ÜMMY BROWN ALS WIELRENNER Verwarde toestand in Caltanisette Abonneert U op dit blad Moskouse onthullingen óver Marshall-plan HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN r. „Annexatie-plannen" in Limburg Maar Heyen voelt er niets voor f Het voorstel van Ged. Staten van Limburg omtrent grenswijzigingen in "de gemeenten Bergen, Mook en Gen nep, waatomtrent de gemeenteraden .vóór 1 Septembr hun zienswijze te kennen moeten geven, heeft nogal wat beroering veroorzaakt De gemeente Bergen, die het kerkdorp Heyen aan Gennep zou moeten afstaan, is hier |en zeerste tegen gekant. Van de 168 Heyense gezinshoofden tekenden er 127 een request aan de raad, waarin legen de samenvoeging met Gennep 'geprotesteerd wordt. De argumenten .Van Ged. Staten worden weinigsteek- houdend genoemd, omdat er weinig .voordelen aan de grenswijziging zou den -ijn verbonden. In de gemeente Bergen is Heyen een der zes kerk dorpen, waaruit deze gemeente be staat, en als zodanig neemt het een gelijkwaardige positie in. De Heyena- ten vrezen in de Gennepse gemeen scha» -chter een zeer ondergeschikte rol te zullen moeten vervullen. Iraanse regering vraagt Europese deskundigen De Iraanse regering zal drie Euro pese deskundigen verzoeken Iran van advies te dienen inzake de rechten van dat land met betrekking tot de Brits-Iraanse Petroleummaatschappij, en ook in verband met de vraagstuk, ken van technische, economische, juri. dische aard. Een wetsontwerp, waarbij die benoemingen worden goedge keurd, is in het parlement aangeno men. Daarin wordt bepaald, dat de deskundigen van Franse, Belgische, Nederlandse, Zwitserse of Zweedse nationaliteit mogen zijn. Deze beslis sing volgt op het debat dat in het parlement is gevoerd met betrekking tot de Brits-Iraanse Petroleummaat schappij en de Bahreineilanden tij dens hetwelk de Minister van Bui tenlandse Zaken verklaarde, dat de regering alle pacten en overeenkom sten tussen twee of meer vreemde mogendheden betreffende die eilanden of de daar aanwezige petroleum. "*ls nietig beschouwt. Communistische leiders gearresteerd, een alge mene staking uitgeroepen 1 Calcanisetta op Sicilië is het gehele bestuur van de plaatselijke if- deling der Communistische partij ge arresteerd, alsook de Communistische yak vere n ig ingsle i der s. Het Arbeidsbureau te Caltanisetta, dat door Communisten wordt beheerst is door de politie bezet. Voorts is ge arresteerd de Communistische afge vaardigde bij het autonome Siciliaanse parlement in Palermo, Gino Cortese. STORM De zomer is abuis. Inplaats dat roosterende zonnestralen de aarde' verwarmen geselen ruwe windvla gen ons. Heren houden hun hoe den vast dames worstelen met weerbarstige haardossen. Op het Canadaplein staat een man, die de ongerechtigheden op ruimt. Ook hij heeft een harde strijd te voeren. Er dwarrelt een aanzienlijke hoeveelheid oud pa_' pier door de lucht, die hij tracht meester te worden. Eindelijk heeft' hij een aanmerkelijke stapel bij elkaar, die hij met een voldaan gezicht op de kar smijt. Jammer genoeg heeft pap:»-, als het aan zichzelf wordt overgela ten. de onhebbelijke gewoonte weer het luchtruim in te gaan, als de wind een beetje sterk is. Zo ook hier. Nog maar nauwelijks heeft de man de kruk van de kar genomen om zich voort te spoeden of een nieuwe rukwind komt aan- gebolderd. Even later is de lucht weer vol dwarrelende papieren. Verbluft zet de man de kar 1 cr. trekt de pet steviger op het ">fd. kijkt de .luchtreizigers na en begint dan plotseling onbe_ -"oorliike uitdrukkingen te bezi gen. Dan ziet hij me glimlachend liaan. Ook hij begint te grijnzen -Lli neemt de kar weer op. sjokt T der en zegt met een knipoogje- aat maar waaien" Men geioöft dat de arrestaties ver band houden met de ongeregeldheden die in December j.1 te Caltanisetta hebber, plaats gehad. Er werd toen tegen de duurte