JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Tactische en brutale Cordang raasde van Aartsen voorbij in 350 cc-klasse! Maar oude crack herstelde zich in de zwaarste klasse Rappe Blauw-Witters verrasten de KNVB-ers uit de Noordkop HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN Laatste motor wedstrijden in Alkmaar I (Van een eigen verslaggever). Piet van Aartsen kijkt strak voor zich uit en hij is zo tot het uiterste gespannen aan de start gekomen, dathij niet meer hoort wat zijn jonge helper tegen hem zegt. Hij trekt de helm wat vaster op zijn hoofd, hij laat zijn stofbril over de ogen zakken, grijpt het stuur s'a^t wijdbeens over zijn motox en wat hem betreft kunnen de linten omhoog gaan. En zo denkt de rijder naast hem. Cordang. er ook over. De Limburger heeft een rode lap voor zijn neus gebonden, hij staat voorover gebogen en gaat nu vliegensvlug op het zadel zitten, want de starter heef een teken gegeven. Daar schieten ze weg, ze geven vol gas en razen nu al door de eerste bocht het publiek is opgewonden, want het weet, dat deze rit één van de spannendste van deze Alkmaarse motorwedstrijden zal worden. De strijd tussen de oude crack Piet van Aaresen en zijn jonge rivaal Cordang' volgde stil deze adembenemende rit, Propaganda voor de motorsport En die strijd tussen hen is fel ge weest, spannend tot de laatste me'ers, een strijd, die het duizen-koppige pu bliek tot enthousiasme opzweepte *n het na afloop deed zeggen, dat deze laatste wedstrijden op de Alkmaarse baan toch wel tot de mooiste van het seizoen gerekend konden worden. De races zijn ook zeer sportief ver lopen. wanklanken zijn niet gehoord, de organisatie was weer uitstekenden dit alles is propaganda voor de mo torsport èn voor Alcmaria V.V.V., die deze wedstrijden heeft voorbereid. DE BESLISSING. We zeiden reeds, dat Piet van Aart sen „geladen" aan de start verscheen Welnu, dat was te begrijpen, want in de tweede manche van de 350 cc. was de Amsterdamse favoriet door de Lim burger Cordang geslagen. En hoe! Het publiek was er nog een beetje stil van. Deze rit, de derde manche van de 350 cc. moest de beslissing bren gen. De start was uitstekend. Cordang, nummer 47. op Norton, lag vóór in de eerste bocht, Piet van Aartsen, nummer 25, op Matchless, raasde vlak achter hem aan. Op het rechte eind bleef Cordang nog voor, doch bij de derde bocht liep van Aartsen in. Zijn bochtenwerk is uitstekend, hij schoof er door. over zijn tegenstander heeri, hij kwam er naast, zou hij. nee, Cordang haalde nu alles uit zijn Norton, boog over het stuur., nam de bocht haarscherp en sloeg de aanval af. Zo ging het nu steeds, de ionge Limburger iakkerde zo- brutaal door de baan, sneed- zo weergaloos door de bochten, dat Piet van Aartsen niet voorbij hem kon komen. Aanval op aanval werd door Cordang afgeweerd, dan liep hij iets uit, dan verloor hij terrein, doch als eerste suisde hij ten slotte door de finish Zijn ere-ronde werd een triomftocht. De jonge Lim burger had op slag ieders sympathie. WEER DE BAAS! Piet van Aartsen kon revanche ne men. In de senioren 350 cc. was er nog een goede kans om te zeggen: „Kijk eens mannetje, zo juist is het een vergissing van m.e geweest". Ja, dat wisten we allemaal. Cordang zou het in deze lange baanwedstrijd. over zes ronden, zwaar te verduren krijgen. Want daar ging Piet van Aartsen er immers al vandoor? Hij nam de boch ten feilloos, verkreeg 15 meter voor sprong en Cordang kwam er nog niet aar te pas. In het Sportpark daver den alleen de motoren, het publiek ja, daar klonk nu toch een oorverdo vend gejui' h, Cordang schoot in de voorlaatste ronde enige meters naar voren, warempel, hij ging van Aart