Iktnaaidei' N HOLLANDSE PERS 1945 Stad en Platteland Sinds Woensdag stegen te Parijs geen Franse vliegtuigen op P. Gelder kolf kampioen van Nederland Gratis 5e JAARGANG No: 1333 VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1948 Uitg. voor de Stichting De Vrye Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur-. J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 Het is een eenvoudige slagzin, die de Alkmaarse Middenstand dit Jaar in zijn wapen voert. Maar met deze ene leuze, met die eenvoudige woorden: „Stad en plat teland reiken elkaar de hand", heeft men een verhouding geschetst, zoals die in brede kringen vurig wordt verlangd. Een verhouding ook, die iR vele streken in de loop der jaren van zelf is gegroeid of op andere wijze tot stand is gekomen. Stad en platteland zijn, vooral in deze moeilijke tijden, niet van elkaar te scheiden, zij mogen niet zonder meer gescheiden worden en naast el kaar, of ten koste van elkaar, afzon derlijk leven. Burgemeester Wytema: ..„verweven met het platteland".. Alkmaar, het natuurlijke middel punt van een wijde streek, met elke vezel aan het platteland vergroeid, Alkmaar weet, dat er tussen stad en platteland geen kloof bestaat. Alkmaar kan zich ook met recht „de koopstad van Hollands Noorder kwartier" noemen. Het was ter gelegenheid van de installatie van mr. dr. H. J. Wy- tema tot burgemeester van Alk maar, dat de loco-burgemeester, de hr. G. van Slingerland zeide: „Het is steeds het streven van de Vroed schappen tijdens de republiek en van de latere gemeentebesturen ge weest, om deze centrale positie, die Alkmaar inneemt ten opzichte van haar omgeving, te behouden en te versterken. Zoals de omstandigheden thans lig gen, kan Alkmaar als centrum van Hollands Noorderkwartier een goede toekomst tegemoet gaan. De stad heeft daarvoor (zo zeide de heer van Slingerland tot burgemeester Wyte- ma) Uw hulp nodig; zij vraagt in de persoon van de burgemeester wijs heid, kracht, toewijding en geduld om de kansen voor Alkmz_ waar deze aanwezig zijn, te grijpen". Burgemeester Wytema wij slaan er zijn installatie-rede nog eens op na zal de eerste zijn, om de slagzin van de Alkmaarse Middenstand te onderstrepen. „Een stad als Alkmaar, welker eco nomische belangen zo zeer verweven zijn met die van het omringende plat teland, kan zich niet veroorloven een eigen leven te leiden, los van of zoals wel eens geschied is, ten koste van het platteland. Haar bronnen van in komsten en die harer ingezetenen dreigen verstopt te raken als de agra rische omgeving kwijnt. Ben ik goed ingelicht, dan wordt deze mening in Alkmaar in brede kring gedeeld. Dit kan mij niet anders dan verheugen, omdat het van het grootste belang is, dat op een zo gewichtig punt van bestuursbeleid de inzichten van stads bestuur en inwoners convergent lo pen naar het ene doel: de bevorde ring van de welvaart der stad". Tan Malakka weer vrij Antara meldt uit Djogja, dat de Re_ publikeinse premier, Moh. Hatta, in de zitting van het werkcomité van het K.N.IP. heeft bekend gemaakt, dat Tan Malakka, Abikoesno en Soekarni bij vonnis van het landgerecht te Solo in vrijheid zijn gesteld. Dit geschiedde wegens „gebrek aan voldoend bewijs" DROOG WEER Over het algemeen veel bewolking maar droog weer Matige langs de Waddenzee tijdelijk krachtige Weste lijke wind. Weinig verandering van temperatuur Weer onrusten in Frankrijk In Frankrijk neemt de onrust weer hand over hand toe. Van het Parijse vliegveld Le Bourget kon gister geen enkel toestel van de Air France van de grond komen omdat al het grondporsoneel in staking is gegaan om looneisen kracht bij te zetten. Overal uit het land worden grotere en kleinere stakingen gemeld en geleidelijk worden de getallen groter. Buitenlandse toestellen landen op en vertrekken van Le Bourget nog ongeveer normaal, doch ondervinden wel moeilijkheden. Op het vlieg veld Orly is de situatie gelijk. Over het algemeen verlopen de stakingen vri» rustig. Franse pers ongerust Alle Franse bladen houden zich uit voerig bezig met de nieuwe arbeids