ikmaaitfei 5* JAARGANG No: 1327 N. HOLLANDSE PERS 1945 DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1948 HERRIOT WEIGERT; QUEUILLE AANGEZOCHT Twee beruchte inbrekers in Limmen gearresteerd Ha felle kloppartij werd één hunner neergeschoten WZONNEftH'jNi Dit», voor it Stlohttni O. VrtJo Ali„,„r der. AbonnemeotaprUr SM p». 'm,*.: "~nMh.ta.bi, Advertentie» 14 et. p. m r... r,iuil'»w1oJ Orr 18 cent. Verdere tertercn e, I Verantw. redacteur, J. v. Zoenen Bureau, Ridderstraat hoek OudegrachtTel K 2200 - 3971 Ook Schuman faalde Schuman laaide. Betekent dit niet: Frankrijk laaide? Democratisch Frank rijk faalde? Met vrees in het hart zal een ieder, voor wie Frankrijk meer i6 dan de naam van een land ergens jn Europa, voor wie die naam het symbool is, nog altijd is, van de beste culturele waarden van dat ongelukki ge Europa, het zich afvragen. Schu man werd ten val gebracht. Wederom zijn er tal van stakingen. De bedreiging van de financiële po sitie en de valuta is acuut. De voed. sctprijzen springen in de hoogte: han delaren die de markt beheersen, pro fiteren van de situatie. Het gevaar van een algemene sta king is verre van denkbeeldig. Er is geen voldoende gezag en wanneer piet op korte termijn iemand— maar wie? de communisten willen de weg terug naar het parlement, maar zij vinden hoogstwaarschijnlijk geen ge zeischap er in slaagt, een regering te vormen, dan volgen automatisch verkiezingen. En achter deze verkie. zingen rijst, zo goed als telrer. de li- guur van De Gaulle De Gaulle Zeker 'De Gaulle mag men geen tweede Hitier noemen. Hij is geen dolgeworden korporaal, geen hysterisch potentaat en geen mensen- e:er. Zijn hart klopt ongewijleld warm voor Frankrijk en ér zou heel veel noelen gebeuren met hem wan neer voor de geschiedenis de eer die zijn naam overdekt, ooit zou worden weggewist. MaarFrankrijks lot is vaker in handen genomen door een generaal Die .pisodes zijn de bloedigste ge weest uit Frankrijk's historie. Al zal De Gaulle niet bezeten zijn door land honger en veroveringsdrilt. het zou helaas zeer wel mogelijk zijn dat op een andere wijze een regeringsperiode van deze generaal uit het verze, geen Uitzondering zou maken op die som. bere regel. De wijze waarop De Gaulle de zaak aan zal pakken, wanneer zo straks nieuwe verkiezingen hem in het zadel mochten zetten. Is in grote trekken bekend De uitlatingen die De' Gaulle loii verschillende gelegenheden heeft gedaan, laten daaromtrent geen twtj- fel Het ZOU een totalitair bewind wor- den. Een totalitair bewind - waarop zou het neerkomen, waarop zou het uit- draaien? Bevnaud en Schuman laaiden omdat de arbeiders, omdat zij werkend Frankrijk geen directe uitkomst kon. den bieden. De grens van de goede wil van he, volk bleek definitief be reik. toen de socialistische en christo lijke vakbonden zich aansloten bij de ei, der communisten tot loonsverho ging. En de socialisten konden Rey. nand en Schuman niet steunen, ten- zij de goede wil van hun arbeiders er voor opgegeven hadden. Zo is. onder de druk der omstan digheden toch weer een eenheidsfront gegroeid in Frankrijk. Maar het manifesteert zich nog slechts op de economische sector, niet op de poli tieke Daarin schuilt het gevaar voor het gevolg van een overwinning van De Gaulle's F R h, dat andere een. heidsfront. waarin allen wier belan. gen tegengesteld zijn aan die der ar- beidersklasse. de grote en de kleme ondernemers, en een belangrijk dee gedcsillussionneerden er onverschtlli- gen, te hoop zijn gelopen. Frankrijk gaat een enorme kracht proef tegemoet De „derde macht" is uitgeschakeld. 