Ikrnaaiïfci' N. HOLLANDSE PERS 1945 Gratie ter gelegenheid van de troonwisseling iVi 5e JAARCAHG Mo: Itïl MAANDAG 30 AUG. 1048 Mruut, do uoaoM^ »o»pjoA .)IWJ 1 io Siq[*}oq||DjOOO ftq l"m«l «d Ju I Sljjdfjojïoatmoqy -«p JC"°1'V *BJA «g »Wlt« op 0000 „In Veiantw. redacteuri J. Zoonen Bureau. Ridderitraat hoek Oudegracht Tel K 2200 3971 Halve eeuw Het Regeringsjubileum van Konin gin Wilhelmina geeft ons aanleiding een blik terug te werpen. Deze halve eeuw is wel buitengewoon storm achtig en bewogen geweest. Rustig begonnen, in een sfeer van gezapig heid en bezadigheid, kwamen al ras de spanningen van de eerste wereld oorlog, waarin wij enkele malen mee gesleurd dreigden te worden, maar die wjj ten slotte ongeschonden door kwamen. De periode tussen de twee oorlogen in, is er een geweest van duisternis. Hoewel ons land een van de rijkste van de wereld kon worden genoemd, werd in deze jaren een po litiek gevoerd, die het Nederlandse bedrijfsleven en de Nederlandse wer kende bevolking niets dan narigheid en armoede bracht. Het waren de ja ren van aanpassing en bezuiniging. Noch de aanpassing, noch de bezui niging vermocht uitkomst te bren gen in de economische depressie. Als wö in die jaren iets geleera hebben, is het wel dit, dat economi sche ontwrichting niet bestreden kan worden met pappen en nathouden. Ernstige kwalen eisen krachtige mid delen. Over wat er gebeurd is gedurende de tweede wereldoorlog kunnen we kort zijn. Ze ligt nog te vers in ons geheugen. Wel kunnen we consta teren, dat de grote mate van een heid, die ons volk bezielde, niet ge handhaafd bleef. Wjj betreuren dit We zullen de laatste zijn, die de een heid van het Derde Rijk tot de onze willen maken. Dat echter de ver brokkeling en onverdraagzaamheid in ons 'olk alweer dergelijke afmetingen heeft aangenomen, is betreurenswaar dig en had bij betere leiding niet be hoeven voor te komen. Ook op politiek terrein heeft deze halve eeuw een stormachtige ontwik keling te zien gegeven. Het is 't tijd perk geworden, waarin de regeer macht' door anderen overgenomen is geworden langs democratische, evo- lutionnaire weg. Wie zich de moeite getroost om de politieke ontwikke ling van ons land na te gaan, zie omstreeks 1900 afwisselend fin k se «n rechtse kabinetten. En onder een Bnks kabinet verstond men dan een kabinet, samengesteld uit liberaien. De macht van het liberalisme, hoe wel wij niet ontkennen, dat hét libe ralisme in zijn tijd uitstekende din gen heeft gedaan, is voorgoed voor bij. Op economisch gebied is het nog een belangrijke factor, politiek be tekenen ze niet weinig meer De invloed van 't Algemeen Stem recht heeft hier grote betekenis ge had. Te verwonderen is het wel, dat de invloed van het algemeen kies recht slechts in de linkerzijde een felle opschuiving naar links te zien heeft gegeven, terwijl daarentegen de rechtse partijen zich zelf zijn ge bleven en slechts als geheel een an der beeld tonen. Bij het begin van deze halve eeuw waren we de grootste moeilijkheden op koloniaal gebied, die hun noogte- punt vonden in de Atjeh-oorlog, bij-" na te boven. Sedert dien is er ech ter geen ogenblik rust geweest in de Vrijheidsstrijd der Indonesiërs, die v;e niet als een gevolg van de Japan se invasie mogen beschouwen. Jam mer genoeg duurde 't tot in de twee de wereldoorlog, voor de regering bij monde van de Koningin blijk gaf van een totaal veranderde zienswijze. Een zienswijze, die er van