STADSNIEUWS N/W/N Goed zo, U hebt dus Uw geld reeds klaar liggen. Ja, wij bedoelen het be drag dat U zoudt willen bijdragen ter betaling van een Kerstpakket voor „een jongen over zee". Wij hebben U reeds gezegd, dat ie der bedrag ons welkom is. 't Gaat vooral om de daad. Uw bewijs van meeleven met die jongens Vooraj voor die daad hartelijk dank, uit naam van hen die voor lange tijd hun „thuis" moeten verlaten, v Dus, als ieder nu zijn toegedacht bèdrag heeft klaar liggen, dan steekt U de hoofden even bij elkaar en één van de groep deponeert het geld bij de Amsterdamse Bank, Voordam 11, of bij de secretaris van het NIWIN comité, A. Bergsma, Westerweg 55, dan behoeft U er niet allemaal voor te lopen. 't Gaat nu nog om de laatste loodjes en die verwachten wij graag van hen, die, er nog niet toe zijn gekomen om voor de Kerstpakketter.actie van de NIWIN iets bij te drager Slechthorenden bijeen Gister was het weer een genotvolle avond voor de leden van deze Ver Door afwezigheid van haar eerste voorzitter opende de heer Veltkamp deze druk bezochte bijeenkomst met een hartelijk welkom, in 't bijzonder aan mevrouw v. Rijk, mej Beets en enkele nieuwe leden, waarna het Bondslied gezongen werd en vlug enige besprekingen behandeld werden Daarna konden de ieden via de de groepstelefoon ten volle genieten van mooi en vrolijk pianospel door mevr. van Rijk. De geestige stukjes en verzen die mej.~~Beets op zo'n uit stekende wijze wist te vertolken, deed de leden, als 't ware aan haar lip pen hangen en menige lach werd ge boord. Te vlug was deze avond voor bij. Het telkens eer hartelijke ap plaus bewees de dames wel hoezeer de leden van dit alles genoten heb ben: de heer Veltkamp dankte hen hartelijk voor de belangloze mede werking. AANRIJDING Donaerdagmildag reed er uit de stad een auto over de Friesebrug Toen deze juist de brug gepasseerd was naderde er var de Kanaaldijk met grote snelheid een motorfiets. De au- to-bestuurder stopte onmiddellijk om de motorrijder voorrang te geven, maar de laatste botste toch met grote snel- beid tegen de wagen op. Er was aan beide voertuigen schade aan de motor zelfs ernstige. Persoonlijke on gevallen deden zich niet voor. CONTROLE UKWET Na 1 October behoorden alle maten en gewichten voorzien te zijn van de letter R. In het totaal werden er tegen overtreders van dit besluit thans 35 processen verbaal opgemaakt. Predikbeurten op 24 October ALKMAAR: Evang. Luth. Kerk, Oudegracht: 10 uur ds C. H. Lindeyer van Doetin- chem; 19 uur Eerw. heer J. K Schendelaar van Den Helder, onder werp: „Geloof in een benarde tijd". Nederl. Chr. Gemeenschapsbond (in Waakt en Bidt)3 uur Jeugdsamen- komst. Dinsdag 7.30 uur Bijbelbe spreking Houtweg 8; Donderdag 7.30 uur: Evangelisatiesamenkomst. Remonstrantse Gemeente: 10.30 uur ds F. Kleyn uit Den Haag. Grote Kerk 10 uur ds den Oudsten, 5 uur ds. Wesseldijk, 7 uur Jeugd dienst ds Den Oudsten Kapel kerk 10 uur ds Dikboom Remonstr. Geref. Gem: 10.30 uur ds F. W. Rappold. Geref Kerk: 10 uur Preeklezen 5.30 uur ds W. v. d. Lingen Doopsgez. Kerk: 10 uur ds A. J. v d. Sluis (H. Avondmaal) Baptisten Gem.: (Nw. Deolen) 10 uur Evang. Hofhuis 730 uur Jongelieden samenkomst. Leger des Heils (Alkmaar) 10 uur Heiligingsdienst, 12 uur Zondags school, 20 Verlossingsdienst- Ned. Leger des Hefls 10 uur Heili gingsmeeting, 8 uur openbare sa menkomst (leider E. Hastra van Rotterdam). Rozekruisers Genootschap: 1030 Tem