llsmaafdei' Troepen van India zijn het vorstendom Haiderabad binnengetrokken N.-HOLLANDSE PERS 1945 In India heerst een ernstige noodtoestand Pakistan betoogt Amsterdamse brand na 60 uur nog niet gedoofd Een fantastisch bloemenmozaiëk, Indrukken van de Wereldraad-Assembly(IV)^ 5e JAARGANG No:1330 DINSDAG 14 SEPTEMBER 1948 Uitgr. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, L15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 In Delhi is gistermiddag officieël bekend gemaakt, dat troepen van In dia de staat Haiderabad om 4 uur plaatselijke tijd zijn binnengetrokken uit het Noorden, uit het Westen enuit Z-G- Plaatselijke operaties begonnen in het Zuiden. De Indische troepen maakten snelle vorderingen. Haiderabad is de laatst overgebleven vorstenstaat in Voor—Indië. Vol gens de Indische regering is de actie ondernomen omdat de regering van Haiderabad geweigerd heeft groepen militante Mohammedanen te ontbin den en de terugkeer van Indische troepen naar Secoenderabad mogelijk te maken voor het herstel van orde en recht in de staat. De vorstenstaat ligt in het hart van het dominion In dia. De 62-jarige Nizam is Mohamme daan en de staat telt 17 millioen inWOners. Juist overzicht van schade moet wachten Zó zal Den Haag Koningin Juiiana welkom helen honderden zangers, Shakespeare en (eestlichil Als, op Zaterdag 18 September, 'smiddags om 3 uur koningin Juiiana, prins Bernhard en de drie oudste prinsesjes per auto van Soestdijk aan do grens van Den Haag arriveren, dan zullen zij begroet worden door do burgemeester mr. W. Visser en de gouverneur der residentie generaal ir. Tans. Dan stapt de kon. familie over in de crème calache waarmee de intocht gehouden wordt en een jubelend, juichend en in feesttooi gesmukt Den Haag zal trachten zo veel mogelijk goed te maken van wat het met de kroningsfeesten moest missen. Bloemen dertigduizend Langs 'de hele route, die de kon. familie gaat, staat een ere_front van leden van jeugdverenigingen opge steld. Aan het hoofd van de stoet gaat een burger ere.escorte. Aan de Leidsestraatweg wachten 6000 men sen met bloemen die in de stoet zul- len worden meegedragen om ze uit eindelijk in een reusachtig mozaïek voor het paleis neer te leggen. Andere duizenden zullen naar het paleis marcheren en zij voeren vlag gen, vaandels, bloemen en emblemen mee. Ook hun bloemen gaan in het mozaïek, dat door de architect Jan Wils is ontworpen en waarvan de koninklijke kroon het hoofdelement zal zijn. Dertig duizend bloemen zijn nodig voor dit mozaïek, waarvoor b.v de Surinaamse delegatie uit haar land drie en een half kilo orchideeën laat komen. Na deze bloemenhulde wordt aan de koningin een zanghulde gebracht door 500 leden der mannenzangver- enigingen o.Lv. Jos. Vranken Jr„ die een door mej. K. R. Josselin de Jong gedicht lied „Welkom koningin Juiia na", door de heer Vranken getoonzet. ten gehore zullen brengen. Voorts zingen nog zeshonderd zan gers en zangeressen. Des avonds gaat de kon. familie uit om de feestverlichting te bezich tigen en ook op dit punt zal Den Haag zich beijveren, het fantastisch De regering van Haiderabad heeft een dringend Leiegram gezonden aan de V.N., waarin wordt aangedrongen op een spoedige vergadering van de Veiligheidsraad in verband met de ac tie van India. De Veiligheidsraad zal hebben uit te maken of Haiderabad al of niet als een onafhankelijke staat is te beschouwen. De Arabische Liga besloot een bemiddelingspoging te doen teneinde 't geschil op te lossen. NOODTOESTAND IN INDIA Volgens de gouverneur-generaal van India Radjogopalatsjari heerst ,,'n ern stige noodtoestand" in geheel India „De veiligheid van India wordt be dreigd door binnenlandse woelingen" aldus de proclamatie van d^ gouver