itkmaafder 5E JAARGANG N° 1347 N.-HOLLANDSE PERS 1945 MAANDAG 4 OCT. 1948 Gelijktijdig verbod van atoombom en internationale controle Defensief bondgenootschap met V.S. voor 25 jaar? Sovjets willen onderhandelingen hervatten Britse reactie is koeltjes „Crime passionnel" om 14-jarig Pools meisje Slokop Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week ƒ1.25 per maand ƒ3.65 p. kwart, bjj vooruitbetaling Advertenties 14 cfc per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting Verantw. redacteur: J. r. Zoonen Bureau, Ridderstraat Koek Oudegracht - Tel. K 2200 - 3971 Wysjinsky doet compromis-voorstel: Ramadier deed hartstochtelijk beroep op de Rus Wysjinsky heeft »n de Assemblée der V.N. het Sovjet-voorstel, de ver nietiging van alle atoombommen vooraf te laten gaan aan alle overige controle, .gewijzigd. Na een rede van Ramadier, die o.m. uitriep: „kun nen wtf niet inzien, dat voorafgaande vernietiging van «11e atoomwa pens in het voordeel zou zijn van degenen, die bedrog plegen? W|j zouden geen waarborg hebben van algehele vernietiging", deed Wys jinsky een compromisvoorstel: gelijktijdige overeenkomsten inzake ver bod van atoomwapens en internationale controle der atoomenergie. „Hebt gij geen vertrouwen in de mens?" Ramadier had zich in de loop van zijn rede tot Wysjinsky gewend, zeg gende, dat de controle uitgevoerd zou moeten wörden door onpartijdige men sen. „Hebt gij geen vertrouwen in de mens?" vroeg Ramadier hartstochte lijk. „Is de mens zo in discrediet ge raakt, dat het op de gehele aarde on mogelijk is mensen te vinden, die de wereld zullen bevrijden van baar verschrikkelijke angst?" Wysjinsky herhaalde zijn beschul diging dat de Amerikanen trachten de controle geheel in handen te krijgen. Hij protesteerde ook teg-.n de pogin gen om de Veiligheidsheid (waar het veto geldt red.) te omzeilen. On der ademloze stilte maakte Wysjinsky daarop zijn compromis_voorstel be kend. In Westelijke kringen is dit voorstel naar Renter meldt, koel ontvangen; Zolang de SovjetUnie niet bereid was bet door de overgrote meerder, beid der landen gesteunde controleplan te aanvaarden, zouden de Amerikaan. •e en de Britse delegatie sceptisch tegenover het voorstel blijven staan. KONINGIN JULIANA danki haar volk H.M. Koningin Juliana brengt volgende ter kennis van de bevolking: „Het >s mij een behoefte allen van harte dank te zeggen, die in zo veler lei vorm getoond hebben, mee te le. ven met mijn beëdiging en inhuldi. fing. Het zeer grote aantal gelukwensen uit Nederland, de Overzeese gebieds delen en het buitenland, maakt het practisch niet mogelijk, ieder per soonlijk te bedanken, zoals ik gaarne had gedaan, doch U moogt er van overtuigd zijn, hoezeer deze din gen ons allen goed hebben gedaan en gesterkt hebben, waardoor de voorbije weken voor ons onvergetelijk waren". Studentenjool in Den Haag Politie was dit jaar niet zo best te spreken De traditionele strijd tussen Leidse en Delftse „groenen" over het bezit van de residentie is Zaterdagavond opnieuw uitgevochten. Honderden studenten uit Leiden en Delft zijn bezig geweest elkaar met vuurwerk te bestrijden, doch hebben spoedig gemene zaak gemaakt om de politie te bestoken. Het buitenhof was een massaal slagveld. De wederzijdse verliezen bedroegen 4 uniformpetten en 39 arrestanten. Maar de politie was niet zo bijster te spreken over de gevechtstactiek der studenten dit Jaar zij wierpen met te zware rotjes, zodat sommige Hagenaars brandwonden opliepen, en besprongen agenten van achteren om ze te „vloeren". "N-'ZOHHttlMH.' WISSELEND BEWOLKT Matige, langs de Waddenkust tij delijk krachtige wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt met plaat selijk enige regen. In het Noorden van het land weinig verandering in temperatuur, in be' Zuiden van het land 'iets koeler, voor al in Brabant en Limburg. OVERVAL OP DIRECTEUR VAN ZUIVELFABRIEK In de nacht van Vrijdag op Zater dag "is ingebroken in de coöperatieve zuivelfabriek te Giekerk (Fr.). De di recteur werd in zijn slaapkamer over vallen door twee mannen; hij werd aanhanden en voeten gebonden en een prop werd in zijn mond gestopt Hierna maakten de dieven zich mees ter van de kas, waarin zich