yo JIMMY BROWN ALS WIELRENNER Abonneert LI op dit blad HET GEHEIM VAN DE GELE NARCISSEN i ONTZETTING Wc waren laatst op 'n kermis, die 'n ieer bijzondere aantrekkingskracht jhad. Er viïl een dame te bewonder^n ^ie naar men wilde beweren vier_ honderd pond woog. Haar- succes is 'bijzonder groot geweest. Vooral bij slagers en veehouders, die haar met meer dan gewone belangstelling ga- desloegen. Zouden er ook bij onze voorouders wellicht nog kannibalis tische neigingen aanwezig zijn ge weest. die we nu nog maar slechts met moeite onderdrukken? Dit is slechts een aanloopje. Het zoontje van een mijner vrienden, tien jaar oud, verbeeldde zich, dat hij hef tig verliefd is. Op een buurmeisje, dat er niet onaantrekkelijk uitziet en zich slank en gracieus door de straten beweegt. Aanloopje nummer twee. De vader van het zoontje ergert zich heftig aan de verliefde kuren van zijn zoon. Pedagogisch natuurlijk niet goed te keuren. Wij zouden zeggen: Geef hem de ruimte. Aanloopje nummer drie. Samen zijn ze naar de kermis geweest. Samen hef ben ze de dame van ongelofelijke omvang gezien. De zoon werd bijzon der geïmponeerd. We zouden het zelfs doodsbenauwd kunnen noemen. Nu komt de start. Als een boze geesi fluistert de vader hem in het oor: Zo wordt jouw Mientje later ook. De jongeling heeft al in vier dagen niet naar Mientje gekeken. Op het congres van de Nederlandse Mijnwerkersboni is ernstig gespro ken over de vijfd:-gse werkweek. Het zou dan in de bedoeling ligger de dagelijkse arbeidstijd met drie kwartier te verlengen, want voorop staat, dat de productie niet mar! achter uitgaan, 't Zou on; niet verwonderen als ï.a verloop van tijd dit voorbeeld in tal van takken van industrie zon worden nagevolgd. We vragen ons ech ter af, hoe het met tal van andere bedrijfstakken zal gaan Vijf dager, de bakker en de melkboer aan d-r deur? En koeien die maar vijf dagen melk geven? Misschien heeft u het reeds gelezen, maar met ingang van October komen de twee en een halvecentstukken te vervallen. Vierduiten noemen wij die dingen. Toen mijn neefje, een jongen van een jaar of twaalf dat hoorde, begon hij te huilen van woede. Wij vroegen wat hem'mankeerde en ein delijk kwam- het hoge woord er uit' Hij en nog enkele kornuiten hadder. de aardigheid om in schemerdonkei bij ijscokarretjes te proberen of ze voor een vierduit geen ijsje van 'n dubbeltje konden krijgen. En he'. was ze nog meermalen gelukt ook. Uit de grond van ons hart zijn wij echter blij, dat die nare dingen er uitgaan. We hebben er lang op gewacht. En om U de waarheid te zeggen is het voor ons te laat gekomen. We bedoe len de verhoging van het getuigen- geld. We hadden onlangs ook de eer om als getuige te mogen optreden, weshalve we ons naar Alkmaar be gaven en ons van onze plioht kwe ten. Toen we thuis echter alles eens goed narekenden, bleek dat we er nog vijf en veertig cent bij inschoten. Maar nu zullen de getuigen toch eindelijk een betere vergoeding kra gen. Tenminste als het wetsontwe:p wordt aangenomen. Het gaat ons wat de petroleum, voorziening betreft voor de wind. In 1945 haalden we In Drente zesduizend ton petroleum uit de grond. In het eerste halfjaar van 1948 reeds meer dan tweefaonderduizend ton. Alleen hopen we, dat er nou maar niet al te veel schot in komt. want het is reeds meer gebeurd, dat er een oor log ontstond om het bezit van petro- leumbronnen. En om U de waarheid te zeggen, alle petroleum in Neder land is ons niet