IkmaaitUi' mam N. HOLLANDSE PERS 1945 DONDERDAG 19 AUG. 1948 Westen erkent de besluiten niet Tentoonstelling „De Nederlandse Vrouw 1898-1948' geopend Drees niet optimistisch over Indonesische kwestie Frankrijk neemt initiatief voor Europees parlement Russische musicienne wil in Zweden blijven Uitg. voor de Stichting De Vry« Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaa bö vooruitbetaling Advertenties 14 et p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. aar L taa ing f »ten ïge. t Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel K 2200 3971 SLEPENDE ZIEKTE Donauconferentie beëindigd 't Conflict Indonesië is voor velen gedurende lange tijd een nachtmerrie geweest Hét begint nu de vorm aan te nemen van een slepende ziekte. We hebben in Nederland er reeds een Tweede Kamerverkiezing om ge had en we krijgen er naar alle waar schijnlijkheid binnenkort een Grond wetsherziening doo*". De Memorie v. Antwoord is tenminste verschenen. Ze biedt ons weinig nieuws. De hui- digè regering volgt de koers der vo rige op, wij mogen wel zeggen, alle punten. Met de Malinosta en vlotten de on derhandelingen behoorlijk. Als alles zo was, zou het zaakje gauw aan kant zijn, maar die Republiek Ja, dat botert nog niet Integendeel Uit een paar uitlatingen uit de Me morie van Anwoord mogen we op maken, dat er in lange tijd geen bo ter van zal komen Die uitlatingen zijn, dat de orde verstoringen toenemen en dat er met kracht tegen zal worden opgetreden en voorts, dat de regering de moge lijkheid om met de Republiek een accoord te sluiten ..niet uitgesloten acht". Zo sukkelen we maar door. Hoe langer het duurt eer er een defini tieve oplossing komt, hoe meer orde verstoringen er zullen komen. De stemming wordt wederzijds steeds geprikkelder. En in een geprikkelde stemming komt men niet licht tot 'n accoord. Enfin, we zullen in Nederland nu wel gauw een herziene Grondwet hebben waardoor het wettelijk al thans mogelijk zal zijn een Neder landsIndonesische Unie te vormen Wat echter, indien blijkt, dat de Republiek de voorwaarden om tot deze Unie toe te treden, onaanvaard baar acht? Dan"*2itte"n wé met5 "~?en herziene Grondwet en mét'de gebak ken peren. Dan kan de zieke zich nog weer een tijdje voortslepen en wellicht dat de Commissie van Goede Diensten nog een keer of wat als dokter zal optreden. Misschien dat zelfs weer tot opera tief ingrijpen zal worden overgegaan Met als gevolg verergering van de kwaal. Wil deze ziekte een eind krijgen, dan zal allereerst het vertrouwen moeten worden hersteld Wie meent dat dit zal gebeuren door aanneming van de Grondwetsherziening in het Nederlandse Parlement, vergist zich. Dat kan hoogstens een beeft® kalme rend werken. Nodig is in de eerste plaats overbrugging van de tegen stelling Den Haag—Batavia Want naar onze overtuiging ligt hier de oorzaak var. de grote moeilijkheden. Eerst wanneer Den Haag er in slaagt Batavia te doordringen van het feit, dat er voor Nederland en voor Indo nesië alleen iets te bereiken valt langs de weg van eerlijk overleg, is er een kans, dat aan het langdurige ziekbed een einde zal komen. Willen de heren in Batavia dat in gemoede aannemen, des te beter. Willen ze dat niet, dan hopen we dat de regering de kracht zal vinden om hen in toom te houden. Er is een tijd geweest, dat Van Mook uitermate plooibaar was tegen over de Republiek. Het was de tijd, toen we in Indonesië geen strijd macht van betekenis hadden. Naar mate de strijdmacht groeide, verlie pen de onderhandelingen trager, voel der de Nederlanders in Indonesië hun macht groeien, werd de wil tot sa menwerking kleiner. Deze macht mag niet misbruikt worden In plaats van ordeverstoring die met de sterke arm onderdrukt worden, moet er nu komen een snel verloop van de onderhandelingen. Laat men niet geloven, dat men over een zee van tijd beschikt. En laat men ook niet rikiken, dat de ontwik keling in het verre Oosten in hoofd lijnen zou worden bepaald door een Grondwetsherziening in Nederland. Deze ontwikkeling kan alleen in goed banen geleid worden door het wekken van wederzijds vertrouwen. Dat de regering dit moge