N.-HOLLANDSE PERS 1945 r 5e JAARGAHG Ho: 1321 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1948 Schijnwinst KONINGINNEDAG 1948: een dag van tintelende vreugde en diepe dankbaarheid in scheervlucht Vier militaire gouverneurs waren in BerlTjn bijeen HENMEflH'jH Alkmaar Uit*, voor de Stichting De Vrije Alkmaar der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.rr.„ familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht-Tel K 2200-3971 Enkele weken geleden publiceerden we een artikel, waarin we de Winsten die de Unielever heeft gemaakt onder de loupe namen en de vraag stelden of hier niet gesproken kon worden van overdaad* In een onderhoud, dat wij hierover hadden met een verte genwoordiger van de Unilever, werd deze stelling bestreden. De winst ge maakt in Nederland was maar gefing in vergelijking met die in andere landen en de fiscus .ging met zo'n groot deel' strijken. Socialisatie fbu door de Unilever beantwoord worden met verplaatsing van het bedrijf naar een andere land cn grote schade voor ons land meebrengen. We hoorden inderdaad met vreugd*, dat Lieftinck van de winsten van de ze maatschappij twee derde in de staatskas werkt. Gewapend met deze wetenschap ver wondert het ons niets, dat de voorzit- ter vm de Raad van Bestuur van de Unilever in zijn openingsrede op de aandeelhoudersvergadering een be paald onvriendelijk geluid deed horen tegen de belasting- en prijsbeheersings politiek der Nederlandse regering. Wat wi) nu de Unilever precies? Ver_ hoging van de prijs van haar produc ten, teneinde een groter bedrag te kunnen reserveren als vervangings waarde voor machines, gebouwen en voorraden. Want. ildus gaat de rede natie verder, alles is voel duurder ge worden en daarmee is geen rekening geh/ftd$n In feite is de winst dus op gevoerd en daar profiteert de belasting van. Geef ons, aldus de Unilever, 'n belastingspolitiek als- in Frankrijk en België, waar men met deze factoren wel rekening houdt. Waar zou inwilliging van de eisen van de Unilever op neerkomen? Op prijsstijging en lagere belastingsop brengst voor de Staat Het getuigt er van, dat men' over een'* grote bescheidenheid beschikt, als men deze eis durft stellen. Een ieder in Nederland weet, dat de mensen met de laagste inkomens, juist de-verbrui kers van de producten van de Unile ver, gèen enkele prijsverhoging kun nen hebben. Een ieder weet ook. dat de Sta^t er nog steeds niet in is ge slaagd zijn begroting sluitend te krij gen. Dat weten ook d? lieden van de Unilever, die economisch om- de drommel niet achterlijk zijn. Het za^ wel zo zijn, dat de winst, die in Nederland gemaakt is. slechts schijnwinst is. Sehijn is in ieder geval niet het divi dend van bijna 9%. Schijn is ook niet de winst die aan Nederlandse aandeel houders wordt uitgekeerd. Schijn is ook niet het deel dat de Nederlandse staat er van plukt Er zit m die schijn winst dus nog een zekere realiteit. Dat men tracht zijn winst te vergroten is menselijk Dat men tracht zoveel mo gelijk van de belasting af te halen is ook menselijk. Maar dat men dat wil doen ten koste van de laagste inko mens en la France. getuigt van een mentaliteit, die wij in onze argeloos heid maar kwalijk weten te verstaan. v.Z. Feest overal in Nederland, maar Amsterdam waarlijke hoofdstad U kunt ons geloven of niet, maar we hebben gisteravond radeloos naar ons hoofd gegrepen. Radeloos, omdat de telex vele uren achter een allemaal copy over Koninginnedag 1948 had uitgespuwd. Meters en meters, over H. M.'s bezoek van Maandag aan de Residentie, ovér haar aankomst in Amsterdam, over de tocht en het imposante schouwspel in het Stadion, gistermiddag. Meters