waard, dat er dui zenden jonge mannen voor zouden moeten sterven. Misschien is die op vatting wat conservatief, maar zo zijn we nu eenmaal. Een tijdschrift, dat in Parijs ver schijnt, heeft onlangs een interessan te prijsvraag uitgeschreven. Het pu bliceerde een gedicht van een lyrisch dichter. (Als U niet weet. wat voor dichter dat is, hindert nir t zo erg. Het gaat de meeste gewone stervelin gen toch boven de pet). Het tijd schrift publiceerde ook enkele noti ties van een krankzinnige. En toen mochten de lezers raden, van wie het afkomstig was. Het re sultaat was min of meer ontstellend voor de dichter. Van de duizend ant woorden bleken er slechts elf een goede keus te bevatten. Negenhon derd negenentachtig echter oordeel den. dat de gedichten van de krank- zinnige afkomstig waren. Het zou ons niet verwonderen, als de dichter nu in het krankzinnigenstichc is opge nomen. De Belgische regering zit met moei lijkheden. Er heerst een besmettelijke ziekte onder de bijen. Ja, de bijen. Die nijvere diertjes, die honing ver zamelen. En voornamelijk in Holland. Nu hebben de Belgen de grens ge sloten en bijenvolken mogen er niet meer over komen, wat nog al eens geschiedde, want de Brabantse im kers brachten hun volken graag naar de Belgische heidevelden. Nu zetten zc de korven net nog op Hollands gebied neer en dan vliegen de bijen de grens over. Wat moeten de Belgen daar nu aan doen? Ja. dat is toch werkelijk nog niet zo eenvoudig, zulle De Grondwetsherziening is dan ten slotte afgekondigd. In de ene gemeen te plechtiger dan in de andere. Tal van gemeentebesturen hadden er spe ciale vergaderingen voor belegd. ^Yij vernamen echter, dat er gemeente raden waren, die aan de uitnodiging van de burgervader om te komen luisteren, geen gehoor hebben gege ven. Ze waren in principe tegen de Grondwetsherziening en hadden geen behoefte om zich blauw te ergeren als ze werd voorgelezen. Dus ver lieten ze de weg die goede democra ten behoren te bewandelen en pleeg den 'n bijna revolutionaire obstructie. Nederlandse filmindusirie herrijst $inds 1932 staat aan de Keulse Vaart in Duivendrecht een filmstudio. Het woord „Cinetone" is voor ons een begrip geworden, niet zozeer door de producten, die werden afgeleverd, dan wel door de wetenschap, dat wij een eigen filmstudio bezaten. Uiterlijk is er in die 16 jaar weinig veranderd. Wie echter dezer dagen de kans krijgt in het inwendige van N'eer- lands filmstad door te dringen, wordt even stil. Want terwijl hij het La. byrinth van trappen bestijgt en afdaalt, ontvouwt zich voor zijn ogen het beeld van een filmstudio, waarvan hij het bestaan alleen maar in Californië mogelijk waande. Een jaar lang is ononderbroken gewerkt aan de ruïne, die het cor" plex in Mei 1945 was. Een jaar. waar. in het ongelooflijke werkelijkheid ic. geworden. Nederland bezit thans een studio, die kan wedijveren met 1? beste Amerikaanse van gelijke om vang. Alles is af. De inrichting der imposante opn.mehallen, de techni sche appa. uur, de na.synchronisa- tiehal. het lampenpark. het labora torium en wat een modern filmbe drijf verder maar kan eisen. Men heeft de studio dan ook niet zender diepgaande studie ingericht. Studie door Nederlandse experts van inrichtingen in het buitenland. Voot een dergelijke onderneming was na. tuurlijk een groot bedrag aan geld nodig. Deze studio heeft een millioen gekost. De gelden zijn bijeengebracht door vrijwillige bijdragen van leder» van de bioscoopbond. Hierbij