maafikr N HOLLANDSE PERS 1945 VI e e s Franse politie mag gebruik maken van vuurwapens tegen stakers Rauters beroep op cassatie verworpen Jubilerende A.J.C. hield receptie en feestelijke optocht 5E JAARGANG N° 1364 ZATERDAG 23 OCT. 1948 Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaard<<tr", Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen ƒ0.30 per week 1.26 per maand 3.03 p. kwart. bU vooruitbetaling Advertenties 14 ct. per mm., familieberich ten 18 ct Bi) contract aanzienlijke korting. Verantw. redacteur. J. Zoonen - Bureau. Ridderstraat hoek Oudegracht Tel K 2200 397l' Geestelijk leven Ja lezer, dit stukje hoort inderdaad op deze plaats thuis! Hoe ongeestelijk het woord „vlees" ook moge klinken, Jk wil er heden in de rubriek „Gees telijk Leven" iets over schrijven. Er wordt in de Bijbel een duidelijke tegenstelling gemaakt tussen „vlees" en „geest'. Dat is niet de tegenstel. ling tussen het zichtbare en het on zichtbare, nog minder die tussen het levende en het dode, maar die tussen hetgeen de mens nastreeft en wat God wil. „Vlees". Dat is de mens in zijn vol strekte menselijkheid; de mens zo als wij hem maar ai te goed kennen bij de anderen aan wie wij ons er geren; de mens ook, die wij telkens weer ook zelf blijken te zijn. „Vlees", dat is de mens die zichzelf zoekt, die aijn „ik" niet kwijt weet te raken. „Vlees", dat is niet alleen de enkele mens, maar ook vrijwel iedere mense lijke gemeenschap ja, de mensheid als geheel. Altijd weer dat kerkelijk halfslachtige, nooit-geheei gave. daar dooi zo vermoeiend menselijk be staan op aarde. „Vlees". Dat is ons mens zijn in al zijn moeite en verdriet, in zijn be drogen uitkomende illusies, in zijn vergeefse worsteling met de vergan kelijkheid. „Vlees", lezer, dat is U en ik, ontdaan van alle uiterlijke schijn, in onze naakte ellende. Zó. wordt er in de Bijbel over „vlees" gesproken. Uiterst realistisch, zonder mt gelijkheid van verbloeming of ont wijking, "Maar juist daarom is het van zo bijzondere betekenis, dat in het midden van de Bijbelse boodschap ge tuigd wordt: En het „Woord" is „Vlees" geworden. Dat is het meest onverwachte, ja onbegrijpelijke ge tuigenis, dat mogelijk is. Want het „Woord" is 't uitgesproken niet-men- selijke; het meest eigenlijk goddelij ke. „Woord" is datgene, waartoe God besloten beeft. - In de Kerken is ook dit getuigenis „gewoon" geworden. Men heeft het verwerkt in leerstellingen, men heeft het van geslacht op geslacht aan de gemeente ingeprent, zodat het voor velen tot iets schijnbaar vanzelfspre kends is geworden. Daardoor voelen zij het niet meer als dwaasheid of er gernis. En toch is 't juist dat, wat wij er opnieuw in moeten gevoelen, zul len wij dit getuigenis in zijn ware be tekenis verstaan. „Vlees" waarin het „Woord" gestalte kreeg, dat was de mens Jezus van Nazareth. Die naam is zo veel betekenend geworden, dat wij niet meer begrijpen, dat zij voor de tijdgenoot niet meer betekende dan von- ong de naam van een of andere Toestand nadert critiek stadium Het Franse kabinet is gisteravond in speciale zitting met spoed bijeen geroepen om onder voorzitterschap van Vincent Auriol drastische maat regelen ie bespreken ter beëindiging van de stakingsgolf, die het eco nomisch Leven van het land dreigt te verlammen. Het belangrijkste punt van de agenda zou zyn de vaag, of de leiders van het algemeen vak verbond (CGT), die het bevel hebben gegeven tot het terugtrekken van de veiligheidsploegen uit de bij de staking betrokken mijnen, gearres teerd moeten worden. Voorts is besloten de onmiddellijke hulp in te roepen van de reserves vao de gendarmerie. Alle buitenlan-le die mee doen aan de demons-"a'ies, zullen Frankrijk worden 'v\gezet F*v- fecfen zullen het recht hebvn alle ve- gaderingen te vebieden, zelfs privé- vergaderingen. Doden in St. Etiënne Na een botsing tussen stakers en politie te Fireminy bij St. Etienne zijn drie stakers met schotwonden naar bet ziekenhuis vervoerd. Dit was de eer ste keer dat btf incidenten