peldienst, spreker H. A. Rutgers v. d. Loeff onderwerp „De gevreesde atomische kettingreactie". en omgeving Ned. Herv. Gemeenten: Oudorp 10 uur ds H. W. Bosch Egmond aan Zee: 10 uur ds Roobol Koedijk 10 uur A. Slager Heiloo 10.45 uur ds Bloemhoff H.Hugowaard 930 uur dr Bloemhoff Limmen 10 uur ds Wesseldijk Stompetoren Neerings van Enkhuizen Oud Katholieke Kerken: Egmond aan Zee 8 uur, 10 uur en 7 uur diensten. Nagekomen dienst Alkmaar: Spir. verg. Harmonia 10 30 uur Hotel Centraal, Hofplein, spreker H. E. C. v d. Laan uit Haarlem. Stompetoren 930 uur ds F. Keja, doopdienst Kuid-Schenner 7.30 uur ds F. Keja. Een verkeerde Schipper Gisterenmiddag stond voor de Alk- maarse Bijzondere Kantonrechter te recht Karei Kwast uit Den Helder, thans gedetineerd in het kamp Craai- loo .In 1934 was hij toegetreden tot de NSB en hij was daarvan lid ge weest tot het einde van de oorlog toe. In 1941 had hij zich aangesloten bij het Zeevaartsfonds en later enige jaren op de kustvaart voor de weer macht in Frankrijk gevaren, eerst te Saint Malot, later in Marseille. In het midden van 1942 werd hij als lid van de NSB geroyeerd, om dat hij beledigende woorden had ge uit aan het adres van Mussert, de chef van dienst lijfwacht en aan de NSB in haar geheel. Dit royement werd later ongedaan gemaakt, omdat hij in Frankrijk verdacht van sabot- tage en daarbi, gearresteerd, gedaan had weten te krijgen, weer lid te worden. Daardoor werd hij toen slechts voorwaardelijk gestraft. Nadat een vertegenwoordiger van het NBI rapport had uitgebracht, pleitte mr. De Groot, en drong er op aan, Kwast in vrijheid te stellen. De uitspraak is Vrijdsg 29 October a.s.. In deze zitting werd uitspraak ge daan in twee zaken. B. G. Kraanen uit Den Helder werd veroordeeld tot een detentie van 1 jaar en 5 maan den. waarvan de niet in een kamp doorgebrachte tijd voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. E. G. Dop van Den Burg op Texel werd veroordeeld tot 4 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar en ontzetting uit de rechten. Hervormde Jeugdraad A.s. Zondag 24 October n.m. 7 uur in de Grote Kerk zal onze Alkmaar- se predikant Ds. N. den Oudsten voor gaan in de Jeugddienst van de Her vormde Jeugdraad. Jongeren, nu de wintermaanden weer komen met de lange avonden, zouden wij willen zeggen „besteed^ uw Zon dagavond eens nuttig". Komt onze diensten bezoeken en komt luisteren naar hetgeen de Kerk aan U te zeg gen heeft. Haal nu eens niet uw schouders op, terwijl ge het niet weet. Komt eens en luister goed en oordeel dan en het zal zo zijn, dat U geen Jeugddienst meer zal overslaan. Alle plaatsen in onze mooie Grote Kerk zijn vrij en gij kunt gaan zitten waar gij wilt. Ds. den Oudsten spreekt tot U over: „Ja of neen". „Kunst zij ons Doel" exposeert Hedenmiddag 3 uur wordt een ten toonstelling geopend van het tekenge- noctschap „Kunst zij ons doel" in de Nieuwe Doelen. Van deze vereniging zyn een groot aantal liefhebbers lid. Op bovengenoemde expositie hebben vijftig leden werk ingezonden. dat over het algemeen van gedegen kwa liteit is. Nader zullen wij nog op de artistieke waarde van deze tentoon stelling. die van 23 tot en met 31 Oc tober blijft geopend terugkomen. Voor de opening zijn de leden van het gemeentebestuur uitgenodigd, zo als de heer Groothuizen, voorzitter van betreffende vereniging ons mede deelde. agenda ZATERDAG: 3 uur opening Foto-ten toonstelling AJC, Doelenstraat. 