beseffen en er naar handelen. Niet alleen Indo nesië zit te snakken naar het einde van het conflict. Het Nederlandse volk wacht er met evenveel smart ©p v. Z. Cannou „een teleurstelling" De Donauconferentie is beëindigd. De Sovjet-Russische conferentie, die met een meerderheid van stemmen is aangenomen en die de Westelijke re- geringen uitsluit van de Donau con trole, werd door Engeland en Frank rijk genegeerd. Zij onthielden zich van stemming; de Amerikaanse ge delegeerde, Cavendïsh Cannon, stem de tegen. Cannon noemde de conferentie een teleurstelling" en vond haar een voorbeeld van „cynische solidariteit der meerderheid". Hij verklaarde, dat er sinds de aanvang der conferentie „een phalanx van zeven regeringen" was geweest, die zich reeds tevoren met de Sovjet-tekst accoord had ver klaard en elk Westers voorstel wilde afwijzen. Volgens Cannon was er, toen de conferentie begon, geen internationa le handel op de Donau. Het enige verschil zou thans zijn, dat zeven re geringen „de strenge Sovjet-controle van Bratislava tot de Zwarte Zee er kend hebben. De gedelegeerde der Sovjet-Unie, Andrej Wisjinsky, wees deze be schuldigingen van de hand. Hij zei, dat er vier amendementen in hét Sovjet-ontwerp zijn opgenomen, ge baseerd opAmerikaanse voorstellen en dat een aantal artikelen uit de conventie van 1921 was overgenomen. Londen houdt vast aan 1921 Thierry, de Franse vertegenwoordi ger, verklaarde, dat er een „onoplbs. bare situatie" zou ontstaan, indien de conventie in werking zou treden. De Britse vertegenwoordiger ver klaarde o.m., dat de- Britse regering de overeenkomst van 1921 als rechts geldig bleef beschouwen, totdat er 'n nieuwe gesloten zou zijn, die „door vrije onderhandeling" tot stand zou zijn gekomen en aanvaard zou zijn" door alle belanghebbende mogendhe den". Kans op succes in Moskou? Via door de Sovjets gecontroleerde radiostations in Duitsland is de ver wachting uitgesproken, dat de Wes telijke vertegenwoordigers te Moskou vandaag of morgen een nieuwe be spreking met de Russische autoritei ten zullen hebben en dat spoedig een conferentie van de ministers van Bui tenlandse Zaken Ier Grote Vier zou worden belegd. Welingelichte -waarnemers te Mos kou, aldus Reu terg correspondent al daar, schatten dat de kansen op over eenstemming tijdens de lopende be sprekingen 60 tegen 40 staan. Joden willen vredesconferentie De Joden en Arabieren krijgen van. Amerika en Canada in de Veilig heidsraad de waarschuwing, dat elke bestandsschending sancties van de V.N. tengevolge kan hebben. De Joodse vertegenwoordiger pleitte vu rig voor een vredesconferentie tussen Joden en Arabieren. Hü vroeg, hoe lang de Raad de „onrustige vrede" nog zou laten voortduren. Amerika en Frankrijk zullen ieder 125 militairen, België 50 naar Palesti na sturen om Bernadotte te helpen de orde te bewaren. Bernadotte had meer mannen gevraagd, maar daar moet de Veiligheidsraad over beslis sen. SCHEPEN VAN EN NAAR BATAVIA De ontscheping van het troepen schip „Grote Beer" zal, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op Vrijdag a.s. om 9.00 uur op de Ja vf kade te Amsterdam aanvangen; de ontscheping van de „Johan van 01— debarnevelt" een dag later op dezelf de tijd en plaats. De „Oranje" zal op 26 Aug. weer naar Batavia vertrekken. Mail voor de „Oranje" moet uiterlijk Zaterdag 21 Aug. vóór de laatste buslichting gepost zijn. De exchef van de generale staf van het Joegoslavische leger. gen. Jovanovic, is bij een poging om naar Roemenië te vluchten, bij de grens neergeschoten. Kamer over Grondwels-herziening De Tweede Kamer maakte gisteren een aanvang met de behandeling van de wetsontwerpen inzake de grond wetsherziening. Het eerst kwam aan de orde het ontwerp tot verandering in de grond wet, teneinde een nieuwe rechtsorde voor de in art. I der grondwet ge noemde grondgebieden te kunnen voorbereiden en vestigen. De heer Gerbrandy (a.r.) meent, dat het ontwerp staatsafbrekend en niet staatshervomiend is. Men spreekt over het praten met vertegenwoor digers der bevolking, maar die vor men geen parlement. Het zijn de mensen,die de luitenantgouver neur ons