5e JAARGANG No: 1319 VRIJDAG 27 AUG. 1948 Reorganisatie Openbaar Lager Onderwijs wordt op 7 October behandeld Discussies over lonen gemeente-personeel en wijziging schoolgeldregeling Berlijn's gemeentehuis door S. E.O.- demonstranteir bestormd Ditf. voor de Stichfinf De Vrije Alkmaar der. Abonnementeprü» 3.45 per kwartaa JZ.'t P'I tn,"nd b8 vooruitbetaling Advertenties 14 et p. nuc., familieberichten 18 eent. Verdere tarieven op aanvrage Verantw. redacteur. J. Zooneu Bureau. Rlddentraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Raadsvergadering ie Alkmaar Verzoek van kermis-exploiianien is wederom afgewezen Op de agenda van de gemeenteraad van Alkmaar, d e in openbare ver gadering gistermiddag bijeenkwam,stonden achttien punten vermeld en al valt het vooruit moeilijk te voorspellen, met enige zekerheid kon dit keer toch worden gezegd, dat de vroede vaderen een betrekkelijk licht programma, geschikt voor vacant'e en kermis, zouden krijgen af te werken. En inderdaad hebben zij geen krachttoeren behoeven te verrichten. Benoemingen van leraren en het verlenen van medewerking voor de aanschaffing vag schoolmeubelen de laatste tijd een steeds terugke. rende bezigheid kosten nimmer veel tijd en alleen het voorstel van B en W met betrekking tot de reorganisatie van het Openbaar lager on derwijs, werd, zoals te verwachten was, een punt Van bespreking en discussie. Van een gedachtewisseling over de inhoud van het rapport, destijds door de raadscommissie voor onder wijsaangelegenheden uitgebracht, is echter niets gekomen en ook het voorstel van B en W om de nodige voorbereidingen voor de nieuwe niet-opleidingsschool en de centrale opleidingsschool is voor enige tijd terzijde geschoven. Op voorstel van de heer Sie.sma (namens de fractie van de P.v.dAj zal de raadscommissie voor onder wijsaangelegenheid haar licht eens op steken bij een onderwijsJnstelling in Leeuwarden. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat het gehele rapport over de reorganisatie van het open baar onderwijs in Alkmaar en het voorstel van B en W daaromtrent tot de eerstvolgende raadsvcigadering 7 Ocober a s. zulten worden aangehouden. Mededelingen De voorzitter, burgemeester mr. dr. H. J. Wytema kon openen met een, zoals hij zeide, verheugende medede_ ling Deze was de bevoi'dering van de heer Groot tot reserve luitenant-ko lonel. De tweede was in het geheel niet verheugend. Wethouder Bakker heeft voor tenminste vier weken ziek teverlof moeten aanvragen, wegens te grote inspanningen van de laatste tija. De burgemeester wenste hem 1 "ns de gehele raad een spoedig en alge heel herstel. Tijdens deze periode zal de porte feuille van Sociale Zaken worden over genomen door wethouder van Slinger land. Wethouder Coerts zal zich met Sportpark-zaken bezig honden en Jeugdzorg zal tijdelijk bij wethouder Leesberg komen te berusten. Voordat tot behandeling van de agen da werd overgegaan, deelde de voor zitter mede, dat de raadsleden de Wil de en van Beekura bericht van ver hindering hadden gegeven. INGEKOMEN STUKKEN De notulen waren (natuurlijk) weer in orde, doch ditmaal waren er twee punten op de lijst van dei ingekomen stukken, die enige opmerkingen ont lokten. Daar was dan eerst de heer van der Borden, die een beetje ver ontwaardigd was over kanttekeningen, zoals „juist" en „larie", die op een in gezonden request waren gemaakt. Wie had dat gedaan? „Dat vormt geen on derwerp van bespreking", vond de burgemeester. „Dan spreek ik ei- toch m'n verwondering over uit", zei de heer van der Borden. Ditzelfde raadslid was het verder niet eens met de ontvangst