt. Stel U gerust. Voor 10 cent kunt U een zeer behoorlgk ijsje kopen, waarvan het gewicht 39 gram moet bedragen. Het is dus volstrekt niet nodig, dat U meer geld besteed. Er mogen ook duurder ijsjes ver kocht worden, maar daar staat te genover, dat er ook ijsjes van 5 ct. moeten worden verkocht. Houdt U echter al3 regel aan de prijs van 10 cent. IJs en belasting. Er wordt nu door de belastingen op het gs een weeldebelasting ge heven van 15 pet. Deze belasting levert voor de staat een slordige 7.5 millioen gulden op. Nog wel de moeite waard dus om mee te pikken. Een eenvoudige be rekening leert ons, dat het ijsver- bruik per hoofd per jaar in ons land vijftig ijsjes van tien cent bedraagt. Veel, zult U zeggen? Och, als we naar Amerika kgken, nog maar be trekkelijk weinig. 500 gsjes per jaar! Het zou wel eens interessant zijn, te weten, hoeveel de grootste ijs- verbruiker daar consumeert. We hebben de indruk, dat hij bijna door lopend bij een 'rjscokarretje staat! De kwaliteit Het is U, evenals ons, misschien wel eens opgevallen, dat een ijsje niet bijzonder goed smaakt. Van nu af aan behoeft dat niet meer. Want de minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat er in het ver volg weer melk, suiker, eieren e.d. mag worden gebruikt om een ijsje van vóór-oorlogse kwaliteit te be reiden. 27. Er waren nog een stuk of tien renners overgebleven van de drie hon derd negen en dertig, die aan de club wedstrijd van de Pedaal Maniakken hadden deelgenomen. Het was ook 'n moordende race geweest en de tien op hun fietsen dan zij er op zaten. Ze waren te amechtig om het woord „pap" nog maar uit te spreken en een paar weenden van moeheid. Wij zijn de galeislaven van de weg. zucht te er een met een schorre stem en dat was net voldoe.ice cui de anderen in een hartverscheurend gejammer te doen uitbarsten. En misschien zouden zij met z'n tienen er het bijltje nog bij hebben neergegooid INTERESSANTE VRAAG Ir. Obbink pleit voor herfstkalveren Door Ir. Obbink is een vraag op geworpen, die door onze boeren on getwijfeld druk zal worden bespro ken: Is het voor de uitkomsten van het bedrijf beter, dat de kalveren in de herfst worden geboren inplaats van in de periode van Februari tot April, zoals tegenwoordig meer ge bruikelijk is? NEL KARELSE 5.545, niet verwacht Volgens de heer Obbink is de op brengst in kilogrammen melk groter gedurende een jaar-periode, wanneer de koeien in October kalven. Hij redeneert aldus: In de winter maanden heeft men dan een flinke melkproductie en als de koeien in het voorjaar vroeg in het land komen, is de productie stevig gezakt, maar neemt dan, door dat de beesten in de malse weide komen, weer stevig toe. Vandaar is de uitdrukking af komstig, dat de koe dan als het ware „voor de tweede maal kalft". Indien deze redenatie juist zou blij ken te zijn, zou het dus voor de boe ren voordeliger blijken te zijn. GELIJKMATIGE PRODUCTIE De heer Obbink zegt dan verder, dat het in het belang van een regel matig gespreide melkproductie ook zeer belangrijk is, dat de koeien in de wintermaanden meer melk produ ceren. Mede ten gevolge van de dis tributie is het melkgebruik sterk toe genomen. Voorheen werd er in de zo mer meer melk gebruikt, maar het gebruik is tegenwoordig in de zomer en in de -winter vrijwel gelijk. Het gevolg daarvan is, dat men voor wintervoorraad moeten zorgen in de vorm van melkpoeder, waardoor de kostprijs van de consumptiemelk hoger komt te liggen. fWetenswaardig ALLERLEI De pluimveesteapel in Engeland heeft deze zomer veel te leiden ge had van de