'De Gaulle wenst met ijzeren hand te regeren maar die hand zal misschien gedwongen zijn veel vaker en veel harder toe te slaan dan De Gaulle zich zelf thans voor- Jongeman levend verbrand Een ongeval te Zeil berg, gemeente Deurne, heeft de 23 jarige Jan de M. het leven gekost, terwijl zijn broer Roelof in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis is overgebracht. De broers waren bezig ben.ine af te tappen uit de tank van een motor rijwiel. Plotseling vatte de benzine vlam tengevolge waarvan de kleren van Jan in brand geraakten. De jon gen verbrandde. Ri. lof liep ernstige brandwonden op. Voor zijn leven wordt gevreesd. Slijkhuis verslaat Reiff en vestigt nieuw Nederlands record op 1500 meter Tijdens de Dinsdagavond gehouden internationale wedstrijden te Leuven heeft Slijkhuis de 1500 meter gewon nen in 3 min 49.6 sec, een nieuw Ne derlands record. Het oude record stond sinds 30 Aug. 1946 op zijn naam met 3 min 50.4 sec. Als tweede klasseerde zich de be kende Belg Gaston Reiff met een tijd va» 3 min 50.4 sec,, terwijl de Luxemburger Barthel derde werd in 3 min. 53.4 sec. Alle andere deelne mers hadden opgegeven. De Franse kabinetscrisis Na de val van de regering Schu. man. die Dinsdagavond door de Fran se Nat. Vergadering werd wegge, stemd, heeft dc crisis zich verdiept. Proteststakingen, meestal van 24" uur, leggen het industriële leven lam. Herriot heeft geweigerd (o.m. „in verband met z'n slechte gezondheid") een poging; tot kabinetsformatie te wagen. Thans heeft de president, Au_ riol, een vooraanstaand radicaal, Hen ri Queuillc, opdracht gegeven een re_ gering te vormen. In het huidige stadium van de cri sis, zo meldt Reuters correspondent Harold King, was het aanbod aan Herriot meer 'n formaliteit. Hij wordt in werkelijkheid in reserve gehouden voor een „laatste kans1' een regering te vormen, wanneer het laatste alter_ BRITS PROTEST TEGEN ROEMEENSE NATIONALISATIE In een nota heeft de Britse rege ring geprotesteerd tegen de gevolgen van de nieuwe Roemeense wet betref fende de nationalisatie. De nota verlangt „of teruggaaf of wel onmiddellijke; passende.en doel matige compensatie voor de genatio naliseerde Britse eigendommen". natief de onmiddellijke ontbinding van het parlement zou zijn. Queuille verklaarde dat hij Herriot en andere partijleiders zou raadple gen. Verwacht werd, dat hij vandaag in staat zou zijn president Auriol zijn antwoord te geven. Voorwaarde der Gaullisien Gaullistisch gezinde afgevaardig den hebben Queuille meegedeeld, dat zij zich achter zijn eventuele regering zullen scharen, indien in October plaatselijke verkiezingen worden ge houden en ter voorbereiding van 1 nieuwe algemene verkiezingen de kieswet hervormd wordt. Parlementsleden der M.R.P. hebben reeds kenbaar gemaakt, dat zij zich zullen verzetten tegen elke wijziging in het kiesstelsel der evenredige ver tegenwoordiging. Koningin Ju/iana komi niei naar Alkmaar Naar wjj uit betrouwbare bron ver namen zullen Koningin Juliana en het Koninklijk gezin op 8 October a.s. nie< naar Alkmaar komen, daar zjj door drukke bezigheden te zeer bezet is. DE SPOORLIJN VAN DE BRITSE ZONE NAAR BERLIJN België voor Europees parlement „Le Peuple" deelt mede, dat de Belgische regering aan het te Londen zetelende comité van vijf, een nota heeft gezonden, waarin zij de wens uit, dat de o.m. door Frankrijk gedane voorstellen betreffende een Europese