getuig de, dat ieder vooruitstrevend mens er van overtuigd was, dat het kolo niale systeem afgedaan had. Zo zien we vooruitgang op elk ge bied. Soms in kalm tempo, de laat ste ttjd 'meer stormachtig. Dit regeringsjubileum heeft perio den gekend van de diepste duister nis. Bezien we het geheel echter, dan kunnen we niet anders zeggen, dan dat de uitkomsten aanleiding geven tot een gemotiveerde vreugde. Een vreugde, die ons vooral be zielt, als we zien. dat de strijd van het werkende volk om mee te spre ken over zaken die het land aan gaan. tot resultaat heeft gehad, dat niemand het volk dat re(cht meer ont zeggen kan. Het Nazidom heeft het geprobeerd en faalde.... Van verguisden zijn ze geworden tot bestuurders. Bestuursders, die ook door de Koningin gewaardeerd en gerespecteerd worden. v. Z. In Praag werd een lid der Nederlandse legatie gearresteerd Beschuldigd van spionnage voor vreemde mogendheid' Tsjecho-Slowaaks. autoriteiten hebben de heer L. B. van Dam. funeiio- naris aan de Nederlandse legatie te Praag, wegens spionnage gearre steerd. Dit werd te Praag geroeid in een ofiicieel communiqué, waarin als reden voor de detinering van v. Dam, die geen diplomatieke on- schendbaarheid teniet, opgeteven wordt, dat hij „ten gunste van een vreemde mogendheid epionnatetvern tegen de Tsjecho-Slowaakse repu- Opdracht van officiële Nederl. personen", zegt Praag „Van Dam zou aan de afdeling on derzoek van het gezantschap namen genoemd hebben van officiële Neder, landse personen, die hem opdracht hadden gegeven in Tsjecho Slowakije militaire èn politieke spionnage te ver richten", aldus de bekendmaking. „Zijn optreden", zo gaat de verkla ring voort, „is bovendien bewezen door een aantal belangrijke documen. ten, die men bij hem heeft aangetrof fen en die andere Nederlandse per. soonlijkheden, die bij spionna>te In dit land zijn betrokken, ernstig com promiteren. De in beslag genom-.n do. cumenten onthullen de werkwijze en de taak van de Veiligheidsdienst, waac v. Dam en zijn medeplichtigen voor FILMRONDREIS Voor Verenigingen en Bonden die hun leden filmvoorstellingen bieden, is er goed nieuws. Een welgemoti- veerde industrialisatie van ons land is dringend gewenst. De Vereniging „Nederlands Fabrikaat" stimuleert door middel van filmvoorstellingen de belangstelling voor onze industrie in ruime kring. Er is op deze filmvoor stellingen veel belangwekkends te zien over het Nederlandse bedryfs- leven. Belangstellenden kunnen nadere in lichtingen inwinnen Prinsegracht 73, 's Gravenhage. Verrassende actie van Markos Volgens een mededeling \a.i radio ..Vrij Griekenland" hebben eenheden van* het leger van Markos zich bij verrassing meester gemaakt van de stad Vrahneik, 10 km. van Patras. De troepen van Markos hebben het sta tion en de versterkingen opgeblazen, te- andere eenheden vooruit geschoven posten van Patras aanvie len en aldus beletten, dat versterkin gen naar Vrahneik werden gezonden aldus de radio. hebben gewerkt". Gelijk met Van: Dam is een groep Tsjecho Slowapkse burgers gearresteerd, die bij de zaak betrokken zijn. Het onderzoea wordt: voortgezet. Aan de Nederlandse gezant te Praag werd, toen hij bij het Tsjecho Slowaak se departement van Buitenlandse Za ken navraag deed, precies hetzelfde medegedeeld als reeds eerder was ge. publiceerd. AMERIKAANSE LUCHTVLOOT DEMONSTREERT De Amerikaanse luchtmacht heeft aangekondigd, dat Amerikaanse su perforten vyf en twintig lange af standvluchten van vijf a achtduizend kliometer zullen uitvoeren bij gelegen hei(j van de luchtmachtdag op 13 Sep tember aanstaande. De Superforten zullen bij twee tegelijk starten van punen overal ter wereld, van de Azo ren tot de Aleoeten. 