r Waar eens de heide bloeide stinkt het nu naar petroleum De nieuwe dienstregeling der Nederlandse Spoorwegen Alkmaar-Den Helder, ingaande 3 October a.s. Maar de boeren van Schonebeek zijn er wel conieni mee! Nederland begint uitgebreid offensief tegen vernielend vuur Abonneert U. op dit blad X t z w w f O Alkmaaar 5.15 7.20 9.11 11.11 13.11 13.57 15.11 17.11 1740 16.24 19.11 20.11 2111 010 H.H. waard 5.24 730 9.20 11.20 1320 15.20 17.20 1751 19.20 20.20 21.20 Behagen 5.39 7.45 9.35 11.35 13.35 14.18 1535 17.35 18.06 1845 19.35 20.35 21.35 0.30 Oudestuis S S S S S x)S A. Paulowna 5.50 7.59 9.46 11.46 13 49 14.29 15.49 17.49 18.20 18.56 19.46 2046 21.46 041 Den Helder 602 8.11 9.58 1158 1401 14.41 1601 18.01 1832 1906 19.58 2056 21.58 0.53 Den Helder X 6 10 X 6.51 7.44 9.12 11.12 1305 t 15.12 1608 1709 19.96 21.12 f 2212 A. Paulowna 6.23 7.04 7.58 9.25 11.25 13.18 1525 16 21 17.22 19.21 2135 22 25 Oudesluis S S S S Schagen 637 7.16 813 9.37 1137 13,33 15.37 1633 1737 1933 2137 2237 HH.waard 6.52 7.31 9.52 11.52 13.47 15.52 16.48 17.53 19.47 21.52 2252 Alkmaar 7.01 7.40 8.33 10.01 12.01 13.56 16.01 16.57 18.02 1956 22.01 23.81 Verklaring der tekens:x) Alleen op werkdagen; t) Alleen des Zaterdags, echter niet op eerste Kerstdag en Nieuw, jaarsdag; z) Alleen op Zon_ en Feestdagen en des Zaterdags; w) Alleen op werkdagen, behalve des Zaterdags; f) Alleen op Zon- en Feestdagen; o) Alleen in de nacht van Zondag op Maandag en in de nacht na een feestdag. Product van eigen bodem (Van een speciale verslaggever) Misschien bent u wel eens in Drente geweest? Een lieflijk land. Sommi gen noemen het een beetje achterlijk. Anderen zeggen armelijk. En op school leerden we vroeger, dat er grote heidevelden waren, waarop de herder zijn schapen hoedde en dat er langs de riviertjes beekklci voorkwam. Als we dat eenmaal wisten, viel er over Drente niet veel meer te vertellen. Behalve dan van de Hunebedden. Er is wel een en ander gebeurd in de laatste vijftien jaren met het land, schap Drente. Niet met het gehele landschap: er zijn nóg steeds ongerepte plekjes. Maar een deel is grondig veranderd. Dat beseften we toen we eenmaal wandeld op de terreinen, Coevordcn achter ons hadden en Scho nebeek zagen opdoemen. Was dat het zelfde, lieflijk landelijke Schonebeek, waar we enkele jaren geleden onver, getelijke dagen meemaakten? Dagen van echt Drents feest met gezellige Drentse meisjes? KLEIN AMERIKA We waanden ons in Amerika in de een of andere petroleumstaat. Talrijke boortorens staken af tegen de sombere herfstlucht. In plaats van de landelijke rust was er de moderne bedrijvigheid. Met enige moeite herkenden we de plek, waar indertijd onze tent gestaan had: op het land van Wubbe Vries. We herinnerden ons, dat er enkele prachtige struiken stonden, die ons 'n fijne beschutting boden. Ze waren er Biet meer. Gevaarten van een veertig meter hoog. die wat vorm betreft uit de ver_ te bezien aan een soort Eifeltoren her, innerden hadden hun plaatsen ingeno men. Auto's reden af en aan. Alom daverde het van rumoer. Onthutst wendden we ons af. Wg wisten niet beter te doen, dan eerst eens in Schonebeek zelf rond te kijken in de hoop, dat we Wub, be zouden tegenkomen. Hetgeen ons gelukt is. Toen we elkaar de hand hadden gedrukt, moet hij de weemoedige blik in onze ogen ge zien hebben. Het