f 4000 be vond. Toen de huishoudster op het lawaai afkwam, vond zij wel de ge knevelde directeur, maar de beide dieven waren gevlogen. De Amsterdamse „steden.wedstryd" Blauw Wit tegen Ajax eindigde met een 10 overwinning van Blauw Wit. De grote man van de dag was de doelverdediger van 31auw Wit, van Raalte. Wfi zien hem hier een van de vele aanvallen stoppen te midden van „vriend en vijand". OUD-MINISTER DE GRAAF OVERLEDEN Zaterdag ig te Oegstgeest in de leef tijd van 87 Jaar overleden de oud minister van Koloniën S. de Graatf In 1913 werd de overledene in In. dië regeringscommissaris voor jïe re organisatie van het bestuurswezen. Hij was van 1919 tot 1925 miniit^r van Koloniën in het eerste en tweede ministerie Ruys de Beerenbrouc'^ en van 1929 tot 1933 in het derde ministerie Ruys de Beerenbrouck. Te Washington zou dit plan besproken zijn In regeringskringen te Washington spreekt men over het algemeen de mening uit, dat de berichten uit Brit se bron, volgens welke „minister Mar shall en John Foster Dulles geheime besprekingen zouden hebben gevoerd met minister Bevin betreffende een militair verdedigingsplan voor 25 jaar tussen de Ver. Staten en de landen, die het pact van Brussel hebben on dertekend", wel eens met de werke lijkheid zouden kunnen overeenstem. n.en. Men wijst er op, dat het hier een aanvaardbare uitleg betreft van de be sprekingen, die sedert maanden te Washington worden gevoerd tussen het ministerie van Buitenlandse Za ken en de diplomatieke vertegenwoor digers van Groot-Brittannië, Frank rijk, België, Nederland, Luxemburg en Canada, met het oog op een eventuele deelneming van de Ver. Staten aan het Atlantisch pact. JUIN AARZELT NOG Bevin heeft Zaterdag te Parijs weer een bespreking gehad met z jn Franse collega schuman. Algemeen wordt aa° genomen, dat een Frans verzoek om uitstel van de publicatie van de na men der commandanten van de West- Europese Unie zou zijn besproken. Dit verzoek is gedaan, omdat Juin, de opperbevelhebber van Frans Noord- 8 8 8 8 8 vijfmaal acht! Onder dit nummer is in de hoofdstad van heden middag twaalf uur af in noodgevallen de centrale van de dan in werking tredende politie.radio.autodienst te bereiken. Zes politiewagens rüden door de hoofdstad 8 8 8 8 8 en de politieman in de auto krijgt bericht waar zijn assistentie nodig is. Afrika, nog aarzelt om zijn functie van commandant der landstrijdkrach ten te aanvaarden. Minister Stikker heeft Bevin te Parijs ontmoet en later een onderhoud met Spaak gehad in Brussel. VOORBEREIDINGEN De Britse staatssecretaris Arthur Henderson heeft meegedeeld, dat En geland voornemens is 1.000 man per week voor de luchtmacht aan te wer ven. zodat na twee jaar over 100.000 man kan worden beschikt. Tot dusver v-erden gemiddeld minder dan 200 man per week aangeworven. In kringen, die in nauw contact staan met de Belgische regering, is vernomen, dat België een vliegtuigin dustrie zal vestigen, welke in staat zal zijn aan veel meer dan alleen zijn ei gen behoeften in het kader van de defensieplannen van „de vijf' te vol doen. Cigaretten van 96 cent De prijzen van inlandse cigaretten. inlandse kerftabak en scheermesjes zijn vrij. Voorts is een nieuwe prijs klasse ingesteld voor een beter soort cigaretten; het worden pakjes van 96 cent Van de goedkopere soorten is voldoende; zij hoeven niet in prijs te stijgen. De „New York Times" heeft aan gekondigd, Dewey te zullen steunen. Een klap te meer voor Truman.... „Ga maar eens wat turf graven' Flinke straffen in pantser—smokkelaffaire „Ga maar eens wat turf graven", zei de Officier van Justitie tegen de 30 jarige Amsterdamse koopman Bernard die een belangrijke rol gespeeld heeft in de „pantser-smokkelaffaire", welke te Breda berecht werd. Bernard was de grote aandeelhouder in de smok kelcombinatie, hij financierde samen met Baspenninck's de aankoop van twee pantserwagens en hij zorgde er voot, dat de koopwaar op de markt werd gebracht. De Officier eiste een jaar gevangenisstraf en twee jaar Veenhuizen. Hij kreeg 6 maanden en I jaar R.WI. Neleman, die reeds eerder voor was geweest, kreeg 1 jaar en l/2 jaar R.WJ., Braspennink's een half jaar gevangenisstraf en Van Peer 9 mnd. waarvan 