JIMMY BROWN ALS WIELRENNER fr0 SJAHRIR ZOU BEREID ZIJN Strijd aan Palestijns Zuidelijk front feller dan ooit tevoren interim-regering ie steunen Koplopers ontmoeten elkaar in 1e klassen B en C Jean Vaubaron bewijst zijn onschuld Naast Parmentier verloren nog twee grote K.L.M.-mannen het leven Hendrik Veenendaal van hulp-monteur tot directeur en Fuld, een der opiichtersvan de maatschappij Eën prachtige carrière De heer Hendrik Veenendaal, de thans met de „Nijmegen" omgeko men KLM-directeur, werd op 26 Juli 1899 te Maarn bij Utrecht geboren. Hij werd als jongen in een garage Ihulp-automonteur; in 1921 trad hij bij de KLM in dienst als monteur. In 1930 werd hem de opdracht ge geven, om in de Verengde Staten, n.1. in- Hartford, Connecticut, bij de „Pratt en Whitney" fabrieken de nieuwe „Wasp"-motor te bestuderen en sindsdien maakte hij geregeld reizen naar de nieuwe wereld, be last met het overnemen van vlieg tuigen én motoren van Amerikaanse fabrieken voor de KLM. Medio 1939 werd de heer Veenen daal opvolger van de heer Guilio- nard, hoofd van het technisch bedrijf In April 1946 werd de heer Veenen daal benoemd tot directeur. Na de oorlog heeft hij, naar men van de zijde der KLM mededeelt, op voor beeldige en energieke wijze het KLM technisch bedrijf uit de grond ge stampt en dusdanig georganiseerd, dat de snelle uitbreiding onder zeer moeilijke omstandigheden kon wor den opgevangen. K.L M.-piomer, drager van gouden luchtvaart - medaille De heer E- Fuld werd op 9 Jan. 1890 te Amsterdam geboren. Hij werd te Frankfurt, Hamburg en Londen opgeleid in het bankbedrijf en trad in 1912 in dienst bij de firma Lipp- mann, Rosenthal en Co, waarvan hij later firmant werd. De heer Fuld was mede-oprichter van de eerste luchtvaart tentoonstelling te Amster dam (Elta) en van de KLM. In 1912 behaalde hij in Engeland het brevet van ballon-commanda.it. Hij was de eerste burger, die in een vliegtuig van Engeland (Felixtowe) naar Ne derland (Den Helder) reisde. De hr. Wld was o.m. Ridder in de Oranje Nassau-orde, welke onderscheiding hij bij het 25-jarig bestaan der Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, waarvan hij o.m. voorzitter is geweest, ont ving. Hij was ook drager van de goi den luchtvaartmedaille en een be kend publicist. De heer Fuld heeft vier kinderen gehad. Zijn jongste dochter Milly Marie, geboren 2 October 1923, was met haar ouders in het verongelukte vliegtuig. Alleen de staart verbrandde niet. De politiemannen en leden van de hulpverlenigings- dienst van Prestwick zagen, nadat zij gedurende vele uren iri het nachtelijk don ker en de mist hadden ge tracht hulp te bieden, bij het aanbreken van de dag de verschrikkelijke ravage. Verbrande wrakstukken lagen wijd en zijd verspreid. De gehele romp met uitzon dering van de staart is ver brand. De mannen, die het reddingswerk op zich had den genomen, troffen in de staart van de „Nijmegen" de vijf personen, die, hoewel gewond, het leven er hadden afgebracht. Zij haddenbrand 'wonden opgelopen. De toe stand van mevrouw Rohrs uit de Verenigde Staten werd zeer ernstig genoemd. De bemanning van de Nijmegen Kevin Joseph O'Brien, de tweede piloot, werd op 11 Juni 1919 te Du blin geboren. Later verkreeg hij de Canadese nationaliteit. Op 11 Juni 1948 trad hij in dienst van de KLM. Hij was gehuwd en heeft 1 dochter. Zijn vrouw woont in Ierland. Voor dat hij in dienst trad bij de KLM, vloog hij voor de ..Royal Air Force" de „British West Indian Airways", de „Air Lingus" en de „Air Linte Yreanean". De derde piloot, Humphrey Wal- ter Wilson Parks werd 14 October 1923 in Fanbury Wells, in Engeland geboren. Hij is gehuwd en heeft geen kinde ren. Zijn echtgenote croont in Hay- wards Heath, Su^sex, Engeland. Op 11 April 