ÜMMY BROWN ALS WIELRENNER Nederlanders zoeken naar olie in eigen bodem en in 't IJsselmeer Om één bron te vinden moeten provincies onderzocht worden Kosten van levensonderhoud gaan in België nog steeds omhoog DE ENGELSEN ZIJN TEVRi nr.N OVER ZICHZELF HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN De geophysische onderzoekingen van de bodem, die door de Neder landse Aardolie-maatschappij op verschillende plaatsen van ons va derland verricht worden, trekken de algemene aandacht. Men wil daarin steeds zien een zoeken, d.w.z. een boren naar aardolie. Vanzelfsprekend is het uiteindelijke doel van de on derzoekingen dezer maatschappij f,olie". maar voorlopig bepaalt zij zich tot een gedetailleerde studie van de ondergrond in Nederland. In ons land wordt thans gewerkt volgens de gravimetrische en de seis mische methode. Om bg deze me thoden tot een resultaat te kunnen komen, moet een zeer grote opper vlakte in kaart worden gebracht. De onderzoekingen, die geleid hebben tot de ontdekking van het Schoonebe- ker-gebied, werden ook uitgevoerd tot in Friesland en Overijssel. Hier uit blijkt dus, dat het verschgnen van geophysische ploegen ergens in ons land niet inhoudt, dat daar ter plaatse met waarschijnlijkheid aard olie verwacht mag worden. De gravimetrische methode stelt de afwijkingen in het zwaarte- krachtsveld van de aarde vast. Deze fluctuaties kunnen veroorzaakt wor den door het dichter bij het aard oppervlak komen- van oudere, zwaar dere lagen. Om deze plaatselijke sto ringen te kunnen vinden, moeten 'n groot aantal waarnemingen over 'n uitgestrekt gebied gedaan worden. De op vele plaatsen gedane waarne mingen geven aanleiding tot het sa menstellen van een zwaartekracht- kaart voor Nederland. Onderzoekingen op IJsselmeer. De seismische methode gaat uit van het principe, dat mechanische trillingen, bij voorbeeld opgewekt door een explosie kort onder het aardoppervlak, zich naar alle rich tingen voortplanten en bij het be reiken van lagen van afwijkende sa menstelling naar het aardoppervlak gereflecteerd worden, waarbg de hoek van inval gelgk is aan die van terugkaatsing. Door nu op enige af- jitand van het schotpunt een rij seis- megrafen op te stellen en de daar door opgetekende echo's te doen re gistreren, verkrijgt men 'een seis mogram, waaruit na een groot aan tal waarnemingen deskundigen con clusies kunnen trekken over hef ver loop van de ondergrondse lagen. Deze beide geophysische methoden geven dus nooit antwoord op de vraag naar de samenstelling van de ondergrond. Deze vraag kan slechts loor de boorbeitel beantwoord wor den, waarom dan ook op bepaalde punten verkennings- en proefborin gen gedaan worden. Het gravimetrisch onderzoek in Nederland strekt zich ook uit tot de bodem van het IJselmeer. Daarom ztfn momenteel twee ploegen met dit werk bezig, die gestationneerd zijn te Blaricum, dicht bij de Eemmon- ding. Met twee gecharterde binnen vaartschepen, een sleepboot en een vlet, gaat men naar buiten, om bjj gunstig weer de waarnemingen te verrichten. Men gebruikt daarbg een viertal driezijdige torentjes van ze ven of acht meter hoog, die van sta len buizen zijn opgebouwd. De po ten van deze pyramides eindigen in kegelvormige punten, die geperfo reerd zgn. Door de buizen der toren wordt door een motorpomp water geperst, dat er van onderen met dunne stralen onder grote druk uit spuit. Wordt zo*n toren dan door het waarnemingsvaartuig