Sl JAARGANG N° 1356 N HOLLANDS! PERS 1945 Marshall-plan is ons vijf-jaren-plan Haal het gordijn op en nodig ons uit Neemt van Mook ontslag? Binnenkort belangrijke rantsoenverhoging Loontoeslag DONDERDAG M Gc 1948 Uitgave Stichting „De Vri>t Altanenrdei Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen /0J0 per week ƒ115 per maand 8.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertentie* 14 et per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract aanzienlijke korting. V«rantw, redacteur, J. v. Zoonen Bureau, Rlddentraat hoek Oudegracht TeL K 2200 397li Pr Patijn verklaart in Parijs: Voor het eerst vaste grónd In de Economische commissie der Verenigde Naties te Parijs heeft het lid van de Nederlandse delegatie, de eher dr. C. L. Patijn, gistermorgen een rede gehouden over de economische vraagstukken, in het bijzonder ten aanzien van de economische samenwerking tus sen de Europese landen De heer Patijn heeft verklaard, dat de argumenten, die de Sowjet- delegatie gebruikt heeft bij de be spreking van het plan-Marshall, volkomen in strijd zijn met dc feiten. Gemeenschappelijke vrees In de Sowjet-Unie zijn onder de vijf jarenplannen grote resultaten bereikt „Dit zal ons vijfjarenplan zijn", al dus de heer Patyn en nadat hij er op had gewezen, dat het herstelplan voor de eerste maal in de geschie denis van Europa aan de 16 samen werkende landen een vaste grond on der de voeten had gegeven, zeide hij: „Het is mogelijk, dat de staatslieden eens zullen betogen, dat de druk van de Sowjet-Unie en onze gemeenschap pelijke vrees voor haar grote invloe den sterk tof onze samenwerking heb ben bijgedragen. Dan zal eens de dag komen, dat wij de Sowjet-Unie dank baar zullen zijn. omdat zij ons al deze laren in de Verenigde Naties zo scherp heeft aangevallen. Moge die dag tevens het einde bren gen van haar diep en ongegrond wan trouwen. Uit het diepst van ons hart zullen wij een nauwe samenwerking me' de Sowjet-Unie toejuichen, zodra wii haar niet langer behoeven te vrezen," Republiek Indonesia niet alleen Ten aansien van rïe tpslotisg Indonesië in de Economis'che com missie gaf dr. Patijn een uitvoerige uiteenzetting van het Nederlandse standpunt. Dat Indonesië nog steeds niet aan het werk van de commissie deelneemt, vindt zijn oorzaak in het feit. dat de republiek om vertegen woordiging van haar eigen gebied in de commissie verzocht heeft, aldus de Nederlandse gedelegeerde. ..Wij stellen voor, geheel In- nesië als „associate member" toe te laten en niet de republiek Toestand In Palestina qespannen In kringen van de VN wordt de toestand aan de Noordelijke en Zui delijke fronten in Palestina ..gespan nen" genoemd. Na de gevechten in de afgelopen dagen tussen Egypti sche en Israëlische troepen in de Ne- gev.woestijn, werd Woensdag ge meld, dat er aan de Palestijns-Liba nese grens in het Noorden Dinsdag gevechten op grote schaal werden geleverd. Van de zijde der VN verklaarde men, dat de Joden weigerden met de waarnemers der VN samen te w^r 'ken om de regeling te treffen t.a.v posities, die door de Syriers zouden zij» bezet. Naar de Britse sector Het Berlijnse stadsbestuur heeft het voorbeeld van de stadsvergadering gevolgd en heeft de plaats van samen komst van de 'Sowjet-sector naar de Britse sector overgebracht De burgemeester dr. Ferdinand Friedensburg heeft besloten dit te doen, nadat de wethoudér Waldemar Schmidt, lid van de socialistische een heidspartij, die verleden Vrijdag was ontslagen als chef van het departe ment van arbeid, had geweigerd vergadering te verlaten in het stad huis in de Sowjet-sector. De verga dering was bijeengeroepen om een resolutie van Friedensburg te