0e: c JkmaaïJer 5e JAARGANG Ho: 1318 WOENSDAG 25 AUG. 1948 Vredesonderhandelingen tussen Joden en Arabieren? Citfr voor de Stichltaj Do VrIJo Alkmaar der. AbonnementsprUo 3.4a po, kwartaal btt vooruitbetaling Advertenties 14 et. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen BureauRidderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200- 3971 „Inleidende besprekingen'' zouden thans worden gevoerd De New.Yorkse radio heeft bekend gemaakt, dat de minister van Buiten landse Zaken van Israël, Mosje Sjer tok, heeft meegedeeld, dat er voor. lopige vredesonderhandelingen plaats hebben tussen Arabieren en Israël. Volgens de radio heeft Sjertok te ken nen gegeven, dat de besprekingen in een niet nader te noemen hoofdstad worden gehouden. Sjertok zou aan de Zionistenorga nisatie te Jeruzalem hebben meege deeld, dat van eigenlijke onderhande lingen nog niet gesproken mag wor den. Het betrof nog een „voorlopige gedachten wisseling". Arabische ontkenning Volgens Abdoel Rahman Azzam Pas ja, algemeen secretaris der Arabische Liga, mist het bericht elke grond. Ook de Syrische minister van Bui- ln Moskou juist over het dode punt Reuter's diplomatieke correspon dent meldt uit Londen, dat men daar de besprekingen in Moskou in een nog critiek stadium acht. Volgens een woordvoerder van het Britse departement van Buitenlandse Zaken zal Bevin's persoonlijke afge zant, Frank Roberts, voorlopig nog te Moskou blijven. De mogelijkheid van voortzetting der besprekingen, waarvan men Maan dagavond een definitief vastlopen schijnt te hebben kunnen voorkomen, schijnt thans af te hangen van de me ning der Westerse regeringen over de voorstellen ter overkoming van de im passe betreffende Berlijn, welke, naar men aanneemt, Maandagavond door Stalin zijn gedaan. IVloskou optimistisch In Moskou geloven „welingelichte kringen", dat Stalin met deze voor stellen de internationale toestand 'n gunstige wending heeft gegeven. De "Westelijke gezanten zouden „buiten gewoon tevreden" zijn met de voor stellen van Stalin, die neer zouden komen op een erkenning van de rechten der Westelijke mogendheden t.a.v. het bestuur van en het ver voer naar Berlijn. Urgentieprogram voor de landbouw In een „urgentieprogram" van 13 punten vraagt de Stichting voor de Landbouw van de regering om. spoe dige uitbetaling van de 40 millioen gulden compensatie-toeslag aan de zandbedrijven en overbruggingstoe lage aan kleine bedrijven, waarvoor de gelden naar de mening van de Stichting uit het Landbouw-egalisatie. fonds kunnen worden geput. Voorts maakt de Stichting bekend, dat in het volgend jaar met kracht de volkomen gelijkstelling van land arbeid met gelijkwaardige arbeid in andere bedrijven zal worden gestimu leerd. Ook wordt aangedrongen op snellere behandeling van het wetsont werp op het bedrijfspensioenfonds in de landbouw. Twee Am. vliegtuigen botsten tegen elkander Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft bekend gemaakt, dat 2 Amerikaanse skymasters gisteren "ngeveer 15 K.M. van Hanau (HessenNassau) zijn neergestort. De beide toestellen zouden in de lucht met elkaar in botsing gekomen zijn in de buurt van het plaatsje Ra- polzhausen. Men weet nog niet of er overlevenden zijn. "EN^ZQNMINL tenlandse Zaken heeft de juistheid van het bericht on.kend. Hij voegde er aan toe, dat hij nooit zou geloven, dat dergelijke besprekingen in de hui dige omstandigheden zouden kunnen plaats vinden. Zwakke tot matige wind, aan vankelijk uit Westerse richtingen, later draaiend naar ZuidWestelijke richtingen. Wisselende bewolking met bijna overal droog weer. Weinig Verandering