jlMMY BROWN ALS WIELRENNER Onze tweede klassers goed uit kwamen verrassend de bus De grote Gemeente-Alkmaar-wisselbeker gaat naar Friesland De tekorten bij de Vrijwillige Ziekenfondsverzekering HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Alcmaria Victrix— Veendam: 3-2 I»mmer voor de jubilerende A.V.V. „Alkmaar' (Go Aheadl omzoomden ®Iecb/s een 1500tal toeschouwen het •eiellige terrein aan de Westerwef. Wij hebben ditmaal kunnen genieten fan een op technisch behoorlijk peil «ttande wedstrijd. Zeer snel en spor Hef werd er gespeeld. De scheids rechter viel niet op. wat betekent, dat de onderlinge verstandhouding in het ▼eld goed was en de arbiter zijn taak verstond. Veendam is een stevige ploeg met een prima achterhoede met keper Rosies aan het hoofd. De gevaarlijke rechtervleugel, de Gebrs. Huizinga, bracht keer op keer verwarring in de achterhoede van Alcmaria. Van deze vleugel kwamen dan ook t doelpunten van prima gehalte. Veen dam als geheel was echter technisch juist iets minder dan Alcm. Bij Alcm. zagen wij 2 nieuwe gezich ten. n.L le ouaU.V.V.er v. d. Lek, •pil en de bekende Piet Eversteijn van A.D.O.; van beide spelers zal Alcm. nog veel plezier kunnen beleven. De Aachterhoede thans niet 'Afink in doel en versterkt met de Consequent stopperende v. d. Lek zal voor menige ploeg een groot struikel blok zijn. De beide kant—halfs Wie ©n Godvliet speelden zeer behoorlijk. *o wel aanvallend als verdedigend, füchmidt vóór de rust opgesteld als linksbuiten, demonstreerde openlijk tegen de beslissing van zijn keuze Commissie. Hij deed er niets'aan en Was overal te vinden, behalve op de buitenplaats. Na de rust als links— binnen met de Buijzer als links buiten naast zich, bleek het weer een jroëtballer te zijn. Wanneer wij schrij Ven dat ook v. Wleringen *>n Untied fliets voor Eversteijn onder deden, betekent dit een compliment voor de één. als de andere gezamenlijk' De SA.voorhoede bestaat uit vijf prima •pelers. Nu nog de juiste opstelling enwe zijn er! De wedstrijd f De eerste aanvallen waren voor Veendam. Het wfs de prima spe lende J. H., die keeper Afink voor het eerst het nakijken gaf. Dit was het sein voor de aanval, éocli Alcmaria was niet gelukkig met •chieten en keper Rosies wist dan ©ok zijn doel schoon te houden. Wij noteerden in deze periode 'n prachtige pas van Eversteijn naar de Buijzer. Slecht schieten van v. Wieringen, die in pracht positie stond, doch kort hierop maakte deze speler gelijk na ©en schermutseling voor doel. Hierna een corner over rechts, keu *ig door Veendam ingekopt, mees terlijk overgestompt door Afink. De A.middenlinie stuwden de aanval ten voornamelijk over rechts of op GULDEN /LIES ..VAN ANDER RAS" Dit Amerikaanse stuk van Arnaud é'Usseau en James Gow, behandelc het negerprobleem in de Zuidelijke •taten van Amerika en he« gaat diep ©p de kwestie in. Het stel het actu ©le vraagstuk van het rassenverschil ©an de orde. zoals zich dat na de oor log daar ontwikkeld heeft'. Het Amsterdamse Toneel Gezelschap geeft Dinsdagavond 24 Augustus a.s. om 8 uur een reprise van dit boeien de stuk De hoofdrollen worden ver tolkt door de eerste krachten van de Stadsschouwburg te Amsterdam o.a. Paul Huf als de perfide Senator Lang don. terwijl de rol van de neger— Soldaat „Brett' bij Johan Schmitz in goede handen is. Andere medewerkende zijn: Julia Cuypers, Carla de Raet. Willy Haak. Frits van Dijk, Lo van Hensbergen, JFim Vesseur en Egbert van Paridon. Regie en decor zijn van Louis Saai born. Niemand verzuime dit prachtige •tuk te zien. Kaartverkoop en plaatsbespreking dagelijks van 1L tot 1 uur. Telefo pisch na 12 uur. het