Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Optimistische klanken voor het herstel in ons land 5E JAARGANG N° 1336 DINSDAG 21 SEPT 1948 Soekarno met bijzondere volmachten bekleed Waarschuwing voor emigratie Uit*, voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ct. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 De eerste troonrede van Koningin Juliana Voedselpositie wordt beter; begroting '49 toont gunstiger beeld Leden der Staten-Generaal. Slechts korte tijd is verlopen sedert ik, nadat mijn Moeder afstand deed van de troon en de regering door my werd aanvaard, in uw mid den de eed aflegde en werd ingehuldigd. - Met dankbare ontroering en dankbaarheid denk ik terug aan de wijze waarop het 50 jarig regeringsjubileum van mijn Moeder werd ge vierd en bij de troonswisseling alom uiting werd gegeven aan warme gevoelens van aanhankelijkheid tenopzichte van haar en aan de wy_ ze, waarop men mij heeft welkom geheten. De herinnering aan dit al les zal mij sterken bij het vervullen van de taak, die op mijn schou ders is gelegd. Groot zal de inspanning zijn, die van ons allen wordt gevergd om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, waarvoor het - nog zo zwaar onder oorlogsgevolgen lijdende Koninkrijk gesteld is in de wereld, die nog geen wezenlijke vrede kent. Aldus ving koningin Juliana haar eerste troonrede aan. hedenmiddag bij de plechtige opening van de Staten-Generaal in de Ridderzaal te Den Haag. Hare Majesteit vervolgde aldus: onze ernstige wil om aan de gerecht, vaardige vrijheidsaspiraties der volke. ren overzee te voldoen op een wijze, die tevens waarborg biedt voor recht en veiligheid, ook internationaal in toenemende mate begrip ontmoet. Nog steeds moeten in Indonesië zware of fers worden gebracht. Hulde zij hun gebracht, die en hierbij denk ik in het bijzonder aan de strijdkrach ten ter zee. te land en in de lucht veelal onder moeilijke omstandighe- met geduld volharding hun plicht vervullen. Met eerbied ge denk ik hen, die daarbij het offer van hun le^en brachten, terwijl mijn warme medegevoelen uitgaat naar hun nabestaanden. Een krachtig optreden tegen orde- en rustverstorende ele menten blijft noodzakelijk. Een regeling van de rechtspositie van ambtelijke en particuliere werk nemers onder het nieuwe bestel is In voorbereiding. De Nederlandse en Surinaamse re geringen beraden zich op een regeling van hetonderlinge bet lingsverkeer Het- ligt bet voornemer, om ook rr.et de Nederlandse Antillen soort gelijke regelingen treffen. SAMENWERKING IN EUROPA „De grote verwachtingen, die de samenwerking der geallieerden in de strijd had opgewekt ook ten aanzien van samenwerking in de vrede, zijn niet in vervulling gegaan. Scherpe tegenstellingen blijven zich openba ren. De regering zal voortgaan om in het kader der Verenigde Naties te streven naar versterking der interna tionale gemeenschapsgedachte. Bijzon dere aandai'it wijdt zij aan de ont wikkeling van de kernen van inter nationale aaneensluiting, die in de U-' t"ssen Nederland, België en Luxemburg en de samenwerknig der tijf mogendheden ingevolge het ver drag van Brussel, reeds haar levens vatbaarheid hebben bewezen. Een^ spoedige totstandkoming van di Economische Unie met België en Luxemburg acht de legering van groot gewicht.Zij werkt met kracht mede aan het wegnemen van de hin derpalen, die aan de realiseftniT dfer Unie in de wtg staan. Ook op sociaal-cultureel gebied "wordt nauwer samenwerking binnen de Benelux, zowel als in verband met bet vijf mogendhedenverdrag voorbe reid. In het bijzonder op D gebied van de gezon j'.heidszorg is de werk zaamheid van Nederlandse zijde in de internationale Sfeer toegenomen, mede door de totstandkoming van de Wereld Gezondheids Organisatie. De toestand van 's lands financiën noopt er toe de militaire krachtsin. spanning, voor wat betreft de land macht, vrijwel uisluitend te blijven richten op het in Indonesië onder houden van een voor haar taak be rekende krijgsmacht. Voor zover be- 'tra' de Koninklijke Marine en de luchtstrijdkrachten wordt daarnaast een begin gemaakt