N.HOLLANDSE PERS 1945 Veranderd Beeld 'iN-moralK. Belangrijke vorderingen? Wetsontwerp voor interimregering aan Bandoengconlerentie voorgelegd WERELDRAAD DER KERKEN IS GEVORMD 5e JAARGANG No: 1317 DINSDAG 24 AUG. 1948 üitg. voor de Stichting De Vrüe Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal bö vooruitbetaling. Advertenties 14 ct p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v, Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel. R 2200 3971 Er wordt wel eens beweerd, dat de Nederlandse bevolking van nature behoudend is. Speciaal zou dit gel den voor de categorie van veehouders en landbouwers, die over het alge meen gelden als mensen, die vastge roest zitten aan het oude. Is dit zo? We menen dat we het ten sterkste moeten ontkennen. De Nederlander moge bedachtzaam zijn, bet is niet zijn gewoonte om over een nacht ijs te gaan, als het nodig is gaat het roer radicaal om. Dan is er geen sprake meer van behoudend; dan wordt er aangepakt met een voortvarendheid, die er zijn mag. Deze gedachten drongen zich aan ons op, toen we een overzicht in han den kregen van de vlucht, die het Co_ öperatiewezen in 'Nederland, en wel speciaal in de Landbouw heeft ge nomen Nog maar vijf en zeventig jaar ge leden was er van coöperatie geen sprake. De eerste werden juist opge richt. Maar voor bijna al zijn produc ten was de landbouwer afhankelijk van de particuliere handel, van de ondernemer, zowel thuis als op de markt. Als hij geld wilde opnemen of be leggen, de Boerenleenbanken waren er nog niet. De melk kwam bij par ticuliere fabrieken of werd op de boerderij zelf verwerkt. Ziet nu eens welk een enorme vlucht het coöperatiewezen juist in die con servatieve landbouw heeft genomen. Ruim dertienhonderd boerenleenban ken, over het hele land verspreid, zor gen er voor, dat de plattelandsbevol king gemakkelijk geld kan opnemen of zijn spaarcent-er kan beleggen. Aan- en verkooporganisaties rijzen als paddestoelen uit de grond. Ruim 60 van de in ons land verbruikte kunstmeststoffen en voederartikelen worden via de coöperatieve organi saties betrokken. De Zuivelindustrie verwerkt 75 van alle melk, tot de verschillende producten. Zo zit men niet stil en voor degene, die er een keer speciaal op let, is het wel merkbaar, dat het economisch beeld van de maatschappij in de laat ste tijd sterk veranderd is. Als we de lijst eens nagaan, zien we kunstmest- fabrieken, zaaizaad- en pootgoed-ver- enigingen, grasdrogerijen, vlas-, sui ker. en zuurkoolfabrieken, eier- en tuinbouwveilingen, brandwaarborg maatschappijen en nog veel meer, al les op coöperatieve grondslag. Hier is sprake van een ware revolutie. En we kunnen er van op aan, dat de stroom nog zal groeien. Wij begroe ten dit streven met vreugde. Het is een bewijs, dat de bevolking van het platteland mee weet te komen en zijn tijd begrijpt. Ze moge dan nog zulk een voorstander zijn van particulier initiatief en een tegenzin hebben te gen verambtelijking, ze heeft hier -ï- toond de tekenen des ti.ids te ver staan. En ze heeft er naar gehandeld. Het kan aan de bedrijfsuitkomsten slechts ten goede komen. v. Z. H. D. Louwes over toekomstige landbouwpolitiek „Recht van bescherming, plicht doelmatig te werken" Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw heeft zijn goed keuring gehecht aan een inleiding van de voorzitter, de heer H. D. Louwes, welke als basis voor de komende besprekingen over de toe komstige landbouwpolitiek kan gel den. Deze uiteenzetting is ook ter kennisgebracht van de minister van Landbouw. In deze inleiding gaat de voorzitter uit van de stelling, dat dc landbouw moet leven onder het zelfde regime als het overige bedrijfsleven. De landbouw kan niet dulden, dat men hem zelf onbeschut laat en aan de andere bedrijfstakken beschutting biedt. Het leidende beginSe] zal moe ten zijn: bestaanszekerheid. Dit eist een