redevoeringen, yan de minister-presi- dent, van de gouverneurs in Suriname, Curaoao, Indonesië. Gelukwen sen van gemeentebesturen, van een estafetteloop uit Axel in Zeeuws- Vlaandercn naar Amsterdam, van een postduivenvlucht Hilversum.Am- sterdam, van alle feesten in de grote plaatsen van ons kleine landje. Meters en meters, een rijstebrijberg, waaruit schier geen begin en geenfc eind te vinden was! Ja, Nederland viert feest. Een feest als nooit te voren en Amserdam is het centrum van dit alles, een waarlijke hoofd stad. Een tintelend feest, een spontaan feest van een volk, dat in deze dagen van afscheid steeds meer en beter beseft, dat H. .M Koningin Wilhelmina een ware Moeder des Vaderlands is geweest. Keuzebon zal spoedig verdwijnen Naar het A.N.P. verneemt is door minister Mansholt in principe beslo ten om tot afschaffing van de z.g. kenzebon voor brood en bloempro- ductcn over te gaan. De datum, waar op dit zaj plaats vinden, is nog niet definitief vastgesteld, doch zal zeer spoedig worden bekendgemaakt. De opheffing zal tot gevolg hebben dat biscuits, beschuit, gebak, koekjes vermicelli, spaghetti er. marcaroni dus zonder bon, verkrijgbaar zullen zijn. Het broodrantsoen wordt dan verhoogd tot 2000 gram per persoon per weck. Rede van H.M. de Koningin «in het Olympisch Stadion In het Olympisch Stadion te Am sterdam heeft H. M. de Koningin gistermiddag tijdens de opvoering van het spel „In Neerlands Tuin" een ,rede uitgesproken, waarin Zij o.m. het volgende zeide. „Dat ik mij, vanwege mijn leeftijd, tot enkele uren feestbetoon, heb moeten beperken, doet mij leed, maar ik geef allen die ik niet kan ont moeten de verzekering dat ik met hun herdenking meeleef en met wa- l'e belangstellirg volg al hetgeen zij hebben ondernomen om mijn jubi leum te virren."" Ik wil slechts een enkel woord zeggen over het alles beheersende ge beuren van de jongste tijd, het ver zet hier en in Indonesië, onze vrij heidsstrijd. In het bijzonder richt ik een woord tot allen, die in die strijd, op wel ke wijze ook. hebben meegestreden. Ik wend mij tot hen, die nog da gelijks offers brengen in het leed, dat zij hebben te dragen. Ik |edenk de duizenden, die hun leven hebben gegeven. En allen, de levenden en hen die zijn heengegaan dank ik voor hun vaderlandsliefde en voor wat zij mij gegeven hebben in hun samenwerking. Het is voor mij een vreugde te we ten. dat ook miin beide kinderen, ieder op verschillende wijze, hun uiterste krachten hebben gegeven in de grote strijd vooi de bevrijding van het vaderland en met U allen ün actieve medewerkers zijn ge veest. Zij kennen als gii het jongste verleden, als ikzelf hebben zij met U medegeleefd en begrijpen zij U. Thans loopt dit tijdperk voor mij ten einde. De strijdende taak, die wij allen tezamen gehad -hebben, die wij zovele jaren tezamen hebben vervuld, ga ik neerleggen Veel is er in de oorlogsjaren ge droomd 'm verwacht van toe komst. Voor velen is de werkelijk heid na bevrijding een teleurstel ling geworden. Ik vertrouw dat gij sterk zult zijn en veel zult verwezenlijken van wat toen als toekomstdromen in ons al len leefde en thans nog leeft. Aan de vooravond van mijn troons afstand bind ik U dit op het hart" Na een herdenking van Haar Va der en Moeder en echtgenoot ver volgde zij: „Nu wend ik mijn blik naar de naaste toekomst, naar de troonsbestij ging van mijn dochter. Het is voor mij als Moeder een aangrijpend ogenblik, nu mijn kind een stap zet als deze. Zij aanvaardt haar taak n moei lijke en ingewikkelde tijd, een tijd die vraagt om sterke mensen. Als vanzelf rijst nu voor mij op het beeld van onze stammoeder, wier naam