neur-generaal. Uit Karatsji wordt vernomen, dat 'n menigte van naar schatting meer dan 50.000 personen twee uur lang gede monstreerd heeft voor de woning van de eerste minister van Pakistan. De menigte verlangde „onmiddellijke actie om de Mohammedaanse staat Haiderabad te redden van de Indi- Kindermeel en tarwebloem duurder De verhoogde prijzen voor bloem hebben mede tot gevolg dat een aantal artikelen als kindermeel duurder zijn geworden. Kinderbloem uit tarwebloem wordt per pakje van 150 tot'300 gram netto 3 cent duurder. Kindermeel van rijst of tarwegries blijft in prijs gelijk. Gemengd meel. zowel los als verpakt, wordt 2 cent per 500 gram duurder. Verpakte tar webloem, zelfrijzend bakmeel en ban ketbakkerspoeder stijgen 2 cent in prijs per pakje of zakje van 200 gram in scheervlucht Een Duitse geleerde in Londen, 'n zekere Dr. Hermann, heeft een won derlijke microbe ontdekt, die afval stoffen als nuin, zaagsel en koffiedik tot ijzerharde materialen om zou kun nen toveren. Feu onbetaalbaar we. deropbonwdiertje? Iry China ziin 55 millioen mensen ongeveer 1/8 deel van de totale bevolking dakloos door de burger oorlog en watersnoden. Gistermiddag zwegen Hilversum I en II een kwartier lang. De voeding? kabel uit Amsterdam was uitgevallen Twee bejaarde dames in Hilver sum zijn gisteren door gasverstikking om het leven gekomen. KLM en Northwest Airlines heb ben samen eet. luchtlijn om de we reld: kosten 1700 dollar, reisduur 7 dagen. Nog geen 2 jaar na de instelling noteerde de Wegenwacht het 60.000e lid. Er gaan hardnekkige geruchten, dat Thüringen geruild zou worden te gen West_Berlijn. In 1945 gaven de Amerikanen Thüringen aan de Rus sen. WMM-iZOHKBCH'JÜg KOEL WEER Zwaar bewolkt met plaatselijk eni ge regen, ,en later opklaringen. Matige en voorat in^de kuststreken tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West Koel weer. sche agressie". De verhouding tussen Pakistan (Mohammedaanse inwoners) en India (overwegend Hindoes) is al geruime tijd slecht. „De rijkste man ter wereld" De 62-jarige Nizam van Haiderabad heet de rijkste man ter wereld te zijn. Ondanks zijn rijkdommen (die op 375 millioen pond sterling wordan geschat) leeft de wat verlegen Ni zam zeer ingetogen. Hij geef t - gemid deld een pond sterling per week uit en is zeer eenvoudig. De Nizam heeft geen schatkamer. Zijn rijkdommen gen overat in zijn paleis opgesla gen: tot in de garage toe. In halfver geten hoeken liggen zakken geld en juwelen letterlijk opgestapeld en hoe wel de vorst 600 auto's bezit, geeft hij er de voorkeur aan een praehisto- rische rammelkast te gebruiker Wars van alle pracht en praal houdt hij boek van elke cent die hij voor zich zelf uitgeeft. Hij is zeer precies en de hardste werker van de staatsdie naren: zijn dagtaak begint 's morgens om zes uur. Dc Nizam is onderscheiden wegens zijn particuliere geldelijke steun aan Engeland in de eerste sn tweede we reldoorlog. Ter gelegenheid van de geallieerde overwinning op Japan stichtte de Nizam 'n fonds van 375.000 pond, waarvan de rente wordt ge bruikt voor studiebeurzen voor de ""•laten betrekkingen van gesneu velden. Dit slot-artikel schrijf ik, nu de eerste algemene samenkomst van de wereldraad van kerken reeds weer enkele dagen achter ons ligt. Een sa menvatting wil ik niet trachten te geven. Niet alleen omdat ik daartoe niet in staat ben, omdat ik van tien tallen rapporten van secties en com missies onvoldoende heb kennis kun nen nemen en oök een aantal algeme ne zittingen niet heb bijgewoond, maar vooral omdat op deze Assem- bly iets van de ruimte van de Geest was, die zich niet laat vangen in for mules. Om over „resultaten" van „Amster dam 1948" fe spreken is het zeker nog niet de tijd. Het zou best