Baaaa, Hut Kroningsfeest vijftig jaar geleden JOH. MOLENAAR T©m IN NU wat is het een koude zomer W 'Aan het Kroningsfeest van 1898 is veel deining vooraf gegaan, ouderen onder ons zullen zich dat nog wel herinneren. De opge- Ekte eensgezindheid, die anno 1948 de inhuldiging van Koningin iiana kenmerkt, was toen ver te zoeken. Vrijwel de gehele Neder- idse pers leverde critiek op de organisatie. Complete veldslagen Werden gevoerd tussen de leidende bladen van die dagen. Zowel de liberalen in de Nieuwe Rotterdamse Crt, het Handelsblad en De Gids, fris anti-revolutionnaire Standaard achtten de constitutie in gevaar ómdat niet de regering, maar het Hof zelf de plechtigheden regelde. Peze kwestie liep toen zeer hoog, omdat een willekeurige oppercere- tnoniemeester de Kamerleden ging voorschrijven welk costuum zij dienden te dragen, terwijl notabene Hare Majesteit in handen van de Staten-Generaal de eed behoorde af te leggen, zodat omgekeerd het Hof zich te regelen had naar hetgeen de heren zouden voorschrijven! Inderdaad, het was belangrijk. Vele Kamerleden konden zich de luxe niet veroorloven voor één raaal een gelegenheidscostuum van f 308 aan te schaffen van de bescheiden vergoeding die zij toen ont vingen. De heer Pyttersen stelde daarom in de Nw. Arnhemse Crt Voor eensgezind in het daags colbertje te verschijnen. Geen hof-dig- Ïiitaris had immers het recht de Staten-Generaal de toegang tot de ïieuwe Kerk te weigeren! En zonder de Staten zou de gehele plech- Igheid niet kunnen doorgaan Dj. Abraham Kuyper heeft zich na een onbevredigd antwoord yan minister Pierson op zijn interpellatie zelfs op reis begeven tiaar Amerika, om de feestelijkheden maar niet mee te maken! ROOD OF ORANJE jjet was een onverkwikkelijke geschiedenis. De anti-revolu- tionnairen stelden zich op het Standpunt van de constitutionele n volkssou vereiniteit". Minister president Pierson hield vol, dat Koningin Wilhelmina volgens de Grondwet op haar 18e verjaardag de koninklijke waardigheid per soonlijk ging uitoefenen, zodat er geen sprake kon zyn van aange matigde rechten door het Hof. -Jawel" schreef De Gids, „maar dan had niet de Regentes, doch de Regering de datum van de plech tigheid moeten vaststellen en de bekendmaking daarvan had vol gens de Grondwet door de Ko- (ïingin onder verantwoordelijkheid (Ier contrasignerende ministers moeten geschieden". Zowel de Standaard als het Vaderland stem de daarmede in. Het vreemde van de geschiede nis was daarbij, dat tot dat ogen- Slik altijd gesproken, werd van -kroning". Volgens het erfrecht Ontving Koningin Wilhelmina Haar titel onmiddellijk bij het Overlijden van Haar vader in 1890 On behoefde Zij dus in het geheel niet gekroond te worden. Inder daad is toen het woord kroning geschrapt en vervangen door -huldiging", het enigszins vreemd j&andoende woord, dat men thans dagelijks in de nieuwskolommen tegenkomt. Een opmerkelijke fout was ver der, dat beide Kamers voor de plechtigheid niet door hun voor- gitter werden bijeengeroepen, Ëdoor de regering, hoewel omgekeerd de ministers tot bijzondere zitting door de n hadden moeten worden uit- rodigd! Want nog altijd vormt volksvertegenwoordiging h o- ger macht dan de regering en gold het een vergadering van de Staten* waarin H.M. de eed op da Grondwet aflegde. Strikt genomen had de regering daar zelfs niets teee te maken. Mocht ze die plech tigheid alleen maar bijwonen op tUibiodiging van de heren voorzit ters! Ernstiger dan de pennestrijd Heten de volksopstootjes zich oanzlen voor de huizen der focialisten, die destijds weiger den te vlaggen. Rood was toen nog onverenigbaar met Oranje •n de koningsgezinden wen- gten geen storende hiaten in liet algemeen feestbetoon. Troelstra verklaarde lang tevo ren ah dat hij niet aanwezig zou gijn omdat hij dat