KinfE h_ Een kijkje in de natuur DE AVONTUREN VAN HAANTJEZWETS om Rob antwoordt ONZE POSTZEGELACTIE Hallo, beste allemaal, Enkele briefjes heb ik de laatste dagen ontvangen en natuurlijk be antwoord ik die hier even uitvoerig. Alle brieven, die jullie mij schrijven, worden beantwoord al duurt het wel eens een week langer dan je mis schien verwacht. Geri en Lieske Vetman schreven mij, dat de doos postpapier, die Geri gewonnen had, heel goed in de smaak gevallen was. Meteen schreef Geri mij een aardig briefje. Jam mer, dat het reisje naar Texel niet is doorgegaan. Zijn jullie nu later nog gegaan? Je rapport ziet er goed uit, Geri! Blijf je best doen! Dag t<ieske Janny den Das vertelde me, dat zij zo'n prettig schoolreisje heeft ge had. 't Is ook maar wat fijn in de duinen van Schoorl en Bergen en in de verschillende speeltuinen! Ik ben er vroeger ook wel eens geweest. Je wordt al een hele reus in 't leren, Janny! Je bent wel met vlag en wimpel overgegaan, hé? Daag! Vlinder. Het is alweer een dag of wat geleden, dat je jarig bent ge weest, maar ik feliciteer je nog wel met je verjaardag. Heb je een gezel lige dag gehad? En veel cadeaux? Ben je al op de huishoudschool of heb je nog vacantie? Wat een vra gen hé? Misschien krijg ik nu wel weer spoedig een briefje van je! Daag! Marijke Pauw is nu aan de beurt. Jouw briefje heb ik al enkele weken in mijn bezit en bijna zou ik verge ten hebben het te beantwoorden. Je hebt heel wat cadeaux op je ver jaardag gekregen, meid! Zodra de vacanties weer voorbij zijn, gaan we ook in de Kinderkoe rier weer puzzlen en dan komt er natuurlijk ook een verborgen-plaats- namen-raadsel in. Tot slot heb ik hier dan nog een brief van Coby Kieft, Rieken, Zwit serland. Bedankt voor je postzegels hoor! Ik hoop, dat ik van jou ook nog eens zegels mag ontvangen. Blijf je lang in Zwitserland? Ik weet niet hoe oud je bent en of je onze Kinderkoerier geregeld leest, en ook niet wat je precies in Zwitserland doet. Wel wil ik je vragen of je er misschien idee in hebt om in enkele brieven te vertellen, hoe je reis naar Zwitserland was, wat je daar doet en hoe het leven daar is. Dan plaats ik die brieven in de Kinderkoerier en zodoende komen de lezers van Kin derkoerier iets over Zwitserland en jouw leven daar aan de weet. Ik weet, dat zij dat allemaal op prys zullen stellen en jou dankbaar zul len zijn. Doe je het? Ten slotte voor allemaal: de har telijke groeten en beste wensen van jullie OOM ROB Ook van de binnenkomende hoe veelheden postzegels kan ik best merken dat velen met vacantie zijn geweest, of nog met vacantie zijn. De laatste veertien dagen kreeg ik niet zoveel zegels als daarvoor. Wan neer je en dat geldt voor mijn nichtjes en neefjes met vader en moeder naar bos of hei, zee en strand bent, dan vergeet je natuurlijk om postzegels "voor de t.b.c.-bestrijding op te zenden. En dat vergeef ik jullie graag! Maar ik reken er wel op. dat jullie niet vergeten ook in je vacan tie postzegels te sparen: Dat kan evengoed door gaan. Als je dan straks weer thuis komt. dan stuur je ze mij maar toe. Ondertussen: veel plezier en genoegen tijdens je vacantie en dat vooral! goed, zonnig weer! Deze week ontving ik de volgende hoeveelheden zegels: mej. J. Zwai Schagen, 3900 Rebekka, Alkmal 310 Gri en Lieske Vetman, WinH 160 Betsy en Elly Pipping, Al| maar 100 Coby Kieft, Riehen' Basel. Zwitserland 50. Dat waren ze voor vandaag! Nu wacht ik maar weer op nit we zendingen gebruikte, maar onl schadigde postzegels voor de besti ding van de t.b.c. Zend je bijeengespaarde zegels a Oom Rob, Postbus 3, Schagen. Tot de volgende week en de ha telrjke groeten van OOIÏ RO Ons vragenhoekje Hier zijn weer enkele vragen van mijn vriendinnetjes met daarbij de antwoorden. Janny den Das vroeg: Vertelt U iets over de Wielewaal! Dat is zo'n mooie vogel! Antwoord: De Wielewaal Latijn se naam Oriolus Galbulaook wel genoemd: goudmerel, gele wiewou. gielegon of wielwaal, is één van de ijverigste zangers onder de vogels. Reeds vóór zonsopgang begint hij te zingen en gaat soms door tot de middag. Tegen zonsondergang begint hij opnieuw! Hij bouwt een kunstig nest op de gaffel van een dunne tak en het be staat uit halfdroog gras, brandnetels, wol, mos, spinrag en dergelijke stof fen. Het is diep, napvormig en wordt van binnen met graspluizen, veren of wol bekleejj. De baas en de vrouw waren naar de stad geweest en hadden bij die gelegenheid een gangspiegel gekocht, zo eentje met gekleurde koorden en kwastjes en tinnen omlijsting. De vrachtrijder had de spiegel thuisbe zorgd en nu stond het pronkstuk tegen de voormuur naast de deur te wachten, totdat de baas