in het on diepe Uselmeer buiten boord ge plaatst en wordt de pomp aangezet, De Nederlandse Aardoliemaat schappij is bezig met een gedetail leerde studie van de Nederlandse bodem met als doel aardolie te vin den. Op het IJsselmeer geschiedt dit onderzoek volgens de gravimetrische methode. Met de gravimeter worden de afwijkingen in het zwaartekracht veld van de aarde vastgesteld, waaruit de ligging. der aardlagen kan worden afgeleid. De gravimeter wordt op een uit stalen buizen samengesteld torentje, dat op de bodem \'an het IJsselmeer rust, geplaatst. dan zakt de toren door eigen zwaar te en door het uitspoelen van een kanaaltje, drie meter in de slappe bodem, in de grond, zodat hij so lide verankerd staat. Bij het weer aan boord nemen, wordt de pomp opnieuw aangezet, om de poten los te maken. Staat de toren eenmaal, dan wordt een waarnemer met in strumenten overgezet. Het instru ment wordt op de top van de toren geplaatst en het waarnemingsschip en de eventueel aanwezige sleepboot varen weg, om door trillingen het werk niet te storen. Niet gemakkelijk De gravimeter ziet er uitwendig WEERPUN Er is keimis in het dorp. Dat v il zeggen: de eigenlijke kermis moet nog beginnen, maar voor de jeugd is er nu reeds kermis, want de schiettent, de draaimolen en de zweefmolen worden opge bouwd. Ze verdringen zich rond de spullen en willen met alle geweld heipen. Eén van de eigenaars, kennelijk een kindervriend, heeft bijzonder plezier en spoedig is een jongen van 'n jaar of negen tot meester knecht gepromoveerd. Het is eeii genot om het tweetal met elkaar bezig te zien. De baas zelf houdt een pin vast, de jon gen siaat er met alle macht met een hamer op. Dan gebeurt het vreselijke. Hij slaat de pin mis en raakt de duim van de baas. Een rauwe kreet eti even later verdwijnt de duim, die de kracht van de slag heeft moe ten trotseren, in de mond. Nog veel erger is de uitwerking bij êt jeeh. De hamer wordt neergesmeten er een snelle vluchtvolgt. Een vijftig, meter verder staat hij stil veel erger is de uitwerking bij 'tt horen en zien vergaat. Pas als de baas weer lacht, durft hij naderbij te komen. Vermoedelijk heeft hij weerpijn gehad. uit als een wit geëmailleerde cylin- der ter grootte van een emmer, met bovenop een paar stelknoppen, een waterpas, een paar aansluitingen voor accumulatoren en een ocülair. Het inwendige wordt door accu's op een constante temperatuur van 49 graden Celsius gehouden. In princi pe bestaat het instrument uit een vee,r, die door een gewicht gespan nen gehouden wordt. Op het eerste punt van waarneming, dat als uit gangspunt beschouwd wordt, stelt men op de schaalverdeling, die door het oculair te zien is, de wijzer op 20, welk cijfeiy als vast punt is aan genomen. Bij waarneming op andere punten zal de wijzer vaak op één andere waarde staan en de waarne mer draait nu net zo lang met zijn stelknoppen, totdat de wijzer weer 20 aanwijst. De stand van de stel knoppen wordt dan genoteerd en doorgeven aan het kantoor, waar deze gegevens met vele anderen ver werkt worden. Daar voor het meten van de uiterst geringe afwijkingen in het zwaarteveld van de aarde een pre- cisie-instrument nodig is, moet de gravimeter zo onbeweeglijk moge lijk staan opgesteld. Golfslag veroor zaakt reeds een hinderlgk schomme len van de schaal en ook de wind, die behalve op de gzerconstructie van de toren, ook vat heeft op het lichaam van de waarnemer, is even