in temperatuur. Schandaal op de Stadionbaan In de halve eindstrijden achtervol ging profs reden de beide Italianen Bevilaqua en Coppi op de Amsterdam se Stadionbaan tegen elkaar, als ge volg van de tijden, die zij in de vorige rit hadden gemaakt. Bevilaqua ech ter reed in zeer kalm tempo zijn rond jes, terwijl Coppi er een snelle pace in zette. Het was duidelijk, dat Bevi laqua zijn landgenoot wilde laten winnen. Het publiek gooide met "t- kussentjes op de baan. De onsportieve Italiaan stapte af en Coppi werd over winnaar verklaard Gerrifc Schulte reed in de andere halve finale tegen de Zwitser Koblet zeer goed, maar kon eerst in de laat ste meters de overwinning bevechten, zodat Coppi en Schulte vanavond el kaar ontmoeten om de titel. Pronk, onze stayerkampioen, lever de een fraaie prestatie, door de 2e se rie van de stayers te winnen voor oa. de Fransman Lamboley, de Belg Clau_ tier en de Zwitser Heimann. Blankenauw, onze kampioen achter volging amateurs, werd er in de kwart eindwedstrijden uitgereden door de Fransman Coste, zódat in dit nummer de Hollanders zijn uitgeschakeld. Extra versnaperingen voor een ieder Ter~ gciosc-.iheid va» het regermgs jubileum van H. M. de Koningin wordt aan alle leeftijdsgroepen een bon voor 100 gram versnaperingen beschikbaar gesteld. Deze bon wordt in de bonnenlijst van deze week opgenomen. Tevens is met het oog op de feestelijkheden aan ijsbereiders en limonadefabrieken een extra toewijzing suiker verstrekt. Melkboeren op de bon Melkboeren op de bon De Haarlemse melkbezorgers, die de week van 14 tot 21 Aug. vrij heb ben genomen en de melkbezorging aan de huizen hebben stopgezét, zul len op last van het Bedrijfschap voor Zuivel allen bekeurd worden door de C.C D., wegens overtreding van de verordening, die gebiedt dagelijks oe halve des Zondags melk aan huis te bezorgen. Vliegtuig stortte neer bij Valkenburg 7"wee doden, drie lichtgewonden Gistermiddag om 3 uur is een vlieg, tuig van het vliegveld Valkenburg, type Firc-fly, in duikvlucht in een weiland neergestort, vlak bij het dorp Valkenburg. De twee inzittenden werden gedood en drie personen, die zich nabij de plaats van de ramp bevonden, ernstig gewond. Verschillende huizen liepen schade op door weggeslingerde brok stukken van het toestel. De bemanning bestond uit de adelborst-vliegernier M J. L. Meulenberg, oud. 21 jaaï en de 18 jarige matroos_schrijver tweede klasse F. J. Palings uit Gestel. Beide slachtoffers waren ongehuwd. Een ambtenaar van het gemeente huis te Valkenburg deelde mede, dat hij omstreeks 2.45 uur een fluitend geluid hoorde als van een vallende bom. Bijna tegelijkertijd joeg er een enorme stofwolk langs de ramen. Het toestel is dan ook 150 meter van het raadhuis aan de Broekweg neergekomen, dit is tussen het vlieg veld en het dorp. Vrijheidsvuur van Engeland naar Eindhoven Veldmaarschalk Lord Möntgomcry, chef der generale staf van het Britse Imperium, zal 13 September te Ports- mouth (Hampshire) een vrijheidsfak. kei ontsteken, die ter herdenking van de komst der Engelse troepen in Ne derland, de herovering van Eindhoven en de slag om Arnhem naar Neder land gebracht zal worden. De fakkel zal per schip naar Ba_ yeux in Normandië vervoerd jcorden» waarna hardlopers haar dooi- Frank rijk en België naar Eindhoven bren gen. Hyderabad klaagt India aan De VoorIndische staat Hyderabad heeft de Veiligheidsraad verzocht tussenbeide te komen bij het geschil met India. Zoals bekend eist India, dat Hyderabad zich bij India aansluit. Hyderabad deed de Veiligheidsraad weten, dat het de laatste maanden aan intimidatie en