N.-HOLLANDSE PERS 1945 5E JAARGANG N° 1312 WOENSDAG 18 AUG. 194? gesmokkeld in kippen! Marltos naar Albanië? Kinderbijslag Geld naar zwarte invoer werd IWder üitf. voor de Stichting De Vröe Alkmaar der. Abonnementsprijs 8.48 per kwartaal f 1.15 per maand bijj vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur i J. v. Zooneo Bureau. Rldderitraat hoek Oudegracht-Tel. K 2200-3971 Hertog van Alva mag niet komen Aan de hertog van Berwyck y Alva, een nakomeling van de beruch te hertog van Alva, die voor de ten toonstelling van de vrede van Mun ster in het Prinsenhof te Delft en kele expositiestukken had afgestaan en in verband hiermede een reis naar Nederland zou maken, is door de Spaanse regering een uitreisvergun ning geweigerd. Bang, dat de Hollanders erg ran cuneus zijn? Rapport over atfaire- Kosenkina Volgens de „New York Times" heeft de politie een uitgebreid rapport over het gevalKosenkina opgesteld voor de burgemeester "William O'Dwyer. In dit rapport zouden de Sovjet-Rus_ sische beschuldigingen, dat Kosenki- Ba ontvoerd zou zijn, ongegrond wor den verklaard. Het rapport zou een stenografisch verslag bevatten van verklaringen van mevr. Kosenkina, dat zij uit het raam van het Sovjet-consulaat is gespron gen om aan „haar gevangenschap in het gebouw te ontsnappen". I Tragedie van de „Duenna" Volgens de Daily Herald" heeit Wezelman, de enig overlevende van het Nederlandse jacht de „Duenna", de eigenaresse van het schip twee honden en een juwelenkist zien mee nemen in de reddingboot. De kist zou juwelen ter waarde van f 70.000 be vat hebben. De boot sloeg om en de inzittenden werden naar de rotsen gespoeld. Mevr. v. d- B., ald.us Wezelman, hield nog steeds haar juwelenkist vast en de honden, die reeds dood waren. Zij werd tenslotte door het water van de rotsen weggeslagen. Joden bezetten Jeruzalem': Rode Kruis-centrum Te Amman is medegedeeld, dat Is_ rae'ische strijdkrachten het Rode Kruiscentrum te Jeruzalem bezet heb ben na een aanval, welke werd voor bereid door een hevige beschieting van de oude stad en van stellingen van het Arabische Legioen. De Joden zouden V.NArmbanden hebben gedragen „om de wachtposten te misleiden'', volgens dij Arabische bericht. Door de bezetting van de betrokken wijk zouden de Joden de contróle hebben over de voornaam ste toegangswegen naar Jeruzalem. OPPOSITIE IN DE AAN HET De heer Schouten (A.R.) heeft, bij de voortgezette beraadslaging van de Tweede Kamer over de regeringsver klaring menige critische noot laten ho ren en in zonderheid over de P.v.d. A., die, naar sprekers mening „veel te hoog te paard zit". In de houding van. de fractie van de P.v.d.A. heeft spr. niets gezien van zelfverlooche ning om de zaak te dienen. De katho lieken stonden reeds lang op het «tandpunt, aldus de heer Schouten, dat het kabinet verbreed moest wor den, maar de P.vd.A. is te eenzijdig in de beoordeling van haar betekenis en kracht. Onjuist achtte spr. het dat een sociaal-democraat belast is met de leiding van dit kabinet. De heer Wagenaar (C.P.N.) betoog de, dat de verkiezingen niet op demo cratische wijze zjjn gehouden. De communisten hebben geen zendtijd gehad. Er is bovendien aldus de heer Wagenaar financiële en eco nomische druk uitgeoefend op kiezerscorps. De verkiezingen onder druk der Amerikaans< heersing Ingaande op de regeringsverklaring betoogde spreker, dat er geen sprake van is dat er een qonstructieve loon- en prijspolitiek is gevoerd. Onrust in Batavia Politieman bij relletje gedood De Nederlandse autoriteiten hebben alle bijeenkomsten te Batavia ter ge legenheid van de derde verjaardag van de Republiek afgelast, nadat bij een relletje een Nederlandse politie man werd doodgeschoten. De politie vuurde terug en zou drie personen van omstreeks, twintig jaar hebben gewond. Het gebeurde schijnt zich als volgt te hebben toegedragen. In het perceel van een zekere Moenar was een feest je georganiseerd. Er was toestemming gegeven voor een bijeenkomst van een driehonderd man, maar er kwa