maakte geen in. druk op hem. Integendeel Hij be gon luidkeels te lachen en duwde ons in een stoel neer. Zijn vrouw kwam met een kop thee aandra gen. En zij lachte ook. Ze hadden reden tot lachen. Dat merkten we, toen we de kamer eens op en neer keken. Geen lemen vloer meen Keurig, nette meubelen. Het ge heel getuigde van een bpaalde wel stand. „Jao", zei Wubbe, „das 'n aor huus". Hij lachte opnieuw. En toen kregen we het hele verhaal te horen. Hoe er nu een jaar of vijftien geleden kerels gekomen waren, die zo hier en daar begonnen te boren. Eerst bekeken de boeren hen met medelijdende blikken. Wat later met wantrouwende en in het laatste stadium met woedende. Want het landschap werd er immers door ontsierd en een mens was geen baas meer op zijn eigen bodem? In het begin ging het niet vlot. En de boeren monkelden. Er zou in de Drentse grond petroleum te vinden zijn? Te gek om los te lopen! Maar de Bataafse ging rustig door en op een zekere dag werd er inderdaad petro leum naar boven gepompt. Dat was kort voor de oorlog. En dan vertelt Wubbe hoe er in de oorlog gesaboteerd werd en hoe de olie maar Weigerde boven te komen. Het was gm je dood te lachen. De Duitsers ftonden er bij te vloeken en te zwet- Hen: niets baatte. Alles scheen te mis lukken en de olie die nog gewonnen tyerd leverde te weinig op in verhou fting tot de hoge kosten. „Maar toe nao de oorlog meniertje". ffubbe's gezicht wordt een grote lach. Toen hebben de Drentse boeren hun vooroordelen tegen de olie winning laten varen. Want ze boerden niet slecht met het nieu. we bedrijf. En heel Schonebeek niet. Om u de waarheid te zeggen: heel de Zuid-Oosthoek van Drente niet. Er kwam werk ën er werd goed verdiend. En, o wonder, de olie begon rijkelijk tè vloeien. En nu? We hebben eens rondge- waar de grond vet is van olie en waar het stinkt. Zonder overdrijving: stinkt. Want we houden niet van die weëe olielucht. Regelmatig wordt de olie door pompen omhoog gezogen. Want omdat er geen gas in de bodem zit, spuit de olie de aarde niet uit, maar moet ze er uitgepompt worden. DE „JA.KNIKKERS" De pompstokken, die electrisch ge, dreven worden, maken steeds een soort knikkende beweging. Vandaar de naam. Toen We zagen wat er uit kram, wilden we nog niet geloven, dat het iets met petroleum te maken had. Het lijkt meer op een vieze, dik, ke modderige brij. En toch komt hier de olie uit. Diep ender de aarde, op een 800 m. diepte zit de olie in het zand en zief: de mens haalt ze te voorschijn. De olie komt in reusachtige tanks. Stel u voor een oppervlakt van een h a., waarop een laag van 75 cm. olie staat en u weet hoeveel olie die tanks kunnen bevatten. Wubbe glundert als hij ons al die dingen vertelt. Hoe de olie in speciale treinen naai" Pernis vervoerd wordt. Twee lange treinen, elke dag weer. behalve Zon dags natuurlijk. In totaal zal er dit jaar bijna een half millioen ton olie uit de grond gehaald worden. Ja. dat ij geen kleinigheid. Dat kan er mee door. Natuurlijk is het niet genoeg om ons verbruik te dekken. Maar we hebben er toch een aardig heidje van. Méér dan 25 pet. van ons verbruik levert het in ieder geval op. „En geleuf maor, dat ze veerder zoeken". Alle dagen zijn ze in de weer om. er méér uit te halen. Proefboringen? Bij de vleet en niet alleen hier. In andere streken ook. En bouwen. Steeds