tengevolge van de mijnwerbersstaking vuurwa penen zijn gebruikt. Er zijn 2 doden. Te Monceau les Mines, in het de partement Saone en Loire, zijn vol gens een officiële woordvoerder een kolonel en zeventig manschanoen van de veiligheidspolitie omsingeld en ge vangen genomen door de stakers Bij dit incident had de politie e^.st gebruik gemaakt va ntraangas. Nader hand zijn de politiemannen ontwaoeod Het Franse kabinet heeft besloten de veiligheidswachten de bevoegdheid te verlenen om vuurwapenen te ge bruiken. als zij zonden worden aange vallen door een grooi- aantal mannen met werktuigen of stukken metaal, na het geven van de gebruikelijke wav> schuwine. neger-metselaar in Hilowen, een plaatsnaam op de kaart van Oost. Abessinië. Destijds z,eide men: „kan uit Nazareth iets goeds komen?" Waar om juist daór en tóén? Waarom juist .Jezus? ..Vlees" betekent altijd con creet tóén en daar en die bepaalde mens. Dat geeft aanstoot of wekt verbazing en twijfel. Maar juist zó is het toch bedoeld. „Vlees". Dat is ons menselijk be staan, Te midden daarvan heeft Gods wil gestalte gekregen, In die bepaal de mens. tóén en daar; in Jezus, de Joodse timmerman van Nazareth. In één onzer. Want Hij was onze broe der. Hij had deei aan ons „Vlees", leed en streed in ons midden, en ze- vierde voor ons allen. In het „vlees" heeft Hij alle menselijk bestaan ge heiligd. Sindsdien is het menselijk leven niet meer zinneloos, maar met God verbonden. FRITS KUIPER Bezinnend woord van geestelijkheid De Franse kardinalen en aartsbis schoppen hebben naar aanleiding van de huidige sociale toestand in Frank rijk verklaard dat, zo de staking een. grondwettelijk recht is, waarnaar som mige categoriën genoodzaakt waren te grijpen, tengevolge van groeiende on evenwichtigheid tussen lonen en prij zen, het n< chtans niet geoorloo 'd k het te gebruiken met politieke doel einden, noch er zodanig gebruik van te maken, dat de natie zelf er ten slotte al hei- nadeel van ondervindt en dat inbreuk wordt gepleegd op het staatsgezag. „Het is onontbeerlijk voor de alge mene welvaart, dat iedereen van zijn arbeid een billijke winst verwacht, doch het is niet geoorloofd dat de valiteit van de verschillende vak- en particuliere belangen leidt tot een zo danige economische toestand, dat de overdreven winst van de een de ander berooft van een minimum, waarop ieder die werkt recht heeft voor zich zelf en voor de zijnen". „NIJMEGEN" WAS IN ENGELAND VERZEKERD Volgens de „Daily Telegraph" was de „Nijmegen" bij Lloyd's en bij En gelse verzekeringsmaatschappijen ver zekerd voor 900.000 dollar, of ongeveer 2.400800 gulden. De toestand van de enige overleven de van de ramp met de „Nijmegen", de heer W. H. Philippo uit Sassen- heim, was gistermorgefi nog steeds zeer ernstig. Er was weinig verande ring in gekomen gedurende de nacht. Trein Batavia-Bandoeng weer beschoten: 6 doden Zes personen, o.w. een Ned. mili tair, werden gedood en vijf personen werden zwaar gewond, toen gister middag de sneltrein van Batavia naar Bandoeng twee km. ten Z van Poer. wakarta ontspoorde tengevolge van het opbreken van de rails. Boven dien werden vele personen lichtge wond, voornamelijk door het vuur var>-' eert met automatische wapens en geweren bewapende bende van ong. 50 man. REPUBLIEK AANVAARDT VOORSTEL COCHRAN De Republikeinse regering heeft, naar Antara mededeelt, het voorstel van Merle Cochran, het Amerikaanse lid van de C. v. G. D., aanvaard als basis voor onderhandelingen. Werkkledingbonnen aangewezen Het C.DK, deelt mede, dat de bon nen voor werkkleding H 8 en L 8 tot nader order geldig zijn voor het ko pen van werkkleding. Op de bonnen H 8 kan men kopen: een overall of een werkpak van dril, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L 8: een werk broek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, man chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas, De bonnen H 1 t-m. H 7 en L 1 t.m. L 7 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. TWEE KINDEREN