Uonaadei' 5K JAARGANG N° 1306 WOENSDAG 11 AUG. 1948 Belastingen „Europa moet een economische unie vormen" Mevr. Blankers op grootse wijze te Amsterdam gehuldigd Buitenlands overzicht Uit*, voor de Stiohtin# De Vrüe Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.46 per kwartaal bU vooruitbetaling/ Advertenties 14 et. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200 3971 "Wij zullen deze keer u moeten ver moeten met enkele cijfers. We hopen ae zo voor te dragen, dal ze niet al te dor worden. We hebben voor ons liggen de stand van de Rijksmiddelen over het eerste halfjaar. Wat in deze cijfers sterk de aandacht, trekt, is de verhoogde op brengst der niet-kohier belastingen. Met niet—kohierbelastingen worden bedoeld de belastingen die niet op een kohier worden ondergebrcht. Hier vallen o.m. onder accijnzen en omzet belasting. We denken er zo weinig bij na maar telkens als we zout in de aardappelen of suiker in de thee doen et een sigaretje draaien of drank drinken die alcohol bevat, profiteert de schatkist daarvan. Zo brengt de belasting 'op suiker, ongeveer 70 millioen gulden in het laatje. De belasting op zout kan daar niet aan tippen. Ze levert slechts een negen millioen op. Dan schriken wc even als we de cijfers voor tabak zien. Ongeve,er 170 millioen gulden offeren de rokers in di; jaar aan de schatkist. (Tenzij ze door deze cijfers de dampen in krijgen en het roken gaan staken). Vergeleken bij de opbrengst van 1947 brengen de niet-kohierbelastingen ovey de eerste zes maanden 330 mil lioen gulden meer op. Een aanzienlijk deel wordt daarvan door de omzetbelasting voor haar re kening genomen. Deze steeg met niet minder dan 147 millioen. Ongetwijfeld moet deze sterke toe name worden geboekt op de mogelijk heul om meer goederen te kopen. Frappant is het, een vergelijking te maken tussen de opbrengst tussen de inkomstenbelasting, de loonbelas ting. en de omzetbelasting. De inkomstenbelasting wordt vuor- 1948 geraamd op 680 milloen, d> loon-, belasting op 360 milloen .terwijl de omzetbelasting naar schatting over dat jaar méér dan 700 millioen zal bedragen. De accijnzen op suiker, zout, tabak en alcoholhoudende drank komen tot het respectabele bedrag van meer dan 300 millioen gulden. Hoewel dit tot dusverre dorre cijfers 2ijn, zijn ze een beschouwing ten volle waard. Vooral als men ze gaat vergelijken en combineren. Tellen we de loonbelasting en de inkomstenbelasting bij elkaar op en vergelijken we dan de cijfers met die van de samengevoegde omzetbelasting en accijnzen, dan komen we tot de merkwdltrdige conclusie, dat deze cijfers elkaar niet veel ontlopen. Dat betekent, dat de z.g. progressie, ve belastingen, waarbij rekening ge houden wordt met de draagkracht, aan hun doel werkelijk behoorlijk beant woorden, maar dat de andere belas tingen daar schriel bij afsteken Een gezin van vier personen met een inkomen van veertig gulden per week betaalt niet veel belasting. Wie veertigduizend per jaer verdient be taalt veel. Dat is billijk. Nemen we echter de cijfers voor accijnzen, dan betaalt een gezin van vier personen honderd en twintig gul den voor accijns, onverschillig of hij veertig of veertigduizend verdient. Aangenomen mag toch worden, dal een ieder zijn rantsoentje opmaakt. Hier schuilt nog een bedenkelijke lacune in onze belastingwetgeving. Schever nog worden de verhoudin gen als men de omzetbelasting daar bijneemt. Nu 'is het wel zo, dat de luxe voorwerpen en de duurste pro ducten het zwaarst