jlMMY BROWN ALS WIELRENNER Amerikaanse luchtmacht in Europa nam stevig in kracht toe IJsselmeervisserij gaai zorgvolle iijd tegemoet vangsten minder groot Abonneert U op dit blad Het P.W.N. op de bres! HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Dezer dagen word «loor de Ameri kaanse luchtmacht oekend gemaakt, dat er gedurende de afgelopen zes maanden ingrUpende veranderingen Voben plaats gehad met betrekking £ot de Amerikaanse luchtmacht in Europa. Het aantal Amerikaanse vliegtuigen op het continent en in Engeland wérd van 175 tot 466 verhoogd. Het perso neel werd uitgebreid van 5.000 tot 18.000 man. Hiervan zün er 12.000 op het vasteland en 6.000 in Engeland. Na 1 September zullen opnieuw on geveer 2.500 manschappen aan de luchtmacht in Engeland worden toe gevoegd. Gevechtstoestellen met straalaandrij ving, zware transportvliegtuigen en grote bommenwerpers hebben de plaats ingenomen van de verouderde modellen gevechtsen kleine trans- porvtliegtuigen uit de tweede wereld oorlog. De Amerikaanse luchtmacht heeft officieel verklaard, dat deze uitbrei ding slechts een routinekwestie is, doch ook nodig was, evenals bij het leger en de vloot ,in verband met de door het departement van buitenland se zaken gevolgde buitenlandse poli» tiek. Zes maanden geleden bezat de Amerikaanse luchtmacht slechts 75 verouderde gevechtstoestellen en twee transporteskaders van tweemotorige C 47 vliegtuigen in Europa en niets in Engeland. Thans ~.ijn er drie eskaders van 90 bommenwerpers in Engeland gestationneerd. Een eskader van 75 „Waaghalzen" en Rondvluchtpassagier s Tn 1921 begon de KLM rondvluch ten te houden boven Schiphol en •Waalhaven met DH—9 en Fokker F 2 toestellen, voor resp. 2 en 4 pasagiers. In die da^en werd de vermetele, die het aandurfde om zomaar in en vliegtuig te stappen, na zijn vlucht door vrienden en kennissen bewonderend aange staard. Het jaar 1921 telde 135 van deze ^helden der lucht". Geleidelijk aan werd de belangstelling groter, want het bleek toch niet zo'n groot waagstuk te zijn. Na de oorlog wa ren de DC—3 toestellen aan de beurt. Dat de animo groter was dan ooit te 'voren blijkt wel uit het feit dat in 1947 19000 personen aan een rondvlucht deelnamen en de ee,rs;e zeven ^naanden van dit jaar reefls 17.000. Tijdens de feestdagen zullen de viermotorige „Vliegende Hollan ders" tochtjes maken boven de feestelijk verlichte steden. Zij zul len in 4 vluchten evenveel rond vlucht-passagiers vervoeren als de DH—9 en F—2 dit deden in een heel jaar. Van de „waaghalzerij" van vroeger is dan ook niets over gebleven! De tijd vliegt! Het moest wel een ramp zijn ge weest voor die zakenman uit Johan- nesburg, dat zijn horloge twee weken geleden plotseling stil bleef staan. Natuurlijk is het voor ieder, wiens trouwe tijdaanduider faalt een min der prettige gewaarwording. De man, waar wij over schrijven echter, was gehecht aan zijn klokje als een va der aan zijn zoon. Waarom? Wel, dat vertelt het verhaal niet en bovendien zou het wellicht indiscreet ïitn om grote F—80 gevechtsvliegtuigen met straalaandrijving is onlangs aan de luchtmacht in Duitsland toegevoegd. Toen de luchtbrug naar Berlijn werd geopend, werd de luchtvloot met 125 viermotorige C54 vliegtuigen ver meerderd, teneinde de bevoorrading van de geblokkeerde zóne te verdub belen. Een grote C—74 met een draagvermogen van 225 ton i3 tijde lijk in gebruik genomen. daarop in te gaan. Twee weken zou het duren voordat, het mechanisme weer gerepareerd was .aldus luidde éénparig het oor deel van de horlogemakers uit Johan- nesburg op zijn vraag of het uurwerk snel gemaakt kon worden. Dit duurde absoluut te lang meénde de zaken man. Was deze koopman een machtig Oos ters vorst geweest, dan zou hij aan die klokkemaker, die hem binnen en week had kunnen helpen, misschien zijn schoonste dochter als echtgenote aanbeboden hebben en de