de kram in de gangmuur bevestigd had, waar aan de spiegel opgehangen zou wor den. Eerst had ik in de geopende deut een poosje naar de baas staan kij ken en likte mijn snavel af op het zien van de heerlijke kalkschilfers. doch later was ik het erf opgerend achter een vlinder aan, die me tel kens te vlug af was. Ik heb een spe ciale voorliefde voor vlinders, zie je. want het poeder van de vlindervleu gels gêfeft me zo'n goed voorkomen. Dat zegt Klokkie, één van mijn kip pen en die kar. het weten. Ze zegt, dat de mensen zich ook poederen, de mannen na het scheren en de vrou wen voor de mooite en zelfs de klei ne mensenkinderen séhijnen gepoe derd te worden, maar dit bericht heb ik niet bevestigd kunnen krijgen De vermaledijde vlinder had me al een paar maal het erf in het rond laten springen, totdat hij tenslotte met wiekende vleugels op de spiegel bleef zitten. Voorzichtig stapte ik met knikkend hoofd nader en hup weer mis!! Doch tegelijkertijd sprong met mij een andere haan naar de vlinder en daar schrok ik eigenlijk een klein beetje van. Ik klokte ver ontwaardigd en mijn halsveren gin gen onheilspellend omhoog. De haan in de spiegel bleek echter ook voor geen kleintje vervaard en ook hij zette een krop op van je welste Schuin achter mij spiedend, zag ik Rooinek geheimzinnig staan grijns lachen. Dad deed mij het bloed in de aderen koken van ergenis. Nu zou ik Rooinek eens en voor altijd laten zien dat er met mij niet te spotten vlei. Tegelijk met mg deed de andere haan een schtjnaanval en ik begreep, dat ik met een niet te onderschatten tegenstander te doen had. Zijn bewe gingen ware minstens zo vlug als de mijne en zijn tactiek was beslist even goed „Nou, Haantjezwets". zei ik tegen mezelf, „dan maar er op of er onder. Alles of niets". Ik sprong toe Op hetzelfde ogenblik meen de ik dat er een vensterruit op mijn hoofd stuk geslagen werd. Dat was te erg en met een grote sprong zweefde ik over de sloot het weiland tn. Daar bleef ik op een veilige af stand staan en zag de baas, met de hamer nog in de hand in de deur opening verschijnen. Op het zien van de kapotte spiegei gaf hij een luide kreet en naar Rooi nek starend, die vlak bij de spiege: naar de vlinder pikte, gilde hy: „Dar doe je ook weer mooi, lelijk rood scharminkelen meteen wierp nij de hamer naar Rooinek, die deze met een doffe plof tegen zijn borst kreeg. Een lange smartelijke gil was iet antwoord en als een dronken zee man waggelde Rooinek de sloot in Daaruit viste de baas hem op en als een kogelslingeraar wierp hy Rooi nek tientallen meters door de lucht over heg, sloot en schuurtje in de boomgaard van de buren.' De vogel zelf is prachtig lichtgee schouders en vleugeldekveren ztf zwart met een wit randje. De staarl veren zijn eveneens zwart, maar mt een gele rand. Het wijfje, de jong< en het éénjarig mannetje zjjn b geelachtig groen, aan de onderzijl grijswit. De wielewaal is een echte zornei gast. want met Mei verschijnt hij Nederland en in Augustus vertrel hij alweer. Op zijn wintertrek bezoek hij geheel Afrika, zelfs Madagascai Het liefst verblijft hg in loofbossej In naaldbossen komt hij echter i wel, doch het liefst, wanneer er ken en berken in de buurt zgr.. H eet allerlei soorten van insecten, a< hij lust ook graag bessen en kersei Omdat hg nogal wat op kan, is h soms wel wat lastig ,in de tuin, maa omdat het diertje toch meer nutti dan schadelijk is, dient de wielewas beschermd te worden. Janny den Das vroeg ook: Hoe ont-, staan eb en vloed? Antwoord: Doordat de zon en d maan aantrekkingskracht ultóefenei op de aarde, en dus ook op het wa ter, ontstaat eb en vloed. Een zeken mijnheer Newton, Engelsman, heef precies uitgedacht en daarover een theorie opgesteld, dat alle stoffen el kaar min of meer aantrekken, Hor massaler het lichaam (de zon, dc maan) hoe groter de aantrekkings kracht. terwijl natuurlijk ook de af stand en de vastheid van het desbe treffende lichaam van betekenis zijn. Zo is de uitgeoefende kracht van d« zon 5/11 van die der maan. Dit noemt men de wet der universele zwaartekracht en volgens de Frans man Voltaire (spreek uit: voltèrre) is Newton (spreek uit njoeton) op deze gedachte gekomen, doordat hg een appel van een boom zag vallen, waarbij hij toen tot de conclusie kwam. dat niet alleen de appel en de aarde elkaar aantrokken. De vloed en eb gemiddeld 1,5 meter m Ne derland wisselen min of meer re gelmatig met een periode van 12 uur 25 minuten, terwijl er na nieuwe of volle maan een springvloed optreed Dat zijn ze voor vandaag! Wie vra gen heeft, stuurt ze op aan Oom Rob, Postbus 3. Schagen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 16