DE MAN IN DE STRAAT Wereldkampioenschappen wielrennen met ongekend groot aantal deelnemers Op de weg (in Valkenburg) alle wieiersierren tezamen J. Sigfrid Edsiröm TOMATEN Direct na Londen i h DE 'AANDACHTt van de Nederlandse sportwereld was natuurlijk vrijwel uitsluitend gericht op de grote vierjaarlijkse internatio nale gebeurtenis te Londende Olympische Spelen. Desondanks mag toch nu wel reeds even belangstelling worden gevraagd voor 'n ander groot internationaal sportfestijn, dat zich over enkele dagen binnen onze eigen landspalen zal afspelenn.l. de wereldkampi oenschappen wielrennen, welke op Zaterdag 21 Augustus zullen aanvangen en op 29 Au gustus zullen eindigen. HET FEIT, dat deze wereldkampioenschappen onmiddellijk op de Olympische Spelen volgen, waardoor reeds vele wielerprominenten uit alle delen van de wereld zich in West-Europa be vinden, is wel de voornaamste reden,dat de be zetting van het komende wereldtournool kwanti tatief aanzienlek groter is, dan de laatste jaren het geval is geweest. Het staat n.l. nu reeds vast. dat dit jaar ten minste 21 landen met hun meest vooraanstaande renners vertegenwoordigd zullen zijn, hetzij op 21 en 22 Augustus te Valkenburg (waar de wegwedstrijden voor amateurs en pro fessionals gehouden zullen worden) hetzy te Am sterdam, waar de plstiers op de stadionbaan el kaar zullen ontirioeten om de Regenboogtrui. Wat de inschryvingen betreft: we zullen ons vandaag slechts bepalen tot de deelnemers aan de wegwedstrijden, welke gehouden zullen wor den op hetzelfde parcours, waarop ook in 1938 door de Ned. Wielren Unie ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan de wereldkampioen schappen werden georganiseerd en waarop toen de Belg Marcel Kint de titel der beroepsrijders veroverde en de Zwitser Hans Knecht die der amateurs, beiden na een zeer zware strijd, waar- In als a.s. kampioenen gedoodverfde reuzen van de weg, als Bartali, Vicini, Bini, Bizzl, Umben- hauer en Maye, roemloos ten onder gingen, om dat de Cauberg, die de naam van „De beul van Valkenburg" verwierf, nog méér meedogenloos bleek te zijn, dan velen hadden verwacht DIEZELFDE Cauberg zal ook nu weer de hoog ste eisen stellen aan de klimcapaciteiten van de amateurs, die hem 22 maal zullen moeten beklim men en van de beroepsrijders, die er 28 maal tegen omhoog moeten worstelen, resp. over een totale afstand van 220 en 270 km. Tot dusverre mochten aan de wedstrijden op de weg van elk land slechts vier renners aan de start verschijnen. Dit was wel een grote handi cap voor de sterke wielerlanden, die uit een gtoot arsenaal van krachten kunnen putten en daarom heeft de Int. Wielerbond, de U.C.I., dan ook besloten aan dit bezwaar enigermate tege moet te komen, door het aantal deelnemers aan de wegwedstrijden van dit jaar af vast te stellen op zes man per land, hetgeen de betekenis van de strya om de titel in niet onbelangrijke mate ten goede kan komen. BUITENLAND brengt MATADORS r'RANKRIJK zal dit jaar zijn keuze maken uit de beroepsrydera Marcelack, Lapebie, Bobet, Le Strat, Teisseire, Lazarides, Caffi en Thietard, waaronder krachten schuilen, die ook dit jaar veer naam hebben gemaakt in de Tour de France -n andere klassieke wedstrijden. Bij de amateurs zal Frankryk een keus maken uit Beyaert-, Colliot, Dupont, Huraux, Molneau, Rouchet, Douf- fetteau «n JTaraajo. DE LUXEMBURGERS zullen aan de start verschijnen met een aantal renners, wier namen reeds een goede klank in Nederland hebben ge kregen door hun prestaties in de eerste Ronde van Nederland: Goldschmidt, Kirchen, Diederich, Clemens, Kemp, Biver en Ackermann. Van de Luxemburgse amateurs noemen we Bintz, Ern- zer, Keilen, Goedert, Scheer en Polfer. Zweed, die de sport onschatbare diensten bewees f HIJ LIET zich vele malen zien aan de honderd duizenden in het gigantische Wembley-Stadion. Als de winnaars het „schavotje van de eer" be klommen hadden, kwam hij aanlopen. Rustig, be heers^ elke dag en elke keer dezelfde. Hy over handigde de gouden, de zilveren en de bronzen medaille, drukte de gelukkigen de hand. Dat was J. Sigfrid Edström, president van het Internationaal Olympisch Comité. De flegmatie ke Britten op de tribunes zullen voor het over grote deel wel niet geweten hebben, wie die krasse grijsaard was, die telkens dezelfde gang maakte. En toch Edström, de bijna 78-jarige Zweed is één der meest prominente figuren uit de hedendaagse sportwereld. In zyn Jonge jaren was