JIMMY BROWN ALS WIELRENNER VOOR LENS Aantal slachtoffers op het ogenblik groter dan in 1945 Abonneert U op dit blad HET GEHEIM VAN DE GEEE NARCISSEN Actie tegen projectiel-gevaar „Polygoon" zal ondetwijshlm veivaaidigen Zoals bekend voert het Ministerie van Binnenlandse Zaken sinds enige ttid een actie om ouders, opvoeders en kinderen te wijzen op het ffrote gevaar, dat allerhande ontplofbaar oorlogstuig en andere wapens, die op nog zo menige plaats in de Neder landse bodem verscholen liggen, voor de jeugd oplevert. „De Bijen, korf" in Rotterdam, Den Haag en Amsterdam, alle Hema.zaken en de magazijnen van Vroom en Drees- mann hadden belangeloos voor dit doel étalages of stands afgestaan, waarin op aanschouwelijke wijze 'ri gevaar werd voorgesteld en de mid delen werden aangewezen oin het te bezweren. Het aantal slachtoffers op dit ge bied is op het ogenblik groter dar in 1945. De maand Augustus bra-ht een recorddag van 16 sla'hrcff' Door eigen «chj 4 vrerd 80 p^t. van -dit aanra' de dupe, waarvan 68 pet. kinderen betrof tussen de 12 en 18 jaar. Het Ministerie van Binnenland se Zaken heeft met behulp van psy chiaters een diepgaand onderzeok in gesteld naar de oorzaak van deze on gevallen en is tot de conclusie geko men, dat ouders en opvoeders schro melijk tekort schieten. Zij wijzen hun kinderen niet op het gevaar en re troleren niet waar ze mee spelen of wat ze in huis brengen. Behalve dat in de meeste gevallen de slachtoffers hun onvoorzichtigheid met de dood ipoeten bekopen of voor hun leven ongelukkig zijn. wijst men er ook op dat waar brand ontstaat, tengevolge van het in huis hebben van verbo den wapenen, de verzekering geer. premie uitkeert en de brandweer het huis niet binnentreedt Er zijn nog mijnen in de grond In Nederland zijn de gecarteerde mijnenvelden zo goed als opgeruimd, doch ook deze kunnen nog verras singen opleveren, daar de Duitse mijnkaarten allesbehalve betrouw baar zyn. In de duinen en op het Strand is het buitengewoon moeilijk mijnen te vinden, daar deze dikwijls Zo diep onder het zand zijn verdwe nen. dat mijndetectors er niet meer op reageren. Bovendien zijn er nog houten, glazen, bakelieten, bordkar tonnen en geïmproviseerde mijnen, die ook geen reactie geven. Er blij ven dus practisch altijd mijnen ach ter. Men verkeert wel eens in de ver onderstelling dat mijnen of ander ex plosief materiaal, dat lang in de grond heeft gelegen onschadelijk is geworden. Niets is minder waar. Ze blijken door de chemische reacties, die zijn opgetreden, veel gevoeliegr gewprden en bovendien zijn de vei- ligheidspennen doorgeroest. De over heid doet wat zij kan en geeft aan opvoeders en de jeugd de dringende raad de politie onmiddellijk ervan in kennis te stellen, wanneer men er gens een of ander projectiel ontdekt, voorts het niet op te nemen, niet mee naar huis te nemen, niet te de monteren. Geen wapenarsenalen Met de meeste klem waarschuwt ze tegen het aanleggen van wapen arsenalen, hetgeen maar al te dik wijls gebeurt en 'at vele ernstige ongelukken tengevolge heeft gehad en zij wijst er op. da? men straffe loos de politie ervan in kennis kan stellen, dat men wapens ol ander oorlogstuig in huis heeft. De politie komt het dan afhalen. Om ook de jeugd op de scholen te bereiken, begint men weldra bij „Po lygoon" aan de vervaardiging van een onderwijsfilm over dit onder werp, die zo spoedig mogelijk voor de Nederlandse schooljeugd zal gaan draaien. GAS. ELECTRICTTEIT OF HUIS BRANDOLIE