pluimveepest, waardoor bgna tweehonderdduizend kippen zijn gestorven. De eierproductie is hier door in dit jaar met 18 millioen ge daald. In Nederland hebben we die ziekte nog niet, maar over een te veel aan eieren hebben we toch ook niet te klagen. Dat de zeevaart nog altijd een ris kant bedrijf is, bewijzen de cijfers van Lloyds verzekeringsmaatschappij waaruit blijkt, dat over het jaar 1947 elke dag een schip naar de kelder ging. In Amerika heeft men een schil- machine uitgedacht, waarmee men de verschillende vruchten langs che mische weg van hun schil kan ont doen. Door middel van loog worden de vruchten bij hoge temperaturen onder sterke druk gebracht, waar door de schil vernietigd wordt. Per uur kan deze machine tien tot vijf tienduizend kilo verwerken. Griekenland is het land met het geringste papierverbruik in Europa. Per hoofd van de bevolking wordt daar slechts 5 kilo papier verbruikt. .tegen honderd in Amerika. De in voer van krantenpapier is 3edert het begin van de wereldoorlog met twee derde verminderd. Die van cigaretten papier is echter gelgk gebleven. De Grieken hebben in hun herrie schijn baar meer behoefte aan cigaretten dan aan voorlichting De witte steenkool wordt een steeds groter concurent van de zwarte. Door middel van waterkracht werd In het vorig jaar een energie van 90 millioen paardenkrachten opgewekt. Vergeleken met 1920 een vermeer dering met meer dan tweehonderd procent. lil België zullen per 1 October brood en suiker van de bon gaan. De enige artikelen, welke dan nog ge distribueerd worden zgn geïmpor teerde boter, zeep en spijsolie. Het Ls echter niet uitgesloten, dat ook déze nog in October het zelfde pret tige lot zullen ondergaan, waarna de Belgische distributie-ambtenaren van hun rust zullen, kunnen genieten. In Polen is een fabriek opgericht, waar men kunstpaardenhaar kunst matig fabriceert. Het product wordt vervaardigd uit dennennaalden. Weest tT dus niet ongerust, als er binnen kort geen paarden meer mochten zgn. Uw jasje zal evengoed bewerkt kun nen worden. Hoewel het in Nederland nog al enige moeite kost, om een auto te bemachtigen en wg nog aanzienlijk minder auto's hebben dan voor de oorlog, is de totale voorraad auto's op de hele wereld sterk toegenomen. Er zijn er thans ruim twee en vijftig millioen in gebruik: zeven millioen méér dan in 1940. Deze vermeerdering wordt echter in hoofdzaak toege schreven aan het feit, dat men ze niet meer zo spoedig opruimt, maar ze gebruikt tot ze totaal versleten zgn. In Canada heeft men blgkbaar nogal last van bijtende insecten. In het stukje, dat we er over lazen, werd er tenminste nogal over ge klaagd. Men zal ze op alle mogelijke manieren te lgf gaan. Zo denkt men er over de sneeuw met een bestrij dingsmiddel te bestuiven, waardoor de insecten direct bij het invallen van de dooi gedood worden. Men heeft echter nog méér pijlen op de boog en is in ernst bezig middelen uit te vinden, waardoor de mens im- mum wordt voor bijtende insecten. In de toekomst zien we alle Cana dezen als Fakirs rond lopen, terwjjl ze tegen de insecten schreeuwen: bijt maar raak, we trekken ons er toch niks van aan! Nog een korte tgd en de zoetbek- ken zullen hun hart kunnen ophalen. Want niettegenstaande Java en de Philippgnen nog niet veel leveren, is de suikerproductie op voor-oorlogs peil. Volgend jaar dus volop suiker! Dit is inderdaad een belemmerend argument. Toch wil het ons voorkomen, dat er nog wel enkele bezwaren zitten aan de regeling die de heer Obbink voorstaat. Het mag immers worden aangenomen, dat de