kunnen zijn dat °iet in de richting, waarin wij het zoeken, maar in heel andere dingen de eigenlijke waarde zaï worden ge vonden. Bijvoorbeeld niét daar, waar deze Assembly zeker was van haar zaak, maar juist daar waar zij aar zelde. Dit laatste trof mij persoon lijk bij de besprekingen over de ver houding tussen Kerk en Israël. Men kwam daar niet verder dan tot een aarzelende erkenning er toch eigen lijk nog niet het rechte van te hebben verstaan. Iets dergelijks zou men kun nen zeggen van het vraagstuk der militaire dienstweigering. In een van de aan de Assembly voorgelegde resoluties merkte ik, dat deze terloops even de aandacht had getrokken en dat men haar niet volstrekt wilde ver oordelen. De aarzeling in deze en in tal van andere quaesties was misschien soms niet vrij van laffe voorzichtigheid kerkelijke vergaderingen zijn vaak toonbeelden geweest van menselijke halfslachtigheid! maar er was óók iets in van menselijke deemoed, die rechtvaardig is tegenover God en men sen. Of ik persoonlijk „tevreden" ben? Neen. Ik heb heel veel gemist en zou ontzettend veel kunnen cri- tiseren. Anderzijds ben ik buitenge woon dankbaar voor het feit, dat de Kolenbonnen inleveren vóór 1 October Met ingang van 15 September a.s. worden -geldig verklaard de bonnen 03 en 04 van de brandstoffenka^rt TA 806. Elk dezer bonnen geeft recht o'p het kópen van 3 eenheden vaste brandstoffen. Om de handel tijdig te kunnen bevoorraden is het noodzake lijk, dat de aangewezen bönriep zo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 1 October a.s. bij een leverancier wor den ingeleverd. Er wordt op gewezen, dat het tekort aan anthraciet nog steeds zeer groot is, zodat de. ver bruikers er genoegen mede zullen moeten nemen, dat op de bonnen ook ditmaal ten dele andere soorten wor den geleverd. Het ligt niet in het voornemen, voor het stookseizoen 19481949 een ver dere bonaanwijzing te doen geschie den. De brandstoffenkanrt TA 806 moet evenwel zorgvuldig worden be waard. Gistermorgen kon men uiteindelijk een overzicht krijgen van de situatie, onttstaan door de ongekend zware brand in Amsterdam. Het gebouw is goeddeels uitgebrand en vermoedelijk verloren. Zekerheid hieromtrent is er evenwel nog niet. Pas als de brar.dweer haar blussings- werk heeft beëindigd kunnen experts het gebouw betreden en een beginj maken met het onderzoek. Dit zal ver moedeljjk nog wel enkele dagen In beslag nemen, zodat aldus, deelde de directie van de Blaufries mede niet voor het einde van de week een overzicht van de schade kan worden gegeven. Ook wat betreft het verlies van de inhoud der pakhuizen zijn nog geen nauwkeurige cijfers te noemen. Juist de laatste dagen voor de brand is veel verladen. Dit was nog niet alles op de werktabel geregistreerd, doch men Wereldraad er thans is. Daarmee is voor het overgrote deel der niet Rooms—Katholieke Christenheid een plaats geschapen, waar zij als geloofs gemeenschap het gehele menselijk le ven op aarde althans ontmoeten kan. Haar zwakheid en haar tekortkomin gen treden daardoor aan het licht. De buitenstaanders zullen kunnen vra gen: is dat nu alles? En de Christen heid zal beschaamd staan. Maar de kerken zullen ook telkens weer wor den teruggeworpen op haar uitgangs punt, op het Evangelie van Jezus Christus, en daarin steeds weer op nieuw een kracht Gods tot behoud vinden. Mijn vriend H. M. van Randwijk schreef verleden jaar over een groot se samenkomst van de beweging voor geestelijke en morele herbewapening, dat er ontzaglijk veel goeds van te zeggen viel, maar dat hij toch eigen lijk Jezus Christus niet ontmoet had. Van deze wereldraad_assembly zou ik persoonlijk misschien het omge keerde kunnen zeggen. Er was naast veel goeds stellig ook veel