bestu deren, waarin een beroep werd ge daan op de V. N. om de vrijlating verzekeren van alle Berlijners die gedurende de huidige crisis om poli tieke redenen waren gearresteerd. TIJDELIJK ENIGE REGEN Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind. fussen Zuiden Zuid-West. Weinig verandering in tesaperatuur. afzonderlijk, want Indonesië is een economische eenheid en, vol gens de wens van alle volken van Indonesië, zal de toekom stige status van dit land zijn die van een souverein „verenigde staten van Indonesië". Het be waren van deze eenheid is van fundamenteel belang voor de toekomst van Indonesië", meen de dr Patijn. De Nederlandse regering hoopt, dat de leden van de Ecafe (economie commission for Asia and far East), die tot dusver de deelneming van ge heel Indonesië in de commissie in de weg gestaan hebben, omdat zij de voorkeur geven aan een afzonderlijke deelneming van de republiek, dit niet langer zullen doen. De heer Patijn verklaarde, dat de Nederlandse regering bereid is, samen re werken met allen, die een federatie wensen te vestigen, waar vrijheid heerst voor de deel staten en eerbied voor de demo cratische rechten. Hij besloot zijn rede met te zeggen: „Het welzijn van Indonesië hangt af van de toe passing van deze beginselen". O Besprekingen tussen Hoffman en Bevin Patil Hoffman, de administrateur van het plan-Marshall, die tezamen met Marshall deze week naar Eu ropa kwam, is Woensdagavond weer met het vliegtuig van president Tru. man uit Londen naar New York ver trokken. Hij denkt binn< twee we ken weer naar Europa te komen. In de loop van Woensdag heeft Hoffman tweemaal met Bevin een bespreking gehad over de kwestie der schadevergoedingen. In diplomatieke kringen te Londen aai bonman en tsevin nog niet tot een overeenkomst om trent de ontmanteling in West-DuitS- land gekomen zijn. Naar verluidt heeft Hoffman sterk aangedrongen op beperking van hei ontmantelingsprogram. Naar men meent te weten, is Bevin van oordeel dat met de aanspraken op schadever gr dingen van de kleinere Westelij ke mogendheden rékening gehou den moet worden. Geen apekool Het bestuur van de Ber lijnse dierentuin heeft mede gedeeld, dat de apen in de direentuin deze winter een broek en een vestje zullen dragen, wanneer de „blok kade" van de stad blijft voortduren, daar het kolen- rantsoen, dat per luchtbrug wordt aangevperd, te klein is om de kooien te kunnen verwarmen. Voor het warm houden van de andere beesten heeft men nog geen oplossing gevon den. f Prinses Appeltaart In Frankrijk is een „Blauw Lint" te veroveren, niet door. snelle sche pen, maar door goede huisvrouwen. 10 jonge meisjes, na een reeks ver gelijkende examens uit honderden candidaten overgebleven, hebben el kaar in een laatste wedstrijd de titel van „mademoiselle Cordon Bleu" be twist Eerst moesten zy een aantal vragen beantwoorden en konden toen hun krachten beproeven op een kalfs- regout en een appeltaart. De heerlijk heden worden de chefkok ter beoor deling voorgehouden. Amerika ën Spanje Robert Lovett, plaatsvervangend Amerikaans minister van Buitenland se Zaken, heeft op vragen om com mentaar oP de Amerikaanse persbe richten, volgens welke de Verenigde Staten reeds militaire overeenkom sten met het Spanje van Franco ge sloten zouden hebben, verklaard, dat er „niets van waar" was. England vraagt aan de Sovjet-Unie: In de politieke commissie der Ver enigde Naties heeft de Britse afge- Toa-Ulgue, OU - uuBitnva,, Woensdag geantwoord op de rede die de Russische gedelegeerde Wysjinsky Dinsdag heeft gehouden. Zoals men zich zal herinenren maak te Wysjinsky Dinsdag bekend, dat de Sowjet-Unie „alle kaarten op tafel zou leggen", als