heeft de gedachte aan het maken van winst op de achtergrond gestaan. Men heeft het nodig geoordeeld de Nederlandse filmindustrie weer een kans te ge ven. Ook tracht de „Stichting Neder landse Filmstudio" buitenlandse on dernemingen te interesseren in de Cinetone-studio'o haar opname's te maken. AMERIKAANSE BELANGSTELLING Men zou mogelijk geneigd zijn hierover de schouders op te halen, doch reeds hebben Amerikaanse filmexperts de studio's be:iocht en die gelijkwaardig verklaard aan e&e Amerikaanse inrichting. Bovendien hebben de Amerikanen grote inte resse bij het maken van opnamen in Holland. Zij krijgen n.l. de ftlm_ In de aula van de Gemeente Universiteit te Ams-erdam werd Maandag middag het eredoctoraat in de faculteit van Letteren en Wijsbegeerte verleend aan Mrs. H. M. Allen, die met haar echtgenoot in 1933 de uitgave Erasmus' brieven verzorgde. Mrs. Dr. H. M. Allen ontvangt de bul uit handen van Puf Vechting, »e- cietaris van de Senaat der Universiteit. 64. S.oj-pón! schreeuwde meneer armen wijduit staan zwaaien, zoals nieuw Jimmy's grote ergems o.j e Babbel, die zoals men weet de voor- lieden doen, die een op hol geslagen wekken. Hij fronste zijn wenkorau- zitter-kamprechter was. Stoppen! Je knol tot betere manieren trachten te wen (voorzover aanwezig» en begon bent gediskwalificeerd. En hij sprong brengen. Deze harlekijnige houding weer te spurten, midden op de rijweg en ging met zijn van meneer Babbel liet niet na op- huur, die in dollars moet worden be taald, niet geheel uitgekeerd. Een deel van het geld wordt in Nederland op een geblokkeerde rekening gezet De Amerikanen na zijn op het idee ge komen om met dit geblokkeerde geld in Nederland te gaan werken. Zij willen de opnamen, die zij in de Nederlandse studio's denken te ma ken, betalen met dit geld. Minister Lieftinck heeft hiertegen natuurlijk niet het minste bezwaar! Bovendien worden in de studio's ondergebracht de ateliers van een tweetal Nederlandse vervaardigers van tekenfilms. In de grote opname hal is een groot deel van de decors voor de eerste op te nemen film „Niet tevergeefs'' reeds gemonteerd, We zagen er een boerderij en een molen en thans zijn de binnen_ en buitenlandseopnamen ai begonnen Op één punt echter Is men sceptisch gestemd: dat betreft de 35 procent vermakelijkheidsbelasting. Wanneer de regering niet zal besluiten voor Nederlandse films de vermakelijk heidsbelasting rigoreus te verlagen of zelfs gehee] af te schaffen, dan is elke Nederlandse film bij voorbaat ten dode gedoemd. Dit is echter een zaak, die het ministerie aangaat, en aan haar is dan ook de uiteindelijke bf-flissing, die in filmkringen gezien wordt als de beslissing over leven of d».od der jonge Nederkrdse industrie. UITSLAGEN „SCHAAKMAT". NOORD-SCHAR WOUDE De uit slagen van de heden gespeelde com petitie-partijen luiden als volgt: Klasse I: P. SemeinsG. Keppel 10 W. KaanC. Langedijk 10 J. C. KrijgsmanW. Kouwens afgebr. K. BiermanA. Slink 01 D. KonijnC. J. Krijgsman 1—0 Klasse II. D. KoornJn. Leegwater 0,50,5 J J. Kroon—G. Goudsblom 0.50,5 W P. GrootC. P. Witsmeer 10 C. J. Glasdr. J. de Wit 10 Klasse Hl. P GlasJ. Ootjers afgebr. G. v. LoenenA. Meinema 10 N. KaanJn. Kamper 10 C. Goemans—J. Moetjes afgebr. Klasse IV. Jb. WagenaarC. Kliffen 10 C. WagenaarJ. G. Glas 10 Jn. Stoop—B. Slink 10 S. WitsmeerH. Witsmeer 0,50.5 Jb. BakkerG. Toren I0 ONOPVALLEND WERK VAN U N O. Wereldgezondheids-organisatie werd werkelijkheid In de zomer van 