VOOR JONGE EN A.S. MOEDERS Het CDK deelt mede, dat aanstaande en jonge moeders, die Lp.v. vaste brandstoffen een hoeveelheid gas. elee triciteit of huisbrandolie wensen te ontvangen, de bon voor brandstoffen welke op de hun verstrekte CA-kaart voorkomt bij de distributiedienst moé ten inleveren. Deze dienst zal hun een verklaring uitreiken, waarmede zij zich tot résp. het gas_ of electriciteits bedrijf of tot het rijksbureau voor aardolieproducten te Den Haag dienen te wenden. Het C.D.K. deelt ook mede, dat be halve de CA kaarten (voor a.s. moe ders) uitgevoerd in de kleuren grijs 'en rood met zwarte opdruk, ook CA kaarten in dezelfde kleuren grijs en rood met blauwe opdruk in omloop zullen worden gebracht. Beide soor ten zijn geldig. PERISCOOP Den Haag in feeststemming. Zo juist is de Koninklijke familie in de Resi dentie gearriveerd en het paleis t/i. nengegaan. Duizenden verdringen zich er voor. Straks zullen de hoge gasten immers wel op het bordes verschijnen en welk rechtgeaard Ha genaar wil dit schouwspel nog niet eens zien. Helaas echter is het een slechte tijd voor de mensen, die een weinig klein van formaat zijn. Ze rekken zich uit, springen af en toe omhoog, ten ein de nog iets te aanschouwen, maar ze zijn uitgesproken „de klos". Dan beleven we een triomf v-n Hollandse handelsgeest. Plotseling klinkt de kreet „periscoop" tot ons door. We vermoeden eerst nog niet, wat het betekent, tot we de hande laars in deze onmisbare duikbootuit rustingen zien. Ze komen handen te kort om de onvolgroeiden te helpen. „Voor slechts een gulden ben je uit de brand en kun je de Koninklijke ■familie zien, of ze bij ie aan tafel Van de noodbrug af kijken de voorbijgangers naar de herstelwerk zaamheden. De pijlers worden opnieuw opgetrokken. zit," klinkt hun aanprijzende kreet. Steeds meer periscopen zien we ver rijzen. Zelfs gewone spiegeltjes gaan omhoog. Eindelijk is het grote ogen blik aangebroken. De deuren gaan open, de periscopen staan gericht. Het duurt slechts een ogenblik. Dan is het afgelopen. En nijdig horen we een periscoopbezitter mopperen: „Ik heb nog niets gezien". Hij had toe vallig achter een man van ruim twee n*ter gestaan. O De jeugd kan het soms raar versie ren. Vooral als ze de leeftijd van 15 a 16 jaar bereikt hebben. In New York was een knaap heftig verliefd op een meisje en hij meende dit niet beter te kunnen demonstreren dan door in zijn grote teen te schieten. Alleen om te demonstreren dat hij moedig was. >g|Ü' 67. En weer naderde Jimmy dc hoofdtribune. Hij lag natuurlijk nog steeds aan de kop en zijn voorsprong op zijn naaste concurenten bedroeg al zeker zeven minuten. Van verre be_ men liet voor alle zekerheid de weg gon men reeds tegen hem te schreeu- vrij, want Jimmy maakte niet de wen. Afstappen! Je moet er uit! Je minste aanstalten aan deze commatu bent gediskwalificeerd. Stoppen! Maar- do's te gehoorzamen. O De postduivenliefhebberij vie.ojJ ogenblik in Nederland weer hoogj Volgend jaar zullen er in Nederland niet minde*- dan 40.000 postduivenhou ders zijn. Als alle duiven tegelijk in de lucht zouden zijn. was er bijter* geen zon meer te zien. Daifjbuden er een millioen duiven tegelijk vliegen. O Het directoraat voor de prijzen ligt overhoop met de kappers. Het wil aan de figaro's de verplichting opleggen om aan iedere klant een bon af te geven. De bonnen moeten genummerd zijn naam en adres van de klant be vatten. alsmede de behandeling en de Prijs. De kappers moeten