met de vorming Van een bijdrage aan de gemeenschap- pr':ike verdediging van de vijf door het pact van Brussel verbonden West Europese mogendheden. De nieuwe rechtsorde In aanslui 1 g aan de Kortelings tot stand gekomen grondwetsherziening zal krachtig worden voortgewerkt aan he- sehepoen van een nieuwe rechts, orde tussen Nederland, Indonesië, Su riname en de Nederlandse Antillen, ter verwerke'ijking van het gerecht vaardigde streven der volke en over zee naar vrijheid, gelijkheid en zelf standigheid. Met verheuging mag worden gecon stateerd, dat de staatkundige opbouw v de federalistische gebieden in In- donsië gestadige voortgang heeft ge vonden. In al deze gebieden kan ook een bevredigend, zij het onderling ge varieerd, herstel van het economisch leven worden waargenomen. De verhouding tot de Republiek blijft bij voortduring zorg baren. De grondslag van de Renvillebegin- selen gevoerde onderhandelingen heb ben nog niet de zozeer gewenste op lossing kunnen brengen. De herhaalde bemoeienis van de Veiligheidsraad met de Indonesische kwestie, ook nadat een Commissie van Goede Diensten in Indonesië haar Werkzaamheden was begonnen, heeft niet steeds bijgedragen tot een wel overwogen behandeling vao de inge wikkelde vraagstukken, welke zijn ontstaan door de groei van nieuwe verhoudingen in Zuid Oost Azië. Vertrouwd mag intussen worden, dat Itsfvmwwuw.t WISSELEND BEWOLKT Wisselend bewolkt met enkele ver. spreide regenbuien. Langs de Wad den-eilanden tijdelijk harde, overigens matige tot krachtige Noord-Westelijke wind. Iets kouder. Dank aan Amerika Het in de naaste toekomst wederom sluitend maken van de betalingsba lans met het buitenland blijft een voorwerp van aanhoudende zorg. Hoewel de resultaten, die tot nu toe, dank zij een gemeenschapelijke krrchtsinspanning, konden worden be reikt, tot dankbaarheid stemmen, moet nog een moeilijke weg worden afge legd. Nog steeds moet in belangrijke mate een beroep worden gedaan op vreemde hulpmiddelen. Indien de Amerikaanse hulpverlening niet tijdig vare geschied, zou een ernstige terug slag in het herstel van de volkswel vaart onvermijdelijk zijn geweest. Ons land is dan ook grote dank ver schuldigd aan het Amerikaanse volk, dat op grootse wijze zijn daadwerke lijke belangstel!lier voor Europa toon? MEER PRODUCEREN Zowel uit een oogpunt van export bevordering als ter waarborging van voldoende werkgelegenheid voor de steeds .groeiende bevolking is krach tige industrialisatie dringend nood zakelijk. Hoewel de regering de tech nische vraagstukken, die hierdoor worden opgeroepen, geenszins onder schat. is zij van mening, dat het in dustrialisatie vraagstuk in de eerste plaats een economisch probleem is. Zij acht het daarom een be' ngrijk deel van haar taak, voorzover dat in haar vermogen ligt, economische om standigheden te scheppen, die het be drijfsleven tot een gezonde uitbrei ding der industriële capaciteit prik kelen. Op het gebied der producti" en dei- consumptie zal al het mogelijke wor den gedaan om meer normale verhou dingen te herstellen, een en ander naarmate de deviezenpositie zulks toe laat. Afneming van de schaarste zal het mogelijk maken de overheidsbe moeiing met het bedrijfsleven te ver minderen. Beperking van dc invoer zal echter, als gevolg van het tekort aan buitenlandse betaalmiddelen, nog onvermijdelijk blijven. De indiening van verschillende wets ontwerpen op het gebied van de midiöenstandspoHtiek is in de loop van dit zittingsjaar te verwachten. Gestreefd wordt naar verbetering van de materiaalpositie in de bouw nijverheid en mede daardoor naar opvoering van de arbeidsproductivi teit, teneinde het bouwprogramma, speciaal voor wat betreft woning- en bedrijfsbouw, te kunnen vergroten. NAAR EINDE VAN DE LEVENS MIDDELEN SUBSIDIES Met het oog zowel op de voorberei ding van de Economische Unie met de Benelux-partners als op de nood zakelijkheid tot verlichting van de lasten voor de schatkist, zullen de subsidies op levensmiddelen worden verminderd of beëindigd. De rege ring zal daarbij nauwgezet rekening houden met gevolgen daarvan voor de