door de omzetbe lasting worden getroffen, maar van de eenvoudige gebruiksvoorwerpen be taalt de arme evenveel als de rijke. Zo ziet men, dat er nog wel een beetje muziek in zit. Muziek genoeg cm een ouverture te spelen. v. Z. EN^ZONHKCBÜtrë RUSTIG WEER Slechts hier en daar nog een re genbui, overigens licht tot half be wolkt en plaatselijk ochtendmist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperatuur. Guit, directeur van Internationaal Monetair Fonds, verklaart: Voornaamste taak doelmatiger produceren „De voornaamste taak van Europa is de vergroting van de do il'reffejid- heid van haar pro-in tie. Znlws maakt een uitgebreid program van investe ringen noodzakelijk, de Eu ropese productie te vergroten, u.< bet bijzonder van goederen, wetUe naar het Westelijk ii-Ufiond mu ten worden geëxporteerd. Een herzien van het geheel der Europese economie zal noodzakelijk zijn, niet alleen onder haar vooroorlogse vorm, maar gebruik makend van alle Europese productie- voowaarden. De Europese handel zal vergemakkelijkt dienen te worden door een 5yseem van multilacere be talingen in Europa. In die tijd zal een Europese econo mische Unie gevormd moeten worden" Aldus is de mening van Camille Gutt, oud-minister van Financiën van België en thans directeur van het In ternationaal Monetair Fonds. Hij voeg de 'er aan toe: „Indien de2e maatre gelen genomen zijn behoeft men niet te vrezen, dat de Europese economie niet in haar eigen behoeften kan voor zien en niet een niveau van ver hoogde welvaart kan scheppen. Dat wil niet zeggen, dat Europa geïso leerd zal worden, van de rest van de wereld, zij zal alleen een meer actief deel gaan nemen in dë wereldecono mie. Het doel van het internationale monetaire fonds is het vergemakke lijken van het scheppen van voorwaar den, waardoor zich. de wereldecono mie kan herstellen". Irma Seelig krijgt 12 jaar Het Bij-onder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde de 32 jarige Duitse Jodin Irma Seelig tot en ge vangenisstraf voor de tijd van tl jaor me: aftrek van de tijd. in voorarrest doorgebracht. Dank zij '.iaa: activiteit wist de SD leden van de sabotagegroep CS-6 te arresteren. Bijna allen werden geëxe cuteerd of vonden de dood 'n concen tratiekampen. Het Hof hield er rekening mede, da; verdachte zelf geëxecuteerd zou wor den en door het verraad te plegen haar leven heeft kunnen redden. Vorstelijke personen bij de inhuldiging Naar wij vernemen is tot nu toe be kend, dat de volgende buitenlandse vorstelijke personen, welke de betref, féi-de staatshoofden zullen vertegen woordigen bij de inhuldiging van HKH Pr nscs Juliana tot Koningin der Ne derlanden aanv ezig zullen zijn: De Kroonprins en de Kroonprinses van Zweden; de Kroonprins en Kroon prinses van Noorwegen; Prins Axel en Prinses Margaicta van Denemar ken; Prinses Margaret, vertegemvoo-r- gend de Engelse Koning; de Erf-groot hertog van Luxemburg. DRUIVEN EXPORT PEP- VLIEGENDE VRACHTWAGEN Sedert Maandag is er aan de lange reeks exportartikelen, die door de lucht hun weg ïaar andere landen vinden, een nieuw artikel toegevoegd. Eén der special-- vrachtvliegtuigen der KLM. een z.g. „Vliegende vracht wagen" is met bijna 8 ton Westlandse druiven van Schiphol naar Londen ge vlogen. Het was voor de eerste doch niet voor de laatste maal, dat op deze wijze Westlandse druiven per vliegtuig naar het buitenland werden vervoerd. UITBRAAKPOGING IN BANDOENGSE GEVANGENIS In de gevangenis van Bardoeng werd Zondagmiddag door enige gevangenen een uitbraakpoging gedaan. Drie dei- bewakers werden van hun wapens be roofd en daarmede bestormden de ge vangenen de poort. De wacht opende het vuur op 40 aanstormende gevangenen waarop mi litairen en politie de orde herstelden. Van de gevangenen werden er 2 ge dood, 2 zwaar- en velen licht gewond. Was het een S.S.