niet verplicht Was. Toen de overige afgevaar digden hem die houding verweten, •ntwoordde de socialist gevat, dat dit wegblijven wegens gemoeds bezwaren toch beter was dan het geisje van dr Kuyper naar Ame- EWant zo'n uitstapje getuigde zeker ook niet van de Oranje- waar de rechterzijde prat op wilde gaan! De volkswoede richtte zich daarna tegen alle „socialen", die piet aan de straatversieringen wil den meedoen of weigerden de vlag Uit te steken. In Delft kwam het tot een oproer, waarbij de ruiten pet moesten ontgelden. Voor de Woning van de hoofdonderwijzer |L ter Laan, spoedig daarna bur gemeester van Z a a n d a,m, kwam net zelfs tot een veldslag tussen de menigte en de politie, die met moeite een gedeeite uan de gracht wist af te zetten. In enkele bui tenlandse bladen (Le Ma tin en de Independance Beige) versche nen reportage over ergerlijke to nelen van dwang tegen personen, die hun huis niet hadden versierd. Rust keerde weer Gelukkig brachten de procla maties het volk weer tot bezin ning. Dinsdag 30 Augustus 1898 verschenen de plakkaten met het afscheid van Koningin-regentes Emma aan de muren, waarin o.m. de ontroerende woorden voor kwamen: „De taak, die mij in 1890 werd „toevertrouwd, is weldra ge ëindigd. Mij valt het on waardeerbare voorrecht ten „deel Mijne beminde dochter „den leeftijd te zien bereiken, „waarop Zij, naar het voor schrift der Grondwet, tot de „regering wordt geroepen. In „dagen van smart en rouw „trad ik op als regentes van „het Koninkrijk; thans schaart „zich het gehele Volk in „vreugde om de Troon zijner „jonge Koningin. God heeft „Mij in deze jaren gesteund. „Mijn dierbaarste wens is ver- „vuld". Reeds de volgende dag, op de 18e verjaardag van Koningin Wil helmina, verscheen de nieuwe proclamatie, nu van de jonge Vorstinne zelf: Wij citeren enkele zinnen: „Mijne innig geliefde moeder, „aan wie ik onuitsprekelijk „veel verschuldigd ben, gaf „mij het voorbeeld van een „edele en verheven opvatting „der plichten, die nu op mg „rusten. „Ik stel Mij tot levensdoel, „dat voorbeeld na te volgen, „te regeren zoals van een „vorstin uit het Huis van „Oranje wordt verwacht. Aan „de Grondwet getrouw „wensch Ik den eerbied voor „den Nederlandschen naam „en de Nederlandsche vlag te „bevestigen, Ik wensch bij het „opperbestuur over de be zittingen en Koloniën in „Oost en West rechtvaardig heid te betrachten, en naar „Mijn vermogen bij te dragen „tot verhoging van Uw gees telijk en stoffelijk welzijn. „Ik hoop en verwacht, dat Uw „aller steun, in welken amb telijken of maatschappelijken KA n ut Geboren: Cornelis, t. v. W. L. JRiedijk en A. Tymons. Ondertrouwd: Joh. Zwart, 25 J. en Lourense de Vries, 21 j.; Cor nelis Frederik Horn, 28 j. Keeltje Buy®, 27 j. Getrouwd: C. Groot en J. G. Koel. „werkkring binnen of buiten „het Koninkrijk Gij rijt ge plaatst, Mij daarbij nooit zal „ontbreken. „Op God vertrouwende en „met de bede, dat Hij Mij „sterke, aanvaard Ik de Re dering." Met deze boodschap vervaagde plotseling al het andere. De on enigheid was vergeten en het grootse feest ging beginnen! Hoe het toen toeging, weten de ouderen nog wel en is de jongere gene raties bij overlevering bekend. Afscheid van bode Van Vught Zaandam. Na achtentwintig jaren trouwe dienst gaat de gemeentebo de, de heer Van Vught, wegens het bereiken van de pensioengerechtig de leeftijd onze gemeente verlaten. Hoezeer dit feit door B. en W., en door zijn collega's van het stad huis, wordt betreurd, bleek gister middag uit de woorden die op de afscheidsreceptie werden gespro ken. Burgemeester Thomassen be gon met op te merken, dat hij hoe wel hij slechts kort van de kwali teiten van de heer Van Vught heeft geprofiteerd, grote waardering had voor de tegemoetkomendheid en vriendelijkheid van de scheidende bode. Hoewel Van Vught