eens zeer hinderlgk. Het is duidelijk, dat de plaatsen 32. De voorzitter, die een heel def tig heer was, ja, zelfs een beetje van adel was, schraapte zijn keel, want hij wilde wel eens haring of kuit van de- ze zaak hebben, „Meneer de Briga dier", zeiijdie tot Jimmy, „mag ik U eens iets vragen? Hebt U onderweg nog wielrenners gezien?" Jimmy, die, inmiddels van zijn fiets was gespron gen, bekeek de voorzitter met een ge- zicht, alsof er een vlieg in zijn melk was gevallen. Toen hief hij zijn rech terarm op en sloeg de hoge hoed van de voorzitter met één klap over dien# orenIk had U al gezegd, dat Jimmy in een kwaad humeur was. van waarneming zeer nauwkeurig in kaart gebracht moeten worden, hetgeen gesphiedt door een landme ter, die zich oriënteert op vaste pun ten, liefst kerktorens op de wal. Verder is een lijn van boeien uitge zet, waarnaar men rekenen kan. Is het uitzicht niet helder genoeg, dan wordt op de plaats van de waarne ming een boei uitgezet, waarvan de plaats bij voldoende zicht dan later bepaald wordt Zo zijn de Nederlandse Aardolie maatschappij en haar geophysici on verdroten aan de arbeid, op zoek naar een nieuw aardolie-voorkomen in Nederland. Of zij iets zullen vin den? Afwachten! Ondanks regeringscampagne En ondanks loonstop volgden de lonen Ondanks de groots opgezette cam pagne, die de Belgische regering ge durende vele maanden heeft gevoerd ter verlaging der prijzen, is zij er niet in geslaagd de algemene stijging van de kosten van levensonderhoud een halt toe te roepen. Aan de hand der indexcijfers kan worden aangetoond, dat de koop kracht van de Belgische frank se dert einde 1946 met meer dan 10 pet. is verminderd. Tegelijkertijd steeg in genoemde periode de index der voedingsmiddelen van 283 tot 380 (1938 gelijk aan 100), waaruit ge concludeerd mag worden, dat de prij zen der meest noodzakelijke levens middelen (brood, aardappelen, vlees enz.) in genoemd tijdvak met niet minder dan 34 procent zijn geste gen! De kleinhandelsprijzen alleen reeds stegen in de periode van De cember 1946 tot Februari van dit jaar met 18 pet., oen stijging, die zich sedertdien heeft voortgezet. De gemiddelde algemene prijsstijging in België wordt op ongeveer 20 pet. ge raamd. TÓCH LOONSVERHOGING De regering heeft intussen, on danks de loonstop, een verkapte loonsverhoging in de vorm van zgn. „stiptheidspremies" en „aanwezig heidspremies" niet kunnen verhin deren en in sommige sectoren der Belgische industrie stegen de lonen zelfs met 15 pet. Bij een vergelijking tussen de indexcijfers voor de lonen in België (353) en Nederland (183) valt het op, dat de lonen in België ten aanzien van de vooroorlogse veel scherper zijn gestegen dan die In Nederland. Voor de groep van „economische zwakkeren" (de Belgen met een in komen van minder dan frs. 7000 per maand), welke na het afschaf fen der regeringssubsidies op levens middelen en steenkolen werd gescha pen, wordt de enorme prijsverhoging voor een groot deel opgevangen door de zgn. compensatiebons, waarop 'n terugbetaling door de regering ge schiedt. Diegenen, die met b.v. frs. 8000 in de groep „economisch ster keren" gerangschikt zijn, hebben evenwel een zware tol aan 's lands economische sanering te betalen, aangezien zij niet in aanmerking ko men voor deze vergoeding. j E$ recente verlaging van de orpgdprgs met fr. 0.50, heeft aan vankelijk de hoop gewekt, dat hier door enige invloed zou worden uit