bruidsschat zou zeker uit de helft van zijn Ko ninkrijk bestaan. Het verloop was echter heel wat nuchterder. Een KLM_vlieger hoorde van het geval en deed de oplossing aan de hand. Hij nam het horloge mee toen hij een van de machtige KLM DC—6 vliegtuigen naar Amster dam terug vloog. Daar werd het uur werk gerepareerd en binnen een week kon de gelukkige bezitter weer op zijn horloge de uren van de dag af lezen, zich tegelijk nogmaals met ver bazing realiserend dat die reizen die vroeger ettelijke maanden vergden, thans op de wijzerplaat van een klok te bepalen zijn! COMPLOTIN ENGELAND? In verband niet de ontdekking van een voorraad springstoffen iu een Lori dense winkel meldt de „Evening Staii dard" dat Franse en Belgische detec tives naar Londen zullen komen orr de Britse politie te helpen bij het o; sporen van een internationale organi satie, die de Irgoen zou steunen en wier aanwezigheid in Groot-Brittanniëf' onlangs zou zijn ontdekt.. Scotland Yard verklaarde van een dergelijk plan niets af te weten. 84 HONGAREN IN STAAT VA!f BESCHULDIGING GESTELD In Hongarije zijn 84 personen, van wie de meesten gewezen staatsambte naren zijn, in staat van beschuldiging gesteld. Zij werden enkele weken ge leden gearresteerd. Tot de voornaamste beschuldig den behoort Arthur Shibaelka Perle_ berg, de vroegere Hongaarse afgevaar digde bij de F.A.O. Hij wordt beschul digd van samenzwering ter omverwer ping van het Hongaarse regiem. Twee en veertig der verdachten worden beschuldigd van „anti-demo cratische misdaden", waarvan de ern stigste is „samenzwering ter omverwer ping van de regering." De anderen worden beschuldigd vfin corruptie, fraude en misbruik van macht op grote schaal. De meesten der beschuldigden waren employé's of hoge functionarissen yan het ministe rie van landbouw. DATA VOOR EUROPESE EN WERELDKAMPIOENSCHAPPEN SCHAATSEN VASTGESTELD Het bestuur van de Internationale Schaatsbond heeft de volgende plaat sen en data vastgesteld vor de Euro pese en- de wereld—kampioenschappen •n 1949. 28—30 Januari te Milaan: Europese kampioenschappen kunstrijden. 56 Februari te Davos: Europese kampioenschappen hardrijden. 11—13 Februari te Parijs: Wereld kampioenschappen kunstrijden. 1920 Februari te Oslo: wereldkam pitenschappen hardrijden. En nieuwe inpolderingen zouden toestand critiek maken thans toegestaan van Maandagmorgen 0 uur tot Zaterdag 18 uur. Opmerke lijk is, dat er thans weer intensiever wordt gevist dan in de laatste jaren voor de oorlog. De visserijinspectie heeft daartegen dan ook reeds ge waarschuwd en medegedeeld, da- uitbreiding van het aantal vissersbe- drjjven de vistijd nog meer zal moe ten worden beperkt De vissers voelen hier, hoewel velen de noodzakelijk heid wel inzien, weinig voor. Ook met beslissingen omtrent de aanvangs en sluitingsdata van paling- en snoek baarsvisserij is men het vaak lang niet eens. Van afvloeiing van IJselmeervissers is eigenlijk nog geen sprake. Er wor den ook hier nog steeds jonge man nen in het bedrijf opgenomen. Nieuwe vergunningen worden echter niet meer afgegeven. Er is nog al eens meningsverschil geweest over de toewijzing van de vis terreinen voor de verschillende IJsel meervissers. Hieraan is een einde ge komen doordat er een commissie is gevormd, welke de visser ij-inspectie omtrent de toewijzinz van visterrein adviseert. Hiermee is voorkomen, dat de visterreinen zouden worden ver pacht. Daar de dagen voor de palingvis serij ai weer wat kort worden, gaan de IJselmeervissers thans meer en meer over naar de vissery op snoek baars. Wel wordt met de kuil nog op paling gevist, maar het weer werkt goede vangsten niet in de hand. Als het kouder wordt, kruipt de paling weg in de modder. Dc palingvisserij is deze zomer niet gunstig geweest. Ook ten aanzien van de snoekbaars- visserij heeft het weer nog niet mee gewerkt, zodat de verwachtingen nog niet hoog