als ver pleger begon, trad hij al spoedig in dienst op *t stadhuis om daar, aldus spreker, voort te gaan met anderen diensten te bewijzen. Zonder mop peren heeft hij dit achtentwintig jaar gedaan. Dat is een grote ver dienste. Namens het college van B. en W. bood de burgemeester een boekwerk aan over het leven van Van Gogh, dat bij de heer Van Vught, die een groot bewonderaar is van de schilderkunst, zeer in de smaalt viel. Voor de personeelsvereniging voerde mej. Bolman het woord. Zij memoreerde, hoe Van Vught zijn functie als bode sinds 1 October 1924 vervulde en met welke moei lijkheden hij in zijn loopbaan te kampen heeft gehad. Bij het per soneel staat bode Van Vught be kend om de hulpvaardigheid, het nimmer op de voorgrond dringen HISTORISCHE FOTO. De inhul diging op 6 September 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Men lette op gaatje van de Dam", het standbeeld dat er toen nog in volle glorie stond. en het opgeruimde humeur. Vooral in de bezettingstijd liet Van Vught zich van de goede zijde zien, wat voor hem in de dagelijk se omgang met N.S.B.'ers niet mee viel. Dit was dan ook de reden, dat hij in Januari 1944 overging naar de dienst voor Sociale Zaken. Bij de bevrijding trad hij echter weer In zijn oude functie. Spreekster bood uit naam van de personeelsvereniging een boek met schetsen van Rembrandt aan. Zichtbaar ontroerd dankte de heer Van Vught voor deze hulde, die hij oorspronkelijk niet had gewild. Als liefhebber van de natuur moet het voor de ex-bode prettig zijn in een huisje te Zuilen met vrouw en dochter van zijn rust te genieten. Bode Van Vught, het ga U goed! DIE wereld voor vijftig jaar was een andere dan de onze. Schreef in 1898 niet dr Knappert: „Doch het zou al te naïef zijn, te hopen, dat er eenmaal een tijd zal komen van koninklijke bezoeken, zo weinig offïciëel mogelijk, waarbij de vorstin als een gewoon mens zal kunnen zien uit eigen ogen. Dagen, waarin zij slechts vergezeld van een enkele getrouwe, zal binnen gaan in de school, een fabriek, een boerenwoning, een hut in de veenstreken Vijftig jaren zijn voorbij. Wat dr Knappert niet dorst hopen is werkelijkheid gewor den. De Koningin heeft in dit gouden tijdvak bezoeken ge bracht aan de nederigste wo ning. Zij is naar voren getre den uit de afgesloten militaire cordons. De étiquette heeft meer en meer ruimte gemaakt voor vrije bewegingsmogelijk heid. Wat de kleine Willemijntje nog niet mocht: spelen met andere kinderen bijvoorbeeld, vinden we tegenwoordig heel gewoon. Prinses Juliana be zocht de Universiteit te Lei den, Haar dochtertjes gaan nu al op een „vrijgevochten" school, zoals Kees Boeke die in Bllthoven stichtte. Geregeld mogen vriendinnetjes in het paieis Soest dijk komen, zelfs op afkomst wordt dan niet zo precies gelet. Koningin Wilhelmina is Haar volk zeer naderbij ge komen. Van Koningin Juliana mogen wij verwachten, dat Zij meer dan enige andere Oranjevorst de noden en be hoeften van Haar onderdanen zal kennen en begrijpen. Daarom toont de eensgezind heid bij Haar inhuldiging ook zulk een algemeen spontaan karakter. Anno 1948 is er geen strijd rondom de feestelijkhe den, geen dwang om de vlag uit ie steken, alleen sympathie bij de troonsbestijging van een waarlijk sociaal-voelende Vrouw. INTERESSANTE VERGELIJKING MET DE IDEALE V AC ANTIEMAANDEN VAN 1947 LToewel de zomer nog niet geheel ten einde is, is er toch reeds genoeg materiaal bijeen om een overzicht samen te stellen. Bijna in alle opzichten is 1948 in zomers op zicht een flagrante tegenstelling van 1947. Slechts één periode van zeer warm weer kwam er dit jaar voor, n.l. van 25 Juli t.m. 2 Aug., waarbij we resp. met 2 zomerse, 4 tropische en 3 zomerse dagen werden bedeeld. De hoogste tem peratuur, die in ons land in die pe riode werd genoteerd, bedroeg 