N.-HOLLANDSE PERS 1945 DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1948 Moskou rouwt om Zjdanof's dood Aanpakken Koninginnedag 1948 was zonniger dan ooit tevoren SEN-flOHTOftl, 5» JAARGANG No: 1322 IWder Uitg. voor de Stichting De Vrüe Alkmaar der. Abonnementsprijs 8.45 per kwartaal bU vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J. v. Zoonen Bureau. Ridderstraat hoek OudegrachtTel K 2200-3971 Op 52-jarige leeftijd overleed ontwerper van Russische buitenlandse politiek Duizenden mensen trokken gistermorgen vroeg door de zuilengalerei in het gebouw van de Vakbonden te Moskou, waar het lichaam van maar schalk Zjdanof lag opgebaard. Andrej Zjdanof. de 52„jarige on/werper van de Russische buitenlandse politiek, vaak genoemd als toekomstig' opvolger van Stalin, is te Moskou plotseling aan aderverkalking overleden, De „Prawda" beschrijft hem als Stalin's naaste medewerker; hij stond in elk geval bekend als het meest energieke lid van hef Politbureau. De begrafenis met militaire eer vindt heden plaats op het Rode Plein vcor de graftombe vai£tenin. Zuiveraar van Westerse invloeden Zjdanof was een van de bekendste figuren in de Sovjet-Unie. Zijn dood heeft grote ontsteltenis teweeggebracht Sinds het einde van de oorlog was In verschillende week en dagbladen kan men-in verband met het vijftig ja-, regeringsjubileum van Koningin W helmina beschouwingen vinden ovef de vooruitgang, die in een halve eeuw tot stand is gekomen. Vooruit gang niet alleen in de levenspositie van het werkende volk, maar ook vooruitgang op het gebied der produc tie. Dit laatste is buitengewoon belang rijk. Men is wel eens geneigd, te vei onderstellen, dat er een ononderbrj ken stijgende lijn is in de maatschap polijke vooruitgang, die nimmer wordt, verstoord. W.ie dit denkt, heeft het vol komen bij het verkeerde eind. Zo goed els elke vereniging, elke maatschap iijn ups en downs heeft, zo goed geldt dit ook voor de samenleving van een volk. Hebben we in Nederland mei gehad onze onvolprezen Gouden Eeuw de eeuw. toen Hollands inwoners op alle gebied van zich deden horen en werd deze niet gevolgd door een eeuw van verval, van inslapen op. bijkans elk gebied? We prijzen ons gelukkig, dat de sta fistiek wat het laatste betref, aan. toont, dat Nederland niet is ingeslapen Integendeel. Het heeft ev enkele jaren voor de oorlog de schijn van gehad dat we als volk door een al te gemoe delijke bonhommie zouden worden be 2eten. Het is volkomen achter de rug Wie ziet, in well tempo gewerkt is na de bevrijding, wie zich de moeite getroost een studie te maken van wm bereikt is op het gebied van lucht vaart, van scheepsbouw, van herstel lc..d verkeer, van omschakeling op in" dustrialisatie, die gevoelt zich ver heugd. Een verheugenis, die echter géén aanleiding mag vormen, om zich te vreden te voelen, Want er is nog te veel. dat om een oplossing schrééuwt Als we onze snelle bevolkingsaanwas z'en, beseffen we, dat er voor tien duizenden gezinnen emplooi moei wor den gezocht. Een emplooi, dat slechts kan wor de it gevonden door de gezamelijko krachtsinspanning van ons hele volk Daarvoor is nodig uitbreiding van de arbeidsgelegenheid. Daarvoor is nodis geordende productie, opdat voortge bracht worde, wat ons volk in de eer ste plaats nodig heeft. En daar is voor nodig land! Land, dat we niet moeten verkrijgen door annexatie, maar da' we moeten verkrijgen door datgene, waardoor we beroemd zijn geworden. Door inpolderingeen bedijkingen Door ontginningen. En daarnaast door industrialisatie. Er zal onder het aan slaande bewind van Koningin Juliana een welvaartspol itiek moeten