verrijzen er meer gebouwen- Er is zelfs al een school, waarop de Drentse jongens door De Bataafse on derwezen worden in alles wat met het oliebedrijf te maken heeft. Nee. eerst hadden we er geen zinnigheid in, dat onze jongens naar de olieschool gin gen. Zoals we ons eerst ook hebben geërgerd aan de boortorens. Maar ge moet zo denken: van de hei konden we ook niet in weelde leven. Daar hebben we armoe! genoeg geleden. Begrijpt ge? We hebben het begrepen. Zoals we ook begrepen hebben, dat de meeste Schonebekers er mee verzoend zijn, dat hun stadje een oliecentrum is ge worden. En bij het afscheid nemen zei Wubbe: „Jao, man zo ziede ge, dat ge nog zo slecht niet klaor zijt met dat onneuzele armer Drente". Toen we in de auto zaten reden we langs de spoorlijn, waar -juist een lange trein met tankwagens passeerde. Achthonderd en vijftig ton ruwe olie in één trein. En dat elke dag twee maal, alle dagen het hele jaar door, de Zondagen uitgezonderd. Dat is om de drommel geen kleinigheid! In de verte knikten de „ja_knikkers" rustig steeds maar ja. alsof ze het wilden beamen. Brandschade 1947: 100 millioen gulden Iedereen is overtuigd, dat brand voorkomen moet worden. Vooral in deze tijd. Vroeger redeneerde men nog wel eens: „Door de brand uit de brand", maar die tijd ligt voor goed achter ons en komt de eerste jaren niet terug. We 'leven nu in de p-> iode dat we met vuur heel voorzichtig moeten omgaan. Want je hebt niet zo gauw nieuw terug en als je het terug hebt, moet je een heleboel Beid uitgeven. Er waren liet vorig jaar in Nederland büna tienduirtnd branden. Dat wil zeggen, dat er elke dag 26 keer brand was in ons land. En door die branden ging 'n bedrag van hon derd millioen gulden verloren. Ieder jaar' herhaalt zich dat. Terwijl het niet nodig is. Er behoeven in ons land niet zo 'veel branden voor te komen. Drie kwart -van alle branden hadden voor. komen kunnen worden. Ze zijn ont staan door onvoorzichtigheid. Wilt U enkele voorbeelden: vuile schoorste nen, te hard stoken, baldadigheid van de jeugd, spelen met lucifers, het wegwerpen van peukjes cigaret- ten. Een ongeluk ligt op een klein plek je. Men kan niet alle branden voor komen. Maar als er 'n boerderij ver brandt, omdat kinderen met lucifers spelen, dan menen we te kunnen zeg gen, dat de opvoedende taak van de ouders is kinderen reeds zo vroeg mogelijk te doordringen van het ge vaar van het vuur. Als een stroklamp verbrandt door een achteloos weg geworpen lucifer of sigaret, dan is er sprake van een roekeloze onvoorzich tigheid. Zo'n vaart zal het wel niet lopen, denkt U misschien. Welnu, vorig jaar ontstonden meer dan zeshonderd branden omdat kinderen met vuur speelden en bijna driehonderd door het achteloos wegwerpen van bran dende lucifers of cïgaretten. Slechts in 31 gevallen kon brandstichting worden aangetoond. In verschillende grote steden van c.is land zal een tentoonstelling wor den georganiseerd, waarbij zal wor den gedemonstreerd, hoe men brand kan voorkomen. Want het Nederland se brandweerwezen moge zich sterk ontwikkeld hebben, méér en méér begint het besef door te dringen, dat het niet voldoende is om brand te bestrijden. Men moet de brand voor komen. En dat kan men slechts door de medewerking van het publiek. Helpt daarom in eigen huis mede. Weest voorzichtig met vuur! Het vuur