34 gr. C„ welke op 27 en 28 Juli te Eindhoven werd bereikt. De zomer 1947 bracht ons echter veel hogere; de hoogste temperaturen kwamen toen zelfs boven 35 gr. C: 27 Juni te Gilze Rijen 38 gr. C. en 23 Juni te Eindhoven 37 gr. C. De warmte, die ons is toebe deeld dit jaar. is zielig vergeleken bij 1947. Dit blijkt wel uit de on derstaande tabel: Zomerse dagen (temp. hoger dan 25 gr. C.): 1948 (t.m. 13 Aug.) 1947 Mei 7 Juni 3 Juli 12 Aug. 15 Sept. 9 Totaal 46 Tropische dagen (temp. hoger dan 30 gr. C.): 1947 1948 (t.ra. 13 Aug.) Juni 7 1 Juli ..3 4 Aug. 4 Sept. ..2 Totaal 18 7 Indien het weer zich radicaal zou veranderen, zouden we van de rest van de zomer met de herfstmaand September nog veel plezier kunnen beleven. Bracht September 1947 ons niet 9 zomerse en 2 tropische da gen! De laatste zomerse dag viel op 20 September en de laatste tropi sche op 19 September 1947! Toch vrees ik de lezer voor het einde van deze zomer teleur te moeten stellen. Hij ia tot nog toe een radicale tegenstelling van de ONZE AMATEURS EN ZIJN WERK ^ls derde in onze serie amateur schilders-tekenaars-etsers ne men wij onder de loupe Johan Molenaar, geboren 6 Januari 1921 te Zaandam. Men is stellig verwonderd te vernemen, dat deze Johan Molenaar, thans patroon van de gerenommeerde firma T. Molenaar en Zonen te Zaandam, pas op 16-jarige leeftijd begon te tekenen en te schilderen. Immers, de grote liefde en toewijding, waarmede deze kunstenaar schept, zou doen vermoeden, dat hij al tekende voor hij de school be zocht. Op 18-jarige leeftijd nam hij les bij de in de Zaanstreek beken de leraar Dingeman Korff, door wiens lessen de lagere acte tekenen kon worden behaald. De heer Mo lenaar getuigde met gloed, dat deze opleiding hem veel gemak heeft verschaft bij zijn tekenen en schilderen. Het eerste dat ik van 's kunstenaars hand mocht be kijken, waren de schetsen in zijn schetsboek. Het zijn heel vaak de schetsen, die een juist beeld geven van het kunnen van een artist. Deze schetsen toonden duidelijk, dat de landschappen goed geob serveerd waren en begrepen. Ook de grafische oplossing was zeer goed verantwoord. Behalve de landschappen bevatte dit schets boek enkele studies voor in olie verf uit te voeren stillevens en te maken etsen. Een spanen doosje met flesje was zeer fijntjes, doch een misschien nog fraaier blaadje stelde een takje kersen met blaadjes voor. Hierin werd gede monstreerd wat potlood vermag uit te drukken. Vervolgens mocht ik wat etsen op de hand bekijken, waarbij bleek, dat de artist een grafische oplossing fijngevoelig vertolkte en het lijnenspel goed wist toe te passen en te gebruiken. Een magnolia deed zelfs denken aan de teerheid, die wij bij de Chinezen en Japanners in hun Tusch Zeichnungen of houtsne den bewonderen. Een andere ets, zoals het spanen doosje met flesje, was ook verdroomd, mooi van lijn en vlakvulling. Doch Molenaar's olieverfstukken prefereerde ik nog boven zijn tekeningen en etsen. Hierin trof mij de dichterlijke sfeer, die direct tot de toeschouwer spreekt, terwijl niets te bespeuren is van zoetelijkheid of sentimenta liteit. Neen, rake tekening gaat hier samen met dat specifiek Hol landse licht, een licht, dat wij blijkbaar alleen hier in Holland bezitten door de waterdamp, die vaak bij ons in de lucht zit. waar door een landschap als het ware te zien is door een min of meer dik gordijn, waardoor de kleuren als gefilterd schijnen. De heer Mole naar begrijpt dit en toont dit in een gezicht op de Zaan bij de Gor- tershoek. Een hoekje van de Zaan, gezien met een gezicht op de Noor- dervaldeursluis, is als doorweven met gulden zonlicht. Vooral dit stuk ademt een fijne en aristocra tische geest, verraadt een fijn af gestemd kleurgevoel. Een gezicht in de duinen laat een grote ruimte vertolking