zij draagt. Groot was het geloof, groot waren de taaie volharding en offervaar digheid, groot was het verstand, de bezieling en het moederlijk hart van Juliana, de moeder van de Vader de8 Vaderlands. Ik kan myn dochter geen betere wens medegeven, dan dat zij. geheel als kind van haar eigen tijd, bezie ling moge putten uit deze lichten le gestalte, voor wie als voor vele Nederlanders van vroeger en 1?,teren tijd geldt, Ik heb de goïde strijd gestreden. Ik heb de loop geëindigd. Ik heb het geloof behouden. Schuman tracht Frankrijk kabinet te geven Nadat Paul Ramadier de opdracht om een kabinet te formeren had op gegeven droeg de Franse president Vincent Auriol oud-minister Robert Sclmmann de bijna onmenselijke taak op. Frankrijk weer een nieuwe rege ring te bezorgen. Dat was Maandag avond en gistermorgen reeds kon Schuman mededelen, dat hij de op dracht aanvaardde en een programma bekend zou maken. Tegen 12 uur gisteravond kwam he- beutht, dat Schuman met 322 tegen 185 met de hakken over de sloot is g» tomen. H.M. zal zelf troon- wisseling aankondigen Op Zaterdag 4 September a.s. om 11.30 uur op het Koninklijk Paleis te Amsterdam zal H. M. de Koningin, in het bijzijn van H) K H Prinses Juliana en Prins Bernhard, afstand doen van de kroon. De eenige aanwezigen bij deze plechtigheid zullen zijn de voorzittets van de beide Kamers der Staten— Generaal, de ministers, de vicepre sident van den Raad van State, de leiders en leden van de deputaties uit Indonesië, Suriname en de Neder landse Antillen, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Hol land, de burgemeester van Amster dam en de directeur-van het kabinet riêr Koningin, die de acte van af stand mede zullen onderteekenen. Klokslag 12.00 uur verschijnen Ko ningin Juliana en H. K. H. Prinses Wilhelmina met den Prins der Neder landen op het balkon van het paleis, waar Prinses Wilhelmina en Koningin Juliana eenige woorden zullen spre ken. Bijna 20.000 zangeressen, zangers en Wilhelmina een aubade in de ochtend Koninklijk Paleis kinderen brachten H. -M. Koningt van Haar 68e verjaardag voor hel op de Dam; HOE DRUK DE SPOORWEGEN HET HADDEN Vele extra en normale treinen, prac- tlsch alle stampvol, brachten Maan dag tot 9 uur 's avonds het respec tabele aantal van 77.170 reizigers naar de feestvierende hoofdstad. Gister was dit aantal ongeveer 6000 minder. Geallieerde bestuursraad zou vandaag weer functionneren Een hoge Amerikaanse ambtenaar heeft meegedeeld, dat de Amerikaanse Britse, Franse en Sowjet—Russische militaire gouverneurs bijeen zyn ge- komen in het gebouw van de geallieerde bestuursraad in de Amerikaanse sector, om de monetaire problemen, alsmede de pracfiscbe bijzonderhe den van de opheffing der blokkade te bestuderen. Men hoopt dat zü voor het einde van de week een verslag over hun besprekingen zullen kunnen uitbrengen. DALING VAN TEMPERATUUR Zwaar, bewolkt met plaatselijk enige regen. Later hier en daar weer op klarend. Meest matige wind uit rich tingen tussen Zuid en West. Vooral in de namiddag lagere temperatuur dan gisteren. Na eert coloradokever, en torren- plaag beleeft Walcheren nu een rup seninvasie. De kool hebben ze voor een flink deel geconsumeerd en nu kruipen ze zelfs de woningen bin nen,... Weinig vogels na de inunda tie schijnt de oorzaak te "jn van de plaag. Noorwegen, Zweden, Denemarken en IJsland hebben besloten tot econo mische samenwerking. Maarten Kuiper, de beruchte S.D.