kmaaitlei' N. HOLLANDSE PERS 1945 MAANDAG 11 OCT. 1948 president Truman en Marshall De stakingen in Frankrijk nog niet ten einde n&NOTSS Democratie 5E JAARGANG N° 1353 Uitgave Stichting „D« Vr*j« Alkmaarder Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar Abonnementen ƒ0.30 per week 1.25 per maand 3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct. Bij contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur, J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 - 3971 Besprekingen tussen Geen Amerikaanse afgezant naar Moskou President Truman heeft Zaterdag avond medegedeeld, dat hij het plan om rechter Fred Vinson naar Moskou fe zenden, op advies van Marshall, de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, heeft laten varen. In de verklaring werd verder gezegd, dat het de bedoeling was geweest Vinson ie zenden „om te pogen de Sowjet- Russische leiders de ernst en de op- reththeid van de gevoelens van het Amerikaanse volk" ten aanzien van het probleem der atoomenergie te doen begrijpen. Truman legde zijn verklaring af'na twee besprekingen met Marshall. De verklaring luidde als volgt: „Ge neraal Marshall is op mijn verzoek naar Washington teruggekeerd om irij verslag uit te brengen over het werk van de verschillende organen der V. N et Parijs. Ik heb vanmorgen c;n langdurig onderhoud met hem gehad en hedenmiddag wederom. *Hij gaf mij een gedetailleerd overzicht van wat er in Parijs is voorgevallen en wij bespraken kwesties, die in ver- band staan met de toekomstige poli-, tiek van deze regering inzake de ver schillende kwesties welke aan de orde zijn. VERLANGEN NAAR VREDE Wat aangaat het bericht, dat deze morgen in de pers is verschenen over eer mogelijke reis van opperrechter Vinson naar Moskou, de volgende feiten: Dinsdag j.1, toen ik met minister Marshall correspondeerde, maakte ik hem mijn voortdurend en groot ver langen kenbaar de vrede hecht ge vestigd te zien in de wereld alsmede mijn bijzondere bezorgdheid op dit ogenblik over de houding van ie So w] et-vertegen wuuruigeis ten aan zien van het probleem der atoom energie. Ik zeide, dat ik mij afvroeg, of hun houding misschien het gevolg was van een misverstand van de Sowjetleiders, zo ernstig van aard in verband met de wereldvrede in het algemeen, dat wij nalatig zouden zijn wanneer wij ook maar iets. dat mis schien dienen kon om dit misverstand op te helderen, ongedaan zouden laten. Ik vroeg de minister, of het naar zijn mening dienstig zou zijn op perrechter Vinson naar Moskou te zenden om te pogen de Sowjetlei ders de ernst en de oprechtheid van de gevoelens van het volk der Verenigde Staten ten aanzien van deze kwesties te doen begrij pen. Minister Marshall beschreef mij de-toestand in Parijs en in het licht van dit verslag en vanwege de mogelijkheid van misverstand, waartie een eenzijdige stap, hoe wenselijk overigens ook, op dit ogenblik zou kunnen leiden, be sloot ik deze stap niet te doen. EENHEID TUSSEN V. S.. FRANKRIJK EN ENGE LAND. Mijn onderhoud met Minister Mars hall was mij tot genoegen Ik vernam met blijdschap zijn bericht over de eenheid welke tot uiting is gekomen tussen ons en de Franse en Britse af gevaardigden in Parijs in alle stadia van de behandeling en der Berlijnse crisis en van de ernstige pogingen welke door de Veiligheidsraad en de algemene vergadering van de V.N. zijn gedaan om oplossingen te vinden voor vele andere problemen, welke de mensen overal hebben verontrust. Ik was blij hem te kunnen verzekeren, dat het volk van dit land vast beslo ten onze pogingen om de weg naar de vrede te vinden ondersteunt." Een reusachtig project ten behoeve van de binnen-scheepvaart is te ^ot terdam in uitvoering. In de haven van het in aanbouw zijnde Leuvesluis- complex is een enorme bouwput uitgegraven, waarin een tunnel wordt gebouwd, die de schepen in staat stelt ondergronds het centrum van Rot terdam te passeren. Aan de andere zijde van de tunnel komen de schepen m een zeer moderne sluis weer te voorschijn. De werkz»amheden wor den bemoeilijkt door het doorsijpelende water van de afgeschutte haven aan de andere kant. Spanning schijnt iets af te nemen F,ranSe c"u,anl«n «"<«- «en oJgemcne spoorweg,,aking mogelijk. Heden l.g, he, spoorwegvereker nog Is „11 in O..Frankrijk. In andere deler, word, eeh.er