1947 kwam hij bij de KLM Voor die tijd vas hij bij de „Royal Air Force". Henricus Petrus Paulus Hurts, t legrafist, werd op 29 Juni 1912 Amsterdam ge oren. Hij is gehuwd ^er» heeft geen kinder' x Zijn echt- g-note woont in Amsterdam. Hurts is, voordat hij in 1939 bij de 'J1 kwam, bij verschillende firma's als radio-technicus werkzaam ge weest. Hij wt.s bovendien radio- bezoekende (en teleurstellende) Val ken? De grote strijd in deze afdeling is MFCStrandvogels, waarin de Me demblikkers favoriet zijn. Winnen zi! inderdaad, dan zouden ze voor lopig slechts hinder kunnen hebben van St. Victor of niet, HOSV? ZAP—KAAGVOGELS! Kaagvogels loopt een serieuze kans na het prachtige begin uit de running te geraken. De Vogels immers moe ten nu op bezoek bij leider ZAP en wat dat betekent behoeven we waar lyk niet te zeggen. Dat wordt vrij zeker de 2e nederlaag. Koploper no. 3. VZV, gaat naar Heiloo, waar de Foresters zich zeker niet zonder strijd zullen overgeven. Toch gelo ven we niet, dat zij het zullen hou den tegen de roodbroeken. JVCKoedijk zal een ontmoeting worden met weinig krachtsverschil waarbij we JVC een iets betere kans geven. Iets dergelijks zouden we kun nen zeggen van Geel ZwartVIOS' ook hier wint o.i. de thuisclub met heel klein verschil. SVW—Zeemacht tenslotte is voor de Heerhugowaar- ders. In res. 1 C enkele interessante wedstrijden, waarbij we allereerst denken aan HRC 4Randers 2 en Watervogels 2Schagen 2. We zullen ons niet aan voorspellingen wagen, want 't begint er verdacht veel op te lijken, dat deze reserve-klasse weer precies zo'n hutspot wordt als verleden jaar! Van Alkm. Boys 3 Succes 2 en DTS 2MFC 2 is al even weinig te zeggen. De situatie is thans zo, dat Randers 2 en Watervogels 2 ieder twee verliespunten hebben en Schagen, HRC en MFC ieder drie! DUINKANT—DERBY In 2 C, waar na de nederlaag van SRC en de nederlaag van Callants- oog weer van alles mogelijk is, staat een interessante burenstrijd op het programma: Callantsoog—Petten. 't Lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat Pettens herstel doorzet! Leider SRC gaat naar Con Zelo en met de waarschuwing van voorbije Zondag voor ogen wordt er vrij zeker ge wonnen. Moeilijk heeft de voorlopige koploper Dirkshorn het, dat de al oude concurrent Hugo Boys ontvangt. De withemden zitten best in hun thuiswedstrijden zouden we zeggen. We voorzien ook nu winst, ondanks hardnekkig verzet. Kolp. BoysWi- ron en Tex. BoysHoll. T. zijn wed strijden met gelijke kansen, waarbij wellicht het terreinvoordeel de door slag kan geven. Nog even een kijkje in 2 A, waar Egmondia, St. Bavó en Gr. Schermer zich nog allesbehalve gerust kunnen voelen. St. Bavo is nu vrij. Egmon dia kan van Graftdijk-winnen. Voor Gr. Schermer is er trouwens ook 'n kans, nu Oudendijk op bezoek komt. Beemster jeidt nu met drie punten voorsprong op Purmerland en Knol lendam en krijgt laatstgenoemde ploeg op visite. En omdat Purmerland in Jisp ook nog lang niet gewonnen heeft, kon Beemsisvs voo-sprong wel eens vergroot worden Bevel tot wapenstilstand, maar men van mening, dat er gevaar be staat, dat de strijd binnen één of twee etmalen in het gehele land opnieuw ontbrandt, tenzij er onmiddellijk een doelmatige wapenstilstandsregeling voor het Zuidelijk front wordt ge troffen. Joden veroveren hoofdstad van Negef De waarnemende bemiddelaar van de VN dr. Ralphe Bunche, heeft het begin van een nieuwe wapen stilstand in Palestina vastgesteld op Vrijdag te 12.00 gmt. doch in tussen woedt de strijd welhaast feller dan ooit voort. In Tel Aviv is bekend gemaakt, dat de stad Beersjeba door Israë lische troepen is bezet Deze officiële verklaring betekent de verbreking van het stilzwijgen over de recente Israelische operaties. De