Ikmaadsf n. hollandse pers ms Spanning in Frankrijk nog gestegen 5E JAARGANG N° 1365 MAANDAG 25 OCT. 1948 Van de Pol kampioen Zorgen Buitenlands overzicht Uitgave Stichting „De Vrije Alkmaarder", Exploitatie N.V. Sprekend Papier, Alkmaar. Abonnementen 0.30 per week ƒ1.28 per maand ƒ3.65 p. kwart, bij vooruitbetaling Advertenties 14 et. per mm., familieberich ten 18 ct Bij contract 'aanzienlijke korting. Verantw. redacteur» J. v. Zoonen Bureau, Ridderstraat hoek Oudegracht Tel. R 2200 3971 Botsingen tussen leger en stakers In de Joop van Zaterdag op Zondag is de spanning in Frankrijk zo moge lijk nog toegenomen. De regering heeft vijftigduizend reservisten opge roepen en bevel gegeven, dat op de stakers gevuurd moet worden als de ze de troepen aanvallen. In Sint Etienne is het daar door tot uitbars tingen gekomen en zijn doden en ge wonden gevallen. Naar aanleiding hiervan schrijft de comm. Humauitè dat de arbeiders brood hebben gevraagd, maar lood krijgen. KATHOLIEK OORDEEL De bisschop van Nancy heeft in een intervieuw verklaard, dat „sta ken plicht is, als het de enige moge lijkheid is om gerechtvaardigde eisen ingewilligd te krijgen". Indin de staking dan ook beperkt was gebleven tot alleen de staking zou de sympathie van een groot deel van de Franse bevolking onvoorwaar delijk voor de stakers zijn geweest- Sedert echter door stakers de veilig heids installaties van de mijnen in de stek zijn gelaten en de regering tot krachtdadige maatregelen overging is de situatie slechter geworden. Het gerucht, dat er een perscencuur zou worden ingesteld is later van de zijde der regering tegengesproken. Evenmin kon bevestiging worden verkregen van het bericht dat de stakingsleiders zouden worden gear resteerd. EDEN AAN HET WOORD De vroegere Engelse minister van Buitenlandse zaken Eden was van ooi deel dat de stakingen in Frankrijk een poging waren om het plan Mars hall te doen mislukken. Het blad var», de Fj^nse .socialisten heeft zich accoord verklaard met de maatregelen der regering. OVERAL SPANNING EN STRIJD Inmiddels blijven uit verschillende plaatsen in Frankrijk berichten bin nenkomen over botsingen. In Zuid Frankrijk hebben de arbei dt rs springstoffen om de mijnen ge legd en dreigen deze tot ontploffing te brengen als de „garde mobile" de mijnen tracht te veroveren. Te Moucean les mines werd een DUITSLAND IN TREK Uit Washington komt het bericht dat Engeland in het belang van zijn eigen behoud, verplicht is een poli. tiek te voeren, waarbij Duitsland zo spoedig mogelijk wordt opgenomen In de West Europese - Statengemeen schap. TREIN BESCHOTEN Het aantal personen, dat tengevolge van de ontsporing en beschieting van de sneltrein Batavia Bandocng is overleden is gestegen tot 8. Het totaal aantal gewonden be draagt 23, waaronder 7 Nederlandse militairen, die grotendeels gewond werden tengevolge van de beschieting door de bende BESCHULDIGINGEN VAN DE SOWJET UNIE De plaatsvervangende commandant van de Russische zone in Berlijn heeft medegedeeld, dat een vervol, ging wegens oorlogsophirsing en fas cistische propaganda zal worden inge steld tegen je burgemeester, plaats vervangend burgemeester en enkele raadsleden van Berlijn De vervolgden behoren tot de So ciaal democratische partij en de Chris ten Democraten. Aangezien de betrok kenen in de Westelijke zone vertde, ven roept de commandant de hulp der geallieerden in. lEIHZOHIIBfflfe In het Noord Westen van het land tijdelijk krachtige wind uit Westelij ke richtingen. Zwaar bewolkt met tij, delijke opklaringen. Overdag kouder groep van 70 gendarmes door de sta kers gevangen genomen en later weer losgelaten. De strijd om de mijnen is daar nu in volle gang. Generaal Norbert staat aan het hoofd der politietroepen. Op het economische leven