assemblee, ten uitvoer zullen worden gelegd. O— BRAND OP „GRONINGEN 1948' Op de tentoonstelling „Groningen 1948" brak gistermiddag brand uit een filmcabine, waardoor de bios— cooptent geheel uitbrandde. In precies tien minuten kon de brandweer het vuur bedwingen maar de schade bedraagt een 25 mille. Amsterdam zegt opnieuw vertrouwen in Comm. Wethouders op De Amsterdamse gem -raad hééft met 27 tegen 9 stemmen twee moties waarin opnieuw het vertrouwen in de communistische wethouders wordt op gezegd, aangenomen. De heer Faber, sprekende namens de niet_communistische raadsfracties, heeft een voorstel ingediend om de beide communistische wethouders, de heer L. Seegers en dr. B. Polak, te ontslaan. Als dit voorstel wordt aangenomen in de volgende raadsvergadering, zal het' krachtens de wet van 15 Juli '48 onmiddellijk ingaan. Groie „kraak" in Sint Willibrordus-gesticht dadelijk opgehelderd In de nacht van Dinsdag op Woensdag om vijf uur in de ochtend fe Limmen gewekt door enkele salvo 's uit een stengun De bevolking van dit rustige plaatsje Is wel zeer van deze nachtelijke schietpartij, die zoveel onaangename herinneringen aan de bezettingstijd opriep, geschrokken maarhet betek ende het einde van twee beruchte inbrekers, die juist een uur te voren in Hciloo een inbraak van vrij grote omvang hadden gepleegd. Politie paraat Nachts om vier uur ontving de groepscommandant van de Rijkspo litie te Heiloo telefonisch bericht, dat in het Sint Willibrordusgesticht aan de Willibrordusweg in het kle— dingsmagazrjn een inbraak was ge pleegd. Er werd een grote hoeveel heid textielgoederen vermist. Tesa men met de wachtmeester Schut stel de de commandant de opperwacht meester Waterdrinker onmiddellijk 'n onderzoek in, en ging op patrouille. TRAMDIEXST ALKMAAR—BERGEN Met ingang van Maandag 13 Sep tember a.s. wordt de dienstregeling van de tramdienst AlkmaarBergen aan Zee als volgt gewijzigd en aan. gevuld. De tram-trein Alkmaar (v. 18.12) Bergen aan Zee, welke tot «tover alleen reed op Zaterdagen en ZoroJ en feestdagen, zal met ingang van bovenvermelde datum dagelijks het traject AlkmaarBergen berijden Alleen op Zaterdagen en Zon- en feestdagen wordt deze trein doorge voerd naar Bergen aan Zee. Dagelijks behalve op Zaterdag en Zon- en feest dagen zai een nieuw ingelegde tram trein BergenAlkmaar rijden en wel vertrek uit Bei-gen 18.34 uur, stopt te Oostdorp; aankomst Alkmaar 18.48. Geschenk van verzetslieden aan scheidende koningin In alle stilte heeft een deputatie van afgevaardigden, 2 September j.1. bij een officiële ontvangst op 't konink lijk palies te Amsterdam namens de stichting L. O. en L.K.P. en de Ge meenschap van oud.illegale Werkers Nederland ter gelegenheid van het VRIJ WARM. Enkele overdrijvende wolkenbanken Droog en voor de tijd van het jaar vrij warm weer. In het Noord-Westen van het land meest matige Zuidelijke wind, elders zwakke veranderlijke wind ROUW OM BENESJ Er heerst een nerveuze sfeer in Praag Een grote menigte bleef Praag bin nenstromen om de rouwplechtigheid van Dinsdagavond bij te wonen. Acht speciale treinen kwamen uit Slowa kije. Onder de rouwenden bevond zich de aartsbisschop van Praag, die ver scheidene ogenblikken in gebed aan de zijde van de baar vertoefde. Ver schillende lichamen, o.a. het Centrale actiecomité van het Nationale front, waarschuwden tegen het verstoren van de rust. Zij eisten dat geünifor meerde groepen niet aan de ceremo niën zouden deelnemen, hetgeen wel een teken is van nervositeit