Oh C Slechts 1 overlevende van ramp met KLM-toestel"Nijmegen gaven hun leven in dienst van onze luchtvaart 5E JAARGANG N° 1363 N HOLLANDSE PERS 1945 VRIJDAG'22 OCT. 194» Oorzaak nog niet opgehelderd Eindelijk is men 't eens in Parijs Situatie in Frankrijk veranderde vrijwel niet Uitgave Stichting JDe Vrtk Alk Exploitatie N.V. Sprekené Pepte», Abonnementen /0.M per «eek /Ml jam maand 3.61 p, kwui b| eeemUbetaline Advertentiee 14 ten 18 ct. Bij sa. hmfflrbertcb- aanjtienUyk- Ianlni Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat koek Oudegracht Tel K 2200 Van de 40 inzittenden van het verongelukte KLM-vliegtuig de „Nijme gen' was gisteravond nog slechts één in leven: de heer W. G. Philipo uit Sassenheim. In de loop van de dag overleden de Amerikaanse Ma- thilde Rohrs, de stewardesse mcj. E. A. M. Fey uit Amsterdam, de 22- jarige steward H. J. van Overbeek (niet zoals men eerder meende P. J. Overbeek) uit Amsterdam en de werktuigkundige J. J. Beukenkamp uit Amstelveen. De toestand van de heer Philipo is ernstig, doch berich ten uit Prestwick zeggen, dat men de hoop nog niet opgeeft. Autoriteiten van de K.L.M. en de politie, die bezig zijn te Prestwick de ooggetuigen-verklaringen van waar nemers van het ongeval met de „Nij megen" te ziften, zijn de mening toe gedaan, dat toen Parmentier zag dat er brand aan boord was ontstaan, hij een noodlanding trachtte te maken in de buurt van een boerderij even bui ten het dorp Tarbolton. Hij heeft tenslotte waarschijnlijk be merkt, dat hij daarvoor niet de nodige ruimte had en heeft toen getracht door te vliegen om elders een nood landing te proberen De verkoolde overblijfselen van het vliegtuig liggen over een afstand van ongeveer 300 meter in een klein dal verspreid. De mannen van de hulpverlenings dienst hadden gistermorgen om negen uur het laatste stoffelijke overschot gevonden. Een boerin, die op ruim anderhalve kilometer van de plaats -v oont. waar het ongeluk gebeurde, vond het lichaam van een der slacht offers onder een heg. In een bij de boerderij behorend stuk land zijn sporen aangetroffen, die er, volgens Reuter, op zouden wijzen, dat de wielen van het landingsgestel van de „Nijmegen" daar de grond zouden hebben geraakt, voordat de machine tegen de electrïsche kabel vloog. Later kwam men tot het vermoe den, dat het toestel met motorstoring té kampen zou hèbbeft gehad, töen het om het vliegveld cirkelde. Door die storing zou de machine hoogte hebben verloren, waardoor zij in aan raking zou zijn gekomen met een elec trische kabel. NU EN DAN MOTREGEN Meest zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk op vele plaatsen nu en dan enige motregen. Matige tot krachtige later vooral langs de Waddenkust op nieuw toenemende wind uit richtingen tussen Zuid-West en Zuid. Sovjets accoord met de Mexicaanse resolutie Een door Mexico ingediende reso lutie, waarin er bij de grote mogend heden op wordt aangedrongen de be staande geschillen vreedzaam tot een oplossing te brengen heeft de instem ming gekregen van alle landen, die te Parijs vertegenwoordigd zijn. Wysjinsky zeide namens de Sowjet Unie, dat de resolutie nauwelijks com mentaar behoefde als zijnde geheel In overeentsemming met de beginselen en doelstellingen van de Ver. Naties. Van Sow'jet-zijde, zo verklaarde Wy sjinsky nog, zou aangedrongen wor den op één wijziging, waardoor de strekking van de tekst verwijd wordt. Ook de vertegenwoordigers van En geland, Amerika en Frankrijk zeiden de resolutie toe te juichen. In de Mexicaanse resolutie doet de V.N een beroep op de Algemene Ver- gadring om. 1. uiting te geven aan haar vertrou wen, dat dfc grote mogendheden hun politiek zullen vormen naar hun tijdens de oorlog gegeven verklaringen en het Atlantisch Handvest. 