Qe c; Ikmaaivkt' •jcJÉJS Minister Lieftincks huishoudboekje zo goed als in evenwicht IN DE GOUDEN KOETS NAAR HET BINNENHOF 5E JAARGANG N° 1337 N.-HOLLANDSE PERS 1945 WOENSDAG 22 SEPT. 1948 Uitkomst millioenennotatekort van slechts f 160 millioen tegen vorig jaar 11l2 milliard Onafhankelijkheid van buitenland een eerste eis Uitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 8.45 per kwartaal, 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 ot. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen - Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 TROONREDE Er is in grote lagen van ons volk een meer dan gewone belangstelling aan de dag gelegd voor de troonrede. Een belangstelling die zijn oorzaak waarschijnlijk te danken heeft aan het feit dat Koningin Juliana dit jaar voor de eerste maal de troonrede zou uitspreken. Eerlijk gezegd hebben wij ons over deze belangstelling min of meer ver wonderd. Er blijkt t°ch duidelijk uit, dat een groot deel van ons volk niet een juist begrip heeft voor wat de Troonrede eigenlijk js. Er is immers geen enkele aanleiding om te verwachten, dat er bij de troons bestijging door Koningin Juliana een andere regeringskoers zou worden in geslagen. Daarvoor heeft ons land een consti tutioneel-monarchistische regerings vorm. •De koningin heeft geen enkele in vloed op het regeringsbeleid. Daar voor zün uitsluitend de ministers ver antwoordelijk. Wie het dus anders verwachtte kan zich in dit opzicht teleurgesteld ge voelen. Een andere vraag is of de Troonrede op zich zelf teleurstellend kan worden genoemd. Wij menen dit te moeten ontkennen. In de periode voor de wereldoorlog nummer twee, is het dikwijls zo ge weest, dat de Troonrede een volko men onbeduidend stuk was, dat velen ongelezen naast zich neerlegden. Een staatsstuk dat zich bepaalde tot een overzicht van wat gebeurd was en waarin slechs zelden een blik in de toekomst werd geworpen. In dit opzicht is er zeer veel veranderd Wie deze Troonrede aandachtig leest zal moeten toegeven dat de regering veel, zelfs zee. veel op haar pro gramma heeft. Het doet ons veel genoegen dat wij in deze rede hebben kunnen beluisfe ren een krachtig vooruitstrevend ge luid. Er blijkt uit, dat .de regering een open oog heeft voor de sociale noden van het volk en dat er naar zal worden gestreefd om de sociale gerechtigheid zoveel mogelijk te betrachten. Deze klanken zullen niet nalaten ver trouwen te wekken in brede kringen van ons volk. De uitslag der verkie zingen en de daarop gevolgde moei lijkheden bij de kabinetsformatie wa ren yoor velen aanleiding de toekomst wat betreft de progressiviteit met een zekere zorg te gemoet te zien. Voor een belangrijk deel was deze zorg reeds weggenomen door de re geringsverklaring van de minister president. Nu kunnen we echter met vertrouwen de toekomst tegemoet zien Wellicht dat we een uitzondering moe ten maken. Dat is het Indonisische probleem. Hier liggen voetangels en klemmen en de grootste moeilijkheid wordt wellicht veroorzaakt door fac toren die wij niet in de hand hebben. Hoe zal de toestand in de Republiek zich ontwikkelen? Niemand weet het. Het lijkt er echter op dat er in be paalde kringen een streven is om in te grijpen. Moge de regering wel be seffen, dat gewelddadig optreden de verhouding tussen Tndonesië en Ne derland voor een reeks van jaren, ja zelfs voor goed kan bederven. Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast. En uit de Troonrede blijkt o.i. wel degelijk, dat Indonesië van heel teer porcelein is. v.Z WONINGEN MET OLIESTOOK De gezinnen met oliestook, aan welke voor het stookseizoen 19481949 geen toeslag cent lile verwarming kon wor den kunnen, indien zij olie wensen te stoken, de distributiedienst om een bewijstsuk verzoeken, dat zij niet in het bezit zijn van een brandstoffen- kaart TA 806. Praag heeft de uitlevering verzocht aan Frankrijk van zijn vroegere af gevaardigde bij de V.N., Jan Papanek. Jan wordt er van beschuldigd 125.000 dollar te hebben ontvreemd, hetgeen hij ontkent- HET BLIJFT NOG KOUD Wisselend bewolkt met nog enkele regenbuien. Langs de Waddenzee ge leidelijk wat afnemende, maar tijde lijk nog krachtige Noordwestelijke wind. Overigens zwakke tot matige wind tussen West en Noordwest. Wei nig verandering in temperatuur. Zeer prettige financiële klanken Wanneer mei^ in de Septemeber maand de „millioenennota" van Mi nister Lieftinck onder ogen krijgt, dan wordt het plotseling voor 'n dood gewoon mens als wjj weer duidelijk, dat deze gezagsdrager toch wel iets anders moet kunnen dan ons achter de broek te zitten om de belas tingduiten in de schatkist te laten verdwijnen Laten we er direct bij zeggen, dat we speciaal voor onze tegenwoordige minister van Financiën altijd veej respect hebben gehad en dat niet alleen om dat hij er toch altijd maar weer in slaagt van ons te krijgen wat hij hebben wil. Nee, ook omdat wij een blik slaande in die voor leken schier onontwar bare cijfers van het huishoudboekje van de Staat der Nederlanden tot Ai plezierige conclusie zijn gekomen, dat ons land bezig is er bovenop te komen. We herinneren ons nog de cijfers van twee jaar geleden en van vorig jaar. tekorten resp. om en nabij de 2 milliard (d.i. 2000 millioen!) en li/2 milliard, cijfers waar we even van duizelden, al werd er dan in de toelichting nadrukkelijk gezegd, dat de financiële positie niet verontrus tend was. Minister Lieftinck en we mogen toch aannemen, dat het voor het overgrote deel zijn arbeid is geweest heeft gelijk gekregen: zijn derde millioenennota is een millioenennota. Vandaag zult U in de koppen van de kranten niet meer lezen van dat hatelijke milliardentekort, U zult zelfs niet meer lezen van een millioer.entekort, al is er van dit laatste toch nog wel sprake. U zult uit die koppen met één oogopslag kunnen lezen, dat de financiële toestand zéér, zéér belangrijk verbeterd is. En wan neer U de moeite neemt in een groot dagblad de cijfers die wij uiter aard onmogelijk in z'n geheel kunnen brengen te bestuderen, dan zult U ook weten, dat er met Uw belastinggelden toch wei 'ets goeds wordt gedaan! dus het standpunt, dat hij wil kopen nu er geld is! Aan de andere kant echter is de minister zéér voorzichtig. Er zijn an dere grote uitgaven, die hij dekt door middel van leningen en dat wordt gedaan om te voorkomen, dat het bedrijfsleven (de groep, die veruit de meeste gelden in de schatkist brengt) al te zwaar belast wordt. Dat is dus de gulden middenweg. Nog enkele opmerkingen: „Het thans zoveel gunstiger eindresultaat", zo zegt de minister, „is voor een be langrijk deel het gevolg van de om standigheid, dat het verantwoord moet worden geacht, de middelen, 440 millioen gulden hoger te ramen dan voor '48. Waarbij komt, dat de uit gaven f 285 millioen lager gesteld zijn. Het Landbouwegalisatiefonds, in de vorige begroting geschat op een uit gave van ruim 498 millioen, kostte in werkelijkheid 602 millioen. Voor 1949 raamt de minister klein f 365 millioen, zoals we hierboven al aan gaven. Een belangrijke besparing dus! Wat grote cijfers zeggen Is het 'n wonder, dat Minister Lief tinck verheugd en dankbaar is? Zo als de zakenman aan het eind van het jaar met spanning berekend wat hij verdiend heeft, zoals de huisvrouw aan 't eind van de week of de maand even de tijd gaat némen om te be oordelen of er in de komende week of maand iets extra's gekocht zal kunnen worden, zo puzzlet ongetwij feld tegen- September de minister met millioenen als wij met guldens. Hij maakt de balans op en gaat he» budget samenstellen voor het komen_ de jaar. Hij splitst daarbij zijn uit gaven en zijn ontvangsten in twee groepen, die hij aanduidt met „ge wone dienst" en „buitengewone dienst". En wanneer hij alles bij el kander geteld heeft komt hij tot de volgende cijfers: Uitgaven f. 3.232.867.620 Ontvangsten f. 3.232.162,991 Nadelig saldo f. 704.629 Dat is een nadelig peuleschilletje voor een minister van financiën! Die ruim 