gedemonstreerd. Naar gemeld wordt is te Caltanisetta er. omstreken de toestand uitterst ge spannen Te Palermo zijn afgevaar digden van het Volksfront, bestaande uit communisten en linkse socialis ten, bijeen gekomen om te bepalen hoe moet worden gehandeld. Na deze arrestaties is in het ge bied van Caltanisetta een algemene staking uitgeroepen. Cortese wordt beschuldigd van een poging tot het vermoorden van de plaatselijke vice-commissaris van po litie verleden jaar December tijdens de demonstraties tegen de kosten van het Wersond^rhoud. Ex/ra treinen met de a.s. feestdagen De a.s Jubileumen Inhuldigings feesten zullen zeker door het gehele Nederlandse volk. op enthousiaste wijze gevierd worden. Voc.-al Am sterdam zal in het middelpunt der belangstelling staan en velen zullen de plechtigheden aldaar niet willen missen. De Nederl. Spoorwegen re kenen gedurende deze feestdagen op en druk reizigersvervoer, daar de N.S. in staat zijn reizigers tot in het een trum der hoofdstad te vervoeren terwijl daarentegen voor het wegver keer de binnenstad gedurende een groot deel van de hoogtijdagen niet bereikbaar zal zijn. tengevolge van de door de politie aangekondigde verkeersbepalingen. Daarom zijn door de N. S. extra treinen ingelegd voor de afvoer van reizigers uit Amsterdam, terwijl op de voornaamste stations, gelegen aan alle lijnen van en naar e hoofdstad materieël in reserve gehouden zal worden, waarmede de treinen van de normale dienstregeling zo nodig ver sterkt kunnen worden. De, dienstregeling van de extra- treinen is als volgt: Op Dinsdag 81 Aug. en Maandag 6 Sept. 1948. AMSTERDAM C.S. DEN HELDER Aankomst Vertrek Amsterdam 23.32 Alkmaar 0.09 0.12 Srhagen *31 0.32 Anna Paulowna 0.42 0.43 Den Helder 0.55 Ooi log in Indo-China Gedurende de laatste dagen heeft de strijd tussen de Franse troepen en die van Viet Minh in bepaalde districten van NoordIndo—CHiina het karakter van een complete oorlog aangenomen. Troepen van de Viet Minh in de provincie Tonkin hebben alle steden behalve de grote In hun macht. Franse troepen hebben hef tige tegenaanvallen gedaan. De iMeuue Kerk te Amsterdam, waar H. M. Koningin Juliana op 6 Scpt. a.s de eed op de grondwet zal afleggen en de inhuldigingsplechtigheden worden gehouden, is thans gereed voor haar taak. Een overzicht door de kerk. waarop men de zetels voor de 3.000 gasten en de lampen voor de speciale belichting ten dienste van filmoperateurs en fotografen kan on derscheiden. 42. dat zich met huid en haar aan hem had overgeleverd. Zij trapten voor de heer Janus Joppe een heel aardig weekloontje bijeen en hij: meende nu in Jimmy Brown een discipel gevonden te hebben, die zijn verhogen. Zijn volgelingen, die in de tuin wat lagen of zaten te luieren, zetten nogal grote ogen op, toen zij de baas zOgen binnenrijden met naast zich een levensgrote aap. die eett agentenpet op het hoofd had. „Daar* hebben we de nieuwe koning der Kermiskoersen", riep Piet Pomp. ter wijl hij een grimas maakte. Kotikof beschuldigt de Berlijnse geraeenle autoriteiten van „herhaalde overtredingen van de gemeentewet" Generaal-majoor Alexander Kotikof bevelhebber van de Sowjetzone van Berlijn, heeft in een aan de plaatsver vangende burgemeester van Berlijn Ferdinand Friedensburg overhandigde brief de gemeene_autoriteiten beschul digd van „herhaalde overtredingen van de Berlijnse gemeentewet". Friedensburg, die reeds meer dan 2 weken om een onderhoud met Kotikof heeft verzocht, werd naar het hoofd kwartier van het Sowjetrussisch militair bestuur ontboden, waar hij niet door Kotikof werd ontvangen, doch door de Sowjetrussische ver bindingsofficier bij het gemeente bestuur. Kotikof beschuldigt in zijn brief de gemeente-autoriteiten van verdeling der Berlijnse politie, van het geven van toestemming tot het invoeren van aparte muntstelsels en tot het oprich ten van wisselkantoren