r 5e JAARGANG Ho: 131V DONDERDAG 26 AUG. 1941 Republiek schoii alle onderhandelingen op Twee berichten Vuren zullen branden op de vier uiterste hoeken van het Koninkrijk fwZONlSft IkmaafiJer Ultg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar I der, Abonpementgprjjo 3.45 per kwartaal j jf 1.15 per miand bjj vooruitbetaling. 1 Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegrdcht Tel. K 2200-3971 Totdat haar rechten zijn gegarandeerd" Het Republikeinse Voorlichtingsbu reau te New York heeft een bericht gepubliceerd onder de titel „de Re publiek schort de besprekingen op, totdat haar rechten zijn gegarandeerd" Het bericht zegt, dat het werkcomité van het voorlopige parlement van de Republiek eenstemmig het besluit van de eerste minister Hatta, n.1. om geen onderhandelingen met de Nederlanders te voeren, totdat de diplomatieke on aantastbaarheid van de Republikeinse delegatie gewaarborgd zal zyn, heeft aanvaard. Alle Republikeinse ambtenaren moeten Batavia verlaten Een communiqué van de Reg Voorl. Dienst te Batavia zegt: De voorlopige federale regering We hebben de post voor ons liggen en slaan een willekeurige krant op. Er staan twee berichten vlak onder elkaar. Twee berichten, die niets met elkaar te maken hebben Ze zijn on geveer even lang en ze hebben zelfs een kop van dezelfde grootte. Het ene bericht houdt in, dat er weekbladen zullen fuseren, te weten Vrij Nederland, De Stem v. Neder land, de Groene, het andere dat we een ons snoepgoed extra krijgen Twee berichten, die volkomen los van el kaar staan. Het enige verband dat er tussen zou kunnen bestaan zou mis schien zijn, dat de bittere gevoelens, die er ongetwijfeld moeten zijn in de .harten van de aanhangers van die weekbladen, iets verzacht zouden wor. den door een ons snoepgoed. We geloven het niet, We geloven, dat de verbittering in de harten van velen groot is, om deze fusie. Een fusie, die mogelijk nog iets goeds verborgen houdt, maar die in wezen een capitulatie is. Warft al moge dan de suggestie aan de hand worden gedaan, dat het een concentratie is in het belang van het Nederlandse publiciteitswezen en dat gebroken moet worden met de ver spreiding van krachten, de feiten lig gen anders. De feiten liggen zo, dat een groot deel van het Nederlandse publiek zich afwendt van de bladen die tijdens en vlak na de oorlog de toon aangaven Het moet volstrekt niet tot de onmo gelijkheden worden gerekend dat er in Nederland enkele vooruitstrevende weekbladen zouden kunnen bestaan naast elkaar, al is de financiële toe stand van èen deel van ons volk dan ook zo, dat men zijn lectuur gaat in krimpen. Hier ligt juist het kerripunt. Want niet alleen dat de Nederlanders gaan bezuinigen op het geld, dat ze voor lectuur uitgeven, in vele gevallen ver anderen ze van lectuur. Het is of ze zich de verdienster van tijdens de oorlog in het verborgen verschij nende bladen, niet meer herinneren. We maken ons sterk, dat als morgen „De Telegraaf" en „Het Leven" weer zouden terugkomen, zelfs in precies dezelfde vorm en onder hetzelfde be wind, dat ons volk ze weer «en suc cesvol bestaan verzekerde. Althans 'n groot deel van het volk. Men herin nert zich de illegaliteit nog wel, maar het is al weer zo lang geleden. De toon van die bladen smaakt velen niet meer. De wens naar een onsje snoep goed begint levendiger te worden. ÏNiet alleen lichamelijk verlangen we naar een „sjeletje en een babbeltje" Ook geestelijk. Het is een bewijs, dat we hard be zig zijn om geestelijk te verslappen In dit verband deed het geluid, dat koningin Wilhelmina liet horen en waarbij zij uitsprak, dat ze geen af scheid nam van de illegaliteit, zo wel dadig aan. Laten we wel bedenken, dat er tus sen de geestelijke weerkracht van ons volk en een onsje snoepgoed wellicht toch meer verband bestaat, dan we in onze oppervlakkigheid vermoedden I v. Z. heeft besloten niet langer toe te staan, dat personen in vaste dienst van de Republiek roet hun gezinnen te Batavia wonen. De verschillende gebeurtenissen van de laatste tijd hebben daartoe voldoende aanleiding gegeven". Voorts zegt het communiqué, dat in speciale gevallen uitzonderingen kun nen worden gemaakt. Leden en per soneel van de Republikeinse delega tie worden eveneens als in vaste dienst van de Republiek beschouwd. De