jlMMY BROWN ALS WIELRENNER HET GEHEIM VAN DE GEEE NARCISSEN t i 1 E H FEUILLETON Spannend verhaal van IDGAR WALLACE - „In Engeland en in Amerika ook, hoor ik of- Schoon de Amerikanen op dit punt iets verlichter zijn Is men tevreden, wanneer er een lid van een bende ge arresteerd wordt, met hem de nodige strikvragen te doen en hem alle gelegenheid te 'geven, om zich te oefe nen in het bedenken van uitvluchten. Men stelt hem vragen en vraagt en vraagt en men weet niet. of hij .Waarheid spreekt of liegt". Mr, Milburgh begon naar adem te hijgen. „Is deze gedachte goed in je hersens doorgedrongen?" yroeg Ling Chu. „Ik weet niet, wat je bedoelt", zei Mr. Milburgh met sidderende stem. „Al, wat ik weet, is, da( je ie schuldig maakt aan een zeer Ling Chu legde hem met een gebaar het zwijgen op. „Ik weet heel goed, wat ik doe", zei hij. „Luister nu naar mij. Ongeveer eeij week geleden werd Mr. Thornton Lyne, je werkgever, vermoord gevonden in Hyde Park. Hij was gekleed in hemd en broek en om zijn lichaam, waarschijnlijk om de wond te stoppen, had iemand een spreken, maar die je wel kent". Milburgh's ogen verlieten geen ogenblik die van de Chinees en hy knikte. „Hij werd door jou vermoord", zei Ling Chu lang. zaam, omdat hij ontdekt had dat je hem bestolen had en je bang waart, dat hij je aan de politie zou over leveren". „Dat is een leugen", schreeuwde Milburgh. „Het is een leugen ik zeg je, dat het een leugen is". Hij stak zijn hand i nzijn blouse en Milburgh keek hem in bespannen verwachting aan, maar hij haalde niets vreselijks te voorschijn, slechts een zilveren siga rettenkoker, die hij opende. Hij nam een sigaret en stak die aan èn fookte een paar minuten zonder iets te zeg gen, terwijl zijn peinzende ogen op Milburgh gevestigd warén. Toen stond hij op en liep naar de kast, waaruit hij een grotere fles nam, die hij naast de andere zette. Ling Chu nam weer een trekje van zijn sigaret en gooide die toen in de haard. „Het is in het belang van alle partijen", zei hij op zijn langzame, terughoudende wijze, „dat de waarheid aan het licht komt, zowel terwille van mijn meester Lieh Jen, de Jager, als van zijn Kleine Dame". Hij nam zijn mes op en boog zich over de dodelijk verschrikte man. „Om Godswil, niet doen. niet doen", riep Milburgh, half gillend, half snikkend. „Dit zal je geen pijn doen", zei Ling Chu en trok vief" rechte lijnen over de borst van de ander. De scherpe rand van het mes scheen nauwelijks het vlees te raken, toch was op de plek, waar het mes heen ge gaan was, een dunne rode streep te zien, die op een kruis geleek. Milburgh voelde nagenoeg geen pijn, enkle een licht schrijnen, meer niet. De Chinees legde het mes neer en nam het kléine flesje po. „Hierinn", zei hij, „zit een plantaardig extract. Het is, wat jelui Spaanse peper "zoudt noemen, maar het is niet precies hetzelfde als jelui peper, omdat het uit een inheemse wortel getrokken is. In deze fles", hij nam de grootste op, is een Chinese olie, die onmiddellijk de pijn verdrijft; die de Spaanse peper veroorzaakt". „Wat ga je doen?" vroeg Milburgh, worstelend om los te komen. „Hond! Schurk!" „Met een penseeltje zal ik Spaanse peper op deze plek ken smeren" Hij raakte met zijn lange, witte vingers Milburgh's borst aan. „Stukje na stukje, millimeter na milimeter zal mijn penseel voortschuiven en je zult een pijn voelen, zoals je nooit tevoren gevoeld hebt. Het is een pijn, die je van je hoofd tot je voeten zal folteren en die je hele leven in herinnering zal blijven. „Soms", zei hij philosofisch, „maakt het iemand gek, maar ik geloof niet, dat het jou gek zal maken". Hij trok de kurk eraf en doopte een klein kemelharen penseel in de vloeistof en haalde dit nat weer tevoor schijn. Aldoor hield hij Milburgh in het oog en toen de forse man zijn mond open deed om te gillen, wierp hij een zijden zakdoek, die hij bliksemsnel uit zijn zak zijden nachthemd gewonden. Hij werd vermoord in de flat van een kleine dame, wier naam ik niet kan uit- haale, in de geopende mond. „Wacht, wacht!" hijgde de verstikte stem van Mil burgh. „Ik heb je iets te