IkmaatiJei' N -HOLLANDSE PERS 194 S 5E JAARGANG N° 1308 VRIJDAG 13 AUG. 1948 „Wij zijn zwaar beproefd en diep verarmd, maar hebben onze veerkracht niet verloren'' Indonesië ook voor dit kabinet het kernpunt MmroSZ Mevr. Van den de zilveren Anker verwierf medaille Mevr. Kosenkina sprong uit het venster van het Sovjet-consulaat uitf. voor de Stichting De Vrije Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. w.m., familieberichten 18 rent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel. K 2200 397(1 Minister-president Prees las regeringsverklaring voor Republiek tot spoed voor vreedzame oplossing aangemaand Gistermiddag heeft min.-pres. W. Drees dc rcgeringsverklaing van het nieuwe kabinet voorgelezen. De min.-president sprak allereerst een woord van waardering voor het werk van pijn voorganger en qualificeerde het thans gevormde kabinet als een „program-ministerie", daar de ministers zich hebben verenigd op grond van een program, waaraan geen partij of fractie zich heeft gebonden. „Program-ministerie" volgt ingeslagen weg „Niettemin", aldus vervolgde de heer Drees, „mag op grond van besprekin gen, die in een vroeger stadium dei formatie van een nieuw kabinet wer den gevoerd, de verwachting worden uitgesproken, dat op menig punt op instemming in brede kringen kan worden vertrouwd. Een vertrouwen, waartoe, naar wij hopen, ook de sa menstelling van het kabinet moge bijdragen. Waar staat Nèderland op het ogen blik, dat dit kabinet het bewind over. neemt? In menig opzicht is sinds de bevrijding grote vooruitgang te boe ken geweest. Ons land en ons volk bieden een gans andere aanblik dan op het voor altijd gedenkwaardige mo ment, toen de bezetter na vijf jaar ons volk onderdrukt en ons land ver woest en geplunderd te hebben, zich tenslotte gewonnen moest geven. Ve lerlei aspecten van het herstel wekken de bewondering van wie na verloop van een paar jaren afwezigheid ons land terugziet,. De totale productie Is boven de vooroorlogse omvang geste gen. De goederenvoorziening :.s voort- dut end verruimd Aan de in tering op het nationale vermogen is een einde gekomen De gezondheidstoestand der bevolking is al zijn er nog donkere punten, zoals b.v. de stijging van het aantal gevallen van tuberculose toch zoveel verbeterd, dat bij een h^og geboortecijfer de sterftecijfers over de gehele linie beneden d' voor oorlogse zijn gekomen en een laagte record te zien geven Belangrijke ve' beteringen zijn tot stand gekomen Maar zeer veel valt nog te verbeteren Niettemin is er allerminst reden tot berusting of zelfvoldaanheid. De ma te'iële nood is nog groot en de mo rele inzinking is nog niet geheel ge weken. Nog is er bij velen een wan verhouding tussen de inkomsten en de noodzakelijke uitgaven. E,- is nog schaarste aan belangrijke goederen er» nof< jaren zullen wij gebukt gaan on de.- een woningnood, die hoge mense lijke waarden in gevaar brengt Bo vendien is de economische toestand in wezen veel ernstiger dan 'n het al gemeen wordt begrepen. Het verkre gen levenspeil, dat nog door zo velen al® onbevredigend wordt evoeld. kunnen wij nog niet uit eigen kracht handhaven. De tegenstellingen in ons volk zijn scherper dan wij in de tijd der be zetting mochten hopen, ook als wij ons ten volle rekenschap gaven van de blijvende diepgeande verschillen in levensovertuiging, die "»ns volk ken- «""•ken. De toestanc. in de wereld is veront- rustend en drukt zijn stempel ook op de verhoudingen in Nederland. Nederland loyaal jegens Djolqa, maar verwacht ook loyalitc iv Vóór alles ecliter worden die ver houdingen in ongunstige zin beïnvloed' door de tegenslagen, ondervonden bij depogingen om het Indonesische vraagstuk tot een bevredigende op PLAATSELIJKE REGENBUIEN Matige tot krachtige wind uit rich tingen tussen West en Noord. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk re genbuien. Koel weer. lossing te brengen. Daarop zal dan ook de aandacht van regering en volksvertegenwoordiging zich in de eerste plaats hebben te richten. Op nieuw hebben wij ons in te zetten om alsnog te pogen tot een resultaat te komen, aanvaardbaar zowel voor de grote meerderheid van het Neder landse volk als voor Indonesië". De minister-president gewaagde hier met voldoening van de recente besprekingen met een delegatie uit de Negara's en Daerahs, welke de overtuiging l.ebben versterkt, dat met vertegenwoordigers van deze gebieden overeenstemming zal worden bereikt. „Uitermate teleurstellerd", aldus vervolgde min.-pres. Drees, „blijft de verhouding tot de Republiek. Zowel omdat uitwerking van de overeen- stem^'"" die op de Renville was CONSTRUCTIEVE L00N- WORDEN Opbouw van een effectieve strijdmacht De „zorgelijke economische toestand'- van ons land besprekend, merkte min. pres. Drees in zijn regeringsverklaring op, dat het groot tekort op onze be talingsbalans spoedig zou hebben moeten leiden tot inkrimping van on ze bedrijvigheid en verlaging van ons levenspeil, als niet de Marshall-hulp dc mc .elijkhcid van een overbrugging der moeilijkheden geopend had. „Wij moeten echter", aldus de min.-pres., „voortduren! het oog gericht houden op de noodzaak om over enkele jaren zonder deze hulp onze betalingsbalans in evenwicht te brengen, wil het mo gelijk zijn een snel groeiende bevol king een redelijk bestaan te verzeke ren en arbeidsgelegenheid te waar borgen. De uiterste krachtsinspanning van ons volk zal daartoe nodig zyn. De regering zal het hare doen om al len daarvan te doordringen en tevens om wegen te zoeken, die het bereiken \an dit doel kunnen vergemakkelij ken". „Het verwezenlijken der economi sche unie met België en Luxemburg", aldus de heer Drees, .acht de regering \oor de toekomst van de drie landen van zeer groot gewicht". Spr. wees ver volgens op de noodzakelijkheid van nauwere samenwerkirig in groter Euro pees verband, op het hervatten van het verkeer met Duitsland en uitbreiding van de handel, ook met Oost Europa. „Onmisbaar blijft in dit verband een landbouwpolitiek", aldus de heer Drees, op verhoging van een rationele bodemproductie, die ook aan de wel vaart en aan de bestaanszekerheid der producenten ten goede kan komen. Een stelselmatige investerings-. indu striële- en conjunctuurpolitiek zal worden gevoerd. Aan de energievoor ziening wordt bijzondere aandacht be teed. Jaarlijks zal een nationaal bud get worden opgesteld dat aan het par lement zal worden overgelegd. De regering vertrouwt, dat de Sta ten—Generaal bereid zullen zijn mede te werken tot spoedige behandeling van de wetsontwerpen inzake bedrijfs organisatie en ondernemingsraden'. „Naarmate de goederenvoorziening het toelaat, zal het distributiestelsel worden geliquideerd, waardoor de noodzakelijke verruiming van de be wegingsvrijheid van het bedrijfsleven zal worden bevorderd. Ook aan verdere inkrimping van het overheidsapparaat, die de regc ring met kracht nastreeft, zal dit te" goed komen. Een gezonde ontwikkeling van de middenstand, in detailhandel, zowel als ambacht, zal worden