ergerlijk onvolkomen. Maar er was voor mij onmiskenbaar iets van de tegenwoor digheid van de Heer der gemeente, in vernedering èn in heerlijkheid. In dit laatste artikel wil ik graag nog enige speciale aandacht wijden aan het getuigenis van de Noorse Lutherse Bisschop Berggrav, die aan het einde van de laatste openbare ge tuigenis sprak. Hef ging daarbij over de Christelijke getuigenis temidden van het internationale leven. Hier sprak niet de diepste denker en niet de welsprekendste redenaar van deze Assembly; zeker wèl een van de eer lijkste en moedigste leiders van het Christelijk leven in deze eeuw. In Met behulp van stoorzenders tracht ten de Duitsers tijdens de oorlog de ontvangst der geallieerde radiouitzen dingen onmogelijk te maken. Thans wordt de 50 meter antennemast van één dezer stoorzenders, tussen Enschede en Hengelo, dienstbaar gemaakt aan een betere ontvangst van Radio Hil versum voor de luisteraars in het Oosten des lands. hoopt zo spoedig mogelijk de juiste cijfers bekend te kunnen maken. Zeker is, dat 15% van de Nederland se koelhuisruimte verloren is gegaan. TROOSTELOOS. Het beeld, dat de Oostelijke Han delskade gister bood was troosteloos. -Cjveral bluswater, vermengd met ge- -smolten boter en gemalen kurk van de isolatielagen. Een dikke vieze zwarte brei omspoelt het zwart ge- d blakerde gebouw, waarvan het dak -en de pui aan de Noordzijde zijn in gestort. De laadbrug naar de binnen haven, die meer dan 30 uur één gloei ende vuurmassa was, is scheefgetrok ken en verkleurd. De dikke witte rookpluim, die nog traag uit de ruïne opstijgt, maakt de atmospheer om het gebouw zeer onaangenaam. Een pene trante brandlucht vermengd met de stank van de verbrande levensmidde- het verzet van zijn volk tegen de Duitse overheerser was hij een bezie lende kracht. Tegenover de grondslag, waarop men in het internationale leven van thans een algemene verklaring van mensenrechten probeert op te stellen, die van algemene inde natuur der dingen gelegen normen, plaatste hij de getuigenis van de levende God, die in Christus openbaar werd en wordt. Gods plan en Gods weg zag hij in één woord samengevat: solidariteit. „Er kan geen ontkerstende wereld bestaan, omdat zelfs indien Gods naam nooit zou worden genoemd, de wereld zijn zaak is. God heeft in Christus zijn solidariteit met mensen uitgesproken, juist daar, waar zij het diepst gevallen waren. Deze solida riteit kostte Hem lijden en offer, en zij blijft Hem die kosten. Maar langs deze weg en niet langs die van men selijke zelfverzekerdheid en zelfver werkelijking werd de overwinning be haald en zal déze ook verder behaald worden". Duidelijk had Berggrav tevoren de vijand aangewezen waar wij tegen over staan. „Hij" gedraagt zich ge woonlijk als een vriend: de vriend van ons nationale recht en prestige, de vriend van Christelijke standvas tigheid, wanneer deze gebruikt wordt als een dekmantel voor kerkelijk egoïsme. Hij houdt bijzonder veel van het woord „veto", want hij weet hoe het gebriuk daarvan mensen beter kan ophitsen dan iets anders". Hij waarschuwde deze vijar.d niet te ver eenzelvigen met „Oost" of met „West', met Communisme of met Democratie. Scherp veroordeelde hij de duivelse middelen der totalitaire regeringen. Maar niet minder duidelijk wees hij len, slaat op ogen en longen van de genen die er werken. Erg is ook de kade zelf er aan toe. De geweldige hoeveelheden bluswa ter hebben de grond ten dele wegge spoeld en de kade op sommige plaat sen ernstig ondermijnd. Gisteravond ruim 60 uur na het uitbreken van de brartd, was het vuur nog niet ge doofd en spoot men nog met 6 stralen. op het gevaar van het verheerlijken van de bestaande orde, de „status quo". God heeft wel in Christus, zijn