die het re quest van B en W had gekregen. De heer J. Th. van den Berghad de raad namelijk verzocht, de kosten, die door gedeeltelijke vordering van een perceel waren ontstaan, voor rekening van de gemeente te nemen. Daar hèt hier de uitvoering van de Woonruim te wet betrof achtten B en W dit tot de competentie van hun College en niet- tot die van de. raad. En dat zul len zij de heer van dten Berg berichten De heer van der Borden vond het beleid van B en W in deze kwestie enigszins tegen de burgers gericht en hij zeide: „Formeel heeft U gelijk, maar ik vind toch dat de Raad hier ook iets in gekend moet worden, voor al omdat dit de burgers aangaat De ze opvatting werd door de voorzitter niet geaccepteerd en op deze kwestie werd niet nader ingegaan. (Zie vervolg pagina 2) Djokja geeft verkoop van opium toe „Maar dit was geen contrabande" De Republikeinse regering heeft of ficleel erkend, opium te hebben ver kocht. Zü ontkent echter, dat deze verkoop contrabande betrof. Radio Djokja maakte bekend, dat men „een zekere hoeveelheid opium op i Republikeins gebied voor het eind van het jaar van de hand moest doen of' in zee werpen". De verkoop is ech ter geschied volgens door de rege ring vastgestelde regelingen; boven dien „is de Republikeinse regering niet gebonden aan internationale be palingen t-a-v. de verkoop van opium, omdat *>j nooit internationale overeen komsten daaromtrent heeft getekend". Dr. Koets toonde documenten De directeur van het kabinet van dr. Van Mook, dr. P. J. Koets, heeft een persconferentie enkele stukken getoond, die betrekking hebben op de opiumsmokkelaffaire, waarbij hoge Re publikeinse functionarissen betrokken 2ijn. Dr. Koets zeide, Sjahrir's dementi niet te kunnen accepteren. Het belangrijkste stuk, waarvan een fotocopie getoond werd, was een do cument, dat was opgesteld ten beh< e- ve van de republikeinse rekenkamer. In het document kwamen diverse ver kopen van opium voor in de periode van Mei 1947 tot ïuli van dit jaar. Dr. Koets zeide, dat toch wel dui delijk blijkt, dat de Republiek reeds opium smokkelde, toen Sjahrir nog premier was. - Schulden In de halve eeuw, die achter ons ligt, is een en ander veranderd. Juis ter is het als we zeggen, dat eb en vloed nog het zelfde gebleven zijn, maar dat er overigens weinig besten dig is gebleken. We hebben het zelfs bestaan om wijziging aan te brengen in de uren van opkomst en ondergang van de zon. Veel is er in die jaren ook veran derd in de gemeentepolitiek. Vooral in het Noorderkwartier. Uitgenomen Alkmaar, Hélder en in mindere mate Schagen was er één categorie die in de gemeenteraden de toon aangaf. Het was de boerenstand. Nog steeds heeft de boerenstand in ons gewest veel te vertellen, maar de allesover heersende positie van een halve eeuw terug heeft ze niet meer Gelijktijdig met de samenstelling is ook de politiek van de gemeentebe sturen veranderd. Het is geen blaam als we zeggen, dat de politiek van een halve eeuw terug er op geba seerd was om een gemeentebegroting samen te stellen, die niet alleen slui tend was, maar die tevens de laagste belastingcijfers vertoonde. Het sum mum van voortreffelijk beleid Werd echter gevormd door de lage schul denlast, die een bepaalde gemeente had. Er waren enkele gemeenten, die er in waren geslaagd, geheel schul denvrij te blijven. Wannéér in die tijd zulk een gemeente een werk moest uitvoeren, waar nog al wat geld voor nodig was, wist het voor te komen, dat het uitvoeren van het werk strandde op de overweging, dat men een geldlening moest aangaan. Daar is een grote verandering in gekomen. Men versta ons goed. Het is niet onze bedoeling door middel van dit artikel een .blaam te werpen op hetbestuur, zoals dit door onze voorouders werd gevoerd. Daarvoor is het te lang geleden. Wij tonen alleen aan, welk een verandering er is ge komen in het financieel beleid van de gemeenten.