Edström een verdien stelijk sprinter. Zo vestigde hij op 21-jarige leef tijd een Zweeds record op de 150 m. (16.4 sec.) en de 100 meter liep hij diverse keren binnen de 11 sec. Dat betekende vooral toen een aparte klasse. De jonge Edström ging naar Amerika, werkte in Pittsburg, in New York. Omstreeks de eeuw-wisseling keerde hij naar Zweden terug en de onderdanen van koning Gustaaf profiteerden weldra van zijn capaciteiten op organisatorisch gebied. Weldra ook was Edström voorzitter van de Zweedse athletiekbond en weldra hadden de Zweden in hem ook de man, dio internationale contacten legde en op de voorgrond trad als een figuur, voorbestemd om de grootste sportgebeur tenissen tot een goed einde te brengen. In 1912 was hij de grote man in de perfect georganiseer de Olymp. Spelen in de hoofdstad van zyn vader land en in 1936 nadat hy bij alle Olympische Spelen aanwezig was geweest als organisator was hy opnieuw eer van de voornaamste leiden de persooniykheden. Van 1912 tot 1946 was hij president van de I.A.A.F., de internatic.;alc ath- letiekorganisatie. Vrijwel alle internationale reg lementen voor verschillende takken van wedstryd- sport vonden hun oorsprong in de fantastische werkkracht van J. Sigfrid Edström. In 1946 werd hy te Lausanne definitief president van het C.I.O. na reeds jarenlar.vice-president en wnd. presi dent te zijn geweest. J. Sigfrled Edström een bescheiden figuur, wanneer hy aan de Olympische winnaars hun me daille uitreikt. Toch één van de grootste sport- figuren sinds jaar en dag. Een man, waarop de sportieve Zweden met recht trots kunnen zy'n. Een man, die de sportmensen in alle landen op deze aarde onschatbare diensten heeft bewezen. DE ZWITSERS, die weer tot zeer ernstige ge gadigden voor de titel moeten worden gerekend, omdat zij in hun land ook over parcoursen be schikken, die veel gemeen hebben met het traject te Valkenburg, komen ook nu weer met een sterke ploeg voor de' dag. Zy zullen hun keus maken uit de beroepsryders KUbler, Aeschlimann, Lang, La Franchi, Sommer, Tarclvlni, Plattner en Croci Torti. Voor het amateurnummer schre ven zij in met Bollier, Reiser, Schenk, Heidel- berger, Brun, Rossl,, SpUhler en Perrenoud. DE ITALIANEN komen vry 2eker met Glno Bartali en Coppi en de amateurs Ferrari, Pedro- xd, Fanti, Isottl, Barozzl, Scolari, Petrucci en Doni. DE BELGEN brengen sterke troeven in het veld en onder de vertegenwoordigers van onze Zuiderburen bevinden zich renners, die in de pas geëindigde Tour de France grootse prestaties hebben geleverd: kerels als Lambrecht en Impa- nis, in wie men'nu reeds mogeiyke winnaars van de Tour 1949 ziet. Verder heeft België Ingeschre ven met Buysse, Ockers, Schotte, «Sterckx, Dupon en van Steenbergen. Het Belgische amateur-team bestaat uit Decock, Evens, Lerno, Lossie, Mare- chal, Wouters, v. Roosbroeck en Delathouwer. EN ONZE ORAOKS TENSLOTTE de Nederlandse ploeg, waarin als kopman start Theo Middelkamp, die verleden jaar in Relms voor de eerste maal in de geschie denis voor Nederland de wereldtitel by de profs verwierf. Middelkamp was ook reeds in 1938 op hetzelfde parcours één van onze beste troeven, doch hy sprong toen wat roekeloos om met zyn krachten, waardoor hy kansloos uit de stryd raakte. Naast Middelkamp moet onmiddeliyk Ger- rit Schulte worden genoemd, die dit jaar op de Cauberg met zoveel macht het kampioenschap van Nederland verwierf, die ook in 3938 een zeer belangrijke rol speelde, doch door een lekke band werd uitgeschakeld. Schulte heeft dezer dagen een val gemaakt waarvan hij op het ogenblik nog niet geheel hersteld is, maar met nog een week voor de boeg heeft hy nog gelegenheid zich te herstellen. Het zou stellig voor onze nationale ploeg een zeer ernstig verlies zyn, indien de Bosse reus, die de Fransen eens „Le fou peda- lant" noemden hetgeen als een erenaam moest worden opgevat aan de kant zou moeten bly- ven staan. Voorts telt de Nederlandse ploeg Jef Jansen, die verleden jaar zoveel bijdroeg tot de overwinning van Middelkamp en die, evenals in 1947, ook nu weer juist de Tour de France heeft uitgereden. Dan zien we nog de Limburgers Lam- brichs en Sijen, beiden renners met goede kwa liteiten, die het parcours door en door kennen en de in België wonende Frans Pauwels, die op de Cauberg steeds goed naar voren is gekomen. Bij de reserves staan Cor Bakker en Gefrlt van Beek, die het verleden jaar uitstekend deed bij de amateurs en sindsdien