gespannen zijn en al met al zyn de IJselmeervissers deze zomer niet optimistis.ch Als een groot gevaar voor de IJsel- meervisserij, wordt een verdere inpol dering van de voormalige Zuiderzee beschouwd. Het verlies van hte visge- bied op de plaats van de tegenwoor dige Noordoostpolder achtte men nog niet zo ernstig, omdat daar geen be langrijke teeltplaatsen lagen. Zullen de Zuidelijke polders evenwel worden ingepolderd, dan gaan, naar men vreest ,de teeltplaatsen voor de vette IJselmeerpaling verloren. De Visserij .Inspectie houdt met de toekomstige inperking van het visge- bied tengevolge van de voorgenomen inpoldering van de beide Zuidelijke IJselmeerpolders reeds rekening door ie v'-- 'p beperken. Het vissen is 47dan zal ik hem er eentje delijk toe. Het eolgende ogenblik het niet, want Jhnmy stiet een dof verkopen. „Nou zal ik jou eens heer- legde hij zijn vette hand op Jimmy's gegrom uit.... hij rees overeind ea lijk masseren, ouwe, jongen", zei Van been en begon aan een stevige massa- gaf de brave Van Wrijvum er eentje. Wrijvum en hij grijnsde Jimmy vrien- ge, Maar meer dan een begin werd Veel, heel veel water in een droge zomer We herinneren ons allemaai nog wel dé droge heerlijke zomer, die we vo rig jaar beleefd hebben. We denken er met weemoed aan terug. Alleen de mensen, die niet waren aangeslo ten bij het PWN, het waterleiding bedrijf onzer provincie, hebben toen een alleronaangenaamste tijd mee gemaakt. De regenwaterbakken waren doorlo pend leeg en dan moest er bij een of andere verre buur gehaald worden. Tenminste als die waterleiding had. De gelukkigen die in het bezit waren van waterleiding hadden zich daar geen zorgen over te maken. Voor hen zorgde het PWN. Geloof maar gerust, dat die lui heel wat zorgen hebben gehad in die zo mer van vorig jaar. Dat blijkt uit het jaarverslag, dat dezer dagen ver schenen is. Meer dan 22 millioen M3 water stroomde er door de hoofdbui zen van het net. Heeft u er wel enig idee van hoeveel dat is? Als u zich een kanaal indenkt van dertig m. breed en drie m. diep, dan zou dat kanaal tot in de provincie Limburg moeter. doorlopen, van Den Helder af om al het water te bevatten, dat de dorstige- Noordhollanders van het PWN betrokken over het Jaar 1947. ('t Was trouwens maar even 3.325.355 liter méér dan in 1946. Mevr. Richarda MorrowTaif, 24 jaar. en vroeger schildersmodel, is van haar woonplaats Cambridge uit gestart, voor een wereldvlucht. Zy was de eer ste vrouw, die na de oorlog het A brevet behaalde. Samen met een 25- jarige Cambridge student in de aard rijkskunde maakt zij de focht in kleine étappes, zodat ZÜ 6 weken on derweg zal zijn. Mevr. Morrow met haar dochtertje van 18 maanden, Anna, voor haar huis in Cambridge, Om Berlijn... De Engelse minisrer— president Attlee, die zich op het ogen blik in het St. Mary Ziekenhuis be v'mdf, riep vorige week de in Londen aanwezige ministers bijeen ter bespre king van het rapport van rank Ro. bertson, de speciale Britse afgezant in Moskou over de laatste bt sprelöingen met Stalin. De ministers van Oorlog en Lucht vaart SH1NWELL (links) en Arthur HENDERSON verlaten Downingstreet 10 n* de kabinetszitting. De lengte van het Hoofdbuizennet is inmiddels nog meer dan tien maai zo lang. Er wordt nog wel eens gemop perd, dat het PWN de onrendabele gebieden niet aansluit maar de be- drijfsuitkomsten wettigen nog geen kromme sprongen. Er is in het afge lopen jaar een verlies geleden van ruim honderd vijf en twintig duizend gulden. Per gezin gebruiken we per dag twintig emmers voi met water. Elke emmer gerekend op twintig li ter. We kunnen het ons haast niet voorstellen. Want het wil ons voorko men, dat het nogal een aardig plomp- je is: Inmiddels kunnen we'ons troos ten met de gedachte dat er van onze lust om met water te knoeien door de overheid niet geprofiteerd word. Toch moet u niet denken, dat we al lemaal reeds zo ongeveer in het be zit van een bad of douche inrichting zijn, in het geheel nog geen vijf Wüt u wel geloven, dat we ons niet kunnen onttrekken aan de gedachte, dat een massa water eigenlijk in het geheel niet gebruikt wordt, maar ver loren gaat, omdat er een kraan ge regeld lek- of omdat de huisvrouw haar borden er eens een u.trtje onde.