8 uur feestavond AJC, Wapen van Heemskerk VICTORIA THEATER: De Verdoem, de ALKM. BIOSCOOP THEATER: Hei Purperen monster (2e deel) HARMONIE THEATER: Een onver getelijke melodie CINEMA AMERICAIN. Welcome Stranger. HEILOO ZATERDAG: Operaconcert in De Rus tende Jager door het A'dams Ope ra Ensemble. ZONDAG Feestavond Supportersver. de Foresters 'in De Rustende Ja ger. ZONDAGSDIENST DOKTOREN W. H. Wolk. arts, Geestersingel 36. tel. 2017. E. E. M v Gilze, arts, Ken- nemerpark 8 tel 3130. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN Apotheek Schouten-Oele, Koorstraat De Sirenes loeiden Gisterenavond te kwart over acht riepen de brandmelders de brandweer lieden op om te assisteren bjj een zgn. „papier-brandje" op de terreinen van de Gemeente-reiniging aan liet Zeglis. Niet dat brandje zo ernstig was o neen, maar er stond een harde wind, en daarom was men be vreesd dat bet vuur zou overslaan. Om dit te voorkomen werd de assis tentie van de brandweer ingeroepen. Het is dus gelukkig met een sisser af gelopen. „WATERMAN OP WEG NAAK ROTTERDAM Het troepenschop „Waterman" ver trok Maandag j.. van Singapore met o.a. 300 Chinezen voor de K.P.M. aan boord Het schip wordt omstreeks 10 November te Rotterdam verwacht. Echte pop van een échte koning Nelly Koeman, een Amsterdams meis- ke, was tot de ontdekking gekomen, dat zij 9 jaar werd op dezelfde dag waarop Koning Gustaaf van Zweden 90 werd. Dus ging er een briefje naar Zweden, waarin zij dit belangrijke feit vermeldde en tevens, als haar hartewens: een pop met echt haar en met slaapogen. Eerst kwam er een. bedankbriefje, maar hoe groot was de verrassing, toen de Zweedse gezant in eigen persoon bij Nelly kwam om haar de vurig verlangde pop te over handigen, die de naam van het jong ste Zweedse prinsesje, Margaretha, zal dragen. Foto: Margaretha moet naar bed. I wat tie bia fscü ge|TÏ re: ffijreii i ALKMAARSE BIOSCOOP sensatie, en daarom zal sensati? THEATER HET PURPEREN MONSTER (tweede deel) DE LEVENDE DODE. Evenals het eerste deel, dat de vo rige week draaide, was ook het twee de rijk aan sensatie, een sensatie die soms wel al te doorzichtig was. Dat doet aan het geheel niets af, daar de bezoekers, die van dergelijke rolpren ten houden, in spanning' blijven tot de laatste meter. We zien hierin het purperen monster alles op alles zet ten om het geheime straalvliegtuig te bemachtingen, maar zijn felle tegen stander in de persoon van Foster met zijn helpster Sheila verhinderen hem dat op het laatste ogenblik nog, als hij al met het vliegende monster in het luchtruim zweeft Maar dit is dan ook het einde van het „Purperen Mon ster" daar het monster met een ge weldige klap uit elkaar springt en alles vernietigt, dus ook het geheim zinnige wezen van de planeet Mars. Met het journaal en een tweetal aar dige films werd het programma in geleid. VICTORIA THEATER. DE VERDOEMDE. Wie over „avonturenfilm" spreekt, denkt meestal direct aan een soort rolprenten van minder goed allooi. En laten we er maar eerlijk voor uitko men: het maken van deze films is in de meeste gevallen niets anders dan een winst-object, omdat de pro ducers, zonder enig besef van •uituur- verantwoordelijkheid te kennen, uit gaan van het feit, dat een avonturen film veel publiek trekt en dus veel geld opbrengt. Het publiek wil nu eenmaal gaarne nog wel lange tijd blijven. Maar het hangt er van af, hoe die sensatie ge bracht wordt: op een