onrust in bet land. „Combat" schrijft: „Hoe langer men zal talmen met de aanpassing der lo nen, hoe scherper de maatschappelij ke tegenstellingen zullen worden, het geen buitengewoon nadelig is voor de productie en een ware ramp betekent voor het land" „Wat ons het meest verontrust", al dus de „Liberation", „is het feit dat men niets van een geneesmiddel, zelfs niet van een kalmerend middel be merkt. De toestand is het resultaat van maandenlang aarzelen, uitstel en gebrek aan energie om de vereiste daad te stellen". In een hoofdartikel van de „Figaro" wordt gezegd: „De eisen der arbeiders mogen in beginsel wettig genoemd worden, doch de agitatie en de stakin gen lossen het probleem niet op". Ook volgens de JPopulaire" dienen de lonen te worden aangepast. „1'Aube" schrijft: „De MRP zal Queuille steunen bij zijn pogingen de Franse economie uit het moeras te redden, doch uiteraard zouden de schoonste redevoeringen afstuiten op het ongeduld en de moeheid der be lastingbetalers als de regering niet het voorbeeld geeft door wezenlijke bezui nigingen in te voeren alvorens 80 mil- liard meer aan het land te vragen". Bij de Amsterdamse Droogdok My ligt een 8.000 tons schip, dat nu nog de naam „Luxor" draagt, maar binnenkort zal worden omgedoopt in ,,Neg„ ba". Het schip is door de regering van Israël aangekocht en wordt het vlag- geschip der Israëlische handelsvloot. Op 5 October vertrekt het uit de Amsterdamse haven om koers te zetten naar Tel Aviv met o.a. de 500 jood se kinderen aan boord, die, afkomstig uit Oost-Europa, ongeveer een jaar te Apeldoorn hebben doorgebracht. Italiaanse koloniën voor de U.N.0. Het probleem van de Italiaanse ko loniën is, zoals wel te verwachten was, naar de Verenigde Naties ver wezen. Zoals te verwachten was, want de afspraak die de grote vier maakten toen het vredesverdrag met Italië was klaar gekomen, was, dat men voor de 15e September van dit jaar het eens moest zijn geworden over de zandwoestijnen in Noord- Afrika, die Italië eens zijn koloniën mocht noemen en zo niet, dan het geval aan de algemene vergadering van de U.N.O. voor te leggen. Het was ook wel te voorzien dat de po ging die te elfder ure werd gedaan om het nog eens te worden op niets zou uitlopen want geen van de vier partners had enige reden om zijn eenmaai ingenomen standpunt te la ten varen of het aan te passen bij de opinie van een der anderen. En toch wijzigde een van hen plot seling zijn oordeel op een moment dat bet al vaststond dat de U.N.O. er bij gehaald zou worden. Wysjinski verklaarde, dat de Sovjet-Unie voor een internationaal voogdijschap was en liet daarmee Togliatti permit teer de uitdrukking in zijn hemd staan. Waarom deze koerswijziging? Omdat de Italiaanse verkiezingen nu eenmaal toch achter de rug zijn en de Italiaanse „volksdemocratie" voor lopig nog niet in zicht? 't Zal een der redenen geweest zijn maar enige andere, de voor de hand liggende, zy'n, dat straks het nieuwe standpunt ook voor de U.N.O. verdedigd kan worden, dat de Sovjet-Unie hier waar schijnlijk wel medestanders vindt en dat, mocht het plannetje er door ko men en Moskou mede in het bestuur er weer kansen zijn voor de toe komst. Diplomatie is in een opzicht hetzelfde als regeren, het is: voor uitzien. Wat betekent het bezit of de me dezeggenschap over deze gebieden? Niet: grondstoffen, industrie, handel, of volkeren die een sleutelpositie in nemen. Lybië. Eritrea cn It. Somali- land, het zijn geen rijke woonsteden: de vloer is er van stuifzand. Maar hun ligging heeft grote strategische betekenis. Lybië vooral, met zijn lan ge kustlijn aan de Middellandse Zee. Hoe zijn nu de verschillende stand punten? Engeland heeft indertijd mon deling beloofd aan de bevolking, dat zij niet meer onder de Italianen zal komen en Engeland heeft er geen en kel belang bij om onder dit gege ven woord uit te komen. Frankrijk voelt echter bitter weinig voor de aanwakkering van zelfstandigheids. Van ander ras Dat het rassenprobleem- in de Ver. Staten nog altijd niet aan een oplos sing toe is, ook niet in