worden gevoerd, die er op gericht is, het volk in zijn geheel niet alleen arbeid, maar ook welvaart te verschaffen. De be volkingsdichtheid van Nederland houdt niet alleen gevaren in. Ze kan ook zegenrijk werken. Want deze men sei.massa heeft ook veej nodig. Het komt er slechts op aan, de massa zo veel welvaart te verzekeren, dat ze de goederen, die we ip grote massa kunnen voortbrengen, kan kopen. Daartoe zal er aangepakt moeten wor den, door regering en volk. De tijd van de rustige sluimering is voorgoed afgelopen. Slechts hard aanpakken kan ons voor .het terug-allen van ons levenspeil behoeden. v. Z. Zjdanov het meest bekend als direc teur van cultuur en propaganda, wiens stem het eerst'gehoord werd in de ci itiek op de ondeugden van de bour geois van het Westen. Ten aanzien van de Sovjet_coneptie van kunst, 'i teratuur, muziek en propaganda legde zijn mening groot gewicht in de schaal Voor zijn critiek moesten Prokofief Chatsjaturyan en anderen zich buigen en hun „ernstige fouten" toegeven Het was Zjdanof. die de Russische filosoof Georgi Alexandriv er toe be woog toe te geven, dat hij een voetval gemaakt had voor het Westen. Alexandriv beloofde toen zijn boek: .Geschiedenis van de West-Europese filosofie" om te werken. Zijn potirel hina overal De „Pr^vda" wijdde vaak twee hele nagina's aan een belangrijke rede van Zidanof en zette soms de beschouwing hierover in volgend"? nummers voort De naam Zidanof was op aller lip pen en zijn portret hangt overal. Mos. keu is in rouw gedompeld. De open bare manifestaties van rouw zijn groot ser dan welke ook sinds de dood van Drerident Kalinin. Tijdens de inhuldigingsplechtighed£h in de Nieuwe Kerk te Amsterdam zullen voor de troon van Koningin Juliana de symbolen van het konings schap worden geplaatst. Kroon, scepter en rijks-appel op de daarvoor be stemde kussens. „NOORD-CHINESE VOLKSREGE RING" GEVORMD? Volgens een te San Francisco op. gevangen bericht van de radio der Chinese communisten is een „Noord- Chii\ese volksregering" uitgeroepen tegen de regering van president Tsang Kai Sjek. Het doel van de „volksrege ring", aldus de radio, is het „neerslaan van de heerschappij der Amerikaanse imperialisten en van de Kwomintang in China." Een DC-3 van de Sabena, van de geregelde dienst Costermansstad ManonoElizabethstad in de Belgi sche Congo wordt, vermist- Er zijn 13 personen aan boord. WANNEER ZAL BERLIJN'S BLOKKADE WORDEN OPGEHEVEN? „WATERMAN" VRIJDAG THUIS. Het troepenschip „Waterman", dat met ruim 1400 repatriërenden van het K.N.I.L( de Kon. Marine en de Kon. Landmacht op weg is naar Nederland, v/ordt in de vroege ochtend van Vrij dag 3 September as. in de haven.van Rotterdam verwacht. De besprekingen tussen de vier geallieerde bevelhebbers in Berlijn worden voortgezet. Al Is dit hernieuw de overleg een grote stap in de goede richting, waarnemers te Londen ma ken zich geen illusies over de grote moeilijkheden, die nog opgelost moe ten worden alvorens er sprake zou kunnen zijn van een nieuwe poging om de gehele Duitse kwestie op te lossen. In Russische kringen zou men ge zegd hebben, dat de militaire gouver. neuts van hun regeringen opdracht gekregen hebben aanbevelingen te doen voor eén regeling van het valuta van de Russische blokkade van Ber lijn niet zouden aanroeren. Volgens geloofwaardige berichten zou Stalin tijdens de recente bësprekingen te Moskou terloops de kwestie van de vorming van een regering voor Wes- Duitsland aangeroerd hebben en te verstaan hebben gegeven, dat hij hier op wilde terugkomen Men verwacht, dat de militaire gou verneurs zich een week tijd zullen gunnen om hun