700.000 gulden geven aan. wat de minister in het komèndé jaar te kort denkt te hebben. Om het wat eenvoudiger te makfen, hebben we de splitsing v :ggelatèn. Natuurlijk spelen een heleboel factoren in een dergelijke begroting een rol. Zo is b.v. een bedrag van 250 millioen gulden uitgetrokken voor herstel van de oorlogsschade, een bedrag dat wellicht door belastingen gedekt zal worden. Hier is dus sprake van een reservering en wanneer die 250 mil lioen niet nodig zijn, dan is er een voordelig saldo van ruim 249 millioen. Daartegenover staat, dat het nade lig saldo van het Landbouwegalisa tiefonds buiten beschouwing is gela ten. Eigenlijk had het wel op het huishoudboekje moeten voorkomen, maar om het eenvoudig te zeggen boekhoudkundig is dit moeilijk. Het Landbouwegalisatiefonds een soort pot, waaruit toeslagen op landbouwproducten worden betaald kost minister 365 millioen en zo is dan het voordelig saldo weer veranderd in een tekort van 116 mil lioen. En als we dan bedenken, dat hij vorig jaar bijna het tienvoudige tekort had, dan leest U nog maar eens wat we hierboven al zeiden. Nu Sijmen heel veel bij draagf In het systeem, dat minister Lief tinck volgde om tot een zo grote ver betering van onze financiële toestand te komen ligt natuurlijk een bepaal de lijn. Zekere grote uitgaven worden altijd betaald uit de z.g. buitengewo. ne dienst en men past dan een ver deling toe over verschillende jaren In zijn toelichting zegt de minister, dat het thans, nu de belastinginkom sten rijkelijk vloeien (en wie van ons zou dit durven tegenspreken voorkeur verdient zoveel mogelijk de uitgaven uit de lopende middelen te bestrijden. Hier huldigt de minister Dit is in grote trekken, wat er van grote cijfers te zeggen valt. In de lan ge lijst met gegevens missen we nog de cijfers, die op de inkomsten be trekking hebben. We hadden zo graag geweten wat Sijmen nu eigenlijk be taalt en waaraan precies! Bestuursapparaat: inkrimping nu en in de toekomst De regering is niet doof voor de vele opmerkingen, welke van tal van zijden gemaakt worden over het te dure bestuursapparaat. In de mil lioenennota gaat zij uitvoerig op de ze kwestie in. Tal van maatregelen zijn reeds ge nomen of zullen nog worden geno men om tot inkrimping van dit appa raat te geraken. Op alle mogelijk gebied zal worden onderzocht of door een meer efficiënte werkwijze niet vele krachten kunnen worden uitge spaard en dit onderzoek zal niet ai- leen beperkt worden t©t de burger lijke diensten, maar in samenwerking van de legerautoriteiten ook tot het militaire apparaat. Hoewel de rege ring zich niet ontveinst, dat dit on derzoek nog in haar kinderschoenen staat, koestert zij de verwachting dat een en ander in de toekomst tot nog grotere besparingen zal voeren. De minister staat echter op het stand punt. dat de arbeidsvoorwaarden voor het in dienst zijnde personeel zo gced mogelijk moeten zijn. DE GAULLE VERLIEST ZIJN LIJFWACHT De Franse minister van Defensie, wl Ramadier, heeft meegedeeld, idal een speciale afdeling van de gen darmerie, die generaal De Gaulle was toegevoegd, teruggetrokken zal wor den. Deze garde was bedoeld om de generaal te beschermen maar was, zo zei Ramadier, gebruikt als erewachat. ZWEMMEND OVER STRAAT VAN GIBRALTAR Een 36-jarige Spaanse zwemmer, Villanueva Uit Equador, heeft giste ren een poging gedaan om de Straat van Gibraltar over te steken. Hij wortd begeleid door een ravi- taileringsbootje, met chronometers aan boord. PRINSJESDAG IN DEN HAAG Dinsdagmiddag is H.M. koningin Juliana in gezelschap van ZKH prins Bernhard in de gouden koets van het paleis Noordeinde naar de ridderzaal gereden ter plechtige opening van de zitting van de Staten Generaal. Het was de eerste maal sinds de bevrij ding, dat deze plechtigheid met groot ceremonieel geschiedde, de eerste maal ook, dat koningin Juliana de opening verrichtte met het uitspre ken van de troonrede. En belang stelling was er te over! Tegen half een hadden de militaire