kan een zegen zijn, maar het kan door, geringd oorzaken een vreselijke vijand worden. Een goede kachel Is Uw vriend. Een defecte kachel kan U in het verderf sterten. Waijt door brand verloren vor-g jaar 24 perso nen het leven. Denkt er dus aan: Weest voorzich tig met vuur! Praag straft Een rechtbank te Brno Tsjecho- Slowakije heeft de abt van een domi nicaner klooster, Antonin Zemak, ver oordeeld tot achttien jaar gevange nisstraf wegens het bekend maken van militaire geheimen. Een koopman kreeg eveneens 18 jaar; .andere leden van de groep twee tot vijftien jaar. Ook twee vrouwen, de gezusters Cihulkova, kregen ge vangenisstraf, resp, van 18 en 10 jaar omdat zij gespionneerd zouden heb ben voor de VS. Haar moeder werd eveneens tot gevangenisstraf veroor deeld. omdat zij „het misdrijf van haar doohters niet had aangegeven". Prettig vooruitzicht. „Een oorlog tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie is onvermijdelijk' verklaarde een lid van het Sowjet Politbureau in een zojuist in New York verschenen boekwerk. Vol gens ,deze schrijver kan alleen de capitulatie van de V.S. een oorlog voorkomen omdat het Stalinregiem onvoorwaardelijk een pro-Russische oriëntatie in de politiek van de com munistische partijen van de wereld eist. Verder schrijft hij, dat de macht van de Sowjet-Unie en haar bondge r.oten zullen bepalen of de planneo d-er V.S, worden verijdeld en dat dè Sowjet-Unie gedwongen is haar economische politiek na de oorlog grotendeels als een oorlogseconomie te blijven volgen. Tenslotte zegt hij. d?t de tweede wereldoorlog er slechts één van een reeks is en hij besluit met hat gezegde: „Aanvals oorlogen zullen er zijn, zolang het kapitalisme bestaat". Alex de Haas gehuldigd Uitverkocht was de zaal van het Amsterdams Tuschinski theater, waar het 30 jarige jubileum vair de dich_ ter-zanger Alex de Haas Zaterdag nacht gevierd werd met het optreden van een 20 tal der bekendste artis. ten. Wim Sonneveld, de muzikale clown Rexis, de antipodiste Loni, Toon Hermans. Snip en Snap, de Ramblers en de van film „Les enfants du Paradis zo ekende Fran se pantomïnespeler Marcel Mare eau van de groep van Jean Louis Bart rault namen een deel van deze „nacht der prominenten" voor hun rekening. voor Nanking's burgervader De KLM maakt dezer da gen een proefvlucht naar Nanking. De burgemeester van Den Haag maakte van de gelegenheid gebruik om een der leden /an de bemanning een geschenk mee te geven voor zijn collega in Nanking n.1. een zilveren cigaretten- koker. (Hef zal ons benieu wen, wat er met de KLM- vleugels terugkomt een opiumpijpje misschien?). VOLKSLIED? WIE MAAKT EEN WESTFRIES Het Historisch Genootschap Oud- Westfriesland besloot in haar laatste grote vergadering te Alkmaar trachten een Westfries volkslied te krijgen. Hiertoe werd de medewerking ingeroepen van de leden. Tot heden kwamen enige liederen in. Het over grote deel van de leden en andere be langstellenden schijnt het nog niet te weten. Wie zich geroepen acht om eens een proeve van bekwaamheid te leveren voor een Westfries volkslied: hij zende zijn proeve naar de heer R. Sasburg. Koepoortsweg 56 te Hoorn. Op de renbaan te Joure werd Ne derland kampioen van de kortebaans draverijen. „Leeuwerik", eigenaar en berijder S. Bosch Cornwetf. De favo riet „Little Axkit werd tweede. >e beroemde