men er duizend' onder wie vele kin deren. De politie gelastte daarop de heer Moenar er was geen leider bij dit feest zeide men de aanwezigen uiteen te doen gaan Aan dezé op dracht werd geen gevolg gegeven. Vol gens een officieele mededeling gingen opgeschoten kinderen demonstratief „merdeka" roepen en de meest opge wonden elementen gooiden de politie een stoel naar het hoofd. Plotseling klonken vanaf het voorerf schoten, waarvan er een een politieman dood de. De waarschuwingsschoten van de politie hadden volgens deze officiële lezing, tengevolge, dat drie personen gewond werden. Voorts werd uit Batavia gemeld, dat de „Lord Lister van Java", overste Oesman Soemantri, een der berucht s'te bendeleiders, in zijr. schiv» door de veldpolitie is ongespoo. d en met schoten uit een stengun dodelijk gewond. „Ofanje" thuis De ..Oranje" is met 750 passagiers, w.a. 450 evacué's uit Batavia te Amsterdam binnengelopen. Onder de .opvarenden bevond zich de violist Wim Noske, die een tournooi van een jaar en drie maanden in dc Oost heeft gemaakt. De Italiaanse communistische partij heeft- haar leden opgeroepen ..een einde te maken aan de penetratie «n de partij van onbetrouwbare perso nen, spionnen en onrustzaaiers". - Aan de bevolking van Leipzig in het blad ..Die Welt", verboden zijn te luisteren naar Berlijnse zenders oi der Britse of Amerikaa con - tróle. PLAATSELIJK ENKELE BUIEN Wisselende bewolking met op enkel t plaatsen ochtendmist. Plaatselijk enke le regenbuien, hier en daar met on weer. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Weinig verandering in tem po a tuur. TWEEDE KAMER WOORD Sprekers partijgenoot De Groot nam de Indonesische kwestie onder de loupe en vroeg, wanneer het rapport over de gebeurtenissen op Zuid-Cele bes komt. Spr. vraagt aandac11! voor het feit dat de Republiek, die in verschil lende landen erkenn.ng gevonde heeft thans drie jaar bestaat. Hij betreurt dat de vorige regeringen de gebeur tenissen in Indonesië niet hebben willen aanvaardenvan de huidige regering verwacht hij overigens niet beter. De heer Zandt <S.G.) werpt een andere blik op de Indonesische kwes tie en spreekt er o.m. zijn teleurstel— lirg over uit, dat nog steeds duizen den in Republikeinse kampen worden gevangen gehouden. Voors bepleit spr. een afzonderlijke ministerie van Marine en keert hij zich tegen ver plichte vaccinatie. De heer Drees merkte ter beant woording op, dat hij de functie van ministerpresident niet begeerd had Hij had de formateur dringend ver zocht, deze zelf op zich te nemen, maar door de omstandigheden heeft spreker tenslotte de functie aanvaard. De opzet van de regeringsverklaring is welbewust gemaakt, maar niet in de eerste plaats was de bedoeling, allerlei voorstellen aan te kondigen. Zó wordt Koningin Juliana ingehuldigd Uit Den Haag worden thans bijzon derheden over het ceremonieel ter ge legenheid van de inhuldiging van H. M. Koningin Juliana op de morgen van de zesde September gegeven. jOm- 8 -uur davere». kanon schoten van onze oorlogsschepen die aar het IJ liggen over Amsterdam. Tegen tienen gaan de leden van de Staten—Generaal naar het paleis op de Dam en vandaar te voet naar de Nieuwe Kerk. Tegen elf uur worden daar de moeder van de nieuwe vor stin met de oudste twee prinsesjes verwacht Om elf uur precies kondi gen 35 saluutschoten van de vloot aan dat het grote moment is aangebro ken. Onder het gebeier der klokken en het Wilhelmus van het orgel zal de vorstin de kerk betreden en door de Commissie van ontvangst zal zij met Prins Bernhard naar het troonplat- form worden geleid. Daarna spreekt Hare Majesteit een korte rede uit en verheft zich van haar zetel om de eed op de grondwet af te leggen. Dan is het woord aan de voorzitter van de Staten—Generaal die en elk der leden heeft deze te bevestigen een verklaring aflegt, waarin gezegd zal worden dat de irinses als koningin ..ontvangen en gehuldigd" wordt. De oudste „koning van wapenen", staande rechts van de troon, zwaait hierna de scepter en