kosten van levensonderhoud en bij de te volgen loonen prijspolitiek de instandhouding, van sociaal ge rechtvaardigde en economisch ver antwoorde loon- en prijsnormën blij- ve bevorderen. SOCIALE ZORGEN De zorg voor de behoeften van de kinderrijke gezinnen heeft de bijzon dere aandacht van de regering. Over wogen wordt op welke voet aan daar toe door werkgevers in het leven, ge roepen fondsen gelegenheid is te ge ven uitkeringen te doen in individu ele gevallen, waarin mede als gevolg van de omvang van het gezin de in komsten beneden het sociaai gerecht vaardigde peil blijven. Voorts is een wijziging van de wettelijke kinderbij_ slagregelingen in overweging, tenein de in die regelingen de nodige cor recties aan te brengen. In aansluiting aan een enkele maanden geleden uitgebracht rapport wordt een algemene herziening van de sociale verzekeringen ter bevordering van meer eenheid en tot uitbreiding dier verzekeringen tot daarvoor in aanmerking komende groepen van zelfstandigen verder voorbereid, me de teneinde te voorzien in een duur zame regeling ten behoeve van de Ouden van Dagen bij beëindiging van de fhans geldende tijdelijke voorzie ning. De voorbereiding va^ een wets ontwerp op de ziekenfondsen, zomede van een nieuwe wettelijke organisa tie van de gezondheidszorg, zal met bekwame spoed wordenvoortgezet. Krachtige landbouwpolitiek De landbouw politiek van de rege ring zal gericht zijn op verhoging van een rationele bodemproductie, op in tensivering van het landbouw be drijf, alsook op het verzekeren van bestaanszekerheid van boeren en tuin ders in goed geleide bedrijven, mede door een zekere mate van productie- en marktordening, waarbij in het bijzonder aandacht zal worden ge schonken aan het vraagstuk van de .cieine boeren. Door voorstellen tot verbetering van de ruilverkavelingswetgeving en van de pachtwetgeving, alsmede door het beheersen van pacht- en koopprij zen verwacht de regeïing een doelma tig gebruik van de grond te bevor deren, Gezien de gunstige ontwikke ling van de binnenlandse productie en de toestand op de wereldmarkt mag een voortgaande verbetering in de voedselvoorziening worden ver wacht. Financiën baren wal minder zorgen Ofschoon de financiële toestand moeilijk js, vertoont de begroting voor 1949 een belangrijk gunstiger beeld dan die over het lopende jaar, een resultaat, dat ten dele werd verkre gen door gunstiger verwachtingen met betrekking tot de middelen en ander deels door beperkingen in de uitga ven. Met vooropstelling, dat de be vordering van de volkswelvaart van primair belang is en dat aan de ei sen der sociale rechtvaardigheid niet te kort mag worden gedaan, zal aan een verdere inkrimping van de over heidsuitgaven bij voortduring aan dacht moeten worden geschonken. In tussen dient er op te worden gere kend, dat voor het herstel van In donesië ook in het komende jaar 'n beroep op Nederland voor financiële hulp in de vorm van credietverlening zal worden gedaan. Hoewel dank zij de buitenlandse crediet verlening en Let verbeterde begrotingsbeeld het gevaar voor inflatie is geweken, dient te worden voorkomen, dat opnieuw inflatoire krachten de overhand krij gen. Zo zal met name in verband met de verdere afwikkeling der geldzui- vering voorzichtigheid moeten wor den betracht. VERLAGING VAN BELAS TINGEN Op het gebied der belastingheffing zal worden voortgegaan met een her. ziening in sociale en economisch zin. Enige verlaging van het tarief van de inkomsten_ en loonbelasting is in over weging, evenals een tegemoetkoming aan het b€»drijfsleven met betrekknig tot de berekening van de belastbare winst. Voorts zal gestreefd worden naar een vergroting van de rechtsze kerheid voor de belastingplichtigen en naar een vereenvoudiging van de bestaande belastingwetgeving. De ge- boden uiterste soberheid leidt er toe. dat in het komende jaar in hoofdzaak slechts werkzaamheden, die nodig zijn voor behoud van bestaande verkeers. verbindingen en andere waterstaats werken of ter voltooiing van reeds aangegane overeenkomsten, zullen kunnen worden uitgevoerd. De indij king der Zuiderzee