Joodse strijdkrachten blijken veer tig kilometer te zijn opgerukt sinds Maandag en door de bezetting van Beersjeba zijn de Egyptische garni zoenen te Bethlehem en Jeruzalem, die al een verbindingsweg door Beit Djabrin hadden verloren, geheel af gesneden. Beersjeba is de hoofdstad van de Negef .Het heeft een Arabische be volking van ongeveer zesduizend zie len, merendeels Bedoeinen. Er is thans tevens een eind gekomen aan het beleg van twee Joodse nederzet tingen, Beit Esjel en Nevatim, die vijf maanden stand hadden gehouden. Volgens niet bevestigde berichten is ook Gaza vrijwel ingeslotéh en zijn andere Egyptische bases afgesneden. In Arabische kringen te Cairo is ZATERDAG 23 OCTOBER Hilversum I 301 m. 7 uur en 8 uur Nieuws; 9.30 Koorzang; 10.00 Morgen wijding; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Mozart; 11.00 Uitzending arbeiders in continubedrijven; 12DO Licht orkrfct- concert; 1330 Jan Corduwener; 15.15 Omroepkamerorkest; 16.15 Enzo de Muro Lomanto en Rina Ketty; 17.00 Piano-duettisten; 18.00 Nieuws; 19.00 Artistieke staalkaart; 20 DO Nieuws in 't kort; 21.00 Socialistisch commentaar 21.15 Allerhande (bont programma) 22.00 Stradiva-sextet; 2235 Voordracht Willem van Capellen; 22.40 Miller-sex- tet; 23.00 Nieuws; 2315 Graag gehoor de platen. Hilversum H 415 m. 7 en 8 uur Nieuws 8.15 Pluk de dag; 10.00 Klein kleuter tje; 11.00 de Zonnebloem; 1145 School radio; 12.30 Weerpraatje; 13.00 Nieuws 13.50 Film en toneel; 15.00 Quatre Mains recital; 17.00 de Wigwam; 18 DO Promenade orkest; 19.00 Nieuws; 19.45 Reportage; 20:00 Nieuws in 't kort; 20.20 Pater de Greeve; 21.00 Negen heit de klok; 21.45 Hit parade; 22.00 Week-end serenade; 23.00 Nieuws. Huidonderzoek kan geslacht bepalen Na een wetenschappelijk onder zoek, dat maanden lang geduurd heeft werd op een Weense universiteitskli niek een interessante ontdekking ge daan. Dr. Schulkof en zijn medewerker dr. Luger gingen bij hun onderzoe kingen van de veronderstelling uit dat het geslachtsonderscheid niet al leen in de geslachtsorganen, maar in het gehele organisme tot uiting moest komen. Bij een microscopisch onder zoek van de huid op verschillend© plaatsen van het lichaam, werden in derdaad kleine structuurverschillen gevonden in de huid van de man en ir. die van de vrouw, zodat in vel© gevallen op grond van een microsco pisch onderzoek een diagnose kcw worden gesteld over bet geslacht. Deze ontdekking is vooral van belang voor het gerechtelijk geneeskundig onderzoek bij het vinden van delen van lijken. HOOPVOL BERICHT „De Republikeinse regering heeft op 27 Mei 1947 de vorming voorge steld van een interim-regering, precies zoals zij thans door de Neder landse regering in Den Haag is ontworpen", aldus verklaarde Soetan Sjahrir in een onderhoud met een vertegenwoordiger van het Chinese dagblad, de „Keng Po". Sjahrir verklaarde, dat toentertijd de Neder landse regering èrrevelig tegenover het voorstel stond en zeide zeer ver baasd te zijn, dat Den Haag thans d it ontwerp naar voren heeft ge bracht. De heer Sjahrir verklaarde verder, dat ditmaal de onderhande lingen niet mógen mislukken. Indien het Nederlandse ontwerp ge reed zou zijn en hem zou kunnen overtuigen, zou hij trachten, te ver- hinderën, dat de onderhandelingen op een dood punt zouden lopen. Of schoon hij niet wilde zeggen, dat dit de laatste kans zou zijn, kon Sjah rir niet ontkennen, dat de huidige toestand allermoeilijkst is. Geruchten, die te Batavia de ronde doen, dat Sjahrir candidaat zou zijn gesteld voor de federale interim-regering, noemde hij „praema- tuur", aldus de Keng Po. Dat bleef er nog over van de „Nijmegen", toen het vliegtuig, in vlammen gehuld, de grond raakte. De rest vloog in brandende brokken ver uit elkaar. In dit staatstuk waren nog vijf levende mensen. 