- Het duidelijkste wordt dit gedemonstreerd door een aantal cijfers Vijftig jaar geleden hadden alle gemeenten beneden de tiendui zend inwoners een gezamenlijke schuldenlast van nog geen 22 millioen gulden. Thans kunnen we diezelfde schuldenlast stellen op rond 250 mil lioen. De schuldenlast van alle gemeen. ter in Nederland bedroeg in 1898 230 millioen. Thans nadert ze de drié mil- liard en in verband met woningbouw programma's en dergelijke zal ze in de eerstkomende jaren nog wel aan zienlijk stijgen.. Wie mensen van rij pere leeftijd over deze cijfers hoort spreken, krijgt als jongere de indruk, dat we bezig zijn het geld over de balk te gooien. Zo ótaat de zaak niet. Tegenover de schuldenlast is een hoe veelheid bezittingen gekomen, die er zijn mag. Zelfs gehsle bedrijven, die voor de gemeenten soms nog baten opleveren. Toch is deze steeds stij gende schuldenlast in bepaald op. zicht bedenkelijk. Zelfs met de hui dige 'lage rentestandaard zullen de gemeenten berekend naar 50 jaarlijkJ se annuïteiten per jaar ongeveer hon derd vijftig millioen gulden moeten opbrengen. Eerst dan kunnen ze aan de betaling van de gemeentehuishou ding gaan beginnen De voorstelling als zou een steeds groeiende schul denlast een bewijs zijn van een actie ve politiek is dan ook niet juist. Wij vragen ons zelfs wel eens af of men zich in het verleden niet bezondigd heeft aan een politiek van aflossin gen op een te lange termijn. Dat wreekt zich op Het moment als men voor onvermijdelijke hoge uitgaven komt te staan. In die periode zijn we nu aange komen. Ook voor de rerneenten zul len ongetwijfeld moeilijke jaren vol. gen. V V. Z. Afireden der gemeenieauioriieiien geëisi „Te nauwe samenwerking met Westelijke gealliëerden" Gistermiddag om tien minuten over twee bestormden ongeveer tweehon derd demonstranten van de S.E.D. het Berlijnse gemeentehuis. Zij waren gewapend met stokken en bijlen, braken de hoofdingang bin nen en drongen de trappen op. Een menigte van tienduizend man ncn, vrouwen en kiftderen, buiten op het plein, viAirde de bestormers aan. De bestorming van de ingang werd uitgevoerd toen de politie de ijzer- draadversperring had weggehaald om een delegatie binnen te laten. „Scheurmakers-er uit In de vergaderzaal van de raad sprak Paul Litke, de vice-voorzitter van de onder communistische leiding staande Eenheidspartij, de menigte toe. Hij zeide, dat de Duitse gemeente autoriteiten door te nauwe samenwer king met de Westelijke geallieerden de economische toestand van Berlijn ontredderd hadden, dat meer dan honderdduizend Berlijnse arbeiders werkloos zijn en paupers zijn gewor den als gevolg van het beleid van de 'gemeente-autoriteiten en eiste het ontslag van het stadsbestuur en de afwerking van een nood-programma, volgens hetwelk de Berlijners hun voedsel uitsluitend van Sovjet-zijde ontvangen. Er was luid applaus, toen hij ver klaarde: „Laat oós deze scheurmakers er uit zetten en- werkelijke socialisten er voor in de plaats nemen". Demonstratie was reeds uitgelekt In de vergaderzaal werden geen politie_agenten opgemerkt, terwijl Litke zijn rede hield. Intussen groeide de menigte buiten aan, doordat nieu. we groepen, die kwamen aanmarche- ren, zich er bij voegden. Zij zongen de internationale, riepen en juichten en wuifden met rode banieren De zifting van de gemeenteraad, die zou worden gehouden, was afge last omdat deze dem'onstratie reeds was uitgelekt. 