wordt verder voor bereid. Op korte termijn kan de indiening worden verwacht van een wetsont werp betreffende samenwerking van gemeenten onderling en van gemeen ten met andere lichamen. De regeling van de verdeling van de taak en van de organisatie van de politie zal opnieuw onder het oog worden gezien. Daartoe zal een com missie worden ingesteld, welke de re gering op korte termijn advies zal hebben uit te brengen. Voorstellen zullen worden gedaan ter uitvoering van artikel 195a dei- grondwet. Aan een in te stellen commissie zal worden opgedragen de regering van advies te dienen omtrent vereenvoudi ging der pensioenwetgeving. Werden in het voorjaar 1948 enke'2 maatre gelen tot verbetering van de salaris sen-positie van het Rijkspersoneel aangekondigd en reeSs ten dele ge- effectueerd, de verwezenlijking van de toegezegde technische herziening kan. naar Let zich laat aanzien, bin nenkort worden verwacht. Het probleem der politieke delin quenten heeft de voortdurende aan dacht der regering. Een aanvang wordt gemaakt met de behandeling der gevallen van de jeugdiee delin quenten, ten aanzien van wie een on derzoek naar de mogelijkheid van re classering zal worden ingesteld. Liquidatie van de buitengewone maatregelen op het gebied van het recht en de r'-rhtsbedeling zal met kracht worden nagestreefd. Wettelij ke voorzieningen betreffende het ge vangeniswezen zijn in gevorderde staat van voorbereiding. ONDERWIJS HEEFT DE AANDACHT Bij de verschillende typen van on derwijs heeft het opvoedings_ en vor mingsaspect de bijzondere belangstel ling van de regering. Ter vervulling van de functie van het onderwijs ten opzichte van enkeling en gemeen schap zijn nauwe verstandhouding en samenwerking tussen leerkrachten bij de onderscheiden soorten van onder- v ijs nodig. De regering streeft er naar. dat uit zonderlijke aanleg in onze maatschap pij vroegtijdig wordt onderkend en dat er meer gelegenheid wordt gebo den om die begaafdheid tot ontplooi ing te brengen. Om aan de eisen van de -Steeds verder voortschrijdende specialisering op wetenschappelijk ge bied het hoofd te kunnen bieden, zal het nodig zijn om, zonder inbreuk te maken op de vrijheid van onderwijs, in overleg met de instellingen van hoger o tderwijs, op een taakverde ling aan te sturen. Tot behoud en verhoging vanhet peil van het culturele leven, zal aan de zorg voor de kunst bijzondere aandacht worden besteed. In gevor derde staat van voorbereiding zijn wetsontwerpen tot regeling van het kweeksohoolonderwij9. tot regeling van het tuchtrecht bij het perswezen EEN GEVULD PROGRAMMA Reeds zijn tal van belangrijke wets ontwerpen bij u aanhangig, op welker afdoening de rege-ing pryssten. c noem in het bijzonder de ontwerpen inzake de regeling der materiële oorlosschade, de publiekrechterlijke bedrijf organisatie., de ondernemings raden, de wachtgeld, en werkloosheid verzekering, de bedrijfspensioenfond sen, de afwikkeling der geldzuivering rechtshandelingen landbouwgronden, het tegengaan van lichtvaardige echt scheidingen, de wijziging van het ont slagrecht, de regeling voor de op sporing, dé vervolging en de berech. ting van economische delicten, de credietverstrckking aan Nederlands- Indië, de oprichting van de Neder lands-Indonesische maatschappij tot financiëring van het herstel in Indo nesië, en de tijdelijke voorzieningen ten behoeve van wederopbouw an de bevordering van de bouwnijver heid. Veel zal dus van uw werk kracht worden gevraagd. Met de bede, dat God ons allen de kracht en wijsheid moge schenken, nodig voor het vervullen van onze taak, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend". Philips heeft in Hoek van Holland een proef radar-station ingericht in een speciaal voor dat doel op een hoge duinenry gebouwde toren. Hier kunnen met de aanwezige radar_apparatuur waarnemingen worden verricht zowel aan de zee- en landzijde als in de lucht. De schepen, die de pieren van de Nieuwe Waterweg passeren, worden nauwkeurig geobserveerd. Krijgswet voor gehele Republiek Indonesië afgekondigd President Soekarno heeft via de radio bekend gemaakt