Ikmaaidei' N.-HOLLANDSE PERS 1945 Hemel of hel Thans zekerheid: de huren worden verhoogd Tegen (wee mensenjagers de doodstraf geëist Republikeinen vorderen bij Madioen 5E JAARGANG N° 1340 ZATERDAG 25 SEPT. .1948 Uit*, voor de Stichting De Vrije Alkmaar- der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal. 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et- p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur: J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 Geestelijk leven „Ik geloof, dat als iemand de aarde kiest in plaats van de He mel, hem tenslotte zal blijken dat de aarde al die tijd tot het gebied van de Hel heeft behoord; en, als de aarde voor hem na de Hemel op de tweede plaats komt, dat zij van het begin af een deel van de Hemel zelf is geweest". C. S. Lewis „De Grote Scheiding" Zij, die evenals 'k het onlangs uit gekomen boek van Lewis „De Grote Scheiding" hebben gelezen zullen zich ongetwijfeld het hierboven aan gehaalde citaat herinneren. En hope lijk denken ze dan m.et dankbaarheid en vreugde terug aan de dag, waar op ze dit boek in handen kregen en het geboeid achter elkaar uitlazen. Lewis is niet alleen een knap litte rator, maar ook een diep overtuigd christen. ïtij heeft de gave het oude Evangelie zó te vertolken, dat chris ten en niet-christen er gespannen naar luisteren en zich er klaar van bewust worden, dat zij hier gesteld worden voor d e grote levensbeslis sing. Lewis noemt zijn boekje „een droom". Het is ook een droom, zo als een mens die kan hebben, als hij gaat peinzen over een werkelijkheid, die onvoorstelbaar is. Wat hij schrijft noemt hij fantasie, maar het is ern fantasie, die niet in de lucht hangt; ze vindt haar steunpunt in de reali teit van het christelijk geloof. De apostel Paulus zegt ergens, dat het Evangelie van Christus voor de ene mens een ergernis is en voor de andere mens een dwaasheid. Dat l?*t Lewis in zijn boekje met onmis kenbare duidelijkheid zien. Hij stelt het zo voor, dat er voor de bewo ners van de troosteloze schimmen- stad (de hel) de mogelijkheid be staat om naar de hemel te reizen. En als ze dat willen, krijgen ze de vrij heid gm daar te blijver ook. Maar nu is dit het onbegrijpelijke: bijna niemand wil er blijven! Waarom niet? Omdat het Evangelie voor ieder normaal mens ergernis of dwaasheid is, of beide! Ik denk aan c> t kostelijke gesprek tussen de moor denaar Len, die hemeling is gewor den, en de „rechtschapen" schim, die hem in het voorportaal van de hemel ontmoet. De laatste zegt: „Persóónlijk dacht ik, dat het met jou en mij om gekeerd had moeten gaan". Jij was een moordenaar, maar ik ben mijn hele leven een fatsoenlijk mens ge weest Ik wil niet zeggen, dat ik een godsdienstig man was en dat ik geen fouten had, verre van dat. Maar ik heb altijd mijn best gedaan, vat je? Tegenover iedereen deed ik dat; zo was ik nu eenmaal. Ik vroeg nooit iets, waaar ik geen recht op had. Als ik een borreltje wou drinv taalde ik ervoor en als ik mijn loon in ontvangst nam, had ik ervoor ge werkt, vat je? Zo was ik, en dat mo gen ze gerust weten". Wie van ons, die iets van de bij. bel afweet, denkt hier niet aan de moordenaar, wien Jezus in zijn laat ste uur het paradijs belooft? Of aan de tollenaar, die alleen nog maar bidden kan: „O God, wees mij, zon daar, genadig!", en zijn tegenhanger de zelfgenoegzame Farizeeër? Lewis gebruikt geen enkele tekst en geen enkel bijbelverhaal. En toch is het Evangelie van het Kruis en zijn per soonlijk geloof in de Gekruisigde uitgangspunt en grondslag van de fantastische droom, die hij geeft in zijn boek. Dat hij op deze moderne ongebrui kelijke wijze van zijn geloof in Je zus Christus getuigt, is van groot be lang Maar belangrijker is, dat bij bijkans onnavolgbaar zuiver dit oude Evangelie heeft vertolkt. Hoe veel misverstanden leven er niet on der christenen en niet-christenen ten aanzien van dit Evangelie. Niemand Is ermee gediend, wanneer deze mis verstanden blijven bestaan Lewis heeft ons allen met zijn boek een grote dienst bewezen. BIJNA OVERAL DROOG Wisselende bewolking en bijna overal droog weer, Matige langs de Wadden- kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in