midden en betrok „linksbuiten" Schmidt weinig in het spel. Het werd 21 door 'n echt „Un tieddoelpunt", recht op doei af een paar tegenstanders van zich af schuddend, tenslotte zelfs de keper omspelend. Door prima doorzetten va i dezelfde speler, waardoor Eversteijn de bal slechts voor hét inleggen had, werd het zelfs 31. Vreugde in het A._ kamp, waardoor v. Wieringen zelfs vergat er 41 van te maken. Hij miste een dot van een kans Maassen kwam er nog eenmaal aan 'te pas en redde schitterend, zij het door het weggeven van een cor ner, welke niets opleverde. Kort hierop rust. De spelers lieten niet lang op zich wachten, doch toen was het Veen dam, dat de toon aangaf. Na 20min. was het spelpeil weer in evenwicht Steeds weer was het Untied, die door goed- doorzetten gevaarlijke situaties voor het Veendamdoel schiep. Bij één hiervan schoot Eversteijn kei hard over de lat; en dit overkwam deze speler nog al eens. Veendam zag tenslotte moedig vol houden beloond door een strak dia gonaal schot, weer van de rechtsbin nen, 32, en met deze stand kwam het einde, nadat v. Wieringen nog éénmaal de sterkte van de bovenlat geprobeerd had. Het 2e—elftal van Alcm. speelde een voorwedstrijd tegen Veendam 2 en wis't met 4—0 'te winnen.. Dit geeft hoop voor de a.s. competitie. Goede reserve's zijn nu eenmaal nodig om een le—elftal in de running te houden. Van het oorspronkelijke elf tai blijft meestal weinig over in het verloop van de harde competitie wedstrijden. Halterfamilie huldigt haar Olympiade-turnsters Zondagavond werd in Café de Graan- handel, het clublokaal van de gymna. i stiekvereniging „de Halter" door een groot aantal leden, de drie dame3 ,die op de Olympiade de driekleur, doch tevens de Halter hebben vertegenwoor digd op grootse wijze gehuldigd. De 2de voorzitter de heer Tromp, sprak er zijn teleurstelling over uit j dat de heer Beverslag —de voorzit ter nog steeds wegens ziekte was verhinderd, dit voor hem zo groot ge beuren niet kon meemaken en heette vervolgens Ciara Post, Rie van Geene en Ko Tonneman hartelijk welkom. Tevens memoi-eerde hij de slechte or ganisatie en berichtgeving over h' gymnastiekgedeelte in Londen. Spr. vond het een grote eer voor de Halter dat een 3e deel van de 9 uitgezonden damesleden van zijn ver eniging waren. Ko Tonneman, die op heden de bruid is, kreeg een extra felicitatie. Zij hebben wel geen goud, zilver of brons meegebracht, maar toch een zeer eervolle plaats in Londen inge nomen. Hij bood als blijvend aandenken al le drie een foto van hen zelf in Olympisch costuum aan waar onder was geschreven: „Ter herdenking aan de Olympische Spelen in Londen 1948 aangeboden door de Halter". Ook werd Klaas Boot in deze hul de betrokken, hij is toch diegeen, die deze dames heeft getraind, ook hem werd zo'n foto aangeboden. Maar ook in het clublokaal van de Halter komt er een te hangen, want deze prestaties zijn in de analen van de Halter gegrift. 39. Keek Jimmy niet onvriendelijk, de heer Janus Joppe glom van vrien uelijkheid. Zijn gezicht verried een goedheid van gemoed, waai* een ban diet week van zou worden. Zijn Tot slot wekte spreker allen op om de goede naam die de Halter in de lande heeft, nimmer in 't gedrang te laten komen. Voor de a.s. Korenbeurs wedstrijden wordt dan ook de volle 100% energie verwacht. Klaas Boot dankte de leden, hij was ten zeerste ingenomen met zya ca deau het zou een ereplaats in zijn wo ning krijgen. Hiermede was de plechtigheid afge lopen en nam Dick Slinger de lieding over voor het feestelijke gedeelte van deze avond, tot laat in de nacht bleef de Halterfamïlie bij elkaar in grote feeststemming. Marijanne, won