verantwoorde lijke wijze of op een onverantwoor delijke. Onder de vele bekroonde films van het film-festival te Cannes, dat het vorige jaar gehouden werd, bevond zich ook een avonturen-film. En dat was er nu een, die aan alle eisen en dat zijn er waarlijk niet weinig van een goede rolprent kon voldoen. Het was de film „De Verdoemde", die thans te Alkmaar in het Victoria-the- ater draait. Er wordt voortreffelijk in gespeeld, door Giachetti enMichel Au- clair, zeker, maar vooral door de vrou welijke hoofdrolspeelster Anne Cam- pion. Wie van U kennis "wil maken met een avonturenfilm van de aller beste soort, hij ga naar „De Ver doemde". Wij kunnen U deze film zonder enig voorbehoud aanraden. HARMONIE THEATER. EEN ONVERGETELIJKE MELODIE. Zet men de schijnwerpers op het leven van een groot man als Chopin was, dan eist dit dat kosten noch moeite gespaard mogen worden, want adel verplicht. Deze verfilming van de levensroman van Chopin bracht het tot een machtig en ontroerend slot. Evenals muziek van Chopin ons al tijd zal boeien, zo is het ook deze film geweest, die van de eerste tot de laatste meter filmband volledig onze aandacht vroeg. Onvergankelijke mu ziek in entourage van uitzonderlijk mooie en weelderige gewaden in het prachtigste technicolor. Sterk belicht de grote liefde welke Chopin had voor zijn vaderland Po len, zo zelfs, dat dit hem het hoogste offer, zijn leven opeisten. Jong Holland Nieuws Ten eerste het programma, dat voor i a.s. Zaterdag als volgt is samenge steld: J Holland II—ZCFC II om 3 uur Vrone I J. Holland I J. Holland jun.Alcmaria jun b om 2 uur Bergen a adsp.J.Holland a adsp. Het eerste elftal speelt in St. Pan. cras. en het zou ons erg tegenvallen als de punten niet mee naar huis kwa men. Het tweede elftal heeft een onge veer gelijkwaardige tegenstancer, dus jongens alles op alles. De junioren verdedigen hun kans voor de eerste plaats tegen het sterke Alcmaria b en slechts door heel hard werken kan hier iets bereikt worden en werken kunnen ze wel. De adspiranteu a gaan naar Ber gen a dat op het ogenblik de boven- ste plaa:s heeft met oen grote voor sprong op de onzen. Maar wie weet. Sterkte boys. De thuiswedstrijden worden ge speeld op het Alkm. Boys terrein. Explosies op de Zon Het zal zeker niet in het minst de wel enigszins sensationele titel van de lezing, die dr. J. J. Raimond Jr., directeur van het Zeiss Planetarium, gisteravond in Valks Lunchroom voor de Vereniging voor weer- en sterren kunde hield, geweest zijn, dat zich een groot aantal mensen naar deze vergadering begaf. En men heeft dan ook sensationele dingen kunnen zien en horen. Dr. Raimond, een bij uit stek deskundige, heeft aan de hand van een groot aantaj lantaarnplaatjes en twee zeer bijzondere films ge toond, wat er zo op de zon gebeurt. Voornamelijk ging het hierbij om de bespreking van de protuberansen, reus achtige wolken materie, die soms de meest wonderlijke vormen aannemen Het was eerst Lyot, die op de Pic du Midi, een hoge bergtop in de Pyre neeën, een film van deze protube ransen wist te vervaardigen. Deze film heeft het voordeel, zuiver weten schappelijk ingesteld te zijn, waar door men zeer goed in de gelegen heid is, de verschijnselen nauwkeurig in zich op te nemen. Aangenamer voor het grote -publiek was echter de na de pauze vertoonde Amerikaanse film van Menzel die wat soepeler is samen gesteld. Dr. Raimond is een vlot spreker, die uiterst