Ikmaaidei' 5E JAARGANG N° 1342 N.-HOLLANDSE PERS 1945 DINSDAG 28 SEPT. 1948 Bevin heeft geen yertrouwen in Wysjinsky's oprechtheid Landbouwproductie biedt gunstige vooruitzichten öWffiwoHfroagtf Twee maien Proces tegen Poos en Slagter begonnen Ultg. voor de Stichting De Vrije Alkmaar, der. Abonnementsprijs 3.45 per kwartaal, 1.15 per maand bij vooruitbetaling. Advertenties 14 et. p. m.m., familieberichten 18 cent. Verdere tarieven op aanvrage. Verantw. redacteur! J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. K 2200 3971 „De Sovjet-acties loochenstraffen de Sovjet-voorstellen Tengevolge van een ontploffing in het dorp Lachenat in Algiers wer den negentien personen gedood en een honderdtal gewond. Hoe de Ab dallah.wijk er na de ontploffing uitzag. Minister Mansholt is optimistisch Zo spoedig mogelijk opheffing der rantsoenering In antwoord op de rede van de Russische afgevaardigde Wysjinsky, waarin deze voorstelde dat de „gro te vijf" hun bewapening met een derde zouden verminderen, heeft En_ geland's minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, in de Assemblee van de V.N. te Parijs een felle rede ge houden. Bevin verklaarde, dat de Sovjet-acties alle Sovjet-verklaringen loochenstraffen. Het voorstel tot ont wapening zou er op neerkomen, dat de rest van de wereld ontwapenen moet, terwijl de Sovjet-Unie het stil zwijgen bewaart over haar eigen mi litaire macht, aldus Bevin. Ontwapent Rusland? Bevin vroeg Wysjinsky, of hij eens cijfers over de Russische gewapende macht wilde mededelen. „Men zegt ons, dat deze uit 3 of 4 millioen man schappen bestaat, tegenover, naar ik meen, bijna 1 millioen vóór de oor log. Wij keerden daarentegen snel terug naar de situatie van voor de oorlog en moeten dit proces nu stui ten". Waf zegt Lenin? „Tk zou Wysjinsky een vraag wil_ len stellen. Is het waar, dat ondanks alles, wat gij in de kring zegt. het Msrxistisch-Leninisme van oordeel is. dat er geen uiteindelijke overeen stemming kan zijn met niet-commu- nistische staten? Bevin citeerde een passage uit Sta_ lin's boek „het vraagstuk van het Leninisme", waarin Lenin verklaart- dat het bestaan van de Sovjet-Repu bliek naast imperialistische staten Voor lange tijd ondenkbaar is. ..Een van beide partijen moet uiteindelijk overwinnen. Tevoren zal een reeks verschrikkelijke botsingen -tussen de Sovjet-Republiek en de burgerstaten onvermijdelijk zijn", aldus Lenin „Kan Wysjinsky zich erover verbazen dat wij zijn verklaring, dat de poli tiek der Sovjet_Unie er een is van uitbreiding en versterking der inter nationale samenwerking, niet zonder meer naar haar uiterlijke betekenis aanvaarden?", aldus Bevin. Beperking van V.N. nodig? Over de Ver. Naties zeide Bevin- „Misschien hebben wij te hoge ver. Wechtingen. Indien wij niet op een wereldbasis kunnen slagen, hetgeen wij hoopten, moeten wij op een re gionale basis verder gaan". Bevin kreeg veel applaus na zijn rede. De Amerikaanse afgevaardigde liep op hem toe en schudde hem de hand. De Sovjet-delegatie applaudis seerde echter niet. Telefoneren wordt duurder In de Mem. v. Toelichting op de P.T.T._begroting voor het komend jaar staat te lezen, dat in voorberei ding is een voorstel tot aanpassing van het tarief voor het interlocale telefoon verkeer aan de werkelijke kosten der gesprekken, „hetgeen te meer nood zakelijk wordt door de technische eisen, welke de voor de afwikkeling van dit verkeer bestemde apparatuur stelt". Wat dus betekent, dat het (interlo. j/^'caal) bellen duurder gaat worden. Voorts staat in Ce Memorie ook te lezen, dat het aan het Rijk ten goede komende winstsaldo 9.140.000 be draagt (waarvan aan postchèyue en girodienst 8 569.000). Een Nederl. sporttoestel