OP TROTTOIR OVERREDEN Gistermiddag heeft een verkeers ongeval aan de 9 jarige Andries Zirkzee uit Leiden het leven gekost, terwijl zijn vriendje, de 6 jarige Jan Steenbergen, ernstig werd gewond. Beide kinderen zaten rustig op het trottoir, toen zij door een tractor met aanhangwagen aangereden werden. „Ik neem de verantwoording, maar laat mijn kameraden vrij!" „Resolutie-Berlijn" voor Russen aanvaardbaar? De* vertegenwoordigers van de zes „neutrale" landen in de Veiligheids raad hebben gister de langverwachte en met veel zorg opgestelde jesolutie inzake Berlijn ingediend. Er wordt 'n beroep gedaan op de vier bezettende mogendheden alle handels, en ver» voersbeperkingen te Berlijn en in de Sovjet zone van Duitsland op te hef fen. Dé militaire gouverneurs worden verzocht bijeen te komen om het Duitse muntvraagstuk vóór uiterlijk 20 November op te lossen. De raad va*> ministers van buitenlandse zaken zou omstreeks binnen 10 dagen na 20 November bijeen moeten komen ter bespreking van de Duitse kwestie. In de resolutie wordt verzocht om vier- mogendhedencontrole van het Duitse muntstelsel Gevraagd wordt de Sov. jet mark als enig betaalmiddel in "3«t lijn in te voeren. Men meent te weten, dat de Sovjet regering de tekst aanvaard heeft op voorwaarde, dat er wijzigingen wow den aangebracht in de formulering. Maandagmiddag zal de raad opnieuw bijeenkomen. „Volgens dc Nederlandse recht spraak hebt U geen enkel recht op het laatste woord hl) de cassatiebehan deling. De Raad heeft echter besloten U dit bö hoge uitzondering toe te staan. Ik geef U 15 minuten". Deze woorden zei gistermorgen de presi- van de Raad van Cassatie tot Rauter en Rauter sprak. Het werd stil in de volle zaal, toen hij met af en toe overslaande stem verwijten be geef .te maken, dat hij niet voldoende gelegenheid had gekregen zijn verde diging voor te bereiden. „Generaal Christiansen heeft die mogelijkheid wel gehad, maar ik ben maar een SS generaal; een generaal van de Weer macht krijgt betere kansen", zei hij verschillende keren. Hij beweerde nog meer. Verklaarde met nadruk nimmer lid van de NSDAP te zijn geweest: een soldaat kan geen partijman zijn. „Fouten en misdaden die aan het Duitse systeem kleefden waren in de ogen der Ne derlanders ook mijn fouten", zo zeide hij „en omdat ik vocht tegen de na- zificatie yan Nederland omdat het volkskarakter van de Nederlanders daarvoor ongeschikt was haalde ik mij de vijandschap van Martin Bor- mann op de hals". „IK neem alle daden, die in mijn sector zijn uitgevoerd voor mijn re kening. Maar laat mijn kameraden vrij!" riep hij tenslotte nit- BEROEP VERWORPEN Tevoren had de procureur-fiscaal, mr. Baron van Tuyll van Seroos- kêrken vrijwel punt voor punt het be roep van Rauter verworpen Zo kwam hij o.m. tot de con/usie, dat men de Ned. regering in Londen niet het ver wijt kon maken het verzet te hebben gesteund, omdat daaraan onwettige Duise maatregelen vooraf waren ge gaan. Dat Rauter geen gelegenheid had gekregen zijn beroep voor te be reiden ontkende spr. en hij achtte het volstrekt onaannemelijk, dat Rauter niet geweten heeft van de gruwelijke maatregelen tegen de Joden. De mis daden. door Rauter tegenover het Ned volk begaan achtte de proc.-fiscaal zo ernstig, dat hij geen aanleiding zag de strafmaat indertijd is de doodstraf uitgesproken te verlichten. De uit spraak werd bepaald op 15 December of eerder. Hartelijke toespraken In ecu met kleurige herfstbloemen versierde bovenzaal van het ABB ge bouw hield de dertig jaar bestaand? afdeling Alkmaar van de AJC een feestelijke receptie. Vele genodigden van Partij en Vakbeweging gaven van hun intense belangstelling blijk met de ondanks haar „ouderdom"' toch altijd jong blijvende AJC. Hoe kan dat ook anders? Zijn er immers niet velen uit de huidige, Partij.'en Vakbewegingkaders uit de jeugdbe weging voortgekomen? De voorzitter Sam Tump, zeide, dat ei dubbele rede tot vreugde is, om dat er een grote jubilerende AJC is in Alkmaar. Inmiddels kwam Ber Drukker, voorzitter