moeilijke materie op een hel dere, voor een elk begrijpelijke wij ze weet uit te leggen. De aanwezigen zijn dan ook zeer voldaan huiswaarts gekeerd. Kaasmaikt rustiq [De kaasmarkt had een uitermate rus tig verloop zo tegen het einde van het seizoen. De totale aanvoer bedroeg 36.500 kg, bestaande uit 12 stapels fa- briekskaas en 7 stapels boerenkaas. De prijzen waren: fabriekskaas f 78.50 en kleine boerenkaas f 77.50. Paul Muni in een karakterrol welke niemand hem zal verbeteten. De overige rollen tot de Vunste bijrol sterk bezet. Een film, die lang in onze herinne ring zal blijven. CINEMA THEATER. „WELCOME STRANGER". In het Cinema Theater wordt deze week weer -eèn goed programma ge geven. Nadat men in het voorprogram- heeft kunnen genieten van een prach tige film over Engelse tuinen, ziet men als hoofdfilm „Welcome Stranger", waarin de hoofdrol gespeeld wordt door Bing Crosby. Ieder, die van Bing Crosby houdt, zal ook de film „Going my way" gezien hebben. De film die thans vertoond wordt, heeft een der gelijk gegeven. Was het in „Going my way" Bing Crosby als jonge kapelaan, die bij een oude pastoor komt, in „Wel come Stranger" speelt Bing voor de jonge arts, die een veel oudere col lega gaat assisteren. Natuurlijk doen zich in deze film vele ingewikkelde intriges voor, die aan het slot op gelukkige wijze wor den opgelost. Als enige bezwaar tegen deze rol prent kan men aanvoeren, dat de operatie-scene niet werkelij genoeg is voorgesteld, maar dit belet niet, dat zij die een avond willen gaan genieten van Hing Crosby's zang, niet moeten verzuimen naar „Welcome Stranger" te gaan. BIOSCOOP DE RUS BERGEN De Rus in Bergen geeft deze week twee films van groot formaat. Tot en met Zondagavond draait de realis tische film „Monsieur Vincent" met Pierre Fresnay in de rol van Pater a Paulo: die in de 16e eeuw de ar men heeft gevoed en geherbergd, de zieken getroost en voor de vondelin gen tehuizen heeft gesticht zijn hele leven niets als mensenliefde heeft ge geven en op zijn sterfoed voelde, dat hy nog lang niet genoeg had gedaan. Van Maandag af loopt „Carnegie Hall". Deze schone muziekfilm is een evenemeut. In het huis, in New York door wijlen Andrew Carnegie gesticht, hoort en ziet men de grootste der groten op muziek gebied hun kunst brengen. Wij noemen slechts enkelen: Leopold Stokowsky, Bruno Walter en Wal ter Damroch, allen voor het New Yorks Philharmonisch orkest, met werken van Tschaikowski en Richard Warner. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING Vrijdagavond hield de heer K. Eriks voor de afdeling Alkmaar van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling een lezing over Elementaire Schei, kunde. De inleider wees er op dat de schei kunde zyn ontstaan aankt aan men sen, die deze wetenschap eigenlijk niet beoefenden, want die bestond toen nog niet, maar die 2 grote doel einden nastreefden, n.1. het zoeken naar het levenselixer en het trachten goud te maken (de alchimisten). xiiCroy aeaen zij waaraevoiie ontaeK kingen, die tot het ontstaan van de tegenwoordige exacte wetenschap ge leid hebben. Spr. ging vervolgens op zeer over zichtelijke wijze in op de verschillen de aspecten van deze wetenschap, die via de ontdekking van de ato men en het opstellen van het Perio diek Systeem der Elementen zijn te genwoordige bekroning vindt in de atoomsplitsing. De heer Eriks gaf zijn inleiding op een zeer inte.essante en duidelijke wijze