actieve landbouwpolitiek ten aan zien van de prijzen en de lonen, de uitvoer en de beheersing van de pro ductie. Tegenover deze actieve poli tiek staat de plicht van de landbouw: doelmatig en hard werken en open staan voor het nieuwe. Daarnaast moet de landbouw in staat gesteld worden eigen verantwoordelijkheid te dragen voor het volbrengen van zijn taak. Basis: „redelijke beloning" Het fundament van de landbouwpo litiek is de voorziening van de binnen landse markt en het in stand houden van een zo groot mogelijke export. Een redelijke beloning van boer en arbeider moet de basis zijn. Om dit te bereiken kan men niet buiten maat regelen waardoor men bepaalde prij zen kan garanderen. Maar het spreekt vanzelf, dat men, indien men enerzijds maatregelen wijst, die bepaalde prijzen garanderen zich anderzijds niet kan verzetten te gen maatregelen, die de productie re gelen. De Stichting is zich dit ten vol le bewust. Bestemming der producten in onderzoek De Stichting wil een onderzoek in stellen naar de mogelijkheid of men dit doel o.m .kan bereiken door mid del van een veevoederdistributie, aan gepast aan de bestaansbehoeften en de productiecapaciteit van het afzon, derlijke bedrijf, doch zonder controle op de bedrijven zelf. Indien de landbouw lonende prijzen wenst voor zijn producten, zal hij zich moeten afvragen of hij met zijn pro ductie nog wel op de goede weg is. Onlangs is door de stichting voor de Gratis arbeid voor nationaal huldeblijk De Roosendaalse galvanische, indus trie J. dè Bookelaar heeft bezoek ge had van burgemeester d' Ailly van Amsterdam en van de heer G. Boulan- ger, secretaris van het „Comité natio naal huldeblijk aan H M. Koningin Wilhelmina". Zij kwamen de dank van het comité overbrengen voor de be langeloze medewerking van de heer De Bookelaar en zijn personeel. Zij hebben 2 /2 millioen jubileumspeldjes zonder enige vergoeding dat kostte enige weken dag en nacht werken gehard en gepolijst. Naar thans gebleken is, fcijn er geen mensen ontvoerd bij de trein- overval tussen Bandoeng en Poerwo- kerto. De door Polygoon vervaardigde film „Moeder des lands" is klaarge komen. Reeds zijn 15 copieen naar de Oost gezonden. landbouw een studiecommissie voor de nationaal meest verantwoordè be stemming van de melk ingesteld. Een studiecommissie, die hétzelfde doen zal met bétrekking tot de aard appelen is in oprichting. Ook voor an dere sectoren zal een dergelijke -studie nodig zijn. Wat het kleine boerenbedrijf aan gaat, het Landbouw Econ. Instituut zal weldra aanvangen met een stelsig- matig onderzoek, met de bedoeling 'n gedocumenteerd inzicht in de positie der kleine bedrijven te krijgen. Ook in Utrecht hebben de slagers thans geprotesteerd tegen de te lage vleesrantsoenen. 400 slagers woonden de bijeenkomst bij. De Egyptische bevelhebber in Pa lestina, Ahemed Aziz Bey, heeft op het slagveld de dood gevonden. Ook in Engeland rolt de voetbal weer. Op dit plaatje rolt de bal niet: zij ligt stil, terwijl een der spelers van Coven. try City in de doelmond zit nadat Brentford zijn tweede doelpunt ge. maakt bad. In het Noorden van het land: matige tot krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk harder Zuid-Westelijke wind, later afnemend. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien. Weinig verandering in temperatuur. In het Zuiden aanvankelijk zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind, la ter tijdelijk veranderlijke wind. Meest zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Weinig verandering in tempe. ratuur. Sialin ontving wederom de Westelijke ambassadeurs Vier uur en veertig minuien duurde het onderhoud, dat Maandagavond plaats vond tussen Stalin en Molotov en de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten. Om ruim half twee 's nachts werd het onderhoud beëindigd. Volgens A.F.P. heeft Roberts, de Britse