haar ontwapeningsvoor stellen zouden vorden aangenomen. Maatregelen Shawcross verzocht de Sowjet- Unie „het gordijn op te trekkenen reizigers en bezoekers toe te staan, het hartelijke Russische volk te leren kennen" De Britse afgevaar digde vroeg of de SowjetUnie, ten einde het Internationale vertrou wen te herstellen, bereid was „de geheime vijfde colonne", die poogt de economie van vele landen te ontwrichten, terug te roepën". Hij verzocht de Sowjet-Unie onmid dellijk de volgende maatregelen te nemen: 1. Laat correspondenten van bladen zich vry in de Sowjet-Unie bewegen; 2. Laat diplomaten reizen zoals zij dat mogen in „beschaafde landen"; 3. Laat de handelsluchtvaart vrij; 4. Laat En geland een diplomatieke missie en een consulaat hebben te Kief en Minsk; 5 Verbied onze couranten niet: 6. Laat ons radio-uitzendingen uitswisselen; 8. Laat ons studenten uitwisselen. Sub-commissie ingesteld De politieke commissie der V. N. heeft later met algemene stemmen een sub-commissie in het leven geroepen ter bestudering van de negen voor stellen, die zijn gedaan met het oog op een oplossing van de „ontwape- nings-impasse". De subcommissie voor de con trole op de atoom-energie heeft met de stemmen van de Sowjet- Unie en de Oekraïne tegen, de vol gende aanbevelingen gedaan: 1. de Grote Vijf plus Canada komen op gezette tijden bijeen om na te gaan, of de Sowjet-Unie bereid is zich neer te leggen bij het meerder heidsplan voor internatinoale con trole op de atoomenergie; 2 als een basis voor een overeenkorpst is ge vonden zal aan de secretaris-gene raal der V. N., Trygve Lie, on middellijk gevraagd worden de commissie voor de atoom-energie opnieuw bijeen te roepen. Aan deze sub-commissie zijn in middels, na het ontwapeningsplan van de Sowjet-Unie al zes voor stellen van andere landen voor gelegd. Naar het A.N.P. yan gezagheb bende zyde verneemt heeft Dr. van Mook het voornemen te kennen ge geven om zijn ontslag als luitenant gouverneur te vragen. Dit is dan het zoveelste opzienba rende bericht van de laatste tüd rond om de figuur Van Mook. Men weet, hoeveel stof er is op gewaaid bij de plotselinge terugkeer van Van Mook naar Nederland, die maar ai te dui delijk ook een terugroepen was. De figuur van dr. Beel werd, reeds voor hij kwam, niet mals ontvangen door de pers in Batavia en niet prettig uit geleide gedaan door een groot deel van dé pers hier in Nederland. Men bestempelde hem nergens als de „right man in the right place" en betreurde deze vervanging van een figuur die als geen ander Nederlands politicus de toestanden en problemen van Indonsië kende. Bovendien werd dit gebaar op dit moment, nu het werk, dat in de eerste plaats werk van dr. Van Mook was, het tot stand komen van een interimregering en definitieve overeenkomst van het niet_RepublikeL.s Indonesië met Den Haag, afgesloten werd, alles behalve elegant genoemd. Er ontstond vooral onder de medewerkers van v. Mook deining en groot was hun vreugde, toen hij weer terugkeerde, plotseling en blijkbaar in verband met -e on rust in het Republikeinse gebied. En eve.i plotseling gaat nu deze man om zijn ontslag vragenHet zou toch wel prettig zijn als nu Den Haag aan alle belangstellenden eens liet zien, hoe de kaarten eigenlijk liggen. Het gaat hier toch om de hoog ste landsbelangen en bij al deze ge heimzinnigheid krijgt men de onaan. gename indruk, dat er prestige_kwes lies in hei spel zouden kunnen'zijn. Berlijnse kwestie Vrijdag in de Veiligheidsraad De Veiligheidsraad zal Vrijdag bij eenkomen voor bespreking van de Berlijnse kwestie. Volgens een Brits woordvoerder zou Moskou „onbevredfgend ant woord" gegeven hebben op door dr Juan