en vond dan ook een aandach tig gehoor, dat mede dank zij de ver helderend werkende proeven op een leerzame avond kan terugzien. Het bestuur van het Instituut voor Arbeiders Ontwikkeling deelt ons mede, dat de kaartverkoop voor de Toneelavond „De wacht aan de Ryn" plaats vindt op a.s. Zaterdagavond 23 October in het ABB gebouw aan de Koningsweg. Van half zeven tot half r.egen kan men daar de kaarten dus afhalen. GESLAAGD Voor het einddiploma vo.or de bauwvakschool voor Fruitteelt te Hoorn slaagde de heer H. Tesselaar te Heerhugowaard. Vooar het einddiploma voor de Tuinbouwvakschool voor groenten- en Bloembollenteelt te Langcdijk slaag den de heren J. Glas, H. Hugowaard, W. Glas. N. Scharwoude, KI. Paarl- berg, Dirkshorn, J Ploeger, Dirkshorn N. Schipper, Wognum, A. Smit. Span broek, W. v. Twuyver, Zd. Schar woude. Voor de cursu zaakvoerder slaagde de heer C. G. Schouten te Heerhugo waard. BESMETTELIJKE ZIEKTEN Volgens de opgave van de nieuwste Nederlandse Staatscourant deden zich in de week van 3 tot en met 9 Oc tober drie gevallen van malaria voor. Lezing van de heer Strijbos in het Oranje-Hotel te Bergen BERGEN De heer Schuil opende deze lezing en heette alle aanwezigen hartelijk welkom. De zaal was ge heel gevuld, vele jongens en meis jes volgden met grote aandacht deze leerzame en mooie avond. De heer Schuil sprak over het gro te gebruik van de alcohol, na de be vrijding, en wekte ieder op om de mensen te overtuigen, tegen het ve le alcoholgebruik te strijden en toe te treden tot de Blauwe NV en de KJVO. Daarna gaf de heer Schuil het woord aan de heer J. Strijbos. De heer Strijbos sprak over de wal visvangst van de Willem Barentsz met toelichting van smalfilm ïn zwart wit en kleurenfilm. De walvisvangst, aldus de heer Strij bos, is voor ons land ook een nood sprong, daar wij te kort aan vetten hebben. De traan is nodig voor de margarineberelding. De heer Strijbos vertelde vervolgens over de toebereidselen voor zo'n ex peditie. Er wordt op zo'n reis zeer veei gedronken, maar onderling was de verhouding buitengewoon goed. Na de pauze liet de heer Strijbos 'n stukje film zien van zijn verblijf deze zomer in Zuid Frankrijk. Daar zagen wy zeer mooie natuuropnamen. Dit was een voorproefje van de volgende lezing, welke in Januail of Februari hier wordt gehouden. Na een langdurig applaus sloot de heer Schuil deze leerzame, mooie avond en hij dankte de heer Strijbos voor zyn nuttige lezing en prachtige filmopnamen. HET GOUDEN KALF BERGEN De toneelvereniging „St Jan" heeft Donderdagavond het to neelstuk van Gerard Nielen voor 'n ei-volle zaal opgevoerd. Het is een vlot geschreven stuk, met vele gees tige verwikkelingen. Het zou ons te ver voeren de namen van alle spelers te noemen, maar voor enkele uit blinkers willen wij een uitzondering maken. A. Groot speelde de rol van Eugéne met veel vuur en had £en waardig tegenspeelster in Mevr. F. Wybenga. Opvallend goed was ook het spel van de heer Ben Fiebee en van mevr. Groot en Jan van Stralen. By de overige spelers kwam het ge brek aan routine nog wel eens om de hoek kijken. Maar laten zy be denken, dat volhouden en repeteren voor deze kwaal de enig nodige re medie is. De regie was in goede han den bij Jac van Baas. Dj opvoering was voor St. Jan een succes het bal, dat de avond besloot, nauwelijks minder. (Jtcrleek SIM AVI Van 27 tot 31 October zal er in de gemeente Oterleek een collecte ge houden worden