sen voorbij! Daar denderden zij de laatste ronde in, de sintels spoten bij de bochten in de lucht, van Aartsen ondernam nog een verwoede aanval doch werd resoluut afgewezen, Cor dang was hem weer de baas. Piet van Aartsen nam zijn neder laag sportief, met z'n tweeën maakten zij het ere-rondje. TOCH BEWEES HIJ ZIJN KLASSE. Denk nu niet, dat Piet van Aartsen heeft afgedaan. Vele malen heeft hij deze middag zijn klasse bewezen en de renners zijn wil opgelegd. In de senioren 500 cc. won hij twee manches (op Eysink) op overtuigende wijze en in de derde eindigde hij als eerste, vlak voor Jaap Isbers, die hem het vuur na aan de schenen had gelegd. Dick de Geus uit Alkmaar reeu een goede wedstrijd, doch kon de derde plaats van de tweede manche niet behouden en kwam tenslotte als vierde in het eind-klaésement. Tinus Metselaar had pech met zijn nieuwe Jap en kon op de geleende motor van de Engelse, speedway-rij der Carpenter, die hier aanwezig was, niet veel uitrichten. Dat wa£ jammer, want de jonge Limmer wordt een duivels-goed rijder. EEN WAARDIG SLOT. In de lange baan, senioren 500 cc. zag het er naar uit, dat Jaap Iesberts er in zou slagen van Aartsen te klop pen. Deze ging hem in de bocht ten slotte zo ontzettend hard voorbij en nam met enorme snelheid zo'n voor sprong, dat hij onbedreigd als eerste door de finish vloog En dit was een waardig slot van de prachtige motorweds-rijden, de laat- sten in Alkmaar, van dit seizoen. De uitslagen luidden: JUNIOREN 250 c.c. 4 baanronden, tijd 3e manche, 1 H. Stentel 2 min. 16 sec.; 2 W. Peters 2 m. 20 sec.; 3 G. Verbrugge 2 m 26.8 sec. JUNIOREN 350 c.c. tijd 3e manche, 1 A. Siewertsen 2 m. 7.8 sec.; 2 E. Houweling 2 m 9 sec.; 3 L Rondema 2 m. 11.4 sec. SENIOREN 350 c.c. tijd v. 3e man che, 1 P. Cordang (Norton) 1 m. 50.6 sec.; 2 P. v. Aartsen (Matchless) 1 m. 50.9 sec,; 3 P. Boef. JUNIOREN 500 c.c. W. Peters (Rud- ge) 2 H. Tuys (Rudge) en 3 E. Hou weling (Husqvarna). SENIOREN 500 c.c. (tijd v. 3e man che) 1 P. v. Aartsen (Eysink) 1 m 49 sec.; 2 G. v. Dijk (Eysink) 1 m 51.4 sec.; 3 J. Iesberts (Triumph) 1 m. 49.1 sec.; 4 D. de Geus (Jap) 1 m. 51.8 sec. SENIOREN 350 c.c. Lange baan Ze ronden. 1 P. Cordang (Norton) 2 m 42.7 sec.; 2 P. v. Aartsen (Matchless' 2 m. 435 sec.; 3 P. Boef. 3 D. de Geus (Jap) 2 m. 47.2 sec. SENIOREN 500 c.c. Lange baan. 1 P. v. Aartsen (Eysink) 2 m. 41 sec.; 2 J. Iesberts (Triumph) 2 m. 46 sec EXTRA WEDSTRIJD. 1 P. v. Aart sen 1 m. 50 sec.; 2 D. de Geus 1 m. 52.1 sec.; 3 J. Bosman 1 m. 68.2 sec. Janus Joppe vertelde Jimmy pre cïes. wat hij te doen had en te laten had en hij hield hem met ernst voor dat hij niet zelfzuchtig mocht zijn in de koers. De jongenvan Janus Joppe, (zeiie) vormdeu een ploeg JimmyBij elkaar blijven en dan trouwe kameraden en het deed er je maats zoveel mogelijk helpen, eigenlijk niet toe wie er won als het Eendracht maakt macht. En denk er maar een van hen was, die als aan de prijzen! eerste eindigde. Dus goed begrepen Achterstand van 3—0 en 4—1 was niet in te lopen: het werd 4-3 Van onze sportredacteur. Van de klein 2000 toeschouwers, die Zaterdagavond verenigd waren rond de fraaie grasmat op het Scha gen-terrein zullen er vast niet velen geweest zqn, die gedacht hebben, dat de Blauw-Wit.combinatie er in zou slagen Heerenveen op waardige wijze te vervangen. Zij en om eer lijk te zijn ook wij zijn bedrogen uitgekomen. Want Blauw-Wit bracht een pittige, rappe jonge ploeg in 't veld met een prima verdediging, een fraai opbouwende halflinie en een voorhoede, die liet zien hoe men doel punten pleegt te maken en aanvallen moet afwerken. In tegenstelling tot de KNVB-ploeg die de juiste maat tot 20 minuten voor tijd maar