Bramuglia, de voorzitter van de Veiligheidsraad, aan Wysjinsky ge stelde vragen. De zes „neutrale" Staten zijn Woensdagavond bijeen geweest om de nieuwe situatie te bespreken. In diplomatieke kringen houdt men het voor duidelijk, dat alle hoop op succes van een bemiddelings poging of op het vinden van een compromis verdwenen is. lijke mogendheden met een eigen voorstel zullen komen, wanneer er geen ander wordt ingediend. De Veiligheidsraad zal Donderdag bijeenkomen ter bespreking van de Palestijnse kwestie. De raad zal diverse klachten aan gaande overtreding van het wapen stilstandsverdrag behandelen. De VS hebben op deze bijeenkomst aange drongen. Optimisme over hei vleesranisoen Op de provinciale slagervakwed- strijd te Leeuwarden werd Dinsdag oa. het woord gevoerd door dr. Tj. B. Kielstra, directeur van het Bedrijfschap voor vee en vlees. Deze meende, dat de moeilijkste tyd ten aanzien van de vleespositie nu wel achter de rug zou zijn en hij hoopte zelfs, dat binnenkort het rantsoen weer boven de 200 gram zou komen te liggen. Daarbij zijn we echter afhankelijk van de aan komst van bevroren vlees, dat door de regering in Argentinië is aan gekocht en ook van de aanvoer op de Binnenlandse markten Indien alles volgens plan verloopt, zal het rantsoen binnenkort weer op 250 gram gesteld kunnen wor den. Wanneer en hoe aan de vlees distributie een einde zal komen, durfde de heer Kielstra evenwel niet te voorspellen. in scheervlucht HARING VOOR RUSLAND. De coaster Magda Pete is gisteren uit IJmuiden vertrokken met 3663 rn- nen zoute haring aan boora, bestemd voor Rusland. Deze zending is het resultaat van besprekingen, die door Scheveningse, Katwijkse en IJmuiden- sc handelaren werden gevoerd. OORLOGSMISDADIGERS. Het Amsterdamse Bijz. Gerechtshof veroordeelde gisteren de 51-jarige Amsterdamse kapper Broenland, inde oorlog lid van de „Groene", tot de doodstraf. Oc doodstraffen van de beruchte Jodenvervolger Kaptein en van Wil- lemsen, voormalig agent van politie te den Haag werden door de Bijzon dere Raad van Cassatie bekrachtigd. HOLLANDSE (ELECTRISCHE) LOCOMOTIEVEN Naar het A.NP. uit verkeerskringen verneemt, onderzoeken de Nederland se Spoorwegen op het ogenblik moge lijkheden tot het bestellen van enige tientallen electrische locomotieven bij de Nederlandse industrie. TWEEDE RONDE VAN NEDERLAND Op het ogenblik worden voorberei dende maatregelen getroffen voor de organisatie van de tweede wielerronde van Nederland, die in Mei van het volgend jaar zal worden gehouden. VAN DAM NAAR PARIJS Er is een wedstrijd afgesloten tus sen de Franse bokser Stock en onze Lrdgenoot Luc van Dam. Jean Stock is een hardslaande bokeser, die enige dagen geleden de titel Frans middengewicht veroverde. IN VRIJHEID Naar het ANP vereneemt, is de hr. L. J. van Wachem, directeur van de Stichting Nederlands Kunstbezit, Dinsdagmiddag voorlopig in Vrijheid gesteld. Hij werd verdacht van het verduisteren van kunstschatten. VEILIGHEIDSRAAD? De Nederlandse zaakgelastigde te Washington zou Dinsdag een onder houd gehad hebben met de Ameri kaanse onder-minister van Buiten landse Zaken Lovett. Men neemt aan, dat er gesproken is over de Indone sische kwestie. De mogelijkheid be- staaat, dat dit vraagstuk te Parijs door de Veiligheidsraad behandeld zal worden. SAMENWONING Een boekhouder uit Valkenburg heeft zijn medebewoonster met een buis op het hoofd geslagen, Het slachtoffer zal aan de linkerzijd eeu_ wig verlamd blijven, terwijl ze aan een oor doof geworden is. De oor zaak is te zoeken in langdurige sa menwoning. BRAND IN BAT A-FABRIEK Woensdagmorgen is in een deej der Bata-fabrieken brand uitgebroken. De brandweer kon