Ifcmaaidei 5E JAARGANG N° 1338 N.-HOLLANDSE PERS 19^5 DONDERDAG 23 SEPT. 1948 Bevin schaart zich volkomen achter laatste voorstel van Bernadotte Weer een V.H. - convooi in Palestina beschoten Interview met Clay HATTA GEREED OM MADIOEN TE ONTZETTEN üitg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 „De V.N. moeien haar gehele autoriteit aanwenden" Voorzichtige verklaring over vraagstuk-Berlijn In een belangwekkende rede over Engeland's buitenlandse politiek heeft Bevin zich volkomen accoord ver, klaard met Bernadotte's laatste voor stellen. De regering had de voorstellen nauwkeurig bestudeerd en was t»t de slotsom gekomen, dat zij als één en kel plan opgevat moesten worden, dat ook in zijn geheel ten uitvoer diende te worden gelegd. Bevin zeide te hopen, dat de Ver. Naties zonder tijdverlies haar gehele autoriteit achter de voorstellen zou, den plaatsen. In het begin van zijn verklaring had de Britse minister warme hulde gebracht aan graaf Bernadotte. Hij zeide: „De beste wijze waarop wij zijn dood kunnen herdenken is de voltooiing van zijn werk op basis van de voorstellen, die hij juist voor zijn dood op stelde". „Wij kunnen niet eeuwig wachten" Bevin zeide niet te verwachten, dat beide partijen de voorstellen in hun geheel zouden toejuichen, doch de we reld kan niet eeuwig wachten totdat de partijen het eens zijn. In het verleden was Engeland belas terd en men had gezegd, dat Engeland geweld gebruikte om de Palestijnse kwestie te regelen Dit was nooit het geval geweest - en zou^oote nooit het geval zijn ..Wij staan pal achter de aanbeve lingen van de bemiddelaar". In antwoord op gestelde vragen zei de Bevin, dat bovenstaande verklaring niet de erkenning van Israël inhield. Van Berlijn geen nieuws Over de kwestieBerlijn herhaalde Bevin zijn verzekering, dat Engeland niet onder pressie gesteld wenste te worden. Moskou had, aldus Bevin, blijkbaar gehoopt dat een dergelijke chaos door de blokkade zou zijn ont staan, dat de Westelijke geallieerden het veld' zouden moeten ruimen. De „luchtbrug" had dit plan verijdeld. Over de besprekingen zeide Bevin zijn gehoor teleur te moeten stellen, daar het stadium waarin deze zich bevinden, het niet mogelijk maakte 'n verklaring af te leggen. De opheffing Amsterdam heeft geen Communistische Wethouders meer In de Amsterdamse gemeenteraads zitting van gistermidda« werden ais wethouders gekozen de heren A. in 't Veld (A.R.) en W. Steinmetz (KVP) beiden met 27 stemmen. De heren L Seegers en B. Polak (beiden CPN) kregen resp. 14 en 13 stemmen. Na een discussie van bijna drie en ee.i half uur he ft de rqgd met 27 te_ gen 15 stemmen de beide voorstellen tot ontslag van de wethouders L. See gers en dr. B. Polak aangenomen. LOCOMOTIEF KANTELDE Gistermorgen tegen negen uur heeft in Rotterdam een botsing plaats ge had tussen een uit zeven wagons be staande trein van de T TM en een truck met oplegger van een firma uit 's Hertogenbosch. De bestuurder van deze auto, de 35 jarige W. J. Slegers uit Vugh'. was met de situatie ter plaatse onbe kend en daaraan moet, het ongeluK worden toegeschreven Door de botsing vloog de locomotief uit de rails en kantelde, De machinist kwam er won der boven wonder onged?erd af van de blokkade werd echter als een essentiële voorwaarde voor een re geling beschouwd. „Europa's eenheid moet groeien" Over de vorming van een „Europe se eenheid" verklaarde Bevin zijn vorige uitlatingen hiermee enigszins corrigerend dat deze niet in het stadium waarin zij zich thans bevindt moet worden gelaten. Zij is iets, dat groeit én zich ontwikkeld en nieuwe instellingen waaronder een parlement voor West-Europa, zullen vorm krij gen. Doch naar Bevin's mening moe ten deze voortkomen uit ervaring en gemeenschappelijk belang. In de debatten die op Bevin's ver klaring volgden bleek een