niet kon vinden, beduidend slechter plaatste en weer eens bewees, dat gecom bineerde elftallen feitelijk van tevoren een oefenwedstrijd dienen te spelen In no-time: 0—3 't Begon direct al, na enkele mi-, nuten. Lakenberg, de stevige ex-NEC- er, kreeg de bal voor z'n voeten, deed enkele stappen en vuurde een kogel af, waarbij doelman Kramer (Alkm. Boys) het nare gevoel moet hebben gehad, dat hij alleen maar iets zag flitsen. Overigens maakte dit fraaie schot iets goed, want Lakenberg kréég de bal in buitenspelpositie. De in feestelijk oranje gestoken vertegen woordigers van de Noordkop beant woordden dit onverwachte doelpunt met een serie goede aanvallen, die vooralsnog niet gevaarlijk konden worden. Nee, aan de andere kant ging het beter. Een corner van Voorde wind daalde in het doelgebied, werd onvoldoende weggewerkt door Krameq en Van Dijk drukte met een flinke kogel de bal opnieuw in de touwen. Dat was nog niet genoeg en een identieke corner van de Biauw-Wit- rechtsbuiten gaf tenslotte Wildschut een kans, die hij niet voorbij liet gaan. Dat waren drie kansen en drie doel punten, hetgeen de Oranjehemden al te bar werd. Maassen met verre trap pen, Tromp (DTS) met resultaten le verend zwoegen, de kleine Schagen- half Kater en Godvliet(Alcmariaf konden het tij doen keren, al dient men te bedenken, dar B.W. na deze vlotte doelpuntenserie zich bepaalde tot wat rustiger voetbal Kort voor de rust had De Buyzer eindelijk sur ces. Naar onze smaak was er iets van buitenspel aan. maar z'n lage schui ver was voor Vink nhoudbaar '-3>. Noordkopherstel De Noordkop begon na de "isr di rect goed, doch na ca 10 min, liet B. W. even zien. dat hel er nog was. Vier, vijf felle aanvallen kon u r; ge keerd worden, doch toen switchte La kenberg helemaal naar rechts, schud de enkele Noordkoppers van zich af en Van Dijk kogelde zijn harde voor zet van vlakbij langs Kramer. Vieréén. Er scheengeen vuiltje aan de lucht voor de hoofdstedelin gen en vermoedelijk daardoor konden de oranje-elf wat in de aanval ko men. Ze probeerden het op alle ma nieren, doch doelman Vink (een jon ge knaap met aanleg!) bleef succes sen in de wet, staan. Kort nadat de lampen gingen branden echter kreeg de Buyzer de bal voor z'n voeren, passeerde een tegenstander en z'n schot bleek feilloos (42). Nog bleef B.W. het vrij rustig aandoen en eerst kort voor tijd werd de goede verde. diging wat verontrust. Mos van Scha- gen verving in deze periode de ge blesseerde van Daa.en van HRC en bracht nieuw vuur in de gelederen. Hij was het, die Schmid* de bal voor de schoenen bracht en de kogel van de Alcmariaan vloog volmaakt on houdbaar hoog langs Vink. Nog even zétte de Noordkop aan, al werden evenal? de gehele tweede helft de aan vallen steeds afgewisseld met buiten gewoon rappe uitvallen van de kleine B. W.-rechtsbuiten Voordewind en mid voor Lakenberg. 't Bleef 43 en dat was zeker niet onverdiend We hebben hierboven reeds gewe zen op de kwaliteit van de ploegen. In het KNVB-elftal waren géén uit blinkers en géén zeer zwakke punten. Waar het aan ontbrak was team verband. Dat had B.W. wél. Communisten waren afwezig Vijf leden der Staten-Generaal maak ten de zitting in de Nieuwe Kerk niet mede. Hieronder waren vier commu nistische leden. Van de zijde van het hoofdbestuur der CPN deelde men me de. dat dit het gevolg was van het feit dat: de heer Groot met vacantie, de heer Wagenaar wegens gezond heidsredenen buiten verblijf houdt, de heer Stokvis buitenlands is in- verband met een internationaal juris tencongres en de heer Hermans even eens buiten de stad vertoefde. Er is geen sprake van een demon- sratïe. De afwezigheid van deze he ren is louter het gevolg van omstan digheden, aldus de mededeling. NOORD .SCHARWOUDE, 4 SEPT. '48 80000 kg. aardappelen: Eerstelingen 6.306.70, Eigenheimers 5.50—6.20, Blauwe Eigenheimers 6507.20, Be velanders 5.306, Bintjes 66.40, IJsel- ster 6.806.90, Koopmans Blauwe 6.90 7.20, 30000 kg rode kool 6—9.70 2600 kg. gele kool 9—10.40, 47000 kg. witte kool 55.60, 1600 kg. groene kool 16.5018.30, 2600 kg. uien 5 70 8.90. 