met overmacht, de kindéren van The Saint komen alle maal goed voor, denk o.a. aan Juliana Lee en Lucky Saint, ook de tweede prijs was voor Friesland door Mac Kinley, drie was Miss Axworthy. OP DE LANGE BAAN Het langebaannummer gaf met 7 paarden, zoals steeds bij deze soort nummers het geval is veel moois te zien. Het begin was snel misschien te snel, Juliana o.a. vertrok net als of het maar 800 m. was, het duurde dan ook even voordat de zwaarder geplaatste paarden aansluiting kregen Na één ronde was te zien dat de strijd zou gaan tussen JannekeEton Bre_ wer, Irene Frances en Dutch Hanover, de anderen moesten na twee ronden het vermoeide paarden hoofd buigen -voor dit sterke viertal. Het was Irene Frances, de snelle The Saint dochter die, een paar maal van de benen kwam, wat haar uitein delijk de prijs onthield en Eton veel last bezorgde. Het laatste rechte eind ingaande, bleek Janneke toch no» te snel te zijn voor de sterk opkomende Dutch terwijl Eton zich met de derde plaats tevreden moest stellen. Eea groot sneces voor de trainer Klaas Kramer die tweemaal op één middag Janneke als eerste over de eindstreep zag gaan. De leerlingencourse bracht een wel geslaagd slotnummer. De „jongens" hebben laten zien wat ze waard wa ren. en zonder nu de anderen te trort te doen moeten wy toch zeggen dat het rijden van Smit met Keesje Ax_ kit opviel. De combinatie re«d van start tot fmish wel overwogen. Lady Ruth B kon de achterstand roede door een paar foutjes niet meer inlopen. Op het doel afgaande meende de Graaf nog even met de zweep te moe ten werken, hetgeen evenwel misluk te laat dat nu maar aan de ouderen over de Graaf het publiek stelt zoiets gelukkig niet op prijs en er schuilt altijd gevaar in. Kalidre hadden wij iéts beter verwacht maar wij geven toe dat de koppaarden zeer snel wa ren. Het viel weer op dat een en twee Axkit-kinderen waren, goed bloed verloochent zich niet- (Zie voor de uitslagen pag. 2) vriendschappelijke gevoelens lagen duimendik op zijn bolrond gezicht, toen hij tégen Jimmy zei: „Mijn jon gen, wat ben jij een prachtige fiet ser". Hij draaide om Jimmy heen De Vrijwillige Ziekenfondsverzeke ring boert niet best meer, sedert de Verplichte verzekering ha^r intrede heeft gedaan. Het tekort wordt voor de laatste twee jaren op rond twintig millioen gulden gesteld. Er zyn voor deze slechte uitkomsten verschillende factoren aan te wijzen. In de eerste plaats zijn daar natuur lijk de sterk gestegen kosten van ge neesmiddelen, ziekenhuisverpleging, vervor, enz., terwijl de premies niet zijn verhoogd. Verhoging van de pre mies toch, zou in verband met de grote groep nadelige gevolgen hebben gehad. Het is echter wel duidelijk, dat de Vrijwillige verzekering zo niet kun nen doorgaan. De verplichte komt te hulp De Minister heeft nu na overleg met de Stichting «an de Arbeid be paald, dat de helft van het verlies van de Vrijwillige verzekering komt ten laste van de Verplichte verzekering en wel van het Vereveningsfonds, waarin de verplichte bijdragen wor den gestort. Ogenschijnlijk zou men hier bezwa ren tegen kunnen aanvoeren. Men zou kunnen zeggen, dat de gelden van de Verplicht verzekerden ten goede moe ten i aan <T> groep, en dn* der de premie zou kunnen worden verlaagd. Zo eenvoudig »s de zaak echter niet Men moet wel bedenken, dat de Vrij willige verzekering er het eerst was en als zodanig bepaalde rechten heeft Ze heeft door de invoering van de Verplichte verzekering grote schade geleden, daar het aantal bij haar aan- gsloten verzekerden sterk daalde. Dat niet alleen. Ook de aard van de Vrijwillig vrezekerden veranderde. Voorheen