Flitsen bevrijding jlMMY BROWN ALS WIELRENNER Flitsen uit de Kroningsstad HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Abonneert U op dit blad schrijvende lezers gezinsgebeuren nw-ff uit de periode na de V Een goed beeld De hoofdstad is 'kronings- stad en wel nimmer in de geschiedenis zal er voor de dagbladen zoveel nieuws uit Amsterdam te melden zijn geweest al3 tijdens deze week van feestelijkheden en plech tige gebeurtenissen. Amster dam heeft zich in het mid delpunt geplaatst van de be langstelling der gehele we reld. En daarom is het ver heugend, dat wij in staat zijn onze lezers een goed beeld te geven van alles wat er in de lichtstad rond het Rege ringsjubileum van H. M. de Koningin en de inhuldiging van H. K. H. Prinses Juliana tot Koningin der Nederland gebeurt. Onze Amsterdamse redac teur schrijft voor ons: Flitsen uit de Koningsstad. Amsterdam een sprookjes achtige kermis Raamplaatsen te koop Het komt niet vaak voor, dat een stad binnen haar poorten een jarige vorstin heeft, die tevens haar gou den regeringsjubileum viert. Amster dam had die eer op 13 Augustus en maakte er een feest van, zoals in de oude koopmansstad nog nimmer was voorgekomenTer ere van de scheidende Koningin Wilhelmina. Schuifelend, voetje voor voetje, gleed een enorme mensenketen door de straten van het centrum. Jongelui brachten leven in de brouwerij door eens flink te hossen en te joelen en allerlei vuurwerken af te steken. Voor de handelaartjes zijn het goede ddgen, want er valt een extra cen tje te verdienen. Verkopers van feest neuzen en kleurige papieren hoedjes ïcomen bij tijd en wijle handen te. kort. Ook muzikanten, waaronder vele gelegenheidsartisten, doen goede zaken. En bij vele draaiorgels wordt zoals vanouds lustig gedanst dk*>r zeer jonge kinderen en zeer bedaag de opa's en oma's. Ja, het geld rolt in deze feestvierende hoofdstad. Het nobele gilde der zakkenrollers tracht vanzelfsprekend zijn slag te slaan in de drukte. Vaak wordt een niets vermoedende feestganger daar van de dupe en onvrijwillig bevrijd van zijn kostbare zaken. De politie doet uiteraard, wat zij kan tegen dit kwaad, maar zij "staat er grotendeels machteloos tegenover. Bovendien heeft zij toch al zo veel aan haar hoofd Broze schoonheid Vreemdelingen, die thans in de hoofdstad komen, moeten wel den ken in een sprookjesachtige kermis te zijn beland. De vele bohte versie ringen, ere' agen, vlaggen, dennen groen, lampions en gloeilampjes ln talloze kleumen hebben 'n prettig on geordend karakter en versterken na tuurlijk de kermisachtige indruk. De 300.000 lampjes, die de contouren van vele oude gevels, fte Westertoren en de Magere Brug aflijnen en in kleu rige slingers langs de grachten han gen, verlenen de oude stad een broze schoenheid. Een hartige hap past uitstekend bij de opgewekte stemming, waarin ve len verkeren. Bij de kraampjes met patates frites en de stalletjes met heerlijke Hollandse zeebanket, de harin.lt 'oopt storm. Zo de feest— ganger nog iets meer wil dan de bon te mengeling van kleuren, klanken en lekkernijen, dan slaat hij maar eens rustig op het Hoofd van Jut of kruipt in een draaimolen, want èch te kermissen staan opgesteld op viiï punten rond het centrum. Het' woord verveling is dezweek uit de weor denhoeken van het hoofdstedelijk volk met een forse haal doorgekrast. De havenwijk De versiering van Amsterdam moe' door twee verschillende brillen wor den bekeken. Het stadsbestuur heef. wat grote projecten versierd, of lie ver laten versieren, maar het grootste gedeelte van de kleurenpracht is te danken aan het „particulier versier— initiatief" Natuurlijk is de officiële opschik deskundiger aangebracht en vaak ook artistieker van