100 K.M. MET EEN ZWEEFVLIEGTUIG De zweefvlieger I. E. Rood uit De venter landde na een lan„e afstands vlucht in Duisburg in Duitsland. Hij had toen ruim 100 k.m. afgelegd Door "eze vlucht heeft Rood zo goed als zeker het kampioenschap behaald in de zweefvliegcompetitie van 1948. Federaal overleg in Den Haag Een der leden van de conferentie van Bandoeng, die in Nederland vertoeft als lid van de Indonesische delegatie voor het jubileumfeest, heeft medege. deeld, dat het in het voornemen ligt, om aanstonds na de inhuldiging van Prinses Juliana in Den Haag een bij eenkomst te beleggen van de leiders die indertijd de resolutie van Ban. doeng hebben opgesteld. De 83 jarige mevrouw Rachel Isao^i Ia Steyn, echtgenote van de vroegere president van de Oranje Vrijstaat, is Vrijdag op Schiphol gearriveerd als afgevaardigde van de Republiek van Zuid Afrika bij de Jubileum, en fn- huldigingsf eesten. Mevr. Steyn met haar dochter mevr. Visser (in bontjas) en haar verpleeg ster werd verwelkomd door de ge. zant van Zuid Afrika in Nederland, Prof. Leon Foucher. Vier Duitse generaals voor Brits gerechtshof JJe untse regering Heeft besloten een proces voor te bereiden tegen de veldmaarschalken Brauchitsch, Rund- swar, Aiansrein en Kolonel-genera al straus. zy zuilen terechtstaan ais oorlogsmisdadigers, zo ls officieel te Londen medegedeeld. De officieren zullen voor een "mi litair gerechtshof in de Britse zóne van Duitsland verschijnen, naar alle waarscnynnjKneid te Hamburg. Zij werden niei braaf... de 250_ politieke delinquenten eiland Biak bij Nieuw Guinea zijn gegaan, om daar in betrekkelijke vrijheid hun straftijd met arbeid door te brengen, zijn zeven naar Neder land teruggebracht. Hun mentaliteit en gedrag waren zodanig, dat hun ar beidscontract niet gehandhaafd kon worden. LOMAKIN SCHEEP GEGAAN Jacob Lomakin, de Sovjetrussische consul generaal, wiens terugroeping door de VS is verzocht, is Zaterdag scheep gegaan op de „Stockholm". Een kwart van vrijheidsstraffen kwijtgescholden Ten aanzien van de krachtens het tribunaalbesluit geïnterneerden heeft de minister van justitie bepaald, dat d« duur van hun internering op overeen komstige wijze zal worden bekort. Onder de werking van dit algemeen gratie besluit vallen uiteraard niet degenen, die nog niet bij een onher. roepelyke rechterlijke uitspraak wer den veroordeeld. In het bijzonder in de gevallen, waarin de verdachten soms jaren lang op hun berechting hebben moeten wachten, kan dit lei. den tot onbevredigende gevolgen. Na derhand zal onder ogen worden ge zien in hoeverre eventuele onbillijk heden zullen kunnen worden wegge nomen. Ook voor politieke delinquenten Naar aanleiding van het 50 jarige re» geringsjubileum van H.M. de Konin gin Wilhelmina en van de troonsbe stijging van H.K.H. Prinses Juliana, heeft het de Prinses regentes behaagd om aan allen, die tot «en vrijheids, straf zijn veroordeeld, gratie te verle nen van een vierde gedeelte van hun straf, met dien verstande, dat dit ge deelte niet minder zal bedragen dan 'n maand en niet meer dan een jaar Uitgezonderd de hardleersen Hiervan zijn uitgezonderd degenen, die zich tijdens de detentie slecht heb ben gedragen, of