behoorden tal van valide arbeiders tot haar vaste klanten. Ar beiders, die over een goede gezond heid beschikten en die nu voor de Vrijwillige verzekering voor goed ver loren zijn. Over bleven de niet valide arbeiders, die dikwijls geen werk had den en dus ook niet in de verplichte verzekering vallen. De Vrijwillige ver zekering moet voorts de oudere ar beiders opvangen, die, als ze niet meer in het arbeidsproces ingescha keld zijn. bij haar terecht kmoen. Nadelig® gevolgen Het spreekt wel vanzelf, dat deze ontwikkeling voor de Vrijwillige ver zekering zeer schadelijk is geweest. Het kon niet anders, of er moesten op deze manier grote tekorten ont staan. Tekorten die niet mochten worden afgewenteld op Je honoraria der behandelende medici of ander personeel. als een verliefde haan rond een dikke hen en toen hij op Jiipmy's kuiten wees, sprongen tranen van bewon dering uit zijn kippige oogjes. De redenatie van de Minister is nu zo, dat het alleszins billijk is, dat do ste bevolkingsgroep omvat, een deel van het tekort voor haar rekening neeint. Na het overleg met de Stich ting van de Arbeid is hij echter niet bereid om 'het hele tekort te vergoe den. Over 1947 1948 zal respectie velijk tien en twaalf millioen worden bijgedragen. Voorschotten De Vrijwillige ziekenfondsverzeke ringen zullen in afwachting van de definitieve regeling voorschotten kun nen ontvangen. Mocht «venwel het Parlement deze regeling iuec aanvaar den, dan zullen deze voorschotten moe ten worden terugbetaald. Als voorwaarde wordt echter ge steld, dat de premie voor Vrijwillig verzekerden moet worden gesteld op 50 cent per week per persoon boven de 16 jaar. Kinderen beneden de 16 jaar hoeven geen premie te betalen, terwijl de verzekerden de zelfde rech ten moeten hebben als de verplicht verzekerden. Hebben de Vrijwillig verzekerden meerdere rechten, dan moeten dew apart verdisconteerd worden. Daar de rechten van Vérplicht en Vrijwillig verzekerden in de praktijk vrijwel overeenstemmen, zal deze bepaling weinig tegenstand ondervinden. Nieuwe wet op komst Inmiddels kan worden medege deeld, dat een nieuwe Ziekenfonds wet in voorbereiding is, waarbij de gehele regeling opnieuw zal worden bekeken. Het is nog niet bekend, hoe deze regeling er uit zal zien. Wel is door sommigen verklaard, dat de inko— mensgrens nog weer aanzienlijk zal worden verhoogd, maar er zijn ook meningen gelanceerd, waarbij de ver onderstelling werd geuit, dat ieder Nederlander ztch zou moéten verze keren. Het zou aan beginnen te gelijken op een navolging van het Engels» voorbeeld, waar naar wij menen dit stelsel ook is ingevoerd. Het lijkt ons echter niet verstandig op de zaak vooruit te lopen en ons in beschouwingen te begeven over de voor— en nadelen die aan een dergelijk stelsel verbonden zijn. „DE BESTE JAREN VAN ONS LEVEN» BERGEN Dat de Rus al het moge lijke doet om op filmgebied het beste te brengen bewijst wel, dat er déze week de film „De beste jaren van ona leven', draait. Over de inhoud en strekking dezer prachtige speelfilm, behoeven wij thans niet meer uit te wijden. In het voorprogramma beelden van de Olympiade in Londen en de auto renien in Zantvoort Kermis-draverijen op het Sportpark De kermisdraverjjen op het Sportpark zijn in elk opzicht geslaagd. Het weer was goed, de opkomst van het publiek bevredigend, maar waar het uiteindelijk omgaat «le geboden spo®t stond op hoog peiL Er is deze middag weer eens gereden zoals het moet. De vele paarden in goede conditie voorgebracht waren een lust voor het oog. Het eerste nummer de Leeuwarden prijs moest worden gesplitst. Lysurgus de flinke Axkit zoon won feitelijk