zegt met luide stem ..Hare Majesteit' Koningin Julia na is ingehuldigd" Driemaal wordt deze aankondiging gevolg door een ..Leve de Koningin". De oudste heraut van wapenen neemt deze roep over en dankomt weldra het ogen blik waarop het woord is aan de men senzee op de Dam. „Zeehond'' gered Een oud heertje de 8? reeds ge passeerd, rolde bij Vlissingen gekleed en wel van het paalhoofd. De drenkeling wist zich drijvende te houden, maar werd door de stroo7n steeds meer naar zee gedreven. De bemanning van een passerende loods boot zag hem voor een zeehond aan Een zeehond met een hoed op is ech ter een vreemd verschijnsel en daarom werd een beetje bijgedraaid. Toen zag men beter: de drenkeling werd as.n boord gehesen en aan wal ge bracht. Nog een gouden medaille voor Nederland De Nederlander Van Rijssel was een van de dertien deelnemers, die de internationale motormarathon in Tsjecho— Slowakije, zonder «en en kele strafpunt op te lopen, volbrach ten. Dit leverde hem een gouden me daille ou. Twee krasse vijf-jarigen De ondernemingslust van de jeugd is terrecht spreekwoordelijk. Een jon getje van vijf jaar, dat met zijn ou ders die te Nijmegen woonden, Bur- ger's dierenpark in Arnhem bezocht bleek daar plotseling onvindbaar. Grote ontsteltenis in het dierenpark waar een ieder aan deze kant van. de kooien mee begon te zoeken. Zon der resultaat. De politie werd in de arm genomen, maar ook zij schafte geen raad. Op de grote weg van Arnhem naar Nijmegen ontdekte de wegenwacht van de A.N.W.B. een klein jongetje moederziel alleen. Hij vertelde dat hij in Nijmegen woonde en de Wegen wacht gaf het jongmens een „lift". Maar bij het huis aangekomen bleek er niemand thuis te zijn. Dé buren vertelden, dat de familie een bezoek bracht aan het Burger's Dierenpark in Arnhem Het jongetje met het postduivenii»- stinct is weer bij zijn ouders. Een ander kras geval, ook met een vijfjarige, is dat van het zoontje van mevr. E. uit Den Haag. Hij ging al leen boodschappen doen voor zijn moeder en onderweg werd hij aan gehouden door een meisje, dat vrien delijk leek maar hem een riks af handig maakte. ïnplaats van in een huilpaniek te raken volgde de jon geman het meisje, zag, in welk huis zij verdween, lichtte zijn moeder in en de zaak kwam O.K. Uit de pop penwieg van het dertienjarige meis je haalde de politie overigens nog meer geld, afkomstig van andere kleine diefstallen. Schaken Bronstein won interzóne- tournooi De Rus Bronstein. heeft: -totvele' verrassing het interzönetournooi tea Stockholm gewonnen. Hy liet alle Russen die, sterker werden geacht, achter zich. De Rijkspolitie te Diemen heeft in nauwe samenwerking met de recher che invoerrechten en accijnzen te Amsterdam, een uitgebreid smokkel- complot opgerold. Niet minder dan 15 personen zijn reeds gearresteerd, ter wijl het onderzoek nog wordt voort gezet. De zwarte handel in de hoofdstad heeft door deze arrestaties een gevoe lige klap gekregen. Grote partijen Na tuurzijde goederen, textiel, sigaretten zonnebrillen, galanteriën enz. werden in de hoofdstad met medewerking van verschillende winkeliers zwart, verkocht. De goederen zijn afkomstig uit Bel- „Piet Hein" verdween... Prinses Juliana, de prins en de prin sesjes waren gisterenmiddag met da „Piet Hein" naar Sn eek gekomen om het beroemde „Admiraalzeilen" te zien. Maar deze imposante „vlootre vue" werd niet het hoogtepunt van de middag. Het hoogtepunt was de doorbraak Een ogenblik was het, of de „Piet Hein" was verdwenen. Rondom dit schip was het nog slecht een zee van masten. Masten van schouwen, lar ken, valken, regenbogen van dui zend boten. En de „Piet Hein" moest door de haastig toesnellende wstfer politie bevrijd worden! STAKENDE DOKTERS De dokters in Chaurmont in Oost Frankrijk hebben aangekondigd in sta king te gaan, tot htm belastingaan slagen verminderd zouden zijn. Alle spreekuren in de stad van 18 duizend zielen werden afgelast. Ernstige geval lep hadden echter de aandacht. HINDERPALEN IN 'T IJSSELMEER Bij de visserij