toneelspeler Alberl Bassermamt komt mei zijn vrouw El- se Bassermann, met wie hij in het begin van het Hitler-rfegiem Duitsland verliet om naar Zwitserland uit te wüken, een grote tournee door ons land maken met Hendrik Ibsen's „Spoken". De 81-jarige acteur met zijn echtgenote. BUITENNISSIG DOELPUNT 't Gebeurt heus wel eens meer, dat er plotseling twee ballen op het voetbalveld verschijnen. Dan echter dient 't fluitje van de scheidsrech ter een schril geluid voort te brengen en wordt de over tollige bal met bekwame spoed verwijderd. Wat er echter in Dirkshorn gebeur de voorbije Zondag zal wel een uitzondering blijven. Terwijl er op de rechter vleugel een heftig duel was rolde bal 2 het veld op, on gezien door de volkomen ge concentreerde doelman, die pas van z'n stuk'raakte, toen hij het net achter zich hoor de ruisen. Een der aanvallers had z'n kans waargenomen! De doelman was min of meer Verbluft, maar dat werd nog erger, toen de scheidsrechter doodleuk een doelpunt toe kende en de eigenlijke bal liet voor wat hij was! Gelukkig voor doelman (en scheidsrechter) bleef het bij dit ene doelpunt, terwijl de thuisclub er drie maakte.. Mechanisatiedag 1948 op 30 September De Mechanisatiecommissie voor N.H. schrijft ons: Natuurlijk komt U ook 30 Sep tember a.s. op de demonstratiedag te Wognum. Alle belangrijke impor teurs komen met hun nieuwste werk tuigen uit. Eén. dezer dagen heeft het organiserend comité bij een be zoek aan de Jaarbeurs nog belang rijke afspraken gemaakt. De nieuw ste machines, die op de Jaarbeurs Woensdag j.L uitgepakt werden, ko men in Wognum. Verder is het van groot belang te weten, dat ook onze plaatselijke smeden in het afgelopen jaar niet stil hebben gezeten en steeds weer verbeteringen hebben aangebracht aan het werkraam. de ploegen enz. enz. De mechanisatie-commissie verwacht dan ook. dat alle tuinbouwers uit Noordholiand als één man zullen op trekken om te zien op welke wijze zij hun bedrijf op de meest econo mische manier kunnen voortzetten. Het zal de fruittelers interesseren dat er nu ook geëxposeerd wordt met een aantal oogstwerktuigen en snoei- gereedschappen. De Voorlichtings dienst zal deze materialen keuren op deugdelijkheid. Neemt dus een potlood en noteer nu ai de datum van de Mechanisa tiedag: 30 September 1948. Steeds sneller Een straal-jachtvliegtuig heeft vol, gens de Amerikaa.nse minister voof, de Luchtmacht honderd mijl snellef gevlogen dan het geluid gaat. De minister zei er bij, dat er straal bommenwerpers in aanbouw zijn, dio nog sneller zijn dan de jagers. OUD WEST-FRIESLAND In Hoorn werd Zaterdagmiddag een grote bestuursvergadering gehouden, waarbij tevens aanwezig waren ver„ schillende afgevaardigden van de tïid denstand, VW etc In deze vergade ring werd in hoofdzaak gro over het zilv. ien Jubileum, aai net Historisch Genootschap in Augustus "49 hoopt te vieren in de stad Hoorn, de bakermat van hef Genootschap. De vertegenwoordigers van VW. Comité van Actie (Middenstand), Oud Hoorn e.a. zegden hun volle medewerking toe om de feestelijkheden te orga niseren. Hierna werd in grote lijnen overge gaan tot het vaststellen van het pro gramma en van de verschillende werk.commissies. Het programma zat er ongeveer aldus uitzien: le dag: Opening, korte vergadering, ontvangst ten stadhuize, koffiemaaltijd, opening