vorm, maar de onofficiële is meestal hartelijker en warmbloediger. De havenwijk is bijvoorbeeld door de bewoners zelf onder handei genomen. Er gaat van de Zeedijk en zijn omstreken vaak de roep van misdadigheid uit. Er wordt inderdaad wel eens een braaf man door een slechte slimmerd be roofd, of zoals d&t daar heet „ge slingerd" Maar er wonen merendeels nette mensen©eze Zeedijk is zeer gezocht om zijn grandioze, echt FEUILLETON Spannend #erhaai *en 6DGAR WALLACE - Wanneer Ling Chu gelijk had, c^gn kon Milburgh de moordenaar niet zijn. Wanneer hij het getuigenis van zijn gevoel mocht geloven, dan was de man met de kleine voeten diegene geweest, die zijn uitdaging had uitgeschreeuwd in het <park en de vitriool aan zijn voe ten gegooid. Hij deelde zijn gevoelens mee aan zijn ondergeschikte en bevond, dat Whiteside 'het met hem eens was. „Maar het is niet noodzakelijk," zei Whiteside, „dat die persoon op blote voeten, die blijkbaar in -Mrs. Riders huis is geweest de moord heeft gepleegd. Milburgh heeft het gedaan, wee3 daar gerust op! En er valt nog minder aan te twijfelen, dat hij de Narcissen-Moord heeft gepleegd." Tarling draaide zich in zijn stoel om, hij zat aan de andere kant der grote schrijftafel, die de beide mannen gezamenlijk gebruikten. „Ik geloof, dat ik weet wie de Nar-cissen-Moord heeft gepleegd," zei hij kalm. „Ilc heb de zaken nageplozen en heb een theorie gevormd, die je waarschijnlijk fantastisch zoudt noemen." „Wie is het dan?" vroeg Whiteside, maar de ander schudde het hoofd. Hij was op het ogenblik niet in een stemming om zijn theorie uit te leggen. Whiteside leunde achterover in zijn stoel en dacht een ogenblik na. „Van het begin af is de hele zaak vol tegenstrijdig heden." zei hij. „Thornton Lyne was rijk terloops gezegd, jij bent nu ook rijk, Tarling, en ik moet je met respect behandelen." Tarling. glimlachte. „Ga voort," zei hij. „Hij had eigenaardige liefhebberijen was een slecht dichter, zoals zijn ene kleine boekdeeltje poëzie bewijst. Hij was een poseur, wat bewezen wordt uit zijn patroniseren van Sam Stay die, om dit even te zeg gen, uit het krankzinnigengesticht is ontsnapt; ik vre- onderstel, dat je dit weet?" „Ik weet het", zei Tarling. „Ga voort." „Lyne wordt verliefd op een mooi meisje, dat bij hem ln betrekking is," vervolgde Whiteside. „Gewend om zijn zin te krijgen, zodra hij zijn vinger opsteekt, moeten alle vrouwen ter wereld haar nek onder zijn juk buigen. Hij wordt afgewezen door het meisje en in zijn vernedering koestert hij voor haar onmiddellijk een haat, die geen enkel normaal menselijk wezen kan begrijpen." „Tot dusverre vertoont je opsomming nog geen tegen strijdigheden," zei Tarling, terwijl zijn ogen een weinig schitterden. „Dat" is artikel nummer een," vervolgde Whiteside, de artikels op zijn vingers optellend. „Artikel nummer twee is Milburg, een zalvend heerschap, die 'de firma jaren lang bestolen heeft en buiten goed geleefd heeft van zijn oneerlijk verdiend inkomen. Uit hetgeen hij hoort of weet, begrijpt hij, dat de pret uit is. Hij is wanhopig, wanneer hij merkt, dat Thornton Lyne tot over de oren verliefd is op zijn stiefdochtex*. Wat is waarschijnlijker, dan dat bij zijn stiefdochter gebruikt om Thornton Lyne te bewegen om niet te hard te oordelen over zijn vergrijp?" „Of wat is waarschijnlijker," viel Tarling hem in de rede, „dan dat bij de schuld van de berovingen op het meisje zou laten vallen en er op rekenen, dat zij de tol zou betalen aan Thornton Lyne, om aan de straf te ontkomen?" „Alweer gelijk. Ik zal die mogelijkheid aannemen." zei Whiteside. „Milburgh's plan is om onder buitenge woon gunstige omstandigheden, een onderhoud te zien te krijgen met