economische blok kade heeft blootgestaan. Twee rechercheurs van de politieke recherche te Den Haag zijn gearres teerd. Zij waren „politiek" tegenover een colaborateur, die zij f 10.000 af zetten met de belofte, zijn zaak „wel in orde" te kunnen maken. De V.A. presenteert U: De Duivelsdraai op het Canadaplein, ook wel Demon Whirl ge noemd, is een van de aantrekkelijkste stands van de kermis. Dagelijks trekt deze vermakelijkheid honderden mensen en het be hoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat het ons tot grote voldoening stemt, al onze lezers in de gelegenheid te kunnen stel len op uiterst voordelige wijze aan deze Duivelsdraai deel te nemen. En wat is een kermis zonder de klassieke draaimolen, wat zou de Alkmaarse kermis zijn zonder de Draaimolen van D. van Dam op de Korte Gedempte Nieuwesloot? Welnu, onze jonge lezers, al de vriendjes van Jimmy Brown zul len nu pas goed kermis kunnen vieren. In de Draaimolen van D. van Dam. Wat kan er mooier zijn? Op de advertentiepagina van dit nummer van de Vrije Alkmaarder vindt U enige bonnen afgedrukt. Deze bonnen kunt U uitknippen en Donderdag en Vrijdag van 's morgens 9 uur tot 's middags 5 uur bij ons brengen. In ruil da rvoor kunt U toegangsbewijzen voor de Duivelsdraai en voor de Draaimolen verkrijgen voor de halve prijs. Deze kaarten zijn geldig vanaf Vrijdagmorgen 11 uur tot het slui tingsuur. U weet natuurlijk ons kantoor: de Vrije Alkmaarder. Ridderstraat, hoek Oudegracht, Alkma-i*. Sovjets sluiten consulaten in Amerika De Sovjetregering heeft besloten alle Sovjet consulaten in de Ver. Staten te sluiten. In de betreffende verklaring verlangde men ook de sluiting van het Amerikaanse con sulaat in Wladiwostok. De verklaring van de regering der V. S. over dc affaireKasyenkina wordt „ongegrond en niet in over eenstemming met de feiten" genoemd. De acties van de SovjetUnie kwa men volkomen overeen met de wet telijke bepalingen, die de Sovjet Unie heeft voor de verdediging van .zijn rechten. De Sovjets verklaarden verder dat ze voldoende data hadden, die de ont voering van mevrouw Kasyenkina en Ssmarin bewezen. Voor hen, die vielen Het gedenkteken voor de gevalle nen der Nederlandse Spoorwegen, op gedragen aan de beeldhouwer W. J. Valk te Eelderwolde, is gereed geko men. In het ontwerp wordt de ge meenschappelijke verzetsstrijd, als een op hetzelfde doel gericht streven van verschillende mensengroepen, gesym boliseerd door vier figuren, die het verzet, de moederzorg, de eendracht en de inkeer in beeld brengen. Vol gend jaar September moet het monu ment te Utrecht onthuld worden. De Joego—Slavische gezant in Per zië is met zijn hele staf afgetre den. Hij vroeg bescherming tegen Tito aan Stalin. Prinses Margaret Rose vierde onlangs haar 18e verjaardag op Balmoral Castle in Schotland, waar de Engelse koninklijke familie op het ogenblik vertoeft. Bij de viering was John Spen cef Churehill, markies van Blandford aanwezig, die de laatste dagen her haaldelijk wordt genoemd als de toe komstige verloofde van Prinses Mar garet. Avonturen van ballonvaarders Duitsers schoten op mevrouw Boesman Uit Sittard wordt gemeld, dat me vrouw N. Boesman-Visser, de vrou welijke deelnemer aan de ballonwed strijd, de mooiste sta^ maakte, zij voer met haar passagiers laag over de bossen van West-Duitsland en zag een der Zwitserse deelnemers aan de wedstrijd bij München—Gladbach lan. den. Daarna kwam de Nederlandse bal. lonvaarster boven een militair kamp, waar men begon te schieten. Toen echter de militairen de Nederlandse kentekenen op de ballon zagen, werd het vuren terstond gestaakt. Na