ambasadeur, positief verklaard dat dit niet het laatste onderhoud was en dat belangrijke vorderingen zijn ge maakt. De Amerikaanse ambassadeur, dr. Baruch, reikte aan drie Nederlandse verzetslieden Amerikaanse onderschei dingen uit. Drieduizend guerillastrijders zijn uit een val van de Griekse regerings troepen ontvlucht. Zij zijn naar Al banië getrokken. De kampioen profs wielrennen Schotte tijdens de afdaling van de Geulemer- berg gevolgd door Kübler (Zwitser laad), Ricci (Italië) en Dupon (België) Aneta's speciale correspondent in Bandoeng verneemt, dat de schets van het wetsontwerp op de besfuursvoorzieningen in Indonesië gedu— een federale regering. B. rende de overgangstijd voorziet in:A. kabinetsraad. C. een federale raad. D. federale ging een volksvertegfenwoordi— Afgevaardigden niet tevreden Over samenstelling en werkwijze van deze lichamen bericht het pers bureau Aneta het volgende: De federale raad zou moeten be staan uit vertegenwoordigers van de staatkundige eenheden; ui't elk dier eenheden een vertegenwoordiger. De volksvertegenwoordiging zaï moeten bestaan uit ten minste twee en ten hoogste tien vertegenwoordigers van elk bétrokken staatkundige eenheid. Deze vertegenwoordigers zijn niet verantwoordelijk aan hun deelstaat Voor hur» daden in de volksvertegen woordiging. De federale regering zou benoemd worden door de federale raad en zou bestaan uit 'ten minste vijf Indonesiërs, zoveel mogelijk uit verschillende gebieden. De federale regering is verant woordelijk aan de federale raad en de volksvertegenwoordiging. De ka binetsraad zou bestaan uit de fede rale regering en het college van se cretarissen van staat. De besluiten van de federale re gering worden genomen in kabinets raad. Op alle belangrijke gebieden zoals op gebied van voorzieningen betref fende de Verenigde Staten van In donesië en de Unie worden beslis singen genomen in overeenstemming met de federale raad. Alle bevoegd heden van de gouverneur—generaal zouden worden overgedragen aan de federale regering. Resolutie met algemene stemmen aangenomen Gisterochtend heeft het Congres der kerken met algemene stemmen de re solutie aanvaard om te komen tot stich ting van een wereldraad der kerken. De resolutie werd voorgedragen door pasteur Mare Boegner uit Parijs en luidt als volgt: „Dat de eerste assemblée van de Wereldraad der Kerken hierbij voor geconstitueerd verklaard wordt, in overeenstemming met de constitutie, ontworpen in 1938 te Utrecht met in stemming der kerken, dat de Assem- bleé zal bestaan uit die personen, die aanwezig zijn als de officiële gedele geerden van de kerken bij de raad en dat de vorming van de Wereldraad der Kerken bij deze voltooid is". Naar een „volledige eenheid der Kerken" Uit het rapport van de algemene secretaris wordt over de histische ge beurtenis in Amsterdam o.m. gezegd: Met weinig uitzondering hebben alle kerken, die uitgenodigd waren, de uitnodiging aanvaard. De beteke nis van het samenkomen van 150 ker ken van 20 verschillende geloofsop vatting behoeft geen verder commen taar. Vele kerken, die gaarne aan het congres hadden deelgenomen konden door verschillende omstandigheden geen vertegenwoordigers zenden. Het stemt tot vreugde, _jdat verscheidene historische orthodoxe en oosterse ker ken vertegenwoordigers hebben ge zonden Over de afwezigheid van de R. K. kerk wordt o.m. gezegd: Het is te be treuren dat de Heilige Stoel besloten heeft zich niet bij de Wereldraad -an te sluiten, vooral omdat vele Rooms- Katholieke priesters en leken groot begrip hebben getoond voor het doel en karakter van de beweging. De Wereldraad der Kerken zal hopen en bidden, dat de mogelijkheid van con tact zal blijven bestaan. Het voorlopig comité ziet het als een der belangrijkste taken van de Raad de kerken samen te brengen om de verschillen in geloofsopvatting te be spreken. Op deze wijze