veel onheil voor komen. De schade wordt op f 100.000 geschat. HATTA'S VERTREK UITGESTELD Volgens de radiozender van Djokja is het vertrek van Hatta naar Suma- tra, dat eerst nader vastgeteld was op veertien October thans uitgesteld tot nader te bepalen datum. ALIMIN'S ARRESTATIE BEVESTIGD De berichten over de arrestatie van Alimin, de Indonesische communis tenleider zijn bevestigd door het Re publikeinse ministerie van defensie. STAKINGEN IN FRANKRIJK In de meeste Franse havens heb ben havenarbeiders 24 uur lang ge staakt uit sympathie met bet half mil lioen mijnwerkers en andere arbei ders, die nog staken. ONRUST IN BELGlë De arbeidersklasse in België roert zich, na de betrekkelijke vrede, die de sociale vrede tijdens de zomer maanden met zich braoht opnieuw, er. de laatste dagen komen uit alle delen van het land berichten binnen over nieuwe looneisen. Bij de beschouwingen, welke w|j enkele weken terug plaatsten naar aanleiding van de millioenennota, stelden we de vraag, waartoe de ver mindering van subsidies op het le vensmiddelenpakket zou voeren. We hebben op deze vraag antwoord ge kregen in de vorm van een publicatie van minister Joekes, welke daar op neer komt, dat er overleg gepleegd wordt met de Stichting van Ar beid over het toekennen van uoe slagen, welke de prijsstijgingen vaa verschillende artikelen moeten opvan gen. 9 Een ding staat dus vast: Er zullen voor verschillende artikelen hoger# prijzen moeten worden betaald. Dat de regering haar best doet, om de sociale vrede te bewaren door het verlenen van toeslagen op de lonen is te waarderen. Geheel critiekloos staan we echter niet tegenover deze maatregel. Daar rijzen bij ons ver schillende vragen. Wie zal die loontoeslag moeten be talen? De ondernemers? Dan zou het een gewone loonsverhoging zyn. En dat wil men juist vermijden. De Staat? Dan zou het betekenen, dat de Staat bespaarde op het levensmiddè. lenpakket en aan de andere kant weer uiagaf aan loon toeslagen, waar door geen sprake zou 'manen zijn van besparing, die het sluitend ma ken der begroting zou bevorderen. Is de afschaffing van de subsidies op het 1 evensmiddelenpakket soms uitsluitend nodig in verband met Be- nelux-problemm? We zouden bijna geneigd zyn het te geloven. Tenzij de loontoeslagen door de Staat te betalen aanzienlijk minder zouden zijn dan het bedrag, dat aan suèsidies bespaard wordt. Dan is er echter een bepaalde categorie van ons volk, dat het gelag moet betalen. En nu zijn we dan eindelijk ge komen bij het grootste bezwaar, dat _W£,--tggÊP-JWi* .A^"^\<ïenclF'Vïxn^Tidfli toeslagen hebb' j. Er is inderdaad 'n categorie, die het gelag betaalt. Ten zij er voor deze categorie maatrege len worden getroffen. Wij bedoelen de zeer talrijke groep van kleine zelfstandigen. Middenstan ders, boeren, tuinders, landbouwers, kleine renteniers, die zich zelf een beetje kunnen redden. Wij zouden deze groepen nog kunnen aanvullen met de rentetrekkenden ingevolge de Noodwet, Topensionneerden. Ho*, staat het met hen? Honderduizenden onzer volksgeno ten zijn r.iet gebaat met loontoeslag. Wanneer.de kosten van levensonder houd stijgen, daalt hun koopkracht. Krijgen zij als het waro loonsverla ging! Nu is het wel zo, da; deze groe pen de sociale vrede n>et 'zo direct in gevaar brengen als de directe loon arbeiders, die immers nog altijd het stakingswapen ter hunner beschikking hebben, maar o.i. mag dit geen aau- leiding zijn dm hen in een ongunsti ge positie te plaatsen. Alvorens onze volle instemming te betuigen met «Je loontoeslagen, zouden we graag we ten. welke maatregelen voor deze groep ondernomen worden.

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1