- laat staan spoelen. Misschien als we met elkaar eens kon den overeenkomen om het nutteloos waterverbruik af te .schaffen, da; dan het water goedkoper werd nu wordt het per 1 Jan. 1949 wat duur- der en er geen verlies behoefde te worden geleden. En misschien dai dan zelfs de onfortuinlijke mensen, die in de onrendabele gebieden wo nen, ter zijner tijd eens kunnen wor den aangesloten. JOURNALIST VEROORDEELD TOT GELDBOETE VAN... 0,50 De Haarlemse kantonrechter heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de Amsterdamse journalist dr I. M. Fuchi van Het Parool, die enige weken ge leden op Schiphol is bekeurd wegens het betreden van verboden terrein. De ambtenaar van het O.M. had een geld boete van 15,geëist subs. drie de gen hechtenis. De kantonrechter ver oordeelde Fr.chs tot een geldboete van 0,50 onder de overweging, dat het hier een overtreding gold van gelden de voorschriften doch dat anderzijds de heer Fuchs geacht mag worden op bedoeld terrein zodanig bekend te zijn, dat de autoriteiten hem zonder 'oe zwaar hadden kunnen doorlaten. r VRIJDAG SEPTEMBER 1948 Hilversum I, 301 m. 7X1 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muz.; 7.45 Morgengebed; 9.00 Operetteklanken; 9.35 Volksliedjes; 10.00 Muziek houdt fit; 11.00 De Zonnebloem; 11.35 Als de ziele luistert; 12.03 Arie Snoek, piano; 12.33 Oude melodiën met nieuwe har moniën; 13.00 Nieuws; 13.20 Omroep koor; 13.50 Van man tot man; 14.00 „Piqué Dame", opera van Tschaikows ky; 15.45 Concert; 16.20 Internationaal cabaret; 17.00 Na schooltijd; 17.15. Trio Johnny Ombach; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.15 Metro poleorkest; 20.00 Nieuws; 20.12 „Da blauwe Kamer", hoorspel; 21.00 Om rceporkest; 22.30 Gram. muziek; 22.45 Avondgebed; 23.00 Nieuws. Hilversum II, 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram muziek; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Operette muziek; 9.35 Werken van Mozart; 10.00 Morgenwijding; 10.30 V'jftig jaar vrouwenbeweging; 10.45 Gram.platen; 11.10 Voordracht; 11.30 Orkest Frans Wouters; 12.00 „Cowboys", gram.muz.; 12 33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.20 Lyratrio; 14.00 Kookpraatje; 14.20 en 15.20 Gram.muziek; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 16.00 Johan Jong. orgel: 16.30 Tussen twaalf en ^cstien; 17.00 Kwartet Jan Corduwener; 17.30 Wij en de muziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert; 19.00 50 jaar vak beweging in Nederland; 19.30 VPRO— cursus; 20.00 Nieuws; 20.05 "Röntgen— kwartet; 20.35 „Het prinselijk gezin thuis", lezing; 21.00 „De Koningin in oorlogstijd", klankbeeld; 21.30 Men vraagt en wij draaien; 22.00 Buiten lands weekoverzicht; 22.30 Wereldraal der Kerken: 22:45 Avondwijding; 23.00 Nieuws. FEUILLETON Spannend verhaal *an EDGAR WALLACE - „We unnen hier verder niets doen." zei x. ..ag. „Laat een van je mannen in het huis blijven voor het geval Milburgh opdaagt. Ik voor mij betwijfel sterk, of hij zich nog zal laten zien." „Denkj.e, dat 'het meisje hem schrik aangejaagd heeft?" „Ik vind het zeer waarschijnlijk," zei Tarling. „Ik zal navraag doen in de zaak, maar ik geloof wel niet, dat hij daar zal zijn." Dit vermoeden bleek juist te zijn. Niemand in Lyne's Magazijn had de chef gezien of vernomen waar hij was. Milburgh was verdwenen, alsof de grond zich had ge opend en hem verzwolgen. Scotland Yard liet geen tijd verloren gaan om naar iedere politiepost in Engeland bericht te zenden omtrent de man. Binnen vierentwintig Uur was zijn