door de arbeider, gestemd over de vraag of ie.1 of nie, in staking ,ulle„ gaan. De arbeiders van he, Oos,ers,a- lon Ie anjs waren ui meerderheid voor staking. De uitslagen van de stemmingen bij de andere stations waren nog niet bekend De zeelieden,,aking is inmiddels opgeheven, doch de Parijs, laai. ril- den nog steeds niet. U zelf bewaken de mijnen. Over het algemeen schijnt de toestand iets rustiger te worden, doch er is slechts weinig nodig om de strijd weer in felheid te doen toenemen. Wallace wil Franco niet De candidaat van de AnSerikaanse ..progressieve partij" voor het presi dentschap, Henry Wallace, heeft tij dens zijn verkiezingstournee in het Noordwesten van de Verenigde Sta ten aan president Truman en Dewey een telegram gezonden, waarbij hij om opheldering vërzoekt over hun houding ten opzichte van de vraag stukken betreffende Spanje,. Duits land en Palestina. Wallece verzoekt de president en de opneming van Spanje ïn de V.N. voorstaan en of zij dat land econo misch zouden willen steunen. Bokser smokkelt De Rijkspolitie heeft als vervolg van de in samenwerking met de dout ane recherche opgerolde smokkelaf faire te Enschede, waarover wij dezer dagen berichtten, thans ook de zwaar, gewicht bokser Rudi Quentemeijer gearresteerd. Het onderzoek wees uit, dag Q. bij herhaling zelf waren over de grens bracht, zowel naar als uit Duitsland en in deze naaw samen werkte me», de landbouwer Sch. te Enschede, die als hoofdman wordt be schouwd in een grote smokkelzaak. Q., die thans ir Amsterdam is inge sloten, werd gisternacht in zijn huis te Enschede gerrrestéerd. Hij heeft een bekentenis afgelegd. Het mijn-bekken heeft een ver warde, koortsachtige dag beleefd, tij dens welke de tegenstrijdige berich ten elkaar opvolgden, zonder dat het moge k is nauwkeurig de hou ding van de overheid en die van de CGT te bepalen", zo schrijft de bij zonder bericht:ever van „Combat". „De beide partijen durven ongetwij feld geen aanleiding te geven tot in cidenten, die spoedig tot bloedige on lusten zouden ontaarden. Zij steunen ieder op de overtuiging, dat de ande re zal aarzelen het eerst het vuur te openen. Het is inderdaad zo ver ge komen, dat de stakingsposten, inge volge de bekendmaking der opvor deringsdecreten, zich hebben versterkt en op sommige plaatsen barricaden zijn bijeengebracht voor dc poorten der mijnen en fabrieken. De politie heeft bevel gekregen zich gereed te houden. De regering heeft het even wel voorzichtig geoordeeld, nog geen aanvullende troepen aan te voeren". GEWELD GEEN UITKOMST „Eens te meer heeft het arbeiders- bloed gevloeid", zo stelt de schrijver van het hoofdartiekel in „Franc Ti- reur" vast. „De regering heeft de po litiek van geweld tegenover de arbei dersklasse gekozen dwz. de politiek van de zwakheid en de machteloos, heid", Het uit de armoede en de in stabiliteit gesproten conflict zal bij gevolg niet kunnen bijgelegd worden door bestprekingen, doch zal beslecht worden door bewapende bezetting door besprekingen, doch zal beslecht troepen. De ondervinding heeft nochtans ge leerd dat niets kan worden geregeld net geweld" zo besluit hij. MIDDEL TEGEN GEVOLGEN VAN KINDERVERLAMMING? Een Duits geleerde, dr. Helmut Gross verbonden aan de universiteit van Mainz, *egt met een "'euw genees- middel, genaamd ,.p"rifer". het vollr g'bruik van door kinderverlamming aangetaste ledematen te hebben her steld. WEINIG VERANDERING Koude ochtend met nevel of mist, die echter snel verdwijnt. Overigen; droog en tamelijk zonnig weer. Zwak ke tot matige Zuid-Oostelijke wind 's Middags vrü warm voor de tijd van het jaar. WAARSCH WINGSSTAKING BRITSE SPOORWEGLIEDEN Het Britse spoorwegpersoneel, dat een algemene loonsverhog:ng eist, heeft besloten o - 18 October 'n „waar schuwingsstaking" van twee. uur te houden. OEFENBOM ONTPLOFT Een 22_jarige korporaal der lucht strijdkrachten te Weesp had Zater dagmiddag een z.g. oefen-aanvalsbom meegenomen naar het verenigingsge- bouw „Ons Huis" in de Rozenstraat, waar hij op de binnenplaats zou de monstreren hoe deze oefenbommen werken. De man stond in een kamer op de eerste verdieping en wilde de bom door het raam naar buiten gooi_ en, hij gooide tegen het raamkozijn aardoor de bom binnenskamers ont_ plofte en alle ruiten van het gebouw kapot sprongen. Niemand werd geluk kig gewond. De korporaal overweegt zijn domheid thans in de „petoet" EEN MIJN ONTPLOFT In het Betuwse dorp Driel bij Arm hem stuitten hedenmiddag arbeiders bij het graven van een sloot in de nabijheid van hun woning op een mijn. De mijn ontplofte en de oudste •.