van start af. Lady Gregor een goed paard was verdiend tweede maar ook Lady Heny gaf goede verrich tingen te zien, toch geloven wij dat wanneer Geersen met Lietse Mitzi niet tweemaal in de fout was ge- raakt de course een ander verloop genomen had. In de tweede serie was deze rijdgr met Inemnan gelukkiger hij liep hier met de hengst snel voor het veld uit en won zonder strijd alhoewel in de achterhoede gevochten werd om de plaatsen, vooral de veteraan M. Side_ rius had moeite om de tweede plaats met Leo O, voor Lex V te bezetten. Lex V een flink paard liet een goede indruk achter, bij een juiste behande ling zullen wij hier wel eens meer van zien. De Arnhem prijs was span nend. Little Monty en Lucky Saint waren paarden waar veel van werd verwacht. Eerst genoemde heeft de gehele course aan de kop gelegen maar de snelheid was te hoog waar door de goede draf in gedrang kwam, zodat uitschakeling het gevolg was, Lucky Saint raakte tweemaal in de fout, alhoewel ook dit een paard is met veel snelheid kregen wij de in druk dat het tempo wel eens te hoog was. King Spencer liep goed, maak te geen fout en werd verdiend één, Lucky twee en Lady Soprana drie, OM DE AMATEURSPRIJS De amateursprijs om de Wisselbe ker van Alkmaar was een prachtnum- mer en met 12 paarden goed bezet Gretta Trothan met V. d. Wal viel tegen maar de rest ging zoals 'het moet. De afstand was 2000 m. maar de zwaarder geplaatste paarden 2060/2100 gingen met de prijzen naar huis. A. G. Hibma een geroutineerde rijder wist met Janneke vlug bij de paarden te komen om dan rustig sturende als eerste de eindstreep te bereiken. Happy Saint met S. Castelein, ook 'n Friese combinatie kon wel een tijd lang de kop hebben maar moest zich uiteindelijk gewonnen geven. Hollandia Hanover K en ChristO- phores kregen de verdiende tweeder en derde plaats. Voorzitter Blom gaf met enkele hartelijke woorden de be ker over de afsluitdijk mee, terwijl rij der Hibma een kleine beker als blij vend aandenken in ontvangst mocht nemen. De Zwolle prijs voor drie-jarigen bracht 6 paarden in de baan en hoe wel wij zeer zeker over betere dieren uit deze jaargang beschikken, ook de ze course was geslaagd. Miss'Axworthy veroorzaakte een valse start wegens rijden door het lint, de rijder bleef uiterst kalm, lag bij de volgende start vooraan en kon deze positie een lange tijd behouden, Moun. tenier liep volgens het publiek niet zoals het behoorde, ofde jury met deze afkeuring ingenomen was weten wij natuurlijk niet, maar later werd omgeroepen dat dit paard een ijzer verloren had, een geste die navol ging verdient. Het publiek is toch uiteindelijk de brenger van de cen ten en een beetje meer dankbaarheid bij sommige beslissingen zou geen kwaad kunnen.: Regeling voor 1947 en 1948 in afwachting van nieuwe wet FEUILLETON Spannend verhaal /an EDGAR WALLACE - „Nu, blijf hier een ogenblik zitten tot ik mij wat meer presentabel maak en dan zal ik je naar huis brengen". .„Mij naar huis -brengen?" zei het verschrikte meisje. >,Niet naar moeder, nee, nee. Zij mag het nooit weten". „Integendeel, zij moet het weten. Ik weet niet, wat ze piet zou mogen weten", zei Tarling raet een glimlachje, „maar er is nu al genoeg geheimzinnigheid geweest en daar moet een eind aan komen". Zij stond op en liep naar de haard,' steunde haar elle bogen op de schoorsteenmantel en wendde haar gelaat [Van hem af. J „Ik zal u alles vertellen, wat ik vertellen ka*. Mis schien hebt u gelijk", zei ze. „Er is al te veel geheim zinnigheid geweest. U hebt mij vroeger eens gevraagd, wie Milburgh was". Zij keerde zich half naar hem toe. „Ik zal ie die vraag niet meer