geoefend op de levensduurte. De eco nomen, die hierop hadden gerekend, zien zich echter in hun verwachtin gen bedrogen en men is er thans jn het algemeen wél van overtuigd, da> een verlaging der prijzen eer3t dan te verwachten is, wanneer de om ringende buitenlandse markten ge heel verzadigd zgn en de concurren tie 'n belangrijker rol zal gaan spe len dan thans het geval is. Een voor beeld hiervan is reeds de textielin dustrie, die als gevolg van het ge brek aan vraag op de binnenlandse en buitenlandse markten en de hier door ontstane crisis gedwongen is geweest haar prijzen aanzienlek te herzien. Overal in Brussel ziet men thans de grote warenhuizen hun oude voorraden van de hand doen tegen dikwijls, óók voor Nederlandse begrippen, zeer redelijke prijzen. I'in sorry, but „Nog nooit waren de Olymplsehe Spelen zo goed georganiseerd aio ditmaal In Londen" (Van onze sportredacteur). BETER DAN OOIT "ia"11©1, is de organi satie zo goed geweest als bij deze Olympische Spelen in Londen het geval is," schreef dezer dagen een Engels blad. De Engelsen zjjn dus met zich ■elf ingenomen, zoals zjj dat met zovele dingen attfn. Als w)J de zaken echter nuchter be- kfyken, komen wfl tot andere gedachten. Inderdaad, er is Wor ln Londen veel goeds tot stand gebracht, maar op or ganisatorisch gebied had het veel en veel beter gekund. Het is een feit dat de Engelsen het gauw goed vinden als het voor anderen is. Als zij zelf tot in d« puntjes worden verzorgd, vinden zij dat echter heel gewoon. Ons, Nederlanders, ligt deze mentaliteit piet. Wij konden ons levendig voorstellen, hoe bijv. onze da mes- athleten zich hebben gevoeld, toen Zondagmorgen 'de bus, die hen paar Liverpoolatreetstation zou frrengen, een uur te laat kwam, toet het gevolg, dat de dames eerst Ae volgende dag konden vertrek ken. We konden ons de spanning voorstellen, waarin onze zwem- pieisjes, die Vrijdagavond de es tafette moesten zwemmen In da iWembley-pool verkeerden, toen de |ma, die om zes uur was besteld, kwart voor zeven nog niet was (gearriveerd. Nog meer voorbeelden. Zater dagmiddag stonden de dames voor pe finale estafette reeds gereed ln lêtarthoudlng. Toen klonk plotse ling door de microfoon, dat eerst (da officiële huldiging van de 10 fcm snelwandelen zou plaats vin den. i De Nederlandse turnsters heb- pen ook klachten. Steeds worden Jlr vergaderingen gehouden en Veranderingen ln de voorschriften ngebracht, zoals de beoordeling de evenwichtsoefening. Eerst het, dat men na drie keer af vallen geëlimineerd werd. maar !«t dan dft frg jUL paonblik v«v kregen punten telden. Nu echter wordt men na twee keer vallen uitgeschakeld en krijgt men 0 pun ten. Ook heeft men de laatste dag zitten praten over de tijd, die een vrije oefening moest duren. Wordt dat nu nog veranderd, dan zou eventueel een gehele oefening op het laatste nippertje moeten wor den gewijzigd. Wat ook zeer ver moeiend is, is het feit, dat de ploeg ruim anderhalf uur onderweg is om in een zaal in Chelsea twee uur te gaan trainen. In deze korte spanne tiJcU komt men natuurlijk niet klaar. Tijdens de zwemwedstrijden in de .Wemoleypool kon iecUwe nalist, die fhaa? een identiteits kaart bezat, een perskaart krijgen. Het gevolg was, dat sommigen e* twee of soms meer haalden voor landgenoten, die de prijs van 21 shilling niet konden betalen voor een zitplaats, waardoor er voor de mensen, die op de perstribune moesten werken, vrijwel