heeft op weg naar Kopenhagen een noodlan ding moeten maken in de Russische zóne van Duitsland. De vliegers zijn ond^weg naar huis. r NOG VRIJ WARM. Geleidelijk wat toenemende be wolking, maar overwegend droog weer. Matige, in de Noordelijke pro vincies tijdelijk krachtige Zuid_Wes_ telijke wind. Nog vrij warm voor de tijd van het jaar. Russisch commeniaar Een woordvoerder van radio Moskou heeft gezegd, dat de rede van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, „veel onjuiste verklaringen bevat". De rede was bedoeld, om het feit te verdoezelen, dat de westlijke mogendheden zich tegen de Sowjet Unie wapenden. Radio Moskou voegde hieraan toe, dat een basis dient te worden gezocht voor een definitieve regeling in Euro pa, of zo dit niet mocht lukken, voor een duurzame vrede Het Russische nieuwsbureau Tass is van mening, dat de rede van Bevin „voorbij ging aan bekende feiten, n.1. dat sinds het eind van oorlog de Sowjet—Unie ieder jaar regelmatig haar militaire begrotingen besnoeid heeft en dé demobilisatie van leger eenheden die in de oorlog werden gevormd, voltooid heeft". „Zich bewust van zÜn wankel stand punt, waagde Bevin zich aan een riskante theoretische analyse van set Marxisme—Leninnisme", aldus Tass. Dr. Van Royen over Indonesisch probleem Dr. J. H. van Royen, de Nederl. ambassadeur in Canada, heeft voor de Verg. der V.N. gesproken over het Indonesisch conflict. Hij zeide over „de uiterst verontrustende gebeurte nissen" die zich de laatste weken heb ben voorgedaan, die geïnspireerd wa ren door „mensen, eerst kort geleden teruggekeerd naar Indonesië na een verblijf van vele jaren in een zeker vreemd land", dat Nederland „prompt en doeltreffend zal handelen om bui tenlandse infiltratie, „die leidt tot nieuwe terreur en slachting", te voor komen. Nederland stelt zijn vertrouwen op de gematigde en constructieve elemen. ten om alsnog tot een overeenkomst te komen. BON VOOR 100 GRAM VLEES AANGEWEZEN Als overgang naar het normale vleesrantsoen van 200 gram per week is met onmiddellijke ingang aange wezen de bon 244 vlees voor het ko pen van 100 gram vlees en vleeswa ren. Deze bon is geldig tot en met 9 October 1948. SOFIA SLAAT AANBOD VAN WASHINGTON AF. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt. dat Bulgarije een Amerikaans aanbod heeft geweigerd om de „drei gende houding" van de Griekse strijd krachten aan de Bulgaarse grens te onderzoeken. Het Republikeinse leger rond Ma_ dioen maakt gestadig vorderingen. De rebellen hebben zich teruggetrokken van Parakan. Voor het Haags Bijz. Gerechtshof is gistermorgen het proces begonnen tegen Leo Poos en Maarten Slagter, twee voormalige Haagse politieambte naren, die tijdens de bezetting een meedogenloze strijd gevoerd hebben tegen het Nederlandse verzet. Tien tallen verloren daardoor in Duitse concentratiekampen of voor een vuur peleton het leven. Toen Poos en Slagter in de be klaagdenbank plaatsnamen klonk in de zaal van verschillende kanten on derdrukt gesis. Een oude dame maak te zich bij het zien van deze twee S.D._ers zo overstuur, dat zij uit de zaal geleid moest worden. Dat doen de cellenbarakken Toen de luit-generaal b.d. Jhr. W. Roell als getuige verscheen, werd de oprichting van de O.D. en de lotge- „Het stemt de regering tot voldoe ning, dat zich, mede dank zij de vrij gunstige vooruitzichten, welke de bin nenlandse landbouw.productie in het huidige oogstjaar vertoont, langzamer hand steeds meer aspecten openbaren, welke er op wijzen, dat de schaarste. economie tot het verleden gaat beho ren." Dit is wel de meest-typerende uit spraak, welke de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening in zijn thans gepubliceerde begrotings