doen", zei hij kalm. „Ik weet v»atW „U weet het?" „Ja. Milburgh is de tweede man van je moeder". Haar ogen werden opengesperd. „Hoe is u daar achter gekomen?" „Ilc vermoedde het", glimlachte hij. „en zij behield op Milburgh* verzoek, de naam Rider. Hij verzocht haar, om niet te vertellen, dat zij hertrouwd was. Is 't niet zo?" Zij knikte. „Moeder onmoette hem zeven jaar geleden. Wij waren toentertijd in Harrogate. Zie u, moeder had wat geld en ik denk, dat Mr. Milburgh dacht, dat dit meer zou zijn, dan het werkelijk was. Hij was een zeer aangenaam mens en vertelde aan moeder, dat hij een grote zaak had in de stad. Moeder gelooft, dat hy 't zeer goed doen kan" Tarling floot. „Ik begrijp het", zei hij. „Milburgh heeft zijn werk gevers bestolen en dit geld uitgegeven voor je moeder". Zij schudde het hoofd. „Dat is gedeeltelijk waar en gedeeltelijk niet waar", zei zij. „Moeder is een onschuldige deelgenoot. Hij kocht dit huis in Hertford en meubileerde het weelderig, tot voor een jaar hield liij twee auto's, toen kreeg ik ge daan, dat hij ze afschafte en eenvoudiger ging leven. U weet niet, wat deze jaren voor mij geweest zijn, Mr. Tarling, sedert ik ontdekte, hoe diep moeder vernederd zou worden, wanneer zijn schurkenstreken aan het licht kwamen". „Hoe ontdekte je het?" „Al heel gauw na het huwelijk", zei het meisje. „Ik kwam op zekere dag in Lynes winkel en een der be dienden was onbeleefd tegen mij. Ik zou er niet veel notitie van genomen hebben, maar een der winkelchefs ontsloeg het meisje op staande voet, en toen ik een goed woordje voor haar deed opdat zij mocht blijven, drong hij er op aan, dat ik zelf met de chef zou spreken. Ik werd naar een privé-kantoor gebracht en daar zag ik Mr. Milburgh en ontdekte, welk dubbel leven hij leidde. Hij haalde mij over het geheim te bewaren, schilderde mij een vreselijk beeld van hetgeen gebeuren zou en zei dat hij alles in orde kon maken, wanneer ik in de zaak wilde komen en hem helpen. Hy vertelde mij, dat hij veel geld belegd had, dat grote rente opbracht en dat hij dit geld zou gebruiken, om zijn fraude weer goed te ma ken. Dat was de reden, waarom ik in betrekking kwam in Lynes Magazijnen, maar hij heeft van het eerste ogenblik af zijn woord gebroken. „Waarom bracht hy je daar?" vroeg Tarling. „Omdat hy gevaar liep om ontdekt te worden, wan neer er een ander geweest was", zei het meisje. Hij wist. dat ieder onderzoek naar onregelmatigheden in de boe ken eerst op myn afdeling zou komen en hy wilde daar iemand hebben, die hem daarvan in kennis stelde. HIJ verried niet, dat hij deze gedachte met zich omdroeg", zei het meisje, „maar ik vermoedde, dat het dit idee was, dat in zijn hersenen -chuilde. Zij vertelde hem verder iets van het leven, dat ®IJ geleid had, de vernedering, veroorzaakt door de we'en- schap, welke verachtelijke rol zij speelde. „Van het eerste ogenblik af, was ik de medeplichtige'* zei zij. „Het is waar, dat ik niet stal, maar de reden* waarom ik myn betrekking aannam, was dat ik hem daardoor in staat stelde, zoals ik dacht, om een grievend onrecht goed te maken en mijn moeder de schande en ellende te besparen, die het gevolg zouden zijn van de ontdekking van Milburgh's waar karakter. Zij keek hem met een droevig glimlachje aan. „Ik kan me haast niet voorstellen, dat ik tot een detec- itve spreek", zei ze, „en alles, wat ik in deze jaren gele den heb, is tevergeefs geweest; maar de waarheid moei nu bekend worden, wat ook de gevolgen daarvan mo gen zijn". Zij hield op. „En nu zal ik u vertellen, wat er gebeurde u» d© nacht van de moord".

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3