9000 kg. biet I 6. II 4.50. III 3, 27000 kg slabonon 3349. WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1948 Hiversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 9.00 concert, 9.30 Morgendienst; 11.00 Vioolrecital; 11.30 Gram.muziek; 12.00 Amatitrio; 12.33 Ensemble Euphonia 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 1345 De vijf Zakapara's; 14.00 Zangrecital; 14.30 Plantenpraatje; 15.00 Potpourri's 15.30 Metropole orkest; 18.00 Ned. Herv. kerkkoor; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Lon dens symphonie orkest vanuit Lon den; 21.20 Busch strijkorkest; 21.45 Populaire orgelbespeling; 22.15 Ned Kamerkoor; 23.00 Nieuws. Hilversum H 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 8,50 Voor de huisvrouw; 9.00 Werken van Brahms en Schubert; 10.00 Mor genwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair programma; 12.00 Malando speelt; 12.38 May Dale, zang; 13.00 Nieuws; 13.20 Johan Jong, orgel; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Werken van Bach en Handel; 15.00 Jane Eyre. hoorspel; 15.30 De Regenboog. 16.00 De Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 17.15 Ensemble Vincer.tino; 18.00 Nieuws; 18.30 RVU cursus; 19.30 Vijftig jaar democratisch socialisme; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de Bijbel; 20.0C Nieuws; 20.15 The Ramblers; 20.50 De jonge Fliereflui ters; 21.15 Het sprookje van de kan toorbediende, hoorspel; 22.00 Radio Philharmonisch orkest; 23.00 Nieuws Zaterdag 4 September 1948 om 12 uur precies verschenen Wilhelmina, nu prinses der Nederlanden, en Juliana de nieuwe Koningin der Neder landen, op het balcon van het Paleis op de Dam om de bevolking van Ne derland mededeling te doen van de troonswisseling. Prinses Wilhelmina brengt aan het einde van haar rede een „Lane leve Koningin Juliana" uit op de nieuwe koningin. FEUILLETON Spannend verhaat EDGAR WALLACE - „Zij brachten mij ergens heen op een dorp," zei hij, maar u weet, dat ik niet gek was, Mr. Milburgh. Je bent een geestelijke, zo?" Hij knikte heel verstandig en Vroeg toen plotseling onstuimig: „foeeft hij je geeste lijke gemaakt? Hij kon wonderlijke dingen doen, lie Mr, Lyne, niet waar? Heb jij over hem gepreekt, toen zij hem begroeven in die kleine kelder op 'Ighgate? Ik heb het gezien ik ga er iedere dag heen, Mr Mil burgh," zei Sam. „Ik vond het bij toeval. Er zijn twee deurtjes, die net open gaan als kerkdeuren." Mr. Milburgh slaakte een diepe zucht. Natuurlijk her_ innerde hij het zich nu. Sam Stay was naar een krank zinnigengesticht gebracht en hij was zich vaag bewust Van het feit-, dat de man ontsnapt was. Het was geen prettige gewaarwording om te praten met een ontsnapte krankzinnige. Maar het kon toch wel zijn nut hebben. Mr. Milburgh was iemand, die geen enkele gelegenheid liet voorbijgaan. Hoe kan ik hier mijn voordeel mee doen, vroeg hij zich af? Weer zorgde Sam Stay voor de aanwn-5**4 „Ik ga met die meid afrekenen Hij hield op en sloot zijn lippen vast opeen, terwijl hij Milburgh met een listig glimlachje aankeek. „Ik heb niets gezegd, is het wel?" vroeg hij met een zonderling keelgeluid. „Ik heb niets gezegd, dat mij zou kunnen verraden, is het niet?" „Neen, mijn vriend," zei Mr. Milburgh. nog altijd in de rol van de welwillende