grote eens gezindheid van het Lagerhuis te be staan over de lijn in de buitenlandse politiek. De wens, dat de Britse rege ring een krachtige houding zou aan nemen ten aanzien van de Sovjet-Unie voerde er de boventoon. In liet Palais de Chaillot in Parijs i s Dinsdagmiddag de Algemene Vergadering der Verenigde Naties geopend. Ongeveer 3 maanden lang zullen de gedelegeerde uit 58 landen discussieren over de 70 punten van de agenda. Een overzicht van de zaal tijdens de welkomstrede van Vincent Auriol, President der Franse Republiek. Arabische sluipschutters zouden de aanvallers zijn Israël ontvangt Bernadotte 's AANHOUDEND KOUD WEER Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien, ongeveer dezelfde tem peratuur Matige in het Noorden van het land tijdelijk krachtige wind tus sen West el Haard. rapport niet ongunstig Volgens een rapport van de autoritei- tenten der V.N. te Tel Avh afjn vier personen gedood en enige anderen gewond bij de beschieting van een con vooi der V.N. m de buurt van het pompstation te Latroen. Dit was het eerste convooi van Tel Aviv naar Jeruzalem na de vermoor ding van Bernadotte. Het convooi be, stond uit twee particuliere auto's, zes vrachtauto's en een benzinetankauto, die begeleid werden door een witte jeep der V.N. met een verbindings officier van het Arabische Legioen. De vier slachtoffers zijn burgers, geen personeel der V.N. De aanvallers wa ren volgens het rapport „Arabische sluipschutters". Negef nog struikelblok voor Tel Aviv? Een woordvoeder van de Israëltische missie der V.N. hee,ft verklaard, dat de regering van Israël het laatste rap port van Bernadotte over Palestina „met de meeste zorg" bestudeert. De woordvoerder noemde het verheugend dat het rapport de onafhankelijkheid en het bestaan van de Joodse staat beschreef, maar hij achtte het nog te vroeg om uit te maken, of de con, clusies in hun geheel aanvaard zou den kunnen worden. Zo achtte hij het een bedenkelijk iets, dat het gebied van Negef van de Joodse staat afge scheiden zouden worden. Hiermee, zo zei hij, is tweederde gedeelte van het grondgebied verloren en blijft een miniatuurstaat over. 0 1 V Arabische regering voor» Palestina gevormd Er is thans eën Arabische regering voor Palestina gevormd. Minister-president is Achmed Hilmi Pasja, de portefeuille van Buitenland se Zaken heeft Djamal Hoessein! Amsterdam Caié hoofdkwartier Amsterdam is het hoofdkwartier ge worden voor Noord-Europa van de „Care"actie. Dit besluit viel op een vierdaags Care,congres in Amster dam. Wat is de „Care"? Het is de wel bekende Amerikaanse organisatie die er voor zorg draagt dat pakketten met levensmiddelen enz. uit Amerika naar kennissen van de gever in Europa worden gezonden. Hiervoor hoeft een burger der VS slechts 10 dollar te storten en de naam van de ontvanger op te geven. De Care-hulp is geweldig populair in de VS en in Europa wordt zij dat wel. Tegenstelling Oost-West is scherp in V.N. vergadering Reeds gedurende de eerste twee da gen van de zitting der VN.assembleé te Parijs is de tegenstelling Oost West zeer scherp op de voorgrond gekomen. De Sovjet pers beschul digde gisteren in groot-opgemaakte commentaren de Brits-Amerikaanse delegaties er van hun candidaten voor het voorzitterschap van alle com missies te hebben gepousteerd, om „verzekerd te zijn van gewillige werk tuigen van hun politiek". Het offi ciële persbureau Tass noemt de ope ningszitting „in strijd met alle begin selen van de VN". De agenda-commissie heeft giste ren een groot aantal Sovjet-voorstel len verworpen. Verworpen werden de voorstellen, het rapport van de Balkan-commissie niet op de agenda op te nemen, rapporten van de com missie voor Korea van de agenda af te voeren, het rapport over het ge bruik van het veto-recht niet op de agenda te plaatsen, en nog enige an