temperatuur. Tijdens de Woensdagavond in het Stockholm Stadion gehouden Interna tionale athletiekwedtsrjjden werden de nummers 100 m. hardlopen en 80 m. horden gewonnen door onze landgenote Fanny Blankers-Koen. Hier zien wü haar in een pracht-opname tijdens de start voor het nummer 100 m. hardlopen. „Arbeiders zullen niei de dupe worden", verklaart minister In 't Veld De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, mr. J. in 't Veld, heeft thans definitief aangekondigd, dat de huren worden verhoogd. „D# «norm gestegen bouwkosten en de lage huren", aldus de minister V een Inleiding voor het congres van het Instituut voor Volkshuisves ting en Stedebouw, dat momenteel te Amsterdam wordt gehouden, „vormen een grote moeilijkheid. Er moet tot betere verhoudingen ge komen worden: de bouwkosten moeten omlaag, de huren iets omhoog. De minister verzekerde echter met nadruk, dat. het de politiek van het kabinet zal zijn, de arbeiders hiervan niet de dupe te laten worden. Dif jaar 30.000 nieuwe woningen; in 1951 - 60.000 In zijn rede gaf de minister inte ressante cijfers over het te volgen wederopbouwplan. De totaalproductie van de huizenbouw voor 1948 zal, naar de minister verzekerde, de 30.000 nog bereiken. In 1949 hoopt men een Zelfs S.D.-er Lages werd activiteit van Commando - Heinnecke" te bar „Het vuilste en gemeenste gewin is de reden geweest waarom zjj hon derden mensen diep ongelukkig heb ben gemaakt. Als of het ratten en kraaien waren hebben deze verdach ten op Joden gejaagd, zonder ooit enig medelijden te tonen. Ze hebben zelfs niet geschroomd om kleine kinderen of baby's mee te nemen. Ieder recht of beroep op clementie acht ik door hen verspeeld". Zo luidde het oordeel van de pro cureurfiscaal bij het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof, mr. Gelinck, over J. Rutgers en M. Hinse, twee leden van het beruchte „commando Heinnecke", dat honderden slachtof. fers maakte onder de Joden in de tijd van de bezetting. Tegen beide bende leden eiste de proc.-fiscaal de dood straf. Een van de zwarisie blad zijden... eigenhandig geschreven De werkzaamheden van dit commando Heinnecke vullen wel een van de zwartste bladzijden uit de geschiede nis van de bezettingsjaren. Heinnecke zelf was een snorder_taxi chauffeur, die zich ontpopte als een zo felle Jodenhater, dat hij de leiding kreeg over een apart commando en tenslotte door de illegaliteit werd ge liquideerd. Aanvankelijk zag het- er naar v' dat de Bijzondere Rechtspleging wei nig kon uitrichten tegen de leden van deze colonne, totdat puur toeval het gehele archief waarin de activiteit van deze groep was vastgelegd, in een synagoge in Amsterdam Zuid werd gevonden. „Hemel of hel" is het opschrift van dit artikel. Het zou ook de titel kun nen zijn van Lewis' boek. Hemel of hel, „de grote scheiding", datjjs het einde, dat Lewis als bijbels christen met een bijna grimmige ernst stelt en moet stellen: het mysterie van ge nade of oordeel. Maar hij spreekt er niet over op de.plompe en onbarm hartige wijze, waardoor deze schei ding wordt^ tot een caricatuur van Gods barmhax-tigheid. Er ligt over de bladzijden van dit boek iets van de stille glimlach van Gods liefde, waar van de schrijver in zijn leven weet, en droomt opdat ook anderen haar zullen gaan zien. Hij zegt, wat W. A. P. Smit in Masscheroen 1941 door Christus laat zeggen over God: Hij wil dat zü in Hem hun Vader zien Die wachtende staat aan de poort, En Zijn teder gebaar in hun dromen zien Dat hen tot de thuiskomst bekoort. W. Wesseldtfk. Met Duitse „Gründlichkeit" hadden de mensen jagers hun daden geregis treerd.... Volgens de stukken werd aan de le den van de colonne Heinnecke voor iedere gevangen Joodse Nederlander zeven gulden vijftig uitbetaald. De beide verdachten ontkenden dit, Hoog stens kregen zij „overwerk" uitbetaald Als eerste getuige verscheen Willy Lages, gewezen hoofd van de S.D. in Amsterdam. Uit zijn verklaringen bleek, dat Heinnecke officieel nimmer gerechtigd was Joden te arresteren. Hij was uitsluitend belast met het op sporen van Joodse meubelen en Joods vermogen. Lages deelde mede, bij herhaling