in Frank rijk heeft de staking een zeer otfgun- stige invloed. Verschillende bedrijven koftien stil te leggen. Naar verluidt zouden, ondanks pro test van de C.G.T. kolen uit België worden ingevoerd. - O Verkiezingen in Groot-Brittanië? De politieke correspondent van het Zondagsblad „News of the world" heeft verklaard, dat hooggeplaatste leden van de regering de „kwestie overwegen om een algemene verkie zing te houden begin volgend jaar" De correspondent die zeide dat de grootste geheimhouding werd gehand haafd, voegde er aan toe, dat „gebeur tenissen op de volgende zitting van het parlement, dat deze week opent, wellicht een beslissing zouden kun nen bespoedigen. Een toenemende druk wordt op de leden van de regering gelegd, door de internationale situatie, het verde digingsprogramma en de nog zware taak van de wetgeving". O FRANZ LEHAR OVERLEDEN De bekende componist Frans Le_ ha, is na een ziekbed van ruim twee maanden op 78-jarige leeftijd over leden. Tal van operettes verschenen van .zu.n hand. Wij noemen _o.a. He, land van de glimlach, de Vogelkoop man van de lustige weeuwtje. Deze laatste operette beleefd meer dan 70000 opvoeringen. WERK VOOR DE VREDE! Ter gelegenheid van de dag der VN heeft de Britse premier Attlee 'n redevoering gehouden waarin hij zei dat slechts door geven en nemen en samenwerking aanvaardbare oplossin gen der internationale problemen kon "orden verkregen. De beste steun die wij de V.N. kunnen geven, aldus Attlee is een intelligente en goed voor gelichte publieke opinie. Wij mogen nooit verslappen bij ons werk voor de vrede. VAN SCHIP VIA OUDROEST WEER SCHIP De in 1940 nog niet geheel voltooide „Elandsfontein" werd door de Duitsers naar Danzig gesleept. Als een ruïne werd het schip na de oor log door de Russen aan Nederland overgedragen. Op de werf „De Schel de te Vlissingen wordt het thans geheel opgeknapt. —O Palestina: De strijd laait op De strijd in Palstina laait aan alle fron ten weer op. Dorpen worden ver overd, en heroverd. De Egyptische re. gering heeft aan Israël een ultimatum gestuurd, dat zij zich niet aan de be palingen van het bestand gehouden acht, indien de joodse schendingen niet voor hedenavond zes uur ein digen. Waarnemers der V.N. bevinden zich aan het front. De Israëlische troepen zouden meer dan 200 man aan doden hebben ver loren. De Veiligheidsraad zal Dinsdag in spoedzitting bijeen komen om de toe stand te bespreken. Onrust in Finland De Finse eerste-minister zal Maan- ig vertegenwoordigers van arbei ders en werkgevers ontmoeten in ver band met de door de Democratische Volkspartij georganiseerde stakings golf. De stakers verklaren dat hun doel tweeledig is: omverwerping van de sociaal-democratische regertng-Fager holm en een loonsverhoging van 22 procent voor alle arbeiders. De staking omvat o.m. het gehele personeel van de Arabia aardewerk fabrieken (5000 man) te Helsinki en een duel van de havenarbeiders te Helsinki en andere plaatsen. Bij de Zaterdag geleverde „slag om de Arabia-fabrieken" werd een poli tieman ernstig gewond. Verscheidene politiemannen-werden licht gewond en er werden elf demonstranten ge arresteerd. Fagerholm verklaarde Zondag: „ik geloof dat wij de eerste ronde gewon nen hebben, omdat in sommige plaat sen Stakers het werk hebben hervat" O Engelands moeilijkheden De nationalistische partijen van Schotland en Wales, welke onafhan_ kelijkheid zoeken, hebben een brief gericht aan de conferentie van pre miers van het Britse gemenebest, die kortelings te Londen is gehouden. De eis tot zelfbestuur in Schotland wordt steeds dringender, hoewel de nationalistisch partij slechts weinig aanhangers heeft. Men acht de par tij, die volledige onafhankelijkheid verlangt, als te extreem. Beide partijen verklaren dat hun