een duplicaat houden en dit 3 jaar bewaren. Als het niet zo belachelijk was, zou je er om huilen. O Je moet er maar opkomen! De Ame rikanen en de Belgen hebben onlangs een base-ball wedstrijd tegen elkaar gespeeld. De Amerikanen hadden met grote letters USA op hun trui, maar de Belgen, ook niet mis, verschenen met nog grotere letters en wej USE (Ver. Staten van Europa). De Amerikanen waren zo geïmpo neerd, dat ze de wedstrijd verloren. Mischien een navolging waard op ander terrein. O De ambtenaren staan er niet goed op. Niet alleen dat ze zich niet in een onverdeelde populariteit mogen ver heugen, maar omdat er nogal wat zijn afgevloeid. Vergeleken bij 1946 zijn er nu ruim 25.000 minder in 's Rijks dienst. Er blijven er echter nog altijd meer dan 100.000 over. Hetgeen nog een respectabel aantal is. O President Truman is op het ogen blik wel te beklagen. Hij gaat voor eigen parochie preken'. Vijftienduizend kilometer moet hij afleggen en soms zal hij 15 redevoe ringen op een dag houden. Het presidentschap van de VS is ze ker erg begeerlijk. Australië vraagt kerels Mede als gevolg van onvoldoende scheepsruimte was emigratie naar Australië tot nu toe op grote schaal niet mogelijk. Thans is hierin een wij ziging gekomen, want midden Dec. zal een emigrantenschip, het S.S. „Vo- lendam" met een plaatsruimte voor 1450 man, een reis naar Australië ma ken. Er is in dat land een grote behoefte aan arbeiders, vooral op 't platteland Ook voor niet-vakarbeiders zijn er goede kansen, mits het maar flinke jonge kerels zijn eh enige kennis van b.v. landbouwwerkzaamheden hebben Zij moeten bereid zijn de handen uit de mouwen te steken en voldoende intelligent om vlug aan te leren. Handigheid om met machines om te gaan is vooral van waarde. Bij voorkeur worden ongehuwden gevraagd, of echtparen zonder kinde ren in de leeftijd van 2036 jaar. Ook kunnen een beperkt aantal ge zinnen met 1 of 2 kinderen worden geplaatst Zij die voor emigratie naar Australië belangstelling hebben kunnen zich daartoe aanmelden bij de gewestelijke Arbeidsbureau's en bijkantoren, waar ook nadere inlichtingen worden ver strekt. „BLOKKADE-POSTZEGEL" OP 1 OCTOBER Ter gelegenheid van de 100ste dag der blokkade van Berlijn zullen de Duitse posterijen op 1 October a.s. een postzegel uitgeven, die dit feit in herinnering brengt. Een nio stopteken van de CCD Tot dusver bestond er ten aanzien van het doo^ CCD ambtenaren ge bruikte stopteken by duisternis (het op en neer bewegen van een rood licht) een min of meer onbevredigen de situatie, omdat het gebruikte slop licht ook door onbevoegden kon wor den gehanteerd. Teneinde aan deze toestand een einde te maken, heeft de*- Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening thans een beschik king met een nieuwe regeling voor het door CCD ambtenaren te gebrui ken stopteken afgekondigd. Kracn tens deze beschikking, die gepubli ceerd is in de Staatscourant van 22 September 1948 en op 1 October a.s in werking treedt, worden als stop teken vastgesteld: a. hetzij het opsteken van een ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters de woorden „halt" en CCD" zijn geplaatst. b. hetzij het vertikaal 0p en neer bewegen van een rood licht, dat bij nadering van de wegebruiker wordt vervangen door het opste ken van een lichtgevende ronde witte schijf met rode rand, waarin met zwarte letters het woord „CCD" is geplaatst. c- hetzij voorzover het stopteken wordt gegeven in de z.g. Ie en 2e linie (resp. 5.5 en 22 kilometer brede grensstrook, waar gebruik van de twee eerste stoptekens op technische bezwaren stuit, b.v. in verband met patrouilletochten, ge steldheid van het terrein enz) het vertikaal oP en neer bewegen van een rood licht; in deze grens stroken wordt dus het oude stop teken gehandhaafd. OM WAKKER TE WORDEN Een Coevorder horlogema ker. die het te druk had om al de kapotte klokjes en wek kertjes. die hij van zijn klan ten ontvangen had. te repa reren, had een gedeelte van zijn reparatiewerk overge daan aan een collega te Em mer.Tevreden met de order toog de Emmenaar dezer da gen met zijn klokjes naar het Coevorder station. Even voor dat de ma/ in de trein stap te, liepen alle wekkers de een na de ander af, tot grote hilariteit van het op het per ron aanwezige publiek. Het loopjongetje van de Coevor der horlogemaker had voor de grap alle wekkers op 10 uur gezet.... BINNENKORT EEN THEATER. KRANT Binnenkort zal onder hoofdredactie van E. Hoornik een theaterkrant ver schijnen, die voorlopig eens per week zal uitkomen en zich tot doel stelt de afstand tussen publiek en kunste naar zoveel mogelijk te verkleinen. De krant zal worden gevuld met voorbesprekingen en verslagen van alle premières in het gehele land, wetenswaardigheden uit het gehele gebied van het Ned. toneel, nieuws over uitgekomen stukken, reportages en interviews. Ook zal aandacht wor den besteed aan opera, operette, bal let en amateurtoneel. De redactie hoopt op deze wijze bij te dragen tot de vestiging en handhaving van een theatertraditie. DINSDAG 28 SEPTEMBER 1948 Hilversum I 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gr. muziek; 7.45 Ge bed; 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Lichtbaken; 9.30 Opera's van Mo_ zart; 10.00 Klein Kleutertje; 10.15 Gr. muziek; 10.40 Voordracht; 10.50 Gram. muziek; 11.30 Als de ziele luistert; 11.40 Gr. muziek; 12.00 Angelus: 12.03 Zang en orgel; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Metropole o-kest; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Metropole orkest; 13.45 Gr. muziek; 14.00 Cyclus; 15.00 Gr. muziek; 16.00 De Zonnebloem; 16.30 Ziekenlof; 17.00 Na schooltijd; 1715 Gr.muzïek; 17.30 Wie is er jarig; 17.45 Reg. uitzending; 1800 Volkslie- derenkwarte'18.20 Sportpraatje 18.30 Reg. uitzending; 18.00 Volksliederen- kwartet; 18.20 Sport; 18.30 Reg. uit zending; 19.00 Nieuws; 19.15 Gr. mu ziek; 19.30 Dit is leven 19.45 Reg. uitz. 20.00 $r:.eu%vs; 20.05 De gewone man; 20.12 Radio Philh. Orkest: 22.00 KRO Trio; 22.37 Actualiteiten: 22.45 Avond gebed. 23.00 Nieuws. .'3.15 Gr. m'*. ziek; 24 00 Sluitinw Hilversum II 7.00 en 8.0d Nieuws 7.15 Gr. muziek; 7.50 Dagopening; 8.15 Gr. muziek; 9.15 Morgenwijding; 9 35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Korte gesprek ken; 10.35 Gr. muziek; 10.50 Kleuter tje luister; 11.00 De wekker; 11.30 Or gelconcert; 12.00 Lyra trio; 12.30 Weer praatje; 12.33 Gerard v Krevelen: 13 00 Nieuws: 13.15 Gr. muziek; 13.20 De Avroleans; 14.00 Met naald en schaar; 14.30 Gr. muziek; 16 00 -xansluiting B. B.C. Londen: 16.45 De Schoolbel; 17.00 Jacob Hamel; 17.30 Zigeunermuziek; 18.00 Nieuws; 18.20 Tom Erich. piano; 18.35 Maria Zamora en Orkest; 19.19 Gr. Muziek.. 