zoon, doen zien wat Hij wil; „maar er bestaat geen belichaming, geen vlees wording van de vijand van God". Kan men op grond van zulke over wegingen komen tot vrede in de we reld? Wie verlangt naar een grond slag voor verzoening tussen Oost en West, Communisme en Democratie in deze zin, dat beide ontzien worden, als het ware met handschoenen aan gepakt, die kemt bij een kerk, die spreekt als Bisschop Berggrav, bedro gen uit. Hij zegt niet: jullie hebben beide toch eigenlijk wel gelijk. Zijn oproep tot solidariteit is een oproep tot naties, die elk op haar eigen wijze ongelijk hebben. De Kerk zou de volkeren moeten wijzen op hun solidariteit in de schuld. Erken ning van schuld als voorwaarde voor hoop, althans in deze zin, dat er zon der ons te bi'igen voor God géén hoop is voor onze wereld. Het gevaar Is, dat elke groep en iedere natie de noodzaak ziet, dat de ander zich buigt en tot inkeer komt. Ook dat de Kerk verkondigt, dat de nietkerkelijke wereld zich t°t God bekeren moet- Het komt er echter op aan, dat wij ons zelf eerst tot God keren en van Hem heil verwachten voor ons zelf en voor alle anderen. Wanneer ik dan toch ten slotte iets als een indruk van deze eerste We reldraadassembly poogde te geven, dan zou het deze moeten zijn: hier was iets bijeen van een in alle op zichten verscheurde Christenheid, die zich tot bekering hoorde opgeroepen en in die rqfiP iets mochl^speuren van Gods belofte. Daar viel te Amsterdam in de afgelopen weken iets te ver staan van Gods oordeel, daar mocht iets gezien worden van Gods genade. FRITS KUIPER schouwspel dat Amsterdam bood, t© evenaren. Tot slot de gouden koets Op Maandag 20 September wordt de koningin door 't gemeentebestuur 'n ere-avond in de Kon. Stadsschouw burg aangeboden en o.Lv. Cees La- seur zal er het „Spel der Koningin* nen" van Shakespeare worden opga* voerd. En dan volgt de dag waarop de tochten de gouden koets naar het Binnenhof, waar de plechtige opening der Staten-Generaal zal plaats hebben; Dinsdagavond wordt te Schevenin gen aan de eerste binnenhaven een groot havenfeest georganiseerd, dat om negen uur aanvangt. Daar be-- looft het een fantastisch feest tewor* den. Duizend fakkeldragers zullen de fraai versierde haven verlichten, op de gepavoiseerde schepen in de eer ste vissershaven zullen schijnwerpers worden gericht en het schouw: pel zal nog aantrekkelijker worden, doordat vliegtuigen aan parachutes liehtko- gels zullen uitwerpen. Hierna zal een groot vuurwerk worden ontstoken. Op Woensdagavond, de laatste dag van het verblijf der kon. familie in Den Haag zal door het gemeentebe stuur in het Kurhaus te Scheven:••'Ten een groot gala-diner worden a° "e-, boden. Nieuw - Guinea als „kroon - kolonie" Onze regering heeft een adres ont vangen van de „federatie van Nieuw Guinea-organisaties", de „Groter Ne derland Actie", het „Comité Hand having Rijkseenheid" en andere or ganisaties, waarin er op aangedrongen wordt, dat Nieuw Guinea een afzon derlijke status wordt verleend als „kroonkolonie", nog voordat een pre- federale regering in Indonesië of de Ver. Staten van Indonesië tot stand komen. Dit, omdat de regering eer lang als haar mening heeft uitgespro ken, dat Nieuw Guinea 'n eigen sta tus t.o.v. het nieuwe koninkrijk m de Ver. Staten van Indonesië, ver leend moet worden, teneinde daar in het bijzonder de mogelijkheid open te houden voor grotere volksplantin gen voor Nederlanders. De adressanten dringen er voorts op aan, dat op korte termijn uitvoe ring wordt gegeven o.m. aan de voor genomen proefkolonisatie bij Mano- kwari, om de in Indonesië maatschap pelijk In de knel gerakende Indo- Europese minderheid daarheen te doen afvloeien. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1