voor de neus zet. Spr. betoogt, dat men de konink lijke weg verlaten heeft. In wezen is de voorgestelde ver - andering reactionnair en stoot onze schone archipel terug naar chaos en onderdrukking. Spr. smeekt de herziening, die „een eijLd maakt aan het historisch konink rijk", niet te aanvaarden. Tilanus: „Koninkrijk niet gebroken". De heer Tilanus (C.H.) miste in de rede van de heer Gerbrandy iedere constructieve gedachte. Het koninkrijk wordt niet gebroken, maar gerecon strueerd. Volgens de heer Van der Goes van Naters (Arb) is het gewenst, dat een paar maanden vóór 1 Jan. '49 een toestand is geschapen, welke de Indonesiërs bevredigt. Naar de mening van de heer Stok vis (CPN) blijven de koloniale ver houdingen gehandhaafd. De oude Rijkseenheid krijgt een nieuw ge waad, maar het bedek't de oude ko loniale Adam, aldus spr. De vergadering werd verdaagd tot hedenmiddag. Prinses-regentes sprak over de positiè van de vrouw Huldeblijk voor schei dende Vorstin Om even over elven gistermorgen bejrad de prinsesregentes met een klein gevolg de zaal van de Houtrust hallen (e Den Haag om in baar func tie van ere-voorzitster van de Stich ting „De Nederlandse Vrouw 1898 1948" de tentoonstelling in de Hout- rusthallen te openen. Onder de aanwezigen waren o.m de commissaris van de Koningin in de provincie Noord Holland, de burge meester van Den Haag mr. Visser, de minister van Sociale _Zaken mr. Joe- 'kes. Kan er nog een bevre digende oplossing worden bereikt? Bij de beantwoording van de Twee de Kamerdebatten over de regerings verklaring heeft min.pres. Drces opgemerkt, dat het de vraag is of 'n bevredigende oplossing kan worden bereikt. Hij wees erop, dat men in geheel ZuidOostAzië be\«.!kin gen aantreft, die in verwarring en leed zijn gebracht. Geen enkel beleid kan waarborgen, dat men voorwaarts kan gaan zonder ongelukken te ver oorzaken. Ten aanzien van het herstel van rust er orde moet men zich geen illusies maken. Men moet het uitgestrekte land kennen om dit beseffen. Concrete feiten, dat duizenden in Republi keinse kampen verblijven zijn niet beschikbaar. Het gevalBondowoso moeten aan de rechterlijke instanties worden overgelaten Soekarno: „Nederlanders moeten goede trouw bewijzen' In een herdenkingsrede ter gelegen heid van de derde verjaardag van de Republiek heeft president Soe karno gezegd, dat, als het de Neder landers ernst was met hun bewering lil» Republiek staakt onderhandelingen Documenten weg Ir een aan de C.v.G.D. overhandig de brief deelt de Republikeinse dele gatie mede, dat zij zich verplicht ziet de aan de gang zijnde militaire be sprekingen met Nederland te onder breken, „daar de Nederlandse politie alle Republikeinse militaire documen ten inzake het bestand in beslag heeft genomen". Vóór deze documenten weer terecht zün, zullen de onderhandelingen niet door Djokja hervat worden. dat het kolonialisme dood is, „zij moesten ophouden met te pingelen aèn de datum van 1 Januari van het volgend jaar", waarop Indonesië on afhankelijkheid zal verkrijgen. V&i. der uitstel zou het wantrouwen nog aanwakkeren. Soekarno merkte op, dat de Indonesische kwestie op een hoger, internationaal plan gekomen was en beloofde, dat. wanneer de vrijheid van de Republiek wederom zou worden aangevallen, men zich met alle middelen van de guerilla- oorlog zou verzetten. Duizenden vrouwen werkten samen De voorzitster van de stichting, mevr. E. van den Bosch—de Jongh sprak het openingswoord. Zij zeide onder meer, dat gedurende een kleine twee. jaar duizenden Nederlandse vrouwen van allerlei gezindten eendrachtig hebben samengewerkt en al hun krach ten hébben gegeven om 'n huldeblijk aan Hare Majesteit aan te bieden bij haar 50-jarig regeringsjubileum. Pleidooi voor positie van de man? Prinses Juliana memoreerde voor de microfoon in een kort speechje de positie van de vrouw die in de laatste 50 jaar wel heel wat veranderd was. Een vijftig jaar geleden plaatste de man de vrouw op een voetstuk en kon de vrouw hem zowel ten goe de als ten kwade beïnvloeden. Gedu rende de afgelopen 50 jaar heeft de vrouw echter de moed gehad van dit voetstuk af te