signalement en portret in handen van iede re hoofd-rechercheur; en wanneer hij er niet in geslaagd was 't land te verlaten wat zeer waarschijnlijk was in het tijdsverloop tussen de afgifte van het bevel tot in hechtenisneming en het ogenblik, waarop hij Tar- ling's kamer in Hertford verliet, dan was zijn arrestatie onvermijdelijk. Die middag om vijf uur bracht een nieuwe aanwij zing. Er werden een paar damesschoenen, vol modder en stuk, gevonden in een sloot langs de weg in Hertfort, vier mijlen van het huis verwijderd, waar de laatste moord werd gepleegd. Het bericht kwam per telefoon van de Chef der Hertfordse politie, met de nadere toe lichting. dat de schoenen door een expresse naar Scotland Yard waren verzonden. Het was half acht, toen het kleine pakje op Tarling's tafel werd neergezet. Hij deed het papier van het pakje, «pende het deksel van de kartonnen doos en haalde er een uitgelopen pantoffel uit, die betere dagen had gekend. „Van een vrouw,zei hij, „daar valt niet aan te twij felen. Zie je die halvemaan-vormige had?" „Kijk!" zei Whitesi.de en wees op enige vlekken op de bleek-bruine binnenzool. „Dat bevestigt Ling Chu's theorie. D.e voeten van de persoon, die deze schoenen gedragen heeft, bloedden." Tarling bekeek de pantoffels en knikte. Hij keek aan de binnenkant of de naam van de maker er instond en de schoen viel uit zijn hand. „Wat ter wereld is er nu weer?" vroeg Whites'.de en raapte hem op. Hij keek en lachtte onnozel; want aan de binnenkant zat een klein plaatje, waarop de naam van een Lon- dense schoenmaker en daaronder stond met inkt ge- sch-even „Miss O. Rider." HOOFDSTUK XXX. Wie doodde Mrs. Ridder? De ai.ectrice der kliniek ontving Tarling. Odette had. zo vertelde zij, haar gewone kalmte teruggekregen, maar had nog enige dagen rust nodig. Zij stelde voor, dat zij naar buiten gestuurd zou worden. „Ik hoop niet. dat u haar een massa vragen gaat stellen, Mr. Tarling." zei de directrice, „omdat ze wer kelijk niet in staat is zich in te spannen." „Ik zal haar maar "n vraag stellen," zei Tarling grimmig. Hij vond het meisje in een aardig gemeubileerde ka mer en zij strekte haar hand uit om hem te begroeten. Hij bukte zich en kuste haar en haalde zonder verdere plichtplegingen de schoen uit zijn zak. „Odette, lieveling," zei hij vriendelijk, ..is die van jou?" Zij keek er naar en knikte. „Wel zeker, waar heb je die gevonden?" „Weet je zeker, dat hij van jou is?" „Ik ben er volkomen van overtuigd, dat het de mijne is," glimlachte zij. „Het is een oude pantoffel, die ik vroeger droeg. Waarom vraag je dat?" „Waar heb je hem he't laatst gezien?" Het meisje sloot haar ogen en huiverde. „In moeders kamer," zei ze. „O, moeder, moeder!" Zij drukte haar hoofd in het kussen van de stoel en begon te schreien en Tarling «kalmeerde haar. Het duurde enige tijd voor ze weer kalm was, maar toen kon ze geen verdere inlichtingen geven. „Het was een schoen, die moeder aiaag aan had, om dat hij haar zo makkelijk zat- Wij hadden hetzelfde nummerHaar stem begaf haar weer en Tarling haastte zich om van onderwerp te veranderen. Meer en meer werd hij overtuigd van de waarheid van Ling Chu's theorie. Hij kon de feiten, die hij in zijn bezit had nog niet er mee in overeenstemming brengen. Op de terugweg van de kliniek naar het hoofdbureau van politie liet hij de Hertfordse misdaad nog eens aan zijn oog voorbijgaan. Iemand was barrevoets in buis gekomen, met bloeden de voeten en 'had, nadat hij de moord had gepleegd, rondgekeken naar een paar schoenen. De oude pantoffels waren de enige geweest, die de moordenaar kon dragen en hij of zij had ze aangetrokken en \Vas weer naar buiten gegaan, waarna hij eerst om het huis had heen gelopen. Waarom had deze geheimzinnige persoon ge probeerd om weer in het huis te okmen en wïen of wat zocht hij? (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3