Thornton Lyne. Hij telefoneert die heer om hem te ontmoeten in Miss Riders flat en vertrouwt op de toverkracht van die naam." „En Thomton Lyne komt op vilten pantoffels," zegt Tarling sarcastisch. „Dat klopt niet, Whiteside." „Neen, dat doet het niet," erkende de ander. „Maar ik geef een breed overzicht van de zaak. Lyne komt. Hij wordt ontvangen door Milburgh, die zijn troefkaart uitspeelt door alles te bekennen en de jongeman de oplossing voorstelt, die Milburgh heeft uitgedacht. Lyne weigert, zij krijgen ruzie en in zijn wanhoop schiet Mil burgh Thornton Lyne neer." Tarling schudde het hoofd. Hij zat een poos in na denken verzonken en zei toen: „Het is vreemd." De deur ging open en een'politie-beambte kwam bin. nen. „Hier zijn de inlichtingen, die u wilde hebben," zei hij en overhandigde Whiteside een getypt vel papier. „Wat is dat?" zei Whiteside, toen de man weg was. „O, hier hebben we onze oude vriend Sam Stay. Een signalement." Hij las verder; „Lang vijf voet, ziekelijk gestel.... draagt een grijs pak en onderkledihg met.het merkteken van het gestichtHallo!" „Wat is er?" zei Tarling, „Dat is merkwaardig," zei Whiteside en las: „Toen de patiënt ontsnapte, was hy op blote voeter Hij heeft een heel klein schoennummer, waarschijn li vier of vijf. Er wordt een keukenmes vermist en de p tiënt is misschien gewapend. Schoenwinkels moeten g'. waarsc'huwd worden „Op blote voeten!" Tarling stond met gefronst voo hoofd van de tafel op. „Sam Stay haatte Odette Ridei De twee mannen wisselden «en blik van verstane houding. „Nu weet je wie Mrs. Rider vermoord heeft?" vroej Tarling. (Wordt vervolgd; Amsterdamse vermaak, en misschien ook wel een beetje om de dancing „Casablanca', waar vaak een neger hand optreedt, Niet ten onrechte wordt deze gelegenheid beschouwd als gelijkwaardig aan de New Yorkse Club Twenty One. Schreeuwerig Welnu, als maatstaf voor de Zee dijk moet men aannemen: Schreeu werig. In het hele bonte leven van de Dijk komt dit tot uiting. Over eenkomstig zijn karakter werd de buurt schreeuwerig uitgedost met vloekende versieringen en vloekende verlichting. Het is tenminste eerlijk, al ligt er een primitieve mentaliteit aan .ten grondslag. Men laat zich er zien, zoals men is Normen van artisticiteit moet men daarbij niet aanleggen. Die normen mochten wel toegepast worden bij 't Jubileumspel in het Olympisch Sta dion. Voor Alkmaar werd bij dit spel door de medewerkende kaasdragers 'n goede beurt gemaakt. Op bijna 60.000 lippen lag immers het woord: Alk maar. Goede propaganda! Toch zijn er bij deze feestelijkheden nog wel nurksen. Eén mijner vrien den, een knorrige natuur, heeft ge zworen een week lang in huis te blijven in verband met de drukte.: LANGEDIJK ZET ZIJN FEESTEN VOORT De tweede feestdag is in de meeste dorpen van Langedijk rustig verlopen Vele Langedijkers waren Woensdag morgen wee aan het werk gegaan Doch in Broek op Langendijk was dit niet het geval, daar trokken hon derden mensen weer op naar het feest terrein voor de Brandweerkazerne. Tijdens de morgenuren werden voor de heen wedstrijden gehouden in mastklimmen. Na de middag werden ook weer volksspelen georganiseerd, zowel voor dames als voor heren. Noordscharwoude stond in het te Hij zit in een gemakkelijke stoel met een batterij sigaretten en boeken om zich heen. Gelukkig maar, dat niet alle Amsterdammers zich in een ivo ren toren terugtrekken. Zij zijn in werkelijkheid niet met een stok in huis te houden. P.S. Zojuist, hoor ik, dat er alweer geld geboden wordt voor raamplaat sen langs de route, die Koningin Ju liana a.s. Maandag zal gaan na de in huldiging. ken van kinderspelen. Toen we even een kijkje namen achter de katho lieke kerk op het Sportterrein, za gen we de kinderen druk bezig met de wedstrijden. De avond werd van Zuidscharwoude, Noordscharwoude en Oukarspel speciaal vrijgehouden voor het openluchtspel „Lief en leed niet Oranje" dat op het veiling tex-rein van de L.G.C. voor de tweede maal werd opgevoerd. 