'II» „Volksdemocratisch bestuur" eist Lifke voor Berlijn Na de demonstratie van de S.E.D. heeft een delegatie dezer partij en onderhoud gehad met Friendensburg, de plv. burgemeester. Deze verklaarde zich niet te zullen storen aan Litke's eisen. Tegenover de pers zeide hij, dat het gemeentebestuur normaal in functie zou blijven. Litke heeft daarop een „volksdemo cratisch" bestuur voor Berlijn geëist. Hij stelde voor, een „comité van volks welzijn" aan te wijzen, bestaande uit 9 gemeenteraadsleden en 9 burgers. Dit comité zou in de plaats komen van de gemeenteraad en onderhande lingen moeten aanvatten met de eco nomische commissie der Sovjetzóne Later op de dag is de demonstratie van de S.E.D. beantwoord door een tegcndemonsiratie van 15.000 man. De radio in de Amerikaanse sector spoor de herhaaldelijk „alle democratische Berlijners" aan, deze demonstratie bij te wonen. Een der sprekers zei: „De Berlijnse democratie zal zich niet uit het raam laten gooien door de rode Nazi's. Wij zullen desnoods met een algemene staking de communisten tot staan brengen". Wereldvredecongres van intellectuelen Ehrenburg luidt „burgerlijke beschaving" uit De SovjetRussische schrijver Ilya Ehrenburg heeft op het wereldcongres van intellectuelen, dat thans te Wroc- law bijeen is, verklaard, dat „de bur- gelijke beschaving ondanks haar his torische verdiensten niet meer bestaat. Men kan onmogelijk de beschaving verdedigen met Franco, de Nazi's, het Ruhrgebied en het Comité voor on Amerikaanse activiteit, de Europese beschaving wordt alleen door de Amerikaanse imperialisten bedreigd", aldus Ehrenbu. g. In een telegram aan het congres, verklaart prof. Albert Einstein, de wereldberoemde natuurkundige, dat wetenschappelijke en technische evo lutie beperking van nationale souve- reiniteit vereist. De voorzitter van het congres, professor Julian Huxley, las begroetingstelegrammen van Bernard Shaw en J. B. Priëstly voor. „Gouden Fanny" evenaart zich zelf Tijdens wedstrijden te Dublin eve naarde mevr. BlankersKoen haar wereldrecord op de 100 yards, door een tijd te maken van 10.8 sec. De achtste mijl won zij in 25 sec. De drie andere Nederlandseathleten die op deze wedstrijden uitkwamen boekten ook alle winst. Slijkhuis won de mijl in 4 min. 18 seconde, 'Latas- ter de 3 mijl in 14 min. 40 JL sec. en Jan Zwaan de 120 yards horden in 15.8 seconde. „Ventje" Messina wereldkampioen I „Ventje'' Messina. de kleine 17- jarige Italiaanse wielrenner, heeft, bet wereldkampioenschap achtervolging amateurs gewonnen. Hij versloeg de Fransman Dupont, Olympisch kampi oen tijdrijden, met wel 50 meter. En dant te bédenken,dat de jonge Ita liaan dit jaar voor het eerst' op wed strijden uitkomt-... De derde prijs was voor de Fransman Coste. Frosio won de herkansingsrit der stayers met de Belg Miehaux als tweede. Bernadotte als auteur Van de hand van graaf Bernadotte zullen twee boeken verschijnen. In het eerste boek, dat binnenkort 'ce verwachten is, vertelt Bernadotte van zijn reizen en ervaringen gedu rende de oorlog als vertegenwoordi ger van het Rode Kruis. Het tweede boek zal een beeld ge ven van zijn werk als bemiddellaar van de Verenigdet Naties in Palestina Israël in Nederland De regering van de staat Israël heeft haar voorlopige vertegenwoordiger in Nederland, mr. K. J.. Edersheim, ge machtigd visa voor de staat Israël te verstrekken. Tevens is de vertegen woordiging gemachtigd de economi sche belangen van Israël in Neder land te behartigen en het handels verkeer Nederland—Israël te