dalen en zelf aan het werk te gaan Toen zij dit waagde won zij. De prinsesregentes hoopte, dat de vrouw de man nu niet meer zou be schouwen als een instrument om lis tig haar zin door de drijven In de hoop, dat door deze tentoon stelling een nog groter wederzijds begrip zou ontstaan tussen de beide geslachten, verklaarde zij de tentoon stelling voor geopend. Dinsdag was het hoogtepunt van de Sneeker zeilweek: admiraalzeilcn. De Prinselijke familie woonde deze grootse zeilgebeurtenis bij aan boord van het jacht „Piet Hein", dat werd „bestormd" door honderden boten. Luchtfoto K.L.M. „Vijf landen" waarschijnlijk vóór November in Brussel bijeen De Franse regering heeft besloten de regeringen van Engeland, België, Nederland en Luxemburg uit te nodigen voor besprekingen over de oprichting van een Europees parlement. Frankrijk dringt er bij de andere vier landen op aan vóór November een voorbereidende conferentie in Brussel bij te wonen. Dit verzoek werd gedaan naar aanleiding van een memorandum van de coördinatie-commissie van de Europese eenheids-be wegingen. dat zojuist aan de regeringen der vijf landen was gezonden. „VEREENIGD EUROPA" HET DOEL Het bedoelde' memorandum stelt voor, dat de voorbereidende confe rentie zarbestaan uit 25 afgevaardig den uit Frankrijk, 25 uit Engeland, 11 uit België, 11 uit Nederland en 3 uit Luxemburg. De afgevaardigden zouden door de parlementen van hun land worden aangewezen. Na uitdrukking gegeven te hebben aan de hoop, dat de Europese Assem blee tenslotte alle naties van geheel Europa zal omvatten, wijst het me morandum dat o.m. door Winston Churchil, van Zeeland, Francoig <fu Menthou en prof. H. Brugmans was ondertekend, erop, dat, zolang de landen nog. niet besloten hebben een deel hunner souvereine rechten over te dragen, aan een internationale Europese gezagsinstelling, de Europe se Assemblée geen wetgevende of uit voerende bevoegdheden kan hebben. Wel echter kan zij belangrijke func ties van deliberatieve en advisc "ide aard vervullen. Spaak verheugd De Belgische premier, Paul Henri Spaak, die zich op het ogenblik met vacan'tie in de buurt van Biarritz be vindt, juichte het besluit van de Franse regering van harte toe. Dun- can Sandys, voorzitter van het inter nationale coördinatie_comité, ver klaarde, dat het bijeenroepen van de Europese Assemblée „een hoogs: drin gende aangelegenheid" was. „Het be staan van een gezaghebbende spreek buis voor de uitdrukking van de Europese publieke opinie 2al in de critieke maanden, die voor ons lig gen, de democratische regeringen ten goede komen", aldus Sandys. Griekse geregelde troepen schijnen te zijn beschoten door een onbekend vliegtuig met rode sterren op de vleu gels. Persberichten noemen het vlieg tuig Bulgaars. 'imiommm. VEEL BEWOLKING Meest zwaar bewolkt met voorna melijk in het Zuiden van hét land tijdelijk enige regen. Zwakke of ma tige wind, later draaiend naar richtin. gen tussen West en NoordWest. Koel weer. Duizend foto's van Juliana Gedurende de feestweek, van 27 Augustus—7 Sept. zal in Gouda 'n bijzondere tentoonstelling worden gehouden. Een inwoonster van Gouda heeft n.1. van de geboorte van Prinses Juliana af alle foto's, die van haar zijn verschenen, verzameld, zodat er nu een collectie te zien is van meer dan duizend exemplaren. Onder deze zijn verscheidene, die vrijwel niet in de handel zijn geweest. Sovjet-ambassade gewaar schuwd, haar niet lastig te vallen Het Zweedse ministerie van Bui tenlandsc Zaken heeft de Sovjsft— ambassade te Stockholm gewaar schuwd, dat zij een 19jarige Rus sische musicienne, Ly 'a Mkaprova, die weigert naar de SovjotUnie terug te keren, met rust moet laten. Het meisje zou verklaard heboen, dat Russische diplomaten alles in het werk stellen haar in de ambassade te lokken, ten einde haar van daar uit op transport naar de SovjetUnie te stellen. Vanwege de Sovjet—ambassade Stockholm is ontkend, dat pressie op het meisje werd uitgeoefend. „Wij willen haar in de SovjetUnie heb ben", zo werd verklaard, „on.dat haar VPÖer ons dat herhaaldelijk heeft verzocht". onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1