voor inwisse ling van Westerse tegen Oosterse mar ken tegen zwarthandelskoers Naar verluidt heeft Friedensburg ge antwoord, dat hij zich niet geheel met de inhoud van de brief kan verenigen en een onderhoud met Kotokof per soonlijk op prijs zou stellen. Nederlandse belangen in Indonesië Voor het eerst na een periode van aeht jaar verscheen weer een jaar - verslag van de Nederlands Indische Handelsbank. Het verslag ademt nog geen op timistische geest Daarvoor is de toe— st;nd in het Verre Oosten te labiel. Hoewel de toestand der Vennootschap bevredigend is te noemen, de activa stegen sedert 1940 met ruim twee honderd millioen gulden, wordt de toestand in de gebieden die d® Bank bestrijkt, nog verre van rooskleurig genoemd. De nieuwe Oriëntatie op staatkun dig terrein in Oost en Zuid Azië, gaat het verslag verder, zal op de duur grote wijzigingen ln het eco nomische 'even met zich brengen. Vooralsnog zal echter de kans op een behoorlijke xakelijke bedrij vigheid blijven bestaan. De be :ende keltudTei J. V Ir' die in December van dit jaar 70 ja- wordt, heeft 49 jaar lang, dus gedu rende bijna de gehele regeringsperiode van Koningin Wilhelmina, het car— rillon van het Koninklijk Paleis op de Dam te Amsterdam bespeeld. De bejaarde musicus in het nauwe ka niertje voor het klavier, dat hij bijna een halve eeuw op 52 meter boven het stadsgewoel de zilveren klanken heeft ontlokt. t Markos' lezing Over de operaties in het Noordelijx gebergte van Centraal Griekenland meldt de „vrye Griekse radio" van generaal Markos om.: „in de nacht van 21 Aug. zijn de voornaamste troepen van het democratisch leger oï> verschillende punten door het vijandelijk front heengebroken. Zij zetten thans hun opmars voort naar het Oosten en hét ZuidOosten. Markos' radiostation voegde er aan toe, dat de verliezen van de aanvallers groot waren. Volgens een uitzending van Radio- Moskou hebben „zekere West-Euro- pese landen' geheime verdragen ge sloten met de V.S., waar de volledige tekst van de oorspronkelijke Ameri kaanse ontwerpen van de bilaterale verdragen inzake de hulp volgens het planMarshall in is opgnomen. Volgens radio-Moskou hebben de regeringen van de landen, Mie de be ruchte Amerikaanse hulp ontvangen, beloofd 1. zich te onthouden van nationali seren van ondernemingen, waarin buitenlands kapitaal is belegd; 2. zich te onthouden van elke stap, die er op gericht is het particu lier kapitaal te beperken; 3. alleen met toestemming van de V.S. nieuwe ondernemingen op touw te zetten en oude te herstel len; 4. strategische grondstoften - tolen, benzine, uranium, erts - uitslui tend ln overeenstemming met het Amerikaanse plan toe te wy»en. Hoge gasten Het Amstelhotel in Amsterdam treft voorbereidingen voor de ont vangst van de hoge buitenlandse gas ten, die ter gelegenheid van het kro ningsfeest van'Prinses Juliana in de hoofdstad zullen verblijven. Zo zal de Engelse pTïnses Margaret Rose op 3 September hier haar intrek nemen. Behalve aan de kamers, die de gas ten zullen betrekken, wordt ook aan het exterieur van het hotel de nodige aandacht besteed. VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1948 Hilversum I 301 m. 7 00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.13 Gran muziek; 9.15 Voor de zieken; 930 M >rgenklan- ken; 10.30 Morgendienst: 11 00 Strijk trio; 12.00 Gram.mu?iek. 12 J3 £nrer.,_ ble Lachman; 18.00 Nieuws; 13.15 Vrij en blij; 13.45 Strijkkwartet 14 20 ran oude en nieuwe schrijvers; i 40 Piano duo; 1^10 Residentieorkest; 16.00 De c'amatie; 16.20 Cellorec tal; 17.10 Om roepkoor;. 17.45 Chr. muziekvcenifcing 1815 Esperanto-uitzending- JS.30 Ned. Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 1930 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws, 20.15 Zo- me, avond_kerkcon 20 45 Nieuwe aanwinsten van deze discotheek; 21.20 Veel gevraagde platen; 21.45 Utrechts stedelijk orkest;; 22.45 Avondover denking; 2300 Nieuws Hilversum II 415 m. 7.00 er 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram. muziek,1. 