be trokkenen zullen met hun gezinnen zo spoedig mogelijk naar de Repu bliek vertrekken, waartoe de voorlo pige federale regering haar irtede- werking toezegde. „Voor vergaderin gen met de Commissie van Goede Diensten en de delegatie van het Ko ninkrijk kunnen leden en personeel van de Republikeinse delegatie echter zonder hun gezinnen In fe deraal gebied worden toegélaten". „Een uitwijzing" Republikeinse kringen te Batavia hebben naar aanleiding van het be sluit, dat personen in vaste dienst der Republiek niet meer te Batavia mo gen wonen, in voorzichtige bewoor dingen doen uitkomen, dat dit besluit een werkelijke uitwijzing betekent, welke tot doel heeft elk officieel op treden der Republiek te Batavia te be ëindigen. Rukt Groot-Moefti Palestina binnen Bladen van Damaskus maken er melding van, dat de beruchte Groot Moefti van Jeruzalem aan bet hoofd van een vrijwilligersleger van 10.000 man Palestina zou zijn binnengerukt. Bernadotte verbood immigratie van Joodse weerbare mannen. Naar te Tel Aviv wordt vernomen, heeft graaf Bernadotte aan de Israë lische regering alle immigratie van Joodse weerbare mannen met ingang van twee Septemb.u verboden. Men verwacht, dat de Israëlisch; regering de order niet zal aanvaarden. SCHULTE wereldkampioen achtervolging; medaille voor z'n vrouw. Tornado vloog over Nieuw-Zeéland Frankton en Hamilton (Nieuw Zee land) zijn door een tornado geteisterd, die over een lengte en een breedte van 500 meter zijn weg zocht. Er werden drie personen gedood en 22 ernstig gewond. In één straat werden 50 zakengebou wen met de grond gelijk gemaakt en vele honderden huizen beschadigd. Russisch vice- consul verlaat Amerika De Sovjet Russische vice consul te New York, Tsjepoernich, heeft bij 't verlaten van bet Sovjet consulaat te genover journalisten verklaard, da* hij „voor goed" vertrok. Hij is aan boord gegaan van een Russische boot. Minister Marshall heeft zich onge veer in dezer voege tot de pers ge richt: „De sluiting van de Sovjet con sulaten in de Ver. Staten en die van het Amerikaanse consulaat te Vladi- vostok zijn weliswaar betreurenswaar dig, doch zullen geen ernstige gevol gen met zich brengen". Rondom de komende teeslen In Merauke, Nickeri, Aruba en Uithuizermeeden ,Le fou pédale" is wereldkampioen „ONOVERWINNELIJKE COPPI" GEKLOPT DOOR SCHULTE! „Medaillevoor mijn vrouw Gerrit Schulte, „le fou pédale", zo als de Fransen hem noemen, heeft het stoute stukje uitgehaald, de be roemde Italiaan Fausto Coppi, in de finale van het wereldkampioenschap achtervolging profs een noderlaag toe te brengen. Het was het eerste wereldkampioenschap voor de Bos- scnaar, die dol-gelukkig met z'n me daille was: „Voor m'n vrouw", zei hij met trots, „kan zij als broche dra gen". Een heroïsch str d Het is een heroïsche „...jd gewor den, waarin Schulte eerst de leiding nam, maar die na drie ronden moest afstaan aan Coppi. Maar Schulte bleek nog over voldoende reserve te be schikken om twee rondan voor het einde niet alleen zijn achterstand in te halen, maar op de laatste 500 m. er een duivelse vaart in te zetten, welke hem in staat stelde de zege op Coppi, „de onverslaanbare", te be halen met een verschil van twee me ter. De tijd van Schulte was 0 min. 24.9 sec., die van Coppi een halve sec. meer. Het behoeft geen verbazing te wek ken, dat de 8000 toeschouwers, die in het Olympisch Stadion aanwezig wa ren, zeer enthousiast waren over de ze prachtige zege. Op de schouders l Donderend was het applaus toen Schulte van de U.C.I.*voorzit'ter de regenboogtrui in ontvangst mocht nemen. Op de schouders werd hij van het middenterrein gedragen en enthousiaste bewonderaars kwamen hem van alle* kanten gelukwensen *at»t deze prachtige zege. UHet wag tevens een lesje voor de Italiaan, die de laatste jaren ge meend heeft dat hij niet te verslaan zou zijn, die zich alles, eigenlijk veel te veel kon permitteren en zelfs in staat was, met Bartali tesamen in Valkenburg aan he't publiek 'n staal tje van onsportiviteit voor te zetten, dat zijn weerga niet heeft gehad. En nu... voor Kopenhagen De zege van Schulte krijgt nog meer relief, als men weet, dat dit de eer ste nederlaag van Coppi, op dit, zijn s>peciea|-nummer was. Na afloop in de kleedkamer zeide Schulte, dat hij zich th^ns geheel zal gaan prepareren