1946 werd onder auspiciën van de Verenigde Naties besloten een Wereldgezondheidsorga nisatie op te richten, die in de plaats moest komen voor het Int. Gezond heidsbureau te Parijs. De hygiënische afdeling van de Volkenbond en de gezondheidsafdcling van de UNRRA. Een voorlopig bestuur heeft in de laatste twee jaar de nieuwe organi satie voorbereid en toen 26 landen de constitutie van de nieuwe organisatie hadden geratificeerd, kon deze met 't werk beginnen. Voordien waren reeds urgente werkzaamheden als hulpver lening bij de Egyptische cholera-epi- demie verricht. De eerste vergadering van de nieu we organisatie heeft in een geest van goede samenwerking, gespeend van politieke geschilpunten, plaats gehad. Er is thans een bestuur van achttien leden gevormd. De leden-landen zul len bij toerbeurt zitting in 't bestuur hebben en de organisatie zal te Ge- nève zetelen. ARBEID BEGONNEN. De eerste begroting voor 1949 be draagt vijf millïoen dollar. Dit geld zal worden besteed voor de organisa tie zelve, reis- en verblijfkosten, hulp aan landen, waar zich ernstige ziekte rampen voordoen, wetenschappelijk onderzoek, studiebeurzen, technisch werk, voorlichting en het uitzenden van medische missies, zoals deze thans reeds in China, Polen. Ethiopië en Griekenland aanwezig zijn. Besloten werd de- hoogste prioriteit' te geven aan de bestrijding van tuber culose, malaria en geslachtsziekten, alsmede aan de bevordering van de verzorging van moeder en kind. van doelmatige voeding en van de hygië ne vah het milieu. Dit laatste betekent de verzorging van drinkwater, afvoer van afvallen, vuil water enz. De organinsatie heeft thans de sa menwerking met de Verenigd Naties en haar onderdelen als FAO, Unesco, Unac. met het Rode Kruis. Int. Ar beidsbureau en niet-officiële interna, lionale organisaties verkregen. De wereld werd door de organisatie in 6 districten verdeeld. De besturen hiervan hebben beperkte bevoegd heden. Voor Europa is geen bestuurs orgaan. doch wel een voorlopig adtni nistratief bureau, belast met gezond heidszaken in door de oorlog getroffen landen, opgericht. EXTRA BRANDSTOFFEN VOOR GROTE GEZINNEN Het ligt in de bedoeling ook voor het aanstaande stookseizoen t.b.v. gezinnen bestaande uit 8 of meer personen, twee eenheden brandstof fen extra beschikbaar te stellen. Nadere bijzonderheden over de uit reiking van de toeslagbonnen zullen t.z.t. door de plaatselijke distributie diensten worden bekend gemaakt. Televisieconcurrentie nog niet a n d i erde De Engelse regering heeft een ver klaring gepubliceerd over haar poli tiek betreffende de televisie. Enge land raadt de andere landen aan, „vertrouwen te stellen" in het Engel se televisiestelsel en stelt kleurente levisie spoedig in het vooruitzicht. Na een onderzoek van deskundigen heeft de regering besloten het huidige systeem nog in geen jaren te veran deren, daar noch in eigen noch in een ander land ontwikkelingen waren te bespeuren, die het uit de tijd ver klaren van de bestaande televisie toestellen zouden rechtvaardigen. De Engelse industrie wil in de komende drie jaar 500 000 televisie.ontvangtoe stellen produceren. De bond van Amerikaanse radio fabrikanten heeft naar aanleiding van deze verklaring te kennen gegeven, dat de Amerikaanse televisieindustrie -.er geen bijzonder belang bij heeft" op het ogenblik met Engeland te con curreren op de Europese exportmarkt Volgens deze woordvoerder kan waarschijnlijk niet vóór 1951 geheel