Ikmaaftki' Vuurzee verteerde Europa's grootste koelpakhuis 4e JAARGANG No: 1329 HAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 Amsterdamse brandweer voerde een titanenstrijd WZQNNEKHljNl in scheervlucht Uitg. voor de Stichting De Vrüe Alkmaar, der. Abonnementsprijs 8.45 per kwartaal, 1.15 per maand bfl vooruitbetaling. Advertenties 14 ot. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur. J, v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 Belangrijke voorraden levensmiddelen gingen in de vlammen op Amsterdam, neen Nederland, is een ernstige slag toegebracht, door een van de grootste branden, welke de Amsterdamse brandweer ooit te be strijden heeft gehad. Een enorme vuurzee verwoestte het waarschijnlijk modernste en in elk geval grootste koelpakhuis van Europa, het elke treinreiziger welbekende pakhuis „Amerika" van de N.V. Blauwhoeden veem-Vriezenveem. Zaterdagmorgen brak de brand uit en het zal waar,, scliijnlijk tot Woensdag duren, voordat men hem geheel meester is. Een zeer grote voorraad van belangrijke distributiegoederen als vlees, boter, vis, spek en eieren ging verloren. Maar het ergste is het verlies van het koelpakhuis zelf ons land heeft reeds een tekort aan op slagruimte. Tot in Den Haag was de vuurgloed te zien! Ver buiten Amsterdam, tot in Den Haag zelfs, was deze brand te zien. Geweldige rookkolommen, nu eens geel, dan rood, dan weer zwart ge kleurd, dreven over het LJ. De hitte was ontzettend en reeds kort na de ontdekking van de brand zelfs zo, dat de brandweer op sommige plaatsen niet dicht genoeg kon naderen en de stralen uit de 22 slangen van het groot -materiaal en de zeven waterkanon nen van de drijvende spuiten die in actie gekomen waren, verdampten voor zij de vlammen konden bereiken Een dag en een nacht," ruim, zijn hon derd brandweerlieden in touw ge weest en zij deden het onmogelijke. Thans zijn nog 80 man op hun post. Omdat het gevaar voor uitbreiding nog niet definitief geweken is. Maar al ging het pakhuis „Amerika' totaal verloren, de A'damse brand weer mag toch met voldoening on het grote succes van deze strijd terug zien: het aangrenzende pakhuis „Aus tralië" bleef door haar toedoen ge spaard al zal ook hier van de voorraden veel bedorven zijn door de verzengende vuurgloed. Distributie loopt geen gevaar Aanvankelijk vreesde men, dat een zo grote voorraad levensmiddelen een prooi der vlammen was geworden, dat de distributie voor deze winter een dergelijk groot pakhuis kan de inhoud REGEN, LATER OPKLAREND Aanvankelijk nog zwaar bewolkt met regen, later van het Westen uit, bre kende bewolking met plaatselijk enke le buien. Matige tot krachtige, in de kuststreken tijdelijk harde wind, aan vankelijk Zuidelijk, later draaiend naar West of Noord-West. Iets lagere temperatuur. van vijf schepen bergen! ernstig in gevaar zou komen. Dit is gelukkig niet het geval. De aanwezige 1.700.000 kg. boter was grotendeels bestemd voor de ex port. Vorige week waren er nog vijf millioen eieren; op 500.000 na, die nu ook verloren zijn, waren zij reeds voor de distributie verwijderd. Men nam aanvankelijk aan, dat 8.000 ton vlees in de koelcellen lag opgeslagen maar dit blijkt gelukkig niet zo veel geweest te zijn vermoedelijk is slechts 170 ton verloren gegaan. De juiste hoeveelheden zijn echter nog niet be kend. Tien dapperen redden bloedplasma en moedermelk Eén grote meevaller echter is er. Het zag er in het begin naar uit, dat de bloedtransfusiedienst en de moe- dermelkcentrale een zware slag te in casscen zouden krijgen, dat het werk van .aanden en maanden met één klap vernietigd zou zijn. Want 4000 flessen bloedplasma en 1000 flessen moedermelk waren in het pakhuis opgeslagen. Maar tien vrijwilligers van de bloedtransfusiedienst hebben hun leven er voor gewaagd. Met de grootste moeite slaagden zij er in de gehele voorraad uit het fel branden de gebouw te slepen! En tachtig procent van deze kostbare vloeistof fen zal waarschijnlijk nog niet door de hitte bedorven zijnj. Thans nog wordt onafgebroken 35.000 liter watër per minuut op he( vuur gespoten. Verschillende ruimten zijn voor de