VAN ZICHT EN DORSVLEGEL TOT ZELFBINDER EN COMBINE ^<r J "/K 'Mïi&L D DE METHODEN VERANDEREN, DE OOGST BLIJFT HETZELFDE *:mhZï O s jtFW*.'. r *- F#- r""r" V •*- «c cjrotiJA Uitgave voor de Zaterdag en Zondag voor de Abonné's van de Noord-Hollandse Pers '45 Zaterdag 4 Sept. 1948 Elk jaar opnieuw beleven we de jenoegens van de oogsttijd. Als we n trein of bus, per auto of fiets het and doorkruisen, als de Augustus maand in het land komt, gaan onze igen elk jaar weer te gast aan de raanvelden, die meer en meer een jouden gloed beginnen aan te nemen. Vooral in de avond bieden ze een iecrl\jke aanblik, als de laatste stra- en van de ondergaande zon er over jlijden en de eigenaar vergezeld van ijn vrouw met rustige passen over Ie velden gaat kijken hoe ver het met iet graan staat. Dat is dan een van de laatste avon- len, dat ge kunt genieten van de on- erepte schoonheid van de velden, vaarop het gouden graan zachtjes taat, te wiegen. De volgende dag is etzelfde veld een slagveld geworden, raar de arbeid slag levert. De oogst iioet immers binnen. Wel wordt er lewcerd, dat de mens niet alleen bij irood zal leven, maar we kunnen cr an toch maar bijzonder slecht bui tan. I WIJ ZOUDEN EEN reportage voor U maken van de oogst. De opdracht w-as onvolledig en niet omlijnd. Wat was het eigenlijk voor een snertop- tlracht. Wordt er niet een half jaar lang geoogst Beginnen we niet reeds met de spinazie, om eerst te eindigen met de laatste kool en de prei, als de Winter reeds in het land is? Wat kan pen opdracht om een verslag te ma ften over de oogst, echter anders in houden dan 'n verslag over de graan- pogst, als die opdracht in Augustus jvordt gegeven? I Een ogenblik hebben we nog ge- garzeld. We zouden het ook hebben kuncn bestaan om een blik te wer pen in een of andere boomgaard. Al licht was men ook daar aan het oog sten en men behoeft niet over veel verstand te beschikken om als vast staand aan te nemen, dat er in een boomgaard voor een paar journalisten meer van het blok valt, dan op de akker. Hadden we echter onze op dracht aldus uitgevoerd, zeker waren er moeilijkheden ontstaan en zo be gaven we ons voor dag en dauw op de paden. Natuurlijk beschikten we over een modern vervoermiddel, want wie een uitgebreide reportage wil maken over de oogst eo al wat daar bij behoort, moet bijna onze hele provincie door kruisen. DE NOORD IN, luidde de opdracht die we aan de chauffeur verstrekten en in snelle vaart verlieten we Scha- gen, hamen Schagerbrug, raceten door Oudesluis, waar we Daan Pool nog in ochtendjapon voor de ramen van zijn huis zagen patrouilleren. Geluk-r- kig zag hij ons niet, anders vrezen we, dat onze tocht een ontijdig einde had genomen, daar we dan ongetwij feld de kwaliteit van een kop elee- trisch gemalen koffie hadden moeten taxeren. Lang het mooie Oude Veer ging het verder en toen zaten we er plotseling midden in. Ht bleek, dat we zelfs een beetje te laat waren, want tal van velden .varen reeds bewerkt. Het graan stond aan hokken, terwijl andere percelen nog slechts stroresten vertoonden. Het duurde echter niet lang of we ontdekten een akker, waar de werk zaamheden in volle gang waren. Een gedeelte stond overeind, bij een ander deel waren enkele mannen met de zicht bezig, terwijl iets verder op de machine ratelde. „Dat lijkt wel tarwe met een naald er aan." aldus een van ons, we ver klappen niet wie, toen we langs een hok liepen, waar de gerst in schoven samengeplakt was. „Dit is Mansholt tarwe." grapte de chauffeur. „Daar zijn ze bezig met Juliana. Ik zelf hield me wijselyk stil. - De mannen met de zicht hielden een ogenblik op. „Ja, hier kon de mesjien niet door. Er had zeker een soortement - hoos in gezeten. Daarom doen we het maar met de hand. Ter zelfder tijd kwam de zelfbinder aanratelen. Het was nog niet zo'n heel moderne. Hier liepen tenminste nog paarden voor. Welk een verschil echter. Als een vorst troonde de boer op zijn zetel. Het mes sneed de aren af, ze vielen keu rig op een plat en de machine deed de rest. Netjes gebonden werden de schoven achter het gevaarte neerge legd; Er viel niets anders te doen dan ze bijeen te zoeken en ze aan hokken te zetten. DE ROMANTIEK IS verdwenen, zeiden we tegen een arbeider, die in wirwar met de zicht bezig was. Hij lachte grimmig. „Probeer het maar een keer, dan zul je wel merken hoe romantisch het is, als je een hele dag in de gloei ende zon moet staan. Dan zul je wel anders praten. Nee man, ik zegen de machines. Daar zit romantiek in. Dan beheers je de aarde. We zijn er altijd door beheerst geworden. Wij waren slaven van de aarde." We hadden inmiddels de zicht ter hand genomen en beproefden onzo krachten. We brachten het weinig verder dan een niet bepaald onge vaarlijke aanval op onze schoenen. Misschien dat we het wel zouden le ren als we er tijd genoeg aan be steedden, maar we verbeeldden ons, dat we er die dag de tijd niet voor hadden. Dus keken we toe. Het lijkt zo eenvoudig. Regelmatig zwaaiden de armen de zichten, haal den de stengels naar zich tóe,' rolden het bos een paar keer om en het was gereed om gebonden te. worden, waar mee zich een struise jonge deern be lastte'. Maar het was zwoegen. Het zweet gutste de mannen .van1 het ge laat. En daarnaast reed.de. nieuwere tgd. Niet de allernieuwste: Neen, hij was al weer op achter. „Zeker, dit was een verbetering, maar als we het nieuwste van het nieuwste wilden INHOUD De oogst komt binnen, Uit het Rijk van Óodih Caïssa. Voor de vrouw - onze puzzlc Sportvaria van overal Oom Hans houdt college Niiuws uit de Skeerwinkel. Tussen Wit en Zwart- Een oud amateur vertelt. Telegrammen van Mars. Kin derkoerier. Haantje-zwets

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 5