-er met zijn gezin, die bij Ameland strandde Foto's uit de Oekraïne, voor drie maanden proviand De Denen die gisteren van hun zeiljacht dat veging naar Ame land zwommen hebben voor een extra verrassing gezorgd. Er spoel den delen van de stuggeslagen zeil. boot aan land, waarin men vele gou den en zilveren voorwerpen aantrof. Eveneens bleek, dat er voor mins_ stens drie maanden proviand aan boord geweest moet zijn. Reynaud geslaagd De Franse Nationale Vergadering heeft hedennacht haar goedkeuring gehecht met 353 tegen 227 stemmen aan het uit zeven punten bestaande wetsontwerp van minister Paul Rey naud, dal hem verstrekkende bevoegd heden geeft op financieel en econo misch gebied. BENDE OVERVIEL EEN MOSKEE In de streek van Taradjoe, in 'hel regentschap Tasikmalaja op Java, wer den 53 leden van een Islamietische vereniging, die zich in een Moskee in gebed bevonden, overvallen en ont voerd door een gewapende bende.. De volgende dag werden de lijken van 20 hunner gevonden; het 1't der anderen is onbekend. De politie heeft drie van de daders gearresteerd. 1 „Grote Beer" en „Joh. v Oldebarnevelt" hebben vertraging De troepenschepen Grote Beer'' en „Johan van Oldenbamevelt" met re patriërende militairen aan boord, heb ben enige vertraging ondervonden, zodat deze beide schepen vermoedelijk niet voor resp. 19 en 20 Augustus a.s. in de Amsterdamse haven kunnen worden verwacht. Met de beide schepen keren circa 1300 militairen terug. Olympisch nieuws Onze bokser J. Corman plaatste zich in de kwartfinale doör een ecla tante zege op zijn Birmaanse tegen stander met een technisch knocked- out: in de derde ronde liet de scheids rechter de Wedstrijd staken. Door een 4_2 overwinning op Dene marken plaatste het Zweedse voetbal elftal zich in de finale. De enige Nederlandse ruiter die aan de dressuurwedstrijd deelnam was de heer E. van Loon met „Spring Steel" een bijzonder goed ingereden schimmel. Zijn prestaties onder uit muntende buitenlandse ruiters was zeer behoorlijk en het duizendkoppige publiek bracht onze jonge j-uiter een -welverdiende hulde. r— De Nederlandse schermers deden het zeer goed. Onze equipe-degen (Mosman, Ter Weer, v. d. Berg en Kuypers) wonnen van de Tsjechen met 10r—6. Onze sabelschermers plaats ter 2ich reeds in de demi-finale door een eclatan'e overwinning op de Ca nadezen: 133. Bij de zeilwedstrijden viel de Ne derlandse zeiler De Jong op, die zich in een zware wedstrijd als derde wist te plaatsen (Firefly klasse)Maas werd vierde in de Starklasse. Spellman (VS) vèstigde een nieuw Olympisch record gewichtheffen met 390 kg. Onze landgenoot Smeekens hield zich kranig onder de vele ge weldenaren van Korea, Amerika en Duizenden Amslerdammer6 hebben gistermiddag onze viervoudige Olym pische kampioene Mw. Fanny Blan kersKoen een intocht bereid, waar voor een géneraal Eisenbower, een veldmaarschalk Montgomery of een Winston Churchill zich niet hadden behoeven te schamen. Een stormachtig, gejuich ging op, toen Mw. Blankers' witte baret voor dë duizenden buiten het station zicht baar werd. De enorme politiemacht had de handen vol om onze kampioene een doortocht te banen n?ar een open