bevorderd". Zie vervolg op pag. 4 verkregen, tot nog toe niet kon woi-- clen verwezenlijkt, als omdat de schen dingen van. het bestand toenemen., schendingen waarbij veelal wel niet de Republikeinse regering rechtstreeks, betrokken is, maar waarin toch meer malen Republikeinse instanties de band hebben. Voor een herstel van de staatskundige en economische eenheid in Indonesië, voor het herleven van de welvaart, voor het scheppen van een rechtsorde die waarborgen biedf voor allen, is het van groot belang, dat de Repu bliek op korte termijn haar plaats in neemt in de Verenigde Staten van Indonesië, die bezig zijn zich te vor men. Nu enerzijds vertegenwoordigers van de gebieden, die aan de confe rentie in Bandoeng deelnemen, een beroep doen op de medewerking der republiek, anderzijds de Commissie van Goede Diensten in gedeeltelijk nieuwe samenstelling haar pogingen zal hervatten om overeenstemming te bevorderen, moge dezerzijds opnieuw worden uitgesproken en ook practisch tot uiting gebracht, dat Nederland ten volle bereid is 2iiri woord gestand te doen, maar ditzelfde verwacht en ver langt va# de wederpartij". De heer Drees constateerde voorts, dat het voortgezette overleg met de andere Overzeese Gebiedsdelen reeds geleid heeft tot verheugende voorlo- n'co resultaten EN PRIKPOLITIEK Z L GEVOERD Min.-pres. Drees: „Er liggen vóór ons grote moeilijkheden, maar ook: grote mogelijkheden." De Keizer van Iran, Mohammed Heze Pahlavi, heeft tr Pajrijs een bezoek gebracht aan de Moskee. Daar werd de vorst ontvangen door Si Kadour Ben Gabrit en verscheidene andee Mohamedaanse en Franse au toriteiten. Tweemaal brons voor India heeft het sterkste hockey-elftal en Nederland doet er weinig voor onder I Gelukkig, doch niet volkomen te vreden, klauterde na afloop van de finale in de 500 meter K 1 klasse Mevr. van den Anker-Doedcns uit haar boot. Deze Haarlemse kanovaarstcr had zojuist' voor ons land de eerste en wel licht de enige zilveren medaille ge wonnen. Met slechts 0.9 sec verschil als tweede door de finish, ge, iter de Deense K. Hoff, die haar-teok des morgens 1n de serie had geslagen. Vlak na de start werd ik gehinderd door de Hongaarse finaliste die op een lengte achter mij schuin op mij toe kwam varen, aldus mevr. van den Anker, Het was moeilijk op deze baan een rechte lijn te volgen. We kwamen bijna met .elkaar in aanvaring, zij on dervond er weinig hinder van, maar ik miste enkele slagen en sloeg zelfs bijna om doordat mijn peddel onder de voorsteven van haar kayak raakte. Als ik deze pech niét had ge had dan zou ik zeker een betere tijd hebben gemaakt, maar niemand kan natuur lijk zeggen of de Deense dan ook niet sneller zou hebben gevaren, en toch één zou zijn geworden Valt U dit resultaat tegen? was z0 als gaa». lachte Nederlandse zeilers „Dat niet. Ik ben erg blij dat ik de tweede prijs behaald heb, maar als ik nu heel eerlijk mag zijn, dan moet ik zeggen dat ik in stilte toch gehoopt heb eerste te zullen worden". En na dit bliksem interview kwam mevr. van den Anker handen te kort om de gelukwensen in ontvangst te nemen. Bob Maas en De Jong in het brons De zwaarste concurrenten van Bob Maas in de starklase, de Italiaan Straulino en de Engelsman Knowless hadden de zwar^ wind onderschat en -mer te-licht materiaal gevaren, zodat bij. be..:en-de mast bi*ak. Ook kan dit eén gevolg geweest zijn van onoor deelkundig sturen of van pech, maar hoe dit ook zij, Bob Maas zorgde in ziji. derde Olympische spelen voor de derde maal voor