taak t a v. de valuta, regeling te volbrengen. Er zal, als bij de besprekingen te Moskou, de meest volstrekte geheim houding worden betracht. De Westelijke Mark is veel in koers gedaald op de vrije markt te Bei-lijn. Zwarthandelaren gaven Dinsdag nog 3.50 Oostmark voor een Westmark. Gisteren was de koers 2.20, waarvoor weinig kopers werden gevonden. De koersdaling berust op de ver onderstelling van de Berlijners, dat bij het tot stand komen van een over eenkomst over de valuta de Westmar ken tegen pari zullen worden omge wisseld. „Verhoudingen duidelijker", zegt Batavia Naar aanleiding van de verklaring van Sjarifoeddin, dat de Partai Socia- lis besloten heeft een fusie aan te gaan met de communistische partij in de Indonesische Republiek, verklaar de. een NederlandsIndisch woord, voerder te Batavia; dat de verhoudin gen zich thans duidelijker aftekenen, hetgeen consequenties zal hebben op politiek gebied en eventueel ook op het gebied der onderhandelingen. T.a. v. de mededeling van Sjarifoeddin, dat hij sinds 1935 communist was, hoe wel illegaal, zei de woordvoerder, dat dit geen merkwaardige verklaring was, aangezien Sjarifoeddin altijd zeer veel sympathie voor links had. CHINEES—RUSSISCHE BESPREKINGEN? Volgens nog onbevestigde berichten hc'eft Wang Sjien Tsjieh ,de Chinese minister van Buitenlandse Zaken, het plan te Moskou besprekingen te voe_ ren met maarschalk Stalin over Chi nees— Sowjet-Russische betrekkingen. Palais Chaillot voor de V. N. Robert Schuman, de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren het paleis- Chaillot te Parijs, waar 21 September de Algemene Ver gadering der V.N. geopend wordt, offi cieel aan de VN overgedragen. Hij overhandigde de algemene secretaris Trygve Lie, een gouden sleutel als symbool van de extra territoriale sta tus van het gebouw tijdens de bij eenkomst. i Engels verdwijnt in India De regering van India heeft beslo ten langzamerhand het Engels als voertaal bij het onderwijs aan de uni versiteiten af te schaffen. Gedurende een overgangsperiode' van vijf jaar zal voor het behalen van een graad de Engelse taal nog vereist zijn. Dan wordt zij vervangen door de lands taal. Onlangs besloot Ie regering op de scholen eveneens het Engels af te schaffen. Franse vakbonden stellen vergaande looneisen Het algemeen Frans vakverbond (C.G.T.), dat onder communistische in vloed staat, heeft besloten vaststelling van het basisloon te eisen op 13.500 francs per maand inplaats van, zoals eerst gesteld was, 12.900 francs. Het huidige' basisloon bedraagt 10.500 fr. Ook de „Force Ouvriere" heeft de eis inzake het basisloon gewijzigd en thans een bedrag gesteld van 13.350 per maand, dus een levensonderhoud gratificatie, met ingang van 1 Augus tus, van drieduizend francs per maand In de loop van Woensdag werd mei ding gemaakt van verschillende korte stakingen, die gevolgd werden door optochten of demonstraties, waarbij hogere lonen of lagere prijzen geëist werden. Vele van dergelijke stakingen en manifestaties werden gehouden door communisten, socialisten en chris telijk-democratische partijgangers ge zamenlijk. Projectielen eisten drie slachtoffers Tengevolge van een explosie zijn Woensdag op het slopersterrein van de Fa. de Bruin te Bergen op Zoom twee personen op slag gedood, n.1. de 21-jarige J. van der Meer en de 19, jarige J, Letscheït te Bergen op Zoom, beiden zijn gehuwd en vader van een kind. Vermoedelijk trapten zij op een projectiel. Woensdagavond gebeurde in de Eerste van Swindenstraat te Amster dam een ernstig ongeluk, dat weer eens toonde, hoe gevaarlijk het is dubieuze stukken ijzer op te