-an de mannen, zekere G. Hendriks, vader van zeven kinderen, werd even als zijn 17-jarige zoon Gradus op slag gedood. Tv/ee dochtertjes van Hen. driks zijn met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis te Arnhem ver, voerd. De huizen in de omtrek wer !--n door de ontploffing zwaar bescha digd. FRANZ LEHAR ERNSTIG ZIEK Franz Lehar, de Oostenrijkse com ponist. die de muziek voor „Het vro lijke weeuwtje" schreef, ligt zwaar ziek in zijn woning te Bad Ischl bij Salzburg. Het dure schoeisel Het Ministerie van Economische za ken deelt ons het volgende mede: De hieren daar blijkbaar circulerende ge ruchten, als zou een belangrijke stij ging van de schoenenprijzen zijn te verwachten, zijn ten enenmalé uit de luchj gegreren. Zodanige stijging is in de toekomst geenszins te verwachten, De geruchte^ zijn waarschijnlijk ont staan door de plannen tot aanpassing van de prijzen van inlandse huiden, aan die van geimpoïteerde huiden, teneinde aldus de subsidie op het vee te verminderen zonder verhoging van de prijs voor rundvlees. Aangezien de industrie echter het gehele jaar voornamelijk reeds duur dere buitenlandse huiden heeft ver werkt. zal deze aanpassing weinig verschil maken en behoeft men zich dus, in dit opzicht, voor de schoenen, prijzen niet bevreesd te maken. Gezien het ruime aanbod van schoe nen heeft men in de kringen van han_ del en industrie zelfs reeds om op heffing der prüsvoorscbriften ver zocht, omdat men op een daling der schoenenprijzen rekent. Zolang echter niet onomstotelijk vastst&aat, dat bij vrijlating de prijzen zullen dalen, blijven de prjjsvoorschriften gehand haafd. O Arbeiders opgelet Indien ge in loondienst zijt en kinderen hebt, zodat ge voor kinder bijslag in aanmerking komt. moet ge een kinderbijslagboekje voor 1949 aan vragen. De formulieren waart^ deze aan vrage moet geschieden, moeten wor den verstrekt, door de werkgever, waar ge 11 Ocober, dat is dus heden werkzaam zijt. In geval van ziekte of - ongeval waardoor men ziekengeld of uitkering krachtens ongevallenwet krijgt, moet de batrokkene rechtstreeks een for mulier aanvragen bij de Raad van De kinderbijslag woror unoeosaiw naar het aantal kinderen op 1 Octo ber van dit jaar. Wie het verslag van de Rekenkamer- er op na slaat, zal zich niet kunnen onttrekken aan de gedachte, dat er veel verkeerd is in onze samenleving. Veeel verkeerd ook onder personen, waarvan men het eigenlijk niet zou verwachten. Het ambtelijk apparaat, door de oorlog ontzaglijk uitgebreid, is niet zo vlekkeloos meer als voor heen. De moraal heeft ook in het amb tenarencorps een gevoelige knauw ge kregen. Het was te verwachten. Ster ker nog: het zou wonderlijk zijn ge weest als het niet zo was. Is dit dus een bedroevend verschijn sel, waarover we ons niet te ongerust moeten maken, omdat de moraal zich ongetwijfeld zal herstellen van haar tijdelijke inzinking, het verslag van de Rekenkamer heeft ons uitermate verheugd. Niet omdat we smulden van de schandaaltjes. Daarvoor hebben we geen verslag van de Rekenkamer no dig. Die komen overal ter wereld voor. In het kapitalistische Amerika zo goed als in Sowjet-Rusland, in het Spanje van Franco evengoed als in het democratische Nederland. De mens is nu eenmaal een zondig wezen en aan de verleiding kan ieder geen weerstand bieden. Het is daarom zo verkeerd om stelsels te willen be strijden met aanvallen op personen. De schoonste beginselen kunnen wor den uitgedragen door de grootste schob bejakken. Aan de beginselen doet dit niets af. Onze vreugde over het verslag van de Rekenkamer komt slechts hieruit voort, dat wij leven in een land en onder een systeem, waar het mogelijs is, euveldaden van het ambtelijk appa raat aan de kaak te stellen en uit te dragen. Misschien, dat het één der fouten van de democratie is, dat ze cegen misdragingen van haar dienaren -e slap optreedt. We wagen ons niet aan een oordeel hierover. Maar het staat onomstotelijk vast, dat het haar grote kracht is, dat gemaakte fouten aan de kaak worden gesuild