'Maar vier van hen zijn inmiddels in het ziekenhuis overleden. Zodat slechts één van de veertig inzittenden de ramp met het K.L.M.-toestel overleefde. hij iets meer wist van de mysterieu ze verdwijning van Jimmy Brown. „Meneer", zei-die hakkelend, „die aap rijdt niet m-meer mee, die het telegrafist bij Radio Holland. Willem Bleuse, de tweede telegra fist. werd 27 Juli 1922 in Rotterdam geboren. Hij was ongehuwd en woon de in Amsterdam. Voordat hij op 3 November 1947 in dienst van de KLM trad. was hij telegrafist bij Radio Holland. De tweede boordwerktuigkundige. Baltes Timmer, werd op 23 Juni 1921 te Veenhuizen geboren. Hij was ge huwd en had geen kinderen. Hij woonde in Amsterdam. Op 11 September 1946 kwam hij bij de KLM. Voor die tüd was hij 'leerling-machinist bij de Nederlandse Spoorwegen en monteur en machinist in verschillende bedrijven. Jan Carel Smink, eerste steward. 14 J-'ni 1919 n Ede geboren. Hij was gehuwd en had ee.i zoon. Op 7 November 1945 kwam hij bij |de KLM. Vroeger was hij- kellner. Voetbalverwachting afd. Noord-Holland 't Ziet er naar uit, dat er Zondag in 1 A weinig schokkende gebeurte nissen zullen plaats vinden. We mo gen althans aannemen, dat het lei dend viertal, Meerv. A, Uitgeest, SVA en Alkmaar (met resp. 11, 9 8 en 8 punten) als winnaar uit de bus zal komen. Alkmaar orftvangt n.1. West- zaan, waarmee het toch nog wel uit kijken is. SVA en Meervogels heb ben^ eveneens thuiswedstrijden en winnen zeker van resp. WBSV en Zaanse Boys, twee zwakke broertjes. En Uitgeest zal zich na de fraaie resultaten van de laatste weken niet laten kloppen in Broek in Waterland. In 1 B zware opgaven voor onze clubs, HOSV en Winkel. Hoewel we geneigd zijn HOSV een kansje te ge ven op een gelijk spel tegen St. Vic tor thuis zal Winkel zonder twijfel met de kous op de kop thuis komen uit Nibbixwoud. SEW is een pittige ploeg, 't Wordt overigens tijd voor do WinkeleVs, want zou het niet kun nen gebeuren, dat Berkhout nu eens voor een verrassing zorgt tegen het Zal Nederlander cacao van Goudkust redden Prof. dr. E. van Slogteren, dir van het laboratoriuÜ voor bloembollen- onderzoek te Lisse, is op uitnodiging van de Engelse regering naar de Af rikaanse goudkust gevlogen. Hij gaat er een door schildluizen veroorzaak te virus-ziekte bestrijden die de ge hele cacao-cultuur in dit gebied be dreigt. 89. Het opgewonden jongetje was totaal buiten adem en hij had de grootste moeite de heren van de ju ry aan hun verstand te brengen, dat z'n eigen gedrukt. Hij is er tussen uit geknepen en hij het vast en ze- ke. wat gegajt, want hij droeg een grote zak op z'n rug". FEUILLETON door XAVIER DE MONJEPIN 15). Ik moet u, tot mijn leedwezen, het eindvonnis,, komen betekenen. Ziehier het stuk. En wat zal er nu gebeuren? Ik zal u na morgen het bevelschrift tot betaling komen betekenen En vervolgens de inbeslagneming, niet waar En 't zal een treurige inbeslagneming zijn, mijnheer Bau- dier. Veel zult ge niet vinden. Alles is verkocht of staat in de bank van lening! Jle schuldeiser maakt zich in dit opzicht geen illusies. Ik heb dan ook order, om de zaak voor de Rechtbank van Koophandel te brengen. Voor de Rechtbank van Koophandel? herhaalde Vaubaron, wiens gelaat zo wit als een doek werd. Helaas, ja! Maar dat is de gijzeling! Mahler Co. gelasten het aldus. L-- Dat is schandelijk, dat is een nodeloze, tegen het gezond verstand indruisende wreedheid. Uw schuldeiser meent, dat dit voor u wel een prikkel zal zijn om aan geld te komen. Eerst over een dag of vier wordt uw vrijheid ernstig bedreigd. Als ik u een raad mag geven, verlaat dan uw woning en houd u ergens schuil. Vaubaron hief het hoofd op. Neen, mijnheer Baudier, zei