rapen en mee naar huis te nemen. Een jongen van veertien jaar vond te Zandvoort een stuk ijzer, dat hij meenam naar zijn zolderkamer. Met een klap ont plofte het meegebrachte stuk, dat een projectiel bleek, uit elkaar. De jongen werd gedood. C. I. O. steunt Truman De uitvoerende raad. van het CIO een van de twee grootste vakvereni gingsorganisaties van Amerika, heeft met 35 tegen 12 stemmen besloten de candidatuur van Truman voor het pre sidentschap te steunen. Senator Alben Barkley verkreeg de meerderheid als candidaat voor het vice-president- schap. De raad noemde de Republi- keinse candidaat Thomas Dewey „de candidaat der grote zakenlieden". Woensdagavond kwamen te Am sterdam op 't Centraal Station 99.546 reizigers aan. Dr. VISSER 'T HOOFD ONDER SCHEIDEN. Dr. W. A. Visser 't Hooft, algemeen secretaris van de Wereldraad der Kerken Is bevorderd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw, Luchtreizen op crediet Met ingang van 1 October zullen K.L.M.passagiers in de gelegenheid zijn te reizen op speciale kaarten z.g. „air travel cards", die hen het recht geven zonder vooruitbetaling te vlie gen met K.L.M.-lijndiensten en met die van de andere maatschappijen, die deelnemen aan het z.g. „Universal air travel plan 1948", meest Ameri kaanse. Luchtreizigers komen in het bezit van credietkqarten, van welke aan gesloten luchtvaartmaatschappij dan ook, wanneer zij een bedrag storten van 425 dollar of de tegenwaarde in de valuta van het land van uitgifte Voor de Nederlandse passagier is dit dus f 1137. NIEUW BOEK VAN CHURCHILL VERSCHENEN. Er komt e®n nieuw boek van de hand van Winston Churchill in de handel, genaamd „The Gathering Storm", waarin bittere critiek wordt geleverd op de politiek van leidende staatslieden in de jaren- tussen de twee wereldoorlogen. In de Verenigde Staten gaat dit boek reeds gril van de hand. In het voor woord van dit boek, geschreven m Maart j.1., noemt Churchill het con- flict 1939—1945 „de onnodige oorlog', Kroonprinselijk paar vloog boven lichtstad Het Kon. Meteorologisch Instituut te De Bilt zegt het volgende van Ko. ninginnedag 1948. De reeks van 50 Koninginnedagen heeft een waardig slot gehad. Het was Dinsdag te de Bilt de zonnigste 31ste Augustus van .de laatste 50 jaar. De zeer warme en zonnige Koninginne dag van 1929 werd in dit opzicht nog overtroffen. Ook had de Bilt Dinsdag weer een zomerse dag, d.w.z. dat de maximumtemperatuur hoger was dan 25 graden. Dat was sedert 1942 niet meer op 31 Augustus gebeurd. Het aantal zomerse Koninginneda gen is daarmee gegroeid tot 7. Verder is gebleken, dat het vaker is voorge komen, dat er op Koninginnedag re gen viel dan dat het geheel droog bleef. Niet meer dan 21 van de 50 dagen verliepen zonder een druppel tje regen. (Wat dat betreft, is Koning innedag dan geen buitenbeentje, on der de andere dagen van het jaar, dunkt ons Red.). En een schaduwzijde Eén schaduwzijde bij het feest in Amsterdam verdient ook vermelding: 530 maal moest de Amsterdamse GGD hulp verlenen aan mensen die onwel waren geworden of een ongeluk had den gehad. De Dam vestigde een record: 490 mensen werd de drukte op verschil lende uren van deze historische dag te machtig. Er is bovendien één dode te betreu ren: een ongeveer 60-jarige vrouw zakte op de hoek van de Stalinstraat en de Rijnstraat in elkaar en over leed. Geheim uit Amerika Een lieve grijze dame met leven dige blauwe ogen onder een donkere voile stapte gisterochtend op Schiphol uit de „Sweden" van de American Overseas Airlines: de dochter van de grote president van de Verenigde Staten, mevr. Eleanor Mc AdooWil- son betrad