ge bieden achteruitgezet worden bij de rest van Engeland. O PAUSELIJKE ENCYCLIEK Vandaag heeft de Paus 'n encycliek uitgevaardigd, getiteld „in multiplici- bus". Dit document doet een hernieuwde oproep om te bidden voor de vrede in Paletlina. De Paus stelt voor, Jeruza lem en de heilige plaatsen te interna tionaliseren, zodat de heilige plaatsen de godsdienstige plechtigheden en de bedevaarten onder de bescherming van het internationaal recht komen te staan. Onderhandelingen? Van Republikeinse zijde wordt be kend gemaakt dat van onderhandelin gen met Nederland eerst sprake zal kunnen zijn, wanneer aan de Repu blikeinse voorwaardenvolledig is vol daan. De Republikeinse regering is niet bereid zich te onderwerpen of te binden aan het ontwrp van een ol andere partij. Van Nederlandse zijde wordt ver klaard, dat van onderhandelingen slechts sprake kan zijn als de bt- stapdschendingen van Republikeinse zijde ophouden. Zo draaien beide partijen in een cirkeltje rond. FRAUDE MET HUIDEN D.t^r de politie ie Meppel, werden decidirecjeur van een huidenhandel als mede diens boekhouder en inkoper aangehouden. Ongeveer 23.000 huiden van koeien, geiten, kalveren en vaar zen, die op verschillende plaatsen, o.m. in de grond, verborgen waren, werden in beslag genomen. Deze hui den hadden een waarde van ongeveey f 220.000 Ambtenaren van de CCD hebben onderzoek ingesteld. Daarbij werd vastgesteld, dat duizenden huiden van oude productie buiten dc administra tie werden gehouden, teneinde ze te verkopen tegen prijzen, dié voor hui den uit nieuwe productie zijn toege staan. Indien deze pogingen geslaagd waren, hadden deze partijen ruim f 100.000 meer opgebracht dan was toe gestaan. DE HEER PHILIPPO OVERLEDEN Zondagavond is ook het laatsie slachtoffer van de vliegtuigramp bij Prestwich, de heer W. H. Philippo uit Sassenheim over leden. FANNY NAAR AUSTRALIë? De officiële uitnodiging van de zijde van Australië voor Fanny en haa: echtgenoot, Jan Blankers, is thans bij de Kon. Nederlandse Athletiek Unie binnengekomen. Hoewel de voorwaar den aanvaardbaar zijn heeft Fanny nog geen beslissing genomen, aange zien zij en haar man verwacht hadden dat ook een invitatie voor de beide kinderen zou zijn gekomen. De vlieg tocht voor twee personen wordt gega randeerd, eventueel via Amerika te rug. Groot gevaar loert De beide slachtoffers van de muni tie ontploffing in de duinen bij IJmui den zijn H. Visser uit IJmuiden en Kramer uit Santpoort, jongens van ongeveer 15 jaar oud. Zij waren met hun vriend J. Hak, eveneens uit IJmuiden, de duinen in getrokkken en vonden er een verroeste handmor tier. Ondanks de talrijke waarschu wingen, welke bij herhaling door d- autoriteiten zijn gegeven sleepten de jongens hun „vondst" naar een bunker en begonnen tot overmaat v*n ramp onder het apparaat een vuurtje te stoken. Een vermoedelijk ie mortier achtergebleven granaat of granaatrest is toen tot ontploffing gekomen met het noodlottig gevolg. De derde jongeman, J. Hak, is ge spaard gebleven, vermoedelijk door dat de bunkerwand hem heeft be schermd. Hij werd, zoals thans is gebleken, niet ernstig gewor.d. Hij kreeg slechts een hoofdwonde en is onmiddelijk na de ontploffing naar 'n cafe in de nabijheid gehold, waar men de politic heeft gewaarschuwd. Hak is na verbonden te zijn door de politie verhoord en daarna naar zijn Woning gebracht. MEVROUW ROOSEVELT OVER BERLIJNSE VROUWEN Mevrouw Eleanor Roosevelt heeft voor een gehoor van twaalfhonderd Duitse vrouwen te Stuttgart verklaard, dat „het moedig standhouden" van de vrouwen van Berlijn „de bewondering van de vrijheidlievende volkeren der wereld gewonnen" had. Mevrouw Roosevelt sprak in het Duits STUDENTEN VERVANGEN JUBILERENDE ORGELMAN Zaterdag was het 21 jaren geleden dat de heer J. B. Teg°iaa'.