Dp Mars geen wedstrijden, maar sportdemonstraties [oris Nooitvervaard als sportverslaggever Miemand kijkt, maar ieder doet aan sport W".ar we om U de warheid te zeg- pi, reeds een tijdje op hadden zit- (n wachten, is gebeurd: Nooitver- lard heeft een serie indrukken ge- jind over de ontwikkeling van de ort, zoals hij die op de Planeet ars heeft kunnen constateren. Wij hadden deze uitzending reeds i-der verwacht, omdat Nooitver- ard een handig sportjournalist is te pas of te onpas over sport be nt. Het is wel een bewijs, dat ook dere dingen op de planeet een gro- indruk op hem hebben gemaakt, ders was deze hobby eerder ge- men. Aldus seinde Joris: Zal het deze keer uitvoerig heb ben over de ontwikkeling van de sport, zoals die door mij is gecon stateerd. Een vergelijking met de"spOrt op aarde toont overduidelijk aan. dat we zelfs met de sport op het ver keerde pad zijn .Zouden we Karei Lotsy niet op- !len", blafte de hoofdredakteur, die Nooitvervaards reportages steeds Ier het land begint te krijgen. „Ik |1 hem wel een exemplaar toezen- n", fluisterde onze jongste. Op uitnodiging van enkele aller schoonste Marsbewoonsterswelke een levendige bewondering voor mij aan de dag leggen, heb ik geduren- e een verrukkelijke week kennis kunnen nemen van de sport en alles wat daar om heen is op Mars. Door liddel van de geruislopende „wa- -dl, I rauto's" zou ik het haast willen noe- 7. f2- men. heb ik honderden kilometers ver lle mogelijke sportgebeurtenissen onaal meegemaakt. Hoogtepunt van deze ert et unieke gebeurtenis was een onder door houd. dat ik met een der vooraan- tijdig itaandste sportsleiders van Mars had regens 'n dat ik straks omstandig zal weer de be ?ecen. f7 mi Een van de grootste sensaties die ik beleefde bij het betreden van een tportarena was het gemis aan toe- staat Beter 15xe7; T8xf7 9. d5, Dg4 Pd5 Pfd5, Pd5, Of 19 1 enz.; Lc6) ;chouwers. Het sportpark zelf was litstekend ingerich, maar er was geen D< uimte voor de mensen, die de sport ivilde gadeslaan. Let op", zei de hoofdredakteur, >u komt er wel weer wat geks", itige c had geen tijd meer om verdere het pa lerkingen te maken, want Joris f3!, ■n^ e er schot achter. j besloot voorlopig geen vragen en zi e s*e^en 'n de hoop op een rustig inderhoud waarbij ik in volle ongc- :Ujke6] °°rdheid kon genieten van de aan wezigheid van zoveel lieftalligheid. Laat ik eerlijk verklaren, dat deze sportgebeurtenissen vooralsnog een grote teleurstelling voor mij waren Hier was geen sprake van strijd. Alle sensatie ontbrak. Ik miste de waanzinnige aanmoedigingskreten van het publiek, ik miste het fantastische gevloek op eventuele wedstrijdleiders die mogelijk beslissingen nemen, waar mee het publiek het niet eens is. Ik miste de verbeten gezichten van te genstanders. die elkaar op leven en dood bekampen, kortom ik miste de ge hele sfeer, die de sportwedstrijden op onze aarde zo geweldig aantrekkelijk maken. Is er immers schoner schouw spel denkbaar dan een menigte, die in vervoering of in woede is en dit duidelijk demonstreert? Reeds na en kele dagen heb ik echter ingezien, dat ik ongelijk heb gehad. „Joris en ongelijk hebben, dat gaat niet samen", mompelde de hoofdre dakteur. Helaas kreeg hij van nie mand Steun, hoewel hét hem aan was te zien, dat het bloed hem kookte en hij de ontvanger graag in stukken had geslagen. Niemand onzer kon zich de tegenzin van de baas echter verklaren en dus keken we geboeid toe, terwijl, het lint verder afrolde. In sportarena's waren steeds dui zenden bijeen, die zich allen met de een of andere tak