spuitgasten niet bereik baar en het water op de vloeren staat te koken. Waarschijnlijk zullen de muren moeten worden omgehaald voordat men het vuur geheel meester kan worden. OORZAAK STAAT NOG NIET VAST. De oorzaak van de ramp zal wel nooit met zekerheid bekend worden Waarschijnlijk heeft mastiek dat ge bruikt werd voor ee.i vernieuwing van de brandwerende! isolatie vlam gevat, met het noodlottig gevolg Verscheidene brandweerlieden liepen verwondingen op. Sjarifoeddin belooft beterschap... „Mijn politiek in het verleden is verkeerd geweest. Ik had als commu nist consequent moeten zijn", 'aldus verklaarde Sjarifoeddin volgens het persbureau Antara op een vergade ring der Unie van arbeiders in de suikerindustrie. Sjarifoeddin zeide verder: „Ik had geen compromis mej de vijand moeten aangaan. Ik erken de fouten. Ik beloof, dat ik in de toekomst geen niouwc vci-giacingeii f begaan". Setyadjid, op dezelfde vergadering het woord voerende, erkende, dat hij verantwoordelijk was voor het denk beeld van het „Unieverband". Maar hij schreef deze „fout" toe aan ver gissingen van de Nederlandse Com munistische partij en aan haar zuster organisaties in West Europa. PRINS BERNHARD VOOR DE MICROFOON Ter gelegenheid van het feit, dat de Niwin twee jaar geleden in het leven werd geroepen, zal Z.K.H. Prins Bernhard in zijn functie van voorzit- op 14 Sept. a.s. een radiotoespraak «t het Nederlandse volk houden. De- toespraak wordt uitgezonden om 20.05 uur over de zenders Hilversum I en Hilversum II. MEER BOTSINGEN IN OOST-JAVA? Volgens door Antara uit Kediri ont vangen berichten worden de botsin gen op Nederlands -gebied in Oost- Java veelvuldiger. .Verscheidene plaat sen o.m. Bangil, Probolinggo, Klakah Diember en Rampiboedji zijn door de Nederlandse autoriteiten „gesloten" verklaard en onder sterke militaire bewaking geplaatst, terwijl strenge verordeningen zijn afgekondigd onder bedreiging van straffen. NEDERLANDSE DELEGATIE VOOR V.N.-VERGADERING De Nederlandse delegatie voor de derde vergadering van de Ver. Naties op 21 September te Parijs beginnende, is aangewezen. Het hoofd der dele gatie is mr. D. U. Stikker, ministet van Buitenlandse Zaken. Plaatsverv hoofd is zijn oud-collega dr. J- H. van Royen. WAAR IS DE B 29? De nasporingen langs en op de Schelde nalr de verdwenen Ameri kaanse bommenwerper B 29 waaruit de bemanning boven de Scheldemond per parachute daalde, hebben geen succes gehad. Deskundigen achten het uitgesloten, dat 't toestel in de Schel de gevallen zou zijn. Waar het dan wei terecht gekomen is, is nog een raadsel. Vorrink: „Nooit verloren wij geheel het vertrouwen in de Duitser" Op het jaarlijkse congres van de Duitse sociaal-demoncratische partij 'a Dusseldorf heeft ook de heer Koos Vorrink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, het woord gevoerd. Op een massa-meeting, die door 40.000 personen werd bijgewoond ver.: klaarde hij: „Zelfs -in Nederlands don kerste uur- .tijdens de bezetting heb ben wij nooit het vertrouwen in het Duitse volk verloren. Wij wisen van de Dyitse martelaren in de concentra tiekampen. Vandaag kloppen onze har ten sneller bij het 'horen van het woord Duitsland op grond van het geen wij weten van de strijd der so cialistische arbeiders t« Berlijn tegen de dictatuur". Dir. U.N A C. neemt onslag uit protest De Noor Aake Ording, directeur van de UNAC, de organisatie der V.N. voor hulp aan kinderen, heeft als zo danig zijn ontslag genomen „om ge legenheid te hebben in het openbaar aan te dringen op voortzetting van deze wereldbeweging onder bescher ming van de V.N." Ording verklaarde, dat in geval de V.N. het voo/stei van de economische en sociale raad, 31 December het werk van de UNAC te doen beëndigen, aanvaarden, dit neer zou komen op „het doden van een kind, voordat 't groot is geworden". Tot nog toe is 17 millioen dollar door de UNAC ingezameld. 