jlMMY BROWN ALS WIELRENNER asbak én een locomobiel: alles is er op de Jaarbeurs Een [Wff Als U alles goed wilt zien: maakt dan een programmal Roosevelt na Jalta ,vast overtuigd van Stalins na oorlogse goede trouw HET GEHEIM VAN DE GEI E NARCISSEN WANDELINGEN OP DE JAARBEURS (II) (Van een speciale verslaggever) Er is geen voorwerp zo gek, of u kunt het op deze jaarbeurs vinden. Spelden? Goed. Ze zün er. Locomobielen? U kunt ze er ook vinden. Alleen raden we u aan om een beetje systeem te brengen in de keus van de artikelen, die ge wellicht wilt bezichtigen of waarvoor ge ge gadigde zijt. Anders loopt u de kans. dat u herhaaldelijk heen en weer moet van het Vredenburg naar de Croeselaan. In de vaste gebouwen op het Vredenburg worden immers de gebruiks goederen in de uitgebreidste betekenis van het woord voor u ten toon gespreid, terwijl ge op de terreinen aan de Croeselaan meer de ma chines zult vinden. Machines op ieder gebied. We hebben reeds een beschrijving gegeven van de landbouwwerktuigen. We zouden nog vele artikelen kunnen produceeren over andere machines, die ge er vindt. Op elk gebied. We maken ons echter sterk, dat zulks u niet zou interesseren en daarom blijven we vandaag in de Jaarbeursgebouwen aan het Vre denburg. Trouwens, daar hebt ge al méér dan genoeg -aan. Laat men niet zeggen, dat een bezoek aan de Jaarbeurs een onverdeeld genot is. Dat kan het zijn Als men het een beetje oordeelkun dig aanlegt. En dat doen veel bezoe kers niet. Dat doen vooral de bezoe kers niet, die er eigenlijk weinig te doen hebben. Zoals er heel veel zijn. Die alleen naar- de Beurs gaan, om dat er zo veel te zien is. Waar ze ge lijk in hebben. Want er is enorm veel te zien. En als ge u voorgenomen hebt om dat nu eens op èèn dag te gaan bezichtigen, dan is dat niet mo gelijk. U rent wel langs de talloze stands op- de vijf verdiepingen, u werpt wel zo hier en daar een blik en u staat meermalen op het punt om er mee op te houden. Maar daar voer bent u toch imir ers niet naar de Jaar beurs gekomen? Dus sleept ge u voort en weet aan het eind niet meer, wat ge aan het begin gezien hebt. DOE KALM AAN! Daarom beginnen we dit verslag met de raadgeving het u niet te druk te maken. Neemt u niet voor om in een dag de Jaarbeurs even „te doen'. Het klinkt wel Amerikaans, maar u hebt •r niets aan. Gaat u er dan desnoods twee dagen heen. En voegt u dit niet, bepaal u dan tot het Vredenburg of tot de Croeselaan, Nog beter: als u het Vredenburg bezoekt, neem u dan niet voor om speciaal alles te willen zien. U raakt doodvermoeid. Misschien nog erger dan wij het waren. Want wij meenden dat we ailos moesten zien om U er verslag van uit te brengen. Hetgeen ook niét mogelijk is, daar een krarit nu eenmaal geen boek is. BIJ DE MEUBELEN Als we de dames nu eens een raad mogen geven, gaat u dan eens aan dachtig rond bij de talrijke stands, die de meubelindustrie op deze ten toonstelling heeft ingericht. U zult er Versteld van staan, welke sierlijke meubelen wij kunnen produceren. Feauteuils en dressoirs, talels en Itoelen, kasten, boekenstandaards, lampen, teveel om op te noemen. En er zit lijn in. Ge ontmoet er meubelen yan een voorname eenvoud, maar ge kunt uw hart ook ophalen aan een andere stijl- Als u nog eens plannen heeft om uw woning nieuw in te richten: hier kunt u iets leren. Wilt ge rieten meubelen voor uw tuin of stalen voor een kantoor? Ge vindt ze in overvloed Maar als ge alles rustig in u wilt op nemen, bent u hier niet in een half uur klaar. Ban hebt ge enkele uren nodig. Misschien hebt ge echter meer lust Om uw ogen te gast te laten gaan aan voorwerpen die vervaardigd zijn van edele métalen. Niets is immers verlokkender dan goud en zilver, om