vertellen iets dat je meester moet weten". „Dat is heel goed", zei Ling Chu kalm, en haalde de zakdoek weg, „Je zult mij de waarheid zeggeh" „Welke waarheid kan ik je zeggen?" vroeg de man, die zweette van angst. Grote zweetdroppels stonden op zijn gelaat. „Je zult de waarheid bekennen, dat je Thornton Lyne vermoord hebt", zei LingChu. „Dat is de enige waar heid, die ik wil horen". „Ik zweer je, dat ik hem niet vermoord heb! Ik zweer het, ik zweer het! huilde de gevangene. „Wacht, wacht!" kermde hij, toen de ander de zakdoek opnam. „Weet je, wat er met Miss Rider gebeurd is?" De Chinees staafcte zijn beweging. „Met Miss Riger?" zei hij snel. (Hij sprak het woord uit als „Lider") Hortend, hijgend, ademloos vertelde Milburgh de ge schiedenis van zijn ontmoeting met Sant Stay. In zijn verwarring en geestelijke angst herhaalde hij niet alleen getrouw ieder woord, maar ook iedere intonatie en de Chinees luisterde met half geslotén ogen. Toen Milburgh geëindigd had, zetje hij de fles neer en deed de kurk erop. „Mijn meester zou wensen, dat de kleine vrouw aan het gevaar ontsnapt", zei hij. „Hij komt vanavond niet terug, dus moet ik zelf naar het ziekenhuis gaan jij kunt wachten". (Wordt vervolgd). De Engelsen zijn altijd een beetje bijzonder geweest. Da kon je het best merken aan die historie met de Boerenoorlog. Terwijl wij hier in Ne derland nog felle liedjes zongen, pap ten de Boeren en de Engelsen al weer broederlijk met elkaar aan. Ze willen nu het ook eens met de Duitsers proberen. In Wiltonpark, waar gedurende de oorlog Duitse krijgsgevangenen verblijf hielden, wordt nu regelmatig een opvoedings cursus gehouden 'voor mensen uit Duitsland. Er zijn er reeds een zes duizend geweest. En het resultaat schijnt heej goed te zijn. Als de Dui- sers in hun land terugkomen, richten ze Wiltonpark-clubs op en proberen hun plaatsgenoten er van te overtui gen dat de democratie nog zo gek niet is. Het gezegde, dat een gezonde geest slechts in een gezond lichaam kan huizen, wordt door tallozen aanvaard-, We kregen echter een dezer dagen een uitspraak voor ons van een Frans dokter, genaamd dr. Veron, die een ander licht o'P de zaak werpt. Dr. Veron beweert, dat een te- grote oefening en vermoeienis der spieren de kracht van het verstand vernietigt en verminderd. Wanneer we soms de woeste tone len op sportvelden zien, zouden we haast geneig' zijn om de dokter te geloven. In ieder geval weten we niet meer, wat we ervan moeten denken. Nationale kolfwedstrijden te Langedijk officieus geopend r J.ANGENDIJK Vrijdagmiddag wer den de nationale kolfwedstrijden offi cieus geopend door de voorzitter vas „Vriendenkring", de heer G. Deute- fcom. Aanwezig waren de heer Schenk yice-voorzitter der Ned. Kolfbond, de j>urgemeester van Langedijk, en het Pagelijks Bestuur der Ned. Kolfbond. De wedstrijden worden dit jaar gehou den in e kolfbaan van „Concordia". In zijn openingswoord heette de heer Deutekom alle aanwezigen welkom en yrees op het v,ele werk, dat verzet moest worden eer de wedstrijden kon den worden gehouden. De sociëteit en het bestuur hadden hierbij alle mede werking ondervonden en spr. sprak hiervoor zijn dank uit. De afslag werd vervolgens door bur gemeester Schelhaas verricht, zowel met gummi als met sajet. De wedstrijden Over het algemeen zijn er geen bij zonder goede partijen gespeld. Ver scheidene spelers bleven ver beneden hun gemiddele, maar dat is met de 'grote wedstrijden op de erste dag wel vaker het geval. Aanvankelijk kon niemand een serie van 40 maken.e maar tenslotte glukte het de her C. Groot 45 punen bij elkar te slaan. De hoogste serie werd gemaakt door de heer de Rijke met 50 punten. Het totaal lag eerst geruime ijd op 87 pnt. maar de beste prestaie werd 's avonds verrich door de heer K. Jes, die in twee series gummi in totaal 92 pnt slog. Er werden twee atracieprijzen uigereikt, van welke de heer Schenk de eerste won (bstemd voor de kolf- ver., die in één serie in totaal 11 pnt had gemaakt en de tweede verd ver overd door d heer P. Wijdenes. De geetaillerde uitslagen luidden: Jn. Blom 87 