12 lan den hebben echter pas het eindresul taat gemeld. Spanning tussen India en Hyderabad neemt toe De regering van India heeft de re- geving van Hyderabad medegedeeld, Uat nij jBictt irert recne vuuiuciitraai, iedere actie te ondernemen, die nood zakelijk wordt geacht om „orde en gezag in de staat Hyderabad te her stellen". Deze mededeling werd ge daan nadat Hyderabad geweigerd ha accoord te gaan met het voorstel van India, Indische troepen in Se- cunderabad te stationneren. Volgens een woordvoerder van het leger van Hyderabad heeft het land ...zijn militaire hulpbronnen volledig gemobiliseerd eti zal elke invasie door India worden weerstaan". Tijdens het weekend zijn na Hyde- rabad's verwerping van India's ver zoek, troepen te Secunderabad te mo gen stationneren, de troepenbewegin gen toegenomen. Grote hoeveelheden manschappen, gevolgd door pantser wagens, zijn in vrachtauto's uit de stad Hyderabad naar het Zuiden ver trokken. Bij alle belangrijke instal laties zijn gewapende wachtposten op gesteld. NOG ACHT a NEGEN DUIZEND EUROPEANEN IN DE REPUBLIEK? In een onderhoud van Aneta met de heer S. van Schie. hoofd van het in formatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis in Indonesië, schatte deze het aantal Europeanen en Indo-Euro peanen-in de Republiek thans nog op acht a negen duizend. Conferentie over Italiaanse koloniën begonnen Een accoord zal wel niet bereikt worden Besprekingen tussen de „vier gro ten" over de vroegere Italiaanse ko- lonieën werden heden te Parijs op 't Franse ministerie van Buitenlandse Zaken door Robert Schuman geopend. De Russen zijn er slecht over te spreken, dat Marshall niet persoon lijk de Ver. Staten vertegenwoordigt. Ook Bevin kwam niet; zijn plaatsver vanger is Hector McNeil. „Ik hoop het beste", zeide McNeil voor zijn vertrek uit Londen. „Naar mijn mening echter, zal men het op de conferentie niet eens worden over een regeling. In dat geval zal de kwestie aan de V.N. voorgelegd wor den, zoals voorzien is in het Italiaan se vredesverdrag". SLACHTOFFER VAN ONGEVAL OVERLEDEN Maandagavond tijdens de jubileum feesten in Haringhuizen maakte de hr. C. Blom een ongelukkige val, zo dat hij naar het ziekenhuis in Alk maar moest worden overgebracht. Na een operatie overleed hij Zaterdag. De deernis met de achtergebleven vrouw en drie kinderen is vanzelf sprekend groot. De heer Blom was de derde in .zijn familie, die door een ong' v r*n het leven is gekor-^n. Jaaivt r wetering KNVB Versterkte degradatie gaat door „De KNVB telt ruim 291.300 leden en schonk f 101.776 aan liefdadige doeleinden". Dat waren de eerste me dedelingen van de heer K. J. J. Lot- sy tijdens de jaarvergadering van de KNVB, Zaterdag gehouden. De heer Lotsy keerde zich opnieuw tegen plannen tot verhoging van de ver makelijkheidsbelasting en deelde me de, dat het in de bedoeling ligt op Paas-Maandag en Pinkster-Maandag internationale wedstrijden te spelen. District II kantte zich in een motie tegen de versterkte degTadatie, doch vond voorz. Lotsy op zijn weg. Het aantal van 66 eerste klassers noemde hij „belachelijk hoog" en zijn ideaal was 4 districten in de eerste klasse met ieder 12 clubs. Twee daarvan zouden automatisch moeten degrade ren en daaronder moet een nader uit te werken pyramide worden gevormd. De heer Lotsy won het pleidooi: de motie werd afgewezen, de versterkte degradatie vindt doorgang. Bedrijfsvoetbal zal ook in de toe komst als ongewenst worden be schouwd. DE KAARTEN OP TAFEL De drie Westelijke afgezanten heb ben om een nieuw onderhoud op het Kremlin verzocht, nu de incidenten te Berlijn de besprekingen der militaire gouverneurs in de war dreigen te stu ren. In Washington gelooft men dat de volgende bijeenkomst er een zal zijn van „de kaarten op tafel". Kolonel Toelpanof, hoofd van de Russische voorlichtingsdienst, heeft te Berlijn verklaard, dat „de Brits-Ame rikaanse provocaties leiden tot snelle voorbereidingen tot een nieuwe oor log". De door de S.E.D. belegde antwoord meeting in de Lustgarten is door een 200.000 demonstranten bezocht en or delijk verlopen. De Amerikanen had den in hun sector uitgebreide voor zorgsmaatregelen getroffen, maar er zijn geen incidenten gemeld. DJINNAK OVERLEDEN Mohammed Ali Djinnah, gouver neur-generaal van Pakistan en een van de grootste Mohammedaanse lei ders ter wereld, is Zaterdag aan hart