rijtuig, bespannen met vier schimmels waarin zij een ware zegentocht maakte naar het Amsterdamse stadhuis. Mr. d' Ailly en de wethouders van de hoofdstad ontvingen Mw. Blankers of ficieel. In een hartelijke toespraak zei de de burgemeester, dat Fanny de Nederlandse en de Amsterdamse vlag grote eer had bewezen. „Al ben je dan eigenlijk een Hoofd dorpse, toch is de hoofdstad heel trots op je!" De burgemeester overhandigde haar het officiële gedenkboek van het Egypte en bereikte 330 kg. De Egyptenaar Shams werd kampioen lichtgewichtklasse met 360 kg., even eens een nieuw Olympisch record. De tocht van Fanny BlankersKoen van het Centraal Station naar het. Stadhuis werd een ware zegetocht voor Fanny! De „Flying Dutchmam" zoals de Engelsen haar noemen, tijdens haar ze getocht op het Damrak. Twee troeven voor Moskou Men kan de Olympische Spelen aan voeren als voorbeeld, dat hët voor een goede sportman niet te pas komt, zijn uiterste best nie't te doen als hij weet dat hij de eerste cf zelfs maar de derde plaats niet te pakken kan krijgen. Op de Donauconferentie in Belgrado tonen de Amerikanen voor al zich „good sports" hoewel hier Rusland hen maken en breken kan, vechten zij wat ze kunnen om een nog zo goed mogelijke plaats. Wat dat betreft, herhaalt hier zich de geschiedenis, maar met een omwisse ling van de rollen. In 1856 werd bij het Verdrag van Parijs de scheep vaart op de Donau een Europees pu bliek recht en Engeland, dat sinds het Congres van Weenen, nu bijna hon derd jaar geleden, ijverde voor een vrije vaart op deze belangrijke rivier, kreeg dus zijn zin tegen de heftige oppositie van Rusland in, dat voor zich en de landen die aan de rivier lagen bijzondere voorrechten eiste. Om even door té gaan met de ge schiedenis: in 1921 werden de in 1856 ingestelde Europese Donau-commissie en de Oeverstaien-commïssie vervan gen door één controlerend lichaam, de internationale Donaucommissie, waarin de oeverstaten zowel als de landen met handelsbelangen op de Do nau waren vertegenwoordigd. De tweede wereldoorlog heeft de krachtsverhoudingen echter radicaal gewijzigd in het voordeel van de Sov jet-Unie en een nieuwe conferentie werd noodzakelijk. Alle Donaulanden behoren tot de invloedssfeer van de Sovjets (uitgezonderd dan Oostenrijk, dat' trouwens slechts al« waarnemer deelneemt en zonder stem daar er nog geen vredesverdrag gesloten is met dit land) en dat zegt voldoende. Het is onmogelijk voor Amerika, Enge land en Frankrijk om te verhinderen, dat Moskou's decreet, de Donau voor de oeverstaten, verwerkelijkt wordt. (Zoals op het kaartje heel duidelijk te zien is, is Rusland door de inlij ving van Bess-Arabië zelf ook oever- staat geworden) Cavendish Cannon, de Amerikaan se gedelegeerde, trachtte nog met een juridische zet bij dit college te komen. Aangezien Oostenrijk thans nog geen DEDEELNEMERS AAN DE DONAU-CONFERENTIE TE BELGRADO stemrecht heeft en de Ver. Staten al? een der bezettende mogendheden Oostenrijkss belangen mede behartigt, aldus Cannon, is Amerika momenteel ook oeverstaat. Veel succes heeft de ze juridische fron'taanval niet opgele verd tegenover het Russische blok, maar zij kan gelden als het vastleg gen van een claim. Scherp is er van Amerikaanse zijde ook gedebatteerd over de vraag, of de Donau niet meer gebruikt wordt voor economische pe netratie, een door Joego-Slavië op geworpen stelling. Cannon hekelde hier de Russische politiek van het op richten van export- en exploitatie- maatschappijen in de