kunnen zij worden voorbereid op volledige een heid tussen de kerken. Gelukwens van regering naar Wereldraad der Kerken Maandagavond heeft de regering de deelnemers aan de eerste Assemblee van de Wereldraad der Kerken in het Rijksmuseum te Amsterdam ont vangen, Verschillende ministers en ge zanten waren aanwezig en, als verte genwoordigster van H.M. de Koningin mevr. C. M. Baronesse van Tuyll van Sérooskerken. Daar „ere-dienst" onder het depar tement van Justitie valt was het aan min. Wijers, als gastheer op te feden. Na hem zal waarschijnlijk wel geen katholiek meer dit congres toespre— kén. Min. Wijers sprak de wens uit, dat dë arbeid van het congres de broeder schap der volkeren over de ganse Vorstelijk bezoek Onder luid applaus van het voltallige Congres namen gistermiddag prinses regen tes Juliana en prins Bern- hard aan de bestuurstafel in het Concertgebouw plaats. Het prinselijk paar had de vijf voorzitters van de We reldraad, benevens een 20- tal gedelegeerden tevoren ten paleize aan de lunch ontvangen. Een tweede buitenkansje dus voor de talrijke pers fotografen! aardbodem moge versterken. Met de Bijzondere rechten van de Kroon Benoen,», wordt voorts een hoge vertegenwoordiger van de Kroon voor overleg inzake de buitenlandse betrekkingen, financiën e.d. Inzake vestiging van buitenlandse betrekkingen in Indonesië en het voeren van het buitenlid ds beleid, besluit echter de Nederlandse rege ring. De federale regering regelt voorts in overleg met vertegenwoor digers van de Kroon de organisatie en opleiding van de federale strijd krachten. De hoge vertegenwoordiger van de Kroon voert het bevel over alle strijd krachten in Indonesië. Aldus is in grote trekken Kt 32: artikelen tellende voorontwerp, dat voorts de mogelijkheid inhoudt om naast de vertegenwoordiger van de Kroon gede.egeerden van de K-oon te benoemen. Jn deze vorm niet aanvaardbaar" Het is te verwachten, dat in het advies van de federale conferentie te Bandoeng op bovenstaand ontwerp vele wijzigingen zullen worden voor gesteld. Vrij algemeen gaf men in kringen van de conferentie te ver staan, dat dit ontwerp niet aanvaard baar is. Er zijn wensen tot beper king van de bevoegdheden van de hoge vertegenwoordiger van de Kroon en uitbreiding van d:e federale regering. China weert inflatie Het was als een herinnering aan „de goede oude tijd", aldus seint Reuter# correspondent uit Sjanghai, toen men vanmorgen wakker werd om tot de ontdekking te komen, dat een krant slechts 25 cents kostte inplaats van achthonderdduizend dollar De Chinese banken gingen, na se dert Donderdag j.L in verband met de invoering van het nieuwe geld ge sloten te zijn geweest, weer open. De wisselkoers is: een nieuwe gou den joean tegen drie millioen oude Chinese dollars. Het bestuur van de stichting Oran jehotel deelt mede, dat deelnemers bede, dat de Almachtige Zijn zegen op voor défilé langs dodencel 001, deze arbeid zou schenken, besloot de 1 7ii<h nviftA*. noiiwlrouriop wormelHinc minister zijn begroetingsrede, die door pasteur Ma>'c Boegner, een der presi denten van de Raad, werd beantwoord Dr. Karl Barth sprak. Op de tweede dag van het congres heeft de beroemde Zwitserse theoloog dr. Karl Barth gesproken over; „De wanorde op de wereld en het heil- plan Gods" Prof C. H. Dodd, van de Universiteit Cambridge, sprak over „de bijbelse grondslag". zich onder nauwkeurige vermelding van naam en adres uitsluitend schrif telijk dienen te melden bij het secre tariaat, Borneostraat 12 b, vóór 31 Augustus, Het défilé vindt plaats om half elf 's morgens op de 18e Septem ber. Een opname voor de wijdingsdienst, die het Congres van de Wereldraad der Kerken voorafging. In hun kerkelijke kleedij gekleed betreden de deel nemers de Nieuwe Kerk. De vierde van links is de aartsbisschop van Can- terbury. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1