19.30 Beethoven; 20.00 Nieuws; 20.05 Echo van de dag; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Gr. verzoekprogramma: 22.'5 Buitenlands overzicht: 22.03 Viool en piano; 23.00 Nieuws; 23.15 Gr. muziek; 24.00 Shv* ting. FEUILLETON Spannend verhaal van *DGAR WALLACE - <SIot>. „Na een poosje kwam hij terug, zoals ik reeds ge zegd heb, en begon het valies te pakken, dat op het bed stond. Plotseling keek hij op zijn horloge en zei iets tegen zichzelf draaide de lichten uit en snelde weg. Ik wachtte en wachtte op zijn terugkomst, maar er gebeurde niets en daar ik wist. dat ik tijd in overvloed had voor het geval hij weer terugkwam, bekeek ik het pistool, dat ik in mijn zak had. Het was een automatisch pistool en geladen. Nooit in mijn leven had ik van een vuurwapen gebruik gemaakt, maar ik dacht, dat ik dit evengoed kon houden, daar ik van plan was om een misdaad te begaan, die mij misschien voor de rest van mijn leven in de gevangenis deed belanden. Ik dacht, dat ik net zo lief gehangen werd als veroordeeld tot dwangarbeid. „Vervolgens deed ik de lichten uit en ging voor het raam zitten wachten op de terugkomst van Miss Rider. Ik stak een sigaret op en opende he raam,opdat de rook weg kon trekken. Ik haalde het flesje vitriool te voorschijn, nam de kurk er af en zette het op een stoel vlak bij mij. „Ik weet niet hoe lang ik in het donker zat te wachten, maar, voor zover ik er ever kan oordelen, hoorde ik omstreeks elf uur de buitendeur heel zacht klikken m «SB zachte voetstap in de hall. Ik wist, dat het Milburgh niet kon zijn, want hij was een zwaar gebouwd man. Deze persoon bewoog zich a"i een kat. Ik hoorde werkelijk de deur van de slaapkamer niet opengaan. Ik wachtte, met de vitriool op de stoel naast mij, dat het licht aangeknipt zou worden, maar er ge beurde niets. Ik weet niet, wat me 'er toe dreef, maar ik liep naar de persoon toe, die de kamer binnengekomen was. „Toen, voor ik wist wat er gebeurde, had iemand mij aangegrepen. Ik werd half gesmoord door een arm, die om mijn hals was geslagen en ik dacht, dat het Milburgh was. die mij de eerste keer had ontdekt en teruggekomen was om mij in he nauw te drijven. Ik probeerde hem weg te duwen, maar hij gaf mij 'n slag tegen mijn kaak. „Ik werd angstig, omdat ik dacht, dat het leven de aandacht der mensen zou trekken en dat de politie zou komen.en ik moet mijn hoofd kwijtgeraakt zijn Voor ik wist. wat er gebeurd was, had ik de revolver uit mijn zak getrokken en a bout portant afgevuurd. Ik hoor Ia het geluid van een vallend lichaam. Het pistool had ik nog in de hand en mijn eerste werk was. ojn er mij van te bevrijden. In het donker voelde ik een mandje, dat bij mijn voeten stond. Het was vol katoen en wol en naaigereedschap en ik stopte het pistool er onder in en tastte in het donker door de kamer, waarop ik het licht aanstak. „Terwijl ik dit deed, hoorde ik weer de sleutel in het slot omdraaien. Ik wierp een blik op het lichaam, dat voorover gevallen Was en kroop toen weer in de alkoof. ,,De man. die nu binnenkwam, was Milburgh. Zijn rug was naar mij toegekeerd. Toen hij het lichaam omkeerde, kon ik het gelaat ervan niet zien. Ik zag hoe hij iets uit de latafel nam en het om de borst wikkelde; ik zag hoe hij de jas en. het vest uittrok, maar eerst toen hij weggegaan was en ik uit mijn schuilhoek kwam, zag ik dat de man, die ik gedood had, mijn geliefde Mr. Lyne was. „Ik geloof, dat ik razend krankzinnig ben geworden van verdriet. Ik weet niet, wat ik deed. Ik dacht aan niets anders, dan dat er misschien nog een kansje was, dat hij niet dood kon zijn en dat hij naar een ziekenhuis gebracht moest worden. Wij hadden h?t plan besproken om de flat binnen te dringen en hij had