pnt- L. Dekker 72 pnt; C. Jongsma 78 pnt; Th. Maars 68 pnt; St. de Rijke 77 pnt; Jac. Prijs 51 pnt; S. Timmerman 58 pnt; G. Greeuw 47 pnt P. Wijdenes 57 pnt; C. Liefhebber 63 pnt; Jn. Snijders 75 pnt; Jn. Bergen 78 pnt; W. Kuin 74 pnt; C Groot 89 pnt; Jb. Beers 69 pnt; G. Dirkmaat 56 pnt; P. Beers 48 pnt P. Beers 41 pnt; P. Waker 60 pnt; W. Kuyt 50 pnt; A. v. d. Pijl 67 pnt; S. Klaver 77 pnt; KI. Jes 92 pnt; Fl. Blauw 88 pnt; P. Ka- ter 60 pnt; P. Voorna 69 nt. Feestavond van de Langedijker Middenstand LANGEDIJK De winkelattractie, die door de Langedijker neringdoen den ter gelegenheid van de Jubileum feesten werd georganiseerd, werd Donderdagavond afgesloten met een feestelijke bijeenkomst in Concordit. Hierbij waren uitgenodigd: 't Cen traal Oranjecomité, de burgemeester en secretaris der gemeente Langedijk, de deelnemende neringdoenden en be sturen der Middenstanersorganisaties. De avond werd geopend door de hr J. Keizer, die in zijn openingswoord er op wees, dat de winkeliers van de Langedijk met de uitgeschreven étala ge-wedstrijd een goede indruk heb ben gemaakt. Eén en ander was boven verwachting geslaagd. Hierna werden de prijzen van de étalage-wedstrijd uitgereikt en kon de heer A. J. de Groot uit Broek op Lan gendijk niet alleen de eerste prijs, maar ook de wisselprijs, uitgeloofd door de Nieuwe Langedijker Courant in ontvangst nemen. Hierna bracht het gezelschap v. Zelst-Klinkert het eerste gedeelte van een non stop revue „Daar gaat-ie dan". In de pauze vond de trekking plaats van de attractie, waaraan tal Enorme voorraden boter, vlees en eieren worden langzaam door het vuur verteerd in de brand, die Zaterdagochtend werd ontdekt in de koelhuizen „Amerika" en „Australië" van het Blauwhoeden- en Vrïeseveem aan de Oos telijke Handelskade te Amsterdam. Met alle beschikbare materiaal bestrijdt de brandweer het vuur, dat met enorme rookwikkeling gepaard gaat Een luchtfoto van het brandende complex. rijke mooie prijzen waren verbonden. De artisten werkten daarna het tweede gedeelte van het programma af me een weergaloos élan. De aan wezigen, die zich een plaatsje hadden weten te veroveren, kunnen de Lan gedijker winkeliers dankbaar zijn voor een schitterend geslaagde avond. WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1948 Hilversum I 301 m 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7,45 Een woord voor de dag; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Symphonisch concert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Lichte klanken; 12.00 Ancöra- trio; 12.33 NCRV-koor; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 13.45 Engels con cert; 14 30 Ensemble Lachmann; 15.00 Jeugdconcert; 16.00 Postzegelpraatje; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Zangrecital; 18.00 Ohr. muziekver.; 18.30 Ned. Str. krachten; 10.00 Nieuws; 19.15 NCRV- kwartet; 20.00 Nieuws; 20.15 Radio- Philharmonisch orkest; 21.20 Leven en werken van Jhr. de Savcrnin Lohman 21.40 Kerkkoor; 22.10 Sanssoucci; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m 7 DO en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 8.50 Voor de vroU)W; 9.00 Werken van Rossini en Rimsky-Korsakow; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Voor de vrouw; 11.00 Populair nonstop; 12.00 Malando speelt; 12,30 Johan Jong, orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Metropole-orkest; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Kamermu ziek; 15.00 „De herberg halverweg" hoorspel; 15.35 De Regenboog; 16.00 De Roodborstjes; 16.15 Het stond in de krant; 1645 Vragen staat vrij; 17.15 Miller-sextet; 18.00 Nieuws; 18.30 RVTJ-uitzen ding; 19.00 NJG-uitzen— ding; 19.30 Voor de jeugd; 19.45 Le zen in de bijbel; 20.00 Nieuws; 20.15 Operaconcert; 21.15 „Artistenflat in Mei", hoorspel; 21.55 Nu en morgen, cabaret; 22.45 Van boek tot boek; 23.00 Nieuws. We dachten, dat het uit de ijd was. Maar we zijn tot de conclusie geko men, dat he oude vermaak in som mige plaatsen nog volledig in ere is. Alleen is het een beetje gemoderni seerd. De meisjes vragen nu - eerst thuis of het goed is, dat er een vrijer komt en dan telefoneren ze de uitslag aan de sollicitant.. En de afstand speelt geen rol meer. Zo hoorden we deze week van een telefoontje tussen Nieuwe Niedorp naar de Schermer. We hopen over de resulaten nog eens nader te horen. 