de hun geboden kan sen bij een voorwaardelijke veroorde ling of voorwaardelijke invrijheidstel ling niet benut hebben, zodat tenuit voerlegging moest worden gelast. Dit algemeen gunstbetoon beeft be trekking op straffen, zowel door de bij zondere gerechtshoven of de bijzonde re raad van cassatie aan politieke de linquenten. Ook in de overzeese ge biedsdelen zal een algemene gratie van dezelfde strekking worden ver leend. Van Mook naar Nederland Volgens een communiqué van Ne derlandse zijde zal dr. Van Mook op verzoek van de Nederlandse regering op 8 September naar Nederland gaan rnnr hesnreklngc»' Koninginnedag (n verband met de nationale feestdag verschijnt onze cou rant op 31 Augustus niet. De Directie. Extra vetbon In de bonnenlijst van a.s. Donder dag zal een extra rantsoen voedings. vet (boter, margarine of vet) worden opgenomen, bestaande uit 250 gram voor volwassenen en de twee oudste leeftijdsgroepen der jeugdigen (a, b en c.) en 125 gram voor de beide jongste groepen (d en e). DINSDAG 31 AUGUSTUS ALKMAAR 88.15 uur. Klokgelui 8.159 uur. Beiaardconcert door de stadsbeiaardier B. J. van der Veen 9.3f uur. Aubade voor het stadhuis (door de leerlingen der 6e klas der lagere scholen) dirigent Corn. Jonker. 1130—12 uur. Koorzang op het Waag plein (door damesmeisjesen jongenskoor met orkest) dirigent Johan Kuiper. 2.30 uur. Wagenspel op verschillende punten in de stad. Tijdens het bloe mencorso drie opvoeringen, n.1. op de Stenenbrug—LangestraatPlein Boomkampstraat. 2 30 uur. Bloemencorso (opgeluisterd door twee muziekcorpsen). Voor de route en verdere bijzonderheden verwyzen wij U naar het door het OranjeComité uitgegeven Feest programma. 3.00 uur. Volksspelen in de Harddra verslaar 7.300 uur. Kerkconcert in de Grote Kerk met medewerking van Ge heelonthouderszangveeniging D.O. V. Gecombineerde RK. Kerkkoren en de Ned. Herv. Oratorium Ver. BERGEN 7.45 uur. Gezongen H. Mis in de RK. Kerk, waarna Te Deum. 10.30 Aubade op het terrein van de Ruïne Kerk door Bergens Harmo nie en een toespraak van burge meester dr. W. Huygens. 13.00 uur. Opstelling optocht in het Van Reenenpark. 14.00 uur. Vertrek optocht langs de volgende route: Van Reenenpark Stationsstraat Breelaan Rus— senweg Jan Oldenburglaan Breelaan Kerkstraat Dorps straat Oosterweg "urfweg Oude Bergerweg Loudelsweg Ruïnelaan Dorpsstraat Hof- laan Komlaan v. Reenenpark. De jury bestaat uit: mevr uw A. HuygensBruynzeel; mevrouw M. BoendermakerSchoenmaker; me vrouw baronesse Taets van Ame rongen van Reenen en de heren: J. Haakman, J. Ponstijn en J. Roggeveen. 20.00 uur. Zangconcert op het terrein van de Ruïnekerk, uit te voeren door alle led-n van de plaatselijke zangverenigingen met begeleiding van Bergen's Harmonie, o.l.v. de heer J. A. Beekman. 21.30 uur. Prijsuitreiking optocht in café Nieuwendijk in de Dorpsstr. Van 31 Augustus tot en met 6 Sept. Etalagewedstrijd. Het publiek is jury. HbILOO 8.30 uur. Vlag hijsen. 10 uur. Bloemencorso. 25 uur. Volksspelen op het Gem Sportterrein. 5 uur. Gecostumeerde Voetbalwed strijd op het Gem. Sportterrein. 6 uur Demonstratie brandweer op het Gem. Spor'errein. 7 uur. Vlag strijken. 7.30 uur Ronde van Heiloo 8 uur Non—stop programma in de Muzieknis. Voor verdere bijzonderheden verwij zen wij U naar de feestgids. SCHOORL EN GROET 10.15 uur. Optocht van de schoolkin deren met muziek van de school aan de Molenweg naar het Raad - huisplein. 