mij verteld, hoe hij zijn auto naar de achterkant wilde brengen. Ik snelde de woning uit dood de achteruitgang. Zeker, daar stond de auto en niemand was in d? buurt. „Ik keerde terug naar de slaapkamer, nam hem in mijn armen en droeg hem naar de auto, waar ik hem stevig in de kussens neerzette. Vervolgens ging ik terug, haalde zijn jas en vest en wierp deze naast hem op de bank. Ik merkte, dat zijn laarzen ook in de auto stonden en zag toen voor het eerst dat hij pantoffels droeg. „Ik ben chauj'eur geweest en wist dus, hoe ik met een auto moest omgaan en enkele minuten later reed ik langs Edgware Road, op weg naar het St. Georges Hos pitaal. Ik reed door het park,, omdat ik liever niet gezien wilde worden en toen ik op een plek was ge komen, waar niemand in de buurt was, liet ik de auto stilhouden om eens naar hem te kijken. Ik ontdekte, dat hij werkelijk dood was. „Ik zat bijna twee uur daarna bij hem in de auto, schreiende zoals ik nog nooit heb geschreid, toen na een poosje stond ik op, droeg hem er uit en legde hem op het zijpad, op enige afstand van de auto. Ik was nog genoeg bij mijn positieven, om te weten, dat het slecht met mij zou aflopen wanneer hij dood in mijn gezel schap werd gevonden, maar ik vond het vreeselijk, om hem te verlaten en nadat ik zijn handen op zijn borst had gelegd bleef ik nog een paar uur bij hem zitten. „Hij zag er zo koud en eenzaam uit, dat mijn hart bloedde toen ik hem moest verlaten. In het vroege mor genlicht, zag ik vlakbij een bed gele narcissen en ik plukte er wat van en legde ze op zijn borst, omdat ik hem lief had." Tarling hield op met lezen en keek zijn assistent aan. „Dat is het einde van het Narcissen Geheim." zei hij. Een doodeenvoudige verklaring, Whiteside, het spreekt onze vriend Milburgh vrij, die hoogstwaarschijnlijk aan elke vervolging ontsnapt." Een week later wandelden twee mensen over de dui nen die uitzicht gaven op de zee. Zij hadden een mijl in diepe stilte afgelegd, toen Odette Rider plotseling zei: „Ik word nog zo gauw moe. Laten wij gaan zitten." Tarling liet zich gehoorzaam naast haar neerglijden. Ik las vanmorgen in de dagbladen, Mr. Tarling, zei ze, dat u Lynes Magazijn verkocht hebt." „Dat is waar." zei Tarling. „Er zijn allerlei redenen, waarom ik niet in zaken wil gaan of in Londen blijven." Zy keek hem niet aan, maar speelde met de gras. sprietjes, die zij geplukt had. „Gaat u buitenlands?" vroeg zij. „Wij gaan," zei Tarling. „Wij?" zij keek hem verwonderd aan. „Wie zijn die wij?" „Ik heb het over mijzelf en een meisje, dat ik in Hertford verwoed het hof heb gemaakt." zei Tarling ep zij sloeg haar ogen neer. ,Jk geloof, dat u zich zeer bezorgd over mij naak'"''* zei ze, en dat u zo eigenlijk kwam tot uw onstuimig* verklaring, dat dat" „Ik je lief had?" opperde Tarling. „Dat is het woord," antwoordde zij met een glimlach. „U kwam er toe, om te zeggen, wat u zei, omdat Ik in zo'n hopeloze toestand verkeerde." „Ik kwam er toe om te zeggen, wat ik zei," antwoordt de Tarling, „omdat ik je lief had." „Waar ga je gaan wij heen?" vroeg zij on handig. „Naar Zuid_Amerika," zei Tarling, „voor enige maan. jlen. En daarna naar mijn geliefd China voor het koele jaargetijde." „Waarom' naar Zuïd.Amerika?" vroeg het meisje. „Omdat," zei Tarling, „ik in de morgenbladen een artikel las. over tuinbouw en ik daaaruit vernam, dat ifi Argenthië geen affodillen of gele narcissen groeien."

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3