op de wereldkam pioenschappen op de weg 1949, die te Kopenhagen zullen worden ge houden. De Best was ook bést Nog een Nederlander heeft prach tig gereden, onze stayer De Best, die zich zowaar in de finale wist te werken en o.a. de beroemde Besson en de even beroemde Frosio achter zich liet. Alle drie Nederlandse stay er" zijn nu in de finale. Op 6 September a.s. zullen ter ere van Koningin Wilhelmina en de nieu we koningin Juliana grote vuren wor den ontstoken op de vier uiterste hoe ken van het Koninkrijk der Neder landen, n.1. te Uithuizermeeden in Groningen, op Aruba, in Nickeri (Su riname) en te Merauke op Nieuw- Guinea. De assistent-resident Boldingb van Merauke, die het initiatief hiertoe ge nomen heeft, ontving van de andere drie „uithoeken" van het koninkrijk reeds bericht van instemming. Kerkelijke herdenkingen Op 5 September zal in alle Neder lands Hervormde kerken het 50_jarig regeringsjubileum van H. M. Ko ningin Wilhelmina worden herdacht, waarbij voorlezing zal worden gedaan van een schrijven dnr Synode. De Gereformeerde kerken zullen dit regeringsjubileum op 31 Augustus herdenken." Op Zondag 5 September zal in de Gereformeerde kerken een bidstond worden gehouden met het oog op de inhuldiging van Koningin Juliana. Wat de radio brengt In de komende weken zullen op vier dagen nationale programma's per radio worden gegeven. Men heeft hier voor kosten noch moeite gespaard. De vier dagen, waarop ze worden uitge zonden zijn 30 en 31 Augustus en 4 en 6 September. O.a. is er een cyclus „50 jaren Nederlandse muziek'', waarvan men in een reeks van concerten zal kunnen genieten. Dan is er een reeks van lezingen over 50 jaren groei en ontwikkeling van het staatkundig en economisch leven en voor de liefheb bers van het cabaret een programma, getiteld „Het cabaret schrijft geschie denis", waarin men zal kunnen horen, hoe Nederlandse liedjeszangers rea geerden op het nieuws van 50 jaren. Aan zes Nederlandse componisten is voorts opdracht gegeven tot het schrij ven van een orkestwerk voor goede Nederlandse verpozingsmuziek. De Franse deputatie De Franse regering zal bij de in huldiging van Koningin Juliana ver tegenwoordigd worden door een bij zondere ambassade, gevormd door de lieer Herriot, president van de Nationale vergadering, de schrijver George Duhamej van de „Academie Frangaise" en een generaal, wiens naam nog niet bekend is. OS MAAKTE VENLO ONVEILIG Een Ierse os nam, juist voordat hij het slachthuis te Venlo moest binnen gaan, de kans waar om op de vlucht te slaan. Hij ondernam een koene ren door de stad, nam sierlijk een paar neergelaten spoorbomen, beklom een grote puinberg, maar werd tenslotte door een vijftal slagers opgevangen en ter plaatse naar de eeuwige jachtvel den gezonden. ZWEEDS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN Een Zweeds stoomschip, de „Sun- man", van 211 ton, verkeert in moei lijkheden ter hoogte van he't licht schip „Goeree". Het vroeg om sleep boothulp en nadat verschillende sleep boten tevergeefs een poging hadden gewaagd het hulp te bieden, voer de reddingboot „President Jan Leis" uit. Deze moest echter onverrichterzake terugkeren, daar de „Sunman" alleen sleepboothulp wilde aannemen. Om het Europees parlement Attlee gaat niet over één nacht ijs Engeland zal op de conferentie van het Britse Gemenebest in Oct. de eerste ministers van het Engelse rijk raadplegen over het voorstel tot aan sluiting van Engeland bij een Eu ropees parlement. Uit door Churchill gepubliceerde correspondentie tussen hem en minister-president Attlee blijkt, dat de regering niet gekant is tegen een Europeffe Unie, doch van oordeel is, dat het verleden week door de Franse regering gesteunde voorstel grondige bestudering ver eist. HET HUIS VAN M1CHIEL DE RUYTER? Bij herstelwerkzaamheden te Vlis_ singen, aan de Voorhaven, is men op op de funderingen gestoten en er is een aantal blauwe en gekleurde oud- HollanSse tegels voor de dag gekomen Het is niet uitgesloten, dat deze te. gels afkomstig zijn van het geboorte huis van Michiel Adriaanszoon de Ruyter. Belangrijke op gravingen in Italië Naai- verluidt, is namelijk thans ko men vast te staan, dat men met de ontdekking van de resten van 'n hut op de Palatijn te Rome, de sporen heeft gevonden van de allereerste be woners