op het IJsselmeer wordt hoe langer hoe meer hinder on derv den van de wrakken van vlieg tuigen welke er tijdens de laatste oor log terecht zijn gekomen. Mening visser verliest zijn netten. D^IJsselmeervissers hebben er bij de Opruimingsdienst op aangedrongen; de vele wrakken te verwijderen. Voor illegaliteit geen afscheid Een groep Engelandvaarders, ten ge tale van 250 man is door H. M. De Koningin op paleis het Loo ontvangen. De voorzitter v^n de club van En gelandvaarders, pater A. F. M. Mon dje,bood H. M. een playuette aan, waarop aan de voorzijde een afbeel 'ding van de woning, van de Konin gin in Londen te zien is. Pater Monschen zinspeelde in een toespraak op het komende afscheid van H, M. In haar antwoord gaf de Koningin echter te kennen, dat van een afscheid, ten aanzien van de illega jjiteit geen, sprake kan zijn. 'j— De gewichtheffer Charité, die in [Londen een bronzen medaille ver - joverde, wordt Vrijdagavond a.s in pen Haag gehuldigd. gië, waar zij met Nederlands gel\ {toerden gekocht. Dit geld werd op uiterst geraffineerde wijze over de jgsens gebracht, n.1. verstopt in ge slachte kippen, die bij honderden te gelijk (met vergunningen) over de gnens gingen. Het complot had vertakkingen in Vele delen van ons land Wereldproductie stijgt Volgens een nieuw economisch overzicht ramen deskundigen van de Ver. Naties, dat de wereldproductie in fabrieken, boerderijen en mijnen het afgelopen jaar 10 a 15 procent boven het niveau van 1938 lag. Inhuldigingsmedaille 1948 Een dezer dagen is een K. B. te ver wachten waarbij als herinneringaan de inhuldiging van koningin Juliana een zilveren draagmedaille wordt in gesteld. Deze zal ongeveer de vorm hebben van de medaille, die is uitge gen bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina. De toekenning dezer medaille is lltutter als herinnering bedoeld. Zij wo-dt bij de Rijksmunt geslagen in een zéer beperkte oplage. Rakjat'' voelt niet voor verdere besprekingen In een herdenkingsrede ter gelegen heid van de derde verjaardag van de Republiek heeft president Soe- karno gezegd, dat, als het de Neder landers ernst was met hun bewering dat het_ kolonialisme dood is, „zij moesten ophouden met te pingelen aan de datum van 1 Januari van het volgend jaar", waarop Indonesië on afhankelijkheid zal verkrijgen. Ver der uitstel zou het wantrouwen nog aanwakkeren. Soekarno merkte op, dat de Indonesische kwestie op een hoger, internationaal plan gekomen was en beloofde, dat, wanneer de vrijheid van de Republiek wederom zou worden aangevallen, men zich met alle middelen van de guerilla- oorlog zou verzetten. TARWEGRIESMEEL UITSLUITEND OP KEUZEBON VERMICELLI Aangezien gebleken is, dat dien aangaande hier en daar een misver stand bestaat, deelt het Centraal Dis tributiekantoor mede, dat tarwegries- meel uitsluitend verkrijgbaar is op de keuzebon voor vermicelli E._D. en niet op .tarwebloembonnen. Volgens Griekse persberichten zou de Albanese premier, Enver Hodja. met generaal Markos een oyereen— komst-gesloten* te-hebben betreffende bet terugtrekken van de guerilla's oa Albanees grondgebied. Enver Hodja zou de erugbetaling in goud geëist heb ben van de uitgaven voor de ver strekking van voedsel en onderdak aan de guerilla's. Romeinse afgodentempel gevonden Bij de in de oorlog verwoeste kerk van Geisteren (bij Venray) worden op gravingen vericht. Onder de huidige fundamenten zijn reeds gedeelten ge vonden van een houten kerk, die ver moedelijk door St. Willibrordus is ge bouwd. Bij nader onderzoek bleken hieronder de resten te zijn verborgen van een Romeinse afgodentempel. Oude munten en overblijfselen van de offergaven werden gevonden. in scheervlucht Maandag >#erd in Jeruzalem een Joods verbindingsofficier door een Arabischescherpschutter neergescho ten, juist 'toen hij uit de auto van .de Amerikaanse consulgeneraal stapte. De Economische en Sociale raad van de UNO besloot het voorstel van de SovjetUnie om Indonesië en Vietnam toe te laten tot de Economi sche commissie