overzicht deed. r In zijn Memorie van Toelichting merkt de minister o.m. op, dat, hoe wel het ingrijpende stelsel van distri butie-regelingen nog steeds niet ge heel kan worden afgeschaft, de gun stige ontwikkeling van de afgelopen jaren en de noodzakelijkheid tot co_ ordinering met de politiek der Bene. lux-partners er toe leidt, dat zo spoe dig mogelijk gekomen moet worden tót een wijziging in het systeem van subsidiëring der consumentenprijzen en tot een opheffing van de bestaande rantsoenering waar zulks moge lijk is. Veevoeder „eigenteelt" De Nederlandse broodgraan-voor ziening is belangrijk verbeterd en de aspecten van de wereldmarkt zijn gunstiger. Ook de wereldprijzen der voedergranen dalen. De suikerpositie is eveneens verbeterd; de wereld- vet- en vleespositie is over het alge meen nog zorgelijk Wat de veevoederpositie betreft wees de minister met nadruk op de noodzakelijkheid dat in de toekomst een groter deel van het voeder in eigen land verbouwd zal worden. Ieder landbouwbedrijf in Neder. vallen van de generaal, die in 1942 gearresteerd werd door Poos en Slag ter en ter dood werd veroordeeld, besproken. Zijn ontsnapping aan de dood zou gen. Roell o.m. aan de in vloed van Dr. Kersten op Himmler te danken hebben. „Herkent U de verdachten?" vroeg de president aan generaal Roëll. „Welzeker", antwoordde de gene raal, „ze zien er nu alleen veel beter uit". „Dat doen de cellenbarakken", meende de president. Onder de vele getuigen die in deze zaak waren opgeroepen, meestal slachtoffers of nabestaanden van de slachtoffers van de twee S.D._ers, heerste ontstemming over de blijk baar opvallende „stralende gezond heid" van de beide verdachten. „Het lijkt wei of ze uit een ge land, dat zich bezig houdt met rund vee., varkens, en pluimveehouderij, zal er naar moeten streven de voor naamste voederbasis van zijn veehou derij ook in het winterseizoen in eigen bedrijf te vinden. Expori beier? De stimulering van de export van landbouwproducten, speciaal ook ter verkrijging van de nodige vreemde valuta, heeft voortdurend de bijzon- deze aandacht van de minister. Er is reden om aan te nemen, dat zich hier meer mogelijkheden zullen voordoen dan in 1948 het geval was. De regering stelt zich voorts „zeer ernstig ten doel" in Nederland te komen tot een goed gefundeerde be staanszekerheid voor de werkers In de goed geleide land- en tuinbouw bedrijven. Met name denkt de minister hierbij aan diegerien, die in het ver leden het zwaarst getroffen zijn door de economische crisis en de versto ring der afzetverhoudingen, n.1. de kleine boeren en tuinders. Opheffnig distributie In de memorie van toelichting van de rijksbegroting voor 1949 van het ministerie van Economische zaken, wordt erop gewezen, dat er naar ge streefd wordt, de overheidsbemoeiing op economisch gebied in het bij zonder voor wat het ingrijpen in de tails betreft. te beperken. Dit streven heeft tot resultaat ge had, dat o.m. een aantal rantsoene ringen en distributies is opgeheven. Zodra de voorzieningsraad dit maar enigszins toelaat, zullen de nog be staande distributie-regelingen voor het bedrijfsleven, alsmede de rant soeneringsmaatregelen voor het pu- Advocaien Heien hun cliënten in de sieek De president dankte, toen de zit ting een aanvang nam, de toegevoegd advocaat mej. rar. L Boon, omdat zij op het laatste ogenblik nog bereid gevonden werd beide verdachten te verdedigen. De president verklaarde zeer verontwaardigd te zijn over de houding van de advocaten van Poos en Slagter, die eerst deze mannen zouden verdedigen, echter op het laatste ogenblik hun cliënten in de steek lieten zonder hiervan aan het Hof bericht te zenden. De president deelde mede, dat hij een