ingegrepen te hebben tegen deze excessen en zelfs enkele van Heinneckes mannen te hebben doen arresteren en tot gevangenisstraf ver oordelen. Getuigen die aan de Joodse Raad verbonden waren geweest, verklaar den dat de leden van de colonne Hein necke f 7.50 ontvingen voor een gear resteerde Joodse Nederlanders, maar, was het een strafgeval, dan werd het dubbele betaald. Dit leidde er toe, dat steeds geprobeerd werd iedere Joodse arrestant tot strafgeval te maken. En bij de arrestaties, die soms op straat geschiedden, werd met graagte van revolvers en gummiknuppels ge bruik gemaakt CLUBKAMPIOENSCHAP WIELRENNEN WORDT VERREDEN De minister van Verkeer en Water staat wilde oorspronkelijk geen toe stemming geven om het clubkampioen 3chap wielrijden van Nederland op het veluwepareours te laten verrijden. Maar de A.S.C. „Olympia" is er in geslaagd deze toestemming te verkrij gen. Maandagochtend 27 September a.s. zullen dus 18 ploegen om 10 uur in Arnhem starten om de hoogste eer in den lande te bevechten. BRANDSTOF VOOR KAMERBEWONERS Van de brandstoffenkaart TB 806, welke aan kamerbewoners wordt uit gereikt zijn de bonnen 01 en 03 aange wezen voor het kopen van drie een heden vaste brandstoffen per bon Eeuwe houdt zijn titel Euwe is kampioen-schaker van Ne derland gebleven. In de zevende partij die voor het eerst de Nimzo Indische verdediging van de D 4_ opening te zien gaf, wist hij met een aanval op wits koningsvleugel Van Scheltinga een zodanig materieel ver lies toe te brengen, dat deze zich bij de 41ste zet gewonnen moest geven. Na deze overwinning heeft dr. Euwe 5 punten en hij heeft daarmede in elk geval zijn titel behouden; Van Scheltinga heeft 2 punten. Zondag avond wordt de achtste partij gespeeld en indien Van Scheltinga deze niet wint, zal het tevens de laatste zijn, daar tevoren is overeengekomen, dat de match zal zijn afgelopen, indien een der spelers tenminSte 5\& punt heeft behaald. productie te bereiken van 38.000 wo ningen. Ook dit aantal is nog niet voldoende, maar, aldus de minister, er zal daarmede toch een evenwichts punt bereikt zijn" Het is het doel, te komen tot een productie van 60.000 woningen per jaar. Onder alle voorbehoud zeide mi. nister In 't Veld, te hopen, deze pro ductie in 1951 tg kunnen bereiken Malik (Sovjet-gedelegeerde) waarschuwt de V.N. Jacob Malik, de Sovjet gedelegeer de bij de Ver. Naties heeft in de Al gemene Vergadering te Parijs er tegen gewaarschuwd, dat deze zich voor „ernstige gevolgen" zou zien ge plaatst, indien besluiten zouden wor den genomen aangaande zes punten van de agenda, waartegen de Sovjet Unie zich tevergeefs had verzet. Hij verzocht o.m. af te voeren van de agenda een Argentijns voorstel Ita lië en zes andere landen tot de VN toe te laten. (Dit toetreden wordt thans door het veto der Sowjet—Unie in de Veiligheidsraad tegengehouden). Maar met negenentwintig tegen zes tien stemmen en tien onthoudingen besloot de Assemblée, het Argentijn se voorstel op de agenda te houden. Onder degenen, die het Sovjet stand punt steunden, waren Frankrijk en België, welker vertegenwoordigers betoogden, dat zij weliswaar deze lan den als lid wensten, doch dat zij op grond van de Sovjet afwijzing in de Veiligheidsraad de behandeling thans niet mogelijk achtten. Nederland stemde met Enge land en de Ver. Staten voor de be handeling. Markos wenst gehoord te worden. De generaal der Griekse guerilla- strijders, Markos, heeft een beroep gedaan op de VN om gehoord te wor den als het Griekse probleem behan deld wordt. De ervaring heeft geleerd, aldus Markos, dat elke beslissing, ge nomen zonder de voorlopige „Vrije Griekse regering" te horen, tot meer bloedvergieten heeft geleid. In Solo werd „normale toestand weer hersteld" In een overzicht van de militaire situatie rond Madioen deelde een Republikeins militair woordvoerder mede, dat de militaire gouverneur, de kolonel Gatot Soebroto, er in is geslaagd, te Solo de normale toe stand te herstellen. Hjj voegde hieraan toe, dat een uitzondering moet worden gemaakt voor enkele plaatsen ten Noorden en Zuiden van Solo. Wonogiri, 30 km. Zuid van Solo is n.1. in communistische handen en Ka- lioso, Noordelijk