van sport bezig hielden. Als ze moe waren keken ze naar de verrichtingen van anderen, evenwel zonder de minste interesse. Dikwijls zaten ze gewoon voor zich uit te staren om eep ogenblik later weer aan de een of andere sport te gaan doen. Ook begeleidsters lieten' me aan mijn lot over en ik voelde me min of meer als kat in een vreemd pakhuis. Tot ze met een sportcostume aankwamen en ik aan de sport op Mars mocht meedoen. Vergeefs wachtte ik op tegenstan ders. Ze kwamen Het opdagen. Als men hard wilde lopen deed men dat. Op een ronde baan liepen een hon derd prachtig gebouwde athleten. Maar geen strijd. Ik besloot een strijd te ontketenen en voegde me bij hen. Het baatte niets. Ze lieten zich het genot van fret hardlopen door nie mand vergallen, ook niet door Joris. Eerst dacht ik. dat ze niet konden. Ik zette fel aan en smaakte het ge noegen. dat ik hen na enkele minuten lapte. Hel werd niet eens opgemerkt' Toen begonnen ze plotseling een tempo te ontwikkelen, dat ik helaas niet kon bijhoudenNauwelijks had den ze mijn van kramp vertrokken gezicht gezien, of ze minderden vaprt „Wat een ellendige saaie boel moet het daar geweest,zijn", liet de jongste redakteur zich ontvallen. Ze hebben geen sportief gevoel." „Laat hem maar zwammen", zei de Marconist, die zelf een volbloed sportsman is en met animo zat te luisteren. Zo was set met alle takken van sport. Elk element van strijd ont brak. Ik had verwacht, dat de ver richtingen van de Marsbewoners dan ook gering zouden zijn in vergelij king met de Aardebewoners, maar dit bleek niet zo. Ieder doet hier aan sport. Zeer veel zelfs en uitermate verschillend. Maar allen, vrouwen en mannen, kunnen zwemmenhardlopen, hoogspringen, verspringen, klimmen en nog tal van andere takken van sport. Ze weten echter nooit hoeveel tijd ze over de honderd meter doenOf over de dui zend. Of hoe hoog ze springen, of wie er wel het hardst kan lopen. Dal beschouwt men als volkomen onbe langrijk. Kort gezegd komt het hierop neer. dat men in het geheel geen wed strijdsport kent op Mars. Toch zag ik er ook balspelen, die met een enor me behendigheid werden uitgevoerd. Een er van geleek op voetbal en werd gespeeld door een dertigtal spe lers, verdeeld in twee partijen. Er wa ren echter geen doelen. In de plaats daarvan een houten bord, waartegen men dc bal aan moest gooien. Een van de spelregels was, dat men geen enkele speler mocht aanraken. Deed men dit, dan ging degene, die de over treding begaan had. uit zichzelf het veld uit. Scheidrechfers keide men niet. Tengevolge van deze bepaling wa ren de bewegingen zo ontzaglijk vlug en bevallig geworden, dat het kijken er naar de lust om mee te doen aan wakkerdeAangezien echter de Marè- bewoners vierhandig zijn, kon ik me niet met hen meten. Helaas brandde er op dit moment een lamp van ons ontvangtoestel door, waardoor de ontvangst onderbroken werd. Toen de Marconist een andere lamp had ingezet, was Joris blijkbaar bezig met het zwemmen, want het verhaal begon als volgt: Dit schouwspel is buitengewoon mooi. Duizenden vertoeven elke dag. op elk uur in de grote zwembaden. Inrichtingen, waarvan wij geen idee hebben. Er werd op een volmaakte wijze gedoken en gezwommen, maar tot mijn grote verwondering, evenals bij de andere takken van sport, geen wedstrijden. Terwijl ik zo in het water rond dartelde. stelde ik ten slotte aan mijn begeleidster de vraag, hoe dit toch kon. Ze wist niet wat wedstrijden uwen. Dat was aan haar gelaatsuit drukking te zien. Tot mijn verbazing begon zc luid tc schreeuwen tegen iemand die