te zwijgen van diamanten en saffieren Welnu, op de tweede etage en in het Paviljoen genie; u ten volle. Wellich: dat ge uw echtvriend kunt verleiden om eens diep in de beurs te tasten. VOOR DE MANNEN Wellicht dat de stand textiel de man nen niet zo interesseert. Toch is het de moeite waard. Laten we echter uw aandacht vragen voor rokérbenodigd heden, asbakken, sigarenknippers. aanstekers, cigarettenkokers, rook tafels in eenvoudige en luxe uitvoe- Harry Hopkins, wijlen Roosevelts eerste adviseur, vermeldt zijn ge heime "documenten, die in Collier's Magazine verschenen, c'.at Roosevelt •,opget°gen" was de bijeenkomst in 1945 van de Grote Drie te Jalta en er vast van overtuigd was, dat „Sta- lin hi de na-oorlogse periode schap pelijk redelijk en begrijpenf zou blij ken te zijn". Hopkins schreef, dat „de Russen be wezen, dat zij redelijk konden zijn en vooruit konden zien. De president noch een van ons twijfelden er ook maar een ogenblik aan, of wij nut hen wel zouden kunnen leven en op vreedzame wijze samenwerken". Hopkins voegde er aan toe: „Ik ge loof, dat wij allen in gedachten het voorbehoud maakten, dat wij niet kon der. zeggen, wat er zou geschieden als er met Stalin iets zou gebeuren. ring. Zijt ge een liefhebber.van filmen en fotografie, dan kunt ge hier lan ge tijd doorbrengen en in uw gedach ten een keus maken. Of behoort ge tot de groep van za kenlieden? Ge vindt een overvloed van kantoormachines, winkelinventa rissen, kappersuitrustingen, slagerij benodigdheden, machines voor de bak kerij, enz. Muzikale mensen vinden alles van hun gading. Piano's en mondharmo nica's, violen en fluiten, radiotoestel len door degenen onder ons aardse stervelingen, die het in de muziek niet verder hebben gebracht dan het een genot te vinden om er naar te luisteren. En zo krioelen vrouwen en man nen door elkaar op de één en vijftig ste jaarbeurs. De één Interesseert zich biervoor. d© ander daarvoor, maar de eindconclusie is, dat het alles heel mooi is, dat we weer een stuk ztfn vooruitgegaan, dat we er wel zullen komen en dat op het laatst je voeten beginnen te branden. Want het valt heus niet mee zo'n hele dag sjouwen Daarom: bezoekt de Jaarbeurse maar maakt vooruit een programma op. van wat ge wilt zien. En bekijkt dat dan degelijk. U zult zich er wel bij be vinden. fe< Wij waren er zeker van op hem te kunnen rekenen, doch niet zo zeker van wat of wie zich achter hem daar in het Kremlin zou kunnen verschul len'. VON FALKENHAUSEN IS WELKOM IN CHINA De secretaris van Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat generaal Von Falkenhausen, die thans te Luik ge vangen wordt gehouden in afwachting van berechting op beschuldiging van oorlogsmisdaden, in China „te allen tijde welkom zou zijn". Von Falkenhausen was tijdens de oorlog Duits commandant in België. Voordat hij door de Nazi-autoriteiten in 1937 werd teruggeroepen was hü militair adviseur bij Maarschalk Tsjang Kai Sjek. 55. De chaos was binnen drie mi nuten volmaakt en de brave burge meester van Dwaalhuizen, die het startschot moest lossen en al met een Ean lust voor 'iooq „De Speelwagen" van Augustus GENOTEN hebben we weer van „De Speelwagen" Het is werkelijk een genot dit tijdschrift open te snijden de 'prachtige foto's- te bekijken, hier èn daar eens iets te lezen en dan uit eindelijk rustig de zo fraai gedrukte tekst op mooi papier in je op te ne men. Het Augustus-nummer opent met een artikel over Hollands dijken, een vlot stukje waarin we lezen over het verbod dijken te bebouwen en over het ontstaan van bochten in de dij ken. Een groot deel van het nummer is gewijd aan Beverwijk, dat 650 jaar geleden stadsrechten kreeg. En ieder, die het wèj meent met het behoud