verschillende Donaustaten, waardoor de Sovjet-Unie niet alleen de Donauvloot maar ook de havens beheersen zou. Amerika is bevreesd, dat dit mono polie in de toekomst gehanteerd zou kunnen worden om andere landen het gebruik van de beste havens onmo gelijkste maken Wij zij even ingegaan op een paar aspecten van het deba't om er mee aan te tonen, hoeveel de Westelijke gelegen is aan 't verkrijgen van een naar omstandigheden voor hen nog zo gunstig mogelijk Donaustatuut. En wederom wijzen wij hier op die an dere hangende kwestie: Berlijn. De Donau en de blokkade zijn twee troe ven in handen van Moskou, waarte gen de Westelijken althans voor het moment niet zo heel veel op te bieden hebben. Wanneer straks de Viermo- gendheden besprekingen hervat wor den, verkeërt Rusland in een heel wat sterkere positie dan de vorige maal, toen het met zijn eisen geen voet aan de grond kon krijgen. Voor overdre ven optimisme bestaat er in de Wes telijke hoofdsteden weinig aanleiding. AH regeringsjubileum en spelde haar dM» na zijn eigen speldje van 't jubileu» kankerbestrijdingsfonds als bewijs va* grote waardering op de borst DaanM werd nog gesproken namens de minla ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen door de heer Miedema en n* deze officiële ontvangst ten stadhui» mochten de buurtgenoten van de faral lie Blankers in de Haarlemmerstraat eindelijk hun plannen uitvoeren: op grootse wijze is zij daar allerharte lijkst gehuldigd. Arabische Liga weigert met Israël te onderhandelen De Arabische Liga heeft «ie Joods* uitnodiging i«t het openen van vredes onderhandelingen verworpen. De LI» ga heeft in een nota aan graaf Berma. dotte, bemiddelaar der V.N. mee#*» deeld, dat de Liga niet het besta** erkent van een Joodse staat of rege ring, weshalve de Arabisehe lande* geen onderhandelingen met de Jode* kunnen openen. Charles Eyck zal kroning schilderen Het ministerie van Onderwijs, Kun. ster. en Wetenschappen heeft Charles Eijck opdracht gegeven, een schilderij van de beëdiging en inhuldiging van Koningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amste.dam t? vervaardigen. Het is de bedoeling van dit schilde, rij kleurreproducties te vervaardigen, waarvan de opbrengst van de verkoop aan noodlijdende kuncter.aars ten goe de komt. Ontploffing in Haagse metaalgieterij Door nóg unl^ekende oorzaak explo deerde gistermorgen een ondergrondse smeltoven in de metaalgieterij van P. Kalksma te Den Haag. Het gloeiende koper uit de smeltpot stroomde over de lichamen van de smelters J. Kouderer (30 jaar) en B. Westerhout <36 jaar). Beide mannen werden zodanig gewond dat het ergste gevreesd moet worden. Twee arbeiders werden licht rgewond door rondvliegende glasscherven van het fabrieksdak en door een deur, die door de explisie uit zijn hengsels vloog De schade in het bedrijf is vrij groot Een begin van brand dat door de ex plosie ontstond, was spoedig geblust. AUTOBUS ..EED NACHTS OM J UUR OP VOETGANGERS IN. In de nacht van Maandag op Dins dag omstreeks 3 uur is op de Bosch- dijk te Eindhoven een autobus, waarin touristen gezeten waren, het trottoir opgereden. De bus reed in op een tien tal personen, die van een feestje kwamen. De autobus greep mevrouw F., die tegen de gevel van een huif werd gedrukt. Zij werd op slag ge dood. Twee andere leden van het ge zelschap en een buspassagier werden licht gewond. Het ongeluk zou te wij. ten zijn aan oververmoeidheid van de chauffeur.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1