op een hoge duiktoren stond. Met een sierlijke saltomortale kwam de man in het water en voegde zich bij ons. Toen vertelde ze wie ik was en wat ik wou weten De heer. die me ivera voorgesteld als een der bekendste sportleiders van Mars zuchtte. Toen won zijn beleefd heid het en hij stelde me voor om in het restaurant op de wal te gaan zit ten en over verschillende dingen te spreken. verwonderde ik me er over, zoals me dat nog telkens overkomt, dat men hier maar overal binnenloopt en kan krijgen wat men wil. zonder te betalen. Het is toch wel een groot gemak Toen w° goed en wel zaten, stelde ik hem de vragendie mij op het hart brandden. Deze vragen luidden: Waarom zijn er bij de demonstraties die U houdt geen toeschouwers? Waarom houdt U geen wedstrijden? Waarom houdt U geen aantekening van de beste prestaties van elke athleet? Het antwoord was voor mij een onthulling. Want het toonde aan, dat men aan sport een heel ander begrip kan geven dan wij op aarde doen. ,.Weet U waarom wij op Mars zulk een hoge waarde hechten aan de sport? Omdat wij van mening zijn. dat een gezond lichaam een heerlijk be zit is. En we nemen aan. dat een har monische ontwikkeling van dat li chaam kan worden verkregen door veel lichaamsbeweging. Door sport dusNiet door een bepaalde soort van sport, maar door zo veel moge lijk soorten, door zoveel mogelijk mensen We hebben gezien, dat het bijwo nen van een sportdemonstratie met sport niets te maken heeft. We heb ben die instelling ook gekendHet gevolg was, dat iedereen meende dat hij of zij sportief was. omdat hij wel eens wat gezien hadHet enige aan trekkelijk was. dat de pienigte zich soms aanzienlijk opwond. Toen heb ben we, reeds heel lang geleden twee dingen gedaan. Aan alle demonstra ties werd ieder sensationeel karakter ontnomen en er werden geen kijkers meer toegelaten. Het langzaam ge groeide resultaat is nu voor U zicht baar. Ieder bewoner van Mars doet aan sportNiet aan een of andere sport. Neen. als hij lust heeft gaat hg op een bepaalde dag naar het sport veld en doet mee. De vraag waarom wij geen wed strijden houden, vindt voor een deel hierin ook al het. antwoord. Deze wed strijden waren leuk voor het publiek en voor een klein aantal deelnemers, de winnaars. De verliezers vonden ze niet eens bijster plezierig. Bedenk nu eens, welk 'n hoeveelheid arbeid er kruipt in het organiseren van een wedstrijd van flinke grootte. Die tijd kan nuttiger besteed worden. Laat de massa de tijd die ze besteedt aan het bezoek van dergelijke wedstrijden, aan de sport zelf besteden. Dat geeft haar een veel gezonder lichaam, dan het staan en hangen en schreeuwen op stampvolle tribunes. De hoofdredakteur hief in vertwij- ling de handen omhoog. „Hoe zouden we in 's hemels naam de krant vol krijgen, als er geen wedstrijden wa ren?" Dan krijg ik Uw laatste vraag. Heeft het wel enige zin, om de beste prestatie van iedere athleet te note ren? Waar maken we ons druk over? Doet het er iets aan af. of we duizend meter in een bepaalde korte tijd kun nen afleggen? Niets immers. Het is volstrekt onbelangrijk, al gaan som migen er nog zo over te keer. Be langrijk is slechts, dat we de mensen een gezond lichaam trachten te be zorgen door ze actief aai sport te la ten deelnemenEn dat bereikt men slechts als men geen winnaars en geen verliezers, maar sleihts sportmensen heeft, die zich normaal inspannen, zonder zich te overspannen- Deze zonderlinge opvattingen hul digt men heden ten dagt op de pla neet Mart, Nooitvervaard.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 7