Nederlandse bodem. Zij is naar ons land gekomen om de V.S. te vertegenwoordigen bij de feestelijk heden. De dochtervan president Wilson heeft verscheidene pakketten met zich mee gerbacht. In een ervan zit de vlag van New York, in haar tas heeft ze een brief van burgemeester O' Dwye* voor Koningin Wilhelmina en er was nog een pak waarop „breekbaar" stond. Maar wat daarin zat, wilde zij de journalisten niet vertellen het moest nog geheim blijven. Boven lichtstad Bijna een half uur lang vloog Woensdagavond een Dakota van Z, H. Prins Bernhard me$ het Kroon prinselijk Paar aan boord boven licht" stad Amsterdam. Even voor ti«a ein digde de luchtreis en om ha;f elf arriveerden Prinses Ju'iana en Prins Bernhard weer in het Kon. Paleis waar zij luid werden toegejuicht door de enorme menigte, die onafgebroken het Damplein vult. in scheervlucht Het is nu zeker, dat Fanny Blan- kersKoen een bezoek aan Finland zal brengen om deel te nemen aan enkele wedstrijden. Eind September zal Gaston Reiff een poging doen het wereldrecord van de Zweed Gunder Haeg over 2 k.m. te breken, waarbij hij zal lopen tegen de Fransman Han- senne en onze landgenoten Slijkhuis en de Ruyter, Er gaan geruchten, dat de V.N. ons land om vijf vliegtuigen zouden hebben gevraagd. De KLM weet ech ter nog van niets. De kans is groot, dat België ver lofscentrum wordt voor de Ameri kaanse soldaten in Duitsland. Een Amerikaans lijntoestel op weg van Chicago naar Minneapolis, is in een moeras neergestort tijdens een zware storm. Zes- en dertig inzitten den vonden de dood. Wallace werd tijdens een tournee door het Zuiden van de V.S.met eie ren en tomaten bekogeld. Men riep o.a. „Ga terug naar SowjetRusland, Henry. Wij kunnen onze eigen boon tjes wel doppen!" Men moet hierbij niet vergeten, dat in Wallace's auto twee negervrouwen gezeten waren en dat het Zuiden nog altijd vol droef heid terug denkt aan de dag, waarop de slavernij werd afgeschaft.... Van de draverijen, op Koninginne dag te Hilversum gehouden, wonnen de volgende paarden en rijders de eerste prijzen: Madame B (B. U. de Jong, twee eerste prijzen); Lucky Ax- vil* (M. Vergay); Kitty Axvile (C. Vlag); Guy Hanover (M. Vergay) en Fellow (L. Hof). Plechtige inhuldiging van H.M. Juliana Ter gelegenheid van de plechtige inhuldiging van H. M. Koningin Juli ana zal op Maandag 6 Sept. a.s. een buitengewone vergadering van de Ge meenteraad worden gehouden, waar van het aanvangsuur, in afwijking van het genoemde in het feestpro gramma, is gesteld op 9.30 uur. Ver volgens zal de Burgemeester des voor middags 10.45 uur ten Stadhuize een receptie houden voor de ingezetenen van Alkmaar (ingang over de trap van het stadhuis), waarbij gelegen heid zal worden gegeven het felicita tie-register te tekenen. Het planten van ene Juliana-boom in de Berger hout door Mevr. Weytema zal geschie den op genoemde dag om 18 uur de* middags. ^SCHACHT BLIJFT GEDETINEERD. Dr. Schacht zal op last van de Ame rikanen gedetineerd blijven, ondanks het feit, dat hij door het zuiveringshof van Ludwigsburg in hoger beroep werd vrijgesproken. Dr. Schwamberger, die de voorma lige minister van financiën heeft ver dedigd, heeft verklaard, dat hij bij de hoogste gerechtelijke instanties te Washington protest zal aantekenen als zijn cliënt niet binnen 48 uur in vrijheid is gesteld. OVERWEGEND DROOG WEER Meest zwakke wind en op enkele plaatsen nevel of mist. Toenemende bewolking, maar overwegend droog weer. Matige in het Noorden van het land nu en dan vrij krachtige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperatuur. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1