bevor deren. Het bureau van de vertegenwoor diging is gevestigd Joh. Vermeerstraat 22, Amsterdam Z. lEM-flONHEftHihL MINDER WIND t Wisselend bewolkt met in het Noor den van het land enkele verspreide buien, in het Zuiden overwegend droog weer. Matige wind uit rich tingen tussen West en Noord. Koe: Gouden koets op reis „Daar gaan ze nou" zeiden de Ha genaars gistermorgen en niet zonder spijt keken zij naar de gouden koets de witte calèch en al die andere rij tuigen, die van de koninklijke stal len naar het station Hollandse Spoor reden. Daar werd op een zijspoor de „Koninklijke trein" geformeerd, die de elf rijtuigen en de paarden n.tar Amsterdam vaderde. Directe actie van Moskou in Triëst „De U.S.S.R. of de volksdemocratie zouden een rechtstreekse actie in de kwestie Triëst kunnen overwegen, in verband met het eenzijdig en onwettig optreden van de Britse en Ameri kaanse bevelhebbers, waardoor de toestand in de vrijstaat Triëst meer er meer gespannen is geworden", aldu heeft de commentator van Radio- Moskou verklaard. Hij zeide verder, dat „de regeling van bet probleem Triëst onophoudelijk in de Veilig heidsraad in de war wordt gestuurd door de Amerikaanse en Britse afge vaardigden". De U.S.S.R zou zich hierdoor ver plicht zien een klacht' in te dienen bij de VN. tegen de Ver. Staten en B annië. Somber betoog van ds. Niemoller in Amsterdam „De Christelijke wereld staat voor een bankroet" Tot een geheel gevuld Amster dams Concertgebouw heeft de be kende Duitse predikant Martin Nie- möller in hét kader van de Wereld- assembly der kerken gesproken ov?r het huidige Christendom. Volgens spreker is het duidelijk, dat er iets verkeerd is met de we reld. „Wij mogen niet zeggen: „de wereld oogst wat zij heeft gezaaid", doch wij mqeten toegeven, dat wij Christenen niet oogsten wat wij hebben gezaaid." Sprekend over Duitsland gedurende de laatste i5 jaar zeide Martin Niemoller, dat de Christenen in de verklaring van Stuttgart zichzelf voor God en de wereld beschuldigd hebben niét moe dig genoeg te zijn geweest in de ge tuigenis van het Christendom. „Wij kunnen ons niet", aldus IJJie- möller, „eenvoudig van onze ellende afwenden en zeggen: „wij zullen op nieuw beginnen". Wij leven in deze wereld en als zij aan de chaos wordt overgeleverd zullen wijzelf mede daar in verzinken. Wij mogen geen illu sies meer kweken. Het nihilisme heerst en vooralsnog is er geen middel tegen en een dodelijke ziekte maakt zich van ons meester." In zijn somber en boeiend betoog gaf Martin Niemoller t- kennen dat de Christelijke wereld voor een bank roet staat. In vlammende bewoordin gen waarschuwde hij (je Christenheid, dat de tijd gekomen is als waarlijke Christenen de wereld te redden. Piëteit voor Klokke Roeland Toen klokke Roeland na heel veel moeite uit het Belfort te Gent was gehaald, rees van alle zijden protest tegen het hergieten van de gebarsten klok, Thans is beslist, dat „Roeland" wegens zijn historische waarde .niet hergoten zal worden, maar onderge-, bracht in een Gents museum. Men heeft deze beslissing kunnen nemen, doordat een Gentenaar die onbekend wenst te blijven, de kosten wil dragen voor het gieten van een nieuwe klok voor het Belfort BRANDSTOFFEN VOOR KAMERBEWONERS Het C.D.K. deelt mede, dat, zoals de plaatselijke distributiediensten nog nader bekend zullen maken, tussen 12 en 25 September a.s. aanvragen voor brandstoffen voor kamerbewo ners kunnen worden' ingediend. De aanvraagformulieren dienen tussen 29 Aug. en 11 Sept. bij de plaatselijke distributiediensten te worden afge haald. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1