2. de»-grote mogendheden aan te ra den. hun krachtsinspanning te verdubbelen in een geest van so lidariteit en wederzijds begrip ten einde in de kortst mogelijke tijd de definitieve regeling der oor logsgevolgen en het sluiten van alle vredesverdragen te verkrij gen. De Westelijke mogendheden zijn het intussen eens geworden over een andere resolutie: inzake Berlijn O.a. zou voorgesteld worden een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken. Men neemt aan, dat Wysjinsky in het gunstigste ge val bereid zal zijn de tekst aan Moskou voor te leggen. Vrijdag komt de resolutie in de Veiligheids raad. Russen stelden eisen te hoog Generaal Kotikof, de Sovjet-com mandant van Berlijn heeft een aan tal eisen gesteld, welke zouden moe ten worden ingewilligd om Russische medewerking te verkrijgen voor ver kiezingen in Berlijn op 5 December a.s. De Sovjet eisen zijn zodanig- ge steld, dat een Brits woordvoerder ver klaardb, dat de Sovjet-autoriteiten kennelijk noch het verlangen koes teren, noch van plan zijn verkiezin gen te houden. Waarschijnlijk zullen de verkiezingen nu slechts in de Wes telijke sectoren van Begijn plaats vinden. Hard tegen hard in Madioen Berichten uit Madioen en Wonogiri maken melding van „meer dan beest achtige wreedhedendoor de com munisten begaan jegens het volk, amb ten aren en gevangen genomen mili tairen van de T.N.I. In verband hier mee hebben de militaire autoriteiten te Madioen bepaald, dat iedere opstan deling, die gevangen wordtgenomen, dient te worden gedood, waarbij dan de commandanten mogen kiezen tus sen de kogel of de strop. GROTE VERLIEZEN IN STRIJD IN GRIEKENLAND Volgens de Griekse generale staf hebben de guerillastrijders tussen Ja nuari en 29 Octobër van dit jaar in het totaal 25.626 manschappen verlo ren. Van dit aantal wérden "10.725 ge dood, 7.800 gevangen' genomen en ga ven zich 7.095 over. Hun totale sterkte wordt op het ogenblik op 21.380 ge schat. Dit getal bedroeg in Januari 19.500. Volgens deze verklaring werden In deze zelfde periode van het Griekse leger 3,528 manschappen gedood,. 13.342 gewond en worden 414 vermist. Van de Pol leidt Na de eerste dag van de strijd om het Nederlandse kampioenschap groot biljart vrij spel luidt het klassement: Van der Pol 2 196 52.63 Metz 2 164 32.25 De Ruyter 2 140 20.83 Teegelaar 152 18.18 Eichelsheim 0 150 19.20 Jacobs 0 153 18.52 Kruythof 0 103 13.31 Wevers 0 84 11.02 Achtereenvolgen zijn vermeld het aantal gewonnen partijen, hoogste se rie en gemiddelde. De wedstrijden worden gespeeld in Den Haag. Auto-ongeval3 doden te Noordwijkerhout Gisteravond om omstreeks zeven uur reed een vrachtauto te Noordwijker hout in een sloot, sloeg over de kop en kwam bijna geheel onder water fe Hggen. De rijkspolitie uit Noordwijkerhout poogde de inzittenden te redden, doch het porfier van de auto kon niet ge opend worden. Door middel van een takelwagen werd het portier tenslotte opengetrokken, waarna de inzittenden de 45-jarige Wilhelmus Duyvenvoorde vader van 10 kinderen, zijn broer, de 52-jarige Nicolaas Duyvenvoorde, --a- der van 7 kinderen en hun neef. de 19-jarige P. Duyvenvoorde Dzn., allen uit Noordwijkerhout op het droge