van de Lan delijke AJC binnen. Van de heer Coerts van de PvdA kwam een har telijke begroetingsbrief binnen. Te vens werden talloze gelukwensen voorgelezen en 'wérdendé ontvangen bloemstukken in bijzonder die van de ouders der leden dankbaar ge memoreerd. alsmede andere ges'chén- kon. De hisioiie Sam Tump gaf een uitvoerig over zicht van de ontwikkeling van de AJC in dertig jaren van zijn bestaan. Hij bracht de morele verwildering van de jeugd na de eerste wereldoorlog in herinnering Sprak zijn gnóte waardering uit voor de pioniers van de socialistische jeugdbeweging. Bracht tevens de eerste subsidie van i 10.000 van het NVV aan de AJC voor het voetlicht, waarvoor de toen malige voorzitter van het NVV Roel Stèenhuis zich bijzonder verdienste lijk maakte. Hierdoor kon Koos Vor- rink de eerste bezoldigde bestuurder worden; De hoogtepunten als Mei feesten kregen weer glans bij de woorden van de sprekers. De AJC is stimulans geweest tot de huidige Meifeesten. Volksdansen, muziek, volkszang, kortom het totale jeugdwerk pas seerde nog eens de revue. De traditio nele avond bij ds. Kuiper herdacht spreker met warme waardering. Door de AJC heeft de arbeiders jeugd gebieden betreden, die er vroe ger voor gesloten waren. In bezet tingstijd was er ook een illegale A JC. Défilé De rede yan Sam Tump werd hier even onderbroken en de aanwezigen verlieten de receptiezaal om het bij zonder aardige défilé van de AJC- leden gade te slaan. Het was een vro lijk gezicht die kleurige stoet met lampions. Fris klonken de liedjes van de jonge stemmen door de avond. Toespraken Vervolgens kwam een lange rij sprekers van Partij en Vakbeweging en andere bevriende organisaties aan het woord. Het is ondoenlijk alle har telijke gelukwensen weer te geven en de cadeaux te vermelden. Een uit zondering willen wij maken voor de uitermate geestige toespraak van Kees Schroot, bestuurslid van het gewest Noordhollan.; van de AJC. Hij zeide de meest prettige ervaringen té heb ben met de afd. Alkkmaar. (Overigens is het opvallend hoeveel mensen de socialistische beweging telt, die uitstekend hun woordje kun nen doen. Dit bleek wel uit de toe spraken van de vele sprekers) Ber Drukker Vermelden wij nog de toespraak van de landelijke voorzitter van de AJC Ber Drukker, die buiten zijn fe licitaties nog èen aantal problemen van de huidige jeugdbeweging aan. sneed. „Wij moeten het socialisme in alle arbeiderskringen brengen", zeide spreker. „Principieel is de socialisti sche doorbraak in Nederland gelukt", voegde hij er aan toe. Wij moeten de massa, zowel rechts als links van de PvdA winnen. Wij staan wat dat betreft in een moeilijke situatie. Op lange termijn kunnen wij het socia lisme in Nedèrland en de wereld aan de markt brengen", besloot spreker. Tenslotte was er nog gelegenheid een bezoek te brengen aan de fototen toonstelling in het AJC gebouw. Limmen 50 Jaar in het Bloembollenvak LIMMEN Een jubileum wat niet iedere dag in onze omgeving gevierd wordt, is 50 jaar werkzaam te zijn bij dezelfde baas. De heer Cornelis Aafjes, Hogeweg 42 te Limmen zal Woensdag 27 Octo- ber zulk een jubileum vieren. Hij is -■> die dag 50 jaar werkzaam by de N,V. Bioembollenkwekerij en -han del, de fa. J. Walkering en Zonen te Limmen. Als 14-jarige kwam hij in 1898 bij de kweker in bloembollen, de heer J. Valkering Tzn. Hij was de eerste arbeider bij deze firma. De zaak breidde zich snel uit en thans zijn circa 140 arbeiders in dienst van dit bedrijf, het grootste in onze omgeving. Aafjes had een zeer grote interesse voor het bloembollenvak. Zijn kennis van de verschillende bloembollen werd steeds groter. Op een prijsvraag uitgeschreven door de Ned. Ver. tot Veredeling van Sier gewassen behaalde onze dorpsgenoot een prachtig sü-~ - Een aantal tulpen die zonder r ïanduiding waren geplant, moes: naam worden ge stelde Dat waren in 1930, vroege tul pen 99 soorten, en late soorten 142. Alle soorten werden door Aafjes, zon der een enkele fout op naam gesteld. Hij was de