een prijs. In 1932 was hij tweede, in 1936 derde en nu, in 1948, weer derde Onze jolleman De Jong is gelukkig ook bij de winnaars, dank zij zijn uit stekende gemiddelde in de fireflyklas- se. Hét was de laatste wedstrijd zelfs zo, dat hij de eerste prijs gedurende meer dan vijf kwartier in zijn zak had. De laatste tien minuten echter speel den hem parten, daar de Deen Ely- stroem met de tot storm toenemende wind .beter aan de wind kon lopen. Deze was beter in staat de enorme windstoten op te vangen daar hij zoa» der fok zeilde, dus met een énkel g»w reefd. grootzeil. De Jong was zoals gebruikelijk ia met gereefd grootzeil en de fok uitgevaren hetgeen met de heersend* windsnelheid van 12 'tot 14 meter p«f seconde minder gunstig bleek té zijfl. De Amerikaan Evans die eergisteren de leiding nog had is als 5de binnen- gekomen zodat hij twee bleef in hef totaal klassement. Denemarken was nu eerste en veroverde hiermede teven» de gouden medaille. Jonker was zevende in de Drskon. klasse en de Vries Lentsch derde in de SwallöwkïasseDe einduitslag luidt Swallowklasse 1 Engeland, 2 Portu gal, 3 Amerika. Drakenklasse 1 Noorwegen. 2 Zwe den, 3 Denemarken. Starklase: 1 Ver. Staten. 2. Cuba, 3 Nederland. Firefly 1 Denemarken, 2 Ver. Sta ten, 3 Nederland. Hockey-goud voor India Het hockey_elftal van India heeft een grote en vooral ook overtuigend» zege op Groot-Brittannië in de eind. strijd van het Olympisch hockeytour» nooi behaald. Brits_Indië won in 1928 het eerst© Olympisch hockeytournooi 'te Amster. dam, zij handhaafden hun reputatie lai 1932 te Los Angeles en in 1936 te Ber lijn en thans 12 jaar later, won India met Pakistan als afzonderlijk deelne mend land, opnieuw het tournooi, na alle ontmoetingen gemakkelijk te heb ben gewonnen met uitzondering van die in de halve eindstrijd tegen..., Nederland. Werd het toen een magere 21 over winning voor India (meer hadden dé Olympische kampioenen zeker niet verdiend), Groot-Brittannië werd door de titelhouders mét stevige cijfers in gemaakt. 40, en deze cijfers waren niet eens geflatteerd. De beslissing voor de derde plaats in het hockeytournooi tussen Neder land en Pakistan is niet gevallen, aan. gezien de ontmoeting in een gelijk spel 11, eindigde. De ontmoeting moet dus worden overgespeeld. Vijfde en zesde plaatsen voor kanoërs In de K 2 Klasse hebben onze ka_ noërs Gravenstein en Pool de zesde plaats bezet. Ol. kampioen werd Zwe den, het zilver kreeg Denemarken, Finland het brons. Van der Kroft werd 5e in de K 1 Klasse. Ook hier werd Zweden (Fre- deriksson) Olympisch kampioen.. Donderdag is, zo meldde Reuter, een vrouw van dc derde of vierde verdieping van het Sovjet-consulaat te New York gevallen of gesprongen. Terwijl ambtenaren van het consu laat haar naar binnen droegen, mom. pelde zij in het Russisch: „Laat mc met rust". Naar gemeld wordt, werd de vrouw, die door de politie geïden tificeerd is als mevrouw Kosenkina, juist naar binnen gedragen, toen po litiemannen over «en hek klommen om bij haar te komen. Het politierapport kwam spoedig nadat de Sovjet-ambassade bij het Amerikaanse ministerie van Buitenl. Zaken had geprotesteerd tegen de oproep van de consul-generaal, om mevr. Kosenkina uit te leveren voor een verhoor. Haar toestand bedenkelijk Mevrouw Kosenkina heeft de poli tie meegedeeld, dat zij met voorbe dachte rade uit het venster is ge sprongen. Volgens de politie tc New York stortte mevrouw Kosenkina zich van de derde verdieping enkele ogenblik ken nadat zij in