konden worden gebracht. De levens geesten warCn echter reeds geweken. B.V.V. GAAT IN SP\NJE VOETBALLEN De Zuidelijke eerste klasser BW zal begin December naar Spanje rei zen om een wedstrijd, te spelen tegen de voetbalclub „Madrid". De links-achter van BW Van der Sluys zal op 1 Januari zijn club ver laten en train ér worden van de .Utrechtse club Elinkwijk Welles waarschuuwt voor militairisme Sumner Welles, voormalig ondermi nister van buitenlandse zaken der V S, heeft in een rede te Washington verklaard, dat de militaire visie de overhand'had gekregen in de Ameri kaanse buitenlandse politiek. „Ten gevolge hiervan wordt een geest ge kweekt, die onze regering in de eer ste plaats doet denken ar.n geweld als het enige doeltreffende politieke middei en waardoor de gemiddelde burger snel ophoudt te denken aan onze bui^nlandse betrekkingen an ders dan in termen van oorlog". Sum ner Welles zeide verder: „Wij heb ben réden te geloven, dat de Russen v c:? verlangen. Als de Sovjet-leiders een veroverings oorlog zouden beginnen, zou het Russische volk de val van Stalin te weeg brengen". SNELTREIN BATAVIA-BANDOENG BESCHOTEN De sneltrein van Batavia naar Banr doeng is gister vier KM ten Zuiden van Poerwakarta beschoten. Een stoker en een militair werden licht bewond. Nadere gevens ontbre ken. Een tiental mijnen onder water kolenbekken. Lacoste zei, dat het de eerste keer was bij een Franse mijn werkersstaking, dat de veiligheids ploegen waren teruggekomen en dat men „zelfs tegen de Duitse onderdruk kers zulke maatregelen nooit had over wogen". Verscheidene honderden leden van de Republikeinse Veiligheids troepen zijn gister per vliegtpig van depots -te Parijs en Ly.or. naar het departement Loire gebracht on^ de troepen in het mijngebied te ver sterken. Te St. Etienne hebben stéikende mijnwerkers en staal-ar- beiders tegen de politie gevochten om het bezit van een mijn, die sinds gisterochtend door de politie is befcet. De aanvallers werden af- geslagen. Aan beide zijden vielen gewonden en vijf stakers werden ge- t arresteerd. i In een strijd te La Grande Combe [(Zuid-Frankrijk) zijn dertig man- Schappen van de Franse republikein se garde gewond, onder wie tien ern stig. Meer dan duizend stakers waren komen opzetten ter ondersteuning van de mijnwerkers, die met geweld van een mijn waren verwijderd. Het ge vecht duurde een kwartier. Verschei dene soldaten werden ontwapend en de mijnwerkers hebben enige tijd gij zeiaars vastgehouden. De minister van industrie, Robert Lacoste, heeft op een persconferentie biedegedeeld, dat 10 mijnen reeds *ijn overstroomd in het Noordelijke steen ONGELDIGE TEXTIELPUNTEN VAN DE KAARTEN VA 705 Het C.DJK. deelt mede, dat op de punten der oude textielkaarien VA 705 né 23 Octóber niet meer gekocht kan worden, daar deze kaarten dan hun geldigheid verliezen. Minister In 't Veld heeft te Rotter dam verklaard, dat ons land momen teel een tekort heeft van 200.000 wo ningen optimistisch geschat. Want schat men pessimisisch, dan mag men er nog eens de helft bij tellen Inden men het gemiddelde aanneemt, zo zei de minister, dan betekent dat, dat we gedurende 15 of 20 jaar voor de opgave staan 60.000 woningen per jaar te bouwen. Duitsland heeft sedert 1946 van Canada, Engeland, de V.S. en Zwit serland geschenkpakketten ontvangen ter waarde van 67.500.000 pond sterling en bevattende voedsel en kleding. De K.L.M -Constellation Nijmegenmei de Be manning. Links boven de directeur van