48. De masseur stond er van te suizebpllen; hij hikte een maal en zakte toen weg in "het niet. Jimmy keek kwaadaardig naar zijn aanran der, maar toen deze geen vin meer NAAR HET SPROOKJESLAND Wii men iets te zien krijgen, van de zeldzame verlichting van A'dam, dan is er maar één weg, namelijk die de bekende Nacoonderneming ;ons biedt. Voor minimaal geld krijgt men het maximaal uitgemeten. Maandagavond terug 2.30 uur. Wat wij gezien hebben, heeft alle verwachtingen overtroffen, zowel de rondrit en rondvaart is nimmer te vergeten, alles was een sprookje ge lijk. Dit alles hebben wij te danken aan de voortreffelijke leiding van de Directie der NACOonderneming en- zijn voortreffelijke chauffeurs. Deze mensen hebben zich op bijzondere wijze verdienstelijk gemaakt, niets was hun te veeL Vanaf deze plaats, alle hulde. P. C. Bitter. EEN KWARTEEUW RAADSLID HEERHUGOWAARD De heer P. Tromp, hoopt Zaterdag 4 Sept. de dag te herdenken, waarop hy vóór 25 jaar tot raadslid gekozen werd. Sinds 17 jaren is de jubilaris nu wethouder der gemeente Heerhugowaard. verroerde, stapte hij rustig over hem heen en ging op het groepje wiel renners af, dat dit toneel met ang stig kloppende harten had aan schouwd. ALKMAAR Geboren; Cornelis zv C. Buis en A. M. Schro der; Gustaaf A. zv G A. Brouwer en J. H. van Bennekom. Jean F. zv J. F. Vial en M. Ploeger. Ondertrouwd; J. L. M. Nieuwenhuis 26 jaar en G. J. M. ten Brink 25 jaar; N. C. Zijp 25 jaar en W. F. van de Burgt 28 jaar. C. A. van Stein 25 jaar en J. van Vliet 31 jaar; D. W. J. ten Haaf 34 jaar en G. M. Lauritsen 26 jaar; R. R. Fraay 21 jaar en G. R. Huisman 28 jaar. Overleden: y Bob Th. van Dijk, oud 3 maanden. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1948 Nationaal programma voor beide zenders. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 Gram.muziek; 8.15 Pierre Palla, or gel; 8.35 Syxhphonisch concert; 9.20 Cyclus „50 jaar Nederlandse mu— „Die knul had bokser moeten wor den", fluisterde Piet Pomp, maar in tussen deinsde hij voorzichtig ach teruit, want Jimmy's kwade humeur straalde hem tegemoet. ziek"; 9.20 Ned. Kamerkoor; 9.40 Sextet; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Omroeplcamerorkest; 11.00 H.M. da Koningin doet afstand van de troon, indrukken van deze plechtigheid; 11.45 Te Deum; 12.00 Amateurskunst uit vier windstreken; 13.00 Nieuws; 13.15 Ned. Strijdkrachten; 13.45 Ka reolseptet; 14.00 Muziek uit Indo nesië; 14.30 Kinderkoor; 15.10 Staf muziekcorps der Amsterdamse poli tie; 15.30 Reportage der rijtoer van Koningin Juliana; 17.00 Concertge bouworkest; 17.30 „Het afscheid", hoorspel voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Reportages van plaatselijke feesten uit Oost en West; 19.00 Ned. Jeugdorkest; 19.30 „Wil Uw kracht bewijzen", klankbeeld; 19.55 Nieuws; 20.00 Reportage troonsafstand H.M. de Koningin; 20.20 Omroeporkest; 21.00 De ontwikkeling van de Ar beidersbeweging in de laatste 50 jaar, 21.20 Populaire klanken; 22.00 De staatkundige betekenis van het con stitutionele 'koningsschap, lezing: 22.15 Bekende radioensembles; 23.00 Nieuws; 23.15 „Neerlands Sport fantasie" in het 01. Stadion. Boven; De Koninklijke familie bij een zangliulde op paleis Soestdijk. Links: De Koningin tijdens het uit spreken van haar Kerstboodschap in 1945 Rechts: H. M. Koningin Wilhelmina leest haar eerste troonrede na die bevrijding.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3