- met zijn draaiorgel zijn entree maakte in de Delftse straten. De orgelman bracht deze d.ig :n dc huiselijke kring door. Maar het ver sierde pierement liet zic'n mettemio horenérï eerstejaars stucténten haal den het geld op. Zij hadden succes, want er werd flink geofferd. De opbrengst werd 's avonds aan de jubilerende orgelman overhandigd. ILSE KOCH Functionarissen van het Amerikaan se leger hebben aan journalisten een speciale voorstelling gegeven van offi ciële films uit 1945, waaruit zou blij ken, dat voor^Use Koch de weduwe van de voormalige commandant van Buchenwald, inderdaad voorwerpen zijn gemaakt uit mensenhuiden. Een woordvoerder van het leger zei de, dat de film, waaruit de schuld van Ilse Koch zou blijken, gebruikt was bij het proces te Neurenberg Piet van de Pol heeft gister de titel voor groot-biljart libre veroverd in de beslissende partij tegen Kees de Ruy- ter. Onze nationale kampioen verbe terde twee records van Sweering: alg. gemiddelde van 42.79 op 47.12, hoogste gemiddelde in één partij van 83.33 op 100. Hier is de einduitslag: 1. v. d. Pol 6 Eerder dan we nadden ve. wacht, klopt vrouw Zorg aan de deuren van de tuinders. Nog kan wel niet wor den gesproken van een noodtoestand, maar in vergelijking met het vorig jaar is het vet van de ketel. Toen gold en de klachten zo goed als alleen de gele kool, nu delen tal van producten de misere. Het kan niet anders, of deze toe stand heeft reeds bepaalde gevolgen op de arbeidsmarkt. In een berichtje in onze krant kon men lezen, dat de werkloosheid in Noord Holland in tegenstelling, met alle andere provin cies over de maand September was gestegen. De bron waar uit wij dit haalden, vermeldde er bij, dat de oor zaak niet kon worden nagespoord. Wij vragen ons af,, of ae oorzaag niet gezocht moet worden in de min. der gunstige uitkomsten in de tuin bouw. Het moge zo zijn, dat bet nog wel volop in het seizoen is en de ar beid moet verricht worden, maar evenzeer staat het vast, dat naarmate de bedrijfsuitkomsten slechter wor den, de tuinder minder arbeidskrach ten vraagt en er zelf nog een schep je opgooit. Natuurlijk is nog niet te zeggen, hoe het met de stapelproducten zal4 aflopen. Wellicht dat er een behoor lijke afzet voor mogelijk is. Zo niet, dan staat het voor ons vast, dat de toestand onder de tuinders volgend jaar reeds slecht zal zijn. Ondanks de maatregelen die de regering heeft genomen en waarvoor we erkentelijk kunnen zijn. Een ding komt uit deze opmerkin gen naar voren: We kunnen niet bui ten export. Hebben we voor onze tuin bouwproducten geen buitenlandse af nemers, dan is die tuinbouw ter dode opgeschreven. De binnenlandse markt te spoedig verzadigd. In dit ver band helpen de maatreglen der rege rin£ slechts op een punt. Ze weten wellicht te voorkomen, dat de tuin ders direct-tot *de bedelstaf vervallen, ze geven geen oplossing vooi he- vraagstuk van export. Kunnen dat ook niet geven, omdai de export afhankelijk is van te veel factoren, waaraan Nederland niets kan doen. De groenten dus weer naar de mest vaalt? Het is helaas al zo ver, dat men ze zlfs als veevoeder niet kan plaatsen. Daar ligt dan het product van dagenlange arbeid! We kunnen ons voorstellen, dat menigeen verbitterd is over deze toestand. Te meer omdat er elders in ons wereld deel gebrek wordt geleden en men de Nederlandse groente graag zou wil len hebben. Hier moeten alle krachten worden in gespannen om tot een oplossing te geraken. Regering en tuindersorgani saties mogen geen middej onbeproefd laten om afzet te zoeken voor het Nederlandse product. Om het even of deze kool gaat naar Engeland of naar Duitsland, naar Rusland en naa~ Tsjecho Slowakije. Wij zouden zelfs met nadruk willen Vragen, of in Oostelijke richting