de K.L.M H. Veenendaal. Daaron der de „Uiver" waarme de piloot K. D. Parmen tier (linksonder) de Mel- bourne-race in 1936 won Verder v.l.n.r.C. J. O'- Brien (2de piloot) H. W. Parks (3de piloot) J. J. Beukenkamp (1ste meca- no) B. Timmer (2de mef cano) H. P. P. Hurst (1ste telegrafist) W. B leuze (2de telegrafist) Rechts boven:H.J.vanOverbeek (2de steward) Me/'. E. A. M. Fey (stewardess) J.C. Mink (1ste steward) Gezondheidszorg De 20rg voor de gezondheid is in de laatste tientallen jaren op een veel hoger peil gekomen, dan onze voor onders hadden durven dromen. Er 7jjn verschillende oorzaken voor aan te wijzen. Daar Is de medische weten schap, die ontzaglijke vorderingen heeft gemaakt, waardoor het publiek een veel groter vertrouwen in de ge neesheren heeft gekregen en daar zijn ten tweede de verzekeringen, de zie kenfondsen, die grote lagen van de b© volking hebben omvat en oorzaak zijn geweest, dat de dokter eerder geraadpleegd wordt. Het behoeft geen betoog, dat dit eerder raadplegen grote voordelen in houdt. Hoe dikwijls zal het niet zijn voorgekomen, dat mensen doorliepen terwijl ze een gevaar voor hun omge ving waren. Ook in dit opzicht heeft de verzekering gunstig gewerkt. Er zijn in Nedèrland plannen in de maak, die tot gevolg zullen hebben, daf het aantal verzekerden nog weer aanzienlijk zal worden uitgebreid. Wé hadden hierover onlangs een gesprek met een arts en toen kwamen we ten slotte op de toestand in'Engeland. Door het stelsel van sociale maatrege len is - in Engeland ieder verzekerd, van hoog tot laag. N De arts waarmee wij spraken, wat, hier zeer slecht over te spreken. Toen wij nieuwsgierig informeerden, wat de oorzaak van zijn ontstemming waa kwam het in hoofdzaak hier op neer dat hij van oordeel was, dat de art sen in Engeland ambtenaren waren geworden Dit oordeel is naar onze smaak enigszins verbluffend. Het houdt een aanklacht in tegen de ambtenaren, maar het is niet minder een vorm van zelfbeschuldiging. Men zal toch kwalijk kunnen volhouden, dat men zijn werk niet behoorlijk kan ver richten, al is men ambtenaar. Waf zouden de onderwijzers, de mannen van de post, van de spoorwegen daar van zeggen? Er is een tijd geweest, dat onderwijzers geen ambtenaren waren. Dat ze moesten leven van waf de leerlingen opbrachten. Zouden ze toen hun taak beter hebben vervuld? En zou een dokter, we komen nu tot de zelfbeschuldiging, zijn patiën ten met minder toewijding behande len, als hij ambtenaar was? Zijn de artsen er dan alleen voor winstbejag? Aan de "hand van de feiten ont kennen we deze stelling. Willen we dan ook een oordeel vel len over de vraag of een algemene verzekering naar Engels voorbeeld aanbeveling verdient, dan zullen we andere maatstaven moeten aanleggen. Maatstafgevend mag hier alleen zijn het belang van de Volksgezondheid. We willen niet verhelen, dat een stelsel, waarbij alle Nederlancfcrs in één ziekteverzekering zijn opgenomen ons niet verwerpelijk voorkomt, om dat dan automatisch een toestand zou ontstaan, waarbij een ieder dezelfde rechfen ten aanzien van verpleging e.d. zou kunnen doen gelden. Elke behandeling, hoe duur ook, moet elke Nederlander kunnen krijgen. Terwijl het ons billijk schijnt, dat het gehele volk bijdraagt in de kosten van de zorg voor de gezondheid, waardoor de gelukkigen betalen voor de ongeluk- kigen. Intussen stellen we gaarne ruimte, beschikbaar voor anderer mening v. Z. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1