dere voorstellen. Er zijn reeds felle woorden-schermutselingen geweest tussen de Russische afgevaardigde Wysjinsky en verschillende van zijn collega's. „Ik geloof niet, dat de oorlog ons onverwacht op het lijf zal vallen. Ik geloof zeker niet dat hij onafwend baar is", zo heeft generaal Clay te Berlijn aan een speciale verslaggeef ster van de „Figaro" verklaard. In een lang interview zeide generaal Clay o.m. dat men er in zou slagen, wat er ook moge gebeuren, dagelijks 4.000 ton steenkolen naar Berlijn te blijven overbrengen, doch dat zulks nauwelijks voldoende is om de vita le industriën in bedrijf te houden en om de hoogst noodzakelijke lokalen te verwarmen. Anderzijds beschikken de geallieerden te Berlijn over de nodige strijdkrachten om de orde te handhaven. Generaal Clay oordeelt de positie te Berlijn van buitengewoon belang voor de toekomst der democratische landen. Bovendien zo zei hij, zouden wij door Berlijn te verlaten, alle prestige en ontzag verliezen in de westelijke zones, ongeacht het feit, dat de sov jet-Russische druk zich dadelijk nog verder zou uitstrekken in scheervlucht In Honkong heeft een zware brand gewoed in de opslagplaatsen van een verzekeringsmij. voor de zeevaart. Minstens 25 personen kwamen om het leven; 66 zijn gewond, 50 worden nog vermist. De koninklijke familie heeft een bezoek gebracht aan het havenfeest in Scheveningen. Onder een regen van vuurwerk boden 6e gepavoiseerde en verlichte vissersschepen een uniek schouwspel. De Bredase CCD heeft wederom rgoede vaagst gedaaa Zij hield leen auto aan die 24 Belgische tapijten en en grote hoever lheid costuumstof i clandestien vervoerde. De directeur van de bekende ma chinefabriek „Joügerius" te Utrecht is veroordeeld tot 4 maand gevangenis straf. Hij had de vele politieke delin, quenten die bij hem werkten, voorzien van clandestiene levensmiddelen, ciga retten en sigaren om de arbeidspresta, tie op te voeren. Zijn bedrijfsleider, inkoper der voorraden, kreeg 5 weken Men meent bij 't afgraven van 'n terrein in het dorp Vaals een water leidingskanaal uit de derde eeuw te hebben ontdekt. „ZUIDERKRUIS" THUIS Het troepenschip „Zuiderkruis" wordt onvoorziene omstandigheden voorbe houden, in de vroege morgenuren van heden met troepen uit de tropen in de Rotterdamse haven verwacht. De ontscheping begint te 9 uur. De „Jo- han van Oldenbarnevelt" zal Vrijdag 24 September met aflossingsdetache menten naar Indië vertrekken. "Rielino- S.amê-0-, 11 jaar, verovert Oslo Pierino Gamba, de elfjarige Italiaanse dirigent, heeft een fantastisch succes gehad, toen hij het Philharmonisch Orkest van Oslo leidde. De grote concertzaal was over vol en de mensen waren enthousiast. Het applaus aan het einde was zo overweldigend, dat Ga»ba« de ouverture ,.Cleo- patra" bisseerde. Gamba kreeg als herinne ring een paar ski's mee naar huis. disti NIEUW MIDDEL TEGEN SPIERATROPHJE Artsen in de Sovjet Unie hebben 'n nieuwe methode ontdekt om een van de ernstigste kinderziekten, de spier- atrophie, te bestrijden. Deze ziekte bestaat uit een ernstige slapte van al le spieren. De ziekte bleek volgens de artsen veroorzaakt te worden door tekort aan vitamine ,.E". Gebruik van vitamine ^,E" heeft reeds posi tieve resultaten opgeleverd. DEENS SCHIP OP MIJN GELOPEN IJmuidenradio deelde gisteravond mede, dat ter hoogte van Terschelling het Deense stoomschip „Maria Toft" op een mijn >s gelopen. Het schip heeft slcepboothulp gevraagd. Er z\jn geen slachtoffers. leuws De nieuwe bonnen Voor het tijdvak van 26 September t.m. 9 October 1948 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen vant BONNEN VOOR BROOD 2471, 2472 brood 800 gram brood 248 Brood 400 gram brood ALLE BONKAARTEN 249 Algemeen 400 gram brood 250 Algemeen 250 gr boter of mar garine of 200 gram vet 251 Algemeen 200 