verlamming overleden. Betuigingen van deelneming van over de gehele wereld bereiken de hoofdstad van Pakistan. Het stoffelijk overschot is te Karatsji met militaire eer begraven; vandaag en morgen zijn he' nationale rouwdagen voor het land. KON. FAMILIE ZAG „DE'' FILM Zaterdagavond werden ten paleize Soestdijk voor -de Koninklijke fami lie en hare gasten de Polygoon-profil- ti-film „Moeder des Lands" en de vol ledige reportage van het gouden r-e geringsjubileuro van Koningin Wilhel mina en de inhuldiging van Koningin Juana vertoond. Ne afloop betuigden de Koningin en Prins Bernhard hun grote tevreden- Naar uit mededelingen van ir. A. Paulen, voorz van de K.N.A.U., blijkt, nemen de plannen voor een grote athletiek-ontmoeting EuropaAmeri ka reeds vastere vormen aan. Op zoek naar goud! Vrijdag heeft,de botter UK 230 vatt Den Heider uit zee gekozen/ met een vo'ledige duikerinsta!latie aan boord. Hef doei was hét'wrak van de „Re- nate I,<-onha d", dat volgens de ge ruchten in de vorige wereldoorlog met een goudlading tot zinken moet zijn gebracht. Een wichelroedeloper maakte de tor.ht mee Bij fèrugkomsf van de UK 230 werd medegedeeld, dat experimenten dé vermoedens hebben bevestigd. Het Loo huldigde prinses Wilhelmina „Een halve éepw slotvrouwe van net Loo", daftwas eigenlijk het thema van de hulde welke Zaterdagmiddag aan Prinses Wilhelmina door een stoet van personeel werd gebracht. De Prinses was gezeten op de bor des van .het paleis in gezelschap van haar dame du palais, mevr. L. de Beaufort en de opperhoutvester, de heer Brantsma. Een stortbui vermocht niet te sto ren. Prinses Wilhelmina en de ande ren bleven rustig toekijken en het dé filé werd voortgezet. Duizenden toe schouwers juichten Prinses Wilhelmi na bij herhaling hartelijk toe. DOODSTRAF TEGEN MOF De procureur-fiscaal bij bet Bijzon der Gerechtshof je Amsterdam heeft tegen de 45-jarige Duitse Kriminal sekretar Paul Frölich, die na de Dolle Dinsdag, toen hij bij de S.D. in Utrecht gedetacheerd w-as, een lange reeks van moorden en wandaden heeft begaan, de doodstraf geëist. GRIEKS VLIEGTUIG „ONTVOERD"? Acht personen, van wie Reuter meldt, dat het Griekse communisten waren, hebben, naar te Athene wordt verno men, de piloot van een passagiers vl ieg met geweld van wapenen gedwongen naar Joegoslavië te vliegen QUENVILLE VORMDE NIEUW FRANS KABINET Queuille heeft tijdens het weekend het nieuwe Franse kabinet, dat twee en dertig ministers telt, geformeerd en aan president Auriol voorgesteld. André Marie is vice-premier en min. van Justitie, Schuman heeft Buitenl. Zaken, Ramadier Defensie, *Moch Binnenl. Zaken, Daniël Mayer Arbeid, Alle partijen, behalve Gaullisten en communisten, zijn in het kabinet ver tegenwoordigd. Er zijn negen minis ters lid van de MRP, acht zijn socia listen, zeven radicalisten. In de loop van de week aal worden voorgesteld te stemmen over nieuwe belastingen, totaal 80 milliard francs, met het eind van het jaar als uiterste betaaltermijn. De niet-communistische vakbond „Force •Ouvrière" heeft om onmid dellijke loonsverhogingen verzocht. Et- zijn nog mi vat: stakingen in Frankrijk en men verwacht grote moeilijkheden. De Gaulle heeft op een tournee door ZO. Frankriik verklaard „bcrei'd -te zijjv het roer van de staat in handen te nemen". Een 15_jarig dienstmeisje uit Am stelveen is door een 20-jarige Amster dammer. die zich voor Amerikaan uit gaf, meegetroond naar Frankrijk. Dank zij de politie-radio-omroep is her tweetal te Avesnes opgespoord en aangehouden. Het reisdoel was: Parijs. Te Rakkestad nabij Sarpsbrog in Noorwegen^heeft een vrouw in 11 maanden tijds 5 kinderen gebaard In October van het vorig jaar kreeg zij een tweeling en Zondag een drieling. In alle steden der V S is de in schrijving begonnen van personen, van 18 tot 25 jaar voor de militaire dienst* De IJm. 9 heeft alle bestaa*» re cords in de visvangst gebroken. De trawler kwam thuis met 3700 kisten! Een klein Brits De Havilland.vüeg- tuig zou sneller hebben gevlogen dan het geluid gaat, n.1. ruim 1200 k.m. per uur 1. rJrgjJjy L onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1