ere.wachten overal, van paleis tot Binnenhof, hun plaats ingenomen. En achter die afzetting dromden de men sen tesamen. Die eerste minuutschoten van een batterij op het Malieveld kondigden aan dat de koningin uit het paleis vertrokken was en de mensen rekten hun halzen om de eerste glimp van de komende stoet op te vangen. De Ridderzaal, waar vele hoogge- plaatsten op de komst van de konin gin wachten, prijkte voor het eerst met een sobere versiering van pal- mengroepen. ter weerszijden van de troon en van bronskleurige chrysan then en groen. Toen een der commiezen-griffier de komst van H.M. had aangekondigd, rezen allen van hun zetels. Begeleid door de commissie van ontvangst schreed koningin Juliana naat haar zetel. Naast haar nam prins Bern hard plaats. Dan kwam het grote moment, dat de koningin haar eerste troonrede uitsprak. En na deze rede klonk een luid „leve de koningin". H.M. werd daarop uitgeleide gedaan en langs de zelfde route ging de stoet naar het paleis terug. Den Haag bereid Hatta te steunen „Beslissingen in verband met de communistische acties op Republi keins gebied zijn nog niet door rnjj genomeüi. Dit ®al ik eerst in Batavia doen, wanneer ik mjj volkomen op de hoogte heb gesteld van hetgeen zich heeft afgespeeld. Wel kan ik u ver klaren aldus dr. van Mook voor zjjn plotseling vertrek van Neder land naar Batavia dat de Neder landse regering volkomen bereid is de regering-Hatta te steunen". De minister van Buitenlandse Za ken, mr. Stikker, heeft te New York aan de pers verklaard, dat hij niet naar de Ver. Staten was gekomen om een nieuwe politionele actie te beperken en dat de regering bereid was Hatta te helpen als deze tot een schikking wilde komen. „U kunt dit beschouwen als een boodschap gericht tot Hatta met Uw hulp", zeide minis ter Stikker tot de journalisten. LIEFTINCK NAAR AMERIKA Per K.L.M. vertrok Dinsdagavond de minister van Financiën prof. Lieftinck naar New York ter bijwoning van de vergadering van de Board of Gover- nors Bank voor Herstel en Ontwikke ling. Hij werd uitgeleide gedaan o.m. door mevr. Lieftinck en twee doch. ters. Slaagde Bernadotte nog vóór zijn dood Joodse en Arabische vertegenwoordi gers stonden tezamen met vooraan staande figuren uit de organisatie van de VN zwijgend in de houding toen het vliegtuig met de stoffelijke over blijfselen van graaf Bernadotte en ko lonel Serot, Dinsdag op Orly, nabij Parijs, landde. Cadogan de Britse voorzitter van de Veiligheidsraad zeide: „Ik geloof dat u zult ervaren, dat graaf Berna dotte voor zijn dood nog in staat was de hechte grondslag te leggen waarop vrede zou kunnen worden gevestigd". Irgoen capituleert Uit Palestinan wordt bericht, dat de Irgoen Zwai Leoemi gevolg heeft ge geven aan een ultimatum van de Is raëlische regering, zich onvoorwaar delijk te laten inschakelen bij het geregelde leger. De oud-gevangenen uit het „Oran je Hotel" hebben Zaterdag te Sche- veningen hun jaarlijkse reünie ge houden. Mr. dr. J. A. E. Buiskool hield in het Kurhaus een rede, waar in hij o.m. zeide: „de rechtvaardige bestraffing, waarvan (door radio. Londen, red.) gesphoken werd, is 'n heel erge aanfluiting geworden. „De wereld is verlamd door vrees" Auriol verwelkomde V.N. -assemblée „Met angst zien wjj de brandhaar den zich uitbreiden en de r*©e»t re delijke mannen fanatienK worden. wereld is verlamd door vrees, egoïs me en vooroordeel. Van uw morele macht is de vrede afhankelijk". Aldus sprak de president der Fran se Republiek, Vincent Auriol, in zijn welkomstrede tot de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties, welke Dinsdag te Parijs haar werk begon. Er staan 67 punten op de voorlopige agenda. Meer dan 1000 journalisten zullen de wereld verslag uitbrengen. „Nooit 'n het leven van de oudste onder ons is de naam van Groot-Brit- tannië zo diep gezonken als onder de socialistische regering", aldus schrijft Churchill in een boodschap aan de conservatieve candidaat van de tus sentijdse verkiezing te Glasgow, die op 30 September zal plaats hebben. „Onze tegenslagen komen voorna melijk door de buitensporige en fantas tische experimenten van ministers en hun hoge ambtenaren, die zich met zaken bemoeien waar zij geen ve*. stand van hebben", aldus Churchill. Millioenennota en landbouwpolitiek f 20.