der au toriteiten en van een atmosfeer van spanning, aldus Reuter. In een geza - menhjke verklaring dezer instanties wordt een beroep gedaan op de bevol king, in eenheid en orde de laatste eer te bewijzen en zich strikt te hou den aan de instructies n degenen, die belast zijn met de leiding der plechtigheden. Zal Engeland Israël erkennen Volgens de „New York 3tar" zou Engeland van plan zijn voor het eind van het jaar Israël te erkennen. Het Britse plan zo - zijn, de erkenning als een „troefkaart" achter te houden en pas uit te spelen, wanneer de Al geméne Vergadering der VN in Pa rijs haar aanbevelingen vo r een re geling van het Palestijnse vraagstuk gereed zal hebben. De bijz. Krijgsraad te Batavia heeft een der vijf verdachten van de Goal para .aanslag, de leider Ibrahim, tot de doodstraf veroordeeld. Een ander kreeg 8 jaar, de overigen wei-den vrij gesproken. stelt of wil. Dé slagen zouden neerko men op het volk. Maar de ruggegraat van dat volk de geschiedenis bewijst het telkens weer is noch gemakkelijk te bui gen, noch te braken. Het valt niet te voorspellen, of De Gaulle's gepant. serde hand sterk genoeg zou zijn om een van beiden te doen. Misschien zal Frankrijk op het laat ste moment nog eer. weg weten te vinden om aan die catastrophe re on, komen. Wij hopen het maar zien die weg niet meer. A. H. Lijk van een vrouw gevonden Door de Rijkspolitie te Boxmeer werd in een bos het lijk gevonden van een ongeveer dertigjarige vrouw. Het lijk had ongeveer twee weken in het bos gelegen. Vast kwam te staan, dat het slachtoffer een Duitse is. Onder verdenking van moord werd een ze kere H. uit Boxmeer aangehouden. HU wierp de schuld van moord op een ander, wiens naam hem niet bekend zou zijn. KONINGIN MET PRINSESJES NAAR MARKEN EN HOORN Koningin Juliana en de prinsesjes ui gistermiddag met de „P:et Hem" l et IJsselmeer overgestoken en heb ben een bezoek gebracht aan Mar ken en Hoorn. Critiek op bedrijfsorganisatie—plannen N.V.V. maar matig te spreken Het NW en het CNV hebben zich met een schrijven tot de leden der Tweede Kamer gericht, waarin zij hun oordeel uitspreken over het wets ontwerp publiekrechterlijke bedrijfs organisaties. Het NW toonde zich tevreden, maar nog niet voldaan. Het ingediende wets ontwerp kan een eerste belangrijke stap zijn op de weg naar de opbouw van de publiekrechterlijke bedrijfs organisaties, zó meent het, maar alles hangt af van de verdere uitwerking de afkondiging van instellings wetten van product- en bedrijfsschap- pen. Het NW acht deze uitwerking in hoge mate urgent en bepleit de zeer spoedige instelling ervan. Verder acht het Verbond het zeer inconsequent, dat, terwijl op sociaal gebied pariteit tussen het aantal ver tegenwoordigers van arbeiders en werkgevers wordt gegarandeerd, der gelijke garanties op economisch ge bied in bet wetsontwerp volkomen ontbreken. Dit heeft ons niet alleen teleurgesteld, maar ook gegriefd, al dus het NW. Het CNV komt tot de conclusie, dat het zich met het ingediende ontwerp bezwaarlijk kan verenigen. Wil men werkelijk geraken tot een bedrijfs organisatie en niet tot een in het leven roepen van min of meer geca moufleerde overheidsorganen, dan zal, naar de mening van het Verbond, het ontwerp belangrijke veranderingen moeten ondergaan. Het CNV keert zich sterk tegen de in het ontwerp gegeven taakomschrijving voor de al gemene bedrijfsorganisaties en voor - de product-, hoofdbedrijf, en bedrijf schappen. 