56 Niemand trok zich echter iets aan van deze vreselijke bedreiging en dit scheen den goeden burgervader zo te verdrieten, dat hij de daad bij het woord voegde hij schoot! Zo'n harde knal kan wonderen te weeg brengen, maar in dit hete ge. vecht hoorde niemand iets, niemand behalve Jimmy Brown. Dat is het startschot, dacht Jimmy. „En nu moet ik weg wezen. Dat heb« ben ze me uitdrukkelijk op het hart gedrukt". Die Engelsen hebben trouwens nog meer van die rare liefhebberyen. Zo liggen ze nog al overhoop met de Jo den. En een hele poos geleden wer den er een paar schepen met Joden uit Duitsland aangehouden. De Joden werden na tal van omzwervingen weer naar Duitsland teruggebracht, waar ze in een kamp opgesloten wer den. Het waren er zo ongeveer 4500. Dus niet zo erg weinig. Nu trok het de laatste tijd de aan dacht van de omwonenden, dat er tel kens groepen Joden langs de wegen liepen. De aandacht der betrokken autoriteiten werd er op gevestigd. Er zou een onderzoek ingesteld worden. Gelukkig duurde het een hele poos voor het onderzoek werd ingesteld. En toen het dan eindelijk gebeurde, bleek, dat er in het hele kamp geen enkele gevangene meer te vinden uas. En ook buiten het kamp konden ze niet worden opgespoord. Waarschijn lijk hebben de Engelsen gewetens wroeging gekregen over die opsluite- rij. En hebben ze het zo goed willen maken. Inderdaad een elegante op lossing. September 1940. Hitier heeft voor de radio gesproken. Hoogst verbol gen. Want het vredesaanbod is door Engeland afgeslagen en dus is hij bij na wel genoodzaakt om een offensief tegen Engeland te beginnen. Dus maar redevoe.cn Londen zou ausra- diert worden. Weggevaagd. Inderdaad hebben de Duitse eska ders tal van verwoestingen in Londen aangericht. Het heeft er gespannen. September 1948. Volgens een radio uitzending van de BBC zullen voor het eind van het jaar alle geheel of gedeeltelijk verwoeste huizen ia Lon den weer „daargesteld" zijn. Dat *s anders dan in Duitsland. Een grote mond kan niet altijd bogen op het beste resultaat ECHTVRIENDEN De trein staat op het punt om te vertrekken. In de coupé zit naast an dere mensen het hoofd van de echt vereniging. Op het perron staat in druk gesprek met naar alle waar schijnlijkheid een zuster, zijn echt vriendin. De echtvriend ergert zich onmatig aan het afscheid, dat hem zichbaar te lang duurt. Hij begint te moperen, gelijk het een goede echtvriend be taamt. Overtuigend, zonder hatelijk te worden. De echtvriending geeft beur telings een heftig antwoord aan de man in de coupé en een lieflijk antwoord aan de zuster buiten. Het pubüek, dat zich amuseert, be gint zich ermee te bemoeien. Ook hier twee kampen. Eindelijk zet de trein zich in beweging. De echtvriendin schommelt naar haar plaatsje. Dan zegt ze: „Toe Jan, moet je nou nog niet even wuiven?" De echtvriend is reeds weer verte derd en maakt aanstalen. Dan echter hoont het publiek: „Ja, toe Jan, doe dat even". Dat is de maat die de em mer doet overlopen. Nijdig ploft hij op de bank neer en zegt tot grote vreugde van de aanstokers: „Verrek jij met je flauwe kul". Dan kijken de echtge noten elkaar aan en beginnen beiden hartelijk te lachen. Ze hebben het al eens eerder bij de hand gehad! Misschien herinnert u zich Fanny nog wel. Onze Fanny. Dat Hollandse vrouwtje, dat zo hard kon lopen. Nou om u de waarheid te zeggen, twijfelen we een beetje aan haar. Want laat ze me nou als beloning voor dat harde lopen van haar buren een fiets gekr- gen hebben. Natuurlijk gunnen we haar die fiets graag. En we vinden 't ontzettend leuk, dat de buren zo goed voor haar gezorgd hebben. Maar we hebben ons zelf de vraag gesteld, als je nou zo hard lopen kan waarom heb je dan toch eigenlijk een fiets nodig. We vragen ons met zorg af, of ze reeds begint af te takelen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3