voorzien worden in de grote vraag in eigen land naar televisie_zend_en ontvangtoestellen. gram In i VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1948. Hilversum 1 - 301 m, 7.00 en 8.00 N-.vs.; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7 45 Een woord voor de dag: 9.15 Voor de zieken; 9.30 Werken van Bach en Handel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Uit de puszta; 11.30 Vioolrecital; 12.00 Be kende orkestwerken; 12.33 Orgelcon cert; 13 00 Nieuws; 13.15 Vrij en blij; 13.45 Gram.platen; 1420 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 De Varian ten; 15.10 Gram.muziek; 15.30 Holanda sextet; 16 00 Voordracht; 1620 NCRV- koor; 16.45 Pianoduo; 17.05 Gram. muziek; 17.30 De Zakapara's; 17.45 Strijkkwartet; 18.30 Ned. Strijdkrach ten; 19.00 Nieuws; 19.15 Geestelijke liederen; 20.00 Nieuws; 20.15 Uitz der Ger. jeugdbeweging: 21.30 Radio-Phil. orkest; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum 11 - 415 m. 7j00 en 8 00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Werken van Novak; 9.35 Alfred Cor;ot speelt; 10.00 Morgenwijding; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Zangreci tal; 1125 Licht orkestconcert; 12.00 Gram.platen; 12.33 Sport en prog nose; 13.00 Nieuws; 13.20 Musette- orkest; 14.00 Kookpraatjet 14.20 Ka merorkest; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 15.20 Vervolg kamerorkest; 16.00 Johan Jong; 1630 Voor de jeugd; 17.00 Filmland; 17.20 Wij en de mu ziek; 18.00 Nieuws; 18.15 De VARA feliciteert: 18.40 Omroepkoor; 1930 Gesprekken over de Bergrede; 20.00 Nieuws; 20.05 Pianospel; 20.30 Gees telijk verkeer met Duitsland, hoor spel; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.30 „Kermis der ijdelheid", vervolg- hoorspel; 22.00 Buitenlands weekover zicht; 22.15 Swing and Sweet: 22.45 Avondwijding; 23.00 N'euws FEUILLETON Spannend verhaal van 1DGAR WALLACE - Ik moet flauw gevallen zijn," zei ze. „Toen ik bijkwam lag ik op de vloer van de auto, die ontzettend hard voortsnelde. Ik dacht er over om weer op de bank te gaan zitten, maar bedacht, dat ik, wanneer ik me be wusteloos hield misschien kans had om te ontsnappen. Toen de cab stopte, probeerde ik overeind te komen, maar de kracht ontbrak mij. Maar hulp was nabij. Ik hoorde het krassen van schoenen op het leer boven op de auto en plotseling ging het portier open en ik zag een gedaante en wist, dat het de chauffeur niet was. Hij beurde mij uit de auto en gelukkig had de cab gestopt tegenover een herenhuis met een grote portiek, waar heen hij mij leidde. „Wacht," zei hij. „Iets verderop is een gelegenheid, waar u kunt telefoneren. Wacht totdat wij weg zijn. „Toen keerde hij terug naar de cab, sloot onhoorbaar het portier en onmiddellijk daarop zag ik, dat Sam Stay iangs het pad kwam aanrennen. In enkcV seconden was de cab verdwenen en ik sleepje mij zelf naar de win- kei en dat is alles." Er was nog geen bericht gekomen van Ling Chu toen Tarling in zijn woning terugkeerde. Whijeside wachtte op hem en vertelde hem. dat hij Milburgh achter slot en grendel had gezet en dat hij de volgende dag ver- hoord zou worden. ..Ik kan me niet begrijpen, wat er met Ling Chu ge beurd is. Hij moest nu toch terug zijn," zei Tarling. Het was half twee in de morgen en een telefonische navraag op Scotland Yard had geen resultaat opgeleverd. „Het is natuurlijk mogelijk," vervolgde Tarling, „dat Stay met de cab naar Hertford ging. De man heeft zich ontpopt in een