zien, een ruimte en openheid waarmede vroegere ge neraties van onze Hollandse kun stenaars hun grote reputatie heb ben verworven. Moge de heer Mo lenaar gelegenheid blijven vinden te schilderen en te tekenen tussen zijn zeer drukke bezigheden door. Het zou jammer zijn wanneer zijn zakenleven hem dit niet meer toe liet. Voor velen betekent schilde ren of tekenen in vrije tijd een ontspannen van de geest als men in zaken grote drukte moet ver- werken; het is dus te beschouwen als een soort zenuwenverdrijvend middel, waarbij men tevens dan het genoegen smaakt zichzelf en anderen te laten genieten. Het is te hopen, dat in de toekomst het Zaanse publiek ook van deze kunstenaar nog eens werk te zien krijgt R. J. OUWEJAN Kzn. vorige. Toen beheerste een hoge drukgebied, dat de depressies dwong een geheel andere koers te nemen, het weer over bijna geheel Europa, Deze situatie was zo sta biel, dat zij vrijwel van Mei af tot ver in de herfst voortduurde met slechts één langdurige onderbre king, n.l. van 5 tot 14 Juli. Thans volgen reeds maand op maand de depressies hun normale hoofdbaan: Ierland, Noordzee. Dene marken, Oostzee. Ook deze gang van zaken is thans zó gestabiliseerd dat van voortdurend depressie weer, met slechts één flinke onderbre king, n.l. van 20 Juli tot 2 Augus tus kan worden gesproken. De kletsnatte 3 Augustus Ook wat neerslag betreft spant deze zomer verre de kroon. Van 1 Mei t.m, 12 Augimus kwamen ta De Bilt 12 maal neeerslaghoeveel- heden van meer dan 10 mm. per etmaal voor. Over het gehele land genomen 30 maal! Op 3 Augustus tapte de Bilt zelfs 52 mm. en Beek (Zd. Limburg) 55 mm. af. Op ande re plaatsen in ons land werd wel 70 tot 80 mm. in dat etmaal afgetapt, bijna evenveel als de totale neer- slagnoeveelheid voor de maand Augustus (88 mm.) Van 1 Mei t.m. 12 Augustus 1947 daarentegen viel te De Bilt slechts 5 maal meer dan 10 mm. en in het gehele land slechts 18 maal. De zo mer 1947 was buitengewoon droog, te droog zelfs. Het begint er ech ter veel op te lijken dat de zomer van 1948 veel te nat zal zijn. Van 1 .m-11 Augustus noteerde De Bilt 117 mm. neerslag, dit is reeds 29 mm. meer dan de totale hóeveel heid voor Augustus en de maand is nog niet half weg! Wat het betekent, dat de depres- siebaan vlak ten N.W. van ons land ligt, daar hebben we Zondag j.L een proefje van meegemaakt. Er werden windstoten genoteerd van 28 m. per seconde! Donderdagmid dag passeerde de laatste depressie, die nog boven Engeland lag. met haar front ons land. Dit ging ge paard met zwaar onweer. Achter deze depressie ligt een krachtige rug van hoge druk, een rooi weer- fabrikanti Deze nadert ons land echter nog zeer langzaam. Aan da Oostflank roept hij een koude N.W. stroming met buien in het leven, waarin ons land sinds gisteren ligt. De passage van de as van de ze rug is in ieder geval niet vóór Zondag te verwachten. Dus mis schien een mooie Zondag, als de barometer vanavond flink stijgt B. ZWART Ama teur-m eteoroloog Jeugdtennissers frede.. ~<an De commissie voor jeugdzorg van de Kon. Nederl. Lawntennia bond organiseert op Vrijdag, 20 Augustus in samenwerking met het bestuur van district Noordhol land-noord voor de tennisjeugd een interessant programma van exhibitions van de beste Neder landse jeugdtennissers (meisje® en jongens) onder de bekwam# leiding van de tennisleraar Gouro- vich, trainer der Davis-cupspe- lers. Onnodig te zeggen, dat deze ex hibitions ook de belangstelling van oudere spelers, vooral van jeugdleiders, overwaard zijn. De banen worden voor dit doel gratis beschikbaar gesteld door da directie van het gemeentelijk sportpark te Alkmaar. Er ging veel strijd aan vooraf Politie moest de huizen der socialisten beschermen En toch een opgewekt feest

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3