van de eeuwige stad (tussen de 9de en 7de eeuw v. Chr.)De on derzoekingen duren nog voort. Van buitengewoon belang zijn ook de nieuwe opgravingen bij Pompeï. Het gaat hier om een „nieuw Pont peï," een onbekend gedeelte van de stad, dat op zijn blootlegging wacht. Anti-communistisch front voor Azië Een uitgebreide internationale anti communistische beweging zou in het Verre Oosten op aansporing van de Ver. Staten in wording zijn, aldus berichten uit Parijs. Naar verluidt is de reis naar Tokio van generaal Tsjantsjoen, de gewezen Chinese pre mier en persoonlijke vriend van maar schalk Tsjang Kai Sjek, de oorsprong van deze ontwikkeling, die als eerste gevolg zou hebben dat de bespre kingen tussen China en Japan zullen verbeteren. Later zouden Korea, Bir ma en Indonesië bij het Chinees Japanse front aansluiten. Amerikaanse anti-duikboot marine John Sullivan, de Amerikaanse m| nister van Marine, heeft bekend gei maakt, dat de Amerikaanse mariq het aantal slagschepen in werkelijk dienst tot één zal verminderen en >1 le aandacht zal wijden aan een prq gram voor de ontwikkeling der bq strijding van duikboten in geval val oorlog met behulp van vliegtuigmoe derschepen en torpedojagers. Wllilam Stocks, een 28 jarige sergï, ant van het 4e regiment huzaren ul< Colcbester (Engeland). Hij neemt aft scheid van zijn 5 maanden oude twee* ling alvorens te vertrekken naar Ma* Iakka. Zijn regiment zal met de 24 Garde-brigade de troepen op he* schiereiland versterken ter onderdruk king van de communistische onlusten, Sergeant Stocks heeft van de zeveg jaren huwelijk slechts 1 jaar en vie» maanden bq zijn vrouw kunnen door brengen. Mevr. KosyenkinImgi verklaring af voor de pers „Ze hebben mijn gehele leven vernietigd" „Ik ben het niet eens met Jozef Stalin" Mevrouw Oksana Kasyenkina heeft in haar bed in het Roosevelt zieken huis voor het eerst een verklaring voor de pers afgelegd. Zij deelde mede, dat zij uit het raam sprong om te ontsnappen, niet om zich van het leven te beroven. Zij gaf tevens te kenften, zo zegt Reuter, dat zij niet naar de Sovjet Unie wenst terug te keren. Alleen voor man en zoon" Zij verklaarde, dat de Russische ge zanten haar onder dwang een verkla ring voor de pers op het Russische consulaat wilden laten afleggen. Zij Tito „grof beledigd" Joego-Slavië heeft bq de Roemeen se regering een fel protest ingediend tegen haar houding jegens Maar schalk Tito èn zijn regering. Roe menie wordt er o.m. van beschul digd, de Maarschalk „grof beledigd" te hebben en verdragen tussen de beide landen te hebben geschonden. „Een dergelijke politiek kan slechts de imperialisten en de vijanden van de volksdemocratieën dienen", aldus de protestnota. EINDE BIOSCOOPCONFLICT IN AMSTERDAM Vandaag verschijnen ook in de ^m sterdamse bladen de bioscoopadverten- iets weer. De afdeling Amsterdam van de Ne derlandse Bioscoopbond heeft ver klaard, geen enkele inbreuk in de vrijheid der perscritiek bedoeld te hebben. De „Volkskrant" heeft van deze verklaring met voldoening ken. nis genomen en haar aanvaard. De CCD gaat inkrimpen. Per. 1 November zullen de eerste 250 ont slagen vallen. WISSELEND BEWOLKT Aanvankelijk nog krachtige, latei- geleidelijk wat afnemende wind uit Westelijke richtingen. Wisselend be wolkt met hoofdzakelijk in het Noord westen van het land enkele versprei de buien. Iets lagere temperatuur. stonden haar ook niet toe, ontslag U nemen als onderwijzeres „ik ko* met hen niet als menselijke wezen* spreken", zei zij. Alleen Op de vraag, waarom aj niet •"rug wenste te keren, antwoordde z'i dal zij de Sovjet Unie wens;.; te or 'ch ten, omdat men haar echtgenoot ge grepen had" in 1937. Zij wist niet, waar hij heen was gegaan. Haar zoon was eerstejaarsstudent bij het uitbreken van de oorlog en noch militair, noch jong communist. Daar om zou hij als een staatsvijand be schouwd zijn en werd hij „zonder enige vooroefening" bij de stormtroe pen ingedeeld. Hij sneuvelde in 1942. „Ze hebben mijn gehele leven ver nietigd, daar ik mij geheel aan mijn zoon en mijn man wijdde. Ik ben het niet eens met de politiek van Jozef Stalin. Ik heb mijn volk en mijn land lief, maar ik kan het niet eens zijn met het Sovjet regiem". onze kleine tovenaar RF fsr» «t§ sjX.- ©jpo

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1