aanklacht zou indienen bij de Raad van toezicht en discipline van advocaten te Rot terdam. zondheidskolonie komen", zei een van hen. Nog andere uitroepen klon ken in de gerechtszaal, doch de ha mer van de president Mr. Ikman van Burck maakte dadelijk aan alle ru moer een einde. Politieman - koekebakker Toen Slagter verweten werd, dat hij nogaj vlug sloeg als hij een „ver hoor" afnam, antwoordde hü veront- Doodstraf geëist tegen Kaper De Bijzondere Rechtspleging heeft gisteren een wel bijzondere dag ge had. Behalve Poos en Slagter en drs. Weinreb kwam voor in Groningeu de 58.jarige brigadier-rechercheur Kaper, die een onmenselijke terreur heeft uitgeoefend en vele slachtoffers heeft gemaakt. Vijf en twintig goede vaderlanders vonden door hem de dood. Hij was een specialist in het mishandelen van mannen en vrouwen. Tegen hem werd de doodstraf geëist. Voor het Amsterdams Bijz. Hofston den de beruchte Gooise W.A—ers A v Nijland en Piet Rienkg terecht. Ook zij pleegden talloze malen verraad en waren felle men3enjagers. Rienkswas bovendien de geestelijke vader van „Keuvel en Klessebes"; zijn vrouw, Ceesje Speenhoff. was lange tijd „Kies. sebes", hij zelf de eerste malen „Keu vel". Voor Nijland werd de zitting ge schorst, tegen Rienks werd 12 jaar ge ëist. BESCHIETING JOODS CONVOOI Brigade generaal William Riley, 'n waarnemer van de VN in Palestina, heeft Transjordaanse Arabische strijd krachten ervan beschuldigd, op 22 September te hebben gevuurd op waarnemers van de VN in een Joods convooi. Daarbij zouden vier Joodse perso nen gedood zijn. HINDERLIJKE TACTIEK Generaal Curtiss Lemay, tot dusver commandant van de Amerikaanse luchtmacht in Europa, heeft te ken nen gegeven, dat de Amerikanen klaar waren om iedere verscherping van „hinderlijke tactiek" van de Sov jets met betrekking tot de luchtcor- rdiors het hoofd te bieden. Het schie ten van de Sovjets met luchtafweer geschut en het houden van vliegoefe- ningen noemde hij „vervelend". Generaal Lemay gaat binnenkort te rug naar de Verenigde Staten om de leiding op zich te nemen van het strategisch Tjombardemer.tscommando bliek worden afgeschaft en zal het tevens mogelijk zyn, een aantai pr|js regelingen los te laten. Ook wanneer Qe meeste rantsoene ringen en distributies worden opge heven, blijft het met het oog op de nog steeds bestaande schaarste aan deviezen nodig om de voor ziening van grondstoffen, kapitaal goederen en eindproducten uit het buitenland, alsmede de export, aan bepaalde regelingen te onderwerpen. MIDDENSTANDSPOLITIEK In zijn memorie van toelichting heeft de minister van Economische zaken medegedeeld, dat de „traditio nele middenstandpolitiek welke in hoofdtrekken gericht is op de opvoe ring van de handels, en vakbekwaam heid, de versterking van de finan ciële kracht en de bevordering van economische organisatie-vormen in de middenstand, consequent zal worden bevorderd". De verheffing van de middenstand zal overigens ook waar nodig door financiële hulp van rijkswege dienen te worden bevorderd. Een bedrag van af 100.000, welke deze steun mo gelijk te maken, is daartoe in de be groting aangevraagd. waardigd: „Als politieman kan je je niet als een koekebakker in de hoek laten drukken". De mondelinge en de vele schrif telijke verklaringen gaven steeds weer hetzelfde trieste beeld; Poos en Slagter arresteerden, al dan niet in het bijzijn van Duitsers en al hun slachtoffers keerden zelden of nooit meer terug. De ene arrestatie lever de meestal overvloedige aanwijzin gen op voor een volgende. Als een sneeuwbal Het was als een sneeuwbal, die aan het rollen ging en steeds groter en groter werd. Deze reeks van arresta ties eindigde met het eerste O.D.. proces, tijdens