geen plaats was. Wordt er dan geen critiek ge leverd, zult U vragen. Vanzelf sprekend, maar het enige ant woord, dat men dan krijgt is „I 'm sorry", en de Engelsen beschouwen de zaak dan als afgedaan. Is het wonder, dat wij Neder landers hetzelfde stopwoordje „I 'm sorry" uiten, als de Engelsen beweren, dat de Olympische Spe len nog nooit zo goed georgani seerd zijn geweest. NRD. SCHARWOTJDE 12 AUG. 105000kg. aardappelen. Eigenheimers 7.808.30; rode eerstelingen 7.80; eer stelingen 77.60; blauwe eigenheimer» 6.50—7; bintjes 6.40— 6.90 koopman» blauwe 6.607; bevelanders 6.046.60 IJselmeerders 6.400.60; 55000 kg witte kool 4.505; 2100 kg rode kool 67; 10000 kg gele kool 6—11; 1600 kg sla- bonen 3848; 2600 bos witte peen 5 60—6.10; 3600 kg gele nep 11.30—17.50 WAFMENHUIZEN 12 AUG. 100000 kg .aardappelen. Schotse mui zen 7.708.70; drielingen 34.50; kriel 2.30—2.70; eigenheimers 6.707.40) bintjes 6.907.30; bevelanders 6.40{ Saskia 7.50; 32000 kg. rode kool 6—6.50 23000 kg witte kool 4; 3400 kg slabo- nen 3648. BROEK OP LANGENDIJK 12 AUG. 30000 kg. aardappelen. Eigenheimers 6.80—7.40, eerstelingen 7—7.90; 72000 kg rode kool 6—8.70; 33000 kg gele kool 6.70—14; 28000 kg. witte kool 4—4.80; 3000 kg. uien 13.50—14.50; 150 kg tomaten A 20 B 10—22: 1800 kg. slabonen 3550; In de 504de Staatsloterij (5de k us. se, 16de trekking) is op no. 2742 een prijs van f 1000.— met een premie van f 30.000 gevallen. FEUILLETON Spannend verhaal /an EDGAR WALLACE - „Om op Milburgh terug te komen", begon Whiteside. „Zoals we steeds weer op Milburgh terugkomen", bromde Tarling. „Ja?" „Wel, die zekerheid van hem bevalt mij niet", zei Whiteside. „Het ziet er naar uit, alsof al onze hoop op een aanwijzing, door 'het onderzoek van Lynes boeken, beschaamd zal worden". „Daar ligt wel iets waars in", zei Tarling. „Mij be valt het oolc niet. De boeken zijn in handen van een der beste, beëdigde accountantsfirma's van het land, en wanneer er enig bedrog onder schuilt, dan is hij de man, die het -beslist ontdekt, en dat niet alleen, maar welke vervalsingen, er ook zijn gepleegd, daaruit de verantwoordelijke persoon opspoort. Milburgh is niet zo dwaas om te deuken, dat hij niet ontdekt zal worden wanneer de accountants eenmaal aan het werk gaan en zijn opgewektheid, terwijl hem staat te wachten, dat hij aan de Jcaak wordt gesteld, is op zijn zachtst gesproken, verbijsterend. **un conferentie- werd gehouden in een prozaïsche 'theesalon, gelegen tegenover het Lagerhuis een thee salon, waarvan de muren, wanneer zij oren hadden, heel wat van de kostbare geheimen van Scotland Yard hadden kunnen vertellen. Tarling-stond op het punt om van onderwerp te ver anderen, toen hij zich de boekdelen herinnerde, die die morgen op het accountantskantoor waren bezorgd. „Tamelijk laat", zei Whiteside nadenkend. „Bij Jove! Ik zou wel eens willen weten „Wat zou je willen weten?" „Ik zou willen weten, of het die drie boeken waren, die Milburgh gisteren kocht?" „De drie grootboeken?" Whiteside knikte. ,7Maar waarom ter wereld, zou hij drie nieuwe grootboeken inleveren ze waren immers nieuw, is het niet? „Dat lijkt me geen erge snuggere ver onderstelling. En toch Hij sprong op, in zijn opwinding de tafel haast omver werpende. „Vlug, Whiteside! Bestel een taxi, onderwijl ik af reken", zei hij. „Waar ga je heen?" „Haast je en bezorg mij een taxi!" zei Tarling en toen hij buiten zich weer bij zijn medewerker voegde