intellectuele kringen, 'blijkt uit een incident, dat een dezer dagen te Washington plaats had. Tijdens een vergadering, waarbij niet minder dan president Truman liet woord zou voeren, was ook de Abessijnse gezant, prins Ras Imroe, een neef van de keizer van Abessinië aanwezig. Hij had nauwelijks plaats genomen of een zaalwachter verzocht de prins zich te verwijderen en plaats te nemen in de voor negers bestem de afdeling.... Later betuigde het bestuur der vereniging spijt voor het gebeurde. Ongeveer tezelfdertijd- werd in Co_ vington (Virginia) de negerbokser Norvell Lee gearresteerd. Lee ver tegenwoordigde zijn land op de Olym pische Spelen te Londen. Zijn „mis daad" was, dat bij in een locaaltrein „elders had plaats genomen dan hem rechtens was toegestaan". Mr. Stikker: Communisme is een wereldprobleem Naar Reuter meldt, heeft de Neder landse minister van buitenlandse za ken, mr. D. U. Stikker, bij zijn aan komst te New York verklaard, dat „de communistische woelingen in Oost Indië alle deel uitmaken van een we reldplan". „Ik hoop, dat de Ver. Staten een stand punt zullen innemen ten aanzien van de communistische bedreiging in Oost Indië, juist als in de Berlijnse crisis. Het communisme moet als een wereld probleem beschouwd worden". LUNSHOF GEEFT NOG NIET OP Dinsdag zal de journalist H. A. Lunshof voor de Hoge Raad verschij nen. De heer Lunshof, die weigert de naam te noemen van degene, die hem de notulen van Linggadjati heeft yer- fjj-ekr, werd hiervoor door het ge- ^wcütshof te Amsterdam tot f 10. boete veroordeeld, van welke uit spraak hij op 21 September in hoger beroep komt Mr. Gerbrandy Jr. zal als raads man optreden. WINKELS IN DE OPENLUCHT De Poolse hoofdstad, Warschau, heeft zwaar onder de slagen van de oorlog geleden en grote gedeelten van de stad liggen nog in puin. Reeds is men op verscheidene punten met de wederopbouw begonnen, maar vele winke liers zijn nog verplicht hun zaken in de openlucht af te doen. Zo bekeken hebben onze zakenlieden nog niet te klagen! TEXTIELPUNTENKAART VA 705 WORDT ONGELDIG Het C.D.K. vestigt er de aandacht op, dat de punten der oude textiel- kaarten VA 705 na 23 October a.s. niet meer geldig zijn. De punten der in omloop zijnde kaarten VA 804 blij ven voorlopig geldig. UNAC-PRIJSVRAAG BRACHT 10.000 OP De juiste oplossing van de UNAC- radio-prijsvraag luidt: „Het schilderij is overgeschilderd". Naar de UNAC mededeelde is men bij de beoordeling van de 20.000 op lossingen zeer soepel geweest, zodat tien procent als beslist fout werd aan Daar er geen onkosten voor gemaakt zijn de AVRO gaf de zendtijd en de dagbladen schonken gratis adverten tieruimte bedraagt de opbrengst 10.000, een resultaat dat de UNAC lager achtte dan de verwachtingen. Buitenlands Overzicht bewegingen met het oog op het ge vaar van besmetting in de eigen aan grenzende gebieden en is dus voor teruggave aan Rome. De Sovjet_Unie deelde dat standpunt uit oppertuni- teitsoverwegingen, die nu hun gel digheid verloren hebben en de Ver. Staten voelen het meest voor het Britse standpunt, dat bij gebrek aan overeenstemming voor een gouver neur uit het viertal, de Westerse Unie het toezicht maar op zich moet nemen (wat in de practijk toch op minstens vijftig procent voor Enge land neerkomt). Een goede kluif voor de U.N.O. waarvan misschien een kleine meer derheid voor het Russische als „eer lijkste" standpunt gaat voelen wan neer tenminste de Ver. Staten het risico niet te groot achten. En dat zullen de beraadslagingen wel leren. A. H. „Ons Genoegen" (gummi) en «K.V.P. Barsingerhorn(sajet) wonnen korpskampioenschappen LANGEDIJK De grote nationale kolfwedtrijden werden besloten met de traditionele prijsuitreiking en als toegift een feestavond. Het beeft er nog om gespannen welk corps de beker mee naar huis zou mogen nemen en tenslotten heeft „Ons Genoegen" met 2 pt. „Gezellig Samenzijn" over troefd. In de personele wedstrijd veroverde de heer P. Gelder met 150 pt. de kampioenstitel. Tweede werd S. J. Dekker uit Wognum, die zich met een achterstand van 2pt. de