van de grote tentoonstelling van verschillende merkwaardigheden uit Westfriesland. In de avond in het Parkhotel: zang, toneel, voordracht enz. De tweede dag begint met een boottocht op het IJselmeer. Nu eens geen gewone boottocht, maar als het lukt met H-M. van der Steng. Onder wijl zullen de bezoekers, die niet met de boot medekunnen, door de VW door Oud_Hoorn worden geleid. Des middags krijgen we ringrijden, maar ook al weer niet gewoon, maar met zoveel mogelijk oude rijtuigen. De op tocht yolgt of gaat vooraf, waaronder zelfs de speelwagen met de bekende rijm achterop: Al die mij ziet. en niet mag lijden; Die keert zich om. en laat mij rijden; Al is de weg, ook recht of krom; Ik rij maar voort, en zie niet om. De organisatie is in handen gelegd van verschillende commissies, die elk op hun terrein hun sporen reeds hebben verdiend. We kunnen er dan. cok van op aan. dat het een paar prachtige dagen zullen worden in Hoorn op 5 en 6 Augustus 1949. BIJ GEBREK AAN VARKENSVLEES? WARMEN HUIZEN Vorige week werden bij de heer T. 6 kippen des nachts uit het hok ontvreemd en Vrijdagnacht werden bij de heer M. eveneens 5 kippen vermist. Oppas sen is de boodschap dus.' SCHOORL Geboren: Martinus P.. zv C Meijer en A A Reinders; Petrus J., zv G A Scheltena en C H Kooijman. Ondertrouwd: C J Guijken en T Se- enhuijsen. WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1948 Hilversum I 301 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.30 en 8.15 Gram.muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 9.00 Voor zieken; 9.30 Syrnphonisch concert; 1030 Morgendienst: 11-00 Zangrecital; 11.30 „De huidige belastingpolitiek en de middenstand", lezing; 12.33 Vrij en blij; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgelconcert; 14.00 Composities van Jaap Geeraerdts 14.30 NCRV.koor; 15.00 Jeugdconcert; 1600 Voor de jeugd; 17.30 Populair or^ gelspel; 18.00 Bach-koralen; 18.30 Nel Strijdkrachten; 19.00 Nieuws; 19.30 Het actueel geluid; 20.00 Nieuws; 20.15 Re sidentie-orkest; 21.35 „Het burgerlijk recht", vraaggesprek; 22.00 Sans Souc- ci; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws. Hilversum II 415 m. 7.00 en 8.00 Nieuws; 7.15 en 8.15 Gram.muziek; 9.00 Werken van Novak en Smetana; 10.00 Morgenwijding; 1020 Voor de vrouw; 11.00 Populair non.stop; 12.00 Orkest Frans Wouters; 12.38 Johan Jong, or gel; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.platen; 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Om- roepkamerorkest; 15.00 De vrouw in de mist, hoorspel; 1530 De Regenboog; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Zangplaat, jes: 18.00 Nieuws; 18.30 RVU.uitzen- ding; 19.00 Voor de P.v.d.A.; 1930 Voor de jeugd; 19.45 Lezen in de bij. bel; 20.00 Nieuws; 20.15 Opera, pro gr.; 21.15 „De Oranje_orchidee", hoorspel; 22.00 Johan Jong, orgel; 22.15 Paul Godwin_trio; 23.00 Nieuws, 68. Hij stoof met opeengeklemde geweldige snelheid deed de geest- beraamde een plan om Jimmy hel kaken langs de jury. Het was alsof drift der toeschouwers hoog oplaaien, kostte wat het kostte uit de baan te een onzichtbare reuzenhand hem De wedstrijdleiding stond echter \ge_ krijgen. „Of ik heet geen Babbel voortduwde en de aanblik van deze zamenlijk te knersetanden en men meer!" riep meneer Babbel,

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3