gevaarlijke krankzinnige." ..Alle misdadigers zijn in meer of mindere mate krank zinnig." zei de philosofisch aangelegde Whiteside. „Ik vraag mij af, wat 'het was, dat zijn hoofd op hol bracht." „Lefde!" zei Tarling. De ander keek hem verwonderd aan. „Liefde?" herhaalde hij ongelovig en Tarling knikte. „Het lijdt geen twijfel of Sam Stay aanbad Lyne. De schok, die hij ontving bij zijn dood. maakte hem gek." Whiteside trommelde, in gedachten verdiept, met zijn vingers op de tafel. „Wat dunkt je van Milburghs verhaal?" vroeg hij en Tarling trok zijn schouders op. „Het is zeer moeilijk, om zich een oorSeel te vormen," zei hij. „De man sprak, alsof hij de waarheid vertelde en iets in mijn hart zegt. dat hij niet loog. En toch is de hele zaak ongelooflijk." „Natuurlijk 'heeft Milburgh alle tijd gehad om een tamelijk goed verhaal te ver zinnen," waarschuwde Whiteside. „Hij is eeen geslepen kerel, deze Milburgh, en het was zeer onwaarschijnlijk, dat hij ons een verhaal zou vertellen, dat niet geloof waardig was." „Dat is zeker," stemde de ander toe. „en toch ben ik er van overtuigd dat hij nagenoeg de hele waarheid verteld heeft." „Maar wie vermoordde Thornton Lyne dan?" Tarling stond met een wanhopig gebaar op. „Jij bent waarschijnlijk even ver van de oplossing van dat geheim af als ik en toch heb ik een theorie gevormd die misschien heel fantastisch lijkt Er werd een lichte stap gehoord op de trap en Tar ling liep door de kamer en opende de deur. Ling Chu kwam binnen, even kalm en ondoorgron delijk als altijd en behalve dat zijn voorhoofd en zijn rechterhand in een dik verband zaten, was er niets aan hem te bespeuren van zijn tragisch avontuur. „Hallo, Ling Chu," zei Tarling in het Engels, „ben je gewond?" „Niet ernstig," zei Ling Chu. „Wil de meester zo goed zijn, om mij een sigaret te geven? Ik heb de mijne allemaal verloren in een schermutseling" „Waar is Sam Stay?" Ling Chu stad de sigaret aan voor hij antwoordde, blies' de lucifer uit en legde deze zorgvuldig op het asbakje, dat midden op tafel stond. „De man slaapt op het Terras van de Nacht," zei Ling Chu eenvoudig. „Dood?" zei de verschrikte Tarling. De Chinees knikte. „Heb jij hem gedood?" Weer zei Ling Chu niets en blies een wolkje rook van zijn sigaret in de lucht. „Hij was al vele dagen stervende, zo vertelde mij de dokter van het grote ziekenhuis. Ik raakte hem eens of tweemaal op zijn hoofd, maar niet erg hard. Hij sneed mij even met zijn mes, maar het had niets te betekenen. „Sam Stay is dood, zo?" zei Tarling peinzend. „Wel dat heft een bron van gevaar op voor Miss Rider, Ling Chu." De Chinees glimlachte. „Het heft vele dingen op. meester, omdat de man zijn hoofd goed werd, vóór htf stierf." „Je bedoelt, dat hij goed bij zijn verstand was?" „Hij was goed bij zijn verstand, meester," zei Ling Chu, „en hij verlangde te spreken op papier. Daarom liet de dikke dokter van het ziekenhuis een rechter halen of iemand, die zittng heeft n de rechtbank." „Een overheidspersoon?" „Ja, een overheidspersoon," zei Ling Chu knikkende, een kleine, oude man, die vlak bij het ziekenhuis woont en hij kwam, klagende omdat het al zo laat was. kwam er een man, die heel snel in een boek schreef en toen de man dood was schreef hij nog sneller op een machine en gaf mij deze papieren, om die aan u te brengen, terwijl hij er ook hield voor en voor de rechter, die met de man sprak." (Wordt verv Igd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3