door daa-;oe grote vwlucicii, - biedt boven de dictatuur- Hoeveel schanddaden zouden niet zijn bedre ven in Nazi-Duitsland? Nimmer werd de stem van het volk er tegen ver nomen. Sterker nog: nimmer kwam het volk er iets van aan de weet De aanhangers van de dictatuur stelden het voor alsof er bij hen niets was, dat niet deugde. De waarheid is. dat de mogelijkheid om iets aan het licht te brengen, dat door staats- of partij beambten was misdreven, afstuitte op de angst voor de wraak van die in stanties. De les ':e de Rekenkamer ons geeft is deze. aat "de democratie de beste waarborg is voor een bevre digd rechtsgevoel. Op het Stoottroepen-kerkhof in Beneden-Leeuwen is Zondag- de jaar. lijkse herdenking gehouden van de gesneuvelde stoottroepers. De Com mandant van de Brabant-divisie Stoottroepen, Sjef de Groot, sprak de her. denkingsrede uit. VELIGHEIDSRAAD HOUDT RUST De vergadering va Veiligheids raad, die op morgen wa£i vastgesteld, is voor onbepaalde tijd uitgesteld en de Berlijnse kwestie is thans weer onderwerp van diplomatieke onder handelingen op het hoogste niveau. Verwacht wordt, dat het nog ver scheidene dagen zal duren voordat de kwestie weer in dc Veiligheids* raad ter sprake komt. Churchill acht vergelijk met Rusland noodzakelijk Op het congres van de Conserva tieve partij heeft Churchill een rede gehouden, waarin hij ojn. het volgen de zeide: Onze betrekkingen met de Sovjet- Unie baren ons ve>j zorgen. Wij heb ben voortdurend het hoofd te bieden aan aanvallen van de communistische regering. De vergadering van de V. N. is een politieke arena geworden, waar de volken tegen elkaar worden opge hitst. Onze Labourregering gaf ons in 1945 de verzekering, dat ze het ge heim kende om met de Sovjet-Unie tot vergelijk te komen. Er bestond echter reeds een kloof tussen het Westen en het Oosten toen Huler nog aan het bewind was. Reeds toen vreesden wij dat de Sowjet-Unie voor onbepaalde tijd een enorm leger op de been zou houden en de legers der gealliëerden als sneeuw voor de zon zouden wegsmel ten. Eerst nu wordt men wakker en wil een Westelijk vrededigingsblok organiseren. BUITENLANDS BELEID. Toch kunnen wij ons over het alge meen verenigen met de buitenlandse politiek van de Labourregering. In de "houding van de Sowjet-Unie hebben wij geen verandering te ver wachten. Wij kunnen ons gelukkig prijzen dat de Verenigde Staten op het ogenblik beschikken over een voorraad atoombommen, anders was de veroveringstocht van de commu nisten in WestEuropa niet te stuiten. Wij eisen dat de Russen zich op de Curzonlinie terugtrekken en de millioenen Japanse en Duitse krijgsgevangenen vrijlaten. De bezette gebieden in Duitsland en Oostenrijk mogen niet langer onderdrukt worden. Wij moeten trachten tot een ver gelijk te komen alvorens ook de Russen over atoomwapenen be schikken en een afgrijselijke oor log zou kunnen ontstaan. Sprekende over de Berlijnse blok kade, zei Churchill, dat de luchtbe- voorrading van Berlijn slechts een enkel concreet voordeel opleverde: aan de Duitsers te hebben getoond dat de toekomst van Duitsland aan de zijde van de Europese familie ls. De verbetering in de economische toestanden van Engeland was volgens hem niet te danken aan de Labour regering. maar aan het particulier initiatief. De Labourregering, besloot Chur chill, zal een einde maker aan de geschiedenis en de groothe'V van En geland. Alleen een conservatief par lement kan de welvaart en de roem van het imperium verzekeren. Tijdens het congres kwam bericht binnen dat de Conservatieven bij een tussentijdse verkiezing opnieuw een nederlaag hadden geleden. Een weinig bemoedigend vooruit zicht voor een aanstaande Conserva tieve meerderheid. DE REDE VAN CHURCHILL. De Britse minister Bevan noemde de rede van Churchill een nationale en internationale ramp. Hij beschouw de hem als een van de meest roeke loze sprekers, die zich or niet van bewust zijn, dat als hij zich richt tot de Sowjet-Unie, deze nog niet ver geten zijn. dat Churchill in 1920 pro beerde de Russische Revolutie om hals te brengen. Zij beschouwen hem als de reac tionaire leider van de partij, die oog luikend toeliet, dat Hitier naar de macht greep en in 1938 de Europese I vrede verkocht. 1^2 onze kleine tovt naar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1