een nieuwsuitzending door de radio gehoord had in welk een ingewikkelde situatie zü was ge komen. A.F.P. meldt, dat de artsen van het ziekenhuis bekend hebben gemaakt, dat zij twee breuken heeft opgelopen en dat haar toestand als bedenkelijk kan worden beschouwd. De ondervraging kon slechts kort zijn, daar de patiënte weer het be wustzijn verloor. Het duurde 40 min. voordat z\j na haar val naar het zie kenhuis werd gebracht. In die tussen tijd wist de detective der politie Frank Farell, na een aanvankelijke weigering toegang tot het consulaat te verkrijgen, waar hij mevrouw Ko senkina op een baar naar de zieken auto mocht helpen dragen. Later werden drie SovjetRussische func tionarissen in het riekenhuis toege laten. Deze verkregen echter ondanks hun heftig protest geen toegang tot de ziekenkamer. De politie zeide, dat zij misschien later toegelaten zouden worden, indien zij een behoorlijke machtiging konden tonen. Molofov protesteerde bij Bedell Smith Volgens radio-Moskou heeft Molotov, de Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse zaken, generaal Bedell Smith, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, tot een bezoek uitgeno digd en hem een verklaring doen toe komen over de positie van Sovjet Russische leerkrachten in Amerika. Alvorens een protest over de gang van zaken uit te spreken gaf Molotov zijn lezing over deze kwestie, waar van de voornaamste punten de vol gende zijn: 31 Juli kwamen leer krachten van de SovjetRussische school te New York, te weten mevr. Kosenkina en Samarin met vrouw en drie kinderen, niet opdagen toen het schip naar de SovjetUnie zou ver trekken, waarvoor zij reeds passage hadden betaald en waar zij hun ba gage reeds heen hadden gestuurd. Pas een week later ontving Lomakin, de Sovjet-consul te New York, een brief van mevr. Kosenkina, waarin zij schreef op de wit—Russische ne derzetting „Reed Farm" te vertoeven waar men haar een aan de Sovjet Unie vijandige verklaring wilde af dwingen. Toen de consul ter plaatse arriveerde gaf de onderwijzeres direct uiting aan het verlangen met hem mee te gaan. Tevei-geefs trachtten mevr. Tol- stoï en haar aanhangers dit te ver hinderen. Op een onmiddellijk beleg de persconferentie deelde mevr. Ko senkina mede, met geweld een injec tie te hebben gekregen en naar „Reed Farm" ontvoerd te zijn. Volgens een correspondent te New York van «en Amerikaanse persbu reau heeft mevr. Tolstoï bekend, dat haar organisatie ook aan de ontvoe ring van Samarin heeft deelgenomen aldus de verklaring van Molotov. BROODRANTSOEN IN FRANKRIJK VERHOOGD De Franse minister van Arbeid, Daniël Mayer, heeft meegedeeld, dat het broodrantsoen met ingang van 1 September zal worden verhoogd van 250 tot 300 gram per persoon per dag Tevens zal de kwaliteit van het brood beter worden. SPARTA VERSLAAT INDIA De Dondedagavond te Rotterdam gespeelde voetbalwedstrijd Sparta India is door de Rotterdammevs met 21 gewonnen. Deze stand was bij de rust reeds bereikt. Praehistorische vondst in België Volgens „Le Peuple" heeft de heer André Marchal bij het traven in de tuin zijner woning, gelegen aan de weg HerdalProfondeville een prae- historiseh werktuig gevonden, dat, naar men meent, toebehoord moet hebben aan eer. mens 50.900 jaar voor onze jaartelling. Het betreft hier «c*1 schraapijzer, waarop de zelfde te kens voorkomen als die worden toe gekend aan de vondst, bekend staan de als ,,de mens van Spy". enz» klein» tove. •c.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1