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel 252 Algemeen 500 gr. suiker, boter hamstrooisel enz, of 1000 gr. jam, stroop enz., of 500 gram versnaperingen. BONKAARTEN KA, KB, KC 810 255 Algemeen 250 gr boter of mar garine of 200 gr vet. 256 Algemeen 200 gr kaas of 250 gr korstloze kaas 257 Algemeen 375 gr zachte zeep dl 250 gram soda B 269, C 271 500 gram boter of mar garine of 400 gram vet. BONKAARTEN KD, KE 810 261 Aleemeen 125 gr boier ot mar. garine of 100 gr vet 262 Algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 263 Algemeen 750 gr zachte zeep 500 gr soda E 275 50 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kindermeel of kinderbiscuits TABAK- EN VERSN iPERINGEN- KAARTEN ENZ. QA, QB, QC 808 111 Versnaperingen 200 gr versnape ringen of 200 gr suiker, boter hamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. 114 Versnaperingen 100 gram versna- peringen of 100 gram suiker, bo;erhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC. ZD, ZE, MD, MF MH 811 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de s.rook R. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 September worden ge bruikt. De nict-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernie tigd. Van Mook zou voorlopig landvoogd blijven Radio-Djokja meldde gisteren, dat de voorbereidingen voor bet ontzetten van Madioen door de troepen van de Republikeinse regering zijn voltooid. Volgens berichten uit Republikeinse bron te Batavia heeft de TNI de com munistische weerstand geneutraliseerd in Tjeppe, in Bodjonegoro en in Bli- tar, zodat „de opstandelingen zijn teruggedreven in het gebied in en rond Madioen". Onderhandelinqen Hatta- Moeso? Overigens zijn er nog geen meldin gen van gevechtsactiviteit. Het Chine se blad „Keng Po" gaf een merkwaar dig commentaar op het bericht van Radio-Geloera Pemoeda (de radio van Madioen) dat Sjarifoeddin en Se- tiadjit naar Djokja zouden zijn ver trokken. Het blad schrijft: geconcludeerd mag worden, indien dit bericht op waarheid berust dat onderhandelin gen zullen wo.den gevoerd tussen de regering Hatta en de regering Moeso. Nu de communisten een basis bezit ten met eigen regering en leger bie den zij, naar het ons voorkomt, een vredesovereenkomst met Djokja aan, 'oneinde voortzetting van de burger oorlog te onderbreken". De Bataviase „Nieuwsgier" vernam uit Den Haag, „dat de Nederlandse regering in verband met de spanning in Indonesië besloten had de kwestie van de landvoogdwisseting enige maan den uit te ste'len om daarna defini tief een besluit te nemen na een nieu we bespreking met Dr. Van Mook. S.D.MAN TER DOOD VEROORDEELD In de voortgezette zitting van 13 Sept. j.1. van de zaak tegen de S-D.-man ronselaar en specialist in verscherpte verboren Ahlbrecht, heeft de procu reur-fiscaal de doodstraf geëist. Het Bijzonder Ge* eehtshof te Arn hem deed hedenmorgen conform uit spraak. MINISTER STIKKER TERUG UIT DE V.S. Met het KLM-lijnvliegtuig uit New York is gisteren minister mr. D. Stikker op Schiphol aangekomen. „CHRONISCHE" DEVIEZEN SMOKKEL Door de douane van Eindhoven werden 48 grensarbeiders, die in Bel gische mijnen werkzaam zijn, bij het passeren der grens gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld. Zij hadden zich schuldig gemaakt aan chronische deviezensmokkel, door hun in Belgische francs gebeurde weeklo nen maandenlang in België bij zwart handelaren achter te laten waarvoor zij ongeveer het dubbele loon kre gen in Nederlands geld. VERPLETTERD DOOR 1400 KG. Doordat een ketting waarmee in een ijzergieterij te Bergen op Zoom een stalen gietkast van ongeveer 1400 kg werd opgetakeld, brak, viel het ge. vaarte en kwam terecht op de 45-ja_ rige arbeider F. Proost uit Bergen op Zoom. De ongelukkige was op slag dood. K2 onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1