een luchtreis van 4/2 uur werd mevr. Boesman, die inmiddels door Düsseldorfse ballonvaarders was op gemerkt, hartelijk ingehaald. Zij landde in het schemerdonker op een heuvelhelling bij Waldeck. De tweede Nederlandse ballon met de heer Boesman en twee passagiers, voer precies over Düsseldorf. Op een hoogte van 1000 M, boorden zij de spreker voor de geluidsinstallatie op een feest roepen: „Luftballon, komm doch herunter". Men voer echter ver der en landde in het donker ten Oos ten van Mettman, in de tuin van een gesticht voor krankzinnigen. Vele be woners kwamen blootsvoets uit hun bed naar buiten hollen om de 30 M. hoge aerostaat bij de landing te hel pen. Door regen en onweer werd de heer de Vos, de derde Nederlandse deel nemer, tot landen gedwongen. Toen hij hiertoe wilde overgaan riep men hem toe, dat hij boven een bos zat. Ook later kon hij de grond nog niet bereiken door de aanwezigheid van hoogspanningsdraden. Om 11.30 uur trok een Duits meisje hem tenslotte in een weiland omlaag. in scheervlucht Indrukken van de Wereldraad Assembly Als Amsterdams predikant ben ik in de gelegenheid allerlei te zien van de bijeenkomsten van de Wereldraad van Kerken, die dezer dagen gehou den worden. Naast de berichten, die door de radio en de dagbladen gege ven worden, wil ik gaarne in de Vrije Alkmaarder, (en de Nieuwe Schager) waaraan ik sinds zijn ontstaan mij zo nauw verbonden weet, enige per soonlijke indrukken Weergeven. Het belangrijkste is tot nu toe ge weest, dat tal van Christenen uit de gehele wereld in hun gestalte zo dui delijk voor ons kwamen te staan. Laat mij proberen enkele daarvan voor U te schetsen in de volgorde, waarin zij deze eerste dagen naar vo ren kwamen. Bij de openingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk kwam als een der eer sten de zeer stoere figuur van Dr. Gravemeyer naar voren. Hij droeg de brede rode kraag van het eredocto raat, hem verleend als eerbetoon voor het verzet tegen de Duitse overheer ser. Een man uit een stuk, een kerel voor een zeventiende eeuws schuttersstuk. Uit een Engelse Bijbel leest hij en kele woorden van Jesaja en van Pau- lus en laat ons voelen, dat de laatste kracht niet is van de mensen, maar van God, die mensen tot zich roept, de eeuwen door. Wij zijn verheugd, dat wij van het belangrijke gebeu ren in Amsterdam onze le zers een serie „indrukken" van de hand van een bij uitstek deskundige kunnen aanbieden. En in het bijzonder doet het ons genoegen, dat deze hand de hand is van een oude vriend van onze krant van de man, die haar ten doop hield: ds. F. Kuiper. Even later verschijnt de zeer oude Amerikaan John Mott op de kansel. Na meer dan zestig jaren werk voor het tot elkander brengen van Christe nen uit de verschillende delen van de wereld staat hij op nieuw te getuigen van zijn geloof in de kansen voor het Evangelie in de wereld van deze eeuw Zeer persoonlijk herdenkt hij tal van Christenen uit het Westen en uit het Oosten, met wie hij samengewerkt heeft, zeer persoonlijk ook doet hij 'n beroep op" ieder van zijn duizenden hoorders om zich aan de zaak van Christus te geven. Een echte Ameri kaan, vol van het allerkrachtigste op timisme, maar niet aan de oppervlakte blijvend zoals voor ons gevoel zo vele van zijn landgenoten doch zijn kracht vernieuwend door het wachten op de Heer. Na deze zeer oude voortrekker komt de eigenlijke prediker van de openings dienst aan het woord, de jeugdige, zeer donkerbruine Ceylonse predikant Nyles. Een Nederlandse kerk, gevuld met duizenden blanke Christenen uit Amerika en Europa, hoorde het Evan gelie verkondigen door