geestelijke. „Over welk meisje heb je het?" Ovre het gelaat van Sam Stay gleed een kwaadaardig lachje. „Er is maar één meisje," zei hij tussen zijn tanden, „en ik zal haar krijgen. Ik zal met haar afrekenen! Ik heb hier iets hij voelde in zijn zak op een vage, doelloze wijze. „Ik dacht, dat ik het had, ik het het al zo lang meegedragen; maar ik moet het ergens hebben, ik weet, dat ik het heb!" „Dus je haat Miss Rider, is het niet?" vroeg Mil burgh. „Haar haten!" Het kereltje gilde deze woorden bijna, terwijl zijn ge laat donkerrood werd, de ogen uit zijn hoofd puilden en zijn beide handen krampachtig vertrokken werden. „Ik dacht, dat ik haar gisteravond vermoord had," begon hij en hield weer op. Deze woorden hadden geen betekenis voor Mr, Mil burgh, daar hij die dag nog geen couranten had gezien. „Luister," vervolgde Sam. „Heb je ooit iemand lief gehad?" Mr. Milburgh zei niets. Voor hem betekende Odette Rider niets, maar de vrouw, die Odette Rider moeder noemde en die zijn echtgenote was, vertegenwoordigde voor hem het enige gevoel van zijn leven. „Ja, ik geloof het wel," zei hij na een pauze. „Waarom?" „Wel, dan weet je. wat ik voel, is het niet?" zei Sam Stay schor. „Je weet, hoe ik dat mens wil betaald zetten wat ze deed. Zij verleidde hem verleidde hem o, mijn God!" Hij begroef zijn gelaat in zijn handen en zwaaide heen en weer. Mr. Milburgh keek enigszins angstig rond. Er was niemand te zien. Odette zou de voornaamste getuige zijn tegen hem en deze man haatte haar. Hij had weinig reden om haar lief te hebben. Zij was de enige getuige, die tegen hem kon optreden, nu hij de documenten had ver nietigd, die zijn misdaad bewezen. Wat konden ze tegen hem inbrengen als zij hem op het beklaagdenbankje van Old Bailey zetten, wanneer Odette Rider niet ver scheen om tegen hem te getuigen? Hij overlegde koelbloedig de zaak, evenals een koop man een handelszaak overlegt, die men hem voorstelt. Hij had gehoord, dat Odette Rider in Londen in .een kliniek was, als gevolg van een reeks wonderlijke om standigheden. Hij had die morgen Lynes Magazijn opgebeld om te informeren of er naar hem was gevraagd en had van zijn eerste bediende gehoord, dat een pakket toilet artikelen verzonden had moeten worden naar dat adres ten behoeve van Miss Rider. Het had hem verwonderd, wat de oorzaak was vaB deze inzinking en hij was tot het besluit gekomen, dat dit het gevolg moest zijn van de inspanning, die het meisje had ondergaan gedurende het merkwaardige ge sprek, dat zij en hij de nacht tevoren in Hertford met Tarling hadden gehad. „Veronderstel, dat je Miss Rider ontmoet?" zei hij. „Wat zou je dan kunnen doen?" Sam Stay liet grijnzend zijn tanden zien. „Wel, hoe het zij, je zult haar vooreerst wel niet zien. Zij ligt in een kliniek," zei Milburgh, „en die kliniek," vervolgde hij vastberaden, is Cavendish Place 304." „Cavendish Place 304," herhaalde Sam. „Dat is vlak bij Regent Street, nietwaar?" „Ik weet niet waar het is," zei Mr. Milburgh. „Zij ia Cavendish Place 304, zodat je haar zeer waarschijnlijk de eerste tijd niet zult ontmoeten." Hij stond op en hij zag. dat de man van top tot teen beefde, als iemand, die een heftige koortsaanval heeft. „Cavendish Place 304", herhaalde hij en zonder iets meer te zeggen, keerde hij Mr. Milburgh de rug toe en sloop weg. Dit eerbiedwaardige heerschap keek hem na, schudde het hoofd, stond toen ook op, keerde zich om en wandelde weg in tegenovergestelde richting. Het was even gemakkelijk om aan het Waterloo-station een kaar_ tje te nemen naar het Vasteland als te Charing Croass. In vele opzichten was het nog veiliger. (Woi-dt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3