we) voldoende wordt gezocht-. Daar woont ten slotte een millioenenbevuling, die nog weinig groente eet- v.Z. 268 47.12 2. Metz 5 175 26.54 3. De Ruyter 5 297 24.72 4. Teegelaar 4 152 22.45 5. Eichelsheim 3 216 20.64 6. Jacobs 2 219 21.71 7. Kruythof 2 271 18.58 8. Wevers 1 123 14.62 vermeld zijn: gew ..art-, hoogste serie en alg. gemiddelde. Mexico zorgde voor een verrassing Op het eerste gezicht schijnt het on- waarshijnlijkste gebeurd te zijn er "is overeenstemming te Parijs. Een Mexicaanse resolutie vond algemene bijval. „Oost" en „West" juichten haar toe! Op het tweede gezicht is men geneigd de vreugde aanzienlijk te temperen. Staat er wat in die re solutie? Er wordt geen enkel plan aan de hand gedaan, hoe uit de moei Jijkheden te komen! Genialiteit en eenvoud plegen hand in hand te gaan, Wat Mexico deed was geniaaj en simpel. De eindeloze reeks impasses waarvoor de UNO zich in de loop van haar jonge leven reeds geplaatst zag, kwam immers in eerste aanleg voort uit het steeds toenemend wantrouwen ten aanzien van elkanders bedoelingen. Zo groot werd dat wantrouwen, dat men de indruk moest krijgen en ook algemeen kreeg, dat in Parijs geen bondgenoten zelfs geen partners met elkander over leg plegen, maar toekomstige vijan den zich bezig hielden met een woor densteekspel dat alleen nog kon die nen om tijd te winnen en de voorbe reidingen voor de vreselijkste aller oorlogen te camoufleren. Dat was de sfeer wantrouwen en haat. Deze haat. En plotseling komt Mexico en legt zalf op de schrijnende wond. De ze resolutie gaat terug tot het uit gangspunt, dat reeds uit het oog ver loren was. Zij wil klaarheid over de intenties: zijn de grote mogendheden van plan hun geschillen op vreed zame wijze te regelen, of niet? Laat even de geschillen zelf rusten; praten we verder tot ze uit de weg geruimd zijn of heeft praten geen enkele zin meer? Het antwoord is een volmon dig: wij gaan door, wij willen een i vreedzame oplossing. Men kan de schouders ophalen en zeggen, dat, als élle woorden, ook deze goedkoop zijn. Het is mogelijk. Maar, wil er een oplossing komen, dan is het al lereerst nodig een gunstiger sfeer te scheppen. En de Mexicaanse resolutie heeft een gevoel van opluchting ge geven. Dit is het zeer belangrijke. Want dit was alleen mogelijk doordat de gedelegeerden uiteindelijk toch ge loven aan de vredeswil van alle be trokken partijen, resp. het verstand dat een oorlog om practische redenen verwerpt. Er is bovendien goed nieuws over de kwestieBerlijn. Juan Bramuglia schijnt toch nog succes te gaan boe ken. Het Russische antwoord op het voorzichtig gestelde voorstel van de zes neutralen zou niet onwelwillend zijn. En de Westelijke mogendheden zouden er hun fiat reeds aan gegeven hebben. Een bijeenkomst van de gro- te vier ligt dan in het verschiet. Indien dit zo is, dan wordt de veel- verkondigöe theorie dat Moskou, als het er op aankomt, eieren voor zijn geld kiest, wej bevestigd. Dat geeft weer hoop voor de andere proble men. In dit grote verband doet het er minder toe, dat de UNO blijkbaar neg steeds machteloos is om haar wil aan de strijdende partijen in Palesti na op te leggen. Het ziet er naar uit, dat de Joden hard op weg zijn om een „voldongen feit" te scheppen, waar de Ver. Naties zich dan later wel bij neer zullen moeten neerleggen. Dat voldongen feit is o.m. het bezit van de Negef de Arabieren krijgen danig klop. Er ligt, historisch gezien, ook nog iets billijks in. De laatsten hebben de aanvankelijke beslissingen van de UNO getorpedeerd. Ze hebben geen reden meer om zich veronge lijkt te voelen, nu hun vermeende prooi sterker bleek dan het roofdier zelf. De UNO moge uit deze geschie denis een lesje leren! AH. onze kleine tovenaar

De Vrije Alkmaarder | 1948 | | pagina 1