en de taxi langs de Embankment rolde, vervolgde hij; „Ik ga naar St. Mary Axe". „Dat begreep ik uit je aanwijzing aan de chauffeur", zei Whiteside. „Maar waarom wil je op dit uur van de namiddag naar St, Mary Axe? De eerbiedwaardige Dashwood en Solomon zal niet zeer verheugd zijn om je te zien vóór morgen". „Ik wil die boeken zien, zei Tarling, „de boeken, die Milburgh vanmorgen naar de accountants zond". „Wat denk je te vinden?" „Dat zal ik je later vertellen", was Tarlings antwoord Hij keek op zijn horloge. „Zij zullen nog niet gesloten zijn, de hemel zij dank!" De taxi werd opgehouden aan het kruispunt van de Embankment en Blackfairs Bridge en werd weer om de een of andere reden opgehouden in Queen Victoria Street. Plotseling hoorde men een geklingel van bellen en het hele verkeer w^rd naar één kant geleid om door tocht te verlenen aan een voortsnellende motor-brand spuit. Nog een en nog een volgde. „Een grote brand", zei Whiteside. „Of misschien ook wel een kleine, omdat ze zich gauw bang maken in da City en ze een hele afdeling opbellen voor een roken de. schoorsteen." De taxi reed verder en was voorbij Cannon Street, toen ze weer werden opgehouden door een andere voortrazende motor, die ditmaal een reddings'toestel droeg. „Laten we uit de taxi gaan, we zullen lopen," zei Tarling. Zij stapten uit en Whiteside betaalde de chauffeur. „Hierheen", zei Tarling. „Zo zijn we er gauwer". Whiteside had even stilgestaan en een politieagent aangesproken. „Waar is de brand, agent?" vroeg hij. „St. Mary Axe, mijnheer", was het antwoord van de politieman. „Een grote beëdigde accountantsfirma Dash wood en Solomon. Kent u ze, mijnheer? Ik hoor, dat het gebouw van onder tot boven in vlam staat". Tarling liet grijnzend zijn handen zien, toen hij deze woorden hoorde, „En al de bewijzen van Milburghs schuld dus in rook vervlogen?" zei hij. „Ik geloof, dat ik weet, wat die boeken bevatten een klein uurwerk en een paar pond thermiet, om al de aanwijzingen van de Daffcdil- moordenaar te laten verdwijnen". HOOFDSTUK XXII. Do zware portefeuille. AI wat overbleef van het eens statige, hoewel niet grote perceel van de heren Dashwood en Solomon was een reusachtig, lijkende voormuur, zwart gebrand door het vuur. Tarling ondervroeg de chef van de Brand weer-Brigade, „Het zal dagen duren voor we erin kunnen", zei deze autoriteit „en ik betwijfel zeer, of er iets intact is ge bleven. Het hele gebouw is uitgebrand u kunt zelf zien, dat het dak ingevallen is en er is weinig kans, dat er iets onbrandbaars gevonden wordt, tenzij het in een safe gelegen heeft" Tarling zag de robuste Sir Felix Solomon, die zonder enige zichtbare emotie, keek naar de overblijfselen van zijn kantoor. „Wij zijn door verzekering gedekt", zei Sir Felix phi- losofisch, „en er was niets van bijzonder belang, behalvè natuurlijk, de documenten en boeken van Lynes Ma gazijn". „Zij lagen niet ln de brandvrije kelders?"- vroeg Tar ling en Sir Felix schudde het hoofd. „Neen", zei hij, „zij lagen ln een safe; en wonderlijk genoeg, juist in die safe is de brand uitgebroken. Dó safe zelf was niet brandvrij en dit zou ook van heel weinig nut zijn geweest, daar het vuur binnenin uitbrak. Het eerste bericht ontvingen wij door een klerk, die naar beneden ging, en vlammen zag uitslaan door de stalen staven, die de deur van kelder No. 4 vormen". Wordt vervolgd

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3