een jonge Oos terling. Eenvoudig, helder, doorwerkt en gedegen was deze prediking. Zelf bewust, maar volstrekt niet arrogant of agressief stond deze prediker hier voor ons in zijn lichte Oosterse ge waad, als een symbool van de Broe derschap tussen mensen van alle we relddelen, die door Christus .mogelijk wordt gemaakt, waarvan ook tiental len andere negers en oosterlingen hier getuigen. Broederschap van alle werelddelen? De Christenheid uit de Sovjet Unie is niet vertegenwoordigd. Onze landge noot, Dr. Visser 't Hooft, wees daarop in 2ijn breed opgezette rapport in de Congreszitting van Maandagmorgen. Een knap organisator was in hem aan het woord, een degelijk en een door en door eerlijk mens. Toen hij uit sprak dat voor de Russische Christen heid de deur ruim openbleef, werd dit door een krachtig applaus van de ge hele assembly ondersteund. Indien slechts persoonlijk contact tussen de leiders van de Russische Kerk en die van de Wereldraad mogelijk was dan ^ou, meende Visser 't Hooft, een band van vertrouwen ook hier gelegd kunnen worden. Hijzelf is het type van de bemiddelaar. Niet hoekig, niet scherp, maar toch allerminst karakter loos. Geen grote figuur, maar een trou we, eerlijke toegewijde werker, die de hem geschonken gaven weet te benut ten tot het uiterste. Zal hij succes mo gen boeken en aanzien van het con tact met de Russische Chrisenheid? Hij zal de hoop niet gauw opgeven. Maandagmiddag sprak Karl Barth. Een moeilijke stem, vaak ingewikkel de zinsbouw, veel onverwachte wen dingen van gedachten. Waarschijnlijk is deze man de diepste denker van deze eeuw, een uiterst critische geest, die alles wat in en rondom de Chris telijke kerk de eeuwen door gedacht is nog eens opnieuw doordenkt en dan vaak tot verrassende nieuwe gevolg trekkingen komt. De laatste eeuwen is er dikwijls in de kerken een zekere schroom geweest om zich in het den ken met de niet-Christelijke wereld te meten. Hier staat de man, die in dit opzicht aan de Kerk haar zelfrespect vermocht terug te geven. Dat de dwa ze Gods wijzer is dan de mensen, weet hij ons ook nu weer in zijn geestrijk, soms ironisch getuigenis te laten ge voelen. En er is weinig indrukwek kends in deze verschijning, maar hij dient een zeer grote zaak. Uit de overvloed van indrukken van deze eerste congresdagen tenslotte nog een enkele. Bij de sluiting van de Maandagmiddagzitting draagt de Fran se voorzitter, Ds. Mare Boegner, onze Prinses-Regentes, die deze zitting met grote aandacht had bijgewoond, in het gebed op. Deze voorbede voor onze toekomstige vorstin en ons volk was waarlijk priesterlijk. Dat een vreem deling dat met zo grote warmte en liefde vermocht te doen, zie, dat was zeker niet een van de minste verras singen die dit samenzijn ons bracht. FRITS KUIPER Voor de Antwerpense krijgsraad dient de zaak tegen de dir. gen. van de Kon. Ned. Schouwburg tijdens de bezetting, Joris Diels. De voorz. vroeg aan Diels, of er niet veel Duitse stuk waren gespeeld. De verdediger: „Ook Shakespeare werd gespeeld". Voorz.: „Shakespeare was van Duitse afkomst". Diels: „Jawel maar hij sprak goed Engels". Paul van Zeeland heeft 'thans eer vol ontslag uit de C.v.G.D. R Herre— mans is zijn opvolger. De grote politieke partijen in Duits land zijn alle ontevreden over de door een Duitse commissie ingediende ont werp grondwet voor W.—Duits land. De strijd in Griekenland schijnt on danks Markos nederlaag in het Gram mosgebergte, voorlopig nog niet voor bij Athene heeft besloten nog 30.000 man aflossingstroepen onder de wape nen te roepen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1