5 voorwaardelijk. Een jaar cel en 2 jaar R.W.I. kreeg dr-Veekoopman Van Hassel uit Zun- dert, die met Bernard de „man achter de schermen" was geweest. Deze ver dachte bleef tot het laatst toe alles hardnekkig ontkennen. De bemanning van het bij Chili aan de grond gelopen Ned. schip „Orestes" is buiten gevaar. Noorse vliegboot bij landing vergaan Negentien personen vonden de dood Een vliegboot van de Noorse lucht vaartmaatschappij in de geregelde dienst van Oslo naar Noord-Noorwe gen is vlak voor de landing te Trond- heim door een rukwind gegrepen en gezonken. Van de 45 personen die zich' aan boord bevonden zijn negentien om het leven gekomen. Bertrand Russel, de bekende 76 jarige Britse filosoof, was een dergenen die zich wisten te redden. Hij zwom enige tijd in het ijskoude water voordat hij door een vaartuig werd opgepikt. De vliegboot zonk in twee minuten Peruaanse matrozen muitten Volgens radioberichten zijn Peru aanse matrozen aan boord van oor logsschepen buiten de ha**en Lima in opstand geweest.' Regeringstroepen zouden de opstand rreds onderdrukt hebben. De opstandelingen hebben officieren aan boord van de oorlogsschepen over mand en vonden steun bij matrozen te Callao nabij Lima. Deze vielen de aldaar gelegerde infanterie aan. in scheervlucht Volgens Joodse berichten zouden Amerikaanse waarnemers der V.N. bij Jeruzalem door Arabieren beschoten zijn. Er werd niemand gewond. In het Amerikaanse Congres is sterke aandrang uitgeoefend om China meer militaire en financiële hulp te verlenen. Het Republikeinse leger zet zijn zuiveringsacties rondom Madioen met succes voort. De opstandelingen geven zich in kleine groepjes over. Soeripno is van zijn functie van buitengewoon gezant oneervol ontheven gezien zijn aandeel in de Madioen-coup. Magdalena Korthagen. de beruchte verraadster van de HollandiaKatten burgzaak heeft 10 jaar gekregen i.p.v. de 7 die legen haar geëist waren. De Russen zouden thans ook een „jager" hebben met straalaandrijving Snelheid: 630 tot 660 mijl per uur. Na het besluit „Berlijn" voor Veiligheidsraad te brengen Maarschalk Wassily Sokolofsky, de distische operatie, waardoor „Duits. SovjetRussische militaire bevelheb ber in Duitsland, heeft Zaterdagavond te Berlijn verklaard, dat de Sovjet- Unie bereid is de onderhandelingen over de Berljjnse crisis te hervatten op basis van de viermogendheden- overeenkomst, welke op 30 Augustus te Moskou tot stand is gekomen. Overigens stelde Sokolof? der- om de Westerse mogendhc—.,! met de bekende argumenten, aansprakelijk voor de impasse van Berlijn en het afbreken der onderhandelingen. De luchtbrug noemde hij een „vol komen onnodige en zuiver propagan- land slechts met schulden wordt be zwaard". Sokolofsky ontkende voorts het be staan van een blokkade, aangezien „de gehele bevolking alles in de So vjetsector kan krijgen, ook steenkool" Britse officiële kringen hebben So kolofsky beschuldigd van het onjuist weergeven der feiten. Men meent in Londen, dat Soko- lofsky's aanbod van weinig practische waarde is indien het niet gevolgd wordt door een plechtige belofte van een gewijzigde Russische houding te genover de geschilpunten. Amsterdammer door Pool met messteken vermoord Eén een zwaargewonde is het resul.a_i van een vechtpartij, die zich tussen twee Polen en een Neder lander in Amsterdam Zaterdagnacht afspeelde. De aanleiding was minne nijd om een 14_jarig Pools meisje. Irene Giacomin, de 14_jarige Poolse, was met een Poolse vriend, Wilhelmi, naar de bioscoop geweest om de film „Het sterke geslacht" te zien. Haar moeder was met een Amsterdammer, de scheepsbouwarbeider Jan de Wayer naar een andere film gegaan. Toen de bioscopen uit waren, hadden de paren elkander ontmoet in het huis van de moeder in de Rustenburgerstraat. Te gen twaalven hoorde Irene onraad; zij ging naar de voordeur en keek door de gleuf van de brievenbus. Zij schrok want zij herkende een vroegere kost ganger van haar moeder, de 23-jarige Pool, Joseph Prokop. Dreigement Haar moeder had hem destijds de deur gewezen omdat hij het haar, Irene, te lastig maakte. Angstig waar schuwde zij Prokop niet open te doen „Doe het niet", smeekte zij, „want hij is woedend". Maar even