van Solo, eveneens. In deze plaatsen zijn troepen van de Alri, de voormalige Repubikeinse ma rine, aanwezig, die thans rebelleren. Verder worden de operaties tegen Madioen geleid: van het Oosten uit door de kolonel Soengkono, van het Westen uit door de lt. kol. Sadikin en van het Noorden uit door lt. kol. Soe- narto. Van Mook is terug „Ik ben blij, weer terug te zijn" zeide dr. van Mook bij zijn aankomst op Kemajoran, waar hij door de au toriteiten met applaus werd begroet. In antwoord op vragen van aan wezige verslaggevers, of in Den Haag een beslissing is genomen ten aan zien van de situatie in Indonesië, zei de de heer Van Mook, dat er „geen Hoe bewaar ik mijn ring Toen mevrouw Kraaijen- brink te Doesburg dezer da gen bezig was met het schoonmaken van worteltjes uit eigen tuin ontdekte zij op een gegeven moment wat hards in een van die peen tjes. Het bleek de gouden "rring te zijn, die haar man 12 jaar geleden in de tuin verloren had. Australië heeft voorkeur voor goede Nederlanders Naar het ANP van Australische zij de verneemt, zal er op 1 October a.s. een „assisted passages scheme" in wer king treden voor Nederlandse oud-mi. litairen en oud-illegale strijders, die naar Australië wensen te emigreren. Dit schema zal niet van toepassing zjjn op emigranten, die voo- 1 Oef. naar Australië vertrekken. Het schema heeft alleen betrekking op die personen in Nederland, die of in Nederlandse militaire dienst of bij de koopvaardij waren, gedurende de periode van 3 September 1939 tot 15 Augustus 1945, of die oud_leden zijn van de verzetsbeweging en in staat zijn voldoende bewijs van hun ac tieve deelneming hieraan gedurende de vijandelijke bezetting te overleg gen. Voor de overige emigranten blijven de oude bepalingen gelden, maar voor de bedoelde categorie kan een tege moetkoming in de kosten van de pas sage worden verleend. Voor volwasse nen kan dit zijn 40%, of 30 pond ster ling (het bedrag, dat het laagst is); voor personen van 14 tot 18 45% resp. 32.10 pond sterling, voor jongere kin deren nog iets meer. Gegadigden dienen zich allereerst schriftelijk in verbinding te stellen met de Australische legatie, Lange Voorhout 18, Den Haag. beslissingen zijn genomen, behalve dit ik zou terugkeren". Van Mook achtte de situatie „mo gelijk ernstig". Beel gaat terug Dr Beel, gedelegeerde van het Op perbestuur in Indonesië, zal dezer da gen voor korte tijd naar Nederland vertrekken om besprekingen te voe ren met de Nederlandse regering. Vertraging demob.-schema In verband met "e gespannen toe stand in de Republiek heeft de leger commandant zich genoodzaakt gezien 'een tijdelijke maatregel te treffen ten aanzien van de repatriëring der in Indonesië aanwezige troepen. Tengevolge hiervan is de uitvoering van het demobilisatie- en recuperatie schema tijdelijk vertraagd. Verliezen in Indonesië De regering maakt bekend, dat m de afgelopen week tot haar leedwezen de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Sold. P. J. Dickhoff uit Leiden. Sold. C. van Halem uit Slikkerveer Serg. J. W Henderix uit Roermond. Serg. M. Molleboom uit Gorinchem. Sold. A. J. v. Oochten uit Ochten Gld, Sold. A, Regeling uit Hengelo. Sold. M. W. Spierings uit Rosmalen. Het KNIL en de Kon. Ned. Marine hebben in de afgelopen week geen verliezen gerapporteerd. Jan Kieüura en Martha Eggerth naar ons land De beroemde tenor Jan Kieni' en de Hongaarse zangeres en filmster Martha Eggerth komen in October naar ons land om elk een gastconcert te geven. Op Dinsdag 5 October zingt Marti Eggerth in het Concertgebouw te sterdam; haar echtgenoot JaT^_Ki£P"^!, komt eind Ocpóber om te concerteren. Martha en Jan maken n.1. een tour. nee door de hoofdsteden van Europa, voor zij, begin November, een aan vang maken met de opnamen van hun nieuwe film „Valse brillante". Martha Eggerth heeft gedurende de oorlog in Amerika geleefd. Jan Kiepura nam bij het uitbreken van de oorlog onmiddellijk dienst als vrijwilliger bij het Poolse leger in Frankrijk. Na de vaj van Warschau werd hij naar Amerika gezonden om weldadigheidsconcerten te geven voo- zijn getroffen land. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1