van Westfriesland's streek karakter moet kennis nemen van de opgenomen verslagen van de lezingen welke Ds. Meertens en Mr. Vis begin Juli voor de Volkshogeschool te Ber gen hielden over het regionalisme in Noord Holland. In de aardige rubriek „Op door reis" lezen we over vlaggen en ge meentewapens, over de opheffing van de bannen in Drechterland en over de raadsels rondom Heemskerks schil derij (naar aanleiding van de publi caties van ons dagblad, waarbij wij o.m. een reproductie brachten). Boekbesprekingen besluiten deze aflevering. Wij kunnen onze lezers een abonne ment op „De Speelwagen warm aan bevelen, de prijs f 6.75 per jaar, naar onze mening billijk voor dit pracht- tijdsohrift! Men kan zich opgeven Goudastraat 55 te Wormerveer. Vraag althan3 een proefnummer aan! De pas overleden Anarei Zjranoff was geen minister van de Sovjet Unie noch had hij ooit een hoge post in de staat bekleed. Desondanks werd zijn dood door Molotov „Een ver schrikkelijk verlies voor het Sovjet volk" genoemd en kreeg hij een be grafenis, die slechts de allergrootsten in de USSR krijgen. De reden hier van is, dat Zjdanoff deel uitmaakte van het kleine Politburo, het poli tieke bureau van de communistische partij, in de praktijk het ware kabi net van de Sovjet Unie. In bijgaand schema laten wij zien hoe dit „politburo" staat en partij volkomen beheerst. Hierbij valt nog knaap van een revolver gereed stond, raakte op slag zijn hoofd kwijt. „In naam der wet, sta op, of ik schiet!" NIEUWE SOORT PLASTIC OF EEN STERK VERHAAL? Scheikundigen hebben op een bij eenkomst van het Amerikaanse schei kundige genootschap bekend gemaakt, dat z(j een liieuwe soort plastic heb- ben gevonden, die zo sterk is, dat zij in de auto, scheepsbouw, en vlieg tuigindustrie, ja zelfs voor de vervaar diging van pantserplaten kan worden gebruikt. Polen werd „gelukkiger" sinds vorig jaar „Polen is een ve-1 gelukkiger en beter land om in te wonen dan een jaar geleden", aldus een correspondent van Manchester Guardin, in een tele gram uit Warschau. ..Op grond van een nieuwe officiële order zijn de gewapende wachten van de ingang van Poolse regerings gebouwen verwijderd, evenals van voor de gebouwen van de communis tische partij en de ambtswoningen-der ministers. Dit is misschien méér dan iets anders een graadmeter van de stand der politieke veiligheid en sta biliteit in Polen vergeleken met ©en jaar geleden. De bevolking van War schau, evenals over het algemeen in geheel Polen, gaat beter gekleed en is gezonder dan een jaar geleden. Op het land zijn de toestanden het laat ste jaar ook aanzienlijk verbeterd en is menvrolijker gestemd". De correspondent voegt er aan toe. dat het kleine' aantal buitenlanders dat zich nog in Polen bevindt, zich minder gelukkig begint te gevoelen dan e©n jaar geleden. „De mening neemt toe, dat de vreemdeling min der gewenst en meer verdacht in Po len is dan te voren", aldus de corres pondent. •op te merken, dat de invloed van het „politburo" in de ministerraad niet alleen organisatorisch bijzonder sterk is, maar dat bovendien de belangrijk ste ministeries geleid worden door le den van het politburo. De opperste Sovjet heeft inderdaad de bevoegdheid instructies te verwer pen, doch in de praktijk komt dit echter bijna niet voor. Wat de com- munistische partij betreft kan nog opgemerkt worden, dat, hoewel het inwoner_aantal van de Sovjet Unie ruim driehonderd millioen bedraagt, de partij slechts zes millioen leden telt. riep hij. Het was 'n uitdrukking, dia hem in de mond bestorven lag al» hoofd der politie. Mac Arthur zeer tevreden over Japan De geallieerde opperbevelhebber ia Japan, generaal Douglas Mac Arthur, heeft ter gelegenheid van de derde