voor het Verre Oosten te verwerpen met 9 tegen 4 stemmen. Maarschalk Stalin heeft Pandit Nehroe ter gelegenheid van het één jarig bestaan van de Republiek India zijn gelukwensen gezonden. President Truman heeft „met grote tegenzin" de door de Republikeinen ingediende anti-inflatiewét getekend. Hij noemde de wét „zwak" en waar schuwde voor een economische ineen storting. In een zitting van de Veiligheids raad hebben de Engelse en Ameri kaanse afgevaardigden Joegoslavië van schending van het Italiaanse vredesverdrag beschuldigd. Joegosla vië op zijn beurt beschuldigde de Engelsen en Amerikanen ervan. De Argentijnse president, generaal Peron, heeft zich uitgesproken voor de vorming van een tolunie door de ZuidAmerikaanse landen, om aldus een economisch blok tot stand te brengen. Tot dusver zijn er in Sumatra thans 164300 personen tegen de pok ken gevaccineerd. Zelfs een duizend tal Arabische vrouwen, die in volko men afzondering leven, lieten zich inenten. Lr schijnen plannen in de maak ta zijn, om de kinderbijslagregeling t« wijzigen. Te wijzigen in die zin, dal de grote gezinnen een progressieve kin derbijslag krijgen. Dat wil zeggen, det te meer kinderen, des te meer toeslag. We willen niet ontkennen, dal vooral in een tijd van spanning tuf sen lonen en prijzen, naar maatregelen gezocht moet worden, waardoor de gt zinnen in het algemeen zo goed mo gelijk kunnen rondkomen. Deze zien* wijze is vrijwel gemeengoed geworden in ons land, hoewel de tegenstand van grote groepen tegen kinderbij slag eerst zeer krachtig was. We heb ben zelfs de tijd gehad, dat smalend werd gesproken over de fokpremie. Wij stellen dus op de voorgx-ond, dat we een kinderbijslag in de tegenwoordl ge omstandigheden aanvaardbaar, ja zelfs noodzakelijk achten. Het is een der fundamenten waarop de loon— en prijspolitiek rust. En toch hebben we bedenkingen tegen een progiessieve kinderbijslagre geling. Bedekkingen die men in eer ste instantie ook tegen de gehele kin derbijslag zou kunnen hebben. Wat is n.1 het geval? Door het gehele com plex van maatregelen, als kinderbij slag, verhoogde belastingaftrek, loon belasting enz., wordt het verschil in beloning van de arbeid onevenwich tig groot. Als we twee arbeiders nemen, die beiden vijf en veertig gulden in de week verdienen, waarvan de een on gehuwd is en de ander vier kinderen heeft, bedraagt het verschil in inkomen ongeveer zeventien gulden per week. Mén zal ons tegemoet voeren, dat het gezin ook veel grotere uitgaven heeft Inderdaad. Maar evenzeer is het juist, dat voor een verschillend loonbedrag dat ze uit eindelijk in handen krijgen dezelfde arbeid wordt verricht. Men moet het gevaar dat hierin schuilt niet onder schatten. Hoe dikwijls horen we te genwoördig ai geeu klanken, vooral als het ongehuwde werkers betreft, dat ze niet van plan zijn om overwerk te verrichten, -omdat ze er te weinig van profiteren in verband met de ho ge loonbelasting. Gehuwden met kinde ren hebben daar lang niet in die mate hinder van. Het zelfde verschil doet zich voor als men gezinnen neem met twee of met acht kinderen. Als men een bere kening opzet, h( e groot het 'erschil is, dat deze beide gezinnen betalen aan loonbelasting, schoolgeld, personele be lasting, en wat dies meer zij, komt men tot bedragen, waarvan men staat te; kijken. Dit is voor de grote gezinnen reeds een aanzienlijk voordeel. Wordt er nu een progressieve kinder bijslag ingevoerd, dan wordt het beeld nog schrieler. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat al deze be dragen moeten worden opgebracht door het bedrijfc-leven, wacioor de prijzen der artikelen langzamer zullen dalen Het zou ons een juistere oplos sir.g toeschijnen als het me°r gezocht werd in verlaging van de prijzen der voornaamste artikelen, waar alle ge zinnen dan in evenredigheid van zou den profiteren <r verschillig of men loontrekker is of zelfstandig. De grote, door groter "erbruik meer dan de kleine. v.Z.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1