dat in het gan se Republikeinse gebied van Java de krijgswet van kracht is. Al de nutsbedrijven en de openbare diensten, zoals de radio, de PTT, de electriciteitsdiensten, de staatsbedrijven en de productiemiddelen zijn gemilitariseerd, zo verklaarde hij. Tot besluit zei hij „Madioen is ons ontnomen, doch wij zullen er ons opnieuw meester van maken". Soekarno is door het Republikeinse kabinet gedurende drie maanden met bijzondere volmachten bekleed. Massa - arrestaties te Djokja Te Djokjakarta hebben Zondag morgen massa-arrestaties plaats ge- had, hoofdzakelijk onder aanhangers van de linkervleugel. De belangrijk ste straten staan onder strenge mili taire bewaking. Volgens onbevestig de berichten werden ongeveer 200 personen gearresteerd. Het plaatselijk bureau van de legerafdeling der Pe- sindo werd bestormd, het redactiebu reau van het blad „Revolusioner" van de communistische jeugdorganisatie werd gesloten De leiders van de SOB SI zijn gevangen genomen Kranten der linkervleugel zijn onder politie controle gesteld. Spoor: Wij letten op" In een uiteenzetting tegenover de pers zeide generaal Spoor met betrek king tot de communistische coup te Madioen o.m.: „Wij slaan de situatie nauwkeurig gade". Hij achtte het niet onmogelijk, dat de communistische vloed zou overslaan naar onder Ne derlandse controle staande gebieden dit is iets. zeide hij, wat wij onder geen omstandigheden wensen. „Het is de politiek der Republi keinen, om Republikeinse strijdkrach- Bernadotte's laatste rapport „Het huidige bestand in Palestina moet worden vervangen door een for„ mele vrede of ten minste door een wapenstilstand, waarbij de huidige ge wapende strijdkrachten in het Heili ge land gedemobiliseerd worden", zo luidt een van de voornaamste conclu sies vervat in het laatste rapport, dat door wijlen graaf Bernadotte werd op gsteld. Het rapport werd in Parijs ontvangen gelijk met het nieuws van de moord op Bernadotte. Het laatste der 7 punten van het rapport zegt, dat internationale garan ties, vooral „met betrekking tot de rechten van de mens", gegeven dienen te worden. Naar aanleiding van een verzoek om hulp voor Palestina zal België 100 ton bonen ter beschikking stellen ten wederom te infiltreren in de on der Nederlands gezag staande gebie_ den en zij zullen trachten, ook commu nistische strijders t€ infiltreren. Wij zullen infiltrerende troepen echter terugwerken achter de status-quo lijn. Generaa: Spoor deelde nog mede, dat tengevolge van deze hernieuwde infiltraties uit Republikein gebied aan onze zijde de laatste dagen de ver liezen toenemen. Hulde der Universiteiten voor Prinses Wilhelmina By de rectoraatsoverdracht van dit Jaar aan de Rijks. universtieit van Utrecht heeft de aftredende rector magnificus, prof. dr. U. G. Bijlsma medegedeeld, dat door de gezamenlijke docen ten van alle universiteiten en hogescholen aan prinses Wilhelmina een gouden leg penning is aaneehoden. Na de boeiende derde partij van de match Euwevan Scheltinga heeft de laatst gespeelde partij enigszins teleurgesteld. Na 33 zetten besloet men tot remise. De Centrale Stichting Landbouw- Emigratie deelt mede: In Frankrijk worden de boerderij en verkocht en verpacht via de no tarissen, doch door bemiddeling van makelaars. Ook personen in Nederland woon achtig treden i; die functie op. Zy vinden thans gretig gehoor bij de ad- spirant-emigranten, die gaarne een be drijf willen pachten. Helaas leert de praktijk, dat wij tot de uiterste voorzichtigheid moeten aan sporen. Telkens weer blijkt, dat sommige van deze heren zich niet houden aan de „regels van het spel", dat zij meer provisie opstrijken dan waarop zij recht hebben. Zelfs dalen hun prak tijken af tot het immorelqg Zo ver scheen de vorige week een a.s. emi grant op ons kantoor, die een make laar" een kwitantie had betaald van meer dan f 1000 wegens „commissie, verblijfkosten, publicaties, telefoon etc," zonder dat hij zelf ook maar een bedrijf kad kunnen pachten. De Centrale Stichting waarschuwt ernstig tegen dergelijke praktijken.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1