melkproductie van verse koeien, wanneer ze op stal komen, sterk afneemt als de beesten er geen krachtvoer bg krggen. Nu is het maar de vraag, ot in verband met de hoge kostprgs van het veevoeder verandering in de rijd van het kalveren, rendabel zal blij ken. Dan blijft nog buiten beschou wing de vraag, of het krachtvoer in voldoende mate aanwezig is. HOE DENKEN DE KOEIEN ER ZELF OVER? Het gevaar is o.i. niet denkbeel dig, dat het voor de lichamelijke toe stand van de beesten niet bevorder lijk is, dat ze de meeste melk moe ten produceren, als ze voer op stal krggen, waar tekort eiwit in zit. Daarom stelden wg de enigszins vreemd klinkende vraag, hoe de koei en er zelf over denken. M.a.w.: hoe zal de gezondheidstoestand er onder blijven? Wanneer er krachtvoer in voldoende mate en tegen niet te hoge prijs beschikbaar is, verandert er in de algemene toestand van de melk productie toch wel een en ander. Dan zal de productie in de winter stggen, ook wanneer de koeien in het voor jaar kalven. Afgezien van het tijd stip van kalven zal er toch een perio de komen, waarin vele heesten droog staan. Voorraad vorming door middel van de fabricage van melkpoeder zal men dus niet geheel kunnen voor komen. Wat ons echter het meest interes seert, is de vraag, hoe de boeren, ais mensen van de practgk, er zelf over denken. We zouden het op prijs stel len, als we hun mening hierover eens mochten vernemen. Kan ook het arbeidsvraagstuk .er nog in gunstige zin door beïnvloed worden? M.euw., dat men in de maan den Mei, Juni en Juli minder arbeid aan het melken zou moeten besteden, welke maanden nu het drukst bezet zgn, terwgl in de stille maanden, te weten November, December en Janu ari er meer arbeid te verrichten valt. Zoals men ziet zitten er aan de vraag, die de heer Obbink heeft op geworpen, vele kanten. Kanten, wel ke een leek moeilgk kan beantwoor den, maar waarvoor men op en top in het bedrijf moet zgn ingewerkt. BLOEMBOLLENVERENIGING WEST FRIESLAND Voor de veiling van 4 Augustus was de aanvoer zeer groot, n.L 2400 partijen leverbaar en 400 partijen kleine maten. Handel was stug met uitzondering van de grote maten wel ke tijdens de veiling nog weer hoger in prijs opliepen. FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - 45) Wij hebben het nu juist vreselijk druk en wij hebben extra personeel moeten aannemen voor dit nieuwe werk, dat de regering ons heeft opgedragen o ja, u weet zeker, dat wij niet de accountants zijn van Lyrve; dat zijn de Heren Pubrake en Store, maar wij hebben het werk overgenomen op verzoek van Mr. Purbrake, die natuurlijk een onpartijdig onderzoek wenst, daar er sprake schijnt te zijn van de een of andere vervalsing, gepleegd door een der bedienden. Dit, tezamen met de tragische dood van Mr Lyne, maakt het des te wen selijker, dat een firma, die buiten de zaak staat, de boeken controleert". „Dat begrijp ik"; zei Tarling, „en natuurlijk houdt de gemachtigde ten volle rekening met de moeilijkheid van uw taak. Maar ik kom enkel hier om voor mij zelf in lichtingen in te winnen, daar ik belanghebbende Sir Felix keek plotseling op. „Mr. Tarling?" herhaalde hij, nog eens het kaartje bekijkende. „Och natuurlijk! Begrijp ik goed. dat alle stukken die het beheer betreffen, aan u moeten worden gericht?" „Ik geloof het wel," zei Tarling kalm „Maar per soonlijk sta ik er op het ogenblik eigenlijk min of meer buiten. De vertegenwoordiger van de zaak is Mr. Mil_ burgh". Sir Felix knikte. „Hij is zeer behulpzaam geweest en ons van grote dienst", zei hij. En dat is zeker, wanneer de