9.00 Werken van Sibelius en Mozart; 1000 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Voordracht; 11.20 Licht orkestconcert; 12.00 Pierre Palla, orgel 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.20 Ensemble Jo Bos; 14.00 Kook- praatje 14.20 en 15.20 Gram. platen; 1500 Ons volk in zijn dichters; 16.00 Johan Jong. orgel; 16.30 Voor de jeugd 17.00 Filmland; 17.20 Licht klassiek concert; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Vogel en zijn accordeonorkest; 19.00 Denk om de bocht; 19.30 VPRO_cursus; 20 00 Nieuws; 20.05 Zangrecital; 2030 Vijf tig jaar dagelijks leven; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 De Duc- dalf; 22.00 Buitenlands weekoverzicht; 22.15 Swing and Sweet: 22.45 Avond wijding; 23.00 Nieuws. feuilleton Spannend *erhaal van EDGAR WALLACE - Een blik wierp zij er in, toen viel zij de op de grond paasc haar dode moeder en haar armen om haar heen geslagen, kuste zij de koude lippen. Tarling (rok haar zacht weg en, half dragend, half ondersteunend, bracht hij haar terug naar de galerij Een rnan, die er wanordelijk uitzag, in hemd en broek en die tarliiu, aanzag voor de butler, holde door de gang. „Roep een der vrouwen, die in huis zijn" zei Tarling Zacht. Mrs. Rider is vermoord". „Vermoord, royriheer!" zei de verschrikte man. „Dat ineent u toch niet?" „Vlug," zei Tarling op scherpe toon. „Miss Rider is V.eer bewusteloos geworden. Zy droegen haar m de salon en legden haar op een divan en Tarling verliet haar niet, voor hij haar in de hoede zag van twee vrouwelijke bedienden. Met de butler keerde hy terug naar de kamer, waar het lichaam lag. Hij maakte al de lichten aan en onder, zoch het vertrek zeer zorgvuldig. De openslaande deur, die iridde naar het met glas afgezette balcon. waar hij zich enkele uren geleden verborgen had. was dicht, ge floten en gegrendeld De gordijnen, die dichtgetfokken Waren, waarschijnlijk door Milburgh" toen hij kwam voor i de portefeuille, hingen onaangeroerd. Uit de houding wsarin de dode vrouw lag en de kalmte op haar gelaat, maakte hij op. dat de dood ogenblikkelijk en onver wacht was gekomen. Waarschijnlijk was de moordenaar achter haar geslopen, terwijl zij aan het voeteneinde stond der sofa, die hij gedeeltelijk door het raam had gezien. Waarschijnlijk had zij, om de tyd te korten, die verlopen moesf voor de terugkeer van haar dochter, een boek gekregen uit een kastje, dat vlak achter de deur stond, en het bewijs voor deze theorie werd gevonden in de vorm van een boek, dat blijkbaar uit haar hand was gevallen en lag tussen de plek. waar zij werd ge vonden en het boekenkastje. De twee «mannen beurden samen het lichaam op de sofa. „Je moest maar naar de stad gaan en de politie hier mee in kennis stellen", zei Tariing. „Is er een telefoon in huis?". „Ja, mijnheer", antwoordde de butler. „Mooi, dat bespaart je een reis", zei de detective. Hij stelde de plaatselijke politie op de hoogte van het geval en belde toen Scotland Yard op om een bode naar Whiteside te zenden en deze op te roepen. De bleke dageraad vertoonde zich aan de hemel, toen hij uit het raam keek, maar dit bleke licht maakte enkel de dikke duisternis, die op de wereld lag. nog dichter. Hij bekeek het mes, dat er uitzag als een heel gewoon slagersmes. Er waren enkele onduidelijke letters in het heft gebrand, maar deze waren door een voortdurend gebruik zo afgesleten, dat er slechts een onduidelijk spoor was van wat er eens had gestaan. Hij kon een „M" zien en twee andere letters, die er uitzagen als „C" en „A". „M. C. A.?" Hij spande zijn hersens in om deze letters te verklaren Op dat ogenblik kwam de butler terug. „De jongedame is er slecht aan toe. mijnheer „en ik heb Dr. Thomas laten roepen". Tarling knikte. „Dat is heel wijs gehandeld", zei hij ..Arm kind, zij heeft een vreselijke schok gehad". Weer ging hij naar de telefoon en ditmaal trad hij ln verbinding met een kliniek in Londen en bestelde een ziekenauto om het meisje onverwijld te halen. Toen hij Scotland Yard had opgebeld, had hy achteraf nog ge vraagd om een bode te zenden naar Ling Chu, met de instructie, dat hy ogenblikkelijk bij hem moest komen Hij had het grootste vertrouwen in de Chinees, vooral in een zaak als deze, waar het spoor nog verg was. want Ling Chu bezat bovenmenselijke gaven, waarin al. leen een bloedhond met hem kon wedijveren. „Niemand mag de trap op gaan", beval hij de butler. „Wanneer de dokter en de lijkschouwer komen, moeten zij toegelaten worden door de hoofdingang en, wan neer ik hier niet ben, moet je goed begrijpen, dat onder geen voorwaarde, deze trap, die naar de portiek leidt, gebruikt mag worden". Zelf ging hij door de hoofdingang naar buiten o:n een rondgang over het erf te maken. Hij had weinig hoop, dat dit onderzoek enig resultaat zou opleveren. Het was best mogelijk, dat er bij daglicht aanwijzingen in overvloed te vinden waren, maar de waarschijnlijk heid dat de moordenaar in de buurt van het toneel van zijn misdaad was gebleven, was-al heel gering. Het erf was uitgtstrekt en dicht begroeid met bomen. Talloze slingerende paadjes verenigden zich en ver takten zich weer doelloos, uitgaande van de brede grint wegen, rondom het huis en leidende naar de hoge mu ren, die het kleine landgoed omsloten. In de ene hoek van het erf was een tamelijk brede strook grond, zonder enig kreupelhout, zodat het niet de minste beschutting bood. Hij onderzocht dit vluchtig en liet zijn licht over de ordelijke rijen planten glijden en wilde weggaan, toen hij een donkere vorm zag, die er zelfs in de duisternis, uitzag als een tuinmanswoning. Hy belichtte deze mogelijke schuilplaats met zijn lampje. Speelde zijn verbeelding hem parten, of had hij heel vluchtig een bleek gelaat gezien, dat om een hoek keek? Hij liet licht er weer op vallen. Er was niets te zien. Hy liep naar het gebouw en er om heen. Er was niemand te zien. Hij dacht, dat hy een donkere gedaante zich in de schaduw van het gebouw zag voortbewegen naar de rand pijnbomen, die het huis aan drie kan en omringde. Weer richtte hij er zijn lamp op, maar het licht was niet sterk genoeg voor de vereiste "afstand, en op een sukkeldrafje liep hy in de richting waarin hij de gedaante had zien verdwijnen. Hy bereikte de pijn bomen en liep zachter. Ieder ogenblik stond hy stil en eens had hij er een eed op willen doen. dat hij voor zich uit een tak hoorde kraken. Rennend zette hij de vervolging voort en nu was er geen vergissing mogelyk, of er was nog iemand in het bosje. Hy hoorde de vlugge voetstappen van zijn tegen partij en toen heerste er stilte. Hij snelde voort, maar hy moest te ver zijn gelopen, want nu hoorde hy een zacht geluid achter zich. In ene oogwenk keerde hij zich om. „Wie ben je?" zei hy. „Kom naar voren of ik schiet!" Er kwam geen antwoord en hij wachtte. Hij hoorde het schaven van een schoen tegen metselwerk en hij wist, dat de indringer tegen de muur opklom. „Hij keerde zich in de richting van het geluid, maar vond niets." Toen hoorde hij plotseling ergens lioven zich zo'n demonisch gelach, dat zijn bloed verstijfde. De bov- zijde van de muur was verborgen door een overhan gende tak van een boom en zijn licht was van geen nut. „Kom er af', schreeuwde hij, „ik heb je onder schot!" Weer klonk dat vreselijk gelach, half angstig, half spottend, en een schrille, schorre stem klonk hem tegen. „Moordenaar! Moordenaar! Jij vermoordde Thnrnto» Lyne, wees vervloekt! Ik heb dit voor je bewaard neem het!" (Wordt vervoi «O

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3