ten bate van de SI- MAVI. De leiding berust bij en:ge leden van een comité, waaronder bur gemeester J. Posch. Dr. H. Heringa. Mevr. Kruimel. Ds. Keja en J. van Dok Men late zich niet onbetuigd ONDERLINGE WEDSTRIJDEN VAN DOVES HEILOO Oolc Doves houdt z'n on derlinge turnwedstrijden. Zondag a.s. 2.30 uur zullen voornamelijk de ou dere leden hun krachten meten. Aan bod komen dan de dames 1ste, 2de en 3de graad, voor's de heren en de jongens en meisjes 1ste graad. De jury za; bestaan uit de heren Visser, Narold, Mooy, Jonker en Schuit. Natuurlijk vinden deze wedstrijden plaats in het sportgebouw aan de Hol- leweg. Boerderij overgebracht naar Openluchtmuseum LANGEDIJK Al sedert geruime tijd gingen er geruchten, dat de boerderij bewoond door de fam. van Diepen, overgebracht zou worden naar het Openluchtmuseum onder Arnhem. Thans is hierover een definitieve L j- slissing gevallen en is men met de afbraak begonnen. Dit werk wordt uit gevoerd door personeel van het mu seum, want het steen voor steen af breken van een oude stolphoeve eist een bijzondere ervaring. Het huis stann uit 1745 en :s één der grootste van de nog aanwezige stolpen. Het werd destijds gebouwd voor de familie van Twuyver. In het huis vindt men o.a. een tweetal nog vrijwel volledig intact zijnde tegel- schouwen. Voorts z.g. glazen kasten, welke in de wand zijn ingebouwd De vroeger betegelde wanden verkeren in minder goede s»aa» «-nar •-» houten snijwerk is 1 *s spaard gebleven De laatste jaren val geraakt, zodat zonder 1 - -t van het museum mettertijd deze h-~ve wel verdwenen zou zijn. En dat 'ou te meer zijn te betreuren waar deze stolp door deskundigen beschouwd, wordt als een voorbeeld van de West- frieze boerderij. Het ligt in de bedoe ling der directie van het Openlucht museum de geheel gerestaureerde boerderij met ingang van Mei a.s voor het publiek open te Stellen. Een met bon: y.- -Mirtëa wintermantel, zoals Pari'sc darres die zullen dragen. Op originele wijze loopt de afwerking van de beide steekzak- ken in bet kleine ceintuurtje. Do ruimte in de rok is van achteren ver werkt, waardoor met de wijde arms gaten een extra slanke silhouet werd verkregen. De bovenmouwen zijn aan geknipt. (Hoe dan ook: het geheel ziet er charmant uit. Red! GEGUND. Het ophogen van een gedeelte van het industrieterrein „Noord" is door het gemeentebestuur van Alkmaar go- gund aan W. J. Twisk Jr. te Castrt- cum. ALKMAAR. Vrijdag 22 Oct. 1948. Slabonen z. dr. 32—72; Stoksnijbonen 5290; Pronkbonen 2241; Komkom-» mers 12—31; Tomaten A 3252; To maten Bonken 2028; Witlof 3282; Bloemkool IA 33—40, I 28—32, n 12 —20; Rode kool 6—9; Groene kool 5—9; Spruitkool 30—60; Spinazie 8— 229; Postelein 1222; Sla 1.5011; An dijvie 4—6.50; Radys 3.50; Rode bieten 6; Bospeen 7—14; Winterpeen 5.50— 630; Waspeen 711; U;,*n 68; Uien Drielingen 2.50; Prei 7—12; Druiven Frankenthalers 82, Alicant 751.0Q; Appels: Bramley Seedling 34, Gloria van Holland 52—58, Notaris-appel 42 56; Peren: Conférence 60, Emile d' Heyst 42—54, Maagdepeer 34—40, Zwijndrechtse Wijnpeer 3040. BROEK OP LANGEDIJK 21 OCT. 4500 kg. aardappelen. bL Eigenhei mers 6.40—6.70; bevelanders 5.40; 20000 kg rode kool 68.70; 22000 kg groe ne kool 5—6.80; 50000 kg gele kool 5—7.40: 24500" 1 witte kool 4—5.10; 2loo '.s 52—92; 20000 kg andijvie 4JU kg uien 7 -7.-10 grove 6.20—6.80; 80 0 stuks bloem kool 19—26. £j

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 2