vage ge ruchten, die ik gehoord heb, enige grond hebben namelijk, dat Milburgh ervan verdacht wordt de firma bestolen te hebben dan helpt hij ons toch op alle mogelijke manieren, om zich zelf te beschuldigen". „U hebt alle boeken onder uw berusting?" „Beslist", antwoordde Sir Felix met nadruk. „De drie laatste boeken, door Mr Milburgh gezonden, ontvin gen wij eerst deze morgen. Ziet u, dat zijn ze", hij wees op een, in bruin papier gewikkeld pak, dat op een kleine tafel bij het raam stond. Het pak was stevig met touw omwonden, en bovendien verzekerd door rood band, dat gezegeld was. Sir Felix boog zich voorover en drukte op een bel, die op tafel stond, waarop een klerk binnenkwam. „Leg deze boeken bij de anderen in de safe", zei hij, en toen de man verdwenen was, wankelend onder het gewicht der zware boekdelen, wendde hij zich weer tot Tarling. „Wij bewaren al de boeken en rekeningen van Lynes Magazijn in een aparte safe", zei hij. „Ze zijn allemaal verzegeld en deze zegels zullen verbroken worden in tegenwoordigheid van Mr. Milburgh, als belangheb bende, en een vertegenwoordiger van de Officier van Justitie". „Wanneer zal dit plaats hebben?" vroeg Tarling. „Morgenmiddag, of misschien morgenochtend. Wij zul len Scotland Yard het juiste uur opgeven, omdat ik veronderstel, dat u zich ook wilt laten vertegenwoor digen". Hij stond op, hiermee een einde makende aan het onderhoud. Weer een dood punt, dacht Tarling, toen hij naar St. Mary Axe liep en in een omnibus stapte, die naar het Westen der stad ging. De zaak liep altijd uit in zo'n cul_de-sac, (doodlopende straat) waaruit geen uit gang scheen te zijn. Cul_de-sac No. 1 was het geval Odet te Rider; cul-de-sac No. 2 zou heel gemakkelijk kunnen leiden tot het dode punt van Milburghs onschuld. Toch deed het hem goed, dat de autoriteiten zo flink waren opgetreden en Lynes boeken in beslag hadden genomen. Het onderzoek "hiervan zou misschien leiden tot de ontdekking van de moordenaar, en zou in ieder geval de verdenking opheffen, die nog altijd op Odette Rider rustte. HU was naar Dashwood en Solomon gegaan, om per soonlijk kennis te maken met die draad van het ver warde kluwen, dat hij vastbesloten was te ontwarren; en nu, terwijl zijn geest in dit opzicht gerustgesteld was, ging hg naar huis terug om Ling Chu onder handen te nemen, zijn Chinese assisten t, die nu even sterk verdacht was, als één andere verdachte in dit geval. Hij had waarheid gesproken, toen hij Inspecteur Whiteside zei, dat hij wist, hoe hij mét Ling Chu moest handelen. Een Chinese misdadiger en hij kon niet geloven dat Ling Chu, die trouwe dienaar, deze beschrijving verdiende kan niet op Westerse wijze behandeld wor den en hij, die in heel Zuid-China bekend stond als de „Mensenjager" had de reputatie, dat hij de waarheid wist te voorschijn te halen door methoden, die geen enkel wetboek zou goedkeuren. Hij ging naar zijn woning in Bond Sreet, sloot de deur achter zich en stak de sleutel in zijn zak. Hij wist, dat Ling Chu thuis zou zijn, omdat hij hem die morgen opgedragen had, om zijn terugkeer af te wachten. De Chinees kwam in de hall om zijn jas en hoed aan te nemen en volgde Tarling naar de zitkamer. „Sluit de deur, Ling Chu". zei Tarling in het Chi nees. „Ik heb Je wat te zeggen". Deze laatste woorden werden in het Engels gezegd en de Chinees keek hem plotseling scherp aan. Nooit tevoren had Tarling hem in deze taal aangesproken en de Chinees wist heel goed, wat dit optreden betekende. Wordt *ervol/;d

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3