later hoorde men de Pool die geschreeuwd had „alle vier a*»n het mes te zullen rijgen" weglopen en de twee mannen begaven zich op weg naar huis. Irene en haar moeder lie pen een eindje mee. Even verderop, wachtte-Prokop op hen. Hij trok zijn jas uit, wierp deze op straat, een mes flikkerde in het schijnsel van de straat lantaarns en hij stak de Nederlander de Wayer, die Irene's moeder wilde beschermen, door het hart. Aangifte Even later kwam in het politiebu. reau in de Pieter Aertszstraat een man die de dienstdoende agenten in gebro. ken Hollands vertelde, dat aan de Rus tenburgerstraat 14 „met toestemming van de moeder een 14-jarig meisje, door een man werd verleid". De po litie ging eens een kijkje nemen toen de agenten in de straat kwa- men, zagen zij een groep mensen die om de inmiddels overleden De Wayer heen stonden. Prokop zelf moet pas na zijn bezoek aan het politiebureau gemerkt hebben dat ook hij gewond was. Hij nam een taxi en liet zich naar het OL.V.J gasthuis brengen, waar hij in ernstige toestand is opgenomen. De recherche heeft hem nog geen verhoor af kun nen nemen. Irene verklaarde, dat haar moeder met een schaar in de hand de straat was opgegaan. Of zij Prokop in de rug had gestoken, had zij niet gezien. De oorlogsbegroting is verschenen en we hebben de onaangename plicht gehad om ook dit staatsstuk te moe ten bestuderen. We willen eerlijk be kennen, dat we geen bijzondere lief hebbers zijn van het bestuderen van staatsstukken. De haal is ons 'n weinig te dor en ingewikkeld. Weshalve we deze taak met een ware tegenzin be gonnen. Des te erger klemde dit, omdat wy in principe anti-militairistisch zijn aan gelegd en dit streven in een oorlogs begroting slecht is terug te vinden. Toch hebben we manmoedig doorge zet. Het was echter niet nodig ge weest We hadden ons even goed de moeite kunnen sparen. Er wordt in deze oorlogsbegroting nog eens dun netjes onderstreept, wat we dagelijks in de couranten kunnen lezen: de we- reled is vol van oorlogen en oorlogs geruchten en het wederzijds wantrou wen en wanbegrip is groter dan ooit tevoren. In zulk een spheer wil het plantje van het antl-militairisme he laas slecht, gedijen en we zullen het als een bolgewas op moeten bergen. Misschien kan het later nog weer eens uitgepoot worden. Niet alleen het anti-militairisme is voorlopig opgepakt. Uit de oorlogsbe groting blijkt duidelijk, dat de neu traliteitspolitiek ook voorgoed tot het verleden behoort. We kunnen er over discussieren of het een juist stand punt is, doch het is vrijwel nutteloos. De politieke onwikkeling heef geleid tot het vormen van een Westelijk blok en zo just hebben we kunnen lezen, dat Montgomery als chef is aangewe zen Het spreekt vanzelf, dat dit zijn verplichtingen met zich meebrengt Verplichtingen, die zwaar op ons volk zullen drukken en die de militaire lasten tot een schier ondragelijke hoog te zullen opvoeren. In de begroting wordt dan ook nadrukkelijk vastge steld, dat de landmacht nog niet aa0 zijn verplichtingen kan voldoen en dat de marine het minimum nog niet heeft bereikt. Nemen we daarbij in ogenschouw, dat het Indonesische con flict óók nog lang niet is opgelost en zeer grote offers zal vragen, o.m. om dat er van wordt uitgegaan, dat In donesië zich bij een toekomstige oor log in de Pacific nog jang niet zal kunnen redden en de militaire ver plichtingen ingevolge de bepalingen der Unie ook door ons land zullen moeten worden opgevangen, dan me nen we te mogen zeggen, dat het op schrift boven dit artikel niet onjuist fa Anti-vlootwetbetogingen en ontwape ningsdemonstraties zuil er. daar niets aan kunnen veranderen. Ze zullen er zelfs niet eens om gehouden worden. Want zó groot is de vrees en zó sterk hef wantrouwen, dat zelfs ons volk, dat van huis uit sterk tegen het mi litairisme is, zonder morren meedoet en zijn millioenen, straks misschien, milliarden offert, gelijk alle volken het doen, in de hoop daarmee hun veiligheid t« vergroten. Bewaren we door dit offer de vrede? We weten het niet. „Misschien zijn we eenmaal wij zerTot zolang brengen de vol keren der wereld hun offer aan de grote slokop. v.Z onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1