enige van de 182 deelne mers en verwierf de 1ste prijs plus een diploma. In 1931 leverde hij een soortgelijke prestatie en won daarmee weer een lsté prijs plus een diploma, Begrijpelijk was het dat een man met zoveel kennis van dit bedrijf meesterknecht* werd en in de goede zin van het woord leiding wist geven. Ook' thans heeft hij nog deze func tie en wat hem betreft denkt hij er niet aan het vak te verlaten. Hij heeft nog veel interesse om ver beteringen aan te brengen op 't ge bied van het bolgewas. Zo wist hij bijv. een 20-tal nieuwe variëten van witte crocussen door zaaiing te kwe ken. Aafjes bezit dus wel bijzondere kwaliteiten. Het bollenvak heeft, blijkens een artikel in het „Leids Dagblad" van 9 October juist een groot gebrek aan zulke krachten. Vele jongeren doen nog te weinig om hun vakkennis te verrijken, hetzij op het bedrijf of op cursussen welke voor dit doel worden gegeven. Lat.en zij een voorbeeld ne men aan deze thans 64-jarige jubilaris Wij weten wel zeker, dat het a-s- Woensdag de gouden jubilaris niet aan de nodige belangstelling zal ontbreken Verliezen in Indonesië De regering melkt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerap porteerd: Koninklijke Landmacht: Korp. W. Achterhof uit Zuidbroek. Sold. J. Beumer uit Amersfoort korp. W. Binnema uit Barradeel (Fr.) Het K.N.LL.: Res. 2e lt. J. G. de Nijs uit Bergen op Zoom Sergt. Majoor A. L. Zirr.memian uit Indonesië. De Marine meldde geen verliezen. Strijd in Negei voorbij Volgens officiële Israëlische berich ten is de strijd in de Negef (Zuid- Palestina) om dertien ut r gistermid dag de doe- ce bemiddelaar der V N gestelde limiet, geëindigd. NA FRANKRIJK FINLAND? In een aantal Finse s^Pden zijn bot singen voorgekomen tussen de Finse politie en stakers, die onder leiding van de communistische volksdemocra tische partij betogingen houden „te gen de soc. dem. regering", meldt Reu ter. De regering heeft verklaard, dat de stakingsbeweging van „zuiver po litieke aard" is en dat de communis ten naar „anarchie" streven. Eerste Nutsavond HEILOO Hoewel niet onbevredi gend, hadden we toch een grotere op komst verwacht voor de eerste nuts avond in dit seizoen met lezingen over „Een kijkje in mijn schrijfsters- keuken'' en jeugdlectuur, resp. door mevr,. Riek Gand-Bos uit Amstelveen en onze plaatsgenoot D. J. v. d. Meer op j.1. Woensdagavond. Bij ontsten tenis van de voorzitter opende en sloot dhr. B. Elzer deze zeer goed ge slaagde avond. Op zeer eenvoudige wijze vertelde de schrijfster iets -ver de totstandkoming van haar werken, enkele gerechten, zoals zij 't uitdrukte, uit haar nog be scheiden keukentje. Uitvoerig stond zij stil bij het hoe en waarvoor tot schrijden is gekomen en de reacties by het verschijnen van haar eerste boek,. „Marja verkoopt ysco". Haar laatste boek, dat dezer dagen in de handel komt („Marja gaat kamperen") breekt 'een lans voor het goede, dat mogelijk moet zijn op aarde. Juist' in deze tijd is zulk een boek de volle aandacht waard. Na een kopje koffie was het woord aan dhr. v. d. Meer.1 Uit zijn betoog bleek wel, dat hij een warm voor stander is van goede kinderlectuur. Scherp veroordeelde hij de kwartjes boeken en de z.g. strips, de beeldro mans. Hij toonde welk gevaar er in schuilt deze lectuur aan jongens laten lezen. Het geven van boeken bij feesten is een gelukkig verschijnsel. Maar nu komt het*er op aan wat men geeft. De goede schrijver verplaatst zich in de kinderziel, zijn boek kan een be langrijke bijdrage vormen bij de ka raktervorming van de jongeren. In deze tijd is bijv. het boek van de au teur C. Wilkeshuis „Weest Paraat" een verademing. Door het gehele boek loopt de draad van het elkaar be' grijpen, 't wat voor elkaar over hebben ^/i\V - MNNK*i MINDER ZACHT Meest zwaar bewolkt met tijdelijk enige regen en verspreide opklarin gen. In het binnenland: matige tot krachtige en aan de kust tijdelijk nog harde of stormachtige Westelijke wind Minder zacht. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1