- man, die tal van slachtoffer gemaakt heeft, is Maandagmorgen terechtge steld. Op de beruchte „Keizersbult" bij Den Helder liep gistermiddag de trawler „En avant" uit IJmuiden aan de grond. Schipper Bot is er met de „Dorus Rijkers" bij om assistentie te verlenen. Dr. Beel is benoemd tot Groot- Officier in de Orde van Oranje Nas sau. In d eministerraad is bem Maan dag de onderscheiding uitgereikt. Een orkaan bedreigt Amerika's Oostkust. Tweeduizend vliegtuigen en talloze schepen hebben een goed heenkomen gezocht. Het Rode Kruis trof uitgebreide voorzorgsmaatrege len. Het Duitse nieuwsbureau D.P.D. (Britse zóne) maakt bekend, dat het resultaat van de conferentie is,, dat de geallieerde bestuursraad van van daag af weer functïonneert. Volgens Reuter's correspondent ves tigden de gouverneurs bij het verlaten van de conferentiekamer de indruk, in een goede stemming te zijn. Op de vi:.ag, of de vergadering ln vriend schappelijke sfeer was verlopen, ant vi ordde de Amerikaanse miH'.-» -e gouverneur, Clay: Dat hangt af viD wat men jn-ler v .endschappelijkvergaat". De vooraanstaande Russische maar schalk Zhdanof is overleden. De be grafenis zal morgen op het Rocft Plein te Moskou plaats hebben. De plaats van het graf is aan de voet van de muur van het Kremlbi. Tegen zeven Bulgaarse parlements leden is een besluit tot arrestatie uit gevaardigd wegens „anti-nationale ac tiviteit". Sjarifoeddin sinds 1938 communist De Republikeinse socialistische par ty, waarvan de voormalige Repu blikeinse premier Amir Sjarifoeddin voorzitter is, heeft besloten, een fu sie aan te gaan met de Republi keinse communistische partij, aldus maakte „Antara" bekend. Bij de aan. kondiging dezer fusie verklaarde Sjarifoeddin (volgens Antara) dat hij sinds 1938 in het geheim lid van de communistische partij is geweest. Van de vier partyen, waaruit de linkervleugel in de Republiek be staat, hebben er thans twee een fusie met de communisten aangegaan. Benesj ernstig ziek Nadat Maandag reeds was gemeld, dat d# gezondheidstoestand van ex- president Benesj van Tsjecho Slowa kije „plotseling slechter" was ge worden, kwam gisteravond het ont stellende bericht, dat Benesj toestand „uiterst ernstig" was. Hij had gister morgen het bewustzijn verloren en ging snel achteruit. „Dit moet elke hoop doen verdwijnen, dat hij weer zal herstellen", aldus het hhHetin. MUZIEK EN DANSEN. Tijdens de feestdagen zult U veel kunnen dansen en nog meer muzieK kunnen horen. In acht café's of re» staurants wordt er gedanst, terwijl er in 13 dergelijke inrichtingen „levende muziek", dat wil dus zeggen: bands, te horen zal zijn. CABARET-VOORSTELLING. De kaartenverkoop en plaatsbespre king voor de Cabaretvoorstelling in, het Gulden Vlies door het Noordhol- lands Cabaret-gezelschap op Zater» dag 4 September, vinden vanaf beden op de gebruikelijke uren jn het Gul den Vlies plaats. OPENLUCHTCONCERT. Het Openluchtconcert v-m hedenavond op het Waag- plein begint niet, zoals aan, gekondigd werd, om acht uur doch om half acht. Achtereenvolgens treden op de muziekkorpsen „SoliDeo Gloria", „Postharmonie", „St. Caecilia" en „Excelsior". Bij de aanvang van het Jubileum- syej „In Neerlands tuin", dat Dins dagmiddag ip het Olympisch Stadion te Amsterdam werd gegeven als hul de en afscheid van H.M. Koningin Wilhelmina, werd een grote kroon als symbool van de eenheid des volks, hef stadion binnen gedragen. EEN BEETJE MUZIEK. Men maakt ons er op attent, dat op bijna geen enkele plaats in d« stad luidsprekers zijn opgesteld. Hef zal aanbeveling verdienen wanneet men in verschillende straten in de loop van de komende avonden af eft toe eens een uurtje muziek bracht. RIJTOER. Gisteravond maakte het Oranje-co* mité, vergezeld van burgemeester m*. dr, J. H. Wybema, een rijtoer door dé verlichte stad. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1