50-jarig regeringsjubileum van ko ningin Wilhelmina, de vorstin een te kening, „de troostende" aangeboden, welke is uitgevoerd door de kunste naar Rinze Hamstra. Reproducties van „de troostende" zullen nu aan alle medewerkers in 't verzet worden aangeboden. „Vervuld met diepen eeibied en be wondering, breng ik u allgn hulde voor uw verzet, dat gij al die lange en bange jaren hebt volbracht, een verzet, dat u samensmeedde tot een eendrachtig volk dat zich zijn roeping bewust is. Wilhelmina." Aldus luidt het koninklijk woord, dat H. M. aan de tekening heeft toegevoegd. ROUW OM BENESJ Bij het stoffelijk overschot van pre sident Benesj, opgebaard in het Pan theon te Praag, is een plechtige her denkingsdienst gehouden. Minister president Zapotocky sprak een rede uit, waarin hij de overleden presi dent beloofde, dat „de natie en het werkende volk al het mogelijke zullen doen om de wens, die hij bij zijn af treden had geuit, n.1. dat'de republiek' tegen alle onheil zou worden behoed, in vervulling te doen gaan." Langs de straten, waar de stoet doortrok, stond een rijen-dichte me nigte. die zwijgend toekeek en ken nelijk vermoeid was door het lange wachten. De ordedienst was hier en daar versterkt met leden van de arbeidersbeweging, die met een ge weer waren bewapend Zoals bekend zai de ontslapene op zi.-n ".andgoed otj Taeor worden be_ graven. Hi; zai daar heen vervoerd woide-n In :en zwarte begraf^nistrein. Toen zij op het station van Heiloo kwamen men vermoedde, dat de daders wel zouden trachten met de eerste trein, die van kwart over vijf naar Amsterdam te komen zagen zij nog juist enkele figuren de spoorbaan overrenmen en verdwijnen in de daar gelegen bossages. Zij lieten op het perron de gestolen goederen achter, 'r. buit die bestaandevuit enkele rollen textiel, zeker niet te versmaden was. Onmiddellijk werd de Rijkspolitie van Limmen gewaarschuwd, daar men er vrijwel zeker van wa§, dat dé daders thans zouden trachten, zich een „lift" te verschaffen. Daarop zette men de achtervolging in: juist op het mo ment dat men dacht, ze te pakken te hebben, spl-ongen de heren op een vrachtauto, die te Limmen tot staan gebracht kon worden. Maar de daders wisten, wat hen wachtte; zij sprongen van de auto, en -trachtten het hazen pad te kiezen. Een sommatie om te blijven staan werkte natuurlijk niets uit, en ook op waarschuwingsscho ten reageerden ze niet. Er is toen daadwerkelijk geschoten. Het gevolg was, da; een van hen zich op de grond wierp, en bleef liggen, terwijl de ander een schot in zijn onderis cl aam kreeg. Nog tien meter wist hij zich verder {e sleuren, maar torn viel hij neer. De heren bleken twee Ams erdam mers te zijn, V. E. en K.. een berucht tweetal. De gewonde is overgebracht naar het S; Elisabe'.hgasthuis. Zijn toestand is ernstig. De ander is op gesloten onder het Heiloose Gemeen tehuis. Beiden schijnen nier geheel toerekenbaar geweest te zijn Laatste hulde aan Mgr. Poels Het stoffelijk overschot van mgr. dr. H. A. Poels, de vooraanstaande katholieke geestelijke, die in de mijn streek in het sociale leven een be langrijke plaats innam, zal Vrijdag middag van Heerlen naar Venray worden vervoerd. Langs de route in Heerlen zullen alle geledingen van het katholieke sociale leven staan opgesteld. Ook langs de gehele verdere weg "baar Venray zullen afdelingen van de ka tholieke arbeidersbeweging opgesteld staan. In het ouderlijk huis van mgr. Poels in de Hofstraat zal het stoffelijk over schot worden opgebaard. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1