10.30 uur Zang van de schoolkinderen qp het Raadhuisplein en toespraak van de burgemeester. 2 uur. Volksspelen voor dames en heren boven 14 jaar om prijzen, op het weiland achter het Raadhuis. HEERHUGOWAAPD—ZUID De dag begint met kerkdiensten waar na défilé der jeugdverenigingen en aubade bij het Raadhuis. 10.30 uur. Volksspelen op Gemeente Sportterein. 2 uur. Motorwedstrijden Gem. Sport terrein. 7.30 uur. Tweede opvoering open luchtspel op het Gem. Sportterein GROOT SCHERMER Maandag 30 Augustus 20 uur. .Opening in de Kerk te Groot Schermer. Concert te geven docr het Kerkkoor, samenzang en decla tnatie. DINSDAG 31 AUGUSTUS 10.30 uur. Optocht. Verzamelen 10.15 bij het Raadhuis. 14.00 uur. Kinderspelen - het Sport terrein. 20.00 uur. Gondelvaart. E" DEK OP LANGENDIJK 7.30 uur. Mars door het dorp Oranje Garde. 9 uur. Kinderoptocht met versierin gen. 10.00 uur. Aub.de voor het voormalig Raadhuis. 2 uur. Kinderspelen op het brandweer kazerneplein. 8.00 -. Oranje .uleumspel „Lief en Leed met Oranje". ZUID SCHARWOUDE 11 uur. Aubade voor het voormalig Raadhuis. 2 uur. Volksspelen op het terrein in de Koog. 7 uur. Gondelvaart, gezamenlijk met Noord Scharwoude. NOORD SCHARWOUDE 8.30 uur Aubade voor het Raadhuis daarna ballon—wedstrijd voor de kinderen. 2 uur. Volksspelen terrein LSVV. 7 uur. Gondelvaart, gezamenlijk met Zuid Sqharwoude. OUDKARSPEL 9.15 uur. Aubade voor het v.m gem. Luis. 9.45 uur. Wedstrijden voor kinderen op het DTS terrein. 2.30 vfur. Volksspelen. Wild-West in Berlijn Tijdens achtervolging van een snel rijdende Sovjet Russische legerauto in de Amerikaanse sector van Ber lijn heeft de Amerikaanse politie bij het vuren een van de Sovjet soldaten geraakt, die zich. in de auto bevond. HITTEGOLF IN V.S. Minstens 63 personen zyn tengevol ge van een hittegolf in de VS gestor ven. Volgens de weerberichten kan daarginds voor Woensdag geen afkoe ling worden verwacht. Schuman probeert het De president van de Franse Repu bliek, Vincent Auriol, heeft na de val van het kabinet Ramadier aangezocht, een nieuw kabinet te. farmeren Rama pogingen terugegeven en thans heeft Schuman de opdracht tot kabinets formatie aanvaard. MINIATUUR VLIEGTUIG Een gemeenteraadslid van Dools, na bij Chateauroux, heeft een eenper soonsvliegtuig gebouwd, dat slechts 8 m2 opeprvlakte heeft. De vleugels, zonder vleugelkleppen, zijn gemaakt naar het model van die van de „lucht- vloo". Het toestel is uitgerust met 'n motor van 30 pk. en weegt slechts 130 kg. .Bij proefvluchten bereikte het een uursnelheid van 115 km DROOG WEER Droog en tamelijk zonnig weer. met op de meeste plaatsen iets hogere om postuur. Weinig wind. WOENSDAG 1 SEPTEMBER ALKMAAR 8 uur. Gulden Vlies Toneeluitvoering „Cantecleer". 8—10 uur. Concert Waagpltin door gezamenlijke muziekcorpsen. 10—10.30 uur. Beiaardconcert door de stadsbeiaardier B. J. v. d. Vten, BERGEN Oranje programma in bioscoop „de Rustend - Jager' om 141516 en 17 uur. Onze Koninklijke Familie en Ons Koninklijke Huis. HEILOO 8 uur Bruno gebouw. Vertoning Re geringsfilm. Optreden vereniging Plattelandsvrouwen. BROEK OP LANGENDIJK 10 uur. Volksspelen. 2 uur. Volksspelen. 8 uur. Oranje Jubileumspel,, Lief en Leed met Oranje". ZUID SCHARWOUDE. Vrijgehouden voor bezoek aan open luchtspej te Broek op Langendijk. NOORD SCHARWOUDE 2 uur. Kinderfeest i. Avond vrijgehouden voer bezoek aan openluchtspel te Broek op Langen dijk.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1