hij, ik zal én ik kan dat niet doen. Ginds ligt mijn stervende vrouw, daar ligt mijn doodziek kind. Ze kunnen mij komen halen. Iklzal deze twee niet verlaten. De deurwaarder antwoordde niet, maar het was hem aan te zien, dat hij met Vaubaron diep medelijden had. En dan handelt Mahler tegen zijn eigen belang. Ik ben met mijn uitvinding nu zó ver, dat ik de zeker heid heb, dat zij volmaakt is. Niets ter wereld staat de goede uk^ag meer in de weg. Wanneer gij inderdaad die zekerheid hebt, volg dan mijn raad. Ga Mahler opzoeken. Ik vrees, dat hij u niet erg vriendelijk zal ontvangen, maar wat doet er dat ook toe. Bid, smeek hem, en laat u niet door een eerste weigering uit het veld slaan, spiegel hem de hoop voor, dat hij binnenkort zal betaald wordenbeloof hem desnoods een deel van uw latere winsten. Zie van hem door dringende beden gedaan te krijgen, dat hij u uitstel verleent. Al ware dit uitstel ook slechs van één maand, toch is het een kans, die voor u geopend wordt. Misschien zult ge in die tussentijd wel geheel en al geslaagd zijn. Ik dank u hartelijk voor uw raad, mijnheer Bau dier. Ik zal hem opvolgen. Onmiddellijk ga ik mijnheer Mahler opzoeken. Indien hij toestemt in 't geen gij vraagt, vraag hem dan een briefje voor mij, waarin hij mij machtigt om u het bevelschrift tot betaling niet te betekenen. Ja, mijnheer Baudier, ik zal bij u aankomen. De deurwaarder drukte de hand van Vaubaron, en verliet deze woning, waarin hij een nieuwe en pijn lijke angst was komen brengen. Komaan, zeide de jonge werkman, toen hij alleen was, tot zich zelve: die stap is zeer zeker vernederend, en ongetwijfeld ook wel vruchteloos, maar toch moet ik hem doen. Ik heb het recht niet om te aarzelen. Hij kleedde zich onverwijld, kuste Martha, die nog altijd sluimerde, en Blanche, die juist ontwaakte, en begaf zich toen naar de rue Ménilmontant, waarin de werkplaatsen lagen van het huis Mahler Co. Wij zullen niet in bijzonderheden treden van het ge sprek van Vaubaron met de machine-fabrikant. Het zij voldoende, wanneer wij aan onze lezers mededelen, dat de schuldenaar het kantoor van zijn schuldeiser verliet met gebogen hoofd, de ogen vol franen, de wangen pur perrood van schaamte en van smart. Het enige wat hij verkregen had, was een ruwe wei gering geweest, vergezeld van beledigende beschuldi gingen. Hij had zijn eerlijkheid, zijn goede trouw,zijn be kwaamheden als werktuigkundige, jq. zelfs het werke lijk bestaan van zijn uitvindingen in twijfel horen* trek ken. Bedriegelijk lokaas, had mijnheer Mahler ten laatste uitgeroepen, bedriegelijk© Schijn, die hem alleen dienden om nieuw slachtoffers te maken. Met de wrok in 't hart sloeg Vaubaron weder de weg naar zijn woning in. Terwijl hij bijna op goed gelief aldus voortliep, zich geheel en al overgevende aan zijn sombere gedachten en alleen door een soort van werktuigelijk instinct ge leid, troffen de volgende woorden, gewisseld tussen twee werklieden, die dezelfde kant als hij opliepen, zijn oren en griften zich in zijn geheuger, maar zonder op dat ogenblik nog tot zijn geest door te dringen. Waarom werkt hij niet meer? vroeg de een. En waarom zou hij werken? luidde de wedervraag van de ander. Hij moet toch leven? Of zou hij soms geld hebben? Of hü geld heeft dat zou ik nog al zo denken. Is 't waarachtig! Ja, kerel, geen honderden maar duizenden. Hij heeft zijn duiten met het spel gewonnen, met niet meer dan een onnozele kroon van honderd sous, die hem was overgebleven van zijn weekloon van de vorige Zaterdag. En waar heeft hij dan met die éne kroon ge speeld? In het, Palais-Royal, nummer 113. Nu, dan is 't geluk hem wel bijzonder meege* lopen. (Wordt vervolgd).

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 3