— per hoofd toeslag op levensmiddelen De minister van financiën merkt op, dat de uitgaven, welke de rege- ring zich moet getroosten en welke tot uitdrukking komen In de begro ting voor het Landbouwegalisatie fonds in nauw verband staan met de in ons land gevolgde loon- en prijs politiek. Het is echter onmoglijk deze po litiek te voeren onafhankelijk van buitenlandse invloeden. Ons land zal zich aan de wijzigingen, welke de wereldstructuur ondergaat, snel moe ten aanpassen. In dit opzicht hebben wij er voor te zorgen, dat deze aanpassing tot stand komt, vóór de beëindiging van de Marshall-hulp, daar anders een ernstige economische ineenstorting moet volgen. De landbouwpolitiek zal dus gericht moeten zijn op een zo groot mogelijke dollarbesparing. Zacht uitgedrukt wil dit dus zeg gen dat wij er voor hebben te zor gen, dat wij zo weinig mogelijk uit andere landen invoeren, terwijl toch de voedselvoorziening van het volk zo goed mogelijk moet blijven, ten einde een hoge arbeidsproductiviteit te verzekeren. In het algemeen kan worden aan. genomen, dat de regering geen toe slag meer zal verlenen op artikelen, welke een bepaalde luxe zijn. De kosten van deze artikelen moeten ten volle aan de consument worden doorberekend. De directe subsidie op het levens middelenpakket bedraagt volgens ra ming f 212 millioen, wat neerkomt op f 20.per inwoner. Daarnaast is nog 153 millioen aan subsidies in de gewone begroting verwerkt. We zijn er nog niet Toch cijfers die op vooruitqang wijzen In de millioenennota geeft de mi nister ook een overzicht over de al gemene economische toestand van ons land. De brutoproductie is in vergelijking met 1938 met 8% toe genomen. Door een grotere bevol kingsaanwas is het peil van '38 ech ter nog niet voldoende en zal met kracht naar opvoering moeten worden gestreefd: per hoofd der bevolking is de productiecapaciteit 90% van '38. Rekening houdende met de moei- Volgens „Reynolds News" maken voornamelijk Duitse krijgsgevange nen deel uit van de beweging van de Britse fascistische hoofdman Mosley. „Prosit...." Japanse vissers hebben geprotes teerd tegen het vasthouden van 10 hunner schepen door de Sowjets. Van di« 10 kwamen er slechts 4 terug. Tegen de bewaker van het kamp Ommen, H. M. Osenbrugge, die zijn gevangenen mishandelde, is 12 jaar ge ëist. lijkheden, veroorzaakt door vernie ling en plundering, is er echter re den tot goede tevredenheid. Ten einde echter de productie op te voeren zullen de door het Cen traal Planbureau gemaakte voorstel len in de loop van het jaar worden verwezenlijkt, waardoor men ver wacht, dat de productie opnieuw met 8% zal stijgen. Tengevolge hiervan zal het nationaal vermogen met een millioen gulden toenemen, terwijl een netto bedrijfsinvesteringsvermeerde ring worden verwacht van bijna twee milliard gulden. De kolenproductie, de bouwnijver heid en de grafische en kledingindu strie kunnen echter nog niet voldoen de meekomen en zullen de bijzonde re aandacht vragen. C.P.N. PROTESTEERT In de Diamantbeurs te Amsterdam belegde de C.P.N. gisteravond een protestmeeting tegen het ontslag der communisische wethouders. Een der verwijderde wethouders, de heer See« gers, vergeleek de gebeurtenissen van vandaag met die van Augustus 1940. „Toen moesten de communisten weg op bevel van het fascisme, nu op be vel van Wallstreet" zeide hij. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft medegedeeld, dat de gezamenlijke stafchefs de afdeling munitie een uitgebreid plan hebben doen toekomen voor industriële mo bilisatie in de Verenigde Staten in het geval van uiterste nood. onze kleine toven-ar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1