verjaardag der overwinning op Japan verklaard, dat Japan „een oase van betrekkelijke rust in een gekweld en immer onrustig heelal" is. Mac Arthur zei, dat de Japanners een „rustige en goed geordende maat schappij" hebben, die de vrede na streeft. Japan gaf thans „voor alle volkeren van het Oosten" een voor beeld van de „wijsheid der democra tische gedachte". In de ogen van Generaal Mac Ar thur behoeft er geen vrees te bestaan voor Japans toekomst en bezit -Ta* 1?anse natie de „practische wap -na, die nodig zijn om het voortschrijden van het totalitarisme t© niet te doen: vrijheid, waardigheid en ontwikke lingsmogelijkheid". BIJNA MILLIOEN TOESCHOUWERS BIJ OLYMPISCHE SPELEN Gedurende de twee weken van de O.S. zijn het Wembley Stadion en de Empire-pool bezocht door 907.930 toe schouwers. Volgens een politierapport zijn ia die periode slechts 8 zakkenroller» in actie geweest. Voorts werd een man betrapt bij het stelen van souvernirs, terwijl in totaal zeven fietsen zijn verdwenen. Tw® andere fietsen en een auto werden gestolen, maar de politie heeft er la ter de hand op kunnen leggen. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8 00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muz.; 7,45 Een woord voor de dag; 9.15 Voor de zieken; 930 Gram.muziek; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Gram.muziek; 11.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 12.00 Orkestenparade; 12.33 Metropole or kest; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.00 Voor de jeugd; 14.30 Nederland» kamerkwartet 15.00 Symphonisch con eert; 15.30 Omroepkoor; 16.00 Bijbel lezing; 17.15 Concertgebouw-kwintet; 18.00 De Zakapara's; 18.30 Ned. Strijd krachten; 19.00 en 20.00 Nieuws; 20.15 NCRV koor; 21.05 Orgelspel; 21.35 Kamerorkest; 2215 Met band en plaat voor U paraat. Hilversum II 415 m. 7.00 en S.00 Nieuws; 7.15 en 18.15 Gram.muziek; 915 Morgenwijding; 9.35 Arbeidsvi taminen; 10.35 Gram.muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 Op de uitkijk; 11.15 Zangrecital; 12.00 Lyra trio; 12.38 Pianorecital; 13 00 Nieuws; 13.20 Gr. muziek; 14.15 Solistenconcerï; 15.00 Bonbonnière; 16.15 Musicalender; 17.00 Middagrhythme; 18.00 Nieuws; 18.20 The Skymasters; 19.10 Pianoduo; 18.30 Zangrecital; 20.00 Nieuws; 20.15 Popu laire werken; 21.00 Een droom van de schone slaapster, hoorspel; 21.45 En semble Tom Erich; 22.30 Pianorecital; 23.00 Nieuws. Dc grote rheater-zaal van het Palais de Chaillel in Parijs is geheel ver bouwd met het oog op de komende algemene vergadering der Ver. Naties op 21 September. Boven het podium prijkt reeds het U.N.O.-embleem en aan de tafels der gedelegeerden is het neon-licht aangebracht. Hany Hopkins doet onthullingen FEUILLETON Spannend verhaal van EDGAR WALLACE - Ling Chu keerde zich plotseling tot Milburgh en greep hem bij de pols, deze half omdraaiende. Voor Milburgh wist wat er gebeurde, lag hij op de gr ond, met het ge zicht naar beneden, terwijl Ling Chu's knie op zijn nek lag. Hij voelde iets als een staaldraad om zijn polsen glijden en een folterende pijn, toen de Chinees het ver bindingsstuk der Chinese handboeien sloot. „èta op" zei Ling Chu op strenge toon en met een verwonderlijke kracht, zette hij de man overeind. „Wat ga je doen?" zei Milburgh, die klappertandde van angst. Ei- kwam geen antwoord. Ling Chu greep de man met een hand en opende de deur met de ander, waarop hij hem in een kamer duwde, die schamel gemeubeld was. Tegen de nuuu\ stond een ijzeren bed en hierheen werd de man geduwd en viel machteloos er op neer. De .Chinese dievenvanger zette zijn werk op weten schappelijke wijze voort. Eerst bevestigde en vlocht hij een stuk zijden koord om een der spijlen van het*bed