tot de beroepsklasse i3 overgegaan. Voor de wedstryd der amateurs werd, behalve door de hierboven genoemde landen, ook nog inge schreven door Noorwegen, Oostenryk, Denemar ken, Polen, Zweden. Amerika, Tsjecho Slowakije, Zuid Slavië, Turkye, China (met de in ons land wonende Howard Wing), Hongarije, Nieuw Zee and, fndia, Zuid-Afrika, Australië en Engeland HOEWEL de zomer (in naam I) nog niet voorbij is en niemand nog wil denken aan de herfst 'en nog minder aan de warme kachel, gaan wij ons er toch langzamerhand weer een beetje op instellen. Reeds de vorige week hebben we aan de schoolgaande jongens een rubriek gewijd en ditmaal willen we de zelf- naaiende Móéders helpen bij het vervaardigen van overgangskleding voor de schoolgaande meiskes. De modellen zijn eenvoudig maar practisch: met niet veel moeite zult U ze dan ook kunnen maken A 13. Kort meisjesmanteltje. Sluiting met dubbele ry knopen. Gamèring breed opgestikte naden, sakken en manchetten. Benodigde stof voor 12 jaar 1.50 m. van 140 cm. breed. Patronen ii 90 ct. verkrijgbaar voor de leeftijd van 8- 10' 12 jaar. A 12. Over gooier met blouse. De over gooier is voor laag uitgesneden, de rok liccft plooien zowel vóór als achter, de rug is dicht. De garnering bestaat uit een ceintuur en knopen op de schouders. De blouse is voor geheel door knoopjes gesloten. Dc rug is glad en de mouw lang en blotiscnd. Benodigde stof voor de rok voor 12 jaar 1.30 m. van 140 cm. breed en voor de blouse 1.75 m van 80 cm. breed. Patronen van beide te samen f 1.verkrijgbaar voor de leeftijd van 8-10-12 jaar. A 11. Meisjesjurkje van effen stof. Het lijfje heeft voor knoopsluiting en een aansluitend kraagje, De op gestikte. voorpandjes hebben twee naadjes als ver sleringdio in de rok als plooien uitspringen. Het lijfje, heeft op de rug een rugstuk. waaruit eveneens drie naadjes komen. die. ook als twee halve plooien en een stolpplooi in de rok uitspringen. De mouwtjes zijn blotxsend met onder een strak boordje. Benodigde stof voor 8 Jaar ISO m. van 140 cm. breed. Patronen 90 cent verkrijgbaar voor de leeftijd 6-8-10 jaar. Hieronder enige gevarieerde re cepten over het gebruik van toma ten- (Gebruikt ze: tomaten zijn een heerlijk, voedzaam en gezond eten! TOMATENSOEP .MET BLOEM 1 liter water, kg. soeptomateu. 40 gr. (ruim 2 lepels) boter of mar garine. 40 gr. lepel) bloem, ui, wortel, peterselie, tijm, laurierblad, peperkorrels, zout. De tomaten wassen en snijden eu met de kruiden en het water gaar koken in plm. 15 minuten. De mas sa zeven; dc boter of margarine en de bloem samen verwarmen tot een samenhangende massa is verkregen; al roerende de tomatenbouillon ge leidelijk aan toevoegen. De soep eni ge minuten laten doorkoken en op smaak afmaken met zout en peper. GEBAKKEN TOMATEN 1 kg. tomaten, 1 grote ui, zout (en peper), wat boter, margarine of vet. De ui snipperen en fruiten in wat boter, margarine of vet. De tomaten wassen, in vieren of in plakken snij den. aan de gefruite uit toevoegen en even meebakken. Het gerecht met zout (en peper) op smaak brengen. Gebakken tomaten smaken beerlyk op de boterham. Men kan ze echter ook als groente by aardappelen ge ven. „Tante Pos" heeft wel meer dan duizend kinderen. Zij is heel oud inmiddels en zij heeft zoveel ervarin gen opgedaan, jaren lang, dat zij al die kinderen van alles heeft kunnen leren en hun een goede opvoeding heeft gegeven. Nee, tante Pos was er de dame niet naar, om stil te blijven zitten, zij wist met haar tijd mee te gaan en 'haar gezin, dat eerst gewoon Post werd genoemd, kreeg een lange re naam, er moeSt iets aan worden toegevoegd, Post, Telegraaf en Tele foon of kortweg P.T.T. heten zijn nu. En op dit plaatje ziet u een van die flinke jongens uit het gezin van tante Pos. Hij is er een, die 's mor gens vroeg opslaat en de deur uit gaat met een zware tas en met zijn handen vol pakjes. Van zijn voor naam heet hij postbode of brieven besteller. Een man, die u graag ziet komen of liever ziet gaan, want van daag gooit hij een verrassing in uw bus en morgen is de boodschap min der goed. Maar dat zal de postbode niet weten, hij doet zijn werk, dug in, dag uit, 's morgens vroeg en na de middag komt hij in de straat met zijn grote, zware tas met brieven en pakjes, hij kent alle deuren, alle bus&n en het is zelden, dat hij Iets vergeet. Kijk, en dat is de goede op voeding, die tante P03 hem gaf.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 6