letwelk 72 illegale werkers ter dood werden veroordeeld Verschillende getuigen, meest wedu-' wen van deze vermoorde Nederlan ders konden zich niet inhouden en riepen „moordenaars" tegen de twee verdachten die onbewogen voor zich keken. In totaal noemde de tenlastelegging 97 arrestaties. Maar dat is slechts een gering deel van alle arrestaties, die deze twee vijanden van ons volk ver richt- hebben. Slagter verdedigde zich agressief tegen alle aanklachten; Poos scheen het hopeloze van strijd in te zien en was rustig. Hedenmor gen is de zitting voortgezet. Wanneer men dagelijks bü de wef is en op tal van vergaderingen komt, dan hier en dan daar, ingekomen stukken hoort voorlezen en behande len, dan doet men soms eigenaardige ontdekkingen. Zo maakten we in de afgelopen dagen twee raadsvergade ringen mee, waarin twee circulaires werden behandeld, die ogenschijnlijk niets met elkaar te maken hadden, maar waar tussen wij een verband willen leggen. De ene circulaire had betrekking op het salaris van een gemeentearbeider, dat door de raad te hoog was vastge steld, naar wij menen f 43, terwijl het f 42 moest zijn. De gulden moest er af, vanwege de loonpolitiek Men zou kun nen zeggen, dat het toch wel een beetje erg is om over die ene gulden in. de week te vallen, ^n van dat loon maakt een arbeider nog niet zulke kromme sprongen. De raad ging sou wens niet accoorjï met deze verlaging. De tweede circulaire welke in een andere raadsvergadering ter sprake kwam, had betrekking op de burge meesterssalarissen. In die circulaire werd gezinspeeld op de financiële nood waarin de burgemeesters verke ren. Tenminste sommige burgemees ters. Want «r zijn natuurlijk verschil lende gevallen. Men heeft burgemees ters die tegelijkertijd het secretariaat waarnemen en men heeft burgemees ters die tegelijk het ambt in twee plaatsen bekleden. Er is dus een zeer groot onderscheid en de verdiensten van de ene burgemeester zullen aan zienlijk hoger zijn dan die van een andere. Welnu, er schijnt binnenkort een nieuwe salarisregeling voor burge meesters te komen Hoe ze zal luiden, weet men nog niet. Maar reeds nu wordt in genoemde circulaire de mo gelijkheid geschapen, om aan de bur gemeester een toelage te verstrekken van f 360 per jaar. Verdere richtlijnen worden niet gegeven. Elke burgemees ter kan rechten doen gelden op een dergelijke „representatie-toe lage", mits het gemeentebestuur er geen bezwaar tegen heeft. Het geval dat wij meemaakten had betrekking op een brutosalaris van bijna zes duizend gulden. De raad vond goed dat het bedrag werd uitbetaald. Het gaat ons er niet om. wat de raad in bepaalde gevallen doe. Het gaat ons om iets anders. Beide circu laires waren afkomstig van Gedepu teerde Staten. En het doet ons leed te moeten constateren, dat hier met twee maten gemeten wordt. Wanneer men zich voor de ene groep strikt aan een vastgesteld loon wil houden, behoort men niet voor een andere groep een andere maatstaf aan te leg gen. Dan had in ieder geval moeten worden afgewacht, welke voorstellen de commissie de Quay aan de rege ring zal doen. Zoals de zaak zich nu afspeelt, dat aan iedere burgemeester, bij raadsbe sluit een toelage kan worden ver strekt van zeven gulden per week. on verschillig of zijn salaris f 3500 of f 6000 is, terwijl een ander raadsbe sluit, waarbij het salaris van een ge meentearbeider een gulden per week te hoog is vastgestald geen goedkeu ring kan krijgen, kan ze het rechts., gevoel van het vólk niet bevredigen. v. Z. 1 onze kleine tovenaar Twee vijanden van ons volk staan terecht „Ze zien er uit of ze uit een - gezondheids kolonie komen", zegt een getuige

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1