en in de lus hiervan legde hij Milburgh's hoofd, zodat hij zich niet kon verweren, zonder gevaar te lopen gekeeld te worden. Ling C'hu keerde hem om, maakte de handboeien los en bevestigde eerst de ene ^>ols en toen de andere aan de zijkanten van het bed. „Wat ga je doen?" herhaalde Milburgh, maar de Chi nees gaf geen antwoord. Hij haalde uit een gordel onder zijn 'kiel een dreigend mes te voorschijn en de chef van Lynes Magazijn opende zijn mond om te gaan gillen. Hij was buiten zich zelf van angst, maar de reden om angstig te zijn moest nog komen. De Chinees smoorde dé kreet door een kussen op het gezicht van de man te gooien en begon vastbei-a- den de kleren van de bovenste lichaamshelft los te snijden. „Wanneer je schreeuwt", zei hij kalm. „zullen de men sen denken, dat ik aan het zingen ben! Chinezen hebben geen muzikale, stem en soms wanneer ik mijn vader- m landse liederen zong, kwamen de mensen naar boven om te zien, wat er aan de hand was". „Je handelt in strijd met de wet", hijgde Milburgh, met ©en laatste poging om de situtatie te redden. „Je ?nisdaad zal met gevangenisstraf gestraft worden"' „Dan zal ik goed af zijn", zei Ling Chu, „want- de gevangenis betekent even. Maar jij zult aan het eind van een lang touw bengelen". Hij had het kussen van Milburgh's' gezicht genomen en nu volgde de doodsbleke man met angstige ogen igdere beweging van de Chinees. Milburgh was nu tot aan het middel ontkleed en Ling Chu bekeek met vól_ doening zijn werk. Hij ging naar een kast in de muur en haalde er een klein bruin flesje uit, dat hij op een tafeltje naast het bed zette. Toen ging hij zelf op de rand van het bed zitten en sprak. Zijn Engels was nage noeg volmaakt, ofschoon hij nu en dan aarzelde in de keus van een woord en er waren ogenblikken, waarin zijn woorden een weinig hoogdravend en een tikje pe dant waren. Hij sprak langzaam en wel overlegd, „Je kent het Chinese volk niet? Je bent niet in China geweest of hebt er gewoond? Wanneer ik zeg gewoond, dan bedoel ik daarmee niet een verblijf van een week in een goed hotel in een der kuststeden. Je mr. Lyne woonde op die wijze in China. Het was geen voorsspoe- dig verblijf". „Ik weet niets van mr. Lyne af", viel Milburgh hem in de rede, daar hij voelde, dat Ling Chu hem op de een of andere wijze in verband bracht met mr. Lynes te genspoed. „Goed" zei Ling Chu en sloeg met de platte kant van zijn mes op de palm van zijn hand. „Wanneer je m China gewoond had in het echte China kon je je mis schien een vage voorstelling maken van ons volk en zijn eigenaardigheden. Er wordt verteld, dat een Chinees dood noch pijp vreest, wat wel een weing overdreven is, omdat ik misdadigers gekend heb, die beide vrees den". Zijn dunne lippen vertrokken zich een ogenblik in een spoor van een glimlach, alsof hij zich iet? vermakelijk» herinnerde. Toen werd hij weer ernstig. „In de ogen der Westerlingen zijn wij een primitief volk. In onze eigen ogen zijn wij strikt achtenswaardig. Dit wil ik onderstrepen". In werkelijkheid onderstreept» hij. -tot Milburgh's schrik zijn woorden met de punt van zijn mes op-de brede borst van de ander, ofschoon het mis zo licht vastgehouden werd dat Milburgh zelfs niet de minste tinteling voelde. „Wij hechten niet dezelfde waarde aan de persoon lijke rechten, als jullie Westerlingen. Bijvoorbeeld" legck hij zorgvuldig uit, „wij zijn niet zacht voor onze gevan genen, wanneer wij denken, dat wij door het uitoefenen van een lichte dwang, het gerechtelijke proces kunnen verhaasten". „Wat bedoel je?" vroeg Milburgh terwijl een afgrij selijke gedachte zich meester begon te maken van zijn brein. (Wordt vervolgd)

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3