titel zag ontgaan. Het heeft de laatste dag dus aan spanning niet ontbroken en de vele toeschouwers hebben waar voor hun geld gekregen! DE STRIJD OM DE EER „Ons Genoegen" heeft het corps kampioenschap niet zonder meer ca deau gekregen. Want de zwaarste mededinger, „Gezellig Samenzijn", heeft de beker tot het uiterste ver. dedigd. Bij het beëindigen der twee de serie stond „Ons Genoegen" t"wee punten voor en de algemene verwach ting was, dat „Gezellig Samenzijn" deze achterstand nog wei in zou kun nen lopen. Toen „Ons Genoegen" de derde serie had geslagen was 't pun tental 419. Nadat eerst nog de corp sen van „Vriendenkring" en „Onder Vrienden" bewezen hadden, dat zij dit jaar niet tot de besten zouden be horen, kwam „Gezellig Samenzijn" in de baan. Na de eerste klap had het corps 2 punten winst gemaakt De tweede beurt liet de winst ongewijzigd. De derde slag bracht het ongeluk: 8 pt. verlies. Bjj üe vierde slag werd het verlies nog zwaarder en de kans ver keken, want 35 punten in één slag slaan zelfs Jie eerste klassers uiterst zelden. Het corps bracht het tot 32 (wat niettemin zeer goed was!) en daardoor kon „Ons Genoegen" de be ker mee naar huis nemen. DE PERSONELE STRIJD De strijd om de kampioenstitel voltrekt zich bijna altijd minder op vallend. Maandag stond P. Gelder al boven aan de lijst met 104 pt. en hij behaalde er Dinsdag 46 pt. bij. Maar G. Teeling bedreigde hem nog altijd met één punt achterstand en zo deze kolver ook zijn derde serie had gesla gen, zou het misschien anders gelo pen zijn. En misschien niet, want kolven is wat men noemt „raar werk". DE PRIJSUITREIKING Een uur over tijd want zolang hadden de wedstrijden geduurd werd begonnen met de prijsuitreiking De heer Mallekote hield een korte toespraak en maakte daarna de prijs winnaars bekend. De volledige uitsla gen luiden: KorpSen (gummi) 1 „Ons Genoegen" (Nrd.-Scharwou_ de) 419 pt. Winnaars der Wisselbe ker en dé" le korpsprijs met de 3 kleine medailles voor de korpsleden persoonlijk. 2 „Gezellig Samenzijn" (Zd-Schar_ woude) 417 pt. Tweede korpsprijs met de 3 herinneringsmedailles voor de korpskolvers. 3 „Vriendenkring" (Nrd_Scharwou de) 401 pt. Medaille van de Gemeen te Langedijk. (Zie vervolg op pagina 4) Haiderabad verzoekt Veiligheidsraad snel op te treden In Parijs is gistermiddag de Vei, ligheidsraad bijeengekomen. Haide rabad stond op de agenda, doch het ging er eerst alleen nog maar om te beoordelen of de kwestie onder de bevoegdheden van de Raad valt. Chi, na's afgevaarigde wilde zelfs dit punt uitstellen, doch z'n voorstel werd met één stem tegen en tien onthoudingen verworpen. Nadat de Britse voorzitter Cadogan op verzoek van de Russische opvol ger van Gromyko, Malik, een uiteen zetting had gegeven van de voorge schiedenis, kon er weer gestemd wor den, nu over het al of niet overgaan tot de besprekingen. Met 8 stemmen voor en 3 onthoudingen werd de voor lopige agenda aangenomen, waarna vertegenwoordigers van India en Haiderabad tot de zitting werden toegelaten. In 'n bezadigde toespraak verzocht de vertegenwoordiger van het aangevallen land om „snel, gezag hebbend en vastberaden optreden" van de Veiligheidsraad, nadat hij rie aanval had beschreven als een plan, waarvan de gevolgen zorgvuldig zijn nagegaan en dat weloverwogen :s aanvaard. „WATERMAN" VERTREKT VANDAAG Het troepenschip „Waterman" zal van daag met aflossingdetachementen De- horende tot het Kon. Ned. Ind. Leger, de Kon. Marine en de Kon. Land macht uit Rotterdam naar Indonesië vertrekken. Abonneert U zich vandaag nog op ons blad! U ontvangt de krant dan totl Oct. a.s. gratis I Tornado teistert Japan In Japan heeft een geweldige tor nado gewoed. De schade is zeer aan zienlijk: een duizendtal huizen in de buitenwijken van Tokio staan onder water, het spoorwegverkeer tussen Tokio en Osaka is verbroken, de scheepvaart ligt stil en uitgestrekte rijstvelden staan blank. De stortregens teisteren nog steeds de streek en de stormwind is nog niet in kracht afgenomen.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1